DE KOSTSCHOOL IS ALLANG ACHTERHAALD Barcelona bikkelhard Leiden voorheen en thans In de landbouw elk Weer gebruikte auto's in de Groenoordhal jaar circa 20.000 bedrijfsongevallen Protest in Utrecht tegen milieuheffing Primeur in Leiden: Prétien bij Prénatal Bouw scholencomplex vereist spoedbesluit DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 PAGINA 17 Onderwijssysteem door Mammoetwet drastisch veranderd den HAAG Als een kind vroeger niet wilde leren en de ouders kon den het maar enigszins betalen, stuurde men zo'n lastige leerling zonder veel omhaal naar een stren ge kostschool. Voor de oorlog hestonden er in ons land vele tientallen van dergelijke instituten, waar de leerstof er bij de kinderen vaak letterlijk en fi guurlijk werd ingetimmerd. Men legd er de kiem voor talloze frustraties, want men slaagde er meestal wel in om de leerlingen on der zware druk met bloed, zweet en Bijdrage van Rijnland in spel Lakenhal LEIDEN De verenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap van Rijnland is akkoord gegaan met een voorstel van het college van dijk graaf en hoogheemraden om tot 'n bedrag van tienduizend gulden me de te werken in de voorfinanciering van een gezelsohapspel dat door het stedelijk museum De Lakenhal word •uitgegeven ter gelegenheid van de (herdenking van 400 jaar Leidens ontzet. Naast de historie krijgt ook Rijn lands huidige taak, met name de zorg voor de waterkwaliteit ruim aan dacht in het spel. Het museum ver wacht dat bij verkoop van duizend exemplaren de uitgave van het spel kostendekkend is. Senegal President Senghor van Senegal heeft laten doorschemeren, dat hij eind oktober wellicht een of ficieel bezoek zal brengen aan Ne derland. Dit gebeurde tijdens de over handiging van de geloofsbrieven, van de nieuwe Nederlandse ambas sadeur in Senegal, E. E. Sydney de Jongh. tranen het fel begeerde einddiploma te laten halen, maar de op kost school kort gehouden Jongelui wa ren dan veelal toch niet geschikt voor de hen toegedachte functie in de maatschappij. Pas in de loop van de Jaren vijftig groeide bij onderwijs-experts en kinderpsychologen het besef, dat men beter van het verouderde, veel te strak geregelde onderwijssysteem kon afstappen en kinderen met leermoeilijkheden met meer sukses op een andere manier kon benade- Minister Cals ontwierp zijn „Mam moet-wet". Het hele onderwijssy steem in Nederland werd er dras tisch door veranderd. En in vrijwel alle grote steden werden schoolad viesbureaus opgericht. Speciale in stellingen, die als taak kregen om kinderen te testen en zo eventuele leermoeilijkheden vroegtijdig bij hen op te sporen. Drs. A. G. Sangers, hoofdpsycholoog van het Haags Centrum voor On derwijsbegeleiding, voortgekomen uit één van de oudste schooladviesbu reaus van ons land, vindt het een belangrijke winst dat een kind door de nieuwe inzichten, die er nu zijn, niet meer een vast leersysteem wordt opgedrongen. Al op de lagere school krijgen die leerlingen tegen woordig meer mogelijkheden om hun capaciteiten te ontwikkelen. En er wordt naar gestreefd om kinde ren, die met bepaalde vakken moei lijkheden hebben daarvoor aange paste lessen te laten volgen. Door een gebrek aan speciaal daar voor opgeleide onderwijskrachten kunnen echter nog lang niet alle scholen die extra hulp aan hun leerlingen bieden. En in die gevallen kunnen de ou ders als zij merken dat hun kind op school te veel achlter raakt een rechtstreeks beroep doen op het Centrum voor Onderwijsbegeleiding of de Schooladviesdienst in hun ge meente. Het kind wordt dan door een psy choloog getest, waarna er in overleg met de leerkracht naar een goede oplossing wordt gezocht. Als er geen mogelijkheid bestaat om het kind in de klas, in de vakken waar het moeilijkheden mee heeft, aangepast les te geven, is het vaak het beste om naar een andere school met minder grote klassen te zoeken. En als het niet lukt om van school te veranderen, dan kunnen bijlessen van zogenaamde „remedail tea chers" uitkomst bieden. Op een aantal scholen worden de leerlingen al automatisch door de psychologen van de gemeentelijke Schooladviesdiensten in de gaten gehouden. Ze worden in de eerste, de derde en de zesde klas klassicaal of met toestemming van de ouders individueel getest. Bij de verschillende testen gaat het er om, om eventuele leer- en ont wikkelingsmoeilijkheden vroegtijdig te ontdekken. Voor de kinderen, bij wie een achterstand wordt gesigna leerd, ontwerpen de psychologen een reeks aangepaste lessen. En men heeft daarmee, zo blijkt uit de er varing, zo veel succes dat zeven van de tien kinderen na verloop vam tijd weer gewoon met hun klas mee kunnen. Het is daardoor, wil men succes hebben, echter wel vakwerk gewor den om kinderen met leermoeilijk heden te begeleiden. En de Haagse psycholoog drs. Sangers is er dan ook beslist op tegen als ouders, zon der overleg met de leerkracht van hun kind, thuis op eigen houtje „bijles" gaan geven. Het gevaar be staat dan volgens hem dat de kin deren veel te zwaar worden belast. Eenvoudig omdat de ouders niet weten op welk niveau' de kennis van het kind ligt. Bovendien wor den er, wanneer de ouders ongedul dig worden, onnodige spanningen iij, het gezin opgeroepen, waardoor het leren voor het kind nog moeilijker wordt. Ouders doen er volgens drs. Sangers dan ook veel beter aan om het kind een uur aandacht per dag te geven. En met het kind te gaan spelen of te wandelen, waardoor het de gele genheid krijgt om ziiüh volledig te ontspannen, want ook door nervosi teit verminderen de leerprestaties. Het belangrijkste van alles is ech ter, zo meent drs. Sangers, dat men aan het kind niet te hoge eisen stelt. En de ouders er van af zien om koste wat het kost him zin door be drijven, want als een jongen nu eenmaal bepaalde capaciteiten niet heeft, dan zal hij op een HAVO al tijd mislukken terwijl hij op een technische school een uitstekende leerling kan zijn. En meisjes die het op een MAVO niet bolweren volgen vaak met veel succes een be roepsopleiding in de verzorgende sector. Drie dagen in oktober LEIDEN Het succes van de in het voorjaar gehouden show van gebruikte auto's in de Groenoordhal heeft het bestuur van de afdeling Leiden van de Bovag ertoe gebracht nu reeds een tweede show op touw te zetten. Die gaat bovendien een dag langer duren. bil vielen in het vorig Jaar 47 doden, De mechanisering in de landbouw bouw. heeft veel zwaar, inspannend soms geestdodend werk van de mens Als de nodige toestemmingen wor den verkregen gaan de deuren van de Groenoordhal op donderdagavond 10 oktober om 7 uur voor de eerste maal open en moeten de laatste be zoekers om tien uur weer op straat staan. Wie dan nog niet is uitgekeken op aangeboden. De aspirant-kopers kun de meer dan tweehonderd gebruikte nen de waarde van eigen inruilauto Minister naar verhouding kleine groep land- auto's, die er te kijk en te koop zul- laten bepalen door van de dealers procent len staan, kan de volgende dag onafhankelijke taxateurs. De prijs, (vrijdag 11 oktober) van tien uur die bij de speciale taxatiestand ge- 's ochtends tot 's avonds zelfde tijd noemd wordt, is bindend voor alle en daarna weer zaterdag van 10 tot dealers op de show. 6 uur terecht. Hoewel de mogelijkheid bestaat, dat er nog enige wijziging komt in het aantal deelnemers (de definitie ve toezegging wordt vanavond op de laatste vergadering verwacht). BIDDINGHUIZEN Minister 'Boersma (Sociale Zaken) heeft van daag in Biddinghuizen (Flevoland) verklaard dat in de Nederlandse landbouw ieder Jaar ca. 20.000 be drijfsongevallen voorkomend Daar- bouw", een onderdeel van de Euro pese veiligheidsWeek voor de land- der de ruim 200 auto's staan voor de eerste maal ook vrachtwagens. Nog maar twee, maar het begin is. Het systeem werkt in grote lijnen weer als de eerste keer. Alle auto's worden met een vaste, goede zicht bare prijs onder Bovag-garantie KOERSEN OP In Amsterdam werd gisteren de collectie van Dennis Deux ge toond. Tweeds zijn in deze collectie duidelijk favoriet. Links een mantelpakje van patchwork tweed, waarvan de kraag en zakken in fluweel zijn uitgevoerd. Rechts een cape van tweed met lange sjaal waaronder een geruite deux-piece wordt gedragen. De Sociaal-Economische Raad •ergenomen, maar zij eist ook haar kortgeleden advies gevraagd ovei laal5H! verrucous tol. aldus de minister. "De prijs van wijzigingen in het landtoouwveilig- worat door het Bovag-bestuur aange- III I fV I 11 I nuchter heidsbeslutt in die zin, dat straks al- datl in totaal 32 dealers van 17 11 A de vooruitgang kan stellen, maar wel een hoge, trieste prijs". Twintigduizend ongevallen le landbouwtrekkers voorzien moe ten zijn van een veiligheidsframe of per cabine. Vorig Jaar kwamen dertig n, dat in totaal 32 dealers de partij zullen zijn. Dat is één deel nemer meer dan vorige keer. On- Ferwerdprijs 2040 m: 1. La Pette- vinere (.J Hoejenbos) 2.52.9 1.24.8, Sowjet-Unie In Moskou zijn vijf 2. Liedavid, 3. Liera Buitenzorg. Winn m. ""f"*1*7"' "hderen. Dit bmrt st ^earresteerd „y „et ministe- 8.40 pl 2.30 2.40 1.90 kopp 21.50 trio tien dat maatregelen nodig zijn, aldus ile van Binnenlandse Zaken. Dat ge- 137.40. beurde enkele seconden nadat zij Biscayprijs-1800 m: (ren): 1. Rho- borden omhoog hadden gestoken, dos (H. v. d. Kraats) 2.00.6, 2. Notre waarop in het Russisch breeuws stond: "Ik wil na en "Exit naar Israël, niet gevangenis". LEIDEN De Haarlemmerstraat beleefde gistermiddag samen met 'n Rotterdams winkelcentrum een pri meur: de opening van een Prétien- boetiek. Prétien is het logisch gevolg van Prénatal. Levert Prénatal kle ding voor moeder en kind vanaf het allereerste stadium, vanaf de eerste positiekleding tot de kleuterkleding tot 4 jaar, bij PrétSen kunnen moe ders met kinderen tot 16 Jaar terecht. De nieuwe aanwinsten voor de Haar lemmerstraat. die voor het winke lende publiek steeds aantrekkelijker wordt, zijn gevestigd in het oude ''Kleuterhuis". We hebben bewust voor de Haar- 't He- Noblesse, 3. Charlie Brown. Winn. Israël" 1.60 pl 1.10 1.20 2.30 koppp 3.10. ,ar een Foxholprijs 2040 m: 1. Mila G (B. Schwarz) 2.49.5 1.23.1, 2. Liedia Rood- noot, 3. Lassie. Winn 5.20 pl 2.60 4.—4.40 kopp 16.40 trio 898.20. Finsterwoldeprijs 1520 m: 1. Noa- lie Maitre Dumas aangekomen, die tak (M. v. d. Togt) 2.06.9 1.24.6, 2. zich ter beschikking wil stellen van Naughty Grace, 3. Norbert. Winn mgr. Hilarion Capucci, de Melchiti- 3.40 pl 1.80 1.80 kopp 5.-. Lei/dy daarover: "We proberen sche bisschop die in Israël moet te- pjeur de Royalprijs 1300 m(ren): niet te gek te maken maar dat is wel rechtstaan wegens wapensmokkel 1. Merrygo (P. Hallam) 1.20.7, 2. Go UTRECHT Ruim honderd leden en sympathisanten van het Milieu- Atciecentrum Nederland (MAN) heb ben gistermiddag het provinciehuis in Utrecht bestormd uit protest te gen milieubelasting. Juist toen de Utrechtse statenleden zich wilden buigen over een voorstel van G.S. om de milieubelasting volgend Jaar met ruim f 12 te verhogen tot f76.02 per woning per jaar kwamen de demon stranten de statenzaal binnen. Vanaf de publieke tribune lieten ze op de hoofden van de statenleden een regen girostrookjes van niet-betalers neerdalen en pamfletten, waarin ze hun bezwaren tegen de milieubelas ting uiteen zetten. Ook scandeer den zij luid protestkreten als "geen belasting op ontlasting". Nadat ze ongeveer een kwartier lang hun onvrede hadden geuit, ging het merendeel van de demonstran ten, overigens uit eigen beweging, weer naar huis. De politie hoefde niet in te grijpen. Slechts een klein deel de demonstranten bleef de de batten over de milieubelasting van af de publieke tribune volgen. Met 50 tegen 5 stemmen zijn de Utrechtse staten gisteravond tenslot te toch akkoord gegaan met de door gedeputeerden voorgestelde verhoging van de milieubelasting. Tegen stem den de heren Schreuder (CPN), Stein buch (PSP), Maris (BP) en Nagte- gaal en Van der Vlies (beiden SGP). Even tevoren was een motie aan genomen (41 stemmen tegen 14), in gediend door de heer Blaauw (PKU) waarbij het college werd verzocht er bij de regering op aan te dringen "te onderzoeken of de wet zodanig ver anderd behoort te worden, dat in ieder geval de bestrijding van de wa tervervuiling door huishoudens uit al gemene middelen kan worden bekos tigd". Gedeputeerde Hofman had na mens G.S. verklaard, dat er van die kant geen enkel bezwaar tegen be stond. Politie: magere oogst verboden "wurgstokjes" DEN HAAG Op de Nederland se politiebureaus zijn slechts zeer weinig bezitters van zogenaamde wurgstokjes („nundhaku's") hun al dan niet zelf gemaakte wapens komen inleveren. Tot en met giste ren kon dat tegen vergoeding van ren kon dat tegen vergoeding van die voortaan met de stokjes worden aangetroffen, zullen een proces-ver baal krijgen. In Den Haag is niemand zijn verboden handwapen komen inleve ren evenals in Utrecht. In Amster dam heeft de politie f 6 moeten uit betalen, in Rotterdam f 5 en in Maas tricht f 2. In Arnhem leverden alleen drie leerlingen van een sportschool hun stokjes in. De politie daar heeft aangekondigd hard te zullen optre den tegen illegale stokjedbezitters. Verzuchting van een politie man: waarschijnlijk zijn de mees te stokjes omgebouwd tot Ghinees eetgerei. Capsule over Market Garden werd begraven NIJMEGEN De stad Nijmegen bewaart sinds gisteren een diep verborgen „schat" die pas in het jaar 2044 opgedolven mag worden. In een plateau in hetHunnerpark vlakbij de Waalbrug werd in het bijzijn van Koningin Juliana, tal van oudstrijders, geallieerden, de be vrijder en ere-burger van Nijmegen generaal James Gavin, ambassa deurs van Amerika, Engeland en Polen een kist met documenten, mi cro-films en foto's in de grond in gemetseld. Over 70 jaar zal de kist weer worden opgegraven en kunnen histrici en burgers kennisnemen vaa de inhoud die een beeld moet ge ven van de oorlogshandelingen die in 1944 in Nijmegen ten tijde van de operatie „Market Garden" heb ben gewoed. Duitse vakbond vindt inspraak onvoldoende HANNOVER (DPA)' De West- duitse metaalarbeidersbond die 2,5 miljoen leden telt, heeft op zijn jaarlijks congres in Hannover het plan van de regering in Bonn voor medezeggenschap van de arbeiders in de grootbedrijven als onvoldoen de van de hand gewezen. De afgevaardigden verwierpen het na moeizame onderhandelingen tot stand gekomen ontwerp van de coalitieregering van socialisten en liberalen, omdat in dit ontwerp het personeel van de bedrijven met min der dan 2.000 werknemers van me dezeggenschap wordt uitgesloten en het leidinggevend personeel in de raden van commissarissen, waarin kapitaal en arbeid gelijkelijk zijn vertegenwoordigd, tot de arbeiders worden gerekend. De bond stelde als minimum-eis de uitbreid lig van het systeem van medezeggenschap, zoals dit in de mijnindustrie bestaat, tot alle ande re ondernemingen. In de mijnindu strie hebben in de raden van com missarissen evenveel arbeiders als aandeelhouders plus een onpartij dig iemand zitting. De bond eist voorts een sterkere greep van de staat op de prijs- en investeringspo litiek teneinde verkeerde ontwik kelingen ie voorkomen. moeilijk hoor, als Je de leuke dingen ziet, die er te koop zijn". gingen. Palestijnse LEIDEN De gemeenteraad van Leiden zal maandag moeten beslis- h j sen of er wel of niet spoedig wordt lemmerstraat gekozen zegt Leidy „pn v=„ w.7.1 de charmante "Kast- begonnen met de bouw van een twee- de scholencomplex in de Merenwijk. van Wezel, de charmante "gast vrouw" van de beide zaken. "Ten eerste bestond het Kleuterhuis al 20 Het vorige college jaar en had het een goede loop, ten tweede ligt de Haarlemmerstraat erg had op de valreep al een voorstel in deze richting gedaan, maar dat ÏESTS-SESS werd door de toenmalige raadscom- kunnen hier gemakkelijk komen". Prénatal en Prétien bestaan vooral uit grote ramen Prénatal is geheel bruin-oranje gehouden. Op de bo venverdieping is ingericht voor de a.s. moeders hun uitzet komen uitzoeken en ook wat leuke kleren voor zich zelf wil len hebben, beneden zijn het de kin derwagens en baby- en kleuterkleer- tjes die ee missies afgewezen, o.a. omdat weinig inzicht was in de financierings mogelijkheden (het college stelde v «e «tr- voor de grondtransaotie financieel speckle C hoek mogelijk te maken door het bedrag, afdeling onderwijs van de gemeente en B. en W. In het algemeen wens ten de commissieleden meer infor matie. Toch zal er maandag een beslissing genomen moeten worden omdat dan de laatste raadsvergade ring vóór oktober wordt gehouden. Het raadsvoorstel daarvoor zal mor gen in elkaar worden gezet, na de vergadering van B. en W. De finan ciële aspecten zullen overigens pas in een later stadium behandeld wor den. bevrijdingsbewe- Baby Go? 3. wing Sing. Winn (stal) pl 2.40 1.50 1.70 kopp 5.70 trio 201.40. Ferwoudeprijs 1600 m: 1. Kaballus (W. van Buytene) 2.05.2 1.18.3, 2. Just in Time, 3. Jewelprise. Winn 7.70 pl. 1.70 1.30 1.30 kopp 11-80. Franekerprijs 2100 m: 1. Jonker Volann (W. Duivenvoorden) 2.45— 1.18.6, 2. Kaper W, 3. Abzac P. Winn. 4.70 pl 1.70 1.40 1.80 kopp 4.50 trio 47.50. Snowboyprijs 3000 m (hordenren)' 1. Patrick (E. van Dijk) 3.39.8, 2. Jingo, 3. Sandy. Winn 2.90 pl 1.30 2.20 kopp 6.20. Frederiksoordprijs 2120 m: 1. Lola 2.55.2 1.22.6, 2. Jessico Maire, 3. Mar- ko van Echten. Winn 10.60 pl 3.70 4.80 1.30 kopp 6.50 trio 514.90. Fijnaardprijs 2 120 m: 1. Ka Anjo (J. Bot) 2.59.8 1.24.—, 2. Marinus Car los, 3. Lime du Bois. Winn 4.60 pl 1.70 1.40 2.30 kopp 7.20. Totalisatoromzet 269.796- dat op de begroting is gereserveerd voor restauratie van de Zijlpoort, daarvoor te gebruiken) Er is echter haast bij, omdat de belangrijke plaats 'ïnnè- aanvragen bij het rijk voor oktober U binnen moeten zijn. Het is de be- Prétien is ingericht met veel hout. doeling in de Leedewijk aan de Broek met het boerderij-idee op de achter grond. Grote houten beesten, waar de kinderen heerlijk op kunnen klau teren hinkel-, halma en boter-kaas - weg een complex te bouwen drie richtingen met in totaal achttien lokalen en een gemeenschapsruim te. Daarnaast zouden in de Zijlwijk en eierenspel in de vloerbedekking noodlokalen moeten worden ge en. en dat was wel het aantrekke- bouwd. Het huidige scholencomplex lijkst voor de kleintjes, muziek. Twee in de Merenwijk (aan het Valken- LINZ Spaans voetbalkampioen de rust kreeg Torres van de Hon- vuurrode telefoonhoorntjes waaruit pad) is te klein en bedient slechts CF Barcelona heeft in zijn eerste gaarse scheidsrechter Emsberger de 1 het gele kaart. In de 71ste minuut kreeg Barcelona-aanvaller Marcial leuke kinderliedjes klonken- Maar de al bewoonde Slaaghwijk. Aan het wedstrijd in de eerste ronde 1 Valkenpad staan 21 lokalen; de be- toernooi om de Europa Cup eind 1975 wordt op 45 landskampioenen nauwelijks kunnen arbiter te horen, dat hij vroegtijdig imponeren. De Spanjaarden troffen de kleedkamer mocht opzoeken na in Voest Linz een taaie tegenstan der. die niet opkeek tegen namen als Cruijff en Neeskens. Aangemoedigd samen- door ruim 24.000 aanhangers, het levingsopbouw en voor ruimtelijke stadion van Voest was voor het eerst vielen nauwelijks op. In de beginfase ordening en openbare werken (trou- sinds Jaren volledig uitverkocht, wist Cruijff de defensie van Linz nog commissievergade- werd de formatie van Rinus Michels wel te passeren, maar de móeders is de prijs natuur lijk ook een belangrijk punt bij het hoefte aanschaffen van kleding. geschat. De kwestie Is gistermiddag Atletiek Hoewel de resultaten van handeld in een gecombineerde de dopingcontrole nog niet zijn gepu- gadering van de commissies - - derwijs, recreatie, sport 1 verdedi- Johan Neeskens en Johan Cruijff l kwar- bliceerd, heeft de secretaris Europese Atletiekurne Pierre Das- riaux, gisteren in Teheran meege deeld dat op de laatste dag v$n de wens de eerste EK niemand positief heeft gerea- ring sinds de nieuwe raad is geïn- constant teruggedrongen. CF Barce- tier hield hij het wel voor gezien, geerd op de controle. Haico Scharn stalleerdL Daarin bleek, dat met 1 hoeft dus niet te rekenen op een bronzen medaille op de 1500 meter. Pvd A-zij de twijfels bestaan ten aanzien van de plannen van de de overtredingen. Acht minuten voor sies met de scheidsrechter. Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze Een honderdtal foto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 tn.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 01710—25041 toestel 45.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17