Nieuwe school cultureel werker Echtpaar Verbiest 65 jaar getrouwd Waar wacht uop?1 Spaarrentetot Landelijke primeur in Leiden "KIJK IN CINEAC Open dag jeugdraden Katja ARBITER IN HET NAUW" Troef Troef, met ingang van maandag Mevrouw Prinsen met uw spaarboekje. Troef zoekt ander gebouw DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 L£ID£N Volgende week vrijdag zal in het Jeugdbuitencentrum „Korte Vliet" dè officiële opening worden verricht van de middelbare beroepsopleiding cultureel werk. Het is de eerste dagopleiding in deze vorm in Nederland, die voor wat het opleidingsdoel be- treft vergelijkbaar is met de bestaande part-time opleidingen aan vier sociale academies. De middelbare cultureel werk is het resultaat een Jarenlange samenwerking tussen de gemeente Leiden, de Leidse Jeugd Actie, de universiteit en verschillen de schoolbesturen in Leiden. Gedu rende het eerste cursusjaar zal de opleiding worden ondergebracht in het gebouw van de huishoud- en nij verheidsschool aan de Sumatra- Btraat. Met het oog op de toekom stige huisvesting is het bestuur van de Stichting Middelbaar Sociaal-Pe dagogisch Onderwijs Leiden inmid dels in onderhandeling getreden met de Hollandse Maatschappij voor Landbouw, die het gebouw van de lagere landbouwschool aan de Boer- gemeld. Verwacht wordt dat haavelaan in eigendom heeft. Dit school binnen drie jaar zal zijn uit- ding te kunnen beginnen. De struc tuur van de opleiding was al neer gelegd in een "Rapport inzake de mo gelijke vestiging in de gemeente Lei den van een middelbare dagschool voor opleiding van groepsleiders vrijetijdsbesteding", toen in oktober vorig Jaar de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen mee deelde dat de opleiding met ingang van 1 Januari '74 voor bekostiging in aanmerking kwam. Dit betekende, dat er binnen zes maanden moest worden staf, een administratie, leerlingen huisvesting. Voor de opleiding heb ben zich inmiddels 74 leerlingen aan- volledige probeert school aangeduid met "mensen voor bereiden op do beroepsuitoefening, als cultureel werker". In het taken pakket van de cultureel werker zijn vier aspecten te onderscheiden: 1. hij laat de mensen ontdekken wat ze zelf kunnen; 2 lüj helpt hem om die ontdekte mogelijkheden tot ontwik keling te brengen; 3. hij probeert samen met de mensen die belemme ringen in de samenleving op te spo ren die de ontwikkeling en ont plooiing in de weg staan gebouw zal nog dit Jaar leeg komen in verband met het vertrek van de Bchool naar Oegstgeest. hoewel de nieuwe opleiding lange tijd onderwerp van gesprek tot ongeveer 220 leerlingen. Breed terrein de middelbare be samen met de mensen zelf die belemmeringen uit de weg te ruimen ofwel te voor komen. De cultureel werker zal (dus) op een breed terrein van wel zijnswerk emplooi kunnen vinden. In de opleiding, die drie jaar duurt, ligt de nadruk op zelfwerkzaamheid en persoonsvorming van de leerlin gen. In principe wordt er gewerkt hard aan worden getrok- roepsopleiding cultureel werk wordt' met klassen van 18 die nog dit Jaar met de oplei- in de eerste studiegids gróót deel van het leerprogramma gezamenlijk zullen realiseren. Voor een aantal programma-onderdelen, zoals groepssupervisie en stagebege leiding, worden de klassen in kleine re groepen opgesplitst. Het leerprogramma van de nieuwe opleiding bevat on,, pedagogiek, wer ken met grospen, vergader-discus sietechniek, maatschappijleer, socio logie, psychologie, manuele en dra matische expressie, spel- en spel lel- ba 'ft'-:- ssife Zaterdag, tijdens "Kijk in cineac" dine. schriftelijke taalvaardigheid niet alleen informatie gereformeerde Jeugd- strekt worden, i is het ook mo- raden komende zaterdag een open- gelijk zeif mee te doen met allerlei huisdag in het Hooglandsche Huys. handenarbeid. Behalve de kerkelij- Daarmee willen ze iedereen atten deren up het werk dat gedaan wordt dagschool in de diverse wijken voor de Jeugd. Elke wijk zal aanwezig zijn met per een stand, en elk uur zal er een de monstrate zijn van bijvoorbeeld handenarbeid of een muziekgroepje. rapportage en bedrijfsorganisatie. De schoolleiding gaat er overigens van uit dat er aan de structuur van de opleiding in een aantal opzichten (b.v. voor wat betreft de overgangs- normen) in samenhang met de leer- lërhande' mogilïjTheTea, "variërend no8 geteld moet worden. bijvoorbeeld expressie, schilde r°n, boetseren, men zien op kan geven. LEIDEN PV "Het Oosten". Uit slag van de vlucht Strombeek. Af stand 142 km. in concours, 145 dui ven oud, Jong. 1, 2, 8, 10 D. Koet, 3, 5, 6. C. Gijsman, 4, 7. W. v. Klink, 9. C. Vesseur. Leiderdorps# postduivenvereni ging "De Rijnklievers". Wedvlucht vanaf St. Ghislain, afstand 198 km. In concours 291 oude/jonge duiven. Gelost om 7.10 uur, met ZW wind. Uitslag: 1. M. Jongeleen, 2. Gebr. Kok, 3. J. J. C. Pracht, 4. Gebr. Kok, 5. idem, 6. A. Ouwerkerk, 7. Gebr. Kok, 8. P. v. Griensven, 9. M. Jonge leen, 10. Gebr. Kok. Een contini projectie zal in te zei ten bee'.d geven van de verscheiden heid activiteiten die in de wijken ont plooid wordt. Zondag, 15 september, zal in de Hooglandse kerk een spe ciale jeugddienst gehouden worden, om 10 uur, die wordt voorgegaan door ds. H J. Hemstede en waaraan het Jeugdwerk. Op de markt zullen mensen met sandwiei-borden en strooibiljetten, het puoiiek opmerkelijk maken op de activiteiten in he Hooglandsche het Jongirenkoor van de Petruskerk Huys, iedereen is welkom vanaf tien de de kinderdienst met hoogte kan stellen van wat er in de komen, die wijken gebeurd, is er ook een koffie- rustig bij kan ko- werkstukjes ze dan naar aanleiding gemaakt hebben. die dienst hoek Lekkere drop van Langenbeig (25 soorten!) Door mijn inzien nogal weinig of geen plaats hebt deze fors uiDjevallen kop "Arbiter in het voetbal sideling. Hierdoor lijkt het loet U het voorkomen als- alsof in of er na afloop een ernstig incident voetbald, heeft Dlaa s gehad. In werkelijkheid toen een vijftal mensen het veld be trad, varen er direct enige spelers van V.N A. aanwezig om deze op af stand ce houden. Deze mensen wer den dir^t door spelers en bestuur van V.N A verwijderd. Toen ech ter de pditie het terrein opkwam, trok dU de aandacht van een vijftig- LEZERS SCHRIJVEN tal mensen die niets van de wed strijd j. het incident hadden gezien, waardoor, als in zoveel gevallen er plotseling een hele meute aanwezig was. Had men een vijf minuten ge wacht mat het telefoneren van de po litie dan was er totaal niets aan de hand ?eweest en had de scheids rechter evengoed een veilige afgang gekregen. Verder lijkt het mij de objec'lviteit ten goede komeij als U ook con tact met de andere partij, in dit geval hec bestuur van V.N.A. op neemt, voordat U een dergelijk arti- dagblad opneemt. Natuur - afdeling niet wordt ge- alsof wij eens in de zoveel tijd ons bezighouden met scheidsrechters af te tuigen. Niets is echter minder waar, want er wordt ook al is het slechts afde- lingsvoe - jal, elke week door plm. 100 mensen met plezier gespeeld. De scheidsr chters kunnen zonder moeilijkheden huiswaarts keren. F. W. A. V. D. STEEN Breestraat 298 Ledden. verbeteringen, speelstraten maken, bloembakken enz. Nou ja, misschien hebben wij dit als wijkverbetering van de gemeente gekregen. Dan mo gen we toch niet klagen, of wel? C. HUISMAN-ROOZENDAAL Marnixstraat 74 Leiden. LEIDEN Vandaag of morgen (of nog later) wordt door een linkse wethouders hand de eerste officiële steen gelegd voor een nieuw huis aan de Kijfgracht. Niet zo hijzonder misschien, maar het is het eerste nieuwe huis in deze oude omgeving en in feite de eerste nieuwbouw in het kader van het sanerings plan Herengracht-Zijlsingel. Op een door brand vrijge komen stuk grond tussen twee oude huisjes, aan het lieflijke grachtje, met een boom één van de weinige recht voor de deur, bouwt de familie Bodijn van oude stenen een nieuw huis. Vóór de winter moet het dicht zijn en daarom wordt er in alle vrije uren hard aan gewerkt door vader Bodijn en een aantal van zijn acht kinde ren. Vader en moeder, nu ge huisvest in de Clarensteeg gaan er wonen. Het huis staat op erfpacht grond, helemaal los van de belendende panden (die wel licht eens zullen verdwijnen) en is ontworpen door archi tect Wim Hofman. Er is een gunstige subsidieregeling LEIDEN „Proef Troef". Onder kastje wilt kijken, Je in Troef een dat motto zet Troef, het vormings- heleboel dingen kunt doen.Samen met centrum voor jong volwassenen, maandag de deur open voor alle jon geren uit Leiden en omgeving van 17 tot 25 jaar. „Proef Troef" in de eerste twee weken: van maandag 16 september tot donderdag 19 septem ber en van zondag 22 september tot vrijdag 27 september, van half acht tot half elf 's avonds. Dan kan ieder een vrijblijvend kennis nemen van wat ^r in het gebouw Hogewoerd 57 zoal gebeurt. En op zondag 22 sep tember wordt van één tot zeven uur een open dag gehouden, waarop iedere Leidenaar en niet-Leidenaar, van jong tot oud, langs kan komen. Op deze dag zullen alle oude groepen van Troef zich presenteren. Waarom Troef? Het vormingscen trum formuleert het antwoord op de ze vraag zo: „Omdat, als je werkt en niet iedere vrije avond naar het Marnixstraat Is de Marnixstraat een vergeten stuk of gedoemd een vuilnisbei te zijn? Dat vraag ik mij als bewoon ster en misschien velen met mij zich af. Jarenlang kijken wij uit ons raam teoen em troep aan, die een tuin moet voorstellen. Alle hoven aan de Willem de Zwijgerlaan zien er vrij knap uit. Kijk maar naar het Ju- deze week al veel visite liana van Stolberghof. Waarom kan ^e heer dit bij ons niet? Als extra attractie hebben wi4 ook nog een au'osloperij erbij gekregen. Een prachtig gezicht geleden die wr ikken, banden, autostoelen, glas enz. op de straat, dat moet ik zeggen. De kinderen van de Van LEIDEN Hoewel de officiële feestdag zondag 15 september is, is lijk betreur ik dit soort toestanden Voorthuijsenschool moeten op de voe: balveJden, doch de plotse- troep heen om in school te komen, linge publiciteit betreur ik evenzeer Dat mag allemaal, of niet? daar U meestal ln Uw berichtgeving In de krant lees Je vaak over wijk- AD VERTE NTIE 2 Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje._ J tl mevrouw Verbiest geluk met het feit dat zij 65 Jaar het huwelijk traden. Zon dag komen de twee kleinkinderen en twee achterkleinkinderen om het feest in de huiselijke kring te vieren. Gis termiddag is het bestuur van de Lo- rentzhof waar zij nu anderhalf Jaar wonen, geweest, en vandaag zijn bur gemeester en mevr. Vis hen nog ko men bezoeken. Meneer Verbiest, die nu bijna 90 is, heeft altijd in Leiden gewoond, en hier ook zijn vrouw, die oorspronke lijk uit Groningen komt, leren ken nen. Mevrouw Verbiest werkte toen in een bakkerij in de Morsstraat. Als metaalbewerker heeft de heer Ver biest een arbeidzaam leven achter de rug. Voordat zij in de Lorentzhof kwamen wonen hebben ze dertig jaar aan de Mauritsstraat gewoond. Hoewel zij aanvankelijk nogal aar zelden om naar het bejaardencen trum te gaan, zouden ze nu niet meer weg willen. Ondanks dat zij beiden niet over hun gezondheid mogen kla gen, zou 't waarschijnlijk toch ook te zwaar zijn om nog alles zelf te moe ten doen. Me/rouw Verbiest is ten- te ook al 92!. Genoemd mag ook wel worden dat het echtpaar Verbiest tot de zeer trouwe abonnees van deze krant be hoort: hun zoon kan zich nog Herin neren dat hij elke week 18 cent moest betalen aan de krantenman die het abonnementsgeld kwam ophalen. (Foto Jan Holvast)] anderen kun je er een sfeer scheppen waarin je je thuis voelt". Troef, dat nu vijf jaar bestaat, werkt met pro ject- en discussiegroepen van onge veer twaalf mensen, onder vaste be geleiding van iemand van de staf of een deskundige gast-medewerker. Voor het komende jaar wordt aan de volgende groepen gedacht: Maandag: Een groep die de I.V.I.O- cursus Algemene Ontwikkeling volgt, met de mogelijkheid om het zg. Sleu tel-diploma te halen; een groep die zich bezighoudt met toneel; een groep „recht-onrecht," om .spelenderwijs thuis te raken in het doolhof van so ciale wetten". Dinsdag: de groep „Naald en draad" (spreekt voor zich)een ken- nismakingsgroep, die zes weken zal draaien voor mensen, die Troef eerst wat beter willen kennen; de groep „Zonder werk," voor mensen die geen werk hebben en daar met an deren over willen praten. Woensdag: de groep „Sosjale krea," een bestaande groep, die creatief wil zijn in dienst van anderen (vb: een cabaret voor bejaarden). Donderdag: de groep Samenspelen (rollenspelen, simulatiespelen, ont- soanningsoefeningen enz)de groen Handenarbeid; de groep Film. De groepen beginnen 's avonds om half acht en gaan door tot half tien. Daar na is er gelegenheid in de soos nog wat na te praten en te drinken. Op vrijdagavond en zondagmiddag zal, zo is de bedoeling van tijd tot tijd een speciaal programma worden ge- Rond het thema Werken zullen verschillende activiteiten gebundeld worden. Hoe dat gaat gebeuren, staat nog niet vast en kan o.a. besproken worden tijdens het weekend, dat be gin november gehouden wordt. Het is de bedoeling, dat iedereen elkaar dan wat beter leert kennen. Iedere Jonge re kan lid worden van Troef. Voor een tientje in de maand kan hij of zij aan ajle activiteiten meedoen. Aan het Rilnlands Lyceum in Oegstgeest zijn geslaagd: HAVO: Robert Bijvoet Oegstgeest, Andrea Voerman Oegstgeest, Marjan Engels Oegstgeest, Rob Laurens LEIDEN Troef is nog al tijd op zoek naar een nieuw on derkomen. Het huidige gebouw aan de Hogewoerd is al lan ge tijd geleden afgekeurd door de brandweer en is steeds meer aan het vervallen. De ei genaresse van het pand, de rk cunerastichting wil het verko pen, maar heeft Troef toege- s%»an er te blijven tot men iets anders gevonden heeft. Lan ge tijd was de hoop gevestigd op het voormalig Minnehuis in de Kaarsemakersstraat, maar inmiddels is bekend, dat daar een opvangcentrum voor daklo zen gevestigd zal worden. Troef heeft nu twee andere aebouwen 'op het oog, die nu nog bezet worden door de Stichting Vor ming Werkende Jongeren: de school in de Haverstraat en een deel van het voormalig SMD- complex aan het Nooadeinde. Beide gebouwen ziln in eigen dom van de gemeente, die in middels 'n brief van Troef heeft ontvangen. Vast staat, dat de huurprijs, die nu voor deze ge bouwen gevraagd wordt, te hoog voor Troef is. Volgens de staf zou zowel voor het gebouw in de Haverstraat als op het Noord einde een huur van twintgdui- zend gulden gevraagd worden. ...Wij kunnen hooguit zevendui zend gulden opbrengen". Voor het gebouw in de Hogewoerd betaalt Troef drieduizend gul- VWO: Ellen Kobes Oegstgeest, Ma- riëlle Ruigrok Warmond, Tonie Stof fel Oegstgeest, Mei-Ying van Over- hagen Oegstgeest, Rudolf Dobbelaar Oegstgeest, Joeke Riemersma Oegst geest, René Entzinger Leiden, Ro nald Mulder Noordwijk. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 514% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 11% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, =MM^een rente geeft van 7-10^%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Cursussen LJA aan Noordeinde LEIDEN Voor het programma 1974-1975 hebben op één na alle cur sussen van de stichting Leidse Jeugd Actie (raad voor Jeugd, buurt- en clubhuiswerk) eei gezamenlijk on derdak gekregen en wel in de nieuwe LJA-accommodatie in de voormali ge Zeevaartschool aan het Noord einde (tweede verdieping). Alleen het volksdansen blijft in het gymnastiek lokaal van de school in de Ooster straat 16. Verder worden de volgen de cursussen in het komend seizoen gegeven: handenarbeid (nieuwe stijl) voortzetting handenarbeid A 1973- 1974, handenarbeid B, handenarbeid keuze technieken, applicatdewerk, wandkleden en poppen maken, kerst versieringen maken, begroten en be grotingen. Op woensdag 18 septem ber wordt in het LJA-gebouw om acht uur 's avonds een voorlichtings avond over de komende cursussen gegeven. VN soldaat gedood Een Ca nadese soldaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties is giste ren in Nicosia doodgeschoten ter wijl hij in een vrachtwagen die voor zien was van de VN-vlag door de stad reed.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3