Israëlische kranten zijn verontwaardigd BENOEMING VALT NIET HAIG GOED Ettnnla^S Japanners verdwenen in Syrië jJmreioieI Senaat bestookt Henry Kissinger Een Alfarijder geniet extra bij 100 km per uur. Goedkoop veilig op ;t de band,, met de groene stip Na Nederlandse aanpak terroristen Militair te ambitieus Boze vragen over Chili Weinig kans op berechting van terroristen VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 PAGINA 9 ADVERTENTIE TEL AVIV (AFP) Israëlische kranten hebben in hun commentaren Frankrijk, Nederland en Syrië aangevallen we gens de wijze waarop zij de Japanse terroristen hebben aange pakt. „Het optreden van de Franse en Nederlandse regeringen kan dienen als een directe uitnodiging aan de terroristen der gelijke acties in de toekomst te herhalen", zo schrijft het blad Haaretz. „Het gaat er niet alleen om dat de vier mannen van het Rode Leger nog steeds in Syrië zijn als gerespecteerde gas ten van het Palestijnse Bevrijgingsfront, in afwachting van een soort permanent asiel", zo zegt de Engelstalige Jerusalem Post- ,,De drie terroristen verkregen de Frankrijk zijn diplomaten over de vrijlating van een kameraad die in gehele wereld in gevaar heeft ge- Parijo werd vastgehouden. Alle vier bracht met de vrijlating van Foe- hebben nu volop uitzicht er op vrij- roeya en het betalen van 300.000 dol- uit te gaan". De kranten zeggen dat lar als compensatie voor zijn de tentie. „Daarom is het niet verras send dat de Nederlandse regering, die er alles aan deed haar verschil lende veiligheidstroepen te mobili seren, haar stappen richtte op de overweging de terroristen te laten gaan zodra de gijzelaars waren be vrijd en te -waarborgen dat geen actie werd ondernomen die hun le vens zowel als diie van de terroris ten in gevaar kon brengen", zo zegt Haaretz. Dever noemt de Franse regering ..duidelijk pro-Arabisch" en vindt 't daarom erg ironisch dat juist een Frans ambassadeur als doelwit van de misdaad werd uitgekozen. „Het is te hopen", zo zegt dit blad, „dat het Elysee in Parijs spoedig de nood zakelijke conclusies zal trekken". In verband met terroristische aan slagen (bombrieven, bomauto's), die zich in de afgelopen jaren ook in België hebben voorgedaan, heeft het Belgische leger inmiddels het ini tiatief genomen tot het geven van voorlichting. In het Belgische militaire kamp Leopolds burg gaan specialisten van de Belgische dienst voor explosie ven- opruiming op 26 september explosies tot stand brengen en demonstreren hoe men gevaarlijk explosief mate riaal moet behandelen. De demonstraties worden gehouden voor de gerechtelijke diensten in het land en voor de rijkswacht. De be doeling is de gevaren van bepaald» valstrikken aan te tonen en de aan dacht te vestigen op te nemen vei ligheidsmaatregelen. Ook de pers is uitgenodigd om de bevolking te kun nen voorlichten over veiligheids richtlijnen. Nixon toch gedagvaard voor proces Watergate WASHINGTON (Reuter) De speciale aanklager voor Watergate, Leon Jaworski, heeft ex-president Nixon gedagvaard als getuige k charge in het pro ces tegen de zes, die worden be schuldigd van het in de doof pot stoppen van het Water- gateschandaal, begint op 1 ok tober. Jaworski heeft de FBI opge dragen de dagvaarding over te brengen aan Nixon. Een van de verdachten. John Ehrlichman, had de ex-president al eerder laten dagvaarden als getuige voor de verdediging. De laatste dagen doen berich ten de ronde dat Nixon zal ant woorden dat hij wegens zijn» slechte gezondheid niet in staat is persoonlek als getuige te ver schijnen. Zijn dochter Julie zei deze week dat hij binnen een week zou worden opgenomen in een ziekenhuis voor behandeling van phlebitis in zijn linkerbeen. Nixons advocaten Heten eerder een federale rechtbank in Los Angeles weten dat de ex-presi dent te ziek was om als getuige te verschijnen in een ander pro- Voor je de iets schuin geplaatste grote ronde klokken. Naast je het pookje in leren foedraal. Onder je het dubbele remcircuit met de remkrachtbegrenzer. In je handen het sportstuur met vervormbare stuurkolom. Om je heen de ,r------- ijzeren kooikonstruktie. Je zoeft zacht J met de Vijfde op de radio. Wat kan je nog gebeuren in je Alfa Romeo 2000 Berlina? Extra relaxed 2000 Berlina geniet je bij 100 km per uur. Want waar andere auto's konfektie ji£r bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste /lljfffa/dr automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu WQvjy een Proefrit« Gun uzelf'n Alfa. 12 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé's en cabriolets. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoferweg 17 - Valkenburg - Tel. 01718 13900/16275 (Van onze correspondent) BRUSSEL De benoeming van de bijna 50-jarige Ameri kaanse generaal Alexander M- Haig tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa is zowel in Washington als in Brussel, waar het politieke hoofdkwartier van de Alliantie is gevestigd, met gemengde gevoelens ontvangen. Haig, die op 15 december zijn landgenoot generaal Andrew J. Goodpaster zal opvolgen, wordt aan beide kanten van de Atlantische Oceaan t^cchouwd als een militair die meer poltieke ambities heeft dan wenselijk is. De Tanga-bikinibegint een groot succes te worden. Het badpak is geïnspireerd op de dracht van Braziliaanse India nen. Tijdens de mode-show in Colombia, waar deze foto is gemaakt, bleek uit de reacties van de aanwezigen dat deze nietsjes een grote toekomst tegemoet gaan. Wervelstorm in Honduras: al 300 doden TEGUCIGALPA (AP) De wer velstorm „Fili" heeft de kust en net binnenland van Honduras (Midden- Amerika) geteisterd met windstoten die een snelheid hadden van soma 180 km per uur. In een door de regering verzorgde radiouitzending werd gezegd dat er reeds driehonderd mensen waren ge dood. Meer dan honderd mensen werden vermist; een aantal steden is afgesneden door overstromingen en tal van bruggen en wegen, overal in het land, waren vernield. De leust van Honduras weid ge- beu xt door hoge vloedgolven. ..Het is de ergste wervelstorm die ons in meer dan een eeuw heeft ge troffen". is namens het Rode Kr«u* meegedeeld. „Om nu aJ te zeggen hoeveel mensen er zijn omgekomen. is onmogelijk' Een van de steden die door het va ter volkomen onbereikbaar zijn geworden, is Ceiba, waar 53 000 men sen wonen. In Guatemala is de toe stand, vooral door het sterke stijgen van de rivieren na hevige slag- „ernstig"- Mawr in dat lanu èowjet-üni/ Hy werd in 1969 "ontdekt" door de tegenwoordige minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger, die toen nog de voornaamste adviseur van president Nixon in veiligheids aangelegenheden was. Nadat hy een- maai in de staf van Kissinger was opgenomen, begon Haigs ster snel te ryzen (hy heeft er inmiddels vier). Zo werd hy in januari 1972 belast met de voorbereiding spectaculaire bezoek aan Peking. Ook speelde Haig achter de scher men een belangryke rol by de ge heime onderhandelingen in Parys over beëindiging van de oorlog in Vietnam. Vorig jaar werd hy be- Iö zyn nieuwe funktie kan Haig overigens wel plezier hebben van zyn bureau-ervaring, want ook een mili tair hoofdkwartier is in vredestyd in hoofdzaak een papierwinkel. De ge neraal zal zijn tenten moeten opslaan in het Belgische plaatsje Chievres- Casteau, dichtby Bergen, waar het geallieerde hoofdkwartier in Europa (Shape) is gevestigd sedert de Gaulle Nixons de NAVO in 1966 verzocht om uit Frankryk op te krassen. Het gebied van het geallieerde op perbevel in Europa, waarvoor Haig nu de verantwoordelijkheid krijgt, strekt zich uit van de Noordkaap tot de Middellandse Zee en van At- noemd tot chef van de staf van het lantische Oceaan tot de oostelyke Witte Huis, als opvolger van Bob Haldeman, die in verband met de Watergate-affaire het veld had moe ten ruimen. Gedurende de laatste maanden van Nixons presidentschap had Haig vol gens ingewijden een veel te grote in vloed, omdat Nixon de handen vol grens van Turkye. (Het Verenigd Koninkryk en Portugal vallen hier buiten). De geallieerde opperbevel hebber is niet de hoogste militaire autoriteit in de NAVO. Dat is het militaire comité, bestaande uit de chefs van staven van de lid-staten, met uitzondering van Frankryk had aan Watergate. Het advies van IJsland. Dit comité heeft het Haig zou tenslotte zwaar hebben ge wogen by het besluit van de presi dent om af te treden. Zyn benoeming hoogste politieke orgaan, de Noord- Alantische Raad (dat zyn de 15 mi nisters van Buitenlandse Zaken) de WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken heeft minister Henry Kissinger gisteren bestookt met scherpe en boze vragen over de Ame rikaanse rol bij de staatsgreep in Chili in september vorig jaar. Kissinger antwoordde dat de Amerikaanse inmenging was be doeld om president Allende afgezet te krijgen bij de algemene verkiezingen in 1976, en niet door een militaire staatsgreep. President Ford heeft eerder al met een meerderheid van slechts i Church kapittelde omdat hy Chili te uit de by de NAVO komt vermoedelyk voort opdracht gekregen berde bracht zitting over de Gerald Ford, zich van deze invloed- ontspanning met de Sowj et-Unie Chili staat op de agenda voor een latere hoorzitting. Urt de officiële Amerikaanse cij fers over de periode 1970'73 (de regeerperiode van Allende) blijkt dal de Verenigde Staten in die periode tie, tot onder-stafchef wapenlevemamties aan de gene- passeerde hy 240 generaals die ryke figuur uit de Nixon-periode te lyke verdediging van het NAVO-ge- ontdoen. bied. Als militair heeft Haig een snelle carrière gemaakt: in 1969 was hy nog kolonel, nu is hy een vier-siter- rengeneraal. By zyn laatste promo- Hoewel de operbevelhebber richtly- nen krygt van het militaire comité, heeft hy niettemin het recht zich dii- rec te wenden tot de afzonderiyke het leger, chefs van staven en in bepaalde ge vallen tot de ministers van Defensie toegegeven dat de Verenigde Staten procent. „Toen begon hy (Allende) raals die Allende uiteindeiyk ten val dienstjaren hadden. Vanzelfsprekend of de regeringsleiders. zich met de Chileense binnenlandse politiek hadden bemoeid lang van Chili en zeker lang soort een-partyregering te vesti- het be- gen; hy begon de oppositiepartijen het be- en de oppositiepers de nek onrrie zouden brengen, scherp opvoerden. heeft dat in militaire kringen af- terwiil krachtig werd besnoeid op gunst gewekt. Zo wordt erop gewezen de Verenigde Staten". Hij draaien", aldus Kissinger. zei dat nadat herhaaldelyk berich ten waren verschenen dat de CIA (de centrale inlichtingendienst) acht commissievoorzitter Fullbright, miljoen dollar had besteed aan po litieke tegenstanders van president Allende. economische en humanitaire auId dat Haig aanzienlyk meer tyd im de Offioieel hebben de Verenigde Sta ten altyd volgehouden dat zy »och direct, noch indirect een rol by ae hy heeft gediend in Korea en Viet- sche raad staatsgreep gespeeld hebben. nam. Het is duidelyk dat de funktie van Haig in oorlogstyd zeer belangrijk is, maar dat hy in vredestyd met han zen nog geen slachtoffers gevallen „Onze bemoeienis was met de ver kiezingen in 1976, niet met eea staatsgreep in 1973", aldus Kissinger tegen de Senaatscommissie. De zit ting van de Senaatscommissie had moeten gaan over de ontspanning tussen de Verenigde Staten en de ir ging over in eer. vrageirvuur over Chili. De democra tische senator Frank Church vroee Kissinger hoe hy de Amerikaanse rol in Chili kon rijmen met de tra ditionele Amerikaanse principes die Kissinger Juist had opgesomd als il lustratie van de morele superioriteit de Verenigde Staten boven de Alexander Haig natuurlyk ook onderworpen is aan het politieke gezag. Haigs mogelykheden zyn niet te vergelijken met de van de secretaris generaal "an de NAVO (op het ogen blik mr. Jozef Luns), die het hoofd is van het in Brussel gevestigde in ternationale secretariaat van de al liantie en optreedt als voorzitter van de raad en van het comité voor de verdedigingsplannen (dat zyn de mi nisters van Defensie). De secretaris generaal wordt bovendien door de raad benoemd, de opperbevelhebber daarentegen in feite door de Ameri kaanse president, al moet die benoe ming worden bekrachtigd door de raad van ambassadeurs van de lid staten (met uitzondering van Frank ryk) by de NAVO. Denemarken „Als de verklaring van de Franse premier Chirac (gis teren in Parys over de Mirage) juist is weergegeven, dan heeft zy het karakter van een bedreiging", ver klaarde de Deense minister van De fensie, Erling Broundum. Mozambique Het Frëlimo heeft onverwacht 197 Portugese krijgsge vangenen in vryheid gesteld, wit Frelimovoorzitter Machel het „sym bolisch einde van tien Jaar guerrilla noemde. Israël Voor een flatgebouw in het noorden van de Israëlische stad Tel Aviv is een bom ontploft, wat voor de politie aanleiding was haar agenten in staat van alarm te brengen. TOKIO (Reuter) Twee mannen die beweerden lid van het extreem linkse Japanse Rode Leger te zyn hebben een bank in Tokio van twee biljoen yen (ruim achttienduizend gulden) beroofd. Ze zeiden dat her flpeld bestemd is voor een fonds voor de bevrijding van Palestina. Het ©weetal dreigde ^óen yen. Toen zy van de bank niet hadden omdat de Russen zoiets meer dan twee miljoen yen kregen doen", aldus Church, fiamen ze er genoegen mee en ver- Kissinger zei dat Allende de ver dwenen. kiezingen van 1970 had gewonneD „Nu krygen we te horen, in weer wil van deze woorden over onz» principes, dat wy ons niet alleen g«*- het bankgebouw mengd hebben in de zaken van Chili, iste twintig mil- maar dat we daar ook het recht 1 ADVERTENTIE BEIROET (AP) Palestijnse terroristen en hun Japanse acht 'eden van de guerrilla-groep collega's van het Rode Leger worden vaak bekritiseerd maar ™a3r ®e vaJ, saoedi-ïra" worden in het Midden-Oosten zelden gestraft. Meer dan 25 bië binnendrongen en de Ameri- vliegtuigkapers van beide bewegingen zijn de afgelopen kaanse ambassadeur Cleo Noel, diens 20 maanden aan Arabische regeringen overgeleverd Van niet ^oore een van hen is het bekend dat hij ook is gestraft. Er bestaat dus president Gaafar Numeiry zette de veel kans dat de Japanse terroristen die de Franse ambassadeur straffen om in gevangenisstraffen van zeven jaar en leverde de acht toen uit aan de Palestynse bevrij dingsorganisatie, een stap die de woede van de Amerikaanse regering Guerrilla-leider, Jasser Arafat heeft openiyk verklaard dat de vier kapers door een „Palestynse rëvo- lutionaire rechtbank" zouden in Nederland gijzelden vrij uit zullen gaan. Arafat De enige terrorist die voor zovei bekend is levenslang heeft gekregen is de Japanner Kozo Okamoto, die deel uitmaakte van het 3 leden tel lende zelfmoord commando, dat in mei 1972 een bloedbad op het Israbë- lische vliegveld Lod aanrichtte. De man verblyft in een Israëlische ge vangenis. Zyn mede-commando's overleefden de aanslag niet. Andere terrorisen zyn by aansla gen of zelf gedood of hebben kans gezien te ontsnappen. Niemand ver wacht dat de Syrische regering ge rechtelijke stappen zal ondernemen tegen de drie Japanse terroristen die nu in Damaskus zyn. Deze veronderstelling wordt on dersteund door het feit dat een andere Japanse terrorist, OsamuMa- rouka, die met twee Palestynen en een radikaal uit Honduras vorig Jaar een Jal-vliegtuig van Amsterdam naar Benghazi kaapte, ook uit het oog is verdwenen. opwekte. De bevrijdingsorganisatie heeft hen naar Cairo gebracht, waar zy lichte vorm van huisarrest opge- den berecht en de Libische leider iegd kregen. Een rechtbank in Cairo kolonel Gadaffy beloofde zelfs de kapers in Benghazi te zullen berech ten en hun armen te laten afkappen. Maar afgelopen maand kwamen de vier in alle stilte vry zonder te zyn berecht. Met een delegatie van de Palestynse bevrydingsorganisatie zyn de kapers van Benghazi naar Damas kus vertrokken, alwaar zy verdwe nen. Soedan Soedan en Egypte hebben terroris ten wel voor het gerecht gebracht. Zy kwamen echter op vrye voeten zonder straf. In de Soedanese hoofd stad Khartoem arresteerde de politie gaf ook opdracht de vier leden zwarte september, die de Jordaanse premier Wasfi Tell in 1971 op de trap van het sheraton hotel in Cairo vermoordden, op borgtocht vry te laten. Syrië Het is overigens nog niet geheel duidelyk of de drie Japanners en hun be vry de collega Foeroeja metterdaad toevlucht hebben gevonden by het Volksfront voor de Bevryding van Palestina in Syrië. Byna 24 uur na hun aankomst in Damaskus hullen de Syrische autoriteiten zich in vol ledig stilzwygen. Geen enkele aan- wyzing is gegeven over de identiteit van de Japanse terroristen, noch over de plaats waar ze zyn heen ge bracht. Wel is uit officiële bron dat een van de Japanners zich in een militaire ziekenhuis bevindt. Men heeft by hem een kogel moeten ver- wy deren. Deze is vry wel zeker af komstig van het schot dat de derde Haagse politieman op de Japanners in de Franse ambassade loste nadat zyn beide collega's by het uitstap pen uit de lift gewond waren ge raakt. In diplomatieke kringen in Damaskus wyst men erop dat de Japanners, die in Den Haag hebben bewezen uitstekende onderhandelaars te zyn, zich zeker niet aan de Sy rische autoriteiten hebben overge geven zonder waterdichte garanties te krijgen over een verbiyf in Syrië. Woejisdag werd uit diplomatieke bron vernomen dat de Japanners waren overgedragen aan „een Pa lestynse organisatie". Ook het lot van Foeroeja is onzeker. Hoewel hy na de actie in Den Haag door de Franse politie op Schiphol is vrijge laten schynt hy toch een gevangene van het Rode Leger te zyn. Toen hy woensdagmiddag uit de Boeing Air France stapte in Damaskus zag men dat hy geblinddoekt was. ADVERTENTIE r 't Is goed, gezellig èn betaalbaar in TRESLONG HILLEGOM Vosselaan in 't hart van de Bollenstreek tPl (09R9m m3d7

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9