FC Utrecht alle spirit kwijtgeraakt: 5-0 verlies bij Feyenoord Amsterdam: 'rode kater SPITZ KOHN GEHULDIGD nOim rSxJ i Ajax overklast Telstar na sterke opening Na 7-0 zege op zwak Hibernians u Scorebord ^Qijóbercjen apart Topscorers SCORES IN BETAALD VOETBAL MAANDAG 23 SEPTEMBER 1974 ENSCHEDE Na afloop van het competitie duel tussen PC Twente en De Graafschap werd Spitz Kohn, de trainer van de Enschedese formatie, in besloten kring gehuldigd. De Luxemburgse ambassadeur in Nederland, mr. R. van Hastert, speldde hem de ver sierselen op behorende bij de Or de van Verdienste van het Groot hertogdom Luxemburg. De on derscheiding was verleend door Groothertog Jan, die Kohn daar mee wilde eren voor diens spor tieve prestaties in Luxemburg en daarbuiten. Kohn, die nog steeds de Luxemburgse nationaliteit be zit, werd ongeveer 30 keer gekozen in het nationale team van zijn land, speelde betaald voetbal in West Duitsland en Ne derland (Fortuna '54 en Sport club Enschede, later PC Twente) haalde zijn trainers a-diploma en werd tenslotte twee Jaar geleden, na enige tijd onder supervisie van Kees Rijvers te hebben gewerkt, aangesteld als eerste oefenmeester van PC Twente. Kohn werd voorts nog lovend toegesproken door de heren Jacques Hogewoning, de séctievoorzitter betaald voetbal van de KNVB en Eddy Ach terberg, namens de spelers van PC Twente. EREDIVISIE Excelsior—Sparta NAC—MW Wageningen—FC D. Haag TelstarAjax FC Twente—De Gr.schap Roda JCHaarlem Feyenoord—FC Utrecht PSV—Go Ahead Eagles Ajax PSV Feyenoord Twente Roda JC 4 4 0 0 8 4 3 0 1 6 D. Haag 4 1 3 0 5 5- 2 Amsterdam 3 1 2 0 4 5- 3 Excelsior 4 1 2 1 4 3- 4 Gr.schap 4 1 2 1 4 3- 4 Telstar 4 1 2 1 4 4- 6 AZ '67 3 1 1 1 3 2- 2 Sparta 3 0 2 1 2 3- 4 Wageningen 4 0 2 2 2 3- 6 Utrecht 4 0 2 2 2 2- 9 MW 3 0 1 2 1 2- 5 NAC 4 0 1 3 1 3-10 Haarlem 4 0 1 3 1 3-12 Go Ah. E. 4 0 1 3 1 3-14 EERSTE DIVISIE Veendam—FC Dordrecht 1—1 PEC Zwolle—FC D. Bosch 1—1 SC Amersfoort—Heerenv. 2—1 SVV—Helmond Sport 1—0 FC VW—Heracles 1—0 SC Cambuur FC Vlaard. 3—1 NECFortuna SC 2—0 Willem II— Vitesse 13 Eindhoven 7 6 1 0 13 18- 5 NEC 7 5 2 0 12 14- 4 PEC Zw. 8 5 1 2 11 13- 9 Volendam 8 4 3 1 11 10-10 Fort. SC 8 4 2 2 10 13- 9 SW 8 5 0 3 10 14-11 Heerenveen 7 4 1 2 9 13- 7 Vitesse 8 3 3 2 9 18-lx Groningen 7 4 0 3 8 8- 9 VW 7 3 1 3 7 12- 9 Heracles 8 2 3 3 7 11-11 Sambuur 8 2 3 3 7 11-15 D. Bosch 7 2 2 3 6 8-10 Amersfoort 8 2 2 4 6 6-10 Willem 2 7 1 2 4 4 7- 9 Helm. Sp. 8 1 2 5 4 3-12 Vlaardingen 8 2 0 6 4 8-17 Dordrecht 7 0 3 4 3 3-12 Veendam 8 0 3 5 3 5-15 wm,r - t "«w Rotterdam Toch wel een leuk voetbalmiddagje in de Kuip. Goed weer, vijf doelpunten, geen „toestan den" en af en toe even lachen om Willem van Hanegem en Frans Denks, die familiair met elkaar omgingen. En goed voetbal, van tijd betaamt. En goed voetbal, van tijd tot tijd, door Feyenoord dan, want Utrecht bradht er niets van terecht. Verbazingwekkend hoe die ploeg in korte tijd alle spirit is kwijtgeraakt. Wat Jacobs er indertijd aan Door Fled Racké avontuurlijk, zij het bepaald niet risicoloos voet/bal heeft ingebracht, lijkt Rab er weer te hebben uitgehaald. Niet de manier om een typische middenmoter, die het van uitschieters moet hebben, op het hoogste niveau te laten optreden. Tot aan Feyenoords eerste doelpunt ging het nog wel: utrecht kon aanvallend weinig doen, maar verpakte af en toe nog wel enige vaart in Üe acties. Dat verdween allemaal toen na twintig minuten Theo de Jong had gescoord. Rato: „Dat doelpunt kwam te vroeg". Maar men mag zich wel afvragen voor wat die goal dan te vroeg kwam, want niemand twijfelde er op dat moment al aan, dat Feyenoord ruimschoots zou gaan winnen- Buitenspel Het is deze keer erg moeilijk om wat interessants te vertellen over de weld- „strijd van Feyenoord. Die wedstrijd tegen Utrecht was namelijk erg een zijdig. Utrecht was gekomen om een punt te halen en had daarom Van Maurik in de achterste vier gezet met de gedachte aan vorig Jaar toen wij het niet makkelijk met hem hadden Bovendien liepen er vier man op het middenveld, dus Utrecht zal gedacht hebben dat Feyenoord op die manier misschien wel te houden was. Maar het bleek al snel dat het bij ons al lemaal erg simpel ging en Utrecht geloofde het wel bij 1-0. De ploeg ging nog verder terug, wat misschien ook ligtt aan de trainer. Rab is ken nelijk behoudender dan Jacobs. Feyenoord kon in ieder geval het doelsaldo weer aardig opvijzelen en heeft nu de produkfciefste voorhoede van de eredivisie. Het maakt het voor Coerver nog moeilijker om de Juiste formatie te vinden. Die blessures van Van Daele en van mij zullen hem eigenlijk wel gelegen komen, want iedereen speelt op dit moment erg goed. Als Van Daele en ik weer genezen zijn, wordt het puzzelen geblazen voor de trai ner. Dan ook kan hij bang zijn voor conflicten, want hij zal er dan goe de spelers naast moeten gaan zetten om anderen weer een kans te geven. Ja, we zijn op het ogenblik in de breedte erg sterk. Met mijn blessure gaat het vooruit, zoals ik net op tv heb gehoord. Dat klopt ook wel: het gaat beter. Ik ben nog niet bij dr. Strikwerda ge weest. Dat is in beraad genomen, nadat dk dat verzoek zelf aan Brox had voorgelegd. Brox zou het bepra ten met de medische staf. Daarvan heb ik verder nog niets gehoord. Maar misschien hoor ik dat als mijn knie genezen is. Overigens: ik zat bij Feyenoord op de tribune naast Piet van der Kuil, de hulptrainer van Haarlem. Die heb ik een paar inlich tingen gegeven. En Feyenoord speelt zondag tegen Haarlem; dus dat wordt winst. Want V.d. Kuil is ver keerd ingelicht... Het was overigens wel een merkwaardige treffer. De grensrech ter vlagde een Utrechtse aanval wegens buitenspel af, die bal rolde naar Treytel, die fluks uitwierp en binnen drie seconden was het leer aan de andere kant, waar Van Hanegem slim de vrijstaande De Jong bediende: 1—0. „Er had een Vrije «trap wegens buitenspel moeten worden genomen", meende iedereen, „want Derks had gefloten". De arbiter: „Ik floot niet, zoals normaal in zulke situaties, wanneer het spel zijn loop kan behouden". Er waren er nogal wat, die Derks wel hadden horen fluiten en nog weer wat later deed de overigens uitstekend optredende arbiter het „incident" met een knipoog af. Overigens niet iets om lang over na te praten want zoals gezegd dat doelpunt zou toch wel gekomen zijn. Daarvoor was Feyenoord veel te steric en Utrecht verdedigend veel te zwak. Zeker toen een licht geblesseerde Kronshorst zijn plaats als laatste man afstond aan Joop van Maurik, die uitsluitend zijn forse gestalte meebracht, maar verder niets opbracht dat een Ausputaer kan eieren. Sprilnlter Drie minuten later scoorde John Steen Olsen zeer knap Feyenoords Kreuz, niet zichtbaar op de foto, heeft voor 3—0 gezorgd. Peter Ressel juicht, terwijl Wildschut (links) en Utrecht-doelman Hendriksen machteloos toekijken. tweede treffer, nadat Ressel hem al even knap had weten te bereiken en omdat Olsen tegen zijn oude club scoorde was dat meteen een gelegenheid om zich af te vragen wat Henk Wery nu eigenlijk bij Utrecht presteerde. Het antwoord was kort: niets. Verrukkelijke manoeuvres van Van Hanegem hielden vervolgens de aandacht gevangen en na de 3—0 van Kreuz (30 min.) ging men aan zo'n heel hoge score denken. Dat kwam er niet van, al bleef Feyenoord goed spelen. Jan Everse deed op de rechtsbackplaats goed werk, trad zelfverzekerd op, durfde zichzelf in te schakelen bij het opbouwend voetbal. Aan de andere kant speelde Wim Jansen nu eens als verdediger, en hij pakte de zaak voortreffelijk aan, zo goed, dat hij de beste man van de Feyenoord- ploeg werd. Nu kreeg men weer eens de gelegenheid om te ontdekken wat „Wimpie" ook nog heeft: sprintsnel heid. Het is er Coerver kennelijk alles aan gelegen om Steen Olsen in de ploeg te houden, want Jansen was naar achter geschoven om het drietal Olsen - De Jong - Van Hanegem als middenveld te laten optreden. In het centrum acteerden Schneider als laatste man en Ramljak als voorstopper de laat6te zag nogal wat acties mislukken. Het tweetal kwam overigens niet al te zeer in moeilijkheden, behalve In het laatste kwartier toen Utrecht zich zowaar een reeksjes kansen verschafte. Maar toen waren Van Hanegem (Schoen maker) en De Jong (Van Til) al gewisseld en bovendien hadden Van Hanegem en Olsen met een schitterende knal al voor 50 gezorgd. 1. Edström (PSV) 6 2. Geels (Ajax) 5 3. Bos (FC Twente), Jansen (FC Amsterdam) en De Jong Feyenoord) 4 6. Kristensen, Schoenmaker en Kreuz (Fefjenoard), Rep (Ajax) Nanninga (Roda JC) en Van Leeuwen (FC Den Haag) 3 EREDIVISIE Telstar—Ajax 1—4. Schelds- rechterè: Keizer. Toeschouwers: 12.000. Scoreverloop: 1. Haan 0— 1, 22. Rep 0—2, 66. Stout 1—2, 66. Mulder 1—3, 70. Brokamp 1—4. FeyenoordFC Utrecht 5—0. Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 30.000. Scoreverloop: 18. De Jong 1—0, 25. Olsen 2—0, 32. Kreuz 3—0, 49. Van Hanegem 4— 0, 76. Olsen 5-0. FC Twente—De Graafschap 2—0. Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwers: 12-500. Scorever- verloop: 69. Zuidema 1—0, CO. Achterberg 2—0. Exoelsior—Sparta 2—2. Scheidsrechter: Boosten: Toe schouwers: 8000. Scoreverloop: 15. Heyerman 0—1. 21. Israël 1—1, 78. Walbeek 1—2, 86. G. den But ter (strafschop) 2—2. PSV—Go Ahead Eagles 5—1. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 18.000. Scoreverloop: 29. Edström 1—0, 54. Lubse 2—0. 61. v.d. Ley 2—1, 64. Dahlqvist 3— 1, 75. Dahlqvist 4—1, 79. Edström 5—1. RODA JC—Haarlem 4—2. Scheidsrechter: Jonker. Toe schouwers: 11.000. Scoreverloop: 14. De Goede 1—0, 29. Ziegler 2— 0. 32. Hoeben 2—1, 40. Van den Berg 2—2, 68. Nanninga 3—2, 87. Koerver 4—2. Wageningen—FC Den Haag 1 —1. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 7000. Scoreverloop 2. Tollenaar (eigen doel) 0—1, 79. Menting 1—1. NAC—MW 1—1. Scheids rechter: De Bruin. Toeschouwers: 4500. Scoreverloop: 78. Lacroix (eigen doel) l-O, 81. Kerstges 1— 1. Scheidsrechter: Welling aToe schouwers: 1500. Scoreverloop: 20. De Keizer (eigen doel) 1-0, 78. De Dubbeld 1—1. PEC Zwolle—FC Den Bosch 1—1. Scheidsrechter: Hoppen- brouwer. Toeschouwers: 4000. Scoreverloop: 11. Heskamp 1—0, 70. Van de Sande 1—1. SC AmersfoortHee ren veen 2—1. Scheidsrechter: Van Ge- mert. Toeschouwers: 1000. Score verloop: 38. Middelkoop 1—0, 48. Meijer 2-0, 89. Boonstra 2—1. 9WHelmond Sport 1—0. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 3500. Scoreverloop: 14. Van der Spek 1—0. Vol endam—Eindhoven 00. Schetotenechter: Geuresns. Toe schouwers'; 5000. O SC Cambuur—FC VI aardin gen 3—1. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 3000. Scorever loop: 28. Hoekstra 1—0, 29. BleiJ- enberg 2—0, 85. Bleijenberg 3—0, 89. Bouman 3—1. NEC—FSC 2—0. Scheidsrech ter: Berrevoets. Toeschouwers: 5000. Scoreverloop: 44. Marijnis- sen 1—0,49. Mellaard (strafschop) 2—0. Willem n—Vitesse 1—3. Scheidsrechter: Beek. Toeschou wers: 3500. Scoreverloop: 30. Bos veld 0-1, 65. Brucus 0—2, 75. Huls hoff 0—3, 80. Van Meeteren 1—3. Gewichtheffen Zaterdag zijn in Manilla oe wedstrijden om de we reldtitels gewichtheffen begonnen. De Iranees Mohammed Nassiri ze gevierde in het totaalklassement van de klasse der vlieggewichten. De Japanner Takeshi Horikoshi bracht in het trekken in een vierde poging (buiten mededinging) het wereldre cord op 106,5 kg. Het oude record stond met een kilo minder op zijn AMSTERDAM Als eerste club op dit werelddeel bereikte FC Amsterdam zondag de tweede ronde van het Europa Cup- gebeuren. Het grapje bracht niet meer dan een flauwe glimlach op de kaken van bestuur en spelers, want de Amsterdammers zitten toch met een flinke rode kater. Het is weliswaar toeval lig de lijfskleur van de lieverdjes, het streven blijft er op ge richt het rood zoveel mogelijk uit de cijfertjes te weren. Overijverige bestuursleden hadden beloning kregen de spelers een berekend. dat FC Amsterdam tweedaagse vakantie naar Londen gisteren zo'n 7000 bezoekers binnen de hekken moest krijgen om er redelijk uit te springen. Na de weinig boeiende vertoning woensdag war 2000 getuigen FC Amsterdam in de return tegen Hibernians. aangeboden: Van de door FC Amsterdam op tafel gebrachte afkoopsom, waarvan de Maltezer knapen (onder wie drie van 16 Jaar echter nog geen en drie van 17) zich de afgelopen de 7—0 zege van dagen in Amsterdam ook al danig hadden vermaakt. Zo'n zes Jaar geleden kon een de ploeg uit Malta onbetekende club als Hibernians nog wel eens voor een verrassing zorgen in een Europa-cup-toernooi. Zo staat met gouden letters in de niet aan de tien geschienis van de Maltezer vereni- as toegekomen. Als ging: de 0—0 op eigen terrein tegen De officials waren na afloop zeer te spreken over de prestatie van hun Jongens, blij, dat de formatie van Pim van der Meent doelpunten het Manchester United van Matt Busby. Enige man uit dat .succesteam", die in het Olympisch stadion ook nog van de partij was, doelman Alfred Mizzi, was ook de enige eilandbewo ner, die niet lachte. „Tot aan de rust (20) ging het weer goed, daarna probeerden verscheidene verdedigers net zo te gaan voetballen als FC Amsterdam en toen ging het mis". Pim van de Meent: „Laten die jongens nu maar gaan schaken of klaverjassen, maar van voetballen begrijpen ze niets. Op een gegeven ogenblik heb ik overwogen om Jan Jongbloed naar de linksbuitenplaats te halen, maar ik wilde er ook geen janboel van maken. Bovendien wordt Knobel dan misschien weer boos, want Jan moet woensdag met het Nederlands elftal In Helsinki tegen Finland spelen. Wat moet je er verder van zeggen. Ik kan het de spelers toch niet kwalijk nemen, dat zij geen enkele inspiratie hadden". Zonder zich noemenswaardig in te spnanen probeerden de Lieverdjes zich door de dubbele Maltezer afweerlinie te tikken doch dat lukte niet zo erg vaak. Jan Fransz, veelvuldig met de wapperende „brutaalblonde" haren, ten aanval trekkend, gaf tenslotte na 17 minuten het voorbeeld en Husers volgde na een half uur (2—0) Japie Visser, terug in de ploeg, om dat Van de Meent licht geblesseerde Leen van der Merkt wilde sparen, en Chris Dekker schroefden na rust het tempo fors omhoog en dat was te veel voor Hibernians. In 25 minuten drukten Dekker, Nico Jansen (2x) en steeds zelfbewuster spelende debutant Klaas Karte (2x) door naar 70. Merkwaardig, dat de produktie na de wissels Heini Otto en Gerard Meijer voor teleurstellen de Genard van dear Lem en Husers ADVERTENTIE I 'n Occasion moet je I dan ook maar bij de y W-dealer kopen j ^garantie - ANWB-keuring- -servicepaspoort VELSFN Ajax heeft bepaald geen nadelen ondervonden van het UEFA Cup-avontuur tegen Stoke Ci ty. De Amsterdamse sterrenformatie zette Telstar in IJmuiden soepel op zij en won de meestal moeilijke uit wedstrijd ditmaal onbedreigd met 4 '1. Ofschoon h«t aantal doelpunten an ders doet vermoeden, zou het over dreven zijn te beweren dat Telstar en Ajax eea aantrekkelijke partij heb ben laten zien. Want daarvoor was het klasseverschil tussen beide ploe gen gewoon te groot. Telstar, zonder de geblesseerde spits Van Kooten en de .geschorste verdediger An- dré kon geen ogenblik in de scha duw stam van Ajax dat vooral op het middenveld zijn tegenstander volledig overklaste. Juist daarom, was de wedstrijd als kijkspel weinig attractief. Want zonder ach boven matig in te spannen kon Ajax de bal in het rond laten gaan om zo nu en dan te versnellen en toe te slaan. Al in de eerste minuut was het raak. Een hoekschop van Brokamp werd volgens het geijkte patroon doo Geels doorgekopt, waarna de vrij staande Haan kon inschieten. Al snel bleek dat Telstar zich weinig illu sies behoefde te koesteren over een eventuele gelijkmaker. De Velsena- ren misten duidelijk een doordouwen de spits van het type Van Kooten. Zijn vervanger Couperus speelde te veel vanuit een teruggetrokken posi tie om het de Amsterdamse verde diging trg lastig te maken. Het lag daarom ,n de lijn van het spel dat Ajax zijn voorsprong zou vergroten. Dat gebeurde in de 22ste minuut. Uit een voorzet van Brokamp kopte Geels de bal tegen de paal. De toe stormende Rep had daarop met zijn kopstoot meer succes: 0—2. Telstar kreeg voer rust zegge en schrijve één kans. Merkwaardig genoeg in een id? itieke situatie als waaruit het doelpunt van Rep ontstond. Na een schot van Jonker ketste de bal terug van de lat, waarna Stout t leer met zijn hoofd opnieuw teven de lat werk te. Tooii kwam Telstar halverwege de tweede helft aan een tegendoelpunt, toen Stout uit een voorzet van Cou perus kon profiteren van een fout, van doelman Schrijvers. Ajax rea geerde onmiddellijk. Binnen vier mi nuten stonden de Amsterdammers Gerrie Mühren volgt op de achtergrond een duel tussen Dus- baba (rechts) van Ajax en Cou perus van Telstar. op 1—4. Eerst was het Geels, die heel gemakkelijk Van Essen om speelde, waarna Mulder de voorzet vallend kon inkoppen. Drie minuten later ompaalde Brokamp de eind stand op 1-4. Hij omspeelde heel han dig D-iessen, gaf toen als het ware een pass raar zichzelf, liep om Van der Meeren heen en kon toen gemak kelijk scoren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9