Met toen naar nu 3 OKTOBER BIJLAGE 1974 LEIDSCH DAGBLAD 3 Door Henriëtte Zo kant en klaar jurkjes kopen in de Bree straat, dat is een evenement als je gewend bent uren van eindeloos passen door te brengen bij de kleermaker. Politiek en mode gingen vroe ger veelal samen. De periode van 15501618 wordt dan ook 't tijdoerk van de Spaanse mode genoemd. Een mode, die aan al le .anden onder Spaanse over heersing werd opgedrongen. De macht van de Spaanse mode be gon in 1588. toen de Armada door de Engelsen werd versla gen te tanen. ta het algemeen was de Spvinse mode een reactie op de wat verwiifde mode van de voorgaande Jaren, toen de Duit se soldenier en de Italiaan met z'n ontblote schouder als het ware samen het Europese kos tuum hadden "ontworpen". De str-mge, gesloten mode van de 16de eeuw is een uitdrukking van katholieke contra-refor matie. Stijve, gesteven onge makkelijke donkere kleding was karakteristiek voor deze tijd. De mannen droegen een van boven ingetrokken hemd met sta .nde boord of kraag, die van lieverlee groter werd (molen- stevikraag). Ruches en man chetten aan de mouwen vorm den 'n passend geheel met de kraag. Later gaat men de buis watte ren en komt er een bijzonder stijve voering in. die vanaf de binnenkant van de hals in een spitse punt over de ceintuur buijt (ganzebuik). De broeken waren zeer kort en zo sterk op- gevold dat het bekken aanzien lijk werd verbreed. Naast deze broeken droeg men ook nauwe knie- en wijde kuitbroeken. Bij de caret voegde zich een stijve ho.'d met kleine rand. Een an der typisch Spaans element was de korte, brede verstevigde man tel. die een gedeelte van de borst vrij liet. De schoen was matig spits en aan de voet aan gepast. De schoen die de voet tot enkel- hoojte omsloot had nog geen hak, dat gebeurde pas tegen het einie van de eeuw. De kleding van de vrouwen leek veel op die van de mannen. Alles zoveel mogelijk bedekt. Een stijf keurslijf met laag in gezette taille had eveneens manchet'cn en 'n hoge kraag. De mouwen waren meestal smal en voorzien van schou- derrollen, gewatteerde versie ringen bij de schouder. Een kor te tijd vulden de vrouwen hun achterste op „cul". De hoedjes waren klein terwijl aan de ach terkant een sluier was bevestigd. De rok viel van voren open over een evenlange onderrok. Aan het eind van de 16de eeuw werd deze rok gesteund door 'n Bij de gebouwen van het Gorlaeus-Laboratorium van de universiteit even tijd om een kleine 'studie' te maken van het nieuwe Leiden. Echte kleermakers zijn er nog maar iveinig. Jonge vrouwen en meisjes kopen in kleding in boetiekjes en grote waren huizen. Deze twee, in de keuken van de Lakenhal, maak ten hun keus voor de winter bij C en A. bijzondere constructie van hoe pels (alleen in de steden). Door de Franse iDvloed werd deze rok, alleen door rijken en edelvrou- wen gedragen, nog wyder zodat steun onontbeerlijk was. Deze gecompliceerde rok noemde men in Nederland fardegalijn (bewaker van de deugd). De Spanjaarden trachten ook de vrouwen even groot te laten lij ken als de mannen. Dames droe gen daarom cohurnes (hoge bou- sels van kurk of hout). De kerk was daar zeer mee ingenomen want de draagsters hier van konden niet dansenDe Nederlandse vrouw bleef ech ter met beide benen op de grond. Zij droeg ..klikker tjes. een onderschoen of over- muil met stevig houten zool. De kleding van de burgerij was altijd v°el eenvoudiger dan die van de adel en ook lichter van kleur. Kragen en manchetten, waren wit maar zonder kant. Ook het platteland nam de Spaanse mode een beetje over de benen waren bedekt. De boe rinnen en arme stadsvrouwen, droegen evenwel zeer diepe de- coLé's (geraadpleegde litera tuur o.a. De grote encyclopedie der Mode, uitgeversmaatschap pij Holland-Haarlem en de be knopte geschiedenis van 't kos tuum, door \V. S. Sevensma, J. Noorduijn en Zoon NV). Een wandelingetje door de Merenwijk is nu een eenvoudige ak De hulpmiddelen bij de woningbouw zijn er sinds 1574 wel op vooruit gegaan. Snelle rijkswegen en vriendelijke automobilisten brengen dit in hun tijd niet zo gemakkelijk van der Hoeven Foto's Jan Holvast Met een sneltreinvaartje weer terug naar 1574? groepje snel naar de Drie October eesten in Leiden. Dat ging supermarkt, een kwestie van 10 minuten en alles

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 27