Slager kocht vee in de Pieterskerk „Leiden ontzet, Holland gered 3 OKTOBER BIJLAGE 1974 LEIDSCH DAGBLAD 11 Een van honger vrijwel uitge storven stad sinds het tweede beleg (26 mei 1574) waren van de ruim 14.000 ingezetenen circa 6000 aan de pest gestorven verkeer de kort voor het ontzet nog in de grootste vertwijfeling. Zou de redding op tijd komen? Het ver lossende water, waarop de geu- zenvloot van Boisot zich bevond, was met een krachtige noordwes terstorm in de rug, de stad reeds tot aan de schans Lamme gena derd. In de vroege ochtend van de derde oktober kwam aan alle on zekerheid een einde: de Span jaard was op de vlucht geslagen, het ontzet van Leiden was een feit. De kiem van dit ontzet was reeds gelegd op 3 augustus 1574 toen op voorstel van de Prins van Oranje de Staten van Holland besloten- en daaraan ook uitvoe rig gaven om de IJsseldijk van Kapelle tot IJsselmonde op zes tien plaatsen door te steken .Aan dit besluit lag de gedachte dan verloren land. Kort daarop werd ook de Maasdijk onder Rot terdam doorgestoken en werden de vijf sluizen bij Schiedam open gezet. Boisot van dit "krijgsplan" volledig op de hoogte zag kans om met zijn geuzenvloot vanuit Schieland via Zegwaard en Bent huizen Rijnland binnen te drin gen. Op 29 september kwam de lang verwachte springvloed, die vergezeld ging van een driedaag se noordwestenwind, die aanwak kerde tot een storm en het water opjoeg tot ver in Rijnland. Een daarop gevolgde zuidenwind stuwde de watermassa op naar Leiden. In de nacht van 1 op 2 oktober zeilde Boisots vloot de Meerbur gerwetering in, die toegang gaf naar Zoeterwoude. Alleen de schans Lamme scheidde Boisot toen nog van de stad, waar van de magistraat en de bevol king zich afvroegen of de redding op tijd zou komen. Die redding kwam. In de nacht van 2 op 3 ok tober stortte een deel van de stadsmuren met veel lawaai in 't grachtwater. De Spanjaarden, die een uitval van Leiden vreesden, raakten in paniek en lieten hun voorraden in hun vlucht achter. Volstrekte zekerheid over deze Brood, kaas en pekelharing worden dankend aanvaard. beerde spijzen in de hand door straten en stegen. In de loop van de ochtend werd in de Pieterskerk onder leiding van predikant Pieter Corneliszn. een dankstond gehouden en stem de men in met de bekende woor den uit Psalm 9 "Ik zal met al mijn hart den Heer, blijmoedig geven lof en eer". De Prins, die vanuit Delft het "opstomen" van de geuzenvloot van minuut tot minuut had ge volgd, ontving diezelfde zondag middag tijdens een door hem bij gewoonde kerkdienst het heuglij ke nieuws. Direct na de preek liet hij de van Boisot ontvangen bood schap voorlezen en een dankge bed uitspreken. De volgende dag tegen de avond kwam hij in Lei den aan om het stadsbestuur en de bevolking te danken voor hun dappere houding. Hij nam zijn intrek in het Prinsenhof, dat ge legen was tegenover het huidige kantongerecht. Na tien dagen vertrok hij uit Leiden, in welke tijd hij met de stadsregering alle maatregelen doornam om de zo zwaar geteisterde stad er weer bovenop te helpen. Tegelijk met Leiden ont ruimde de vijand ook de schan sen in Leiderdorp en de Kaag. Alleen bij Ter Wadding hield hij nog korte tijd stand. Met het ontzet van Leiden brak een periode van nieuwe ontwikke ling aan en kregen de woorden "Leiden ontzet, Holland gered" 'n diepe inhoud. vlucht kreeg men eerst toen Cor nells Joppenszn. tot in de verlaten schans Lamme doordrong en zich daar meester maakte van een door de Spanjaarden achtergelaten bronzen kookpot. Een "vrijheids- symbool", dat heden ten dage nog is terug te vinden in "De Laken hal". Het bericht was al spoedig tot de stad doorgedrongen, waarop burgers via het voetpad langs de Vliet de geuzenvloot tegemoet snelden. Om acht uur in de mor gen kwamen de geuzen aan het Vlietgat voor de wallen. Bij de Vlietbrug zette Boisot voet aan wal, waar hij werd verwelkomd door burgemeester Van der Werf. Op deze historische plek bevindt zich een gedenksteen, waarop de woorden: "Men was in groot ver driet, want eten wasser niet, en 't vole van honger schreiden, ten laetst God nedersiet en zont door deze Vliet, broot, spiz en dranc in Leiden". Bij nadering van de geuzen vloot wierp de samengestroomde menigte zich op de met mond voorraad beladen schepen. Na dit kort te hebben toegelaten besloot de stadsregering teneinde een eerlijke verdeling mogelijk te ma ken alle voorraden in het St. Jacobsgasthuis (de huidige Lode- wijkskerk) te laten opslaan. Nog diezelfde dag werd aan ieder een half brood, een stuk kaas en een pekelharing uitgereikt. Juichend over de verlossing uit de zware el lende, liep men met de lang ont 1T> De Pieterskerk en het ontzet van Leiden zijn onverbrekelijk verbonden met de geschiedenis van de stad. Het is interessant I— nu bij de viering van het 4de eeuwfeest van Leidens Ontzet de band tussen kerk en viering van de 3de oktober nader te beschrijven, waarbij steeds weer de band van beide met de Stadsgeschiedenis naar voren komt. De oorspronkelijke Pieterskerk - net de bouw vnn de huidige werd in .392 begonnen en kwam gereed in .420 - werd op 11 september 1121 fal ie wijd door bisschop Godebald, onder latronaat van de H. H. Petrus en >aulus. De sleutels, symbool van St. -heter, vindt men terug in het stads- rapen; maar er is meer. Ter gelegenheid van de wijding •an de Pieterskerk, werd aan Leiden Ier recht verlpend, tot het houden •fan een Jaarmarkt, later in 1577 rordt nogmaals het recht verleend (oor het houden van een Jaarmarkt in wel "ter eeuwige gedachtenisse" Tan Leidens Ontzet. De Jaarmarkten werden afgeschaft, de Leidse Kermis" kwam daarvoor n de plaats, ook deze verdween en foixi zij het in een geheel andere form een opvolger in het 'Lunapark" p 3 oktober. Terug naar de Pieterskerk, het pa- ronaat van Leidens oudste Parochie kerk behoorde bij de inwijding van Ie kerk tot de Graven van Holland; jij benoemden de pastoor. Sraaf Floris do Vijfde die zelf in de ♦ieterskerk werd gedoopt schonk in 1268 't o'tronaatsrecht aan de Duit- e orde te Utr echt. De Commandeur fan deze orde in Leiden, wonende in let nuis waar nu het Prentenkabinet S gevestigd, werd pastoor van de Pie erskerk. De bouwgescniedenis van de kerk fier te beschrijven, zou een doubïu- 'f worde i van al, datgene hetwelk feeds door andere over dit bedehuis is jeschreven. Volstaan kan worden met je vermelden, dat de fraaie toren [taande aan de westzijde van de kerk ide huidige orgelwand) in 1512 tn- jtortte en niet meer werd herbouwd. Voordat de kerk in 1572 door de iverheid werd toegewezen aan de her <ormden. werd bij de beeldenstorm, in (566, zeer veel beschadigd. VOEDSEL De Pieterskerk heeft ook tijdens let beleg in 1574 een rol gespeeld, die nede van belang is geweest voor het Uiteindelijke ontzet, nJ. als uitgifte plaats voor voedsel en als seinhuis voor berichten aan de Prins. Ondanks het doorsteken van de dij ken op 3 augustus 1574, zou het nog twee maanden duren eer Leiden werd bevrijd van de belegering van de Spanjaarden. De stad was nauw ingesloten door schansen, zodat geen voedsel meer binnen ae wallen kon worden ge bracht. Op last van de stadsbestuurders werd het in de stad aanwezige vee koeien en paarden-gesteld. Dege lijks werd 't benodigde aantal dieren net voldoende om de burgerij van *n klein rantsoen vlees te voorzien-in het koor van de kerk bijeengedreven en aan de slagei's verkocht. Het lauw omsluiten van de stad, had mede tot gevolg, dat er ook geen boodschappers naar de Prins kon den worden gezonden, om deze van de toestand in de stad op de hoogte te houden. Na besprekingen in het stadhuis werd tot het volgende besloten, wij zullen bij nachte tussen 12 en- de één uren vuurteeckenen doen, uytten den toorn vande Pietersker- cke (met toorn werd aangegeven de dakruiter op net. schip van de kerk). Ziet de P"ins deze seinen, dan sal dat bedieden. dat wij alsnog welge- moet zijn en ae goede courage heb ben" Wanneer twee seinen uit de toren gegeven werden, bétèkende dit, dat de nood zeer hoog was gestegen. Tot het geven van twee seinen is het nooit gekomen. Op zondag 3 oktober 1574 komt de Geuzenvloot. onder bevel van de ad miraal van Vlissingen-Louis de Boi sot via de Vliet Leiden binnen varen. Terwijl de Watergeuzen aan de toe gestroomde Leidse bevolking "Ha ring en Wittebrood" uitreiken, wor den Boisot en zijn officieren beroet door jiugemeester Pieter Adriaans- zn. van der Werf en de stadscom- mandaut Jacob van der Does. In het stadhuis worden de bevrijders ontvangen door de vroedschap en de stadssecretaris Jan van Hout. Deze laatste heeft reeds een "afkondiging" ontworpen. Als de afleesklok heeft geluid en een groot aantal van de bevolking voor het stadhuis is samengestroomd, leest van Hout de volgende afkondi ging voor: "Alsoe de almogende barmhertige Godt en goedertieren Vader, wiens hant nimmermeer gesloeten en es, om den zijnen genade en barmherti- cheyt te bewijzen, met tegestaen hfj dezelve dycwyJen beprouft en tot het uterste laet com en eyntelic belieft ons met zijn genidigen oogen aen te sien, en naer zoe vele ellenden, mise- rien, benautheyóen, hongersnoot en calamiteyt te verlossen en met provi- anden en victuaeigen te doen versor- gen, daer van wij nimmermeer zijne godlijcke Majesteyt te vollen en oon- nen danken. Soe vermaenen mijn heeren de Commissarissen en Ge rechte en vuyt hare macht en auto- riteyt gebieden, lasten en bevelen een ie ge-1 Jok hem mit ganscher her ten tot Godt te begeven en dezelve voor zijne oneyndelijcke goedicheid en onvjersiene barmherticheyt hart- grondelijoken te dancken, prijsen en loven en de victuaelgen dwelcke bin nen geoomen zijn mit dancbaerheit doch soberlijcken en matelijcken te nutten en zal een iegelijck tot dien- eynde te.'Stond in de Pieterskercke gaen". Na deze aan duidelijkheid niets te wensen overlatende afkondiging, gaat de burgerij, gevolgd door watergeu zen, schutterij en vroedschap naar de Pieterskerk. De kerk is tampvol wanneer de 82- Jarigeds. Pieter Corneliszn. de kan- Door J.P. Zwanenburg sel opgaat voor de overdeking ter ge legenheid van de eerste "Dankdienst" voor het "Ontzet van Leiden", de aanwezigen stemmen dankbaar in met de woorden uit Psalm 9 "Ik zal met al mijn hart den Heer, blijmoe dig geven lof en eer." De "Dink"pof "Herdenkingsdienst" pp de 3e oktober is sinds 1574, een der meest met de historie verbonden on derdeel van de feestviering geweest, waarbij zeer veel predikanten tijdens deze diensten Psalm 9 als onderwerp kozen. Bekend Is, dat in de jaren 1790- 1800, ds. Van der Belt uit Rijnsburg, 12 Jaar .ang, op 3 oktober in deze diensten heeft gepreekt. Ds. v.d. Belt, een vrij gezette fi guur, liep —zoals in die dagen ge bruikelijk was van Rijnsburg naar Leiden ei. na de dienst weer terug naar Rilnsburg. In de Franse tijd werden de dank diensten, op de 3e oktober onderbro ken. Op 24 september 1795, besliste de 'Provisionele Raad der Gemeente Leiden", dat "alle résolutiën, betrek king hebbende op de viering van den 3de oktober van stadswege genomen, van nu af aangehouden worden voor vervallen en vernietigd en dat gevoi- gelijk de dag van den 3e October aanstaande en vervolgens alle Jaren zijn zal «Is alle andere dagen". Op 20 september 1814, dus na de Franse tijd, werd bekend gemaakt, dat "de Regering na deliberatie had goed gevonden en verstaan de Gods dienstige viering van den 3den Octo ber, welke bij deszelfs instelling tot eenen eeiwigen Jubeldag en dankdag der burgerij was afgezonderd, we derom te herstellen. In 1823 viel 3 oktober op een vrij dag, de dag waarop de wekelijkse veemarkt werd gehouden. "Heren Burgemeesteren van Lei den, beducht voor him markt, stelden nu de Kern-besturen voor, de gedenk dag voo-".aan op de voorafgaande of eerstvolgende zondag te houden". Toen ait besluit van de kansels werd afgekondigd en ook verder in de stad bekend werd, dat de kerkelij ke 3 oktvier viering werd verzet naar 5 oktobe-, onstond een storm van ver ontwaardiging onder de burgerij maar ook onder de studenten. Vooral de laatst genoemde weerden zidh duontig, zij versierden hun hui zen met Chassinetten, waarin hulde werd gebracht aan Van der Werf en waar tevens de Raad werd gekapit teld. Bij het 2% eeuwfeest van Leidens Ontzet-1324-is er voor het eerst spra ke van een herdenkingsdienst. Op maandag oktober zondag 3 ok tober we"d de jaarlijkse dankdienst gehoudei werd door de beroemde professor J. H. v.d. Palm. in de Pie terskerk ten "Feestrede" uitgespro ken, onder heit thema; Pieterskerk speelde een grote rol een beleg en ontzet "Waar zijn wij? In welk een tempel zamen gekomen? Plegtstatig en achtbaa -, maar en bezorgd en op ge ruimd van geest, aan den morgen van eenen dag, voor vreugde en feestvie ring beicemdl" Het aerde eeuwfeest van Leidens Ontzet werd luisterijk gevierd en wel van 2 t/m 7 oktober 1874, vanzelf sprekend werd ook bij deze viering 'n herdenkingsdienst gehouden in de Pietersk irk Feestri denaar was Prof. Dr. C. P. Tiele, die Koning Willem III en leden van het vorstenhuis onder z'n gehoor telde, de dienst werd mu zikaal omlijst met Bachkoren en Orgelmuziek. PREDIKANTEN Tot nu toe is volstaan met het noe men van de namen van feestrede naars oij de herdenkingsdiensten voor de eeuwfeestvieringen tot 1874, daarbij voorbijgaande aan al die predikanten die drie eeuwen lang in kerkdiensten op de derde oktober voorgingen Het noemen van al die predikanten die in dankdiensten voorgingen na 1874 zou wellicht voor de lezer in teressant zijn, maar toch te veel plaatsruimte vergen, voor een aantal wordt 'n uitzondering gemaakt. Predicant In de dankdienst van 1924, lus nu 50 Jaar geleden, was de bekende di J. Rlemens, onder zijn gehoor bevonden zich Konin gin Wilhelmina en Prins Hendrik, drik. Op de avond van de 2e ok'ober hier aan v waf gaande werd door Prof. Dr. P. J. Blok, in de Pieterskerk een herdenkingsrede uitgesproken. De Ke-kdiensten op de 3e oktober gaan uit "an de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente en worden traditie getrouw vermeld ln de "Feestwijzer" van de 3 October- Vereeniging De predikanten die in deze dienst voorgaan, zijn steeds d? Jongste ge rekend naar het aantal Leidse dienst Jaren. Zoals in het begin reeds werd ge zegd, zijn de kerkdiensten - met uit- zonderiug van de Franse tijd - steeds gehouden, ook in de Jaren 1940-1945, Aan dew Jaren herinneren de beken de predi :aties van ds. H-. C; Touw in 1941 en van ds. W. H. Kelder in 1944. SCHUILPLAATS Evenais in 1574, heeft de Pieters kerk in 1940-45 een belangrijke rol gespeel!. Een aantal Jongeren vond met medewerking van de toei dienst doende kof ter een veilige schuilplaats in een lege grafkelder. In een andere grafkeid r werdeD op verzoek van twee bekende hoogleraren eveneens met medewerking van de koster - een aa-iwu belangrijke stukken van de Universiteit verborgen. De ge* hiedenis herhaalt zich, als op 6 mei 1945 d< Leidenaars in gro:e getale under dan 2000) naar de Pie terskerk gaan voor de dankdienst voor de bevrijding. Deze dienst werd geleid door twee predikanten: ds. D. Kuilman en ds. W. H. Kelder In 1945 is men begonnen om naast de traiit,«mele kerkdiensten op de avond vil de eerste oktober een zang dienst te houden waar ook door een bekende Leidenaar het woord werd gevoerd. Deze zangdiensten, soms versterkt door één ol meer solisten, werden ge organiseerd door de Chr. Zangvere niging "Ex Animo", onder leiding van dirigent Herman de Wolff. Aanvankelijk was er voor deze zangdiensten grote belangstelling, maar na 20 Jaar was deze dermate teruggelopen, dat in 1964 met deze diensten moest worden gestopt. ORGEL Naast dc zang heeft ook het orgel een belangrijke functie in de kerk diensten Vele Jaren lang heeft de be kende irg*nist, Leo Mens, het orgel van de Pieterskerk - uit 1639 - be speeld, óok bij de dankdiensten voor Leidens Ortzet. Een v.d zijn meest bekende voor gangers was Cornells Schuyt, die van 1593 tot J616 organist van de Pieters kerk was. Van de hand van Cornells Schuvt is de becende canon "Bewaert Heer Holland en sallcht Leyden", welke in 1924 - bij het 3^ eeuwfeest van Lei dens Ontzet in de Pieterskerk ten gehore werd gebracht. Ondar ks het vervallen van de zang diensten van Ex Animo in 1964, kon den de dankdiensten op de derde ok tober in de Pie erskerk normaal door gang viuren totdat ook aan deze tra ditie -n iy7i een einde kom'. Op 3 oktober 1971 is ds. G C Post, de laats'e predikant die voorgaat in de dankdienst op 3 oktober, op 31 de cember van datzelfde jaar wordt de Pieterskerk gesloten, «n de Jaren daarna worden de dankdiensten ge houden Id de Hooglandse Kerk. In 1974 bij de viering van "400 Jaar Lei-lens Ontzet" is de herden kingsdienst weer in de Pieterskerk, waar de organist Gerard Akkerhuis, o.a. zal spelen "Pavane" van Cornells Schuyt. Deze cienst wordt verder muzikaal omlijst door een orkest en vier zang koren, een daarvan "Ex Animo" zal onder lading van Herman de Wolff, de 3 Ooiober-Cantate ten gehore brengen. Ds. A. de Jong zal een meditatie nouden en dr. A. J. Vis burgemees ter van Leiden, spreek' de herden- king^rea- uit. Nu de stichting "Pieterskerk' een feit is, wordt mot deze dienst hope lijk een traditie van bijna vier eeu wen in ere hersteld. Op het Rapenburg ter hoogte van de Vlietbrug begroet burgemeester Pieter Adriaanszn. van der Werf (rechts) admiraal Boisot.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 35