"Het was al een eer om te^ Feyenoord kunnen sp te AMSTERDAM VOLSTAAT MET 5-0 SCOREBORD Alsu 1 het er écht goed van neemt, Iaat u een heleboel staan. Eet minder maar lekker. Echte boten j Coleraine niet onders <~LÜim 'Qijabercfen apart 7-0 nederlaag 99 Met het hek in stadion vallen UITSLAGEN BASKETBAL DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 PAGINA 13 AMSTERDAM Het grootste succes dat FC Hibernians wist te boeien tegen FC Amsterdam was het forceren van twee hoekschop pen vlak voor tijd. Voor het ove rige heeft de Maltezer ploeg zich niet .aten zien op de helft van zijn tegenstander, bang als zij leek in het grote, vrijwel verla ten Olympisch Stadion te verdwa len. Voor de Amsterdammers had de kennismaking met UEFA Cup- voeooal dan ook zonder meer de schuttersprijs van deze Europa Cup-dag moeten opleveren. Maar terwlj de vaak ver voor zijn doel staand* Jan Jongbloed zich zelfs op de plaats van laatste man Jan Fransz nog verveelde (Ik heb in ieder geval gemakkelijk mijn geld verdiend) probeerden de aanvallers elkaar af te troeven in hte missen van kansen. Voor al in de eerste hélft, die werd af gesloten met een bescheiden 1—0 voorsprong. Dat het uiteindelijk toch nog 5—0 werd schreef Hi- bernuns-trainer Calleja toe aan gebrek aan concentratie van zijn ploeg: Ik had op 60 gerekend en gehoopt. Toen die doelpunten aanvankelijk uitbleven gingen mij spelers zich iets overschatten. Hioe.nians, dat in het nabije ver leden Real Madrid en Steaua Boekarest op 00 hield, had het echter bepaald niet aan eigen kracit te danken dat de eindcij fers nog zo vriendelijk waren. Want al renden de amateurs van Hibernians na iedere aftrap snel terug naar hun zestienmeterge bied *n al was het constant spits uur in de verdediging, toch had Ams+eidam met wat meer over leg en vooral ook wat meer oor spronkelijkheid in de acties de winst 'ui de dubbele cijfers moeten uitte'len Amsterdam-trainer Pim v. d. Meent voerde als excuus aan dat zijn spelers geen bewe gingsvrijheid hadden en dat er soms tien spelers in de verdedi ging waren te vinden, die er al tijd wel een teen tussen konden krijgen. Maar een feit is ook dat Je vleugelspelers de bal vaak in alle rust konden aannemen en dat rustig uitverdedigen voor de Hibernians nog een droom is. Amsterdam dat soms ook te ge haast was in zijn voorhoede, maakte de fout te eenzijdig aan te vallen, door veelvuldig met breedtcpasse6 te werken. Het tempo lag vaak te laag, ook al vond Calleja het nog verschrik kelijk snel gaan. Niettemin ont stonden er zoveel kansen (Chris Dekc-r: Soms hoefden ze de bal er -lleen maar in te hoesten), dat "ret opmerkelijk mag he ten dat Amsterdam, dat al in de vijfde minuut via Theo Husers scoo'ie, zo lang op 10 bleef staan. De ploeg demarreerde kort na rust dankzij goals van al weer Husers en Nico Jansen in de 46ste en 48ste min. en leek zich toen te werpen op de vervaardi ging van een nieuw soort slaap pil. De tegenstander, die soms voor ae nodige hilariteit zorg de, insnireerde dan ook bepaald niet. Pas tien minuten voor tijd mo^st verdediger TJeerd Koop man ra aangeven van de goed spele:ae Dekker zijn ploeg wak ker "-chudden door voor 40 te zorg 3D. De eindsprint van Am sterdam leverde tenslotte nog een vijfje doelpunt op dankzij een voortreffelijke kopbal van invaller Heaniï Otto: De "uitwedstrijd" zondag in Amsterdam zal wei nig problemen opleveren, hoe wel. Van der Meent: "Als Je niet opkomt is het wel 5—5". JAN PREENEN ROTTERDAM Het was alsof de finale van het spel moment nog was verplaatst van Leiden naar Rotterdam, met groene zeep, zo glibberden de paar eenzame aanvall In de verdediging van de Europa Cup I-debutant, ging li maar toen Schoenmaker de ban met 10 eenmaal had gen mam voor doelman Crossan er vaak geen touw meer voor Feyenoord werd toen het benutten van kansen. Uit gelijkheden destilleerden de Rotterdammers tenslotte no h de laatste acht minuten, toen Feyenoord alsnog de jok Door Paul de Tombe De 70 bracht de krachtsverhou dingen tussen het machtige Feyen oord en het intens nietige Noord ier se Coleraine, dat met de collec tebus had moeten rondgaan om de reis te kunnen betalen, nog maar zwak in beeld. Coleraine immers, "kon niets", zoals Wiel Coerver na derhand wees op zijn "gelijk" om de EC-tegenstander vooraf niet te gaan bekijken. De Feyenoord-trai- n?r overdreef niet eens: Coleraine vond het alleen maar "prachtig ook eens zo'n ploeg aan het werk te zien". Oeftenmeester Jimmy O'Neill, die die woorden zonder schroom be zigde ("want wat moeten wij nou beginnen tegen zo'n club: we trai nen maar twee keer per week en ais we een goede speler hebben, moeten we hem verkopen") verheugde zich trouwens aj op de return. "Dan kun nen onze supporters ook eens een klasseteam zien." Geen tempo Om aan die typering te kunnen vol doen, zal Feyenoord dan echter w anders moeten spelen dan giste avond. Vooral in de eerste twint minuten slaagden de Rotterdam mers er nauwelijks in te iimponere Feyenoord speelde toen zonder ten po; voerde de combinaties bijna t in het oneindige door en miste kaï sen bij de vleet. De Coerver-format met de drieman-achterhoede Evert Schneider, Vos; met Steen Olsen het middenveld en Willly Kreuz in spits, kon die kwalen ook later het Europa Cup-duel niet uittxu Ook niet toen Schoenmaker vo 1—0 had gezorgd na 22 miinute Kreuz zes minuten later 2—0 hs laten aantekenen en Van Hanege (36ste min.) koppend 30 ten do> had gehouden. Hot bleef afwachti voor de 20.176 toeschouwers, die zi< allengs meer gingen vermaken o de paniekerige acties van Colerail Het geduld werd tien minuten na pauze beloond door Van Hanege die de bal na een voorzet van V met het hoofd naar 40 stuunc In het lange doelpuntloze tijdpe dat toen volgde, leken Schoenmak en Kreuz elkaar te willen aftroev op het gebied van het missen van meest riante mogelijkheden. Schoe Feyenoords' derde in de maak. Wim van Hanegem reikt hoger dan doelman Crossan en kopt zijn team naar 3—0. Willy Nauwelijks interessant, die wed strijd tegen Coleraine. Feyenoord had net zo goed zonder achterhoede kunnen spelen, want wat heeft Trey- tel nou te doen gehad? Bijna niets toch? Ddt was een spel van kat en muis, met als endge voordeel dat Kreuz nu ook weer weet dat hij doel punten kan maken. Dat kan Willy zelfvertrouwen geven als straks de echte wedstrijden komen. Want dit was ^otuurlijk geen echte tegen stander. Er werd Feyenoord geen strobreed in de weg gelegd. het toch maar bij 7—0 is ge bleven komt omdat de één een nog mociere goal wilde maken dan de ander. Er werd te kort gespeeld, waardoor er geen ruimte was voor *n één-twee. Dat was toch ook wel een beetje de verdienste van Coleraine, w in de verdediging werd soms e""Mg gesoeeld. Maar die ploeg had geen voorhoede en geen middenveld er bereikte ongeveer het niveau van een eerste divisieclub. Is-ieit neb bij dit soort wedstrijden ook niet zo de drang om onmiddel lijk het veld op te willen stanoen Als achterhoedespeler krijg Je dan toch alleen maar af en -toe een verdwaal de bal. En als je Jezelf wilt testen of Je er weer helemaal bent, kun Je maar beter direct tegen een goede teg^-'ander staan. Daarom hoop ik ook dat ik gelijk een hele compot*» ae de tiewedstrijd kan meedoen, als ik weer fit ben. En niet dat ik maar een half uurtje kan meedoen tegen een club tegen wie we al met bijvoorbeeld 4 0 voorstaan. Maar hoe dan ook, ik wil over een paar weken weer het veld op. Deze week wordt bekeken of de laatste in jectie die ik heb gekregen, heeft ge holpen. Als dat niet het geval is, zul len we wel naar dr. Strikwerda gaan om te kijken wat er dan moet ge beuren. Overigens vind ik de berich ten over de medische staf van Feyen oord (dat protest tegen de manier waarop dr. Kessel me heeft behan deld). eigenlijk wel een beetje over trokken. Daarin zou de indruk kun nen worden gewekt dat het helemaal fout is gegaan met mijn knie. Zo is het niet, hoewel het natuur lijk altijd beter kan. nder grenzen op het laatste sof de mat was ingesmeerd van Coleraine door de Kuip. dan aanvankelijk nog wel, orbroken, konden ook de ne- i vastknopen. De rode draad bijna onbegrensd aainitaJ mo- :even treffers, waarvan drie leek te hebben ingezet. maker won die persoonlijke vergelij king door driemaal onmavotgfbaar mis te tasten in vogelvrije positie. De Feyenoord-spitsen maakten hun missers echiter direct of indirect goed In de slotfase. Daarin ging eerst Kreuz een succesvolle één-twee aan met Theo de Jong (Kreuz scoorde 5—0)stuurde Schoenmaker zijn ac tieve collega-aanvaller Ressel pal daarop naar de zesde treffer en vol tooide Kreuz zijn hattrick nadat Ressel spijkerhard de onderkant van de lat had geraakt. Het waren de late beloningen va#r de Ijver van Feyenoord, dat niet wenste te free wheelen, maar dat door bleef gaan om het duel zodoende nog één po sitief punt mee te geven. Jong Coleraine intussen (gemid delde leeftijd 22 jaar) dat de gebles seerde Hutton al ln de eerste helft had moeten vervangen door Guy, was misschien drie, viermaal tot aan doelman Treytel genaderd. De af stand die de aanvallers op die mo- NAPELS Een zwaar ijze ren hek voor de ingang van het met 80.000 toeschouwers uitver kochte San Paolo-stadion in Na pels is gisteravond bezweken onder het gewicht van een aan tal "supporters", die probeer den het stadion binnen te komen Tenminste 24 personen raakten min of meer ernstig gewond, al dus een suppoost. Het ergst eraan toe is een 8-Jarig Jonge tje. De ijzeren superconstructie werd twee Jaar geleden ge bouwd om binnendringers tegen te houden. Karpov neemt de leiding MOSKOU Anatoli Karpov heeft de tweede partij van de tweekamp tegen zijn landgenoot Viktor Korts- noj gewonnen en daarmee een voor sprong van 1—0 genomen. KortsnoJ, die met zwart speelde, staakte de strijd op de 27ste zet. Degene, die in deze finale van het kandidatentoer nooi het eerste vijf punten (overwin ningen) behaalt, heeft het recht wereldkampioen Fischer uit te dagen voor een gevecht om de titel. Eredivisie heren: Delta Lloyd-Frisol 100—85, Levi's Flamingo's-BC Markt Utrecht 118— 83, Kinzo-Transol RZ 76—95, Natio nale Nederlanden Donar-Smirnoff SUds. AS VU 92—56, msniten dan nog van het doel had gescheiden was te groot om ook maar voor enig gevaar te kunnen zorgen. O'Neill had daarop gerekend. "We hebben gespeeld zoals we ver wacht hadden te zullen spelen. We probeerden alleen de score zo laag mogelijk te houden. Maar we kun nen beter. Thuis hebben we inlets te verliezen, dan gaan we meer aan vallen. Dit duel is in ieder geval een grote ervaring geweest. De jongens vonden het al een grote eer een keer tegen Feyenoord te kunnen spelen." Landskampioenen LevsH Spairibate Sofia. (Bul) Uipest Dosza (Hon) 0—3; Feyenoord (Ned) Cöleraine (N-Ier) 7—0; Viking Stavanger (Noo) Ararat Jerevan (Rus) 0—2; Hvidovre (Den) Ruch Chonzov (Poil) 00; Celtic (Sch) Olympiakos Piraeus (Gik) 1—1; St. Etieaine (Fra) Sporting Lissabon (Por) 2—0; Leeds United (Eng) FC Zurich (Zwi) 4—1; Slovan Bra- tislawa (Tsj) Anderiechit (Bel) 4—2; FC La Valletta (Mal) HJK Helsinki (Fin) 1—0; Omonia Nicosia (Cyp) Celtic Cork (Ier) Celtic zonder te spelen naar tweede ronde; Universitatea Craiova (Roe) At- vida/berg (Zwe) 2—1; Jeunesse d'Esch <Lux) Fenerbahce (Tur) 2—3; VöSt Linz (Oos) Barcelona (Spa) 00; Bayesrn München (W- Dl) en FC Magdenburg (O-Dl) vrij gesteld van de eerste ronde, Hajduk Split (J-Sl) en Kevlatik (IJsl) spe len vandaag. Bekerwinnaars Eintracht Frankfurt (W-Dl) AS Monaco (Fra) 3—0; PSV (Ned) Ards Linfield (N-Ier) 10—0; Dinamo Kiev (Rus) CSKA Sofia (Bul) 1—0; Gwardia Warschau (Pol) Bologna (Ita) 2—1; FC Liverpool (Eng) Strömsgodset Drammen (Noo) 11—0; PAOK Saloniki (Grk) Rode Ster Belgrado (LM) 1—0; Perencvaros (Hon) Cardiff City (Wal) 2—0); Fram Reykjavik (IJsl) —Real Madrid (Spa) (19/9); SV Wa- regem (Bel) Austria Wien (Oos> 21; Bursaspor (Tur) Finn Harps (Ier) 4—2; Dundee United (Sch) Jiul Petroseni (Roe) 3—0; Avenir Beggen (Lux) Paraümni (Cyp) Avenir Beggen zonder te spelen naar 1-0 tweede ronde. Mlalmö FF (Zwe) FC Sion (Zwi) 1—0; Sliema Wan derers (Mal) Reipas Lahti (Fin) 2—0; Slavia Praag Tsj. Carl Zeiss Jena (O-Dl) 1—0. UEFA-Cup FC Köln (W-Dl) KokkoLan PV (Pim) 5-1; Hamburger SV (W-Dl) Bohemians Dublin (Ier) 3—0; Wacker Innfibruch (Oos) Borussia Mönchen-Gladbach (W-Dl) 2—1; AC Torino (Ita) Fortune Düssel- dorf (W-Dl) 1—1; Derby County (Eng) Servette (Zwi) 4—1; Ips wich Town (Eng) FC Twente (Ned) 2—2; Stoke City (Eng) Ajax (Ned) 1—1; Rapid Wien Oos) Aris Saloniki (Grk) 3—1; Sturm Graz (Oos) Antwerp FC (Bel) 2—1; Nantes (Fra) Legia War schau (Pol) 2—2; ÖSters Vaxjo (Zw) Dinamo Moskou (Rus) 3—2; Ran- ders Freja (Den) Dynamo Dres den (O-Dl) 1—1; RWD Molenbeek (Bel) FC Dundee (Sch) 10); Start Kristiansand (Noo) Djur- gaardien (Zwe) 1—2; KB Köbenhavn (Den) AtLetico Madrid (Spa) (19/9); Rosenborg Trondheim (Noo) Hibernian (Sch) 2—3; FC Porto (Por) Wolverhampton Wanderers (Eng) 4—1; Etar Timovo (Bul) Internazionale (Ita) 0—0; FC Am sterdam (Ned) Hibernian (Mal) 5—0; Real Sociedad (Spa) Banik Ostrawa (Tsj) 0—1; Lokomotdv Plov div (Bul) ETO Györ (Hon) 3—1; Gornik Zabzbre (Pol) Partisan (J-Sl) 2—2; Pezoporicos Larnaca (Cyp) Dukla Praag (Tsj) Dukla zonder te spelen naar de tweede ronde; Vorwarts Frankfurt/Oder (O-Dl) Juventus (Ita) 2—1; Be- siktas (Tur) Steaugul Rossu (Roe) 2—0; Spartak Moskou (Rus) Velez Mostar (J-Sl) 3—1; Napolio (Ita) Videoton Szekesf e hervar (Hon) 2—0; Grasshoppers (Zwi) Panathinaikkos (Grk) 2—0; Bolu- spor (Tur) Dinoma Boekarest (Roe) 0—1. Suurbier weer een operatie Stoke Wim Suurbier die gister avond in Stoke noodgedwongen met een tribuneplaats genoegen moest nemen, wordt maandag in het Am sterdamse St. Lucas-ziekenhuis aan zijn gekwetste linkerknie onder zocht. Dr. Rollnk: „De symptomen wijzen er op dat het weer een me niscus is. De zogenaamde blnnen- meniscus is er vorig Jaar bij die knie al uitgegaan, maar nu betreft het de buitenmeniscus." De 29-Jarige Wim Suurbier: „Zo'n operatie is in feite een ingreep van niets, maar de ellende is dat Je weer zo lang uit de roulatie raakt. En je moet ook altijd maar af wachten of het net zo goed geneest als de vorige keer." Schaken Het Nederlandse da mesteam tijdens de Schaakolympia de in de Columblaanse stad Medellin heeft vrijaf gehad in de tweede ron de. In groep b heeft Roemenië, dat met 2—0 van Panama won, de lei ding met 4 punten voor Nederland, dat twee punten heeft uit één wed strijd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13