KANKER IS TE GENEZEN NATIONALE PUZZELAKTIE VOOR KWF Moccona, lekkerpittige korrelkoffievan Douwe Egberts vierkante Oud-Hollandse Ziekte als alle andere STROOM FANTASTISCHE PRIJZEN langspeler Philips batterijen Mariska Veres naar Tokio Overheid moet verkeer steviger aanpakken Gewapende inbraak komt marechaussee op een jaar cel Kleine boer stemt mee bij ruilverkaveling- TOP VEERTIG DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 Veel mensen zijn nogal bevreesd om naar de dokter te gaan Vaak blijft men met een verkoudheid, een niet genezend wond je, hoofdpijn, of onnodige vermoeidheid te lang doorlopen. Nee hoor, ik niet naar de dokter", hoor je dan, "stel je voor dat ik kanker heb." Het is zonder meer begrijpelijk dat men bang is voor kanker. In vorige eeuwen was men bang voor de pest, cholera en nog niet zo erg lang geleden voor tuberculose. Al deze ziekten werden en worden met doodgaan geassocieerd, zonder dat men zich realiseert dat elke ziekte, mits zoals bij kanker vroegtijdig ontdekt te genezen is. Doordat de mens ouder wordt dan vroeger hoort men nu meer over kanker. In 1900 was de gemiddelde leeftijd 50 Jaar, terwijl nu ruim 70 leeftijdsverwachting, Doordat kanker meer bij oudere mensen voorkomt en er op het ogen blik meer bejaarden zijn dan voorbeeld 70 Jaar geleden Zowel van de kant der medici on derzoekers, artsen, laboranten als van de zijde der Nederlandse be volking bestaat de terechte verwach ting dat ook kanker op den duur be dwongen kan worden. Nu reeds wordt éénderde kankergezwellen genezen, gang is en men steeds mogelijkheden tegenkomt om welke vorm van kanker dan ook te stuiten, schijnlijk niet af i het type kanker. Wat is kamker? Een ziekte als alle anderen. Over het algemeen meer voorkomend bij mensen ouder dan 50 Jaar dan bij Jongeren. - Dr. L. Meinsma, direkteur van het Koningin Wilhelmina Fonds, om schrijft kanker als volgt: "Bij kanker hebben we te maken, met het ontstaan van abnormale li chaamscellen en dat kan gebeuren op elke plaats in het lichaam welke abnormale lichaamscellen be trekkelijk snel in aantal toenemen. Dit leidt weer tot het vormen van gezwellen, die ten koste van gezond weefsel verder groeien en tenslotte, via de bloedbaan en op andere wijze, ook elders in het lichaam optreden. De gezwellen worden genoemd naar de plaats van oorsprong en daarom spreken we van huidkanker, maag kanker, baarmoederkanker, enzo voorts. Dit betekent dat kanker gezien re is in volle gang. moet worden als een verzamelnaam van ziekten met één gemeenschappe lijk kenmerk: abnormale en kwaadaardige gezwelgroei". gen kwaadaardige gezwellen. Als iedereen bij bepaalde plaats in het lichaam. Ter illustratie noemen we een aan tal organen en zintuigen, welke ge- 1971. Dit geldt voor Nederland. penis. Ogen, hersenen en rugge- voorspellingen doen merg. Schildklier en stembanden. Botten. Bloed (is leucaemie) Lip- minst zeer sporadisch geconstateerd. Longkanker werd het meest gezien de gang (vooral bij mannen), terwijl het denk ook niet direct het hoogst In totaal zijn in 1971 ruim 25.000 righeden: kanker, kanker overleden, welk aantal de mannen de meerder heid vormden. Abnormale bloeding of etterige afscheiding. 2. elke knobbel in de borst of elders. Zaterdag a.s. start in deze krant en een aantal andere dagbla den een 26 weken durende Na tionale puzzelaktie, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Koningin Wilhelmina Fonds, ter bestrijding van de kan ker in ons land. dat dit jaar zijn vijfentwintig jarig bestaan viert. In deze puzzelaktie zijn gewel dige prijzen te winnen, in hoofd zaak beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven in Nederland en Bel gië. Iedere week Een Peugeot 104 of een 204 (met schuif dak) of een 304 (met schuif- dak, of een 504 L of een Peugeot 104 Coupé ter waarde van f 9500,- tot f 13.895,-. Iedere week een Philips kleu rentelevisie ter waarde van f 2656,- een Olga springboxcombinatie ter waarde van f 1100,-; een Bau- knecht vaatwasmachine ter waar de van f 1039,-; een waardebon van f 1000,- te besteden bij één van de filialen van Witteveen's Modemagazijnen; een Peugeot da mesbromfiets type 102 MS ter waarde van f 807,- van Magneet of een Sunflower polyester zeil boot ter waarde van f 922,- van Jungerhans BV Rotterdam; een lichtgewicht zig-zag-naaimachine type Starlet ter waarde van f 599,- een geschenk van Singer BV Am sterdam: 4 Conti TS Autobanden ter waarde van f 540,- van Con tinental Rubber BV, Amersfoort. Dan Philips video-cassette tv- recorders ter waarde van f 3250,-; Diepvrieskisten van f 960,- van Err es Nederland BV, Rotterdam; Petri fotocamera's type TTL, plus tas van f 735,- aangeboden door BV Transcontinenta Amsterdam; een pakket Heuga tapijttegels naar keuze ter waarde van f 1500,- van Heuga Benei ux-Scherpenzeel Bauer Star C4-8 mm filmcamera's ter waarde van f 427,- aangebo den door Willem van Rijn BV, Amsterdam; AEG-wasautomaten van f 1497,- van NV Electriciteits My AEG, Amsterdam; complete 16-delige Oosthoek-encyclopedieën ter waarde van f 1100,-; home trainer fietsen Carnielli waarde f 560,- een geschenk van Carnielli Nederland; Solina elektrische or gels ter waarde van f 1800,-, ge schonken door Eminent BV, Bo degraven. Verder Pierre Cardin horloges, grills van Moulinex; groeibriljan ten ringen van Jos Inden, voor een half Jaar Skol bier; AaBe wollen dekens en bedspreien, dramkenpakketten van Hooghoudt Groningen; verlichte globes, vijf maal f 100,- ta kiezen uit de ca talogus van Wehkamp-Zwolle, kaasassortimenten van Eyssen Alkmaar; Vivo-levensmiddelen cheques; Lois Jeans. Enfin, te veel om op te noemen. KUkt u zelf a.s. zaterdag maar naar de puz zelpagina 1. HOOFDPRIJZEN En dan de hoofdprijzen en EXTRA hoofdprijzen. Zoals een prUs van f 100.000 (schoon in het handje). Wat kunt u daar niet al lemaal voor kopen? Of f 50.000,- schoon, een geschenk van Ennia- verzekeringen. Een stacaravan van Belmont type Sierra Nevada 25 een luchtkasteel op de, grond een geschenk van Belmont BV Polsbroek ter waarde van f12.350. Een volledig verzorgde 25-daag- se vakantie voor twee personen naar Indonesië. U vliegt met een BO 707 van de Belg. Luchtvaart My. "Sabena". Een tourcaravan type Monza 1200 NT, eveneens een cadeau van Belmont BV, Polsbroek, ter waarde van f 6450,-. Een reis naar keuze voor één of meerdere personen uit 't reizen- pakket van Airtouropa/Airtour Holland ter waarde van f 5400,-. Een keuze ter waarde van f 2500,- uit de catalogus van Wehkamp Zwolle. Een volautomatische zig zag-naaimachine type 760 ter waarde van f 1125,-, een geschenk van Singer BV, Amsterdam. Voor een Jaar voortreffelijk Skol bier (52 dozen van 24 blikken) een geschenk van Skol Brouwe rijen NV te Breda, een Sankyo Hi-Focus filmcamera type CME 444, een geschenk ter waarde van f 829,-, van BV Transcontinenta, Amsterdam, etc., etc. Wat moet u doen? U dient slechts de puzzel, die a.s. zaterdag in deze krant ver schijnt op te lossen en de daarin verborgen slagzin op een brief kaart of girobiljet In te zenden met een (voor het Koningin Wil helmina Fonds) extra5 postzegel, of bedrag van tenminste f 1,- om een kans te maken op de vele, vele geweldige prijzen die iedere week te winnen zijn. Daarnaast telt U van iedere puz zel alle letters K die in de opge loste puzzel voorkomen. Bewaart deze en zendt het totaal aantal aan het einde van de puzzelcom petitie in en U dingt mee naar de fantastische hoofd- en extra hoofdprijzen. Haal daarom reeds nü brief kaarten en postzegels ln huis of leg uw giroboekje klaar, zodat U onmiddellijk kunt meedoen wan neer a s. zaterdag de eerste puz zelpagina in deze krant verschijnt. Wie? Wie kan kanker krijgen? Iedereen. Geen enkele ziekte, dus Jaar wordt genoemd als menselijke °°k kanker niet. houdt rekening met rang, stand, positie, geld of geen geld. Hoewel kanker het meeste voor komt boven de 50 Jaar, kunnen in ger, kan men met een gemakkelijk hoogst zeldzame gevallen kinderen sommetje uitrekenen dat thans kan- tussen 0 en 16 Jaar aan deze ziekte ker regelmatiger optreedt dan bij- lijden. Vooral leucaemie wordt bij kinderen aangetroffen. Bij babies i kleine kinderen ziet men wel ;ns nierkanker. Kanker bij (kleine) kinderen ver- arre men niet met Jeugdkanker. Onder Jeugdkanker verstaat men over het algemeen een gezwel, dat alle uitgaat van botten of bindweefsel. ter- Er wordt wel eens beweerd dat w:M het onderzoek noe altild in volle kanker bij kinderen sneller zou groeien dan bij volwassenen. De groeisnelheid hangt waar leeftijd maar Is kanker afhankelijk van ras? Nee, maar de blanke heeft vaker huidkanker dan bijvoorbeeld de ne ger. Negers daarentegen hebben va ker maag- en prostaatkanker. Ne gervrouwen hebben vaker baarmoe derkanker dan blanke vrouwen. Bij Joodse vrouwen komt minder vaak kanker van de baarmoedermond voor en Joodse mannen hebben hoog zelden peniskanker (Vermoedelijk, heeft dit te maken met de besnijde nis van de Joodse man». Er schilnt verband te bestaan tussen hygiëne <yan de man) en bijvoorbeeld kan ker van de baarmoedermond. Een man. die regelmatig wast. levert waarschijnlijk iets minder risico voor een vrouw dan een man, die het niet zo nauw neemt) In Afrika komt leverkanker zeer regelmatig voor. Het onderzoek naar de diverse om standigheden waardoor bij het ene ras de ene soort kanker meer of minder voorkomt dan bij het ande- 3. 'n zweer of zweertje dat niet spoe dig genoeg geneest. 4. blijvende verandering ln de stoel gang. 5. blijvende heesheid of hoest. 6. blijvende stoornissen van de spijs vertering of moeilijkheden bij het slikken. 7. verandering in een wrat of een moedervlek. Nogmaals: wees niet direct bang voor kanker, maak echter wel een af spraak met de dokter als bovenge noemde symptomen langer dan vier weken hebben geduurd. Ga met pijn, op welke plaats in het lichaam dan ook, eveneens naar de dokter. Pijn is echter geen vroeg symptoom voor kanker. Integendeel: gewoonlijk is bij kan ker pijn een laat teken. Als kanker direct met pijn gepaard zou gaan, zouden meer mensen him huisarts bezoeken, waardoor meer levens ge spaard zouden kunnen worden. En ten slotte Rook niet of probeer het af te le ren. Begin er niet aan als Je nog Jong bent en nog nooit gerookt hebt. Longkanker komt van alle kan kers nog altijd het meeste voor. De strijd daartegen kan alleen ge wonnen worden als we ophouden met roken. ADVERTENTIE Genezing Kan een kankerpatiënt genezen? Éénderde van alle kankerpatien- Dr. Meinsma zegt dat het daarom ten in Nederland wordt op het ogen- beter is te spreken van de strijd te- bllk genezen. Waar in het Uchaam on,staat kan- tjjdige diagnose wordt gesteld. Zoals dr. Meinsma zegt: op elke waardoor kanker in het allereerste stadium zou kunnen worden behan deld. Als huisarts of specialist een be noemd zijn als plaats van kanker- handeling voorschrijft, is het uiter- oorsprong bij het sterftecijfer in aard aan de patiënt zelf te beslissen dat advies op te volgen. Het is wel Lip, tong, mond- en keelholte. Slok- in ieders eigen belang dat zonder darm, maag het gehele darmkanaal aarzelen te doen. zaken bij kanker ln het algemeen noch bij kanker in een speciaal ge- tongkanker kwam het val. Ook peniskanker werd Bij welke symptomen moet iemand aar de dokter? Denk niet aan aanstellerij, maar die gaan maar door DEN HAAG Mariska Veres ex-Shocking-Blue-zangeres is de finitief uitgenodigd om als Neder landse vertegenwoordigster in ge zelschap van Lou van Rees deel te nemen aan het World Popular Song festival in Toxlo. Het festival heeft plaats op 15, 16 en 17 november 1974. Er zijn 46 dee'nemende landen, ter wijl Mariska is gekozen uit een ze vental inzendingen uit Nederland. De titel van het liedje dat zij uitvoert Is "Need you near me". Pleidooi in nota van PvdA ADVERTENTIE 50 en 100 gram stopflesjes DEN HAAG De overheid moet met spoed het huidige verkeers systeem aanpakken. Voorop moet daarbij staan het terugdringen van de verkeersonveiligheid. Het aantal ongevallen in ons land moet dras tisch. omlaag. Aldus luidt de conclu sie van de PvdA in een vandaag uit gegeven nota over de verkeersonvei ligheid. In de nota bepleit de PvdA een groot aantal maatregelen om de verkeersonveiligheid te beteugelen. Voorwaarde is volgens de PvdA ech ter een intensieve, controleerbare overheidsaanpak van het verkeers- vraagstuk. „Het is duidelijk, dat de overheid voorop zal moeten lopen bij het nemen van maatregelen. Tot dusver is de rol van de overheid veel te passief geweest," aldus de nota. Beperking van de groei van het verkeer is volgens de PvdA een van de eerste maatregelen die moet wor den genomen. Tegelijkertijd moeten aan het openbaar vervoer extra impulsen worden gegeven, zoals ver betering van net lijnenwerk, vrije bus- en trambanen en invoering van een nieuw tariefsysteem. De PvdA hecht weinig waarde aan het aanpak ken van automobilisten (hogere be lasting, parkeergelden) Gezien de welvaart, meent men, dat het gebruik van de auto wel onaan trekkelijker wordt op die wijze, maar niet wordt beteugeld. Daarnaast wor den de laagste inkomensgroepen de dupe van dergelijke maatregelen. Elektriciteit Zwitserland De elektriciteitsvoorziening naar hui zen en fabrieken in Zwitserland zal mogelijk gedurende de winter in de komende Jaren in Zwitserland met 20 procent worden beperkt. Dit heeft de regering vandaag meege deeld. Russische diplomatic De Sow- jet-ünie heeft onderminister van Buitenlandse Zaken Leonid Ilyitsjew als Russische onderhandelaar naar Turkije, Griekenland en Cyprus ge zonden om de toestand op Cyprus met de leiders van de drie landen te bespreken. Een andere maatregel, die volgens de nota, wel zo snel mogelijk moet worden doorgevoerd, is een scheiding van de verkeersstromen; aparte we gen voor auto's, fietsen, voetgangers etc. De auto moet dan worden terug gedrongen naar een net van hoofd verkeerswegen. Daarbuiten moeten rigoureuze beperkingen worden opge legd. Ook de juridische aspecten moe ten in dit opzicht worden aangepast, zodat de auto niet, zoals nu, vrijwel altijd en overal voorrang heeft. Ver der moet het parkeerprobleem dras tisch worden aangepakt (niet meer parkeren langs de stoep) en het pak ket van veiligheidseisen, waaraan de auto moet voldoen, worden verhoogd. Spaanse politie schiet op Basken BILBAO (DPI) Bij twee vuurge- vechten tussen Baskische separatis ten en de Spaanse politje is maandag een Bask gedood en een politieman gewond. De gevechten braken uit toen de politie twee overvallen uit voerde op vermoedelijke ETA-leden, nadat een Bask maandag getracht had de grens met Frankrijk over te steken. Vijf jonge ETA-leden zijn ge arresteerd. BOYCOT De vervoersfederafcie NW—NKV heeft zijn leden opgeroe pen om op 18 en 19 september de Chileense transportmiddelen te boy cotten. De aangeslot enbonden willen hiermee hun afschuw uitdruikken over het bewind-Pinochet, dat pre cies een jaarg eleden een militaire machtsgreep in Chili uitvoerde De bomden geven met deze actie gehoor aan de oproep van hun wereldfede raties. ARNHEM (ANP) De krijgsraad te Arnhem heeft gisteren de 27-jarige marechaussee F. P. uit Den Haag veroordeeld tot een jaar gevangenis straf meit aftrek na een eds van een jaar en zes maanden. P. wordt ook uit de dienst ontslagen. De mare chaussee had 12 maart van dólt jaar na een avondje udt in Den Haag een inbraak gepleegd in de Jacobuskerk. HU had die avond erg veel gedron ken. „Het was behoorlijk raak ge weest met p", zei de president van de krUgsraad. P. sloeg een ruit van de pastorie van de kerk in en ging met een schiet- klaar pistool in de hand naar bin nen. HU drong de slaapkamer binnen van pastoor J. ter Laak. Deze ont waakte bU het binnenkomen van de marechaussee. HU zag een pistool op zich gericht en hoorde liet woord „money" uit de mond van de indringer. De mare chaussee eiste de portefeuille, de por temonnee en de sleutels van de pries ter. HU dwong de pastoor naar de woonkamer te gaan om hem nog meer geld te geven. De 'heer Ter Laak gaf ham daar nog f 100. Nog steeds onderb ©dreiging van het gelaten pistool werd de priester in het toilet opgesloten waarna P. de pastorie weer verliet langs dezelfde weg als hU was gekomen. Op de terugweg verloor hU zUn dienstpistool dat later door de politie werd gevonden. De dader werd kort daarop aangehouden. P. was die avond in een bar geweest. HU dacht daar te zijn opgelicht en liet zich met een taxi naar de kazer_ ne brengen waar hU zyn pistool haalde. HU wilde, vergezeld van dit wapen, verhaal halen, maar was blU- ven steken bU de kerk. De psyciater acht de man, die sinds 1965 bU de koninklUke marechaussee in dienst is, verminderd toereke ningsvatbaar. Kijkje in het laboratorium van de kankerafdeling in het Emmakinderziékenhuis. O Dia» HAAG (ANP) Het groot ste deel van de Tweede Kamer voelt er niets voor om eigenaren van klei ne percelen grond van de stemming over ruilverkavelingen uit te sluiten SGP Boerenpartij en WD stel den zich gisteren tijdens de afwer ing van het voorstel tot wijzigine van de ruüverkavelingswet op het standpunt dat de kleine eigenaren met bij de stemming betrokken die- SÜS a Maar de woordvoers van PvdA, CDA en DS'70 zagen in het amendement-Van Rossum (SGP) 'n wel erg eenzijdige afbakening van de kring van stemgerechtigden in kon den zich, zomin als landbouwminis- «,Yan.der StJe' er mee verenigen. Mbuster Van der Stee zei het mo gelijk te achten dat de wijziging be gin volgend Jaar van kracht wordt. In het kort komt deze er op neer dat bij de stemming over een ruilverka veling voortaan ook de pachters Kunnen meestemmen, dat de thuis- blijvers niet meer zoals in de be staande wet kunnen meestemmen en dat de ruilverkavelingsrente wordt aangepast. De TROS heeft nu officieel beslo ten de voormalige Veronica Top 40 en de Nederlandse tipparade via het programma op Hilversum Hl te gaan uitzenden. Tot 1 oktober is de tippa rade elke maandag van 16.00 tot 18.00 uur via Hilversum II te beluis teren. Na 1 oktober, wanneer de "teuwe radiozendtUdindeling van kracht wordt, zullen elke donderdagm.u- dag van 14.00 tot 18.00 uur via Hilver sum H zowel de tipparade als de TOP 40 worden uitgezonden. De presenta tie ligt in handen van Hugo van Gel deren en Ferry Maat. Van deze hitlijsten verschijnt we kelijks, gelijk Radio Veronica dat in de afgelopen jaren steeds heeft ge daan, een gedrukt exemplaar, dat via de platen-detailhandel in een oplage van 250.000 exemplaren zal worden verspreid.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21