Algemene gratie gaat niet door Chili laat gevangenen vrij Midden-Oosten" „Atoomoorlog in Dodental stijgt in Mozambique Paus: kerk gedoemd te sterven Watergate nu ook probleem voor Ford Als Sowjet-Unie en Cuba hetzelfde doen 't Karrewiel I Do enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" In deze krant tb.v. de kankerbestrijding in Nederland. Een sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde van 12.350,- ter beschikking heeft gesteld. Chimy kan de datum van de vol gende oorlog in het Midden-Oos ten niet voorspellen, maar hij zal spoedig zijn. De sterrenwichelaar voorspelde indertijd een Israëlische over winning in de oorlog van 1967 en een Arabische in die van 1973. Vo rig Jaar publiceerde hij een voor spelling dat 1973 niet eindigt, voordat de Egyptenaren in Si- naï zijn" wat ook uitkwam. In 1972 voorspelde Chimy dat president Nixon omtrent augus tus 1974 zou aftreden en nu voor spelt hij een moeilijke tijd voor opvolger Ford. "Gerald Ford is een goed. mens, maar hij houdt niet van werken", aldus de professor. "Daarom zal het volk hem niet mogea. Het worden voor hem in november en misschien ook in maart of april 1975, moeilijke tijden. Vice-president Rockefeller wordt president", aldus Chimy. Volgens hem wordt Noord-Ier- land na het vertrek van de Engel sen een afzonderlijke staat. Daar gaan stakingen aan vooraf en het zal gebeuren voor 1980, wanneer Eng ïiand een tweederangsmo- gendheid aah het worden is. CAIRO (UPI) De gebaarde Egyptische sterrenwichelaar Hoessein Chimy, die in het ver leden het aftreden van president Nixon, het overlijden van de pre sidenten Nasser en de Gaulle en de data en overwinnaars van twee Israëlisch-Arabische oorlo gen voorspelde, voorziet voor de toekomst onder meer een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten, dit maal uit te vechten met atoom wapens. Nadat Chimy had gezegd dat Is raël nooit de bezette*Arabische ge bieden zou ontruimen, er een nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten zou komen en het gelukkige Jaren voor de Arabieren zouden worden hoewel de hele wereld Is raël zal helpen, betrok het gezicht van de sterrenwichelaar en zei hij: "Israël zal kleine, door de Ver enigde Staten geleverde atoomwa pens gebruiken. Het kan Israël niet schelen dat het de hele we reld 4n lichterlaaie zet, maar het gaat niet weg uit bezet gebied. Ik wijs er wel met nadruk op dat dit een sterrenwichelaars-standpunt is, en niet een Egyptisch". £)ONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 Hoofdstad nu rustig (Van onze correspondent) Washington President Foird begint zich met zijn gratie beleid rond de Watergate-zaak steeds dieper in een doolhof te begeven. De verwarring is opnieuw toegenomen nu de leiders van de republikeinse partij in de senaat en het Huis van Afgevaardigden, Hugh Scott en John J. Rhodes, gis termiddag hebben verklaard dat de president beslist geen algeheel pardon voor de samenzweerders in overweging heeft. Wel zou Ford elk verzoek om gratie van de afzon derlijke deelnemers aan het Watergate-complot stuk voor stuk in overweging willen nemen. LORENCO MARQUES (AP) In de hoofdstad van Mo zambique Larenco Marque® was het woensdagmiddag na de ongeregeldheden van de afgelopen dagen rustig. De stra ten warem volkomen verlaten. De belde politici hebben een ge sprek van bijna twee uur gehad met de president. Hoewel zij dit niet be vestigen, ligt 't voor de hand dat ze Ford hun bezorgdheid hebben uitge drukt over de golf van kritiek die de gisteren gemaakte aankondiging van een mogelijk algeheel pardon in het congres heeft losgeslagen. De man, die deze boodschap giste ren namens de president wereldkun dig maakte, waarnemend perschef John Hushen, stond er bij toen de twee reoublikelnse voormannen gis teren zi.'n woorden logenstraften. Hij had geen enkel commentaar. Hugh S-xïtt las echter een korte ver klaring voor waarin moet worden goedgepraat wat Hushen heeft ge- '""TL'tffft A - om grade van elk afzonderlijke per soon". Tot nu toe zijn dergelijke re- questen niet ingediend. De letterlijke verklaring van Ford luidt nu: Op de aankondiging die de heer Hushen gisteren deed over de studie met be trekking tot de hele kwestie van pre sidentiële clementie of gratie zi>.ri di rect vragen gesteld aan de persdfensb van het Witte Huis met betrekking tot de /erklaring van de vrouw van John Dean, waarin zij om gratie voor hai: man vroeg en soortgelij ke openbare verklaringen ten gun ste van anderen. Uit deze studie moet echter geen enkele gevolgtrekking gemaakt wor den ten aanzien van geen enkele zaak. En de gratie die ik aan de oud president heb verleend onder de unieke omstandigheden die ik heb uiteengezet staat in geen enkele rela tie tot we.ke andere zaak ook die on der studie is of onder studie kan ko- Een DC-9 van de Amerikaanse maatschappij Eastern Air Lines met 82 mensen aan boord is neerge stort en uitgebrand bij een landingspoging in dichte mist op een vliegveld bij Chicago. Er zou den 13 overlevenden zijn, die in een groep bomen terecht zijn gekomen. Het vliegtuig was op weg naar Chicago. Ooggetuigen zeiden dat het vliegtuig blijkbaar te laag vloog. Het kwam in het men. ochtendspitsuur op een open véld 4 km ten zuiden van het vliegveld terecht. CASTELGANDOLFO De Paus heeft gisteren op zijn wekelijkse audiëntie gewaarschuwd dat zijn toespraak wordt opgevat als een noodkreet tot de rooms-katholie ken en de bisschoppen, die over 16 dagen in Rome een synode hou den over "de evangelisatie van de wereld De paus sprak van geloofsafval van hele volkeren, het materialisme van de massa, de ongevoeligheid voor geestelijke oproepen, de zo nen (van de kerk) die haar verla ten na haar liefde en trouw gezwo ren te hebben, de talloze bijna lege seminaries en de moeite die de re ligieuze orden hebben door het gebrek aan toetredingen. De kerk wordt daardoor van binnen uitgehold, aldus de paus. Tevoren had zij zich afgevraagd of de hui dige wereld "een godsdienst zoals de onze" nog duldt en of er een "blijkbaar onoverbrugbare af grond bestaat tussen het moderne denken en de oude godsdienstige en kerkelijke mentaliteit". "Voor een oppervlakkige beschouwer is een kerk met een onzichtbare god, die van de mensen "geen wol ven maar broeders" vhl maken, on gerijmd en gedoemd te verdwijnen om plaats te maken voor een ra tion a al en wetenschappelijk we reldbeeld, experimenteel en ge makkelijk, zonder dogma's, hiër archie, het kruis van Christus en met onbeperkt levensgenot", aldus Zijné Heiligheid. Met het geloof en de genade van de heilige geest zal de kerk echter de moeilijkheden opnieuw te boven gekomen, "waarbij misschien de jeugd opnieuw de voorhoede zal een aantal zaken op die de kerk naar zijn gevoelen het zwaarst kwellen. "Ja, de kerk is in moeilijkheden" sprak hij. "Zelfs sommige van haar kinderen die haar liefde en trouw hadden gezworen keren zich van haar af. Met Rome wordt gerekend tot de katho lieke steden met het kleinste aan tal autochtone priesters. In het hart van de katholieke kerk, met zijn drie miljoen inwoners, zijn het af gelopen jaar slechts zes Romeinse de de paus Jongemannen priester gewijd. Intussen stijgt het dodental als ge volg van de ongeregeldheden. Vol gens autoriteiten van het Miguel Bombarda ziekenhuis zijn tenminste 47 personen van wie negen blanken, dinsdag om het leven gekomen. Zo'n 170 anderen worden nog in het zie kenhuis verpleegd. Het radiostation van Lourenco Marques wordt momenteel door het Portugese leger bewaakt. Dinsdag verlieten de blanke rebellen, $lie het gebouw sinds zaterdag bezet hadden gehouden, het station. Het leger heeft via de radio bekendgemaakt dat Britse liberalen toch bereid tot samenwerking LONDEN (DPA) In geval van een catastrofale economische crisis zijn de Britse Liberalen bereid deel te ne men aan een coalitieregering met La bour en de Conservatieven, maar dan alleen voor een beperkte periode en op basis van een van tevoren over eengekomen program. Dit heeft partijleider Jeremy Thor pe verklaard in een rede op het Jaar lijkse Congres van de Liberale partij in Brighton. Thorpe legde er de na druk op dat er onder de huidige om standigheden geen voldoende basis is voor het aangaan van een coalitie met de Conservatieven of Labour. Vandaag zal er door de rond L400 af gevaardigden gestemd worden over de eventuele deelneming aan een der gelijke coalitie. Thorpe was optimis tisch gestemd wat de kansen van zijn partij bij de komende verkiezingen betreft. meer troepen i overgebracht c tar de hoofdstad zijn de orde te handha- „Tsjoe En-lai wil aftreden' LONDEN (UPI) De Chinese premier Tsjoe En-lai is van plan voor het eind van dit Jaar af te treden en zijn macht over te dragen aan een collectief leiderschap dat dezelfde politieke koers zal blijven volgen. Dit zeggen diplomatieke kringen in Lon den. De kringen, behorend tot een rege ring die nauwe betrekkingen met Peking onderhoudt, zeggen dat de 76-jarige premier te ziek is om zijn functie nog langer te blijven vervul len, maar dat hij wel lid zal blijven van het Politburo en daarin een rol spelen van politieke nestor. Aange zien Mao Tse-toeng de grote leider blijft zal de wijziging waarschijnlijk niet veel moeilijkheden veroorzaken binnen de regering. Tsjoe's effectieve optreden en zijn charme zullen moeilijker te vervan gen zijn, maar zijn slechte gezond heid laat geen andere keus, aldus de kringen. De 70-Jarige Teng Hsiao-pin, vice- premier van Tsjoe en de man die de laatste tijd al steeds vaker zijn werk zaamheden heeft overgenomen, zal naar verwachting de collectieve re gering gaan leiden. Krachtige hulp zal hij daarbij ondervinden van de 69-Jarige Li Hsien-nien, die in het verleden functioneerde als Tsjoe's plaatsvervanger op binnenlands ge bied en die als economisch en finan cieel deskundige wordt beschouwd. SANTIAGO (Reuteir/UPI) De Chileense miflitafiire lei der, generaal Augusto Piinochet, is bereid bijna alle politie ke gevangenen het land uilt te laiten gaan als de Sowjet-Unie en Cuba hetzelfde doen met een even groot aantal van hun politieke gevangenen. Pinochet richtte deze opmerkelijke uitdaging aan Moskou en Havanna tijdens een toespraak ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de militaire staatsgreep in Chili. Met deze coup kwam een eitndle aan het bewind van Salvador Allende. Het Chileense staatshoofd kondigde tevens aan dat de staat van „binnenlandse oor log" die sinds een jaar van kracht is, wordt opgeheven, maar dat de staat van beleg en de avondklok (van 01.00 uur tot 05.30 uur) van kracht blijven. „De regering is bereia, zo zei Pino chet, het definitieve vertrek toe te staan van die politieke gevangenen die het nationaal grondgebied wen sen te verlaten, met uitzondering van enkele uiterst ernstige gevallen". Aan zijn aanbod verbond hij echter de voorwaarde dat Moskou en Ha vanna eenzelfde daad stellen. Hij zei dat zijn regering „alvorens dit be sluit te activeren" het als haar „mo rele plicht beschouwt de Sowjet-Unie en Cuba uit te dagen, onder supervi sie van het internationale Rode Kruis, het recht toe te staan aan eenzelfde aantal gevangenen die landen te ver laten. Onze wil is nu duidelijk uitge sproken, zei Pinochet. Het woord ls nu aan de Russische en Cubaanse regeringen, die we hebben uitgeko-* sen omdat het de twee communisti sche regeringen waren die het lei hadden voor te gaan in de beschul digingen tegen ons". Uitwijzing Pinochet liet er overigens geen twij fel over bestaan dat een eventuele vrijlating slechts geldt voor diege nen die Chili willen verlaten. Voor 'politieke gevangenen die dat niet willen blijft de situatie waarin zij verkeren gehandhaafd. Over de opheffing van de staat van „binnenlandse oorlog" zei de gene raal dat „dit niet het einde betekent van de Juridische noodtoestand". De miliraire rechtbanken zullen perso nen blijven berechten die worden geacht misdaden te hebben begaan tijdens het bewind van Allende. Ver der blijft de staat van beleg nog zeker zes maanden gehandhaafd. Deze stelt de regering in staat personen van de ene plaats naar de andere in het land over te brengen, huizoekingen en ar restaties te verrichten, politieke bij eenkomsten te verbieden en de avond klok te laten voortduren. Gratificatie De Chileense regering heeft be sloten de bevolking een eenmalige gratificatie toe te kennen van 15.000 escudo's (ongeveer 40 gulden).'In de toekomst kunnen verder loonsverho gingen tegemoet worden gezien. Pi nochet gebruikte zijn toespraak voor al om het militaire ingrijpen van een Jaar geleden te rechtvaardigen. Hij wees op de resultaten van het nieuwe economische beleid waardoor bijvoor beeld voor de armste gezinnen met de bouw van 140.000 provisorische woningen kom worden begonnen. Hefitg aanvallen richtte de Junta leider tegen het communisme. Hij riep de vrije wereld op na te den ken over de ervaringen van Chili met het communisme. De westelijke de mocratieën verweet hij door het 'Marxisme te zijn beïnvloed en geïn filtreerd. De verjaardag van de staatsgreep werd in Chili slechts met twee officië le gebeurtenissen gevierd; de toe spraak van Pinochet en een herden kingsplechtigheid voor de militairen die tijdens de staatsgreep om het le ven kwamen. Pinochet sprak in het regeringsgebouw ten overstaan van militairen, burgers, kerkelijke leiders en diplomaten. Demonstraties De eerste verjaardag van de val van Salvador Allende en de komst van de militaire Junta is in de gehele wereld gisteren het onderwerp ge weest van massale demonstraties. Mevrouw Allende was op uitnodiging in Oost-Berlijn aanwezig bij een bij eenkomst van solidariteit met het Chileense volk. De Oostduitse presi dent Willi Stoph kende Allende pos- thuum de „gouden ster van de vriendschap der volkeren" toe, de hoogste Oostduitse onderscheiding die aan een buitenlander kan worden verleend. De Russische partijleider Leonid Brezjnew deed in een bood schap aan een soMdariteitsbljeen- komst in Moskou een oproep op an- dere landen en internationale orga nisaties zich in te zetten om een eind temaken aan .represaillemaatregelen tegen democraten", willekeurige ac ties, wetteloosheid en de vrijlating van gevangenen in Chili. De Russi sche leider was op dat moment ver moedelijk nog niet op de hoogte van Pinochets uitdaging. In andere uitzendingen werd ge vraagd om bloeddonors, voertuigen, voedsel en kleding voor de gewonden. De blanken die de rebellie tegen de deelname van Frelimo aan een tus sentijdse regering hebben geleid zijn uit het oog verdwenen. Hun verblijf plaatsen zijn niet bekend. De hoofdstad zelf ziet er hier en daar als een spookstad uit. Er waren gisteren maar weinig mensen en auto's in de met glasscherven bezaai de straten te zien. Winkels en kanto ren waren gesloten. In de buitenwijken zijn winkels geplunderd en in brand gestoken. Aziatische winkeleigenaren, die met him gezinnen uit de wijk Mashava zijn gevlucht, hebben tegenover de pers verklaard dat hun winkels wer den aangevallen door een menigte van meer dan 1000 Afrikanen. HO TB CAFE RESTAURS AsjW- •STEENSTRAAT 55 LEIDEN 2?S00 Op aanvraag zendsn wU u gra^ tnenu'« Generaal Augusto Pinochet kijkt naar hetgeen is beschreven als de grootste massa demonstratie die ooit in Chili werd gehouden. Volgens de politie namen 750.000 mensen deel aan de betoging ter ondersteuning van de junta ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de militaire staatsgreep.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9