Bomaanslag Madrid: 9 doden „Nixon leeft in afzondering" Japanse Rode Leger innerlijk verdeeld „Poolse ambassade discrimineert" 2V* extra rente met het Spaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! Motieven daders nog onbekend Rabobank fS Met het Spaar-Premie -Boekje maakt de Rabobank wöér wat ze belooft Kissinger Ex-president worstelt met tal van problemen weer naar M.-Oosten ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 DEN HAAG (ANP) De Poolse ambassade in Den Haag heeft een aantijging van de redacteur van „De Poolse Oudstryder", als zouden Nederlanders van Poolse afkomst worden gediscrimineerd bij het verstrekken van visa voor bezoeken aan Polen, van de hand gewezen. Volgens deze redacteur, Billy Strenk, dienen Nederlanders die Polen willen bezoeken 7 dollar per persoon per dag uit te geven (te betalen by de visumaanvraag), maar Nederlanders van Poolse af komst slechts 2,30 dollar per dag. De Poolse consul in Den Haag, Waclaw Myszynski, zou leden van de Vereniging van Poolse Oud strijders en van de Poolse Volks- vereniging in Nederland te ver staan hebben gegeven, dat zy ook voortaan 7 dollar per dag moeten betalen. Indien de verschoning van „De Poolse Oudstryder" niet zou wor den gestaakt, zouden volgend jaar in het geheel geen visa voor fa miliebezoek aan Polen worden verstrekt, en zouden familieleden in Polen geen kans krijgen hun naaste verwanten in Nederland te bezoeken. Van de zyde van de Poolse am bassade werd opgemerkt, dat het tarief van een uitgave van 7 dol lar per dag algemene regel ia Slechts zy die gaan kamperen be hoeven slechts 3,50 dollar uit te geven. Op grond van een binnenlandse Poolse bepaling echter ka® voor degenen, die zich by zonder ver dienstelijk maken by het ver spreiden van de Poolse cultuur in het buitenland (in het algemeen slechts personen van Poolse ori gine) een uitzondering worden ge maakt, in de zin dat de minimum- uitgave per dag slecht« 2,30 dol lar is. Op de ambassade meent men dat Nederlanders van Poolse afkomst die anti-Poolse propaganda bedryven, bezwaar- ïyk kunnen verwachten te kun nen profiteren van een bijzon dere, en in dit geval gunstiger, regeling. De heer Strenk verwijt de Poolse consul die momenteel met vakantie in Polen is „in timidatie en inbreuk op de pers- vryeid in Nederland", omdat de twee verenigingen en dientenge volge „De Poolse Oudstryder" op de bres staan voor een vry Polen. In Vlissingen wonende -Polen al dan niet lid van de ver eniging van Poolse oudstryders zouden van de consul te ho ren hebben gekregen dat Strenk moet worden afgezet „en dat de vereniging voortaan dient te collaboreren met de communisti sche machthebbers in Polen". Volgens Strenk heeft de am bassade instructies gekregen „om de Poolse onafhankeiykheids- organisaties en met name de vrüe Poolse pers te liquideren". De leden van de ambassade .gaan ver buiten hu® boekje indien zy menen een aanslag te mogen plegen op de persvrijheid in Ne derland", aldus Strenk, die voorts spreekt over „ontoelaat bare inmenging in de activiteit- ten van de vrije Poolse vereni gingen i® dit land" en „een aan slag op de rechten van de mens". ADVERTENTIE Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van V/a%. Daar staat tegen over dat U1% aan de bank betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening afhaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent. MADRID (ReuterQAFP) Bij een bomontploffing i!n het centrum van Madrid zijn gisteren 3 mensen omgeko men .en meer dan 80 gewond. De explosie vernielde een restaurant op het Puerta del Sol-plein in de omgeving van het hoofdbureau van poliltie, waar 300 mensen tijdens het lunchuur aanwezig waren. De politie heeft geen aanwijzing wie verantwoordelijk is voor de aanslag. Een Spaa-ns persbureau meldde dat een tegen het regiem gericht pamflet was gevonden in het be trokken gebied. De explosie deed zich voor op een tijdstip dat generaal Franco een ka binetszitting leidde in het Prado- paleis aan de rand van Madrid. 'Het was de zwaarste ontploffing in Madrid sedert admiraal Luis Carrero Blanco, Franco's naaste medewerker en premier, by een bomaanslag in december om het leven kwam. Ooggetuigen van de explosie zagen bloedende mensen uit het zwaar ge troffen restaurant strompelen. Zwaar verminkte slachtoffers werden door een colonne ambulance-auto's weg gevoerd. Alles wyst er op dat de ontploffing ls veroorzaakt door een krachtige tijdbom. Het restaurant, „Rolando", werd gewooniyk tydens de lunch pauze druk bezocht door politieman nen in burger van het directoraat- generaal van de veiligheidsdienst. Drie uur na de explosie waren brandweerlieden nog bezig met het bevryden van slachtoffers uit de ruines. De vloer van de parterre stortte in de daaronder gelegen kel der. Enkele uren na de ontploffing werd een oude vrouw uit het puin ge haald. Zy leefde nog, maar was er ernstig aan toe. Een ooggetuige die lunchte in de zei fbedieningscaf etaria achter het restaurant Rolando zei: „Ik zag ta fels, stoelen en dienbladen de lucht in vliegen en hoorde mensen schreeuwen. Ik hielp 20 bloedende mensen naar buiten". De politie heeft enkele Jonge men sen aangehouden om hun identiteit vast te stellen. Op het tydstip van de explosie werd voor een gebouw in een buitenwijk een bomalarm gege ven. Twee politie-auto's waren ter plaatse en het verkeer in de omge ving werd over een gebied van 200 meter omgeleid. De bomaanslag vond plaats op een voor de regering moeiiyk tydstip in het politieke leven van Spanje. In de afgelopen, maanden zijn er aanslagen geweest waarvoor linkse kringen de verantwoordeiykheid opeisten, maar deze waarschuwden tevoren om te voorkomen dat er slachtoffers zou den vallen. De explosie van vrijdag volgde en kele dagen nadat premier Arias de Spanjaarden verzekerde dat hy vast besloten was voort te gaan met een programma van politieke liberalisa tie, ondanks het verzet van bepaalde politici die. naar hy zei, „verankerd zyn in nostalgie" en terugverlangen naar oude tyden. Een politieman en een brandweerman doorzoeken het puin voor de totaal ver nielde voorgevel van het res taurant in Madrid, waar gis teren negen mensen om kwamen bij een bomaanslag. U kunt op vele manieren sparen bij de Rabobank. Met renten tot 1 HARDE IDEOLOGISCHE LUN DEN HAAG (ANP) Het Japanse Rode Leger, dat al vele terroristische acties op zijn naam heeft staan, werd in de jaren zestig opgericht toen een paar honderd revolutionair denkende Japannners, voor het merendeel studenten, zich aaneensloten met de plechtige gelofte dat zij van Japan een utopische socia listische staat zouden maken en daarbij het geweld niet zouden schuwen. Men hoorde echted weinig van organisatie tot het jaar 1970. Toen, op 31 maart, kwamen negen studen ten die zeiden te behoren tot het Rode Leger op dramatische wy®e in de publiciteit met de kaping van een Boeing van de Japanse luchtvaart- maatsohappy. Na vijf dagen, waarin het toe het vliegveld van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel en dat van het Noordkoreaa nse Pjongjang, bleven de kaders in Noord-Korea achter. De passagiers en de bemanningsleden bleven ongedeerd, oiider meer van wege het feit dat de Japanse onder minister van transport zich vrijwil lig in de plaats van de gijzelaars had geplaatst. Na deze Koreaanse operatie be stonden de activiteiten van het Rode Leger voornamelijk uit gewapende roofovervallen en bomaanslagen. In 1972 verplaatste de organisatie haar operaties naar het buitenland. Ze schaarde zich achter die Palestijnss TEL AVIV (DPA) Ter inleiding vaan de tweede onderhandelingsfase tussen Israël en zijn Arabische te genstanders zal de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Hen ry Kissinger in de eerste helft van oktober naar 't Midden-Oosten hei zen, Dit bericht het Israëlische blad „Jedioth Acharonoth" op grond van een gesprek van Kissinger met Is raëlische Journalisten. Kissinger had er de nadruk op ge legd, dat zijn reis uitsluitend gewijd zou zijn aan de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten Bisschop Capuccl De Gniteks- ka;holieke aartsbisschop Hüarion Capucci heeft besloten te verklaren Ajet schuldig te zyn aan het hem ten teste gelegde, het binnensmokkelen in Israël van wapens en ontplofbare Stoffen ten bate van Arabische com mando's Zuid-Afrika De Zuidafnükaan- «e regering heeft de Nusas, een ver eniging van overwegend Engelstalige ^tu den ten, tot „besmette organisa tie'' verklaard. Dat betekent dat de bond geen gelden meer mag ontvan gen uit het buitenland. Russische schrijver De Russi sche schryver Victor Nekrassow is met zyn vruow Kalina met "n Rus sisch vliegtuig uit Kiew in Zwitser land aangekomen, zo is in Bern van het ministerie van justitie en poli tie vernomen. Hy is naar vrienden in een plaatsje by Lausanne gegaan. Noord-Vietnam Het Noordviet- namese ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat gewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen tfver veel Noordvietnamese gebieden zyn gevlogen, onder meer over de havenstad Haiphong. „Ik heb er over gedacht hem op te zoeken, maar later meende ik, dat hy dat misschien niet prettig zou vinden". Aldus Ronald Reagan, gouverneur van Californië, toen hij onlangs in de kleine stad San Clemente was waar ex-president Nixon woont. Gaylord L. Campbell, politiechef van het centrale district van Californië die onlangs voordat president Ford Nixon amnestie verleende, hem twee dagvaardingen deed toekomen, had der gelijke scrupules niet. Door Charles Foley Fords amnestie voor Nixon betreft slechts de periode tot zijn aftreden op 9 augustus. Dit betekent dat Nixon zich niet kan onttrekken aan bevelen om aks getuige te verschij nen, bijvoorbeeld in het proces tegen zijn voormalige medewerker John Ehrlichm&n, dat op 30 september begint. Weinig mensen hebben Nixon gesproken sinds hij aftrad. Een van hen was zijn oude vriend Bebe Rebozo, die zijn toestand als "goed' beschreef. Anderen zeiden, dat hij vermoeid en fatalistisch was, terwijl het Republikeinse Congreslid Dan Kuykendall, die hem telefonisch had gesproken, zei dat Nixon een krachtige, maar sombere indruk maakte. Sinds hy na zyn aftreden terugkeerde naar ,.La casa pacifica" zijn huls in Spaanse stijl in San Clemente, is Nixon maar twee keer uit geweest. Een keer voor een korte autorit en een keer voor een picknick met mevrouw Nixon, zijn dochter Tricia en haar man Eddie Cox. Het brede strand beneden Nixons buitenverblijf is weer open voor he<t publiek, maar het huis zelf "wordt nog streng bewaakt door de geheime dienst. De meeste nieuwsgierige toeristen die enkele dagen na Nixons aftreden om de toegangshekken zwermden, zijn verdwenen en als men naar de Casa Pacifica opbelt krijgt men meestal een koele vrouwenstem te horen, die zegt dat er geen instantie ls die vragen van de pers kan beantwoorden. Perssecretaris Ron Ziegler is bij Nixon, maar is niet te bereiken. Ziegler heeft overigens zijn goudkleurige Cadillac verwisseld voor een meer bescheiden Dodge Dart. Weg zijn de helikopters, het leger, de medewerkers en de televisiecamera's. Problemen Nixon heeft nog genoeg problemen om zich mee bezig te houden, bovenal de reactie van het Congres en onder het publiek op het feit, dat hij zonder werkelijk berouw te hebben getoond, kan genieten van de zonneschijn van San Clemente met een jaarlijks pensioen van 180.000 gulden, terwijl veel van zyn vroegere medewerkers in de gevan genis zuchten. Toen hij nog president was werden de kosten van Nixons advokaten (geschat op 30.000 dollar per maand) betaald door de belastingbe talers. Nu moet hij zelf alles betalen en dat in een tijd van stijgende kosten. Een laatste hypotheekbeta ling op zijn bezit te San Clemente, moest al in Juni voldaan worden, maar Nixon moet er nog drie kwart van betalen. En dan is er de fiscus. Onlangs heeft die een aanslag opgelegd van 432.787 dollar, waarvan 284.706 is betaald. Hierbij zou nog 196.000 dollar kunnen komen als de president wegens belastingfraude wordt veroordeeld. Nixon's procureur voor zijn persoon- ïyke financiële zaken, Dean Butler in Los Angeles, heeft gezegd dat de president haast failliet is. „Niet in de gebruikelijke zin, maar hij heeft te weinig contanten, zyn financiële situatie is onzeker.** Toch lijkt het waarschijnlijk, dat Nixon er op langere termijn gezien wel goed aan toe is .Toen hij in functie was verdrievoudigde hij zijn persoonlijk fortuin en vorig Jaar werden zijn bezittingen netto op 988.522 dollar vastgesteld. Hij krijgt nog 96.000 dollar per Jaar voor zijn staf en uitgaven voor zijn kantoor, hij niets hoeft te betalen. Verder ontvangt hij portvrijdom en kan gratis gebruik maken van regeringsvliegtuigen. Voor zijn me moires krijgt hij vermoedelijk een voorschot van twee miljoen dollar. Ook heeft president Ford het Congres verzocht 850.000 dollar uit te trekken om Nixons overgang naar diens leven als particulier te financieren tot 30 Juni volgend Jaar. Taak Wat zal Nixon doen als gepensio neerde? By terugkeer in Californië zei hij tot een groep bewonderaars dat hij van plan was "te blijven werken voor de vrede". „Nu wij een taak hebben volvoerd betekent dat niet, dat wij alleen maar in de zon van het schitterende Californië gaan zitten nietsdoen". Nixon heeft besloten geen advokaat meer te worden en uit te treden uit de orde van advokaten in Californië, moge lijk tot dit besluit aangespoord door procedures zowel in New York en Californië om hem van de advok&tuur uit te sluiten. Hij wil niet ergens in een directie worden opgenomen - "dat is tamelijk vervelend als Je president bent geweest". Maar hij heeft gezegd "wat te gaan schrijven". Dit Slaat natuurlijk op zijn autobiografie, waarvoor hij zoals gezegd tevoren twee miljoen zou ontvangen. Zijn Nixon heeft zijn bibliotheek ter beschikking wanneer zijn geheugen hem in de steek laat. In deze bibliotheek zijn alle documenten opgenomen die zijn plaats in de geschiedenis moeten verzekeren. In de pers zijn al verscheidene „alternatieven" geopperd om Nixon onsterfelijkheid te verzekeren: een bankbiljet van drie dollar, een loden munt met twee beeldenaars, een postzegel van 13 cent en een pop, die Nixon voorstelt ("Je windt hem op en alle andere poppen gaan naar de gevangenis") Juwelen Dan is er nog de kwestie van de familiejuwelen van mevrouw Nixon en haar dochters, met elkaar een aanzienlijke collectie. De openbare aanklager in de Watergate-zaak had er meer over willen weten. In hoeverre zijn deze juwelen opgeno men in de belastingaangifte van mevrouw Nixon en waar is het geld vandaan gekomen om ze te kopen? In het Watergate-rapport van de Senaat wordt erop gezinspeeld, dat Nixons vriend Rebozo oorbellen ter waarde van 5.660 dollar gekocht zou hebben als verjaarscadeau met geld dat voor Nixons verkiezingscampag ne was bestemd. Als deze beschuldi ging ooit wordt bewezen zal Nixon elk restje van sympathie verliezen onder het Amerikaanse publiek. Zelfs de .Dochters van de Revolutie' de zeer conservatieve organisatie van nakomelinge® van strijders in de onafhankelijkheidsoorlog, zou gaan rebelleren. Observer-Dienst guerrülla-berwéging en liet dit op bloedige wijze blijken met de actie op 30 mei van dat jaar toen een uit drie Japanners bestaande zelfmoord- brigade op het Israëlische vliegveld Lod dood en verderf zaaide, waarby 26 doden vielen. Twee leden van de brigade pleeg den ter plaatse zelfmoord. De derde, Kozo Okamoto, werd gevangengeno men en zit levenslang uit in Israël. Sedert de organisatie in 1972 door de Japanse politie nagenoeg werd opgerold heeft zy weinig activiteit meer ontplooid. In feite schynt het Rode Leger zichzelf te hebben ver moord door innerlyke ruzies over ideologische kwesties. Er werden tri bunalen gevormd waarvoor aamhan gers die er afwykende meningen op nahielden zich moesten verantwoor den. Geheel overeenkomstig de fana tieke instelling werden „dissidenten" politie in de bergen van Midden- Japan de Ujken ontdekte van veer tien „terechtgestélden" werden vyf leden van het leger gearresteerd. Op 13 februari 1973 begon het pro ces, dat naar verwacht wordt wel enkele jaren zal duren, gezien de tegenwerking van zowel verdachten als verdedigers, die ontzettend inge wikkelde prooedurekwesties aansle pen. Het justitiële onderzoek heeft tot nu toe een beeld gegeven van de harde ideologische iyn die de leiders van de groep volgden. Buitenechtelyk seksueel verkeer werd zonder meer met een doodvonnis bestraft Overlevenden hebben een klem mend relaas gedaan van de nachte lijke processen in schuilplaatsen in de bergen waar de „beklaagden" werden gemarteld om ze tot een be kentenis van hun „zanden" te dwin gen. Soms werden veroordeelden aan in de sneeuw geplaatste palen gebonden en achtergelaten, waarna zy doodvroren. Hoewel men het niet met zekerheid durft te zeggen ge looft men dat het nu nog slechts enkele overgebleven oudstryders" zy n die met acties van zich doen spreken. Ambassadeur vermoord in Honduras TEGUCIGALPA (AP) —De am bassadeur van nationalistisch Chi na (Taiwan) in Honduras, Quo Ping- Oe, is voor zijn ambtswoning door zyn chauffeur neergeschoten en ge dood, zo heeft t ministerie van Bui tenlandse zaken bekend gemaakt. Het m'nisterie zei dat de 52-Jarige ambassadeur om 12.15 plaatseiyke tyd werd doodgeschoten. Er werden geen verdere bijzonderheden bekend ge maakt Chileense gevangenen De Chi leense regering heeft bevestigd dat het besluit om „gevangenen op grond van de staat van beleg toe te -:aan het land te verlaten" reeds is geno-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9