Volkswagen rekent op betere tijden GOLF LS impressii Rusland nu op de drempel van het autotijdperk De "plat- maker ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 PAGINA 19 9 buitenlander, die in een Zhigoeli rijdt krijgt van een trotse Rus te horen „Hé, dat is een Rus sische auto Waar zijn Jullie Fords?" De uitmonstering van de auto's zoals ftrepen op de wagens, zon negordijnen voor de achterruiten en spatlappen neemt ook in aantal toe. Maar het toppunt is nu het schilderen van een nummer op de deuren en het achteloos neerleggen plastic race-helmen op de ach- terbanx. Natuur ujk hebben sommige partij ideologen gewaarschuwd tegen deze groei van de „particuliere eigendom" ir van hogerhand heeft men waarscnijnlijk beslist de auto tot symbool te maken van de pogingen de lang gefrusteerde consu- menten^eb oef ten tegemoet te komen. De Russen maken zich ook zorgen yver de verontreiniging, verkeers opstoppingen, het groter wordende aantal verkeersongelukken en de an dere proolemen, die zich bij de komst de auto manifesteren. Maar al deze ongemakken uiten zich nog niet op grooe schaal omdat de weg naar een massaal privébezit van auto's nog geblokkeerd wordt door een ge brek aan auto's, garages, reserve onderdelen en goede wegen. Deskundigen spreken nu over twee tot driehonderd auto's per duizend inwoners ln een niet nader omschre- i toekomst. Op het ogenblik is de auto-dichtheid niet meer dan 10 per 1000. Maar ondanks de grote vooruit gang in de laatste paar Jaren zullen produkt'e en verkoop van auto's met ongeveer 50 miljoen eenheden moe ten toenemen om zo'n groei moge lijk te maken. Onder de grote uitgaven, gedaan >m de .notorisering op gang te bren gen, is de bouw voor een bedrag van müloen dollar van een fabriek door Fiat. Daar worden de Zhigoe- li's gem '-akt. Deze fabriek zal dit Jaar ongeveer 70 procent van alle particulieren verkochte auto's le- De fabriek is eind 1970 met de pro- duktie begonnen. De volledige capa citeit van 660.000 auto's per Jaar zal niet roo: 1975 bereikt worden, een achterstand van drie Jaar op het oorspronkelijke schema. Soared Sazoekjanow, onderminister /an Handel, heeft kortgeleden ver klaard, dat bij de verkoop van auto' de hoogst geklasseerde arbeiders in industrie en landbouw voorrang zul len krijg m. Voor regeringsfunctionarissen, goe de sports1 ui, balletdansers en andere geprivilaei de groepen is het aan schaffen van een auto geen probleem. Maar de gewone Rus moet z'n naam een lijst laten zetten en h,eeft maa,'- af te wachten. Soms Jaren. Het enije lichtpunt op het ogenblik is, dat de wachttijd korter zal den. De Russen kunnen nu al meubels .n tele osietoestellen op afbetaling kopen Maar voor auto's is het betaler er pas later rijden. En de prijzen liggen zo hoog, dat de auto bovenaan de lijst van luxueuze deren staat. Russen, die in 1972 een Ameri kaanse tentoonstelling bezochten verbijsterd toen zij auto's de tentoonstelling zagen met prijs kaartjes van 2.500 of 3.000 dollar. Velen weigerden deze prijzen te ge loven, Doen zij in roebels omgere kend were en. Is de auto, vurig aanbeden half god der naoorlogse Jaren, van zijn voetstuk gestoten? Ook in de VW- tempels in Wolfsburg weet men, dat het vuur der gelovigen zo hevig niet meer brandt. Voor Volkswagen zijn de tijden van vanzelfsprekende groei voorbij. Het personeelsbestand moet van 126.000 tot 114.000 worden inge krompen. Opperhoofd Rudolf Lei ding verklaarde ondubbelzinnig dat het concern (Volkswagen plus Audi- NSU) dit Jaar enige honderden mil joenen mark verlies zal lijden. Als gevolg van gestegen loon- en mate riaalkosten en sterk gedaalde afzet in Amerika moet de onderneming 1,3 miljard mark aan extra kosten verwerken. Jaren ging het goed tot uitstekend. Het verlies van 1974 laat zich uit de kloeke reserves aanzuiveren. Mo gelijk bieden die ook voor het vol gend Jaar een appel voor de dorst- Maar voordien wil de ondernemings leiding het keerpunt bereiken. Zij mikt met een voor VW ongewoon groot assortiment aan nieuwe wagens op kopersgunst: Golf, Passat, Soi- rocco, binnenkort ook de mini-VW, die Audi-50 heet. Overigens blijft de „kever" als basisvoertuig in Han nover, Emden en Brussel in produk- tie. In de dertig Jaren van haar be staan heeft Volkswagen zich nog nooit zoveel moeite getroost zich van Een van de wagens, waarmee Volkswagen zich uit de rode zone wil rijden, is de hierboven al genoemde Golf. Een model, dat een allemachtig gunstig onthaal heeft gekregen. Een Duitse collega schreef zelfs loild enthousiast: 'Keiner fahrt kleiner feinef. Volgens hem bestaat er derhalve geen klei ne auto, waarin het -prettiger rijden is. Een boude bewering. Maar we kunnen zijn geest drift beter begrijpen nu we wat langer in een Golf hébben gereden. We hadden er de voorkeur aan gegeven 'n Golf L ter beschikking te hebben met een 1093 cc motor, maar 't duurde zo lang voor impor teur Pon in Leusden ons daar aan kon helpen, dat we ten slotte maar 'genoegen hebben genomen' met een Golf LS. Een wagen met een 1471 cc krachtbron. Dan begrijpt men meteen, waarom wij dat ge noegen nemen tussen aanha lingstekens hebben geplaatst. Want natuurlijk heeft zo'n sterke krachtbron voordelen: soepeler, sneller, feller. Maar' ja, de koper moet wel bereid zijn tegen de twaalf mille neer te tellen. Officieel kost de tweedeurs LS f 11.808, mam- voor dat bedrag staat hij nog 't degelijke maar al te eenzijdige ke ver-reputatie los te maken. Voor de nieuwe typen zijn investeringen ge daan die de eerste helft van dit Jaar 56 procent hoger lagen dan de eer ste zes maanden van 1973. De nieuwe watergekoelde telgen van de VW- Audl-NSU-familie volgens het sterk geautomatiseerde bouwdoosprinci-e vervaardigd) worden trots omschre ven als „economisch-functioneel". Kortom, precies wat de markt nodig heeft, zeggen ze in Wolfsburg. Golf, Passat, Scirocco moeten met storm kracht de sfeer van dadenloosheid doorbreken, die de automarkt in Europa en de Verenigde Staten be heerst en pijnlijk aan de reserves van de industrieën knaagt. De ener giecrisis en al wat er op is gevolgd heeft hardhandig een eind gemaakt aan de zalige zekerheden van onon derbroken groei. De autorijder deed hoogst merkwaardige ontdekkingen. Ook na twee Jaar bleek zijn wagen nog goed te lopen en aangezien hij toch al tot wat minder kilometers be sloten was, houdt hij zijn auto nu maar een jaartje langer. En waarom ook niet? De symbool-functie van de auto heeft aan betekenis ingeboet in een steeds milieubewuster wereld. De wagen is een gebruiksvoorwerp ge worden dat geen sociale glorie meer bereidt maar alleen nog nut. Afscheid van het idool. Ook VW heeft het bespeurd. Het eenderde af in eigen land, eenderde op de markten van Europa en de rest in Amerika. In de bondsrepu bliek ging de omzet in de eerste helft van '74 met 8 procent in Europa met 16,5 procent terug. De zwaarste klap viel in Amerika, waar dollar- devaluatie en inflatie de afzet met rond 32 procent deden dalen. Welis waar steeg het binnenlands markt aandeel van VW 20,7 procent (was 16,3) maar dat was alleen te dan ken aan het feit dat de afzetcijfers van de concurrentie nog sterker ach teruit holden. In Europa waren het Engeland, Italië en Denemarken waar ook voor VW de afzet daalde. Daarente gen vertonen Zwitserland, Zweden, Oostenrijk en ook Nederland stabi liteit en zelfs groei. In ons land kon het VW- concern in de eerste zes maan den van 1974 zijn marktaandeel van 5,5 op 6 procent uitbreiden. Bedrijfseconoom Eckhardt Wesner van de VW-persdienst: „De Neder landse markt geeft aanleiding tot optimisme. Wij menen dat wij sa men met Audi-NSU onsmarktaan deel tot 10 procent kunnen laten stij gen. Golf, Sirocco en Passat zijn ken nelijk precies het type economische auto, dat de Nederlanders- willen". Hij voegt er aan toe dat Nederland voor het VW-concern, evenals trou wens voor de klaarwakkere Japanse concurrenten de functie van 'n test markt heeft. De concurrentieis er groot, evenals de koopkracht. Ook in West-Duitsland zelf bestaat voor Golf en Passat grote belangstelling. Van de Golf zijn er al 25.000 verkocht. De verkoop van de duurdere Passat heeft die van de kever reeds overtroffen. Niettemin wanneer de gemiddel de automobilist in binnen- en buiten land voor het gebruik van zijn wa gen van een twee op een drie jaarscyclus zou overstappen bete kende dit toch voor de afzet in zijn geheel en op de lange duur een ver mindering van ronddertig pro cent. Tegenover deze koele rekesom legt men in Wolfsburg een duide lijke afkeer van prognoses aan de dag. „Grote groeipercentages zitten er niet meer in. Wij rekenen niet met een vermindering, maar met een zeer kleine groei, ook al omdat er binnen afzienbare tijd voor de auto geen al ternatief bestaat. De huidige situatie is niet normaal. De huidige vraag niet kenmerkend voor de komende Jaren". Wat wordt dan wel normaal? „Dat zal eerst wetenschappelijk on derzocht moeten worden". In afwachting van een nieuw even wicht krimpt VW zijn personeelsbe stand behoedzaam tot 114.000 in. Dat gebeurt door niet vervanging van de duizend man per maand, die met pensioen gaan of als gastarbeiders definitief naar het vaderland terug keren. Door gunstige regelingen voor 62-jarige mannen, die vrijwillig met pensioen gaan. Door een totale aan stellingsstop. Een uiterst moeizaam proces, zeker in een kunstmatige stadsamenleving als Wolfsbrug, waar bijna de gehele beroepsbevolking, na melijk 56.000 man, rechtstreeks van VW afhankelijk is. Een zekere dreiging hangt boven de NSU-fabriek in Neckarsulm, waar een dagproduktie van dertig exem plaren RO-80 (met wankelmotor) en 450 stuks Audi-100 te gering is om op den duur te kunnen overleven. Rudolf Leiding heeft al verklaard dat er geen plannen bestaan Nec karsulm op te doeken. Voor zover de afzet niet tot andere overwegingen dwingt". Woordvoer der Wesner noemt bezorgdheid voor barig. De capaciteit van Wolfsburg is met de Golf en binnenkort met de Audi-50 volledig bezet. Het plan voor een nieuwe anderhalf liter wa gen zou alleen in Neckarsulm ver wezenlijkt kunnen worden. "Audi NSU zal als merk voor de duurdere wagens zeker blijven bestaan". Wa gens die dan als „functioneel-exclu- sief" worden omschreven Volkswagen haalde kortgeleden de kolommen van kranten in binnen- en buitenland vanwege 't bericht dat het concern met Iran in zee wil. Herhaling van het huzarenstuk van de Sjah die kans zag ruim een kwart van de Friedrich Krupp-Hoogovens- aandelen in de wacht te slepen? Het ziet er nog niet naar uit dat „oliekapitaal" weldra zijn weg n Wolfsbrug zal vinden. VW voert besprekingen over de mogelijke bouw van 'n assemblagebedrijf in Iran, maar voltooid zijn de onder handelingen nog lang niet. Overigens sluit men bij VW verdergaande sa menwerking niet- "Er Is nu nog geen spra ke van dat VW in de huidige ge spannen situatie een beroep zal doen op kapitaalhulp uit Iran". Open is ook nog de vraag of VW zich in de toekomst radicaal wil vrij waren voor de fatale zwenkingen de dollarkoers door de vestiging vs een eigen fabriek in de Verenigde Staten (waarvoor Pittsburg in a merking zou komen). Rudolf Leiding is persoonlijk voorstander van dit miljarden en Jaren vergende project. In een bijzondere vergadering heeft de raad van commissarissen zich kort geleden voor het eerst over een lij vige studie gebogen, die een studie groep heeft samengesteld. Het is publiek geheim dat de werknemers vertegenwoordiger in de raad geen voorstander zijn van dit project, dat zij drastische teruggang van het aantal arbeidsplaatsen in de bonds republiek vrezen. In november bui gen de commissarissen zich opnieuw over het voorstel. niet rijklaar voor de deur van de klant. Daarom hadden we liever een simpeler L gehad, waarvan de rijklare prijs te gen de tien mille komt. Wat ivaarschijnlijk voor heel wat meer mensen een haalbare kaart gaat worden. Het ging nu eenmaal niet, dus hebben we in een LS gere den. Compleet met piepje in de ruitenwisser, kraakje in de stoelen en rammeltjes in de achterbak. We nemen echter onmiddellijk aan, dat er bij zo'n jong exemplaar (nog geen 2.000 kilometer op de teller) nog wel orde op zulke zaakjes kan worden gesteld. Blijft daarna over: een uitermate prettig, goed hanteerbaar en lekker te besturen autootje. Geen grote wagen: 3,7 meter lang, 1,6 meter breed en 1,4 meter hoog. Van die geringe afmetingen vindt men van binnen wel de weerslag. Niet zo krap als het coupémodel (de Scirocco), maar als de bestuurder en zijn buurman (of vrouw) flink naar achteren gaan zitten dan hébben de passagiers achterin niet zo bijster veel meer te vertellen. En de bestuurder moet zijn stoel wél naar achte ren zetten anders zit hij nogal in de maag mei zijn linker voet. Door de sterk naar bin nen komende wielbak is daar beneden de ruimte vrij be perkt. Het is derhalve wat pas sen en meten maar dan gaat het best. We kunnen wel con stateren, dat vier personen 'n redelijke zitplaats kunnen vin den. De kofferbak is uiteraard ook niet al te groot, maar wel ke kleine wagen kan dat wel bieden? Je kunt nu eenmaal geen enorme ruimte creëren met zulke bescheiden buiten afmetingen. Er is gewoekerd met de ruimte, de hoedenplank kan eraf en de achterbank kan worden neergeklapt, meer kan men niet verlangen. Bovendien kent men zo'n beperking bij de aankoop. Als men daar eenmaal over heen is gestapt, dan heeft men het autootje wel, We zeiden het reeds, de 70 pk motor in de LS is een heerlijke soepele krachtbron. Fel in de accele ratie, stevig in de top (om en nabij de 160 km per uur) en nog vrij geruisloos in de ho gere snelheden ook. Geen echt zuinige motor, want een ge middelde in de buurt van 1 op 11 is voor een ivagen van zulke proporties niet om over te juichen. Maar men mag er dan stevig aan trekken en dat zul len velen ook wat waard vin den. En wie dan rustiger aan wil doen, hij of zij zal daarvoor de beloning bij de benzine pomp vinden. Een op dertien is dan niet ongewoon. Het voortreffelijk afgewerk te interieur biedt geen over dadig, maar wel aangenaam comfort. De stoelen en de ach terbank zitten uitstekend, alle bedieningselementen zijn heel gemakkelijk te vinden, goed te bereiken en eenvoudig af te lezen. Maar zélfs in deze LS zat geen toerenteller, wel op één van de twee gróte ronde klokken een heuse klok. Een toerenteller met een wat be scheidener klokje was ons dierbaarder geweest, maar dat kon er wellicht niet af. Het dashboardje is verder heel eenvoudig, maar uiterst func tioneel. Overigens geen verras sing voor iemand, die de Sci rocco al heeft bekeken. Nage noeg hetzelfde. Met het handige pookje naast de bestuurderszetel (een beetje te sterk naar voren voor iemand met langere benen) is een uiterst soepel draaiende versnellingsbak te bedienen. Het stuur draait evenals de andere VW-voorwielaandrij- vers_ van de Passat af ver rassend licht. De draaicirkel is handig klein. De vering vin den wij voortreffelijkde wég- ligging zelfs meer dan dat. Een muurvast karretje op de weg, dat de vreemdste capriolen moeiteloos verwerkt. De Golf is inderdaad een ui termate aantrekkelijk aanbod. Niet aantrekkelijk in visuele zin, want mooi vinden wij die carrosserie beslist niet. Die af geknotte achterkant mag met die grote achterklep erg nut tig zijn, het geeft het idee van 'n hoge rug. Neen, als we aan trekkelijk zeggen bedoelen we het totale concept. Een wagen tje dat veel rijplezier geeft. En dat zal de liefhebbers ook wat waard zijn De lichte wagen was al half verslonden, toen de foto (links) werd gemaakt. Weinige ogen blikken later zou er niet meer van over zijn dan een pakketje van 25 cm dikte, dat gemakke lijk te laden was op de trekker met oplegger op de achter grond. De Ford hing nog in de lucht te wachten op zijn beurt. De nieuwe mobiele autowrak- kenpletter van Pamatex in Den Haag in volle werking. In de ivandeling wordt deze drie-eenheid al "platmaker" genoemd. Gekocht om de z.g. shredder, de hongerige wrak- kenvreter, die vast aan de Binckhorstlaan staat, van voedsel te voorzien. Binnen kort komt er "ergens in Neder land" nog zo'n shredder bij. Voor die twee slokoppen is aanvoer van wrakken nodig. De "platmaker" kan er voor zorgen. Kan de wrakken overal vandaan halen, want kan in elk terrein uit de voeten. Kan per dag 200 tot 250 personen auto's verwerken. Platmaken en vervoeren. Halen van dicht bij, maar ook veraf gelegen sloperijen. Pametex denkt vol doende "werk" voor de pletter die 65.000 gulden heeft gekost, te kunnen vinden. Voordelen van de nieuwe mobiele eenheid: auto's be hoeven bij de sloperij niet meer te ivorden uitgebrand, het vervoer van platte wrak ken is economischer, er kan verder van huis worden ge werkt en de wrakken zijn beter te verwerken. Als nadeel wordt het feit genoemd, dat de kost prijs van de wrakken op verre afstand kan oplopen, maar men meent dat dit nadeel op lange termijn wel zal worden gecompenseerd. Banden en benzinetanks worden voor het platmaken verwijderd. De Sowjet-Unie staat op de drem pel van het automobiel-tijdperk en schijnt gereed te zijn de wensen van miljoenen Russen te vervullen: een eigen auto. Het zal nog wel lang duren voor iedereen m dit enorme land met 253 miljoen inwoners een auto voor zich zelf zal hebben, maar de motorise ring -r- de Russen noemen 't „avtom- niliza/tsiya" is op gang gekomen. Dit Jaar zullen ongeveer 700.000 auto's aan particulieren worden ver kocht en er bestaan plannen om in de zeer nabije toekomst dit aantal tot een miljoen per Jaar te verho gen. Op het ogenblik zijn er in de Sow- Jet Unie slechts tweeëeneenhalf mil joen particuliere auto's. Tegen bij voorbeeld in de Verenigde Staten 94 en in West-Duitsland 16.4 miljoen. OndauKs de weinig imponerende Russische aantallen zijn er echter tekenen, die op de grote groei van het Russische autopark wijzen. Een 1 uitenlander, die twee Jaar geleden met een snelheid van 100 km per uur naar Lenigrad reed en met deze snelheid het rijk alleen had, wordt nu herhaaldelijk door Russen gepasseerd die rijden in de nieuwe Zhigoelis de Russische versie van de Fiat 124. Tijdens de zomerse weekeinden was de tweebaans weg naar Khar- lov volledig bezet met Russische zon- dagsrijd ïts, van wie velen kampeer uitrustingen met zich meevoerden. Het is op het ogenblik al niet mogelijk 10 minuten voor de voor stelling begint dicht bij het Bolsjoi- theater in Moskou gemakkelijk een parkeerplaats te vinden. In de enige autozaak in Moskou, waar men zich op de wachtlijst kan laten zetten, staat de Volga Sedan geprijsd voor 9150 roebels, de tegen waarde van 12.078 dollar tegen de of ficiële koers. Voor de gemiddelde arbeider, die 1680 roebels per Jaar verdient, be tekent het nog altijd drie Jaarsala rissen om de goedkoopste Zhigoeli van 5,500 roebel aan te schaffen. Maar in het Westen en ook in Rusland als men over dollars be schikt - gaat dezelfde auto voor min der dan tweeduizend dollar van de hand. Er zi|n echter prijsverlagingen aangekondigd. Het bezit van een eigen auto bete kent nog niet het eind van de el lende. Men wordt dan geconfron teerd mot een tekort aan service en reserve .onderdelen. Vaak duurt het weken voor men een band kan be machtigen voor een Zhigoeli. Maar het kan maanden duren voor men er in slaagt een lampje voor de richtingaanwijzer van een Volga te bemachtigen. Sommige Russen hebben al uitge rekend, dat de manier om een mil jonair m roebels te worden is een Zhigoeli te kopen, te ölopen en dan de onderdelen tegen de gangbare prijzen tc verkopen In de oagbladen wordt vaak mel ding gemaakt van de enorme prij zen, die men voor reparaties moet betalen terwijl anderen, die een on derdeel van hun wagen hebben la ten verhangen, deze bij het ophalen in de garage ontdaan zagen van stoelen, wielen en andere zaken die gemakke'ijk uit de auto te slopen zijn.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19