Ridder hof moet hoofd winkelcentrum worden in de nieuwbouw van Alphen VIJF GENERATIES VAN VROUWEN... Hüttental enthousiast over Rijnsburgs corsostoet SAMEN STERK DOET HET NIET SLECHT 5Schuldig9 Zestig jaar Rabo GEZAMENLIJK STANDPUNT INNEMEN "Ik had geen zin om te gaan lopen PAGINA 4 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 Door Cees Combee HÜTTENTAL De Rünsburgse v»a» en onze nationale driekleur rapperen tussen de vlaggen van vele landen aan de masten op het plein voor hot moderne raadhuis van Hüttental. Niet onbegrijpe lijk. Hüttemai is de Duitse partnerge meente van heit bloemkwekers, en han- delarendorp. Er heerst feestvreugde in dit zo'n veertigduizend inwoners tellen de stadje dat op een kleine honderd kilo meter van Dortmund in het Rocharge- bergte is gelegen. De Hüttenaler-Ryns- burger feestweek is in volle gang en zal zaterdagmiddag haar bekroning krijgen in de presentatie van het Rijnsburgse bloemencorso, dat van de honderdduizend inwoners rijk zijnde Siegen naar Hüüten- tal zal rijden onder het motto "Zestig jaar Flora's kleurenpracht internatio naal". Toen ik gisteravond over dat raadhuis plein en langs de rond dit plein prachtig gesitueerde winkels liep, was het merk baar, dat er ad veel Rijnsburgers in Hüfc- tentoal zijn gearriveerd. Het waren de voorposten. Hoofdzakelijk vrouwen en mannen, die nauw zijn betrokken bij de opbouw van het uit tien praalwagens en zo'n twintig, vijfentwintig met bloemen getooide personenauto's bestaande corso. Maar ook Rijnsburgers, die een week vrij hebben genomen om de feestvreugde van het begin tot het einde mee te maken. Vrijdag wordt een grote stroom van in woners uit het dorp met *s werelds groot ste bolbloemenveiling verwacht. Ze ko men meit bussen en mot eigen auto's. Het belooft een echt partnerf eest te worden. Bloemen In de loop van de morgen arriveerden twee grote koelauto's van het Leidse ex peditiebedrijf J. v. d. Luyt. Vol met bloe men. Kort daarna kwaap een bus meit bin ders en binösters het feestvierende stad je binnenrijden. Ze werden enorm har telijk begroet door dr. Adam Bohl&nder, de voorzitter van het feestcomité en door hoofdarrangeur Willem Buurman uit OegaDgeest, die ai sinds vorige week in Hüttental vertoeft, omdat hij het raad huis in gigantische en kleurrijke bloem- toeven heeft gezet. Even later kwam ook burgemeester Hans Georg Vitt de bloem- sierkunsemaars In "zijn" stad verwelko- Viti en Bohlander vertelden me. dat deze feestweek er tooh één is met een wrang nasmaakje. Zij betekent eigenlijk het afscheid van HUttenital als zelfstan dige gemeente. Op 1 januari wordt de annexatie met Siegen een feit Men heeft er zich met hand en tand tegen verzet, maar er was geen omkomen meer aan Hüttental en de stadsdelen Gelsweid. Weidenau en Buchen worden bij Siegen gevoegd. Punt uit! Een al te groot drama maakt men daar in Hüttental echter ook weer niet van. In de feestzalen en bierlokalen merkt men niet van de ophanden zijnde annexatie. Men drinkt er een goed gevuld glas, voert opgewekte gesprekken met de vrienden uit Rijnsburg en bezoekt met hen de oor den van jolijt. Het grandioze corso, dat aarterdag zal rijden, vormt hét onderwerp van gesprek. Vooral nu de bloemen en de corso-arrangeurs zijn gearriveerd. Echt corso Met Bohlander bracht ik een bezoek aan de enorme garages ran de dienst openbare werken van Siegen. Daar wordt de corsostoet opgebouwd. Zegt de eigenaar van de Oraniën Apotheke in Hüttental: "Fijn, dat Niek Hemmes van "Flora" en van de stichting "Rijnsburgs Bloemen corso" het voor elkaar heeft weten te krijgen, dat wij hier eens een echt groot corso kunnen zien. Het kost wel een slor dige duit, maar we hebben veel finan ciële steun ontvangen ram onder meer de Nederlandse ambassade, het ministerie van Landbouw en Visserij uit Nederland, de veiling "Flora", de Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" en nog vele andere instanties en vrienden, hier uit Hüttental en uit Nederland. Laten we hopen, dat het een mooie, zonnige dag worde. In Siegen kunnen ze nu eens zien wat Hüttental in samenwerking met de vrienden uit Rijnsburg kan realiseren. Tussen haakjes, dat partnerschap blijft koste wat kost bestaam." Als een vorst loopt de vaste inkoper van het Rijnsburgse bloemencorso Wim Zwaan door de hallen. De bloemen, die met de koelauto's in dozen zijn aange voerd, staan nu allemaal in emmers met water om in kleur te komen. Het zijn er een dikke 100.000 en er staan ook nog een 500 plainten. Voor een waarde van zo'n f 60.000,—. Tussen haakjes: zo'n cor so als zaterdag in Hüttental te zien is, kost een slordige f 150.000,—. Maar het is een machtige propaganda voor de Nederlandse bloemisterij in haar totaliteit. In dit gebied worden enorm veel bloe men, aangevoerd van de veüingen in Rijnsburg, Aalsmeer en Honselersdijk. verkocht. Dart; in het water zetten, ge schiedde door de arrangeurs, die nu al begonnen zijn met het aanbrengen van mos en oase op de wagens om morgen de bloemen in te prikken en op die mander te vormen tot kunstzinnige toeven. Willem Buurman is ram dinsdag al be zig de gedemonteerde tien praalwagens, die over de weg naar Hüttental zijn ge bracht, weer van de opbouw te voorzien. Dat wordt gedaan met behulp van Hüt- tentalse timmerlieden. Oorspronkelijk zou corso-ontwerper en -bouwer Joop Visser uit Leiden met zijn mensen dat werkje klaren, maar omdat hij het te druk heeft met de opbouw van de 3 Oktober-optocht moest hij daarvan afzien. Zeer tot zijn spijt overigens, want hij was er graag, heel graag zelf bij geweest. Feestvreugde dus in Hüttental. Uit mondend in een groots slotstuk: het cor so. Een klein voorproefje heeft men daar van vandaag al gehad. Door de stads delen Gedsweid en Wéüdemau reden aller aardigste kindercorso's. Van al die feest vreugde er zijn boeiende exposities en van het enorme bezoek uit de verre omgeving van Hüttenal maakt de VW "Katwijk gebruik om met drie stands aandacht te vragen voor de familie- en muziekbadplaats. Het wordt op geweldige en aansprekende wijze gedaan. Dat kan men wel aan VW-directeur Chris Ver- plancke overlaten. Bij die werving wordt hij terzijde gestaan door zijn vrouw Jenny en zijn zoons Dennds en Kees met hun echtgenoten. Ze doen het zonder meer, erg. heel erg leuk en trekken beslist aan dacht. Verplancke: "Het gaat fantastisch. Katwijk is er weer bij. Ook in het corso, naast begrijpelijk de gemeente Rijnsburg en het jubilerende "Flora". De belang stelling voor onze drie stands is zeer groot. Er zit dus een goede kans in, dat we daar in de volgende jaren wel profijt van zullen trekken. Werven in het bui tenland is een niet eenvoudige zaak. Je kunt de mensen wel aanbiedingen doen, maar eigenlijk niets anders laten zien, dan wat plaatjes van Katwijk en de be zienswaardigheden in de omgeving. We hebben zonder meer deze week leuk ge werkt." Hazerswoude HAZERSWOUDE Het stan daardteam van de Hazerswoudse damvereniging Samen Sterk, vorig seizoen gedegradeerd uit de provin ciale klasse, doet het in de hoofdklas van de Leidse Districts Dam Bond tot nu toe vrij behoorlijk. Na drie wedstrijden hebben de Hazerswou- denaren slechts een winstpunt uit handen moeten geven. En dat punt kwam terecht bij OGB uit Bodegra ven. dat Samen Sterk een 10-10 af dwong. Samen Sterk versloeg Lisse met 12-8 en WDG uit Wassenaar met 13-7. Samen Sterk 2 verloor met 11-9 van HDC uit Alphen aan den Rijn. Binnenkort zullen twee Jeugdvijftal- len van Samen Sterk meedoen aan de competitie, die de LDDB speciaal voor hen organiseert. BODEGRAVEN Tweehonderd vijftig gulden boete kreeg een 19-Ja- rlge grondwerker uit Bodegraven, toen hij moest verschijnen voor de Haagse politierechter, 's Naohts had hij geparkeerde auto's beschadigd terwijl hij van het café naar huis liep. "Ik was dronken en wist niet wat ik deed" voerde de man als excuus aan. D? rechter nam dat voor lief en oordeelde tot een week ge vangenisstraf voorwaardelijk, met 'n proeftijd van een Jaar en de geld boete. VALKENBURG —De Rabobank ln Valkenburg bestaat zestig Jaar. Een heuglijk feit, en een goede aan leiding voor een feestje, dart; gister middag in het dorpshuis werd ge houden. Kluk-Kluk (de spraakge- brefckige indiaan uit "Pipo") was er om het jonge volk te amuseren Vrijdagavond houdt de Rabobank een algemene ledenvergadering in het Tre'punt. KATWIJK Het was gister ochtend even goed raak in Kat wijk. Op de hoek van de Prinses Beatrixlaan en de Prins Bern- hardlaan vond op de vroege mor gen een vrij luidruchtige ontmoe ting plaats tussen twee "vierwie lers" die enige moeite hadden met het juist toepassen van de voor rang sr eg el. Het resultaat: géluk kig geen persoonlijk letsel, maar wel een zwaar beschadigde en een te zwaar beschadigde (total loss auto. (Foto Jaap van Duijn) BODEGRAVEN Mevrouw Dijkema-van Zeijl uit Bode graven heeft haar eerste ach- teracherkleinkind vast kunnen houden. Zijzelf is 93 jaar oud, haar dochter (overgrootmoe der en grootmoederis 67 jaar, diens dochter (grootmoeder en tegelijk kleinkind van de oud ste) is 46, diens dochter (ach terkleinkind en moeder) is 23 en de jongste is net geboren. Vijf generaties van vrouwen, waarvan de middelste tegelijk grootmoeder en kleinkind is. Heel ingewikkeld, want in to taal zijn er dus drie grootmoe ders en drie kleinkinderen. Of zoiets. In elk geval mogelijk heden te over tot algemene verwarring. Op de foto van Jan Holvast staan ze alle vijf: (v.l.n.r.) me vrouw M. J. Vos-Tijsen (Lei den), mevrouw E. Tijsen-Dij- kema (Den Haag), mevrouw D. C. Vos (Sassenheim), de kleine Lillian Vos en mevrouw C. Dljkema-van Zeijl (Bode graven). Gevonden De zeldzame antieke toapspelden, die 'n paar weken geleden gestolen ge- den uit het museum van Oud Noord- wijk, zijn weer terecht. De spelden bleken na de diefstal te zijn doorver kocht aan een koopman in goud. en zilverwerk in Leiden. Een Noordwijkse, die het bericht van de vermissing had geleeen en de spelden in de winkel zag liggen, zed zei de koopman dat het best gesto len goed zou kunnen zijn. De man stelde zich meteen daarop in verbin ding met de Noordwijkse recherche. .Via het register van de koopman kwam men ook achter de naam en het adrjs van de leverancier, een 21- Jarige Leidenaar. Toen de Jongeman aan de tand werd gevoeld, vertelde hij dat hij een paar weken geleden op de Noord wijkse ooulevard was aangehouden door 'n paar Jongelui Deze hadden hem de spaUden laten zien en ge vraagd wart. ze waard waren. "Alles wat ik bij me heb", luidde het ant woord van de Leidenaar. Dat was in totaal 45 gulden en otfer deze pr(js was men het eens. Een paar dagen later bood hij de spelden u koop aan bij de Leidse op koper. Tot zijn grote verbazing kreeg hij er "weehonderd gulden voor. Uit eigen beweging heeft hij overigens aangeboden het geld terug te geven. ALPHEN AAN DEN RIJN De 29-jarige drs. Boudewijn Overdevest, die voor zijn economie studie aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg een scriptie heeft geschreven over het Alphense wijkwinkelcentrum in Ridderveld, komt in zijn rap port tot de hoofdconclusie dat de Ridderhof er florissant bij ligt wat betreft situering, grootte en functie. HAZERSWOUDE Het bestuur van de Sportraad Hazerswoude acht het zinvol dat de bij hem aangeslo ten verenigingen een gezamenlijk standpunt ten opzichte van een aan tal wensen, dat bij diverse verenigin gen leeft, inneemt. Met name wor den genoemd: de vergroting van 't speelveld van de sportvereniging Bernardus (het voldoet niet aan de eisen van de KNVB. maar deze heeft voor één Jaar dispensatie verleend); de uitbreiding van de trai ningsaccommodatie van de voetbal vereniging Hazerswoudse Boys: de subsidieaanvraag van de tafelten nisvereniging Avanti; de snelle rea lisering van het subsidiebeleid voor de zaalsporten. Tijdens de vergadering van de Sportraad, op 7 oktober om 20.30 uur in de kantine van Hazerswoudse Boys, zal tevens aandacht worden besteed aan: een informatiebulletin aan de sportkeuring (leden van de verenigingen uit het dorp worden voortaan gekeurd door dokter A. J. Bosch) en aan de sportweek 1975. Wat dat laatste betreft: deze zal volgend jaar worden gehouden van 19 mei tot en met 7 juni. (inzet)„Samenwerking met De Bron..." (Foto Wim Dijkman) DEN HAAG/ALPHEN "Ik had huls te rijden, dan zou ik daar min- geen zin om te lopen", was de sim- der zwaar aan hebben getild", al- pele motivering van een éénentwin tigjarige fabrieksarbeider uit Al phen. Daarom had hij, toen ij een café verliet, maar een bromfiets ge stolen. De drank was in de man en de wijs dus de officier van Justitie. "Maar u hebt het voertuig min of meer ver borgen gehouden achter een schuur en daarom twijfel ik eraan of hier sprake is van een plezierrit". Hij zag het meer als diefstal en eiste als gevolg daarvan, zoals dan ook een week gevangenisstraf. De politierechter hield het echter plezierrit en veroordeelde de boete van held het spreekwoord luidt, ln de kan ge bleven. "Als ik nuchter was geweest, had fabrieksarbeiders tot ik die brommer niet meegenomen", honderdvijftig gulden zei hij tegen de Haagse politierech ter voor wie de Alphenaar zich moest verantwoorden. "Wanneer u de brommer alleen maar had gebruikt om er mee naar delijk een week gevangenisstraf met een proeftijd van twee Jaar. Burgerlijke stand van Leiden n; L. Schaap (50) HAZERSWOUDE De heer C. Kroon, vorser naar de geschiedenis van zijn geboorteplaats Hazerswoude heeft samen met de heer A. Huis man een brochure "Hazerswoude in kaart" samengesteld. Oude archie ven en bibliotheken heeft hij afge stroopt, met het resultaat dat dit ge stencilde boekwerkje ln totaal hon- derddertig kaarten laat zien. Alles bij elkaar bevat het een interessante ver zameling gegevens, die de geschiede nis van Hazerswoude op een leuke p. Karstens (63) manier belichten. Echter: de verdeling naar bran ches laat duidelijk te wensen over. Er is een overmatig aanbod van le vensmiddelen, tegenover een té klei ne markt in de „non-food"sector, vindt drs. Overdevest. De helft van de Ridderhof-ondernemers zelf mist ook bepaalde branches, zoals een foto zaak. een juwelier, een herenkapsa lon en een winkel erbij voor kinder en babykleding. De behaalde omzet ligt gemiddeld 15 procent boven de prognoses. In de "non-food" zaken (duurzame ge bruiksmiddelen) is dat gemiddelde zelfs 17 procent, met uitschieters er bij tot 70 procent betere resultaten dan verwacht. Opvallend is, dat de Ridderhof tot dusverre een grote zuigkracht op de koopkracht uit de Alphense regio heeft uitgeoefend. Namelijk zo'n 11 procent van de totale omzet. Ge vraagd naar de invloed van het op 2 oktober te openen nieuwe Alphense winkelcentrum De Aarhof. ant woordden de Ridderhof-winkeliers dat zij die regionale kopers voor 40 procent zien wegvloeien. Erg benauwd voor deze winkel- centrum-concurrentie zijn zij verder niet. De Ridderhof voorziet op dit ipoment voor 75 procent in de be hoefte van de wijkbewoners waar 't voor 60 procent wat betreft de duur zame gebruiksgoederen. "Een vrij hoog vereorgingsndveau". consta teert drs. Boudewijn Overdevest. De uit Leiden afkomstige econoom Is diep gedoken in het vraagstuk van wat er straks aan winkels moet bij komen in Ridderveld II (het opge spoten land achter de huidige nieuw bouw). Bij die winkelplanning moet rekening worden gehouden, vindt hij, met het huidige surplus aan levens middelenzaken op dit ogenblik in de Ridderhof (5600 vierkante meter van de 8500, dat is 400 teveel naar zijn berekening). "De verdere winkelvoorziening voor Ridderveld kan het beste wor den aangepakt met nog één klein winkelcentrum van hoogstens 4300 vierkante meter", aldus drs. Overde vest. Dat is minder dan wat de gemeente van plan is, die denkt aan één win kelcentrum bij de Herenweg en nog een supermarkt elders in Ridderveld II. De vestiging van die Supermarkt noemt drs. Overdevest voorlopig be denkelijk, zoals hij zich voorshands ook niet Juichend opstelt tegenover het bevorderen van rijdende winkels en venters in Ridderveld II. Ook de gemeentelijke plannen om volgend jaar parkeerautomaten on der de Ridderhof te plaatsen, worden onder de loep genomen. Drs. Overde vest staat misprijzend tegenover die voornemens: „enerzijds uit service overwegingen, anderzijds om te voor komen dat bezoekers elders hun auto gaan neer zetten". Een parkeerver bod voor de nacht zou afdoende moe ten zijn om het euvel van dag- en nachtparkeerders te bestrijden. Een punt waar de Ridderhof-win keliers meer aandacht aan zouden moeten schenken, is in de ogen van de net afgestudeerde doctorandus de samenwerking met het buurtcentrum Ridderveld en de Belangenvereniging Ridderveld die het aangrenzende cul tureel centrum De Bron bemannen: „een goed lopende samenwerking zou een aanzienlijke verhoging van de service kunnen opleveren ten aan zien van zaken als een crèche, een kleuterspeelplaats. stalgelegenheid, voor kinderwagens met bay, openba- Drs. Boudewijn Overdevest re toiletten en een relaxruimte zon der consumptieplicht". In de visie van drs. Overdevest zou als Ridderveld helemaal is be bouwd winkelcentrum de Rid- denhof het hoafdwimkelcentrum vam deze Alphense nieuwbouwwijk moe ten vormen. Met daarnaast een dui delijk kleiner tweede wijkcentrum, dat een grote buurtverzorgende func tie zou moeten krijgen. Uitgaande van deze conceptie zou drs. Overdevest het winkelcentrum de Ridderhof graag willen uitbreiden met bijvoorbeeld een fietsenhandel, garage, tandtechnicus, giftshop, gro tere damesmodezaak en een avond winkel naar Amsterdams idee.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4