"Die Engelsen snappen er nog steeds niets van..." urn Radio zendt uit ondanks verbod FC Twente dik tevreden met 2-2 in Ipswich ACHTERHOEDE VAN VROLIJK FC ARDS ALS 'N ZEEF: 10-0 Ajax met dirigent Keizer 1-1 tegen Stoke City Gemakkelijke avond voor PSV DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 Dé Stoop vroeg één gulden STOKE Ha»ns Kraay stapte na het laalt®te fhiiitsi'gmaal van de Italiaan Alberto Michelotti onmiddellijk het veld op en gting al zijn pupillen langs om ze een dankbaar schouder klopje te geven. De directeur-sportief van Ajax, later: „Ze hebben het allemaal geweldig gedaan. Niet één viel uit die toon. Ik ben honderd procent tevreden". Inderdaad speelde Ajax, magistraal geleid door Pi)et Keizer, gisteravond een knappe partij tegen Stoke City, waarin het via een 1I gelijk spel een uitstekende uitgangspositie ver overde voor de return over veertien dagen. Johnny Rep: „Dat moet toen geen probleem vormen. Nee, de volgende ronde zilt wed goed". Door Rob Vente Stoke City—Ajax, voor 38.000 fana tieke t'ars gespeeld, had gisteren veel weg van een partijtje aanval len en verdedigen, waarbij Stoke de domme «anvaller was en Ajax de geraffln»erde verdediger, die boven dien enxeie malen uitstekend coun terde. Dat de Engelse club louter offensief speelde was volgens Allan Hudson logisoh. De middenvelder: „Gisteren werd voor ons op de video-recorder de finale om het wereldkampioen schap tussen Duitsland en Neder land afgedraaid. Omdat het Neder lands elftal precies hetzelfde voetbal brengt ais Ajax doet. Het zoge naamde totaal-voetbal, hè. De vi- deo-reco ding maakte ons één ding duidelijk: wil je tegen dat soort voetbal -succes hebben, dan moet Je aanvallen: zelf het initiatief nemen, de tegenstander zo min mogelijk in balbezit Is ten komen. En dus vielen we aan. Cok al omdat onze mensen die Ajax afgelopen zaterdag in Am sterdam aan het werk zagen, had den geconcludeerd dat de verdedig ging het meest kwetsbare gedeelte van het team is". Maar de defensie van Ajax bleek gisteravond bepaald minder kwets baar dan Stoke City had gemeend en gehoopt. Weliswaar liet de overi gens koelbloedige ausputzer Horst Blankenburg enkele steekjes vallen, maar deze corrigeerden anderen nauwkeurig voor hem. John Dusba- ba bijvooi beeld, die ook zijn directe tegenstander, spits Greenhoff, wei nig kans gaf, al beging hij daarbij een record-aantal van negen over treding sa. Betrouwbaar De andere spits van Stoke, Terry Conroy, stak de sterk spelende Ruud K.'ol in zijn zak. om hem er pas negentig mimiten later uit te laten. Tevens vormde Piet Schrij vers een uiterst betrouwbaar sluit stuk en aldus viel er voor Stoke City weinig eer te behalen. Boven dien legden de Engelsen weer erg weinig variatie In hun aanvalspa- troon. lribuneklant Wim Suurbier: „Die lui snappen er nog steeds niet van. Ze voetballen nog precies een der als tien jaar geleden. Veel dra ven, hoge voorzetten, maar alles zonder .-en greintje intelligentie er bij. Erg dom voetbal". Ajax, het behoudend spelende Ajax daarentegen hield het „koppie er bij". Het vertraagde tot grote er gernis -/an het publiek veel terug speelballen op Piet Schrijvers liet Stoke City in de bultenspelval tuimelen en speelde vaak erg kriap op balbezit, waarbij Piet Keizer de artistieke dirigent was. Middenvel der Kei jer was dé absolute uitblin ker gistiravond in Stoke. Hij orga- niseerae het middenveld, waarop overigens ook de brutale Henk van Santen uitstekend werk afleverde en leid Je de (sporadische) aanval len. Piet Keizer: „Ik heb me volle dig voor de ploeg ingezet. Ik dacht: „Nu Suurbier niet kan spelen, moet ik er nog maar een schepje bovenop gooien". Ruud Krol: „Het ging weer ouderwets. Maar Ja, een Europa Cup-duel spreekt natuurlijk aan. Het is anders dan een partijtje te gen Exeeisior of Wageningen. We waren nu weer echt geprikkeld, ge- motlvee-a". En daarna: „Wat deden die jonge knapen het ook goed, hè. Een Van Dord, een Dusbaba en vooral een Van Santen. Bij Van Santen leek het wel alsof hij al Jaren Europa Cup-voedbal speelt". Nadat fetoke City vruchteloos had geprobeerd om doeltreffend uit te halen, was het Ajax dat in de 36ste minuut succes had. Uiteraard via een aanval door uitblinker Piet Keizer geleld. Na de briljante com binatie Keizer - Rep - Keizer - Krol loste de captain van Ajax vanaf dei tig meter een vernietigend schot: 1. IPSWICH Spitz Kohn legde zich tien minuten voor het einde bij een negatieve 2—1 neer. Hij prefereerde een kleine nederlaag boven een eventuele deling. Tengere middenvelder Frans Thijssen ruilde hij voor robuste Nelis Overweg, die moest meehelpen het geringe verlies vast te houden. „Omdat ik al met een 2—1 achterstand tevreden was", bekende Twente's trainer. „Ik vreesde in de laatste tien minuten een nog heviger Ipswich-offensief, met die bekende hoge voorzetten voor het doel- De lengte van Overweg had dat moeten opvangen". Door Piet Ocks Een logische gedachtengang. die evenwel niet werd bewaarheid. De kracht van Ipswich bleek uiteindelijk niet toereikend om alsnog een slot- offensief in te zetten. Bijkans wanhopig poogden de Britten Twente nog éénmaal te onderdruk ken om de winstmarge alsnog te vergroten. Maar uitgeblust Ipswich slaagde niet. „Want", had opnieuw riskant spelende Epi Drost in de laatste tien minuten ontdekt; het verwonderde mij dat wij nog meer tempo overhielden dan Ipswich. Ik heb ze niet meer gezien". En Juist in die periode, vijf minuten voor het einde van de voortdurende boeiende tweekamp op EC III-ni- veau, zorgde Kalle Oranen voor de inleiding van een van de schaarse, maar gevaarlijke uitvallen van Twente. Op links vond hij een ex cellerende Theo Pahlplatz, die Jo- han Zuidema in de combinatie be trok. Tijdig ontving Pahlplatz de bal terug, om even later laconiek doelman Laurie Sivell te omspelen en alsnog op een deling (2-2) aan te sturen. Sterk ,Jk vind dat» we het goed hebben opgelost. Vooral tactisch is er sterk gespeeld", sprak Spitz Kohn nader hand. „Ipswich is een moeilijke te genstander, dat ondervonden we vo rig seizoen al. Ze geven Je bijna geen kans om iets met de bal te doen". Dat ondervond Twente van begin af aan. Ipswich nam meteen bezit van het middenveld en dic teerde langdurig. Het maakte Twente nerveus, waaronder vooral Kick van der Vall in de beginfase leed. Onzeker en bepaald niet altijd even secuur verdedigde Twente uit. „Dat viel me tegen", merkte Ips- wich-coach Bob Robson later op. „Vorig Jaar zat daar meer overtui ging in. Het ging nu gehaaster". Waaraan overigens het Jagen van de Ipswich-aanvallers bijdroeg. Ge steund door de vaste greep op het middenveld drong men Twente voortdurend terug, maar Ipswich creerde desondanks nooit een uitge speelde kans. In tegenstelling tot Twente, dat er drie wist te bedenken, waarvan er twee werden benut. De eerste al na 22 minuten, in een periode dat Twente zich even uit de omarming losrukte en de bal professioneel in de ploeg werd gehouden. Twente verbaasde Ipswich tijdelijk, evenwel lang genoeg om Allan Hunter en Kevin Beattie vertwijfeld Johan Zuidema te laten nastaren, die na goed werk van Theo Pahlplatz de bal keihard onder de lat Joeg: 0-1. Lekker Pahlplatz: „Op zo'n moment krijg je meteen het gevoel dat het weer gaat- Met opzet ben ik een beetje op het middenveld blijven hangen. Dan kom je vaker aan de bal en dat heb ik juist nodig. Daarom liep ik vandaag lekker. Waarmee ik echter niet wil zeggen dat ik nu plotseling weer in vorm ben. Van daag lukt het en morgen weer niet. Ipswich inspireert, dat speelt ook mee". De onverwachte 0-1 ontmoedigd^ Ipswich overigens geenszins. Het volhardde in zijn opzet Twente on der druk te houden. Wat na 33 mi nuten werd beloond, toen Trevor Whymark langs Oranen glipte en Brian Hamilton de voorzet tot 1-1 verlengde. Twente leek aangeslagen. Willem de Vries, sterk begonnen, kon de Ipswich-stormvloed nog slechts met overtredingen tot stil stand brengen. Totdat het arbiter Weyland na 36 minuten verveelde en hij De Vries met geel temde. Twee minuten later klom Ipswich op tot 2-1, na een fout van Willem de Vries, die toestond dat Brian Talbot ongehinderd langs weifelende Henny Ardesch kon langs schieten. Te snel „De doelpunten vielen te snel ach ter elkaar", klaagde Spitz Kohn na derhand. „Twente was even uit zijn evenwicht". De rust gebruikte Twente om weer op verhaal te ko men. Kohn: „Ik hield Pahlpla/tz, Notten en Zuidema voor dat ze va ker moesten doorkomen". De «oert Johan Zuidema (midden) heeft FC Twente met aan de leiding geholpen,. bracht. De Twente-spits mikte Juist s het duide- Twente ver- lef Ipswich borgen meer gevaar dan de langdu rige, maar steeds identieke aanvals- storm van Ipswich. Wat vijf minu ten voor tijd bleek, toen Pahlplatz beheerst 2-2 binnen tikte. Waarmee trainer Spitz Kohn meer bereikte dan hij zich had durven tfensen. Kohn: „Want nogmaals, ik was al blij met die 2-1". Willem de Vries tenslotte: „Vorig Jaar moest Je win- Nu hebben we aan een gelijk weerhield ze daar voor rust duide lijk van. De tweede helft bracht voorlangs. Toen al meer rust in het spel van Twente, lijk: de uitvallen waardoor het met mee tegemoet trad. Nochtans dicteerde Ipswich ook in de tweede speelhelft lange tijd. De vastberadenheid in de Twentse af weer voorkwam echter verdere ave rij, terwfjl de counters Ipswich voor overmoed waarschuwden. Zoals na 24 minuten, toen de sterk spelende René Notten zich behendig van twee opponenten ontdeed en Johan mogelijkheid om Ajax de volle winst 'e bezorgen. Doelman John Farmer redde fraai. Hans Kraay na afloop: „Voor de wedstrijd had ik voor een gelijkspel getekend. Nu denk ik: „We hadden eigenlijk wel kunnen winnen". Het enige negatie ve punt bij Ajax: het team botste tegen drie gele kaarten op. John Dusbaba. Piet Keizer en Henk van Santen waren volgens Alberto Mi chelotti wat te vinnig. Hans Kraay: „Maar -oorlopig hebben die kaarten nog gean consequenties". Amsterdam Voorzitter Dé Stoop van FC Amsterdam heeft gister avond moeilijker gehad met de ra diomensen dan zijn jongens met de FC Hibernians, van Malta. Hij had, zoals gemeld, verboden de radio verslag uit te brengen van deze wedstrijd, omdat Stoop van mening is dat ook de radio maar moet be talen voo- uitzending. Er verscheen echter t.»ch een man in de radioka mer (Petei Onvlee), die voor de rust versiag gaf van de wedstrijd. Dé Stoop: „Ik had uit principe één gulden gevraagd, maar dat. bedrag was niet betaald. Ik heb de heren vervolgens gevraagd zich te houden aan de afspraak die ik heb met Roel Rengers had gemaakt en de radioka-nei te verlaten. Er werd daarna overleg gepleegd tussen Kees Buurman en de Juridisch ad viseur. D it duurde tot vier minuten voor tijd en ik heb Buurman toen gevraagd zijn mannen naar de ra diowagen te dirigeren. Ik heb zelfs nog gedreigd de radiowagen te kun nen latm verwijderen en de heren voorts medegedeeld, dat zij zondag in ieder geval niet mogen uitzen den. Morgen zullen we ook onder handelen over tv-flitsen van de wedstrijd op zondag voor Studio Sport. W;°'rennen Roger de Vlae- minck heeft gisteren in Baasrode een wegwedstrijd voor beroepsren ners gewonnen. De beste Nederlan der was Cees Priem, die als zesde eindigde. In de tweede helft veranderde er weinig in het spelbeeld. Stoke City bleef stormen. Manager Tony Wad- dington: „Wat moet Je anders? Je blijft mi ar hopen dat die verdedi ging toch ééns door de knieën gaat". Maar Ajax hi«dd voorlopig stand. Piet Schrijvers hield kopbal len van Smith met veel bravoure uit zijn <oel en verder strandden vele Eigelse offensieve acties al op het middenveld. - Hans Kraay: „Maar cat was ook de bedoeling. Daarom bestond ons middenveld cok uit vijf man". Toch Kwam Stoke City in de 31e minuut langszij. Greenhoff raakte de paal, waarop Smith de terug- springer.ae bal in het nylon joeg: 1—1. In het laatste kwartier bleef de Amsterdamse formatie verdere schade bespaard. Sterker, Ruud Geels (erg actief), kreeg nog een EINDHOVEN Het gezang galmde opgewekt door de douche-ruimte. "Our day will come". Wanneer, dat wisten de elf dampende werkpaarden van het Noordierse FC Ards niet precies. In ieder geval zeker niet over twee weken, wanneer ze thuis in Linfield tegen PSV moeten aantreden. „Omdat", grijnsde aanvoerder-speler-trainer Humphries (38), „die laatste goal ons de genadeslag heeft gegeven". Door Pi<m Stoel Voor de goede orde: dat was num mer tien, ingeschoten door Willy van der Kuylen. Een zware avond derhalve voor de Ierse doelman McKenzi. Die het hoofd echter niet liet hangen, maar daarentegen de poederbus en de okselspray kwistig hanteerde, omdat er vanavond ge stapt moest worden in het centrum van de Lichtstad, waar immers zo veel meer vertier te vinden is dan in het kleine Linfield. bij Belfast. McKenzi verduidelijkte: „Kijk Je kan natuurlijk zeggen, tien goals tegen, dat is niet mis. En het is ook niet mis. Maar dat hadden er ook nog meer kunnen zijn. Tenslot te sta ik dit Jaar pas voor het eerst onder de lat bij Ards. Als amateur. En dan vind ik dat ik nog aardig wat ballen gestopt heb van die PSV -professionals." werd begroet. Toch konden de han den maar weinig op elkaar. Omdat bijvoorbeeld Van Beveren de hele wedstrijd slechts een keer of vier in actie hoefde te komen, voor het eerst pas in de 23ste minuut. PSV startte overdonderend. Al na vijf minuten ging Van der Kuylen een 1—2 aan met Lubse en haalde verwoestend uit: 1—0. Zes minuten later scoorde Lubse met een kopbal en voor rust volgden nog doelpun ten van Kemper, Deijkers en Lubse. Dat betekende een ruststand van 50. Nummer zes kwam van Edstr*m (kopbal), die een aandeel had ge had in vier voorgaande treffers. Waarna Willy van der Kuylen met een schitterende knal de stand op 7—0 bracht en het publiek de sym pathie voor de Ieren even opzij zet te voor de yel: „tien, tien". De Eindhovenaren gehoorzaamden ge dwee via Lub6e. Van Kraay en Van der Kuylen. Rijvers: „Tja, een makkelijk avondje. Die Jongens wa ren inderdaad niet al te sterk. Daarbij hebben wij van de eerste seconde zo aangedrongen dat ze geen schijn van kans kregen." PSV: Van Beveren; Krijgh, Nord- qvisit, Van Kraay, Kemper (Daihl- quist), Strik, Quaars, Deijkers, Lub se, Edstiröm en Van der Kuylen. FC Ards: McKenzi; Patterson, McCoy. Nixon, Cromie, Mowait, Gra ham, Humphries, Pattern, McAvoy en Guy. doelman Sivell spel genoeg". Waar Wat waar Is. En dat de FC Ards dan wel net niet per huifkar naar Nederland reisde, maar wel een zeer sobere voorberei ding achter de rug had. Het vertrek bijvoorbeeld had heel wat voeten in dé aa^de Omdat de kas leeg was. Een snelle collecte ter plaatse bracht op het nippertje redding. Het werd een overtocht zonder veel illusies. Hoewel....Een Jaar geleden nog hadden de dappere Ieren het gepresteerd om thuis in de UEFA Cup een 3—0 voorsprong te nemen tegen Standard Luik. Dat het toen nog 31—3 werd uiteindelijk verweten aan een tekort aan conditie. En in de uitwedstrijd hield Ards toen lang stand, 1—1 tot een kwartier voor tijd. Waarna de Belgen uithaalden tot O-l. William Humphries: „Toen ontbrak het ons alleen aan conditie, anders hadden we het gered. Maar van avond was niet alleen de conditie onvoldoende, de achterhoede was een zeef. Maar wat moet je met spelers die de hele dag in de fa briek werken. Die willen 's avonds niet trainen, die zijn doodop en dus doen we dat maar twee keer in de week." Moeiteloos Het was te merken gisteravond in Eindhoven, waar PSV moeiteloos naar de monsterscore wandelde. Zo armetierig was FC Ards' verweer dat het publiek de snel oplopende score haast gênant begon te vinden. Vandaar dat na rust, bij de stand 5—0, elke geslaagde actie van de Noordieren met een warm applaus Doelman McKenzi van FC Ards doet een poging om Edström van het koppen af te houden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15