LEIDSCH DAGBLAD BOEING VANMIDDAG BEHOUDEN GELAND BEL 00 miïncters Vliegers kregen souveniertjes Viaduct stort in (orry Hagoorl Halfvolle Koffiemelk nu Uw horloge loopt gelijk,nietwaar? Rekening gijzeling met vele nullen Duizenden belangstellenden op Schiphol Koning Petaio gaat overheid adviseren f/voor de zekertijd.. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34429 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Minister van der Stoel: "Pracht kerels' ÜAMANSCUS „Nee. we hebl-en onderweg geen echte manlijke problemen gehad. De ste>nming aan boord was zon der meer goed", dat vertelde in Damascus gezagvoerder Pim Sier cs, de 42-Jarige Transavia- piloot (op de foto) op wie se dert dinsdagavond de ogen van de wereld gericht waren. Sierks, co-piloot Ruud van der Zwaai (27) en de Engelse boord werktuigkundige Bernard KnlTht (42) sliepen vannacht na hun dramatische tocht in het luxueuze Airpor-hotel, vlak bij het vliegveld. Sierks, die een nuehtere en ontspannen indruk maakte, vertelde dat de Japan ners zich zeer rustig tegenover de bemanning hadden gedra gen. „Ze zeiden niet veel" al dus Pim Sierks, „een van hun eer-Ce en weinige opmerkingen, tegen ons was: doen Jullie m-iar Je best voor ons. Toen we Damascus naderden hebben ze ons zelfs alle drie een ca deautje gegeven: een soort Ja pans soevenier-mes". Sierks: ,ze hadden geen bepaalde plaats van bestemming, zei hij. Ze waren op zoek naar een land waar men hen wilde ont vangen." Sierks daoht dat de Ja- panners hadden overwogen het toestel te vernietigen als hun plan om in Damascus te blij-'en niet zou slagen. „Ik ge loof dat ze het serieus meen den aldus Sierks. Volgens hem hadden de terroristen tijdens de vlucht vanaf Schiphol naar het Midden Oosten nooit Tan zania of Noord Korea als moge lij xe plaatsen van bestemming ge loemd. Tijdens de luchtreis is er tus sen bemanning en terroristen ei genlijks niets bijzonders voor- gevxllen. Pim Sierks meldde dat de uapanners hun pistolen niet hebben laten zien en dat co- pil >ot Van der Zwaai een van de Japanners die een gezwol len up had met een zalfje had beiandeld. Minister van der Stoel noem de Sierks en zijn twee asisten- ten gisteravond „pracht kerels". Geigvoerder Sierks heeft op uitermate knappe wijze het con tact met de terroristen op- geb-uwd", aldus van der Stoel, „zonder te kunnen spreken van een vertrouwensrelatie, was er een wederzijds respecteren van de Van der Stoel zei niet bekend te zijn met het feit dat de be manning bij de Franse regering een beloning van 30.000 dollar bedingen zou hebben. „Uiter aard kunnen de vliegers rekenen op een vergoeding dat wordt binnenkort aldus de minister. DEN HAAG (SP) Volgens eerste, globale en nogal op schattingen gebaseerde bereke ningen heeft het Japanse gijze lingsdrama in Den Haag vijf miljoen gulden gekost. Tot dit getal komen economen van de gemeente en van de rijksover heid, die op verzoek van onze krant gisteren de financiële con sequenties van de maatregelen rond de bezette Franse am bassade hebben berekend. An dere deskundigen noemden ech ter een getal van f15 miljoen, waarin dan ook minder aan wijsbare kosten zouden zitten. In deze beide getallen zijn niet gecalculeerd wat de complete afzettingen van rijksweg 4, het stilleggen van Schiphol en de KLM-verliezen hebben gekost: hiervoor worden bedragen ge raamd van enkele tiental len miljoenen. Een voorzichtige rekenaar zou een totaal-verlies op f 30 miljoen becijferen. Gesteld dat elke instan tie achteraf een rekening voor de geleden schade zou kunnen indienen, krijgt men (in gul dens) de volgende facturen: 500 man politie en militairen 1.000.000, materiaal en afschrij ving 20 000. ministers, ambtena ren 50.000. vliegtuig en beman ning 50 000. losnriis (inmiddels feruggegeven) 800 000, leegstand schouwburg 50.000, verlies bru towinst middenstand L. Voor hout 100.000. voorzieningen van openbaar vervoer 200 000, ver lies Rekreade 300 000. sluiting kantoren, banken enz. 1.200.000. bouw minist. v. financiën 20 000 ambulances en med. staf 50.000 ODeratie, verpleging 2 agenten 20 000. fourage politie, militie en NOS 50000, schade midden stand door sobere Prinsjesdag 400.000, extra-radio en tv-uitzen- dingen 20 uur 400 000. Het gaat hier overigens om een vorm van "spelen met getal len". In de praktijk ziln tal van kosten sleohts theorie, omdat personeel toch aanwezig was. foch al betaald werd en alleen maar van dienst veranderde. Andersom zijn zakelijke scha des op geen enkele wil ze zicht baar te maken. Het is bijvoor beeld niet te beredeneren wat de volledige uitsluiting van twee grote ambassades geduren de vier dagen voor economische gevolgen kan hebben gehad. Minder koude nacht vrij krachtige wind, rni- iir noordwest. Minimum tem- i rond 9 graden, 20 SEPTEMBER n op: 6.22 uur; onder: 18.44 i tan op: 12.06 uur; onder: 20.29 i ogwater te Katwijk te 5.43 en 1 PSV-er Willy van der Kuylen hij het doelpuntenfestijn, PSV won SCHIPHOL/DEN HAAG Vele duizenden belangstellenden, zwaaiend en juichend, waren er vanmiddag getuige van dat rond 13.50 uur gezagvoerer Pim Sierks van Transavia de Boeing 707 van Air France op de landingsbaan van Schiphol neerzette. Het aller laatste bedrijf van het gijzelaars- drama kwam daarmee tot een gelukkig einde. De minister van Buitenlandse Zaken mr. Van der Stoel was ter begroeting van de moedige bemanning aanwezig. De bemanning van het vliegtuig zal in de loop van de dag door koningin Juliana op Huis ten Bosch ontvangen worden. "Onze bitterheid is omgeslagen in vreugde, nu de Japanse terranisten in Damascus door de politie zyn overgenomen." Dit heeflt premier Den Uyl vanmiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens een korte ver. klaring. Dinsdagavond, bü het vertrek van de Boeing van Schiphol was de dankbaarheid van de regering over het redden van de levens van de gij zelaars vermengd met bitterheid. "Op dat moment leek het er op alsof de misdaad onbestraft bleef. Nu is er vreugde", aldus de premier. Niet aan boord van het toestel waren de 300.000 dollar losgeld. De Franse ambassadeur in Syrië ver klaarde dat het geld voorlopig in Damascus zal blijven, totdat een re geling is getroffen om het geld op basis van regering-tot-regering te rug te bezorgen. De teruggave van het geld en de veiligheid van de bemanning waren de voornaamste punten in de onder handelingen, die gisteren leidden tot de overgave van de Japanse terro risten in ruil voor een vrije aftocht naar een land van hun keuze Het losgeld is geheel door de Franse regering betaald. De Neder- landsq, regering heeft het slechts voor rekening van de Franse rege ring overhandigd, zo heeft de rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. Over de huidige verblijfplaats van de Japanse terroristen is momenteel niets bekend. Na hun overgave werd aanvankelijk gemeld dat zij door de Syrische autoriteiten waren over gedragen aan de Palestijnse guerril la-beweging. Vanmorgen heeft de Syrische rege ring echter een verklaring uitgegeven waarin etond dat de terroristen met hun wapens en andere bezittingen zijn overgedragen aan de Syrdschfl veiligheidsautoriteiten. Uit guerrilla-bronnen ls vernomen dat de Japanse terroristen Syrië waarschijnlijk in het geheim zullen verlaten naar een bestemming van hun keuze of zullen gaan werken op een Palestijnse guerrilla-basis in het Midden-Oosten. Premier Tanaka van Japan heeft telegrammen gestuurd aan president Valery Giscard d'Es- taing van Frankrijk en premier Den Uyl waarin hij zijn spijt betuigt over de bezetting van de Franse ambas sade in Den Haag. Tanaka, bedankte beide heren ln een afzonderlijk telegram voor hun pogingen het drama tot een einde te brengen. De Franse premier Chirac heeft gisteren de Nederlandse ambassadeur in Parijs, Jonkheer J. de Ranitz, ont vangen om hem de dank van de Franse regering over te brengen voor het Nederlands optreden in de gijze lingsaffaire. Eerder had president Giscard 'd Estaing premier Den Uyl al telegrafisch bedankt. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben de elf gijzelaars geluk gewenst met him bevrijding. De feli citatie ging vergezeld van een boeket bloemen. De koningin heeft hoge on derscheidingen toegekend aan Egyp tische diplomaten in Den Haag we gens hun bijdragen aan de oplossing van het gijzelingsdrama- Hoofdcommissaris Peijsiter van de Haagse politie heeft gezegd dat de toestand van de bij de actie in de Franse ambassade in de borst ge schoten politie-agente Remmerswaal Het Japanse Rode Leger, gesterkt door de "moedige operatie" tegen de Franse ambassade in Den Haag, heeft vandaag met meer acties ge dreigd "om alle onderdrukte volken van de wereld te bevrijden". In een verklaring in Damascus wordt aan het adres van de "kapitalisten van de wereld" de volgende waarschu wing geuit: "via deze moedige ope ratie heeft het Japanse Rode Leger een manier gevonden om de vijand te weerstaan, namelijk: de kogels van de vijand beantwoorden met onze kogels en hun agressie weer staan met krachtiger offensieve te- gen-aanvallen. Dit is de enige revo lutionaire koers zonder compromis sen tegenover de imperialistische Marssum (ANP) Vanmorgen is op rijksweg S bij Marssum (Friesland) een in aanbouw zijnd viaduct in el kaar gestort Twee arbeiders raakten hierbij hch+ gewond. Toevallig pas seerde oo het moment van de instor ting gen auto's onder het viaduct. Het ongeval gebeurde nadat men was begonnen met het storten van het beton in de bekisting op ongeveer drie meter uoogte boven de provinciale weg. Een van de stutten aan de noordzl'He van het viaduct begaf het onder de zware druk van de we-> ke betomr-assa. Lasten voor autorijder niet hoger DEN HAAG (ANP) Voor het eerst in de geschiedenis staat op de begroting geen lastenverzwaring voor de automobilist, zegt de ANWO in een commentaar op de rege ringsplannen, waarin overigens wordt betreurd, dat de bijdrage uit de algemene middelen aan het rijks wegenfonds het volgend jaar met f50 miljoen gekort wordt. Meit de maarregelen van dit Jaar is de af braak van het rijkswegenfonds com pleet", aldus de bond. Wel verheugd is de ANWO, dat er eindelijk en ook voor het eerst in de historie een bijdrage van drie miljoen is uitgetrokken voor de aanleg van fietsvoorzieningen in en om de steden. 28 PAGINA'S loopt juichend weg nadat met 100, heeft geopend. De eerste slag om de Europa Cup is gisteravond geleverd. De Neder landse deelnemers zijn daarbij goed uit de strijd gekomen. In het Europa Cup I toernooi liep Feyenoord het Noordierse Coleraine ondersteboven. De Rot terdammers scoorden zeven keer, de Noordieren niet een keer. Toch waren de gasten niet kapot van hun nederlaag. "Het was al een hele eer om tegen Feyenoord te kunnen spelen", was hun com mentaar. PSV, dat in het Europa Cup Il-toernooi moest aantreden tegen FC Ards, eveneens u*i Noord-Ierland, maakte er een echt doelpuntenfeest van: 100. Toch verlieten ook deze verslage nen opgewekt het PSV-stadion nadat ze onder de douche zingend hadden aangekondigd dat ,.hun dag nog wel zou komen Ajax en FC Twente, beide uit komend in het UEFA-toernooi kwamen tegen hun Engelse te genstanders resp. Stoke City en Ipswich tot een gelijkspel. Ajax, magistraal geleid door Piet Keizer speelde gisteravond een knappe partij. De 11 vormt een uitste kende uitgangspositie voor de re turn in Amsterdam. Johhny Rep: Nee, de volgende ronde zit wel goed. FC Twente was dik tevreden met het 22 gelijkspel tegen Ips- FC Amsterdam dat in het zelfde toernooi moest uitkomen tegen FC Hibernians kwam vrij gemak kelijk op een 50 overwinning. Uitvoerige verslagen van dit alles op PAGINA 13—15 De Engelsen gaan dit jaar voor de tweede keer naar de stembus en wel op 10 oktober. Voor de verkiezingsstrijd hebben zich meer kandidaten dan ooit aangemeld PAGINA 9 De Cruijff onder de olifanten (links) snelt hier voorhij een ge vaarlijk tacklende tegenstander. Beeld van een partijtje olifanten- voethal in Thonhuri (Thailand). ADVERTENTIE 'T BENNE LEUKE DINGEN VOOR DE MEN SE, DIE VERKOOPT! DOEZASTRAAT 14 Den Haag De kosten van het le vensonderhoud zullen met 1,1 pro cent stijgen door de verhoogde aard- gasprijs. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken heeft dit meegedeeld tijdens een overleg met de vaste Ka mercommissie voor Economische Za ken. Een verdere verhoging na 1 Januari 1976 is volgens de minister sterk af hankelijk van de verbruiksontwikke- ling en de herziening van exportcon tracten. Den Haag (ANP)— De soms in Lei den verblijvende zigeunerkoning Ko Petaio s één van de zeven woonwa genbewoners die in een adviescom missie van het ministerie van CRM zitting hebben gekregen. De commis sie most aanwijzingen geven aan gemeenten die de Bijstandswet uit voeren, opdat er eenheid in de toe passing van de wet ontstaat. Het 1* vooi het eerst in de geschie denis dat woonwagenbewoners en hu vertrouwensmannen zitting krijgen in departementale commissies. Staatssecretaris W Meijer van CRM Lnstalle n-ae vanmorgen de commissie waarin Petaio zitting heeft. Er werd tegelijkertijd een andere commissie geïnstaiverd die moet oordelen over verstrekkingen aan woonwagenbewo ners: hiervan maakt de landelijk be kendheid genietende woonwagenbe woner Dirk de Vroome, bijgenaamd Rooie R lus deel uit. rr. ■^s fles 1000 gram <1 rr/^/zóóó'n v— 'dc<Vy MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m-') Lange Gracht b^aan de City-Ring). Tel 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1