Om nu nog duur te bouwen is onzinnig 'museum-scrabble' Etalagewedstrijd: PORTRET VAN LINKS BESTUUR: VERBOOM EN WAAL Cultuur en commercie Museum-scrabble Het wordt geen honderd procent maar we komen er een heel stuk bij" ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 LEIDEN Het lampje op de deur van wethouder C. J. D. Waal brandt. Fel en rood. Onmiskenbaar een sig naal, dat links aan de macht is. En overigens betekent het, dat Je er niet in mag. Een kwartier na het afge sproken tijdstip gaat de deur open en benen een aantal ambtenaren naar buiten. "Wel makkelijk, zo'n lampje", zou Cees Waal later zeggen. En ook: "Ik ben er wel achter dat het leven op de universiteit veel rus tiger is". De dossiers beginnen zich in zijn kamer op te stapelen. En dat terwijl voorganger Kret er alles aan gedaan had om te voorkomën, dat zijn opvolger in een papierwinkel zou verdrinken Koppelgenoot Arie Verboom heeft zich al in een fauteuil genesteld. Hij begint zich thuis te volen in ambte- narenland. De eerste dagen voelden de nieuwe wethouders zich „als een hond, die zijn hok kwijt is" (de ver gelijking is van 'collega Oosterman). Op 54-Jarige leeftijd ruilt Verboom het zekere voor het onzekere. Van de dagelijkse gang naar fabriek of kan toor naar het ongewisse leven van een politicus, die full-time bestuur der wordt. Hij zegt: "Zolang als ik bewust leef, heb ik geprobeerd het socialistisch streven na te leven. Ik heb enorm veel jaren pro deo ge werkt voor het welzijn en de socialis tische idealen. Je kunt zeggen,.dat het werk een soort hobby van me is. En het. is natuurlijk bijzonder pret tig als je van je hobby je werk kunt maken. De vraag is: moet je op mijn leeftijd zo'n keuze maken? Ik heb daar lang over nagedacht en toch besloten om de uitdaging aan te ne men. Mensen vah mijn niveau heb ben het in deze functie misschien bij zonder moeilijk. Maar ik heb 27 Jaar in de vakbeweging geopereerd en heb daar mijn vorming genoten. Laten we eerlijk zijn: eigenlijk is het toch geweldig dat ze iemand als mij op die post hebben gezet? Dat kan alleen maar in de PvdA of de CPN. Ik heb D(XJ0- John Kroon Foto Jan Holvast In de fröbeldagen van hun loopbaan als plaatselijk bestuurder zijn er van de wethouders nog geen concrete uit spraken te verwachten ten aanzien van de "lopende" problelnen, die hun portefeuille betreffen, maar cru ciaal is natuurlijk de vraag: in hoe verre kan een links programcollege, waarvan de deelnemende partijen de afgelopen vier jaar soms felle opposi tie hebben gevoerd, voor een werke lijk ander beleid zorgen? Wordt het beleid omgebogen? Voor Arie Ver boom, die globaal genomen de ta ken van de CDA'er Ham overneemt, hoeft dat niet: "We moeten het vo rige college nageven, dat het de aan zet heeft gegeven voor rehabilitatie en renovatie in de wijken. Dat is wel steeds gebeurd op instigatie van de PvdA: wij hebben de voorzet gege ven. Daardoor ligt er heel wat op tafel, dat is waar. Voor een nieuwe wethouder is het zaak dat voort te zetten. Een ombuiging van deze plan nen zie ik niet zitten". Cees Waal, op volger van de meest dynamische wet houder van het vorige college, Kret, meent: "De accenten leggen we an ders. Hoe dat uitpakt, moet Je af wachten, maar ik denk, dat Je ach teraf kan constateren, dat er sprake is van ombuigen van het beleid. Neem bv. als project de binnenstad. Als je daar iets aan wilt doen, zul Je de woonfunctie moeten versterken. Een dergelijk proces gaan we probe ren op gang te brengen. Volgend Jaar is het Monumentenjaar. Je moet rekening houden met de mogelijkheid dat er meer in die richting gaat ge ^euren. Op net gebied van verkeer moet er een fcluernatief komen voor het ba- sis-weg-mplan van '61, waarvan ie dereen vgt. dat je er wat anders voor moet hebben. We staan verder in ieder geval achter de hoofddoelstel lingen van het volkshuisvestings plan van Ham (waarover in het vo rige college verschillend werd ge dacht- red.). Dat vinden we gewoon erg goel. Ik vind het niet nodig, dat wp nog ge an proberen mensen met een goed inkomen naar Leiden te ha len Op he+ Waardeiland is al een he le nieuve ontwikkeling op gang ge bracht, daar komen woningen van 360.000 gulden. De opzet om nu nog duur te gaan bouwen vind ik onzin nig. Er wordt steeds over het hoofd gezien, dat Leiden ook te maken heeft met de regio. Je moet Leiden en de regio als één woningmarlot be zien". Verboom: "Een regionaal huis vestingsverband kennen we niet. Dat is een hdel gemis". Haagwegkwairtiier De glazen worden nog eens bijge vuld. En actuele vraagstukken ter sprake gebracht. Zoals het conflict rond de renovatie in het Haagweg- kwartier tussen de Gemeentelijke Woningstichting enerzijds en de bewone'.«contactcommissie (en het Haagwegcomité) anderzijds. Een vertegenwoordiger van het ministe rie (de consulent voor stadvernieu- wing, Revet) tracht te bemiddelen. Verboom: "Ik zou graag willen, dat dat conflict de wereld uit was. Mijn heer Revet is nog niet bij me ge- weest. Ik vind, dat ik hem voorlopig zijn gang moet laten gaan. Maar ik ga er wel van uit, dat hij als niet slaagt, het mij moet lukken". Uit de zelfde portefeuille: de door de LBC gewensoe en door de buurt bestreden bouw van eén bétonmortelcentrale op een '.errein aan de Sumatrastraat. Verboom was er als raadslid en als bewoner van de Kooi meer dan wie emotioneel bij betrokken. De ge meente heeft een hinderwet vergun ning geweigerd, maar de LBC is in beroep gegaan. Een bouwvergun ning is er wel. Verboom hoopt vurig dat de Krpon het beroep afwijst. "Je zou je kunnen afvragen of de hin derwet wel goed is. Je moet niet al leen kijkben naar de overlast van zo'n installatie, maar ook naar de last en ellende, die het vrachtverkeer in zo'n wijk met zich mee zou bren gen. Ik en met mij alle bewoners van de wijk vind dat alle overlast er bij betrokken moet worden". Waal: Bovendien ligt er een advies van de Inspecteur van Volksgezondheid, dat vestiging van zware industrie in woonwijken moet wordien tegenge gaan. Het is jammer dat deze bouwvergun ning er is Een nare erfenis voor het nieuwe college. We zullen in ieder ge val alle wettelijke mogelijkheden ge bruiken, om te voorkomen dat daar eert betoncentrale wordt gebouwd". Woningbouw in de nog maagde lijke Stevenshofpolder. Cees Waal: "Voor dat je daar allerlei discussies over gaat opzetten: het tekort zoals nu begroot bedraagt 18 tot 24 mil joen gulden. Dan moet Je toch eerst de vraag stellen, ervan uitgaande dat je wilt bouwen: hoe kam je aan het geld?". Ander heet hangijzer: afsluiting van de Breestraat. Waal: „In het kader van het rioleringsplan, gaat al het verkeer er tijdelijk uit, ook de bus. Dat ls een goede proefneming. Af sluiting vereist, natuurlijk nog wel wat overleg. Maar ik heb het ver moeden, dat als de Breestraat maal dicht is, niemand nog wil, dat hij weer opengaat. Net zo als bij de Haarlemmerstraat". Verboom: „Er gaan steeds grotere vrachteeniheden over de weg. Moet dat al die grote bussen en vrachtauto's? Waal: „Het is onze taak om paal en perk te stel- leij aan het vrachtverkeer in de bin nenstad. Je zou alleen wagens met containers moeten toelaten en met overslagcentra gaan werken. Dat is iets wat Je in fasen moet invoeren en Je moet ontheffingen verlenen, als het nodig is. Maar veel belangrijker is, dat men weet waar men aan toe vantevoren afspraken gemaakt, hoe ik het zou doen. Ik wist, dat ik met Waal zou werken. In de raad heb ben we vier jaar naast elkaar geze ten en we hebben nooit ruzie gehad. We voelen elkaar aan. Er is een stuk kameraadschap gegroeid. Dat is een doorslaggevende reden geweest, waar om ik de beslissig heb aangenomen". Cees Waal op zijn beurt noemt het idee, om drie wethouderskoppels te vormen (ontstaan als een niet eens zo zwaarwichtig bedoeld plan van PvdA-fractieleider Leo Meijer) "een van de beste gedachten die de laat ste Jaren is opgekomen. In die tijd dat we nu wethouder zijn, hebben we de voordelen daarvan al duidelijk kunnen merken. Ik heb des indruk/ dat men dat in het verleden gewoon gemist heeft. Als raadsleden wisten we toch nooit wat nu bij Kret hoorde en wat bij Ham? Volgens mij wisten ze het zelf ook niet precies". „Waarom word je wethouiu Als raadslid vind je, dat bepaalde dingen anders moeten. Op een gege en moment is er dan de uitdaging, dat Je wethouder kimt' worden. „k heb net de leeftijd, dat Je het kunt doen. Als ik wil, kan ik al tijd term naar de universiteit. Maar ik begon me toch al af te vragen of ik wel mijn hele leven bij de univer siteit zou willen blijven. Hier heb je in zekere zin toch een vrijheid, die Je daar mist. En trouwens: speelt het toeval niet altijd een grote rol? Wie had ooit, kunnen denken, dat Arie en ik hier zo zouden zitten? Moet je wat drinken?". Wel J* Jus d'orange en tonic voor de wethouders en sherry voor de verslaggever houden de tong vochtig. Verboom vervolgt: „We beginnen te acclimatiseren. We krijgen zicht op de zaken. De contacten met de amb tenaren Komen op gang. Ik heb het gevoel, dat 't corps loyaal meewerkt Ook de ondertekenaars van de brief, die zien tegen een meederheidscollege keerden. Ik heb niet kunnen merken, dat ze tezwaar tegen ons gouden hebben" Ze hadden best vader en zoon kunnen zijn: Arie Ver boom (54) en Cees Waal (30). Twee leden van de Partij van de Arbeid, die in het nieuwe college van B. en W. het kop pel vormen, dat het hoofdstuk "Wonen" voor zijn rekening dient te nemen. In de ruime zin des woords: ruimtelijke or dening, stadsontioikkeling, openbare werken, onroerend goed, verkeer, binnenstadsaan gelegenheden waaronder mo numentenzorgen vormen de portefeuille van Waal, terwijl Verboom de specifieke belan gen van huisvesting, woning verbetering en wijkverbetering (om maar eens af te stappen van het vakjargon met termen als renovatie en rehabilitatie) heeft te behartigen. Wie zijn ze en wat willen ze? Arie Ver boom, bewoner van een typi sche Leidse volkswijk als de Kooi, geldt als de man, die de A in de PvdA waarmaakt. Ver boom, Rotterdammer van ge boorte en sinds 1942 in Leiden woonachtig, was negentien jaar als metaalbewerker werk zaam bij de Nederlandse Ka bel Fabriek in Delft en de laatste twee jaar als admini strateur bij hetzelfde bedrijf. Zeventien jaar lang was hij voorzitter van de Industrie bond NVV afdeling Leiden en negen jaar maakte hij deel uit van de Bondsraad van de toen malige Metaalbedrijfsbond NVV. Verboom, vijf jaar raads lid, is vader van twee kinderen. Cees Waal is in Soest gebo ren en bracht zijn jeugd door in Katwijk. Als scholier be zocht hij in Leiden het Stede lijk Gymnasium en in 1962 kwam hij in deze stad wonen. Als student was hij actief in diverse functies, o.m. als lid van de Leidse Studentenraad en van het dagelijks bestuur van de stichting Studenten huisvesting, waarmee hij in aanraking kwam met de pro blemen op het gebied van ivo- nen en verkeer in Leiden. Sinds 1970 is hij lid van de raad. Voor zijn wethouderschap was Waal wetenschappelijk mede werker aan de Leidse universi teit (Romeins Recht) Hij woont in Zuid-west, is ge trouwd en vader van een doch ter van anderhalf. ■- is. Vooral in de binnenstad leeft dieversiteit is, om de gemeenteraad er willen weten toe zijn". Nog zo iets leuks: de nieuwbouw- plannen van de universiteit. Waal: „Ik heb begrepen, dat een of andere commissie zich daar al geruime tijd mee bezighoudt. Het vorig college heeft daar nooit iets openbaar over gemaakt. Ik weet alleen dat er enor me stapels stukken zijn. Ik moet nog eens nauwkeurig bekijken wat daar allemaal in staat. Misschien ben ik het er niet mee eens. Het is de vraag of het wel zo verstandig van de uni- zo buiten te houden. Die contacten tussen de universiteitsraad en de ge meenteraad blijkên eigenlijk maar flauwekul te zijn geweest. Ik maak in ieder geval het voorbehoud, dat ik me niet gebonden acht aan afspraken die de universiteit eventueel met in dividuele leden van het college heeft gemaakt". (Bij een latere ontmoeting, een paar dagen later, voegt hij er aan toe: „Vergeet die torenpoot van 128 meter aan de Witte Singel maar. Die komt er niet". Het blijkt dat er in derdaad gedacht wordt aan 'n oplos- LEZERS SCHRIJVEN Moeten wij n blokkade gaan uitvoeren Zaterdag 14 september 1974 om on geveer half vijf kwamen richting Consumarkt aan de HogewoeH 2 vrouwelijke agenten of wel bekeu ringsmeisjes (Uk weet niet hoe ik ze precies moet aanduiden). Ze begonnen naarstig' alle aonto's die zich in de Bolwerkstraat bevonden van een briefje te voor zien' wat inhield een bekeuring aan gezien in deze straat een stop/wacht verbad geldlt, dat zal dus wel goed zijn. Vraag: Waar moeten wij Hogewoerd-bewo ners en zakenlui onze auto's dan parkeren? Ware het niet beter geweest voor dat deze Consumarkt vergunning kreeg hier volledige aandacht aan te schenken? Moeten wij, waarvan ik geen voor stander ben, een blokkade gaan uit voeren? Het heeft er alle schijn van dat al leen Teekens belasting betaald. S. van Weesel Hogewoerd 112 Leiden. Sinds 1919 bewoners van deze straat) Niet naar winkel op 3 oktober In de pers op de t.v. wordt benadrukt' dat, 3 oktober een bijzondere dag is voor de Leide- naars. Die is het dan ook waard feestelijk vevierd te worden door iedereen. Hst schijnt echter, dat dat niat iedereen gegumd zal zijn. Winkels in de binnenstad mogen geopend zijn zelfs indien gewenst tot 21 uur (inlichting heb ik van af deling voorlichting van het stadhuis) Het personeel van deze vrijwillig open blijvende zaken kan dan 3 oktober vieren vanachter de waarschijnlijk lege kassas. Ik als klant bli^f op 3 oktober uit alle winkels weg en ik hoop velen met ntfj. R. ENGBERTS VAN LOENHOUT. Scholtenstraat 24 Leiden. O LEIDEN De adviescommissie inzake het huisvestings vraagstuk vergadert dinsdagavond (aanvang acht uur) in het stadhuis. Besproken zal worden de toewijzing van flats in de Merenwijk en het Morskwartier aan leefgemeenschappen van wer kende Jongeren, een regeling voor de als doorstromingsobject aangewezen 365 leegstaande woningen in de Me renwijk en het eventueel aanwijzen door B. en W. als doorstromingsob ject van diverse woningen die door Huurman worden beheerd. De glazen zijn opnieuw leeg; de wethouders wacht alweer een ande re afspraak. Verboom zorgt voor het slotakkoord: „Ik hoop dat we over vier jaar wat bereikt hebben. We zul len bij alles ons verkiezingsprogram ma in het oog houden. Het zal geen honderd procent worden. Maar we ko men er wel een heel stuk bij. Ik ge loof dat dat kan". Cees Waal: „Als je daar niet in gelooft, kan je er beter niet aan beginnen". Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Academisch Historisch Museum: Luba B.V. Nieuwe Rijin 35. Hortus Botanicus der Rijksuni versiteit: Hasselman en Pander, Bo termarkt 21-22, Warnecke B.V., Haar lemmerstraat 158, BreesJfcraat 126 en 151—153. Molenmuseum „De Valk": Firma H. Janse, Haarlemmerstraat 123. Koninklijk Nederlands Legermu seum: Witteveen, Breestraat 139, Van Rossum du Chattel en Driessen, 'Breestraat 95, Van Cleef, Haarlem merstraat 172. Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie: J. Bentveld, Nieuwe Rijn 24, Begeef Van Kempen en Vos, Hoogstraat 6, Algemene Bank Ne derland N.V., Breestraat 81. Rijksmuseum van Oudheden: P. en C, Breestraat 78, C. de Kemp, Botermarkt 12. T. F. Vlieland, Nieup we Rijn 50, Waals, Haarlemmer straat 112, C. en A., Botermarkt, Breestraat. Rijksmuseum voor de Geschiede nis der NatuurwetenschappenWam- steker, Breestraat 29, Lampe, Bree straat 161, v/h Swaak, Haarlemmer straat 250. Rijksmuseum voor Volkenkunde: J. van Egmond, Nieuwe Rijn 54, Wolfslag, Breestraat 145, Oerlemans, Hogewoerd 2, Van Leeuwen, Bree straat 137. Stedelijk Museum „De Lakenhal": Van Uffelen, Breestraat 103, Van Dalen, Haarlemmerstraat 128, H. P. Jansen, Lange Mare 116, Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160, Feye Brinks, Breestraat 114c. De opdracht voor de museum- scrabble is om in de etalages letters te zoeken, die op duidelijke borden zijn aangegeven. In totaal zijn er 32 letters en lettertekens. Die vormen samen een slagzin. Om het wat ge makkelijker te maken draagt een aantal bordjes naast de letter een cijfer. Die cijfers 'corresponderen met de plaats van de letter in de slagzin. U kunt nu beginnen. De wedstrijd sluit na de feestweek. Om precies te zijn moet u vóór woensdag 9 oktober de formulieren (hiernaast afgedrukt en verkrijgbaar in de winkels en de musea) inleveren. Dat kan op de af deling inlichtingen van V en D. aan de balie van het Leidsch Dagblad en in de hal van stedelijk museum De Lakenhal. De namen van de prijswinnaars worden zaterdag 12 oktober in deze krant gepubliceerd. Later volgt dan de officiële prijsuitreiking. Het LCC heeft vele prijzen met als „toppers" driedaagse reizen naar Pa rijs en Londen en een kostbare pla tenspeler. Leiden-Museumstad blijft overi gens actief. Volgend jaar treden de musea jiaar buiten op de Keukenhof in Lisse. Bén van de 32 etalage». (Foto Jan Holvast) LEIDEN Cultuur en commercie, die elkaar eerder hebben gevonden in Leiden, gaan weer hand in hand bij het vierde eeuwfeest van het ont zet. De Leidse musea treden opnieuw buiten hun muren en ze gaan nu bijna letterlijk de straat op. „Mu- seum-scrabble" is de titel van een etalagespeurtocht, die Leiden- Museumstad en Leids City Centrum hebben georganiseerd. Zoals eerder is gebeurd, haakt het Leidsch Dag blad erop in met de publicatie van deze prijsvraag voor iedereen. Dat betekent meteen het startsein. Negen musea hebben een deel van hun collectie verspreid over bijna der tig winkels, zowel het grootwinkel bedrijf als de detailhandel, die im mers samengaan in het LCC. In de etalages tonen ze een klein aspect van wat zij in hun musea te bieden hebben. Zoiets als: wat u in de eta lage niet ziet, vindt u binnen. „Kom binnen" is de laatste jaren de kreet van de musea en de belang stelling neemt sterk toe. De museum directies zouden alleen de amimo van Leidenaars voor hun „eigen" musea wat groter zien. Leiden heeft enor me culturele schatten binnen zijn grenzen. Bij alle armoe wordt dat vaak vergeten De deelnemende musea en zaken zijn Alle musea: Vroom en Dreesman, Breestraat-Aalmarkt. De uitslag luid: Naam: Adres: Woonplaats: Leeftijd: De zaken, waar een letter te vinden is, zijn: Algemene Bank Nederland N.V., Breestraat 81 Begeer, Van Kempen en Vos, Hoogstraat 6 J. Bentveld, Nieuw Rijn 24 Feye Brinks, Breestraat 114c C en A, Botermarkt en Breestraat Van Cleef, Haarlemmerstraat 172 Van Dalen, Haarlemmerstraat 128 J. van Egmond, Nieuwe Rijn 54 Hasselman en Pander, Botermarkt 21-22 Firma H, Janse, Haarlemmerstraat 123 H. P. Jansen, Lange Mare 116 C. de Kemp, Botermarkt 12 Lampe, Breestraat 161 Van Leeuwen, Breestraat 137 Luba B.V., Nieuwe Rijn 35 Oerlemans, Hoge Woerd 2 Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160 P en C, Breestraat 78 Van Rossum du Chattel en Driessen, Breestraat 95 v/h Swaak, Haarlemmerstraat 250 Van Uffelen, Breestraat 103 V D, Aalmarkt en Breestraat T. F. Vlieland, Nieuw Rijn 50 Waals, Haarlemmerstraat 112 Wamsteker, Breestraat 29 Warnecke B.V., Haarlemmerstraat 158 en Breestraat 126 en 151-153. Witteveen, Breestraat 139 Wolfslag, Breestraat 145

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3