Japanse terroristen onder de hoede van Palestijnen Gijzelaars maakten 'ontsnappingsplan' Surinamers zonder werk moeten weg MIDDENSTAND BLIJFT IN DE 'STRAFKLAS' Politie in Amsterdam kan diefstalepidemie niet aan Nederlandse bemanning nam wapens en losgeld over Uit in de Randstad Helm toch hoofdzaak DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 DS'70 lanceert plan tot indamming immigrantenstroom 11 DEN HAAG Als eerste politeke nengelaten worden, partij neeft DS'70 woensdag een con creet plan gelanceerd om het pro bleem van de groeiende stroom Suri namers op te lossen. 0 Er moet zo snel mogelijk een toelatingsregeling komen. Rijksge noten die hier niet onmiddellijk aan de slag kunnen mogen niet meer bin- over de grens worden gezet. degenen die eerder zijn gekomen om januari 1976 (de vermoe- Mensen die hier vanaf ongeeer te studeren en te werken, delijke uatum van de onafhankelijk- 1 januari 1970 het land in zijn geko- Er moet een pakket sociale heid voor Suriname) moet een terug- men moeten straks de Surinaamse maatregelen komen in Suriname zelf. keerrege'ng gaan gelden. Surina- nationaliteit krijgen. Zo'n "ruwe peil- Ruwweg schat DS'70 de kosten hier- mers zonder werk krijgen dan nog aatum" vindt DS'70 nodig om onder- van op 7f miljoen gulden per Jaar, drie maanden de tijd om te teren op scheid te maken ussen de Surinamers gedurende vijf jaar. de uitkuïng van de Bijstandswet, die hier ui latere Jaren "op de socia- Fractieleider Dr. W. Drees van Daarna moeten zij als "vreemdeling" le voorzieningen zijn afgekomen" en DS'70 in de Tweede Kamer zei gisteravo.1 .d, dat zijn partij desnoods de regering onder druk wil zetten door een initiatief wetsontwerp in te die nen. Dries hoopte echter op een zo groot mogelijke eenheid van opvat ting tussen regering en parlement. Vooral van de PvdA hoopte hij, dat deze partij de zaak "constructief" zou benaderen. DAMASCUS De vier Japanners, die gistermiddag na urenlange onderhandelingen met de Syrische autoriteiten, uit de Boeing 707 stapten, werden op het vliegveld van Damascus verwelkomd door Palestijnse commando's, waar schijnlijk leden van het Volksfront voor die bevrijding van Palestina. Volgens diplomatieke kringen in operatie te laten mislukken en on- Damascus hebben de Syrische auto riteiten ermee ingestemd dat de Palestijnen de Japanners onder kameraden gevangen te De groep waarschuwt" de kapitalis ten van de wereld: zo lang jullie hun hoede zouden onderhandelingen in Damascus heb ben de Japanners een vrijgeleide naar het land van hun keuze ge- eist. De Boeing 707, die door Air Fran- Bij de doorgaan met onderdrukken volutionaire kameraden en volkeren van de wereld, zal onze revolutionai re instelling en moreel, dat door de ze operatie niet is uitgeput, ons lei den, tot de bevrijding van alle ver- ce beschikbaar was gesteld, werd drukte volkeren van de wereld is in Damascus overgedragen aan een bereikt". vertegenwoordiger van deze Fran se luchtvaartmaatschappij. De onderhandelingen tussen De vier Japanse terroristen heb ben gistermiddag hun wapens, twee pistolen en het losgeld van 300.000 Japanners en de Syrische autori- dollar overhandigd aan de beman- De Boeing 707 van de Frame luchtvaartmaatschappij Air France landde gistermiddag op het vliegveld van Damascus, waar een einde kwam aan het gijzelingsdrama voor drie en later vier Japanse terroristen. teiten hebben ongeveer vier duurd. De besprekingen werden over de radio gevoerd met de controle toren op het vliegveld. Er namen ook vertegenwoordigers van Pales tijnse organisaties aan deel- Od het vliegveld van Damascus was ook de Nederlandse ambassade- ning van het vliegtuig. Dit losgeld gaat mee terug naar Nederland, al dus minister M. van der Stoel gis termiddag in Den Haag. De minister zei dat in de Boeing tussen de bemanning en de vier Japanse terroristen een relatie van een zeker vertrouwen was ontstaan, Winkeliers boos op kabinet: DEN HAAG De middenstan- het „noodprogram" van de organi- nog zestig uur per week werkte ners hen goed behandeld hadden. Uit gezaghebbende bron in Parijs Wat we het eerst nodig hebben is werd gisteren dat de tottge der blijft in de strafklasse zitten, saties kracht bij te zetten I Dat was de unanieme opvatting van het kader van de drie midden standscentrales, gistermiddag in I het Haagse Congresgebouw bijeen om de regeringsmaatregelen te be- 6preken. Deze activiteiten zullen met "democratische middelen" moe ten worden uitgevoerd, zo menen de leiders van de middenstamdscen- trales. Een klein deel van het kader bleek het daarmee niet zo erg eens nog nooit vakantie had kunnen ne men. "Die vakantie hoeft voor mij niet meer" zei hij, „maar wel voor mijn kinderen en kleinkinderen". Veel by val kreeg ook de midden stander diie zei dat er paal en perk neer, die zei dat er paal en perk ak- resolutie hebben de mid denstanders als hun oordeel uitge sproken dat het beleidsprogram var het kabinet-Den Uyl opnieuw eer reële inkomensachteruitgang vooi de middenstanders betekent. Een kwam op de protests eenkomst speciale commissie moet samen met het woord. Soms waren zij de leiding van de middenstandscen- emotioneerd, zoals de 62-jarige miü- trales activiteiten opzetten om aan denstander, die vertelde dat hij nu „Dit kabinet is Enkele tientallen middenstanders gehele volk" aldus voorzitter Wou ter Perquin van het Nederlands ge- Katholiek Ondernemers "dit kabinet durft geen zeggen tegen vakbondsleider Arie Knight zei dat het hem erg speet, maar dat hij nu geen vragen kon beantwoorden. „Ik ben erg moe en ga meteen naar bed". Voordat ze uitstapten hadden de Japanners hun wapens en de 300.000 dollar losgeld aan de bemanning gegeven. Zegslieden van de Syrische lucht haven wilden hierover verder niets meedelen maar er werd gespecu leerd dat het teruggeven van het geld deel zou kunnen uitmaken van de overeenkomst tussen de Japan ners en de Syrische regering. De vier Japanners leken goed gemutst toen ze per auto, voorafge gaan door een ziekenwagen, van het vliegveld wegreden. Toen de onder handelingen nog voortduurden wa ren er strenge veiligheidsmaatrege len van kracht op het vliegveld. Mi litaire politie hield het terrein waar de Boeing stond, afgegrendeld en er stonden ziekenauto's en brandweer- Franse regering de Japanse terro rist Joetaka Foeroeja, zonder verde re plichtplegingen zou hebben la ten doodschieten, als een van de oorspronkelijk elf gegijzelden in de Franse ambassade in Den Haag ge dood zou zijn door de drie Japanse gijzelaars. AMSTERDAM Shaffytheater: 20, 24 en 25 sept. 2030 uur Ivan Heylen; 20 t/m 22 sept. 2050 uur Waste of Tkme II; 20 en 21 sept. 2030 uur Een zekere Henk; 20 en 21 sept. 24.00 uur Riet Henius. Fly-a way; 24.00 uur Kaïtheater De Monnik; 21 en 22 sept. 20.30 uur Wannes van de Velde; 21 sept. 1450 uur Kindertheater Pssst; 22 sept. 14.30 uur Serie b: Bach en familie; 24 sept. 2030 uur Resistentie tussen zuilen; 24, 25 en 26 sept. 20.30 uur De bele venissen van de heifliiige Stefanus; 24 sept. 22 00 uur Sakxnmu- ziek; 25 sept. 1430 uur Fópsfcuidi'o Hender ik, HoeiLi Bombazijn; 22.00 uur Improviserende jazz; 26 sept. 20.30 uur Joh an Ver- miinne Jaycee; 22.00 uur Dixie. Concertgebouw: 20 sept. 20.15 uur Gilbert O'Sulivan; 21 sept. 20.15 uur Nel. Theater Bureau, Conoertgebouwork.23 sept. 2015 uur Kunsttiendaagse, Concentgebouwork.24 sept 20.15 uur Kunsbtiiendaagse, Ned. Kamerorkest; 26 sept. 20.15 uur Zes uitzonderlijke concerten, Chicago Symphony Orchestra. ROTTERDAM Hofpleintheater: 20 t/m 22 en 24 t/m 26 sept. 20.15 uur Kiibty Jan sen en André van den Heuvel iin Jan de Hartogs "Het Hemel bed". Theater In den Twijfelaar: 20 en 26 sept.1245 uur Lunch-thea- t>er21 en 22 sept. 20.30 uur Festival Franse chansons. De Doelen: 20 sept. 20.15 uur Concent door Weetlands Mannenkoor; koor; 21 sept. 20.15 uur Promenadeconcert door Rot. Phil. Ork. o.l.v. Edo de Waart; 22 sept. 20.15 uur Maranatha Koor uit Paramaribo o.lv. Waithar Leerdan m.m.v. de sopraan Magda van Oorschot; 24 en 25 sept. 20.15 uur Concert door Rot. Phil Ork. o.l.v. Edo de Waant; 25 sept. 12.45 uur Koffieconcert door Rot. Phil Ork Koper ensemble; 26 sept. 20.15 uur Concert door pianist Benno Pierweijer en de violist Wybo van Riemen. De Lantaren: 20 sept. 2050 uur Rob van Reyn met "Exegese": 21 sept. 20.30 uur IJmuiidiense groep Hauser Orkater met een mengeling van cabaret en pop; 22 sept. 14.00—23.00 uur Thea terdag, een-parade van dertilg (troepen, groepjes en artiesten; 24 sept. 20.30 uur Johnny Rivers Boogie Band; 26 sept. 2030 uur Indiaas concert door het trSo Jamal Ud Din Bhartiya. Eksit: 21 sept. 21 30 uur Popgroep Raymond Froggatt. Piccolotheater: 22 sept. 1515 uur Kindertheater Wiedus met de musical "Wiedus, wie maakt hier muziek?". Rotterdamse Schouwburg: 23 sept. 20.00 uur Nad. Operastichting met "La Traviata" van Verdi. Laurenskerk: 23 sept. 20.15 uur Orgelconcert Wim van Beek. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 20 sept. 20.15 uur Haagse Comedie met "Begeerte onder de olmen" vain Eugene O'Neill; 21 en 26 sept. 20.15 uur Haagse Comedie met 'Veneüaanse Tweeling' vaar Carlo Gclldoni; 22 sept. 20.15 uur Haagse Comedie met "Potverteren" van Eugene Labi'che; 23 sept. 20.15 Toneelgroep Globe met "De collectie" van Harold Pinter; 24 sept. 20.15 uur Globe met "Loop toch niet zo rond" van Georges Feydeau; 25 sept. 20.15 uur Toneelgroep Theater met "President op drifit" van F. Scotjt Fitogeraüd. HOT Theater: 20, 21 en 22 sept. 20.30 uur Haagse Comedie met "Atika, Aitika" van Peter Hoetosema; 22 sept. 14.00 uur Kinder theater Pssst "Piccolo en de Datataboeman" (gen. rep.)25 en 26 sept. 2030 uur Nieuwe Comedie met de musical "Jungle Opera" van Jaap van der Merwe. Theater Aan de Haven: 20, 21 en 26 sept. 20j15 uur Toneelgroep De Appel: 'Tafels". Theater In de Steeg: 20 en 21 sept. 21.00 uur Voordracht door Nel Oosterhout: fragmenten uit "De Stille Kracht" van Couperus en "Rinoceros" van Iomesco; 22 sept. 21.00 uur Old Movie "Baron von Münohhausen". Diligentia: 20 en 21 sept. "Suzanne" met Flet en Frans Koster; 22 sept. 11.30 uur Theo Olof, vi'oöl; 1430 uur Janine Dacosta. piano; 24 t/m 26 sept. 20.15 uur Cabaretgroep Funhouse Clas sics. Congresgebouw: 21 sept. 20.30 uur Residentie-Orkest olv. Roberto Benzi; 22 sept. 20.15 uur Opera Ital'üama met operafragmenten: 26 sept. 20.00 uur Jeugdconcert door Residentie-Orkest. Circustheater: 21 sept. 20.00 uur Ned. Operastichting "Cosi fan ttttte" van W. A. Moeart. VOORSCHOTEN Kasteel Duivenvoorde: 26 sept. 20.30 uur Sothie Paul-Duraissamy, piianio, wenken van Mozart, Beethoven, Chopin, Debussy, Pro- kofiew en Poulenc. LEIDEN Groenevelt". V^°n|d.' aut0's 8ereed- De Boeing had toen een vlucht van 8.000 km op zit ten. Daders vooral jeugdige verslaafden RIJSWIJK Bij Volgens voorzitter H. Pors van het overlegorgaan van de drie mid- densbandscenitrales gaan de rnidden- v standers een harde strijd tegemoet. Oerklaring^die procent bij een ongeval zodanig "M^ar ™ij kunnen IÖWXJ1V J3ij eeu anaiyx yau -dulden riftt ongevallen waarbij motor- en is beschadigd dat het onverantwoord "JJr" 1 bromfietsberijders die een valhelm droegen betrokken waren is gebleken dat de meesten van hen Jonger 1 ren dan 19 jaar en dat botsingen met dodelijk ongeluk i was deze helmen nog verder te t bruiken. Bi) de 1000 geanalyseerde ongevallen kwam slechts i dat betrof mineert en volks vertegenwoordiging zal het rege ringsbeleid moeten corrigeren". Het Japanse „Rode Leger" heeft gisteren de operatie in Den Haag be titeld als een "slag voor het impe rialisme" en "overwinning voor het Rade Leger (Foeroa)". In een buitenlandse pers zullen niet bureaus is toegestuurd staat dat de dringend geld nodig blijvend discri- operatie een succes is geworden heroïne, hopeloze uitput- „ondanks voortdurende pogingen AMSTERDAM De 20-jarige R. N. werd betrapt in de Beursstraat in Amsterdam. Hij had zojuist een geparkeerde auto leeggehaald. Zijn; buit: fototoestellen, een cassette-re corder n een verrekijker belandde Met het stijgen op het politiebureau en niet op de ta-^ meer verslaafden aan drugs breken auto's (.pen en plegen diefstallen om via een heler een spuit heroïne te kunnen betalen. Zo'n diefstal is noodzaak geworden, het aantal he- roïne-gebruikers in de hoofdstad - - - Een eenvoudig misdrijfje in Am- door Franse, Neder- sterdam. Een misdrijf echter, dat Japanse imperialisten, de poli1.ie in de hoofdstad met toe nemende zorg vervult. auto's en slippen in verreweg de meeste gevallen de oorzaken waren van de ongevallen. Deze gegevens zijn van de importeur van Life-helmen. De kopers van deze helmen krijgen de garantie dat hun helm als ze bij een ongeval betrokken zijn geraakt wordt getest en bij gebleken be schadiging gratis door een nieuwe wordt vervangen. Omdat er ongeveer 100.000 helmen van het merk Life zijn verkocht en er 1000 zijn vervangen, blijkt dat één motorrijder die de helm wel op had, maar de kinband niet had vast gemaakt. Als men dit nalaat is het dragen van de helm zinloos, want bij een botsing vliegt deze gegaran deerd van het hoofd. Uit de verzamelde gegevens bleek verder dat de helm in 31 gevallen een hersenschudding niet had kun nen voorkomen. Maar zonder helm waren deze botsingen ongetwijfeld dodelijk geweest. heler. N. had namelijk neemt d? stroom aangiften "shot" stallen toe. Hoofdinspecteur J. Diete, hoofd van de afdaling recherche van een bu reau >n de Amsterdamse binnen stad: 'Onze mensen kunnen het ad- Steeds ministratief nauwelijks Je kan spreken te kunnen doen zou ik hier zeventig man extra moeten hebben. Pas dan zou er Iets kunnen gebeuren ten aan zien van preventie, het op heterdaad betrapoen en het oplossen van der gelijke gevallen. Nu zitten de gan gen vol met gedupeerden. Al het an- dief- dere werk lijdt er onder en naar,ma- te de verSIaafdenkriing toeneemt, zul len we- hier zeker steeds meer met deze vorm van diefstal worden ge confronteerd". Over de daders zegt de politieman: "Verreweg het groot ste aan al van deze kraken wordt gepleegd door jongelui beneden de ADVERTENTIE epidemie. Diefstallen uit auto's zijn loopzaken 23. Werkelijk criminelen zijn het geworden". De politie zit met de handen in het •haar. Kan niet meer voldoen aan verzoeken van gedupeerden hun eigendom op te sporen. De ge dwongen —houding van de politie in oergelijk; zaken bracht de Amster damse zakenman Jan Levering er -toe zelf een speurtocht te onderne- niét. Het zijn meer jongens die hulp behoeve Ze denken dat wanneer de maatschappij hun niet geeft wat ze nodig hebben, zij het recht heb ben dit te nemen". Volgens hoofdinspecteur Dietz, werkt dezelfde maatschappij de diefstallen uit auto's in de hand. Vooral buitenlanders geven hiertoe zijn gestolen eigendom- gelegenheid. Er blijven soms DEN HAAG Drs. W. H. Grosr kamp, de directeur van Total Neder land NV, verklaarde gisteravond, dat hij en zijn mede-gijzelaars pas dins dagmorgen tien over half negen be grepen dat er tussen de Japanse ter roristen en de Nederlandse orader- handelingsploeg een akkoord was be reikt. Op dat tijdstip liep een soort tegenultimatum van de Nederlandse autoriteiten af. De Japanners lieten de gijzelaars toen in het Engels we ten, dat zij op de Nederlandse voor stellen zouden ingaan. Voordien hadden de gijzelaars di verse malen op grond van het ver loop van de onderhandelingen ge dacht dat hun einde nabij was. Ter intimidatie losten de Japanners af en toe schoten, die echter duidelijk niet bedoeld waren om de gijzelaars te raken. Vooral het meubilair, de wanden en de bloerbedekking van 't ambassadeursvertrek hadden van de 6alvo's be lijden. Uit nadere infor matie ten huize van de heer Gros kamp blijkt, dat de gijzelaars al die tijd bü elkaar op stoelen rond 't zit je van de ambassadeurskamer heb ben gezeten. Graaf Senard hield de moed er in met onder andere bridge- problemen, die hij zelf bedacht en die werden opgelost zonder dat er kaar ten bij te pas kwamen. Van slapen is gedurende de vier etmalen dat het drama heeft geduurd nauwelijks iets gekomen: af en toe dommelde men in, om dan weer wakker te schrik ken. Opmerkelijk is, dat de gijzelaars met elkaar mochten praten. Dat ge beurde natuurlijk in het Frans. Het vermoeden bestond echter, dat een van de Japanners deze taal beheer ste. Toch zijn er door het elftal onder ling plannen gemaakt om zelf aan de toestand een eind te maken, hetzij door te proberen de Japanners bij verrassing aan te vallen en buiten gevecht te stellen, hetzij door de am bassadeur, om wie het uiteindelijk begonnen was, te laten ontsnappen. Met name voor deze tweede moge lijkheid bestonden vergevorderde plannen. Graaf Senard zou via het toiletraam op de vierde verdieping moeten ontkomen. Achteraf waren de gijzelaars blij, dat dit plan niet is uitgevoerd. De situatie in het ge bouw was namelijk anders dan men had gedacht. De vluchtweg was be paald niet veilig en dus had de am bassadeur zijn poging waarschijn lijk met de dood hebben moeten be kopen. Af en toe gingen de Japan ners over tot ideologische gesprek ken met de gijzelaars, zo vertelde de heer Groskamp. De Japanners ver klaarden, dat het Japanse Rode Le ger, waarvan zij zich als soldaten be schouwen, zal doorvechten tpt alle onderdrukte volkeren op aarde zijn bevrijd. "Zij beschouwen de gehele wereld daarbij als hun slagveld, en Nederland als het waterfront. Een grapje dat weer even de spanning brak", aldus de heer Groskamp. men. Zijn wagen was leeggehaald, en hü misite een aanton belangrijke persoonlüke bescheiden. Levering belandde op zijn speurtocht in op vangcentra voor drugsverslaafden. Hij vertelt: "Ik zag daar mensen imet spulien binnenkomen die wer den doo-verkocht. De stafleden hiel- pen mij zoeken naar mijn papieren. Stapels lagen er, maar niet die van mij. Ik zei, dat ik de politie er bui ten zou houden, maar dat ik mijn spullen beslist terug moest heb ben". Leverings paspoort, rijbewijs en agenda lagen kort daarna in zijn brievenbus De zakenman besluit: "Waarom kon de politie daar niet voor zorgen? Je zou eens moeten zien als er «11 vallen werden gedaan in kraakpanoen en opvangcentra". Hoofdinspecteur Dietz: "Om wat werpen van grote waarde in de wa gen acht-.r en die verdwijnen dan spoorlois. "Met de personeelsbezet ting waarmee we deze misdrijven moeten oestrijden kunnen we echter geen verandering brengen in de hui dige ontwikkeling". NAVO Griekenland zal voor het eerst sinds de militaire staatsgreep van 1967 weer deelnemen aan een bij eenkomst van het NAVO-parlement. Volgens het secretariaat van de Noordatlantische assemblee in Brussel heeft premier Karamanlis laten weten, dat er een Griekse af vaardiging naar Londen gaat, waar de NAVO-parlementariërs op 11 ok tober bijeenkomen. ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7