VERKIEZINGEN IN ENGELAND TIEN OKTOBER Frankrijk jaagt op Rode Leger ETHIOPIE VERLAAT DE MIDDELEEUWEN Meer kandidaten dan ooit ONDERZOEK NAAR REZIT ROCKEFELLER Nieuwe aanslagen op ambassades verwacht Nog geen besluit over E.G. landbouw Muzikale proeftijd IÉbender DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 (Vam onze correspondent) LONDEN „De huidige socialistische regering is bereid en in staat de ernstigste econo mische crisis silnds de Tweede Wereldoorlog het hoofd te bieden. Het enige wat daarvoor vereist is, is een royale meerderheid in het Lagerhuis". Aldus een zelfverzekerde Hareld Wilson, de leider van de Britse socialistische minderheidsregering in een televisierede gis teravond tot het Britse volk. Hij richtte zich tot de 57 miljoen Britten een paar uur nadat hij vanuit Downing Street 10 officieel de I Ode oktober als de datum voor de niteuwe al gemene verkiezingen had genoemd, wat overigens reeds in de meeste politieke kringen voorspeld was. Harold Wilson, kort nadat hij officieel de datum van de Britse verkiezingen bekend maak- Washington Nelson A. Rocke- feller, de kandiaat voor het Ame rikaanse vice-presidentschap, be zit veel meer dan de 33 miljoen I dollar die hij in eerste instantie j heeft opgegeven aan de commis sie uit het Congres, die het onder zoek naar zijn financiële staat in stelt. Hij zal nu een nieuwe opga- ve doen, die openbaar wordt ge maakt als de commissie van be stuursaangelegenheden uit de Se naat haar hoorzittingen over de kandidatuur van Rockefeller be gint. Een van Rockefellers medewer kers verklaarde, dat het aanvan- kelijke bedrag van 33 miljoen gauw even bij elkaar was geteld „om vast een begin te hebben" en dat het niet was bedoeld als een volledige onthulling van hetgeen de kandidaat voor het vice-presi- i dentschap bezit. „Een beetje weinig", was een van de reacties van de leider van de Senaat, Mike Mansfield, toen hij de opgave van 33 miljoen hoorde. Maandag sprak hij Rockefeller er i over aan .„Oh, maar daar is de waarde van mijn fondsen en stichtingen nog niet bij", ver klaarde Rockefeller laconiek, „dat is weer een heel ander hoofd stuk". Hugh Morrow, perschef van de New Yorkse multimiljonair, ver- I zuchtte: ,De nieuwe opgave van de financiën wordt wel iets gro ter. Wü hebben het niet gemakke- lijk gehad. Als het om aandelen en obligaties gaat kijk Je even in de krant wat ze waard zijn. Maar dat wordt moeilijker met kunst- j werken en onroerend goed". ADVERTENTIE Direct na <!e officiële bekendmaking kwamen de bookmakers met hun voorspellingen los. Geen van de drie grote partijen. Labour, de Conser vatieven, of de Liberalen zou een absolute meerderheid in zetels be halen. Labour moet er minstens vijftig meer halen (huidige aantal zetels: 298), de Conservatieven minsten® 52 (huidige aantal zetels 296)om van de Liberalen met hun 15 zetels nog maar niet te spreken. Bij de bookmakers geldt Labour echter wel als favoriet als het gaat om het winnen van de meeste zetels. Vbor de tweede keer in een Jaar tild gaan de Britten stemmen in de 635 kiesdistricten. Het is deze eeuw nog niet voorgekomen dat verkie zingen zo snel op elkaar zijn ge volgd. Tussen de laatste verkiezin gen en de komende liggen nauwe lijks zeven maanden. Er zijn boven dien nog nooit zoveel kandiaten ge weest als nu. Voor het eerst in hun geschiedenis hebben de Liberalen in elk district een kandiaat. Het aantal kandiaten is mede zo groot, doordat het Ntio- nale Pront, een extreem-rechtse partij met fascistische idealen, met 80 kandiaten aan de verkiezingen meedoet. Bij de vorige verkiezingen had de partij 56 kandiaten in de strijd, maar geen van hen werd ge kozen. Oppositieleider Edward Heatih zei dat de Conservatieven de verkiezin gen verwelkomen, al was het alleen maar om het Britse kiezersvolk uit de onzekerheid van de laatste maanden te halen. „Voor ons had de socialistische minderheidsrege ring best mogen blijven zitten, zelfs met onze goedkeuring, als zij de controversiële punten uit hun poli tiek maar achterwege had gelaten, maar dat wilden Wilson en de zij nen niet.' Ik geloof dat het Britse volk een regering wil die niet alleen de baas is, maar ook kan rekenen op de steun van de meerderheid van het volk". Palestijnen De Palestijnse guerrillaleider Yasser Arafat heeft verklaard dat Israël sinds 1965 toen de Palestijnse commando's him strijd tegen de Joodse staat begon nen, 37.000 manschappen heeft ge dood of verwond. Arafat meldde ver der dat Israël 19.000 woningen in het land, toebehorend aan Palestijnen, heeft vernield De Liberale leider Jeremy Thorne was van mening dat de verkiezin gen dit keer vooral zouden gaan om onderwerpen en niet om personen. Thorpe: „Personen komen pas aan bod als opnieuw zal blijken dat geen van beide grote partijen een absolute meerderheid zal weten te verwerven". Volgens het laatste Gallup-onder- zoek is 42 procent van de Britten van plan Labour te stemmen, 34 procent op de Conservatieven en 20,5 op de Liberalen. In augustus lagen deze percentages op 39,5; 35,5 en 21. Van de ondervraagden verklaarde 46 procent niet tevreden te zijn over het doen en laten van de re gering Wilson; 42 procent is wel te vreden en 12 procent had geen me ning. Interpol heeft meer geld nodig CANNES (AP) De scher pe stijging van de Internationale misdaad, vooral in verband met de sluikhandel in verdovende midde len, maakt het noodzakelijk dat In terpol in 1975 over 20% meer geld moet beschikken. Dit is op een persconferen tie meegedeeld door de secretaris generaal, de Fransman Georges Ne- pote. De Interpol beschikt thans over 5 miljoen Zwitserse franken per Jaar en vindt dat dit bedrag moet worden verhoogd tot 6 mil joen. Vandaag is te Cannes de Jaar lijkse vergadering van de inter nationale politie-organisatie be gonnen. Het hoofd van de afdeling recherche, André Bossard, zei dat de Interpol zich niet bezig mag houden met politieke misdrijven zo als de recente bezetting door leden van het Japanse „Rode Leger" van de Franse ambassade te Den Haag. De Interpol is in essentie een or ganisatie voor het uitwisselen van inlichtingen tussen nationale poli tiecorpsen, en beschikt niet over personeel dat het recht heeft per sonen aan te houden. Nagenoeg alle landen, met uit zondering van die van het commu nistische blok, zijn bij de Interpol aangesloten. De Siamese tweeling Clara en Alta Rodriguez, in het ziekenhuis van de Amerikaanse stad Phila delphia. Gisteren werden de meisjes tijdens een geslaagde operatie gescheiden. Intellectuelen vrezen dictatuur ADDIS ABEBA (AP) Waarnemers in Addis Abeba zijn van mening dat het afzetten van keizer Haile Selassie een grote verandering kan gaan inluiden voor de betrekkingen tussen Ethiopië en het land waarvan de meeste hulp komt: de Ver enigde Staten. De nieuwe militaire machthebbers lieten Wash ington bijvoorbeeld al weten dat als de V.S. niet meer wapens gaan zenden als tegenwicht voor de levering van jagers en tanks door de Sowjet-Unie aan het buurland Somalia, Ethiopië elders naar wapens zou kunnen uitkijken. Sommige diplomaten geloven dat dit dan zal worden gedaan in China of in F-ankrijk. De militaire staats greep kon ook leaden tot een oplos sing va.i het probleem Eritrea, de noordelilkste provincie van het land aan de Rode Zee. Daar wordt door het Eritrese Bevrijdingsfronc al tien Jaar gestreden voor een zich losma- k eiuvan de rest van het land. Men is nu hoopvol dat er een re geling zal kunnen worden getroffen met Addis Abeba daar lui)tenant-ge- neraal Anion Andom, de leider van de thans aan de macht zijnde com missie der strijdkrachten, uit Eritrea afkomstig is. Voor veel Ethiopiërs betekent de staatsgreep een kans het land eindelijk een modern karakter te ge ven. In leite waren de toestanden er dezelfde als tijdens de middeleeuwen. Het grootste deel van het rijk be vindt zich in handen van minder dan 1.000 aristocratische grootgrondbezit ters. Wat de steden betreft, daar moeten zeer eigentijdse problemen worden aangepakt, als de inflatie —thans 15 percent per Jaar werkloosheid, armoedi als gevolg van de zeer lage lonen, en prostitutie. Het probleem der verlovende middelen kent men er nauwelijks, dat is meer iets voor die delen van de wereld waar t wel varender en weelderiger toegaat. Over het algemeen is t nieuwe re gime in Ethiopië door de bevolking, althans die der steden, met vreugde begroet. Er zijn evenwel ook sceptici die redeneren van: eerst even af wachten welke kant het nu opgaat. Een van de vragen die veel wordt gesteld luidt: „Zouden de militairen veel kunnen bereiken in 'n tend dat bol staat van tradities en bureaucra tie? In intellectuele kringen kan men de mening horen vertolken dat alles vermoedelijk goed zal gaan, al hoewel niet een twee drie, als de mi litairen aie de ommekeer hebben g- bracht met te lang aan de macht blijven. Bualtenlamd' Een student zei: „Wij willen niet dat de ene dictator door een andere wordt opgevolgd. In ongeveer twee derde van alle Afrikaanse landen heerst ai een militaire dictatuur. Wij hoüen hiervan gespaard te blijven". De Ethiopische radio bevestigde donderdag dat minister van Defensie Aman Michael Andom officieel is be noemd tot hoofd van een voorlopige militaire regering. De burger Mi chael Imru, tot dusver minister-pre sident. is benoemd tot minister van voorlichting. Generaal Andom, uit Eritrea af komstig. heeft veel ambassadeurs ontvangen om hen te verzekeren dat Haile Selassie de builtenliamdse portiek van Ethippfië zal worden gecontinueerd. Htf heeft volgens de radio gesproken met de ambassadeurs van de V.S., de Sow jet-Unie, Engeland, West-Duitsland, Egypte, Kameroen en Marokko. De militaire regering zou verzekerd hebben dat alle verplichtingen van Ethiopië in het kader van de V.N. en de organisatie voor Afrikaanse een heid zullen worden nagekomen. Het hoofdkantoor van de OAU in Addis Abeba loopt geen gevaar. Ook alle andere bSaterale overeenkomsten blijven geldig wanneer zij gebaseerd zijn op principes van wederkering heid en gelijkberechting, aldus de radio. Vooral ^et Soedan, Egypte. Ke nia en Scmalië wil de nieuwe rege ring oetrekkingen van goede na buurschap onderhouden. BRUSSEL De EG-landbouwma- rathon in Brussel, die zich bezig houdt met voorstellen om de crisis in de agrarische sector enigszins te verzachten, is vandaag zijn derde dag ingegaan. Verwacht wordt dat het nog wel tot morgen kan duren voor dat er overeenstemming kan worden bereikt over een pakket noodmaat regelen. Gisteren kwam vast te staan dat de Duitse delegatie, onder leiding van minister Ertl, niet bereid is me dewerking te verlenen aan het "le galiseren" van de verschillende steunmaatregelen die in een aanbal lid-staten reeds op nationale basis zijn genomen om de ontevreden boeren tegemoet te komen. In de Duitse opvatting betekent dit dat de Europese Commissie (het "dagelijks bestuur" van de EG), de procedure moet voortzetten die zij heeft ingeleid tegen regeringen wel ke volgens haar maatregelen heb ben genomen die in strijd zijn met het EG-verdrag. Het gaat hierbij met name om Frankrijk, België en Luxemburg. Ook in Nederland zijn nationale maatregelen genomen, maar deze zijn tot nu toe door de oommissie nog niet aangemerkt als in strijd met het verdrag. Volgens hetzelfde verdrag heeft de de EG-ministerraad de mogelijkheid om met algemene stemmen een soort "generaal pardon" voor de eenzijdige nationale maatregelen af te kondigen, maar door de harde Duitse houding lijkt die kans nu wel verkeken. Bezet schip wordt uit vaart genomen PAR'JS (AFP/Reuter) -»e Franse <>ceaanreus „France" al haar laatste vier vaarten die ->og op het programma stonden niet meer maken. Dit heeft de eigena resse. de „Compagnie Genera le Transatlantique". meegedeeld. De scheepvaartmaatschappij zegt dit besluit te hebben moeten nemen in verband met het feit dat het schip sinds vorige week donderdag door de bemanning bezet wordt gehouden. Het passagiersschip ligt, op vier kilometer uit de kust voor Le Havre voor Anker. De bemanning ging tot bezetting over nadat de regering had meege deeld van plan te zijn de steeds groter ordende tekorten van het prestigeochip te dekken en dat daarom de „France" volgen de maana uit de vaart zou worden genomm. ■Tussen 27 september en 25 ok tober zou het 66.348 ton metende „Champagne-en-kaviaar-sohip" nog vier vaarten maken. Hiervoor had het maximum-aantal van 6100 pas sagiers geboekt, maar na de bezet ting van het schip hebben velen hun reserveringen ongedaan gemaakt Het Jongste besluit van de eige naresse betekent dat de „France", eerder dan was voorzien helemaal, uit de vaart zal worden genomen en voor de sloop bestemd zal zijn. In Parils acht men de kans niet groot dat de regering terug zal ko men van haar besluit geen geld meer in de „France" te steken. ADVERTENTIE PARIJS (Reuter/AP) De Franse geheime diensten zouden een offensief organiseren om verwachte nieuwe aanvallen van het Japanse Rode Leger tegen ambassades in West-Europa te gen te gaan. Dit hebben welingelichte kringen in Parijs mee gedeeld. Alexandre de Marenches, hoofd van de buitenlandse inlichtingendienst in Frankrijk, de SDECE, had een onderhoud met de minister van Binnenlandse Zaken, Michel Poniatowski, om plannen voor actie voor te bereiden. toonkunstenaar Philips batterijen, die gaan maar door Deze dienst gelooft dat het Rode Leger zal pogen nieuwe acties in West-Europa, mogelijk tegen Ja panse ambassades en bedrijven, te ondernemen. Tijdens voorbereidin gen voor een dergelijke poging werd Yoetaka Foeraya in Juli. op het vliegveld van Orly bdj Parijs gear resteerd. Dit leidde tot het gijze lingsdrama op de Franse ambassa de in Den Haag teneinde diens vrijla ting te verkrijgen. De Franse politie gelooft het net werk van het Japanse Rode Leger in Frankrijk grondig te hebben ver stoord ofschoon het onderzoek voort duurt om niet-Japanse leden van de groep op te sporen die zioh daar nog zouden bevinden. Acht Japanners werden eerder uit Frankrijk uitgewezen en men specu leert dat daartoe de mannen behoor den die deelnamen aan de actie op de Franse ambassade in Den Haag. Volgens genoemde kringen worden contacten opgenomen met Inlichtin gendiensten in het buitenland, met name met die van Nederland en West-Duitsland teneinde verdere cellen van het Rode Leger in Europa op te sporen. De Franse geheime diensten zou den voorts in nauw contact staan met de Japanse inlichtingendienst. Er zijn in de afgelopen dagen bespre kingen gevoerd met de adviseur voor politiezaken op de Japanse ambassa de, aldus welingelichte kringen. De drie Japanse terroristen en Yoetaka Foeroeya die de Franse am bassade in Den Haag hebben bezet, zijn alle vier goed getrainde guerril lastrijders, zo hebben de Japanse autoriteiten verklaard. De drie wa ren ervaren scherpschutters en Foe roeya, alias Joji Suzuki, die door de Franse autoriteiten werd vrijgelaten uit de Santé gevangenis in Parijs, was blijkbaar een van de hoogste lei ders van de kleine, beruchte, groep van U Rode Leger die in het buiten land opereert, aldus werd gezegd. De autoriteiten in Tokio wijzen er op dat Foeroeya volgens een functio naris van de Franse ambassade in Den Haag door de drie anderen als hun meerdere beschouwd. Zij spra ken hem aan met „kameraad Foe roeya". Foeroeya, die aanvankelijk deed alsof hij niets te maken wilde hebben met de drie in de ambassade, heeft later volgens een verslag van de.Japanse televisie de drie opdracht gegeven de onderhandelingen met de Nederlandse autoriteiten te rekken. De televisie beschikte over een deel van een bandopname van de ge- Foesake Shigenóbo, leider van het Japanse Rode Leger in Europa. sprekken die Foeroeya met de drie in de ambassade heeft gevoerd. Eerste secretaris Yoetaka Kondo heeft in Den Haag verklaard dat de mannen 23 tot 26 Jaar oud waren maar dat hun identiteit nog niet bekend was. Hij maakte ook bekend dat een van de Japanners, die door een Nederiand se agent in de rechterarm was ge wond bij de bestorming van 'de am bassade, medisch verzorgd is door een van zijn kameraden. Aanvanke lijk hadden zij gevraagd om een vrouwelijke arts, maar later werd dit verzoek ingetrokken. Hieruit zou volgens Kondo blijken dat de Japan ners tijdens hun training ook een grondige opleiding gehad in eerste hulp. De Japanse autoriteiten hebben verklaard dat de revolutionairen van het Rode Leger in het buitenland - in totaal zouden het er een tiental zijn - blijkbaar wanhopig om geld verlegen zitten. Dat zou een van de redenen zijn geweest waarom aanvankelijk een losgeld van een miljoen dollars was geelst. Deze eis heeft de vrijlating van de gijzelaars in het begin ver traagd, omdat de Nederlandse en Franse autoriteiten weigerden op de eis in te gaan. De terroristen namen tenslotte genoegen met 300.000 dollars Het gebrek aan geld waaraan het Rode Leger en ook Palestijnse guer rilla-organisaties lij-den wordt vol gens de Japanse autoriteiten aange toond door t feit dat; by soortgely- ke acties de afgelopen tijd steeds een hoog losgeld is gevaragd. De Japanse politie heeft gezegd met de Nederlandse en Franse auto riteiten te zullen samenwerken bij het opsporen van de leden van het Rode Leger die in Europa opereren. Minister van Buitenlandse Zaken Toshio Klmura heeft de Japanse di plomaten in Nederland en Frankrijk opdracht gegeven de regeringen van deze landen te bedanken voor de be vrijding van de gijzelaars. De Japanse autoriteiten hebben la ten weten dat niemand beschikt over informatie betreffende Foeroeya alias Suzuki, hoewel zijn foto in alle kran ten heeft gestaan en op de televisie is vertoond. De politie vermoedt dat zich in Europa en het Midden-Oosten mo menteel 10 aktivisten van het Japan se Rode Leger bevinden. Dit zijn on der andere de 28-Jarige Juffrouw Fu- sako Shigenobu, het brein achter de aktivlteiten van het Rode Leger en Takemoto Takashi, de revo lutionaire professor. vriendin van Leila Khaled en Hisao Omura (31), een anarchist die ver moedelijk naar West-Berlijn is ver trokken. Dan zijn er de 34-Jarige Juffrouw Mariko Yamamoto,, een voormalige winkelbediende in Parüs, die door de Franse politie is uitgewezen. De 26- Jarige Haruo Wako, die in Januari van dit Jaar deelnam aan de aanslag op een raffinaderij in Singapore, de 35-Jarige Masao Adachi, filmregis seur en leider van het informatiecen trum van het Internationale Revolu tionaire Front in Parijs, de 39-Jarige Taketomo Takaashl, professor, de 35- Jarige Nobuhiro Takemoto, voorheen verbonden aan de universiteit van Kyoto en de 27-Jarige Tsuneo Ume- nai, een voormalig leider van het Ro de Leger in Japan. Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in zijn ruim 125-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kiD- in-'t-water,dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... kettnerfil duwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90. tef. 071-2 00 97

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9