Vestdijks 'De koperen tuin' ïn tien m ii delen voor de radio Gooiland9 met sluiting bedreigd C(fy) vandaagi l ...e/7 gisteren rogramma] Jacques Besangon: 'Een hoorspel dwingt tot eerlijkheid' TV morgén) ADVERTENTIE HILVERSUM Het Gooiland- De besloten vennootschap, die ei- Schouwburg niet langer exploitabel schap in programma en exploitatie duidelijk, dat de gemeente niet kan complex in Hilversum zal worden ge- genares is van Gooiland, heeft toe- was, was al jaren duidelijk. De ge- te hebben. Tegelijkertijd bleek, dait zorgdragen voor de exploitatie van 't 6loten als de gemeente Hilversum gezegd in geen geval tot sluiting over meente legde er elk jaar meer sub- de BV Gooiland om financiële rede- Jioreca-gedeelte. De burgemeester voor eind Januari volgend Jaar niet te gaan voor het theaterseizoen 1974/ sidie bij (voor 1975 was f 415.000 ge- nen van het schouwburggedeelte af kon nog niet zeggen, of de gemeente heeft besloten het te kopen. Gooi- 1975 is afgeslotent Dat is volgend Jaar raamd). Vorig Jaar rees de vraag of wilde. op het aanbod zal ingaan, land, voor een deel schouwburg, voor zomer. de gemeente er wel op de oude voet Burgemeester dr. P. J. Platteel Wel zal worden gezocht naar even een deel horecabedrijf, is te koop De voornaamste aandeelhouder mee kon doorgaan een particuliere heeft inmiddels laten weten, er alles tuele partners voor koop of huur. aangeboden voor vier miljoen gul- van Gooiland is de Heinekens Brou- schouwburg met forse bedragen te voor te zullen doen om Gooiland te De vakbonden zijn gistermiddag den. Er werken 92 mensen. werij. Dat Gooiland als particuliere subsidiëren zonder enige zeggen- behouden. Het is echter volgens hem van de plannen op de hoogte gesteld. NEDERLAND 1 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Van Oekel's Discohoek (VPRO) In dit „alternatieve" popprogramma treedt o.a. het duo Spooky and Sue op. 19.45 Popeye (VPRO) 20.J0 Journaal (NOS) 20.21 All in the family, tvc-esrie (VPRO) 20.45 Zipcode in Guinee-Bissau, documentaire (VPRO) 21.25 West, tv-serie (VPRO) 22.00 Gods weeskinderen, documentaire (EO) Deze documentaire gaat over Stuart Harverson, een arts in Vietnam, die met zijn vrouw een opvangcen trum voor weeskinderen nabij de havenstad Danang in stand tracht te houden. 22.15 Wereld van getallen, de wereld van de computer (EO) 22.45 Ars Musica: klassieke muziek (EO) Concert door de Wiener Philharmoniker onder leiding van Karl Böhm. Uitgevoerd wordt de Symfonie nr. 28 KV 200 van W. A. Mozart. 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Flexibele school, les 0 (Teleac) 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Grote katten, natuurfilm (AVRO) Leeuwen, panters en cheetahs zoals die voorkomen op de Serengetivlakte in Afrika, spelen in deze film een voorname rol. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Duys op donderdag (AVRO) Vanavond een herhaling van het gesprek dat Willem Duys in het voorjaar had met de Duitse actrice Hiüde- gard Knef. 21.30 Sprake van Liefde, programma over huisdieren (AVRO) 22.10 Thad Jones/Mel Lewis Big Band "74 (AVRO) 22.40 Den Haag vandaag (NOS) 22.55 Journaal (NOS) Twintig Jaar geleden maakte Elia Kazan, die eigenlijk Elia Kazanjog- lous heet omdat hij van Grieks- Turkse origine is, de film „On the waterfront", die hem na „Gentleman agreement" zijn tweede Oscar opleverde. Een film over corruptie en de daaruit voortvloeiende moord en doodslag in de haven van New York Corruptie en geweld zijn wel de hoofdthema's van de Amerikaanse films die we de laatste tijd te zien krijgen. Dat lijkt erg actueel, maar blijkbaar is het voor Amerika een combinatie van alle tijden. We mogen ons nog gelukkig prijzen dat ze die films allemaal zelf maken, anders zou wellicht de indruk gewekt kunnen worden dat wij in Europa c.q. Nederland iets tegen Amerika hebben. Dat is natuurlijk geenszins het geval, hoewel het wel vervelend uitkwam dat gisteren opnieuw Chili herdacht moest worden, waar een jaar geleden, via corruptie en geweld de regeriïng- Aliende 'ben val werd gebracht. Soms vraag ik me af of Amerika die corruptie en dat geweld alleen maar in stand houdt om de filmindustrie draaiende te houden. Het zijn waarlijk de slechtste films niet, die er hun ontstaan en succes aan te danken hebben. „On the waterfront", met acht Oscars gepavoiseerd, bleek ook na 20 jaar nog niets aan kracht te hebben ingeboet, dank zij het verhaal en het scenario natuurlijk, dank zij de regie, maar ook dank zij de bundeling van groot acteertalent. Marlon Brando, Rod Steiger (Bran do's broer in de film), Lee J. Cobb en Karl Malden zijn één voor één hoofdrolspelers. Bovendien was het de eerste rol van Eva Marie Saint. Trouwens, voor Rod Steiger was het ook pas zijn tweede film, het is dus Kazans fijne neus geweest die hem 20 jaar later zoveel „hoofdrollen" in deze film bezorgde. Voor die mensen die zich ongerust maken over de „verdoezeling van de verdoezeling van Watergate", moge het een troost zijn dat „On the waterfront" gebaseerd was op een aantal kranteartikelen van een New Yorkse journalist die er in 1949 de Pulitzer-prijs mee won, zoals ook de artikelen in de Washington Post de beide verslaggevers die Watergate ontrafelden, die zelfde Pulitzer-prijs opleverde. Het lig;t dus voor de hand te verwachten dat er binnen afzienbare tijd ook een film, vermoedelijk genaamd „On the watergate", zal worden gemaakt, die nog tientallen jaren de aandacht zal trekken.... NICO SCHEEPMAKER - Nieuws. 18.11 Radio- Politieke Partijen. 18.20 Volks partij voor /rijheid en Demokratie. iKOR: 18.30 Kleur: informatie over zaken van kerk en samenleving. NCRV 19.00 Leger des Heüskwartler. 19.15 De kerk vandaag: nieuws en co taar. 19.35 (S) Veel gevraagde muziek. 20.00 <S) Zomaar z. licht, muziekprogramma. 21.25 Mr. A.B. gewijde iisch avondconcert. 23.55-: Hilversum II— NCRV: 18.O0.jS> -njd in vrije tdjd Nieuws. 18.41 Hilversum II— KRO: 7.00 Nieuws. Trefpunt: klanxbeeld. 19.30 (S) Kerk orgelconcert. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05. Radiojourn. 20.x0 (S) Radiophilharmo- nisch orkest en Groot Omroepkoor: klassieke muziek. 22.10 Dat zit goed radio. 10.00 (S) fout: een korte ludieke-culturele hap pening. 22.30 (S) Uit de Muziekpers. 22.55 (S) Dichter bij de muziek: nieu we liedjes, chansons of songs. 23.20 (S) Essay, een programma waarin over kunst wordt doorgepraat. 23.50. Radiojourn. 23.55-24.00 Nieuws. (S) Radlnerie: klas sieke muziek ^r.) (7.30 Nieuws: 7.41- 7.50 echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. Idem. 14.45 (S) In terlokaal op vrijdag, met om 15.30 Nws. 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Country and western muziek. 17.30 Nws. 17.32 Echo. varieerde grammofoonmuziek. VRIJDAG 13 SEPTEMBER Hilversum I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 tendgymnastiek. 7.20 (S) Dag 1 gaatje. (7.56 op verzoek. 12.03 (S) Drie Och- middag: bij Barend. 13.03 (S) Drie midaag: Ontroerend goed. rubriek. 9.35 Waterstanden, time USA. 17.03 Radiojoun 9.40 (S) Radio Kamerorkest m. J- - De Duitse Hit- Jacques Besangon zit aan zijn met papieren overdekte kloostertafel in een juweel van een Jugendstil-stoel, met achter zijn brede rug balkon deuren die uitzicht bieden op een hoge, saaie steenmuur met in het midden een WC-raampje. Zijn Utrechtse huis met witte wanden en donker gebeitste vloeren lijkt vrij leeg te zijn, maar staat vol boeken. Tot in het trapgat hangen ingelijste tekeningen en grote abstracte schilderijen. Een Sint Bernardshond anet het formaat van een kalf^com- pleteert het interieur. „Ik kom uit Indie, zegt Jacques Besangon, zoon van een militair en een Indisch-Joodse concertpianiste. Hij stamt af van adellijke Hugenoten en lijkt uiterlijk een beetje op Eduard du Perron. „Als kind kwam ik voor het eerst naar Holland, na barre kampervaringen. In Rotterdam, Den Haag en Zeist kreeg ik mijn opvoeding van een strenge vader en libertijnse grootou ders, en ging daarna in Utrecht Nederlands studeren. Ik volgde de grote regiecursus, kwam in de wereld van de televisie terecht, maar gaf na enkele Jaren de voorkeur aan de radio". Het zijn enkele feiten uit een veelbewogen leven van de man die nu hoofd is van de afdeling hoorspelen bij de AVRO en die de regie op zich heeft genomen van Simon Vestdijk's roman: „De koperen tuin", die over enkele weken in tien afleveringen van veertig minuten zal worden uitgezonden, en waarin tal van bekende acteurs een rol vervullen. HU wordt fel als Je argeloos vraagt of de radio dan niet in de schaduw staat van de televisie. Wat in de schaduw"? roept hU. „Hoe dan? Honderdduizend mensen zetten op de middag van een hoorsneluitzen- ding zeer bewust hun toestel aan. Honderdduizend! Die krijg je in een (K) Journ. NCRV: 19.05 (K) Dl vrLend. NOS: 20.00 (I" (K) Thérèse ln .00 (K) Journ. NCRV: se ln Hol 0 (K) En X) Hier K) Vroomheid ln hout en steen, mi- U-documentadre. NOS: 22.40-22.45 (K) NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. 18.55 (K) Journ. TROS: 19.05 (K) De Wal- tons, tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journ. TROS: 20.21 (K) Arabesque, speelfilm. 22.05 (K) De Cats 10 Jaar. IKOR: 22.50 (K) Darwin's bulldog: gedrama tiseerde film. NOS: 23.40-23.45 (K) De Wiener Philharmoniker wor den om 12 uur per trein in Amster dam verwacht. Zij zullen onder lei ding van dirigent Claudio Abbado zaterdagavond en zondagmiddag op treden in het Concertgebouw in Am sterdam en wel in 't kader van het door het Concertgebouw georgani seerde Brucknerfeest. Uitgevoerd zullen worden de Pa- rijse Symfonie van Mozart, Passa- caglia van Webern en de Eroica van Beethoven. heel seizoen niet in de schouwburg bij elkaar". Hij maakt een gebaar of hij in de ruimte een boek openslaat en zegt: „Je bereikt met een goed programma veel scholen. Jong publiek. Mensen die opeens bewust gaan luisteren en zelf mee gaan denken, want Juist de radio schept een tweede werkelijkheid. Let op wat ik zeg! Heel lang heeft tweederangswerk op het programma van de radio gestaan. Ik pik het niet meer! Met een goede tekst komt de radio meer persoonlijk over dan de TV. Het kijkspel achter dat glas is minder onthullend dan je zou denken. Hoorspel dwingt tot eerlijkheid. Met twee verkeerde woorden kan een acteur een -uitzending in elkaar trappen. Met gebaren kan je de tekst krachteloos maken. En noteer vooral wat ik zeg: radio is totaal iets ander!" Besangon denkt even na om samen te kunnen vatten wat hij precies bedoelt. „De ra dio", zegt h« dan, „gaat niet uit van 'n theatrale visuele sfeer, maar van de emotionele inhoud. Een hoorspel moet op hoog niveau staan anders valt het". Van de roman "De Koperen tuin" van Simon Vestdijk is door Yvonne Keuls, in opdracht van de AVRO, een hoorspelbewerking gemaaktwaarvan de eerste aflevering ivordt uitgezonden op donderdagmiddag 3 oktober. Het hoorspeldrama bestaat uit tien delen. Op de foto de cast die aan de radioserie heeft meegewerkt met geheel links staande de regisseur Jacques Besangon. maanden. Toen alles op de band dat mijn woorden eerder gehoord fantasie dan gelezen moeten worden. Ik ben Het gooit i akoestisch mens." stond ben ik nog luisteren. Je zult 'horen hoe perfect typisch de acteurs hun emoties aan konden. Ongeveer twintig waren het er. TRAGEDIES Sacha Bulthuis als Trix, Ans Greidanus als Nol, Eric Schneider Hij raakt op dreef, staat op, gaat op de luisteraars wakker, open. Ze zijn er meer bij betrokken dan bij de televisie. Ik heb jarenlang televisie-werk gedaan, ik als Cuperus en Lies Franken in de kleine rol van de moeder. Prachtig. Gevraagd naar zijn eigen werk - hij mogelijkheden, de plannen heeft novellen gepubliceerd verzen geschreven dan lachend: „Misschien ronde kop van zijn hond lage bank zitten, vertelt alles heen en weer schudt: „Misschien de opnamen, de technische ben ik met mijn plannen zo'n beetje enfant terrible van de Nederlandse radio. Ik ga schrijvers wérk van Vestdijk uit te zenden. Hij zegt Jacques noemt „Ivoren Wachters" en „De vragen of ze een tragedie willen l poëzie meer Vuuraanbidders'.' „Ja, de Vuuraan- schrijven. Weet Je dat tragedies heb het idee bidders. Zo'n hoorspel maakt de grappig kunnen zijn?" We praten over „De koperen tuin" „Hoe kwam Besangon op de gedachte om Juist „De koperen tuin" uit te kiezen? „Ik kon de rechten krijgen. Het boek boeide me als een van zijn beste werken. Ik had direct de bezetting in mijn hoofd". Hij tikt op tafel, zegt: „Nee, het is niet geënageerd. Als men daarver begint vraag ik: „Wat heeft Vestdijk nu eigenlijk te vertellen? Hij heeft helemaal niets te vertellen. Hoogstens zijn diepe afkeer van de boze mensenwereld waaraan hij zich niet kon onttrek ken. Maar het is een prachtig menselijk drama. Ik heb de opnamen gemaakt tussen 8 mei en 2 juni. Na afloop heb ik zelt gefascineerd zitten luisteren. De technici ook. Er komt een boek over uit voor scholen en zo". Dat „geënageerd zijn" schijnt hem toch dwars te zitten, want hij gaat er op door en zegt: „De leverancier van de tekst is heel belangrijk. Een meneer uit Engeland, een zekere Shakespeare heeft ook alle feiten die zich op het menselijk vlak kunnen voordoen, met teksten boven de gewone sfeer uitgetild, en op het toneel gezet. Breoht ook. Zelfs Von del. En dan moet je je acteurs laten merken wat ze zelf in hun mars hebben. Geen lesjes opzeggen, maar levend maken vanuit hun eigen wezen. Dat moet je dan met elkaar coördineren. Als het a^s een tweede werkelijkheid bij de luisteraars overkomt en ze kunnen meevoelen wat er wordt ervaren, dan noem ik het geënageerd. Doet een tekstbewerking van een roman geen afbreuk aan een boek? „Er bestaat een brief van Vestdijk. Daarin schrijft hij de Avro dat volgens hem Yvonne Keuls tot de weinigen behoort die het godsgruwelijk, waanzinnig moeilijke werk van de hoorspelbewerking van zijn roman aan kan. Daar ben ik het mee eens. Als je de sfeer en de emotionele inhoud ongeschonden wilt laten, is het een werk van Johnny Jordaan, van wie onlangs een dubbelelpee verscheen met daarop voornamelijk liederen die hij in de beginperiode van zijn carrière zong (titel: Dit is mijn leven), verblijft momenteel met zijn vriend Ton op Tenerife. Ook hier kan hij het zingen niet laten. Johnny vanuit Tenerife: „Het is nu een maal mijn leven. Bij de platenmaatschappij ben ik bezig met het maken van een voorraad opgenomen liedjes voor als er wat met me gebeurt. En na de vakantie ga ik met m'n neef Willy Alberti twee el pees opnemen met oude romantische liedjes". Ook volgend jaar krijgt Johnny het druk. Samen met Tante Leen viert hij begin maart een jubileum (twintig jaar onder contract bij platenmaatschappij Bovema), dat met een groot feest zal worden opgeluisterd. Johnny: „Samen met Tante Leen, haar mom en vriend Ton krijgen we dan een reis naar Hawaii aangeboden"Op de foto Johnny Jordaan luierend bij het zwembad van zijn hotel op Tenerife.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5