Duizenden mensen dood na orkaan in Midden Amerika Een derde van kernreactoren in VS dicht durex Black Shadouu roqramma] Lord Chalfont weg bij Labour Negentig procent oogsten vernield; dorpen bedekt met tonnen modder ...e/7 gisteren Controle op lekken Partij „te links TV morgen) MAANDAG 23 SEPTEMBER 1974 Een bijna verdronken kind wordt weggedragen in de stro- mende regen. De plaats waar de wer velstorm over Midden-Ame- rika trok. De meeste slacht offers vielen in het noord westen van Honduras, rechts op de kaart. De orkaan be reikte snélheden van 230 km per uur en richtte ook enor me vernielingen aan in Gua temala, El Salvador en Belize, het vroegere Brits Honduras. NEDERLAND I 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hitparade (AVRO) 20.21 Journaal (NOS) 20.21 De Stille Kraeht, tv-spel 4VRO) 21.45 Televizicr Magazine (AVRO) 22.35 Journaal (NOS) NEDERLAND H 18.15 De Gemeenteraad, les 6 (TELEAC) 18.45 Brigadier Dog (NOS) J8.55 Journaal (NOS) 19.05 Emil, feest op Katthult, jeugdserie (NCRV) 19.30 Topshow Concours 1974: reportage (NCRV) De Nederlandse Federatie van Christelijke Muziek- bonden hield onlangs zijn jaarlijkse Topshow Con cours in Franeker. De drie hoogst geplaatste korpsen komen vanavond muzikaal aan het woord. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon (NCRV) 20.45 Doris Day, tv-serie (NCRV) 21.10 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 22.00 Het (Rode) Kruis van de directeur (NCRV) De heer A. van Emden was directeur van het Neder landse Rode Kruis. Na bijna dertig jaar als direc teur-generaal te hebben gewerkt, verliet hij deze organisatie op 14 september jongstleden. Henk Mochel sprak met hem over zijn levenstaak. Rein Richters filmde het afscheid in het Haagse Congresgebouw. 22.30 Geestelijke liederen (NCRV) 22.45 Journaal (NOS) TEGUCIGALPA (UPI/AFP) De orkaan Fifi, die donderdag een spoor van dood en ver nieling trok door Midden-Amerika, heeft met name in Hoduras duizenden mensenlevens ge- eist. Buurlanden, het internationale Rode Kruis en VN-organisaties zijn bezig met noodhulp voor de zeker 50.000 daklozen. In de eerste plaats moet worden voorkomen dat epidemieën uit breken. Het gevaar daarvoor is groot, omdat er in Honduras nu geen drinkwater beschikbaar is. In de rivieren en de overstroomde gebieden drij ven lijken van mensen en kadavers van vee. De scha/tbtogen van he aantal dodfen ln Honduras lopen nog ver uiteen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade heeft vernomen idat er 1.200 doden zijn, de rege ringsvoorlichtingsdienst in de hoofd stad Tegucigalpa spreekt van zeker 3.700 doden en een zegsman van het nationaal rampen-comité van Hon duras schat 4.000 doden. Het Franse persbureau AFP heeft uit officiële bron in Tegucigalpa vernomen dat er meer dan 8.000 doden zijn en bo vendien nog 15.000 vermisten. Deze bron verwacht dat het aantal slacht offers nog aanzienlijk zal stijgen. De liga van Rode Kruis-verenigin- gen in Gem4ve heeft v. haar venbin- dingsman in Honduras vernomen dat er volgens de eerste berichten 650 do den, 1.200 veranfiBten en 40.000 daklo zen zijn. Het Juiste aantal slachtoffers zal waarschijnlijk noodt bekend worden. In opdracht van de autoriteiten is in Honduras op grote schaal begonnen met het verbranden van lijken, ter voorkoming van epidemieën. De lij ken liggen al sinds donderdag in de open lucht en in het water en daar om is een normale begrafenis doenlijk. De lijken worden zoveel mogelijk, ter plaatse verbrand, zo liet een zegs man van de regeringsvoorlichtings dienst weten. Zaterdag is een begin gemaakt met massale crematies in WASHINGTON (AP/ANP) On geveer een derde van de 52 kernreac toren in de Verenigde Staten die worden gebruikt voor de opwekking van elektriciteit, zullen moeten wor den gesloten om vast te stellen of er scheuren zitten in de koelsystemen, zo heeft de commissie voor atoom energie (AEC) in Washington bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder van de AEC gaat het hier niet om veiligheidsrisico's Voorts heeft een nucleaire veilig heidsspecialist die in dienst was van de AEC, ontslag genomen omdat hij vindt dat het publiek niet de waar heid kent over potentieel gevaarlijke kerncentrales. Deze man, de 34-Jari ge Carl Hocevar, die werkzaam was aan het researchcentrum voor vei ligheid van de AEC in Idaho, heeft zaterdag in een telefonisch interview meegedeeld ontslag te hebben geno men omdat hij meent dat de AEC niet genoeg nadruk legt op de vei ligheidsaspecten bij de bouw van kerncentrales. "Ik had dit frustrerende gevoel en Ik meen dat ik meer kan doen voor de veiligheid bij de bouw van reacto ren door mij aan te sluiten bij de mensen die die veiligheid bepleiten, aldus Hocevar. In zijn ontslagbrief aan de voor- Bitter van de AEC schreef Hocevar dat ondanks de sussende gerustsel- llngen die de AEC aan het slecht geïnformeerde, misleide publiek geeft, de nog onopgelost vragen over de veiligheid van kerncentrales zo ernstig zijn. dat de Verenigde Staten een volledige stopzetting van de bouw van kerncentrales dienen te overwe gen. De AEC heeft opdracht gegeven, tot de sluitingen nadat er kleine scheurtjes waren ontdekt in hulp pijp-uniits van drie reaktoren die ko kend water als koeling gebruiken. Hoewel er 21 kokend-water reakto ren in bedrijf zijn, zijn niet meer dan 15 of 16 daarvan met soortgelijke units uitgerust, aldus de woordvoer der van de AEC. Volgens hem zijn de bedrijfsleiders van alle 21 reactoren ingelicht maar dat de bedrijven die de verdachte units niet hebben, niet zullen hoeven sluiten. Inmiddels is in Bonn gezegd dat de ontwikkeling van een snelle-kweek- reactor in West-Duitsland moet wor den afgebroken. Dat is de mening van Karl-Hans Kern, energiedeskun- dige van de Westduitse regeringspar tij SPD. De ontwikkeling van dit reactortype zou volgens de oorspron kelijke ramingen één miljard mark kosten. Dit bedrag is Inmiddels ver overschreden. Experts verwachten, dat die kosten in ieder geval twee miljard mark zullen bedragen. Kern doet een beroep op de regering en de volksvertegenwoordiging van de Bondsrepubliek snel te handelen en een geschikt moment vast te stel len om de ontwitokelfcigswertazaam- heden voortijdig te beëindigen. Voü- gens Kern bidden de parlementaire begrotingsdebabten, die nu zijn be gonnen, een goede mogelijkheid hier toe. Z.-AFRIKAAN VRAAGT ASIEL PERTH (Reuter) De Zuidafri- kaanse studentenleider Neville Curtis, ex-voorzitter van de Nusas, de ver eniging «an Engelstalige studenten in Zuid-Afrika, heeft politiek asiel aangevraagd in Australië, zo heeft de immigratiedienst van dat land meegedeeld. Tegen Curtis was in Zuid-Afrika een arrestatiebevel uitgevaardigd we gens overtreding van een „banning- maatregel,' een beperking van be wegingsvrijheid die door de autoritei ten, zouter rechterlijk vonnis, wordt opgelegd. Curtis ontsnapte uit Zuid-Afrika met het paspoort van een Ameri kaanse vriend. HU bracht hem aan boord van het schip waar hij mee reisde op de beslissing,van de Aus tralische autoriteiten. Oholoma, San Pedro Sula en ande re plaatsen. De orkaan Fifi heeft bovendien on geveer 90 procent van de landbouw gewassen in Honduras vernietigd. Volgens de minister van Financiën is de schade slechts te vergelijken met de ellende die in 1972 door een aardbeving werd aangericht in Ma nagua, de hoofdstad van Nicaragua. LI Geen driinkwaJter De orkaan, die met een snelheid van 230 km per uur over Midden- Amerika trok, heeft behalve ln Hon duras ook verwoestingen aangericht in Nicaragua, Guatemala, El Salva dor en Belize (het vroegere Brits Honduras). In de stad Choloma, in het zwaar geteisterde noorden van Honduras waren gisteren al 2.700 lij ken geteld en ln La Ceiba meer dan duizend. Van de 1.200 huizen van Choloma staan er nog slechts enke le tientallen, die op een heuvel la gen, overeind. De meeste mensen, werden In htm slaap door het na tuurgeweld verrast. Pas gisteren, toen het water begon te zaikken, was de omvang van de ramp enigszins te overzien. Het reddingswerk wordt echter ernstig bemoeilijkt doordat we gen en spoorlijnen door het water zijn weggespoeld, bruggen zijn mee gesleurd en landingsbanen van vlieg velden onbruikbaar zijn geworden. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei dat in heel Honduras geen drinkwater en geen elektriciteit is. Van de Amerikaanse militaire basis in de Panama-ka naalzone is apparatuur gestuurd om het water te zuiveren. Ook is inen- tingsstof en een ploeg organisatori sche medewerkers onderweg. Een ploeg van 60 artsen en rode kruis- helpers zou zondag uit Mexico moe ten arriveren. Uit de Verenigde Sta ten, Mexico en Venezuela worden per vliegtuig hulpgoederen 'aangevoerd. De regering van Honduras heeft behalve om voedsel en vaccins ook gevraagd om helicopters en reddings boten om mensen te redden die al vanaf donderdag zonder eten en drinken op daken van hulzen en in boomtoppen zitten. Door de enorme regenval tijdens de orkaan overstroomden de rivieren. Deze grote watermassa stroomde met grote kracht af op de zee, waar het door metershoge golven werd te ruggeslagen. Deze vloedgolf heeft on der andere de stad Choloma van de kaart geveegd. ADVERTENTIE 'tisnieuwi-'tiszwart! Verkrijgbaar bij uw drogist. Een brandweerman helpt vluchtelingen langs reddingslijnen een straat over te steken in een stadje in Honduras tijdens het hoogtepunt van de de orkaan Fiji. De straat was ver anderd in een snel stromende rivier. LONDEN (Reuter) De vroegere Labour-minister lord Chalfont heeft de Britse Labourpartij verlaten uit naar hij gis teren heeft verklaard „bezorgdheid" over de groeiende invloed van „links" in de partij. Bananen De oogst van bananen, waaruit de drie miljoen inwoners van Honduras hun belangrijkste inkomsten putten en van rijst en suikerriet moet vrijwel als verloren beschouwd worden. Het hele land is tot rampgebied ver klaard. De regering heeft een prijs- stop afgekondigd en de benzine ge rantsoeneerd. De enige raffinaderij van het land is door overstromingen onbereikbaar. Uit de getroffen gebie den komen berichten van prijsopdrij ving. In de hoofdstad Pa, die in de bergen ligt, is de schade beperkt. De liga van Rode Kruisverenigin gen in Genève heeft de aangesloten organisaties verzocht medicijnen, le vensmiddelen tenten, veldbedden en dekens beschikbaar te stellen. Volgens de eerste schatting heeft de orkaan in Honduras voor zeker een miljard gulden schade aangericht. Twee journalisten van het Hon- durese dagblad „Hovedades", die het noorden van het land bezocht heb ben, beschrijven de hel van ver schrikkingen die ze daar aantroffen. Uit een metersdikke modderlaagste ken hoofden, armen, handen van de honderden, misschien duizenden mensen die onder het slijk bedekt liggen. Alleen al in de plaats Cholo ma zijn 5.000 vermisten. Duizenden kadavers van vee drijven op het wa ter. De windstoten waren zo krach tig dat de Journalisten zich aan bo men moesten vastgrijpen om niet te worden meegesleurd. Honderden lij ken liggen opgestapeld in kerken, scholen, of gewoon buiten in de mod der. Hele dorpen zijn bedekt onder duizenden tonnen grond, bruggen zijn weggeslagen door de rivieren. In een brief aan premier Harold Wilson spreekt Lord Chalfont ver der zijn bezorgdheid uit over het in de praktijk overheersen door de grote vakbonden op een groot aan tal politieke gebieden, waaronder de politiek ten aanzien van de EG. Hij zegt zioh niet aan te willen aanslui ten bij een andere partij, „al thans niet op dit moment", aldus zijn brief aan premier Wilson. De 54-Jaiige Lord Chalfont Is tus sen 1964 en 1970 in twee vorige La- bour-regeringen minister voor de ontwapening en onderhandelaar voor de Britse toetreding tot de EG geweest. De besprekingen van Mis ter Europa" liepen echter vast op een Frans veto. Later was het Geoffrey Rippon vam de conservatieve regering van Edward Heath, die het Verenigd Ko ninkrijk de Europese Gemeenschap kon binnenleiden. Lord Chalfont heeft een belangrijk aandeel gehad bij het in 1968 tot stand gekomen verdrag op de ver spreiding van atoomwapens, dat door de Verenigde Staten, de Sow- Jet-Unie en Groot-Brittannië werd ondertekend. Lord Chalfont is ook militair medewerker van de Londen- se Times geweest. TV DUITSLAND MAANDAG 23 SEPTEMBER Dultslan'd I 17.55 (K) Journaal. (Regionaal Het beste programma van de zaterdagavond was ongetwijfeld „Kojak", een overigens misleidende titel, want de film die we zagen heette The Marcus-Nelson Mur ders". Kojak speelde er een inspecteur van politie in. Zoals dat tegenwoordig meestal gaat in Amerika, was deze lange film van twee uur en twintig minuten de aanleiding voor het maken van een serie, die inderdaad „Kojak" heet, genoemde inspecteur als hoofdper soon heeft, en in Amerika tot de meest bekeken programma's is gaan behoren. Een gouden greep dus van de NCRV, die ons met een soort „Kojak komt"-actie al weken lang op de komst van de biljartbalhoofdige Telly Savalas (die velen uwer zich zullen herinneren uit de film „The dirty dozen") attent heeft gemaakt. „The Marcus-Nelson Murders" geba seerd op een waar-gebeurde geschie denis en dus opnieuw getuigenis tegen het corrupte Justitionele apparaat In Amerika, bleek een bijzonder knap geschreven en gespeelde film te zijn. Ik bereid u er maar vast op voor dat de KoJak-serie steeds afleveringen van vijftig munuten zal bevatten, en daarom anders van aard zal zijn dan deze film. Wij hebben dat al eerder meegemaakt. Ik vermaak me altijd best met de serie „M.A.S.H.", maar die 25-afleveringen kunnen het toch niet halen bij de oorspronkelijke film. Ook wat Kojak betreft is het dus afwachten geblazen, maar afgaand op de film is er alle reden voor goede hoop. Zondag kregen we „De meest succesvolle liedjes uit 'Citroentje met suiker uit het seizoen 1973-1974" te zien. Kan Je na gaan, we werden er nog even aan herinnerd dat Bob Rooyens de liedjes met veel fantasie op het scherm heeft gebracht, maar we werden er eveneens aan herinnerd dat de melodieën van Joop Stokkermans en Ruud Bos het succes van Harry Bannink-liedjes als 'Het zal Je kind maar we zen". "Vissen" en 'We zijn op de we reld om mekaar te helpen nietwaar?" uit de tijd dat Eli Asser nog het „Schaep met de vijf poten" schreef niet konden benaderen. En dan heb ik zondag geboeid gekeken naar het programma van Marga Kerklaan over broeder Maasbach van de Pinksterbeweging. God is een goede god, is zijn uitgangspunt, en dat maakt hem en zijn beweging ln mijn ogen sympathiek genoeg om zijn doen en laten met welgevallen te bekijken. Een zekere aanleg tot hysterie U ':t me, gezien de beelden van de zalvingsdienst waarbij vooral ie gezalfde Zuidmolukkers ogenblikke lijk in onmacht vielen, een grote ateun bij het geloof in de god van Maasbach, maar ook als scept'~ is moet ik erkennen dat er iets positiefs uitgaat van al die gein kijkende mensen, zelfs als zij volkomen van de kaart raken ln hun extase, want wie weet hoe weinig extase het dagelijkse leven hun overigens biedt. Maasbach ontpopte zich in deze film als een „naief onder de theologen", een vaste burcht van ver trouwe- n god, de bijbel en zijn eigen roep-'ng, en daarom ook niet aan wankelen te krijgen door pater dr. L. Grollenberg, met wie hij in de Maaskerk een soort discussie aan ging. Die Grollenberg beviel me ook opperbest: een zachtzinnig man, redenerend vanuit de wetenschap en de feiten, maar desondanks geen partij voor Maasbach. Maasbach mag dan een „naief" zijn (in de betekenis die daaraan in de schilderkunst gehecht wordt) hü is niet op z'n achterhoofd gevallen. Dus als Grollenberg hem vraagt of hij denkt dat 't einde van de wereld nu dat het einde van de wereld nu meer nabij is dan een eeuw geleden, doorziet hij onmiddellijk de reken fout. lacht „ongelovig" en noemt het vriendelijk een slechte vraag. Het verschil in aanpak tussen beide herders was ook typerend, en daarbij mag u „aanpak" letterlük nemen. Maasbach (de banken in de kerk verkoopt hij omdat ze niet op het gerief van de mens zijn gemaakt) legde voortdurend zijn hand op Grollenbergs arm bemoedigend, solidair, predikend. Grollenberg hield zich verre van zulke aanrakingen, maar zorgde er van zijn kant weer nauwgezet voor dat hij niet iets zou zeggen dat zijn tegenstander zou kunnen bezeren door scepsis, debating-trucjes e.d. Grollenberg had een sterk argument tegen de opvatting van Maasbach dat een zieke alleen niet geneest door gebrek aan geloof. Dat scheen gods woord te zijn, maar Grollen berg vond het onbarmhartig en Maasbach wist er niet goed raad mee, evenmin trouwens als met de ouderdom van de aarde. Zonder dat het uiteraard zijn geloof deed wankelen NICO SCHEEPMAVER Hilversum I NOS: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour- 18.21 (S) Jazz Spectrum. NOS: Meerderheid VS voor gratie aan deserteurs zandmannetje. 18.55 (K) Sportjournaal 19.26 (K) Kinderprogramma. 19.59 (Z/W) programmaoverzicht. WDR: 8.20-11.45 (K en Z/W) Schooltelevisie. (9.30-10.00 (K) Sesamstrasse). 18.05 (K) Kinderprogramma. 18.35 (K) Kin derprogramma. 18.40 (K) Aktualltel- ten. 19.20 (K) Kinderprogramma. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Reportages. 21.00 (K) Amusementepro- 2j 45 (K) Ftlmreportage. Journaal, kommentaar - ht. 22.50 (K) Der Mantel. 1 Puccini. 23AO (K) Journaal. Duitsland n 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Kö- nig Arthur, jeugdserie. 17.40 (K) Ak- streekse uitzending den. 22.25 Uitzending gramma elektronica. 23.20 (S) NOS-Jazz - Jazz ln aktie'. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.19 P-P.: Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. 18.30 Nieuws. 18.41 Toelichting bij het nieuws. 18.49 gewond het: gedichte PRINCETON (AFP) Bij een opiniepeiling van het instituut Gal lup heeft 59 pot. van de ondervraag de Amerikanen zich uitgesproken voor een voorwaardelijke amnestie voor de gewetensbezwaarden en de deserteurs uit de Vietnamese oorlog. Het onderzoek werd verricht voor dat president Ford zijn voorwaarde lijke amnestie bekendmaakte. Van de ondervraagden sprak 34 pet. zich uit voor een volledige amnestie, ter wijl zeven pet. geen mening had. Bij een peiling in april had 58 pet. zich voor een voorwaardelijke am nestie uitgesproken, 34 pet. voor een onvoorwaardelijke amnestie en acht pet. geen oordeel uitgesproken. Bij het Jongste onderzoek was vijf pet. van mening dat de betrokke nen gevangenisstraf moeten krijgen, terwijl twee pet. pleitte voor alleen een boete. nimserie. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (Ti ftntn (K, Wl. wu«en_ si. «gleden*, tv- SiSS Royal Philharmonic Orchestra ttpe. 23.15 (K) Journaal. aNederland I NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. 18.55 (K) Journaal. VARA: 19.05 (K) De Strateanakeropzeeshow. 19AO (K) Op zoek naar verre diepten, natuurserie. NOS: 20.00 (K) Journaal. VARA: 20.20 (K) Coldltz, tv-eerle. 21.15 K) 2 voor 12. quiz. 21.55 (K) Achter het Nieuws. bevrijding, college. 23.35 (S) Deze tijd, deze muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III Joost mag niet Drie loopt achter. Radiojournaal. 20.05 (S) Take the 8- train: lichte muziek. 21.02 De Negen- Uur-Show. 22.02 (S) Superclean "3.03 (S) Vanavond Twaailf: gevarieerd programma met om nliJS,. eY?^fr!5.hten- Overheldsvoor- (S) Frlsla StrljKkwartet- hMMda^se Wfi 14 00 Woord der wlaï? JSÏLiï"1? .'S) °ver en Weer: üit de <S> Llcl" ensemble, ml.ij .'.H'ï.ï 6,1 "ltelcht: gewijde SemerTn ATM: ArSTguj^ Hilversum II KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende Woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke muziek. (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Echo)! 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gym nastiek voor de huisvrouw. 8.45 Moe ders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 oei wereld om ons heen: Informatieve 10-20 (S> Aubade: klassieke muziek. (10AO Nieuws.) 11.00 Gebak jes en een Beter leven - verhalen van wel en wee. 11.30 BeJ aardenprogramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot tw?e. met om 12.30 Nieuws en om 12.41 Echo. 14.00 :S) The Anita Kerr Singers (gr.) 14.15 en 14.25 School radio. 14.45 (S) Interlokaal op dins dag met om 15.30 Nieuws. 17.00 Over heidsvoorlichting: Nieuws uit de Ne derlandse Antillen. 17.10 Voor de kleu ters. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. VARA: 7.00 Drie op Je boterham. dy Gonzales. 19.10 (K) Peppl en Kok- kl. Jeugdserie. 19.30 (K) De Melchlors, tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO 20.20 De Jonge leeuwen (The young 23.20 (K) Journaal. 7.00 Voor dag en dauw. "(2.02, 6.02 Radiojournaal). DINSDAG 24 SEPTEMBER Hilversum I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Het Romantisch Orkestconcert (XX) (9.35 Waterstanden) 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en Mono) Ar beidsvitaminen: populair verzoekplaten programma. (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal). 11 AO (S) Rondom middag: Een op va1 lend vrolllke ger HH Pop-Kontakt I. Boksen De Spanjaard Perloo Fer nandez is zaterdagavond in Rome wereldkampioen in het lichtwelter- gewioht (versie WBC) geworden De Spaanse bokser won op punten van de Japanner Lion Furuyama. De ti tel was vakant. Middlesex] I Coban Puertjrepa* GUATEMALA \Quezaltenanco ^q*zapPa ^Mazarenarigo^? \HONDURAS ^£scuin(la^y®Gyarémala^ SSjril 'SALVADOR

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5