Honderd uur vrees is niet na te voelen Snoekbaars rukt op J vis T sport Meer Vissport ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 PAGINA 17 Er is één vissoort in ons land, die bezig is met een duidelijke opmars. Dat is de snoekbaars, die de toepasselijke bijnaam van „va dertje glasoog" kreeg. Zo'n vijf tot tien jaar geleden werd er over snoekbaars als sportvis nog nau welijks gesproken, omdat de snoek nog altijd de boventoon voerde. Als men een dagje ging vissen op roofvis dan heette dat een dagje .snoeken"; de baars en de snoekbaars werden gemakshalve vergeten. Daar is verandering in geko men met het verdwijnen van de „kuil" een speciaal visnet ge bruikt door beroepsvissers waar mee bijzonder veel kleine vis werd „vermoord" van het IJs- selmeer. In de jaren die daarop volgden was er in het water van de vroegere Zuiderzee sprake van een ware snoekbaarsexplosie. Er werden miljoenen jonge snoek- baarsjes geboren en dat wat gro tere exemplaren kregen een ex tra bescherming door een verho ging van de minimummaat. Die extra zorg voor de snoek baarsstand in het IJsselmeer mis te haar uitwerking niet. Wateren die uitkomen op het IJsselmeer bleken mee te profiteren van deze maatregelen en zagen de snoek baarsstand in snel tempo toene men. Ook in onze omgeving is er de laatste jaren een duidelijke verbetering merkbaar. Daarvoor is behalve de bescherming ook nog een aantal andere oorzaken aan te wijzen. Een van de belangrijkste is wel, dat het ons omringende water door de sterk toegenomen lezing van afvalprodukten dermate ver vuild is dat het troebel is gewor den. En Juist die troebelheid is een van de factoren in het voor deel van de snoekbaars. Deze vis soort vangt niet zoals de snoek de prooi op gezicht maar door de trillingen die geregi streerd worden met de zijde- streep en op de geur. Snoekbaars heeft derhalve geen helder water nodig. Een tweede factor is dat de snoekbaars een voorliefde heeft voor diep water. Als gevolg van de zandwinning zijn op vele plaatsen in ons land zogenaam de „zandputten" van grote diepte ontstaan, waar de snoekbaars zich kennelijk goed thuis voelt. Die voorliefde voor dieper water heeft niet verhinderd dat de Verbetering van de Binnenvis serij flinke hoeveelheden Jonge snoekbaars worden uitgezet er zeker toe hebben bijgedragen, dat de snoekbaarsstand reden tot vreugde geeft. Al met al wordt de sportvisser de kans geboden om De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 24020 zioh de komende tijd met wat meer mogelijkheden op succes dan tot dusver te wijden aan de Jacht op de roofvis die snoek baars heet. De vraag die zich aandient is op welke wijze dat het beste kan gebeuren. In de zeer bescheiden hengelliteratuur die tot dusver over de snoekbaars is versche nen, komt men niet veel verder dan de constatering dat de snoekbaars een wispelturige vis is die zich moeilijk laat vangen. Ik geloof niet zo zeer dat t wispel turigheid is als wel het feit dat er legio mogelijkheden zijn om de snoekbaars te vangen. Laten we eens een paar moge lijkheden bekijken. In de eerste plaats het bevissen van de snoek baars in de „zandputten". Gezien de grote diepte is het onmogelijk te vissen met een vaste pen, ten zij men „tussen water en wind" wil vissen, hetgeen af en toe nog wel eens succesvol wil zijn in de vroege ochtenduren. De beste kansen heeft men echter met vis sen langs en over de bodem. Gebruiken we als aas een le vend visje of een stukje vis dan kunnen we twee methoden toe- snoekbaars de laatste Jaren ook passen. De een is het gebruik wordt gesignaleerd in polderwater. Hij blijkt daar duidelijk de plaats van de snoek te hebben overgenomen, die vroe ger met de baars het alleenverto ningsrecht had. Tenslotte zal ook het feit dat jaarlijks door de Organisatie ter voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvossensteeg 75/77 Leiden schuifdobber die met behulp van een stuitje op de Juiste diep te wordt afgepeild. Het aantrek kelijke van deze wijze van vissen is dat alles wat zich beneden af speelt haarscherp geregistreerd wordt door de pen. Het is een fascinerend gezicht om te zien hoe voorzichtig de snoekbaars eerst het aas betast en er ver volgens in de bek mee rondzwemt. Afhankelijk van de eetlust van de snoekbaars kan dat minuten lang duren. De vis zwemt soms vele meters met het aas in de bek kennelijk op zoek naar een plekje waar hij in alle rust de prooi kan verorberen. Omdat snoekbaars een schuwe vis is kan het gebeuren dat het visje of stukje vis nog een paar maal wordt uitgespuwd alvorens het wordt geslikt. Een tweede manier is het zo genaamde „vissen op het handje". Hierbij wordt geen pen gebruikt maar voelt de hengelaar met twee vingers aan de lijn of er vis bij het aas is. Het voordeel van dat door langzaam opspoelen het aas extra aantrekkelijk wordt voor de snoekbaars. Bovendien kan in relatief korte tijd een flink stuk water worden afgevist. In de der de plaats is het mogelijk op die manier ook de glooiingen van de putten te bevissen, wadr zich ook nogal eens grote snoekbaarszen ophouden. Bij elk van de twee viswijzen is het duidelijk dat we een enkele haak gebruiken, om de bek van de snoekbaars niet teveel te be schadigen. Bent p een liefhebber van het vissen met levend aas neem dan zeer kleine voorntjes. Als dood aas kunt u onder meer een staartstuk je van een voorn of een stukje uit de rug waarin de rugvin nog vastzit gebruiken. Het resterende deel van het visje stukjes snijden en als „lokvoer" benutten. Vooral voor het bevissen van de glooiien is er ook nog een kunstaassoort, waarmee soms zeer goede resultaten worden ge boekt. Dat is met de Jig. Gezien het feit dat ik daarover enkele weken geleden al uitvoerig bericht te laat ik deze aassoort nu rusten. De spinner blijkt in de praktijk een minder geschikt soort kunst aas te zijn om de snoekbaars te vangen. Ook de lepel is op erg diep water minder geschikt. Belangrijk is ook te weten met welk materiaal de snoekbaars be vist moet worden. Gebruiken we levend of dood aas dan komt een soepele werphengel met een leng te van 3 meter of meer in aan merking. Verder een goede kwa liteit molen met daarop 100 me ter nylonlijn met een dikte va riërend van 20 tot 25 honderdste. Een stalen onderlijntje voor de snoekbaars is overbodig. Hij heeft weliswaar een stel vervaarlijk uit ziende tanden in zijn bek maar is niet in staat een nylondraad door te bijten of te schuren. Toch zouden we u willen adviseren om een dergelijk onderlijntje te ge bruiken. Het is namelijk zeker niet denkbeeldig dat het aas dat u bestemd had voor de snoek baars door een hongerige snoek wordt genomen. En dan zou het zonde zijn zo'n vis te verspelen. Het is mij een enkele maal ge beurd; reden waarom ik dat ri sico niet meer wil lopen. Voor het vissen met de Jig komt alleen het lichte spinhen- geltje in aanmerking. Tenslotte nog een aantal viswateren in de naaste omgeving waar u snoek baars kunt verwachtende diepere plekken van Kagerplassen, Braassemmermeer, Nieuwkoopse Plassen, Wijde Aa en Westeinder Plassen, het recreatiemeer bij Al phen aan den Rijn, de Langer- aarse Plassen en het Noordzee kanaal. ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. Het water in de omgeving van Nieuwkoop is niet alleen bijzonder rijk aan vis, maar wordt bovendien omzoomd door een zeer fraaie natuur. LD-fotograaf Wim Dijkman maakte dit plaatje, dat elke hengelaar moet aanspre ken. Pas toen donderdagmiddag om drie uminuten voor twee, de vier motoren van de Boeing 707 „Chateau de Chaumont" van Air France afsloegen wist men: het Haagse gijzelingsdra ma was definitief ten einde. Honderid teeënveertig uur nadat de drie Japanse terroristen de Franse ambassade aan het Korte Voorhout binnenstoven en, met machinepisto len en een handgranaat, elf gijze laars te hoop dreven in de kamer van ambassadeur Jacques graaf de S^nard (52), was er ruimte vOor de laatste zudht van opluchting ook gezagvoerder Pim Sierks (42) en zijn twee bemanningsleden van Transavia waren ongedeerd aan het Jananse wanhoopsavontuur ontko- Dootr H. J. OoJbekkitnk Negen mannelijke gijzelaars hebben, tezamen met de drie „samoerai's" van het Rode Leger, ruim honderd uur doorgebracht in de kamer van onge veer honderd vierkante meiter, die ondanks zijn afmetingen na verloop van tijd de claustrofobie bevorde rende proporties van een gevange niscel kreeg. De twee Jonge vrouwen, Bernadine Geerling en Joyce Fleur, was de laatste (meest tergende) Boanningsfase bespaard gebleven: na zestig uur stuurden de Japanners hen, geïrriteerd door nerveuze huilbuien, naar buiten. Honderd uur vrees is niet na te voe len; een poging tot reconstructie van de sfeer tijdens de lange gijze ling kan dan ook niet meer dan een poging zijn. Enkele van de gijzelaars hebben iets verteld over hun bele venissen, ma-rkante fragmenten ui)t. vier eindeloze etmalen. Wat het ziïn maar twee facetten het dui delijkst naar boven komt is vrijwil lig respect voor de Franse ambassa deur en onvrijwillig ontzag voor de terroristen. Het zestigjarige ambassadelid C. Le- gendere, een Fransman, die al dertig jaar in Nederland woont, geëmotio neerd en onmiskenbaar trots op zijn „patron": „De ambassadeur heeft echt als een soldaat zijn plicht ge daan. De 56-jarige Rotterdamse chauffeur Jan Meertens: „Ik heb enorme bewondering voor de Franse ambassadeur. Wat een waardigheid". Ongelooflijk De 57-jarige Total-directeur W. Groskamp uit Den Haag: „Een man domineerde in heft bijzonder; de Franse ambassadeur. Wat deze man telkens weer wist op te brengen was werkelijk ongelooflijk". Op zijn beurt noemde graaf De Senard de Japan ners: „Goed getrainde soldaten; harde onderhandelaars, die uitste kend wisten hoever ze konden gaan". Dertig uur niets te drinken. Zestig uur niets te eten. De Japanners wa ren in het bezit van poeders en pil len met voedingswaarde, zodat ze afgezien van de wapens waarmee ze de elf onder schot hielden ook in dit opzicht een moreel overwicht hadden. Ze diepen op stoelen, om de beurt, soms ook tegelijk; maar bij elke beweging van een gijzelaar veerden ze alert op, zodat vlucht en overvalsplannen wel besproken doch niet uitgevoerd konden worden. Zo moest men een plan om de am bassadeur om wie de gijzeling in de eerste plaats begonnen was te laten ontsnappen opgeven toen •bleek dat de vluchtweg via een wc- raampje stellig zijn dood zou zijn geworden. Prulileinbaikkon De pistolen en handgranaat van de terroristen hadden van De Senards werkkamer een verzegelde kluis ge maakt. Een deur mochten de gijze laars door; die van een aangrenzen de kamer van de secretaresse, waar een paar prullenbakken als toilet moesten fungeren. In de met beige itapyt belegde ambass adeair Ska m e r staan een bureau, een vergadertafel en een lage tafel, omringd door fau teuils. Dit zitje is bestemd om gas ten te ontvangen, maar gedurende de honderd uur zaten de gijzelaars er bij elkaar. Ze praatten. Ze speel den bridge en patiënce me& uilt stukjes papier vervaardigde kaarten. Ze wachtten af. Uit de houding van de drie Japanners werd opnieuw het mentaliteitsver schil tussen „oost en west" duidelijk. De .gijzelaars hadden onmiddellijk door dat de terroristen niet aan eigen leven hechtten en daarom niet zouden aarzelen hun gevangenen te doden. Heft is een geesteshouding die terugvoert tot een ver verleden waarin het een krijger niet werd toegestaan zich aan de vijand over te geven. Men vocht voor zijn keizer en men sneu velde voor zijn keizer als de over winning niet mogelijk bleek. Uit de ze optiek ontstonden in de Tweede Wereldoorlog de Kaimiikazipilo'ten die zich met hun vliegtuigen op een vijandelijk schip stortten in de hoop het tot zinken te brengen en in de zekerheid dat ze bij hun dood ge roepen zouden worden tot een soort hemd die zich veel verder uitstrekt dan welk westersbybels begrip daar- Uzig De twee pistolen die de Japanners bedongen bij het staken van hun bezetting golden dan ook hun „recht op zelfmoord" het zichzelf doden is in Japan niet belast met het schande syndroom daft er in. heft westen nog steeds aan kleeft: de hoogste triomf is de dood voor een zaak, waarin men gelooft en wordt niett beschouwd als een verlooche ning van het eigen leven. In die sfeer kan het correcte, maar ijzige optreden van de Japanners gezien worden: de Franse en Nederlandse gijzelaars waren «let méér dan mid del tot ee* doel; de humane en hu manitaire aspecten van elf levens vallen in het niet bij De Zaak. Ze hebben ook geprobeerd hun ideo logie aan de gevangenen te slijten. Ze spraken over Israël en de strijd die Japanse „vrijheidssoldaten" sa men met Palestijnen voeren ter be vrijding van de wereld. Het Japanse Rode Leger, in het thuisland Sike- straffe discipline, gericht op vernie tiging van het kapitalisme en het zionisme; een socialisering van de wereld die op wapengebruik is geba seerd. Machtsovername door geweld; in „klein" bestek door gijzelingen, in groter verband de illusie van totale overheersing. De illusie is ontleend aan een slag zin van Madtse-Toeng: .Macht komt uitsluitend uit de loop van een geweer". Met deze uit zijn verband gerukte spreuk hebben de drie Ja panners ook hun elf (later negen) gijzelaars geconfronteerd. „De hele wereld is ons slagveld en Nederland is het waterfront", zeiden de terroris ten. Een grapje dat, zegt Total-di- recteur Groskamp, de spanning even brak. Of het als grapje bedoeld was, mag betwijfeld worden. Er zijn in de loop van de vier etma len zeventien schoten gelost in de kamer van de ambassadeur. Plafond, vloer en een portret van Pompidou moesten het ontgelden. Een indirec te terreur die kennelijk bedoeld was om de gijzelaars voortdurend onder spanning te houden. Ambassadelid Legendere: „Natuur lijk waren we bang, maar we heb ben niets van onze angst laten mer ken". Ambassadeur De Senard; „Ik had het gevoel dat de Japanners zichzelf zeer goed in bedwang had den, alleen maar van tijd tot tijd deden alsof ze hun geduld verloren". Total-dlrecteur Groskamp: „Na alle schietpartijen in de kleine ruimte waren we er allang van overtuigd, dat we te maken hadden met een stelletje meedogenloze gangsters en dat iedere verdachte beweging van onze kant of van buiten onheilspel lende gevolgen zou kunnen hebben". Uitstel Gezichtsverlies is nog altijd een be langrijke factor in Aziatische landen mEin diient zich zowel aan een belofte als aan een dreigement te houden. Daarom waren zeker de al lereerste uren van de gijzeling de gevaarlijkste. De terroristen hadden als ultimatum gesteld dat hun eisen voor 3 uur vrijdagsnachts moesten zijn ingewilligd, omdat ze anders een voor een de gevangenen zoduen doodschieten. Toen ze inzagen dat het tijdsbestek te kort was om aan die eisen tegemoet te komen, hebben ze hun dreigement niet uitgevoerd. Het was voor hen dan ook geen ge zichtsverlies, maar een uitstel van waar ze nog steeds heilig in geloof den een uiteindelijke triomf. Waarschijnlijk om dat gezichtsver lies te beperken, te rationaliseren Stuurden va dan ook woensdag na aankomst in Damascus een verkla- ring uit waarin ze zeiden dat de operatie in Den Haag een succes was geworden, „ondanks voortduren de pcgjngem en manoeuvres door Franse, Nederlandse en Japanse im perialisten, bondgenoten van en sa menzweerders met de zionistische vijand, om de operatie te laten mis lukken dn onze kameraden gevangen te nemen". Angst voor dat gezichtsverlies ener zijds, vrees voor een bloedbad a la de Olympische Spelen in München anderzijds moét de Japanners hebben beheerst. Vaak was de ken nelijke eider van het trio geprik keld en nerveus tijdens de onder handelingen die via een lid van de Japanse ambassade liepen. Maar wanneer het er naar uitzag, dat het gesprek gunstig voor de terroristen verliep, klaarde hij zichtbaar op. Snor Die leider overigens was in het bezit van een prachtige snor; reden voor de gijzelaars om hem de bijnaam „Snor" te geven. De tweede werd „Zakdoek' genoemd omdat hij vrij wel vooHdurend een masker droeg. En de derde Japanner, die reeds vrijdagmiddag bij een poli tie-aanval in de arm werd getroffen, noemde men simpel „Arm". Het aldus bijge naamde drietal gedroeg zich, naar mate de uren verstreken, harder in zijn opstelling tegenover de gijze laars. De gevangenen wachtten, bij na gelaten tenslotte, op het moment waarop „Snor", „Zakdoek" en „Arm" niet langer plafond en vloer maar henzelf als doelwitten zouden kiezen. Angst Pas toen dinsdagochtend duidelijk werd dat een ontknoping nabij was, versoepelde de houding van de ter roristen en week, voorlopig, de vrees dait de gijzelaars zouden word'ein ge dood. Die angst kwam op het al lerlaatste ogenblik weer terug toen de Japanners de ruiten van de politiebus insloegen. Dat was begrij pelijk, want tot achter de dranghek ken op het Lange Voorhout waren de knallende geluiden van het bre kend glas te horen ze klonken als zware schoten. Overigens moeten de terroristen goed op de hoogte zijn geweest van het interieur van de Franse ambas sade, daar ze hun slachtoffers (bij eengegaard in de vestibule en od de andere verdiepingen) regelrecht naar de werkkamer van graaf De Senard op de vierde etage voerden. Die veronderstelling wordt bevestigd door de 56-Jarige Franse diplomaat, Rene Perrin, een van de gijzelaars. Eerder „Ik had de indruk, dat die drie Ja panners de Franse ambassade al eerder verkend hadden. Ik geloof dat een van hen al een paar dagen voor de overval in de ambassade was geweest". Een onmerking, die nogmaals beves tigt, dat het Japanse Rode Leger hoe klem het ook mag zijn (schat tingen lopen van 200 tot 500 man) terdege georganiseerd en geoefend is. De terroristen hebben, dankzij de geduldige aanpak van de Nederland se autoriteiten, het land verlaten zonder df gijzelaars te deren. Verge leken met München-1972 vormen de gewonde agente en agent een be trekkelijk geringe tol. Men ka.i zich afvragen of de 28-Ja rige Foesako Sjigenoboe, de „Konin gin van het Rode Leger", tevreden is over naar drie manschappen. On danks de vrijlatihg van Joetaka Foeroeja uit de Parijse Sante-ge- vangenis, is de missie van „De Drie Samoerai's" grotendeels mislukt. H. J. OOLBEKKINK Foto's beschikbaar gesteld door de Infra Rood FotodienstLuchtvaart Rijkspolitie.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17