©paratie vandalen "Ik heb me als Engelsman werkelijk diep geschaamd De trein is binnen ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 I- TT4 PAGINA 15 MANCHESTER Vanmiddag speelt de tweede divisieclub Manchester United. Voor de politie van de Britse industriestad betekent dit een nieuwe aflevering van "Operation Hooligans", letterlijk vertaald: operatie vandalen. Datzelfde geldt overigens voor de politiekorpsen van andere Britse steden, zoals Cardiff, Leicester, Blackpool, Londen, Hull enzovoorts. Als een epide mie woekert een soort van massaal vandalisme langs de Engel se voetbalvelden- De bezoekersaantallen beginnen langzaam terug te lopen. De supporters die uitsluitend voor het voetbal 7 A Willy Morgan, aanvoerder van Manchester United: „Het is fantastisch als je op het veld komen, zijn bang gewond te raken. Een paar weken geleden werd tijdens een wedstrijd in Blackpool een jongen van acht- konit en je ziet al die supporters om je heen. tien jaar doodgestoken. Vorige week woensdag stonden in Nottingham meer dan 300 poli ieman- nen rondom het veld tijdens de ont moeting van Nottingham City tegen Forest. Bij de vechtpartijen, die des ondanks uitbraken, werd een aantal mensen gewond. Er «rerden .Slechts" vijf arrestaties verricht. Naar Britse maatstaven tegenwoor- Door Ton Schuurmans dig een rustige dag voor de politie. Een paar weken geleden hadden de Londense bobbies 't aanzienlijk druk ker toen Manchester United op be zoek was bij Orient in de Britse hoofdstad. Nog voordat er een bal was gespeeld waren er reeds honder den supporters van Manchester Uni ted opgesloten in verschillende po litiebureaus. De clubbesturen zijn wanhopig. De supportersverenigingen doen wat ze kunnen om hun leden in bedwang te houden. De spelers zelf worden er ziek van. Willie Morgan, aanvoerder van Manchester United: „Het is fan tastisch als Ie op het veld komt en Jf ziet al die supporters om Je heen. Dat is een geweldige steun. Maar Je weet ook wat Ie de volgende dag in de zondagsbladen kunt verwachten: tien regels over het voetbal en een hele bladzij over wat de idioten nou weer hebben uitgehaald Als helden kwamen ze vorige week thuis. Kenneth Parsons (22), Robert Mahoney (18), Stephen Murphy (18) Vincent Peet (18), John Moran (18) en Peter Brent (23). Ruim vijf we ken zaten ze in eenzame opsluiting in een huis van bewaring in het Bel gische Bruggen. Een rechtbank in Brugge verooi deelde de zes, allen supporters van Manchester United, wegens wangedrag en vernielingen op grote schaal, gepleegd op 6 augustus voor, tijdens ?n na de vriendschap pelijke wedstrijd van Manchester United tegen Ostende tot drie maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Direkt na him vrijlating gingen ze een Bel gisch café in. Waar zijn de wijven?' riep Kenneth Parsons uit Salford *n beruchte wijk ln Manchester. Vincent Peet vertelde dat ze als „beesten" waren behandeld in de Belgische ge vangenis. „Ik verd niet eens gelucht, omdat ik de directeur van de ge vangenis een krankzinnige Belgische idioot had genoemd. Dronken In Dover, aan de Britse zuidkust, stonden tientallen Journalisten en cameramensen toen de ferry uit Zee- brugge binnenliep. John Moran was volledig dronken, de andere vijf aan geschoten. Allen droegen de roodwit te clubdas van Manchester United. Ze zagen er b.eekjes uit. Hun plan nen? Zo snel mogelijk aan een kaartje zien oe komen voor de wed strijd 'Manchester United tegen West-3rt inwich Ze waren onschul dig. aiie 'es zeiden ze Geer inter views, ol ei moet grof geld tegen over Jta .o. Duizend pond op z'n minst, (onge veer 6500 gulden), „maar daarvoor willen we dan ook nog wel een paar agenten op hun bek timmeren", aldus Robert Mahouey. Is Old Trafford, het beroemde ter rein van Manchester United, nu voor taan taboe voor deze zes vandalen? Manchester United-sup porters stormen uit Eüston Station in Londen, op weg naar Brisbane Road (Ley- ton), een spoor van vernie lingen achter zich latend. De etalageruiten van een winkel in het station zijn al gesneu veld Op Brisbane Road (foto on der) probeert een grote po litiemacht de gasten dit Manchester in toom te hou den, maar zowel vóór als in het stadion moeten talrijke arrestaties worden verricht Clubsecretaris Leslie Olive: „We zou den best willen, maar bij bezoekers aantallen van meer dan 40.000 is dat vrijwel onbegonnen werk". David Smith, de voor zit', er van de suppor tersclub van Manchester United (on geveer 17.000 leden)„Geen van de zes is lid van onze vereniging. Wij hebben een soeciaal systeem inge voerd om het vandalisme tegen te gaan in de vorm van zogenaamde rellenkaarten. Elk lid heeft zo'n kaart. Als een lid meewdl met een uitwedstrijd, komt er een knipje in zijn kaart om te voorkomen dat hij de volgende dag weer een kaartje komt halen voor iemand die we lie ver niet mee willen hebben. Het num mer van zijn kaart correspondeert met dat op rijn spoorkaartje. Komt hij in moeilijkheden en wordt .hij bijvoorbeeld door de politie aange houden dan krijgen we van de po litie het nummer door. Hij wordt dan niet onmiddellijk als lid gero yeerd, maar moet zich verantwoor den op het kantoor van de vereni ging. Daarna wordt er een beslis sing genomen. Waarom) Waarom? Omdat in het verleden vaak. js gebeurd dat supporters vol komen onschuldig door de politie werden opgepikt. Smith vergezelde begin augustus zelf een groep suppor ters naar Ostende: „Het was een hopeloze zaak. De Britse douane en hun Belgische collega's waren machteloos. Zon 250 man waren er aan boord gekomen zonder paspoort, passagebiljet of zelfs maar een toe gangsbiljet voor de wedstrijd zelf. We waren nog geen uur onderweg of •i halve schip was volkomen dron ken. En de bars bicven 's nachts maar open. Bovendien kon men tax free drank kopen. De kapitein, die tot twee keer toe gedreigd had terug te keren naar Engeland omdat dronken supporters op de vuist gingen met de stewards, had inmiddels de Bel gische politie gealarmeerd. Toen we om vijf uur 's morgens aankwamen, werd er een heel stel direct al van boord gehaald, maar de helft wist te ontsnappen. Sterker nog: er waren er een paar die officieel door de po litie gedeporteerd zouden worden. Ze werden daartoe op het haventerrein vastgehouden totdat er een boot naar Engeland zou vertrekken. Twee mi nuten voor de aftrap kwamen ze echter het stadion binnenrenden met de politie op hun hielen. Zij hadden geen kaartjes. De politie heeft ze tenslotte maar laten ritten". V erschrikkelijk voorts". Daarop werden de zes in Brugge in staat van beschuldiging gesteld. Naar mijn mening was het de politie meer te doen om een stel supporters in handen te krijgen dan de ware schuldigen voor het gerecht te brengen. als ze lezen dat de burgers van de stad die wordt bezocht bij een uit wedstrijd angstig zijn en him doch ters verbieden op straat te komen. Eind augustus moesten we uit spelen tegen Cardiff in Wales. Niet waar Mijn God, ,1e had de kranten moe ten zien. Over de veiligheidsmaatre gelen die zogenaamd getroffen wa ren. De helft ervan was gewoon niet waar. De grootste leugen was wel dat er een speciaal hekwerk was gebouwd uit voorzorg tegen vandalistische ac ties van Manchester United-suppor ters. Toen we op het terrein kwamen stond dat tiekwerk er inderdaad. Heel indrukwekkend, dat wel. Het stond er alleen vorig Jaar ook al. Be grijp Je wat ik bedoel? Er is ook een bericht in een van de kranten geween dat Tommy Docherty, de ma nager van Manchester United, rijn zoon zou hebben verboden voortaan met de supportersclub mee te gaan naar uitwedstrijden. Pa Docherty zou bang rija geworden dat - zijn zoon gewond zou worden of betrok- Smith vervolgt: „Ik heb uiteraard die vechtpartijen met de politie en supporters van de tegenpartij gezien. Het was verschrikkelijk. Ik heb me als Engelsman werkelijk diep ge schaamd. Ik was aan de andere kant blij dat het geen leden van onze vereniging varen. Wie nu precies de schuldigen waren weet ik niet. Wat ik wel weet is dat de Belgische po litie tamelijk willekeurig is opgetre den. Op het politiebureau waren een paar Belgen die als getuige optra den. Ze hadden tot taak de politie aanwijzingen te geven. Ze Hepen langs de rij arrestanten: "Hij wel, hij met, hij ook niet, hij wei, enzo- De voorzitter van de supportersclub van Manchester United, de grootste in heel Groot-Brittannië, met over zeese leden uit in totaal 31 landen, vindt dat in het algemeen veel te veel publiciteit aan de voetbalvan dalen wordt gegeven. Smith: "Ze vinden zich nu belangrijk. Ze halen immers oe voorpagina's, in zekere zin hebben ze t idee dat ze een re putatie hebben op te houden als ze ergens komen. Ze vinden het prach tig als er een grote politiemacht op de been worden gebracht, stations spe ciaal voor hen worden beveiligd, voetbalstadions speciaal voor hen hermetisch worden afgegrendeld en Maar je weet ook wat je de volgende dag in de zondagsbladen kunt lezen: 10 regels over het voetbal en een hele pagina over wat die idioten nu weer hebben uitgehaald. geen vandalisme noemen? Wel heb ben we in de loop van het ver enigingsjaar achttien mensen moe ten royeren. Voornamelijk wegens het in bezit hebben van alcoholhou dende dranken, wat in de door ons gehuurde treinen verboden is, het gooien van blikjes naar elkaar of naar personen op perrons, of het toe brengen van materiële schade. Het optreden van de voetbalvanda len bepev>ct rich niet alleen tot de zaterdagen wanneer de competitie wedstrijden worden gespeeld De middenstand van Manchester is ge woon bang van de rood-witte ben- winkeli-ns intimideren, goederen meenemen zonder te betalen "anders zame vrouwen lastig vallen en voor bij gango-s soms ernstig mishande len. "n Woordvoerder van de politie van Manchester: "We doen wat we al tegelijk zijn. Op de stations letten we ken zou raken bij vechtpartijen. Pu re nonsens Docherty's zoon zit op *n kostschool en kan daarom niet mee naar uitwedstrijden. De vandalen zijn doorgaans zeven tien d. achttien Jaar oud. Volgens de politie rijn er bepaal de leiders die gevreesd worden bij de rest. Die leiders blijven vrijwel al tijd buitenschot, omdat ze de vernie lingen aan anderen overlaten. De meeste relschoppers zijn afkomstig uit Salford, Middleton en de Moss Side, waar het United-legioen het sterkst is vertegenwoordigd. Vaak kennen ze elkaar alleen maar van het voet ballen en bestaat er daarbuiten wei nig kontakt. De relschoppers rijn echter ook afkomstig uit in bepaalde wijken van Manchester operende Jeugdbenden, die op het voetbalter rein soms met elkaar slaags raken, maar meestal gezamenlijk een rel schoppen. „Zookje tuig" Smith: „Het vervelende voor ons als vereniging is dat alle supporters over een kam worden geschoren. Als ze horen dat ik voorzitter ben van de supportersclub van Manchester United, zeggen de mensen meestal: "Oh, dat, zooitje tuig". Dat geldt na tuurlijk ook voor mijn collega's van andere clubs. Maar de werkelijke rel schoppers rijn bijna nooit leden van onze verenigingen, of ze rijn ge royeerd. En dair begint vaak het pro bleem mee want 't feit dat ze door ons geroyeerd rijn betekent niet dat ze Old Trafford niet meer op mogen, of geen uitwedstrijden meer kunnen bijwonen. Royement houdt alleen in dat ze niet meer via ons goedkoop kunnen reizen en dat ze geen tien procent korting meer krijgen in de souveniershops van de club. Daarbij komt dat we piocentsgewijs wellicht minder vandalen hebben dan Arse nal of Blackpool, maar omdat onze aanhang (Manchester United heeft de hoogste bezoekersaantallen van alle Britse voetbalclubs) zo verschrik kelijk groot is, is het werkelijke aantal vandalen ook groter. Ik heb bewijzen dat onze leden zich betrek kelijk goed gedragen. Voor de 22 uit wedstrijden. waarvooi we vorig sei zoen reizen heb oen georganiseerd per trein, heeft de vereniging een totale schade aan de Britse spoorwegen moeten betalen van nog geen hon derd gulden. Dat is minder dan vijf gulden per trein. En dat kun Je toch scherp op dat er geen alcohol mee gaat in de trein, maar Je kunt moei lijk "n paar duizend supporters gaan fouillerai. Daarom blijft het bij steekproeven. W? zorgen er ook voor dat rechercheurs in burger meerei zen, maar ook hun mogelijkheden zij beperkt", En de stationskapper van Manchester Piccadilly, vanwaar de supporterstreinen altijd vertrekken: „Het is tuig, meneer, Elke keer als ze (de supporters) weggaan sta ik te trillen op mijn benen, Ik word pas weer rustig als de trein weg is en ze l niet bij me binnen rijn geweest, maar als ze komen met een man of twin tig, zie ik het direkt aan hun smoe- len, Ze komen niet om geknipt té worden. Ze komen om te treiteren. Ze zeggen: „HA kapper' en verder blijven ze zwijgen, Ze rijn soms niet ouder dan een laar of veertien Soms denk Ik wel eens: wat zou ie graag een flink pak op Je donder geven. Ik zie hoe ze tJesJes after shave in r hun zak stoppel of flesjes haarlotlon. Ik zie het, maar ik zeg niks. Ik ben nu 52 Jaar, maar ik heb geen zin meer om me voor een flesje Old Sploe in mekaar te laten slaan".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15