Bitter gevecht gemeente-Daey Ouwens Wat staat er nu precies op de bandjes? Sennheiser hoofd telefoons Eindstrijd om gouden kaasboor Zijlsingelwerk gaat opschieten Gaat't niet op de lange baaril amro bank jö) Blik in geheime rapporten over schorsing Groenoordhal-directeur VOLGENDE WEEK IN LEIDEN MeneerSchouten met uw spaarboekje. VKIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 LEIDEN LEIDEN Een van de ongemakkelijkste en onplezierigste zaken, die het vorige college van B. en W. in Leiden vrijwel geruisloos heeft overgedaan aan hert nieuwe, is ongetwijfeld de kwestie-Daey Ouwens. De geruchtmakende affaire van de begin dit jaar .vrijwillig" met verlof gegane en vervol gens geschorste directeur van de Groenoordhal. Het vorige college heeft enige tijd gemeend de zaak na een onderzoek van een week of zes wel rond te kunnen krijgen. Maar er zijn nu al bijna negen maanden verstreken en Daey Ouwens wacht nog altijd thuis af wat er met hem gaat ge beuren. Door Ruud Paauw Onlangs is een aantal vertrouwelij ke rapporten boven water gekomen 'die het mogelijk maken na te gaan wat er in deze door vaagheid en on doorzichtigheid gekenmerkte zaak nu eigenlijk precies is gebeurd. Een dergelijke reconstructie is nuttig. Niet zozeer om vast te stellen of Daey Ouwens al dan niet een be kwaam directeur is (geweest) went daarover loopt Juist een on derzoek maar om te kijken hoe de gemeente Leiden een dergelijke pro cedure volgt, hoe zij omgaat met de belangen en de gevoelens van een hogeambtenaar. Irritaties aantrekken van evenementen be perkt doordat hij geen zeggenschap heeft over de (duidelijk te kleine) restauratie. Deze is in handen van Miltkan, die tevens de (volgens som migen concurrerende) Stadsgehoor zaal onder zijn hoede heeft. Dit be zwaar hoeft niet al te zwaar te we gen als de persoonlijke relatie Daey Ouwens Milikan goed zou zijn geweest. Maar daar was geen spra ke van. Van meet af aan ontwikkel den de heren wat men een Oudtesta mentische twist zou kunnen noemen. Wellicht was er nog iets te redden geweest als de wethouders die ach tereenvolgens de Groenoordhal in hun portefeuille kregen, krachtige persoonlijkheden waren geweest. Maar Harmsen wist niet goed wat hij met de hal aan moest en Lijten meed elke verantwoordelijkheid op dit gebied. BURGEMEESTER VIS de interne verhoudingen nadelig beïnvloeden, aldus de werkgroep. Maar het belangrijkste komt nog: "Als zeer ernstig kwalificeert de werkgroep de omstandigheid dat uit de mededelingen van de overgrote meerderheid dier gehoorden bleek dat de veemarktgebruikers niet het vertrouwen hebben dat de directeur volledig achter een komst van de Rotterdamse veemarkt staat". De directeur zou meer prijs stellen op het aantrekken van evenementen, dan op het houden van veemarkten". Op non-actief De werkgroep adviseert B. en W. derhalve om ,4e heer Daey Ouwens voorlopig op non-actief te stellen, aangezien zijn aanwezigheid en op treden in de hal jegens belangheb benden bij elk van de drie hal funk - ties de bestaande talrijke (kleine), friktles niet opneft, laat staan op lost, er nieuwe aan toevoegt en hij een gezondmaken van inter ne verhoudingen en van de relaties met een groot deel van de "klanten kring van de hal" in de weg staat". Curieus is wat de werkgroep schrijft in de laatste alinea van haar rapport. "De werkgroep heeft het uiteraard niet tot haar taak gerekend bewijs materiaal te verzamelen teneinde eventuele maatregelen met betrek king tot de positie van een ambte naar - diensthoofd in een procedu re waar te maken". Daar moet weer een nieuw onderzoek voor komen. Het rapport is gedateerd 2 janua ri 1974. vijf dagen later (maandag 7 Januari) zal Leiden voor het eerst in de Groenoordhal de Rotterdamse vee marktfunctie overnemen. Gezien de inhoud van het rapport en de door de werkgroep vermeende aversie van Deay Ouwens tegen veemarkten dringt de tijd. Op 4 januari laten B. en W. (dr. Vis, Elsgeest, Lijten) de niets vermoedende Day Ouwens naar het stadhuis komen. Burgemeester Vis houdt Day Ouwens voor dat er "een diepgaand onderzoek door een commissie van onderzoek" naar zijn funcfioneren als directeur noodzakelijk lijkt. Het college zou daarom "erg graag zien dat de heer Daey Ouwens vrijwillig enige tijd verlof neemt". Hoe vrijwil lig dat is. blijkt een zin later: gaat Deay Ouwens niet met verlof dan zal ■het college schorsing "ernstig over wegen". De directeur moet nog die zelfde middag beslissen vanwege "de veemarkt die Juist de komende maan dag in een nieuw jasje wordt gesto ken". De burgemeester probeert nog wat te verduidelijken: "De werkgroep Groenoordhal acht een onderzoek noodzakelijk, 't Waarom hiervan is niet eenvoudig te geven is zelfs iet wat diffuus maar wordt gevormd door een veelheid van facetten". Hij noemt enkele in dit artikel al genoemde pun ten, maar Deay Ouwens wil concrete voorbeelden. De burgemeester zegt dat dat niet kan "om een oeverloze discussie te vermijden". Totale functioneren Daey Ouwens. die er niets van be grijpt, wil weten waarnaar precies een onderzoek wordt ingesteld. Per soneelschef Van der Velde: "Hetgaat om het totale functioneren en de factoren die daarop van invloed zijn". Deay Ouwens, die nu ook voor een dergelijk onderzoek is „tot op de bo dem", vraagt zich af "wat het perso neel er van zal vinden", als hij maandag, op de eerste veemarkt met Rotterdam er bij, er niet zal zijn. Burgemeester Vis: "Als de heer Deay Ouwens er maandag niet is, nu dan bent u er niet. Dat kan gebeu ren". Vervolgens zegt de burgemees ter dat het "wat hem betref geen probleem is dat de heer D. O. 'n half uur krijgt om een eventueel advies in te winnen". Deay Ouwens vindt dat "geen eerlijk alternatief". Ge meentesecretaris Van der Poel "vraagt zich af of de heer D O. nu wel advies behoeft". Als Deay Ouwens "geen vrijwillig verlof neemt, (is) schorsing door het college toch wel erg waarschijnlijk". Daey Ouwens zegt dan geen keus te hebben. Het vrijwillige verlof wordt bepaald op twee maanden. Aan de pers wordt dit communi que verstrekt: "Tijdens een gesprek met een delegatie van het College van Burgemeester en Wethouders, heeft de heer Daey Ouwens de wens te kennen gegeven gedurende enige tijd met Verlof te gaan. Dit verzoek is door de genoemde delegatie na mens het College ingewilligd". T rommel Een maand later komt de zaak-Daey Ouwens aan de orde in een vergadering met gesloten deuren van de gemeenteraad. Een merk waardige vergadering. Er wordt voortdurend verwezen naar een "geheime trommel", waar som mige stukken al dan niet in hebben gezeten. Mej. Kappaeyne v. d. Cop- pello (VVD), Van der Horst (PvdA) en Leeuwenburgh (Prot.) spuien nogal wat kritiek op het college. Men is van mening dat B. en W. in deze zaak niet zorgvuldig genoeg zijn opgetreden. Mej. Kappeyne v. d. Coppello vindt dat er weinig argu menten of uitspraken van de heer Daey Ouwens naar voren zijn ge komen. "Zo wordt in een notitie van de werkgroep gesteld dat de heer Daey Ouwens zich nooit sterk heeft willen maken voor de komst van de Rotterdamse veemarkt naar Lei den. De mening van de heer Daey Ouwens zelf over die zaak wordt daar echter niet bij vermeld". Driessen (KVP) wenst in elk geval dat Daey Ouwens verdwijnt als direc teur van de Groenoordhal. In 't Veld (PvdA) is het met Driessen eens, maar geeft er de voorkeur aan, Daey Ouwens in gemeentedienst te houden „in een functie waarin Hj nog met plezier kan werken". Ook wordt nog even ingegaan op de mogelijkheid "of het de heer Daey Ouwens zal gelukken buiten de ge meente Leiden een functie te vin den". De burgemeester betwijfelt dat. "Als dit wèl lukt, zal de gemeen te Leiden waarschijnlijk, ongeacht de uitslag van het in te stellen on derzoek, een zucht van verlichting slaken; hetzelfde zal de heer Deay Ouwens dan waarschijnlijk doen". Burgemeester Vis zegt later in de vergadering dat hij over Daey Ouwens "slechts te hooi en te gras iets (heeft) gehoord. Die berichten waren dan inderdaad meestal nega tief, maar het waren altijd kruimel tjes. Toen het college echter op een bepaald ogenblik een aantal nega tieve, maar nog betrekkelijk vage gegevens over de heer Daey Ouwens op een rij kreeg gezet leek het het college noodzakelijk om op uiterst korte termijn te reageren Het ging om zaken die aan de verkeerde kant van de streep lagen tussen bewijsbaar en onbewijsbaar". De raad wil tenslotte dat er eerst nog met Daey Ouwens wordt ge praat alvorens een onafhankelijke commissie van onderzoek wordt in gesteld. Bedenkingen Op 15 februari vindt er een ge sprek plaats tussen een delegatie van B. en W. en Deay Ouweais en zijn raadsman, mr. Geleijnse. Deze laatste vraagt wat voor bezwaren er nu precies tegen Daey Ouwens zijn. De burgemeester antwoordt dat er "bedenkingen" waren, die door toedoen van de werkgroep sterker zijn geworden. "Er is sprake van een aantal gedeeltelijk onbewezen feiten waarvan een deel wellicht wel be wijsbaar is". De al eerder genoemde bezwaren tegen Daey Ouwens komen op tafel: de relatie tot Milikan, tot de vee markt, tot het vrouwelijk personeel, en over "de onaanvaardbare wijze van optreden van de directeur". Be wijzen komen er niet op tafel. Aan het eind van het gesDrek zegt de burgemeester: „Wellicht geven de bandies meer hardheid aan een aantal argumenten". Op 20 februari 1974 geven B. en W. Daey Ouwens dan zwart op wit wat voor bezwaren er tegen hem zijn: hij schiet contactueel tekort, zijn optre den kenmerkt zich door "onzelfstan digheid en onzekerheid", „onnodig scheppen van problemen", zijn "ge mis aan tact" heeft de verhouding met de fam. Milikan "ernstig bemoei lijkt". En weer die verhouding tot het vrouwelijk personeel. Feitenmateri aal bevat ook deze brief niet. Op 28 februari is er weer een gesorek tussen een delegatie van B. en W. en Daey Ouwens en zijn raadsman. De ze laatste zegt dat hij nog altijd zit te wachten op "alle beschikbare infor matie" die door het college is toege zegd. De brief van 20 februari, zo zegt hij, bevat "een oordeel van het colle ge over het functioneren van de heer Daey Ouwens als directeur", maar geen informatie, geen concrete fei ten. Er zijn toch immers klachten binnengekomen, waarom zijn deze dan niet beschikbaar?" Mr. Geleijnse zegt dat deze proce dure hem "griezels" bezorgt. Hij heeft zelf maar eens geïnformeerd bij het bestuur van de Vereniging van de Veehandel of er iets nadeligs over Daey Ouwens bekend was. „Zonder enige aarzeling wend hierop ontken nend gereageerd". De burgemeester deelt mee dat "meer informaties dan in de brief van 20 februari niet beschikbaar zijn". En op 4 maart schrijven B. en W. Daey Ouwens dat "op dit mo ment niet het bewijs kan worden geleverd van de Juistheid van de klachten die in de brief van 20 febru ari 1974 staan vermeld". Van der Poel Inmiddels heeft Daey Ouwens la ten weten dat hij zijn vrijwillige Ver lof niet wenst te continueren, waar na B. en W. overgaan tot zijn schor sing. Na twee maanden getouwtrek begint de commissie van onderzoek aan haar werk. Zij bestaat uit: mr. C. J. Woudstra (oud-raadslid en ad vocaat in Leiden), W. Kleinbloesem (directeur slachthuis Rotterdam) en mr. J. W. ten Napel, oud-directeur Gemeentelijke Sociale Dienst in Lei den. Een groot aantal verhoren van allerlei betrokkenen vindt plaats, on der wie personeel van de Groenoord hal. Op 11 juni schrijft mr. Geleijnse dat uit de verhoren tot dusver niets blijkt van "bijzondere relaties" van zijn cliënt "met het vrouwelijk per soneel", waarvan B. en W. hem heb ben beticht. Mr. Geleiinse eist nu intrekking van deze „ernstige e* in sinuerende aantijging". Deze brief doet gemeente-secre taris Van der Poel razendsnel uit de startblokken springen. Op de dag van ontvangst van de brief ontbiedt lij Wolfslag (Leidato), De Jong en Ha-- land (beiden Groenoordhal) om in dit verband een verklaring af te leg gen. (Waarom werden de dames z^lf niet gehoord?). Het is niet verblin dend wat er op papier komt. maar Van der Poel, die de verklaringen zelf opneemt, stuurt er ijlings afschriften van naar de commissie van onderzoek Tot zover het feitenmateriaal nit een aantal rapporten. Aangezien een en ander enige toelichting behoeft, hebben wij Deay Ouwens om een ge sprek gevraagd. Hij heeft dat gewei gerd. Het wachten is nu op het eind van de tragedie. Mr. J. W. ten Napel van de commissie-Woudstra heeft desge vraagd meegedeeld dat het onder zoek zich in het „allerlaatste sta dium" bevindt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waarom zijn „veehandel- informanten' niet met name genoemd? illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voor een goed begrip van de si tuatie moet eerst iets worden opge merkt over de manier waarop de ge neen te wil dat de Groenoordhal functioneert. Immers, alle moeilijk heden, irritaties en ruzies zijn vaak dn ar op terug te voeren. Leiden wil dat de Groenoordhal én veemarkt (destijds nog op vrijdag), én sport én evenementen herbergt. Zelfs een meer ervaren directeur dan Daey O iwens zou dat voor de grootst mo gelijke problemen hebben gesteld, omdat hier een aantal belangen op elkaar botst, die moeilijk met el kaar te verenigen zijn. Daarnaast wordt de directeur van de Groenoord hal in zijn speelruimte voor het Onvermogen De stukken in de zaak-Daey Ouwens maken een paar dingen duidelijk. Bijvoorbeeld; incom petentie van verschillende le den uit het vroegere Leidse col lege van B. en W. in het benoe mingsbeleid van hoge ambtena ren, of, het steeds maar op drift zijn in de kleinsteedse roddel sfeer, wat een aantal hoofdper sonen uit het drama inspireer de tot formuleringen a la "de verkeerde kant van de streep" of "kruimeltjes". Maar wat men vooral met stijgen de verbijstering uit de docu menten opdiept, is de enorme harkerigheid, waarmee met Daey Ouwens in deze zaak is omgesprongen. Het is op de rand van het onzedelijke om iemand in het nauw een half uur te geven over de beslissing óf vrijwillig met verlof, óf schorsing. Het is op z'n gun stigst onvermogen tot commu niceren, het is waarschijnlijk onvermogen plus onverschillig heid. D ze krant wil met bijgaand arti kel nadrukkelijk de procedures in de affaire belichten, maar blijft even nadrukkelijk buiten de vraag of de directeur van de Groenoordhal inderdaad bere kend was voor zijn taak of niet. De publicatie geschiedt in het algemeen belang. Zij illustreert hoe een gemeentebestuur met zijn ambtenaren blijkt om te gaan en hoe weinig leden uit een bestuurscollege zich hebben gerealiseerd dat het hier niet gaat om een historisch monu ment, maar om mensen. Voeg bij al die onenigheid het feit dat op de exploitatie van de Groen oordhal jaarlijks aanzienlijke som men moeten worden bijgepast, en het is duidelijk dat er brokken moesten komen. Die kwamen er prompt. Werkgroep In november-1973 wordt uit de ge meenteraadscommissie voor de be dril ven een werkgroep in het leven geroepen "ter bestudering van het vraagstuk van de verpachting van de restauratie van de Groenoordhal". In de zomer van 1974 loopt de pachtovereenkomst tussen de ge- mAont.e en af en '"v>ral He PSP-er Amptmever wil tijdig, d.w. Z. in she onHp-^eV o a. naar de mogelijkheid dat de ge meente het restaurant in eieren be heer ne^mt. TeHpn "<»n Hie work- groep zijn v Aken (PvdA). Z under- man (DS'70) en Stroink (KVP). Oo 2 lanuari rapporteert de werk- groeo-met-de-ellen)ange-naam haar bevindingen aan het college van B. en W. Zil blilkt elf maal te hebben vergaderd en bandopnamen te heb ben gemaakt van gesprekken met de volgende personen: drie leden van de familie Milikan. Daev Ouwens. De Jong (adjunct-directeur Groenoord hal). Van Lit, Harland (beiden per sonal Ornpnom-H^fll}. t™»e '~*~n van het Leidato-bestuurWolfslag en Van Ziio, en twee niet met name genoemde "informanten van de zij de van de ^veehandel". De bandies van deze gesprekken berusten bij gemeentesecretaris Van der Poel. De werkgroep wilst op "het grote aantal belemmeringen van ruimtelij ke aard voor de restaurant exploi tatie". op de door de haldirectie ge uite klachten over de reinheid en prijzen (een zaak die verder hele maal niet meer aan de orHe komt) en op de slechte samenwerking tus sen Milikan en Daey Ouwens. Verhu ringen voor bijzondere evenementen zouden daardoor zelfs zijn afgespron gen. aldus de werkgroep. Vervolgens laten Van Aken, Zunderman en Stroink hun licht over Daey Ouwens schijnen. Hij draagt "onvoldoende kennis van de verordening op het beheer van de Groenoordhal" en (bezwaar van de twee Leidato-bestuursleden) hij de legeert en coördineert niet goed. Bovendien zouden de relaties van de directeur met vrouwelijk iiimiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll SENNHEISER LEIDEN Het aantal deelnemers nemen aan dit concours ook kaasim- dat dit jaar aan de wedloop om de porteurs uit omringende landen deel. gouden kaasboor zal deelnemen heeft Van tien anonieme alle records gebroken. Nog juist voor sters de sluitingsdatum heeft de 260ste Ne derlands.; deelnemer zich voor het 15de n idonale kaaskeurconcours 1974 gemeld Daarnaast zullen nog 35 Britten en 21 Belgen de strijd om deze gouden wisselprijs aanbin den. Elk unjaar organiseert de Stich ting Nederlands Nationaal Kaaskeur concours een internationale compe titie in het keuren van Nederlandse kaassoo'^en met het doel om de vak bekwaamheid van degenen, die be trokken zijn bij de kaasproduktie en handel le vergroten. Op uitnodiging van Het Nederlands Zuivelbureau de ouderoom, de geur en smaak en eventuele smaakafwijkingen bepalen. De Nederlandse deelnemers zullen a.s. maandag in Amsterdam en Woer- LEIDEN Het werk aan de nieu we rioleringen in de Zijlsingel en de omliggende straten is nu zo ver ge vorderd, dat het mogelijk is de We- SLAAPKAMERSHOW ALLE MERKEN, 40 MODELLEN MAANDAG van 1 tot 5, DINSDAG, WOENS DAG van 9 tot 6, DONDERDAG van 9 tot 6 en van 7 tot 9 uur n.m., VRIJDAG van 9 tot 6 en ZATERDAG van 9 tot 5 uur. Div. verrassend leuke aanbiedingen. LISSE-GRACHTWEG t.o. HO.BA.HO. VEILINGGEBOUWEN den met deze keurcompetitie van start gaan De Britten komen don derdagmorgen in het Leidse Waagge bouw aan bod en de Belgen besluiten de strijd op vrijdagmorgen, eveneens in het L-ndse Waaggebouw. Vrijdagmiddag zal Albert Mol in de Stadsgehoorzaal de prijzen uit reiken. ADVERTENTIE versbrug over de Zijlsingel met in gang van a,s. maandag weer open te stellen voor alle verkeèr. De bedrijven in De Waard zullen dan weer via deze brug en de Tromp straat bereikbaar zijn. Met ingang van dezelfde datum zal ech er de Singelbrug bij het Utrecht-veer worden afgesloten, om dat men dan druk aan het werk is aan het gedeelte van de Zijlsingel tussen de Oosterdwarsstraat en de Rijnkade. Het gehele werk zal, onverwachte tegensl men voorbehouden rond kerstmis voltooid zijn. Meer Leids nieuws elders in deze krant !LOVINGSRINGE De beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340,— Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Desiree - Anker - Constant - AB. Martinshof. De Koning der Verlovings ringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 'tnieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7i%.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3