"Ik was al rijp voor het bejaardenhuis" VAN PRAAG WINT KORT GEDING Sparta verliest van militairen Waar maakt iedereen nu toch zo'n drukte over? DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 SPORT PAGINA 13 Johan Ciiiijff schrijft boek over wereldkampioenschap AMSTERDAM Ajax en Jaap van Praag hebben het door hen >egen het weekblad Nieuwe Revue aangespannen kort geding gewon nen. Aanleiding tot het ge ding was een artikel onder de kop "hoe betrouwbaar is Jaap van Praag" in het weekblad. De president van de rechtbank in Amsterdam bepaalde gisteren in zijn uitspraak, dat het Nieuwe Revu verboden is verder nog ver halen over Ajax en/of Van Praag te schrijven waarin de suggestie wordt gewekt dat er door de voor* zitter verduisteringen worden ge pleegd. Bovendien moet Nieuwe Revu in een van de eerst volgen door de president voorgeschreven rectificatie opne men. Een en ander tegen een dwangsom van f25.000 bij over treding van het verbod om op een lakende wijze over Ajax en Van Praag te schrijven en voor nala ting van de puhlicatie van de rec tificatie. De gedaagden, de Journalist Henri Remmers, hoofdredacteur Veld en de Geïllustreerde Pers BV, werden bovendien veroor deeld tot het betalen van de kos ten van het geding, begroot op f 1106.30. Boek Barcelona Johan Cruijff heeft gisteren in Barcelona zijn boek "Mondials '74" (wereldkam pioenschap '74) gepubliceerd. In het bijna 200 bladzijden omvat tende boek beschrijft hij zijn sportieve loopbaan en geeft hij een verslag van zijn verblijf in West Duitsland met het Neder- .anids team. Het toernooi om de wereldtitel in de Bondsrepubliek wordt aan de hand van statistie ken nog eens doorgenomen. Cruijff, die zich tevreden over het boek uitliet hij zal het wel niet zelf hebben geschreven ver klaarde, dat 't niiet in de bedoeling igt meerdere literaire werkstuk ken op de markit te brengen. „Het voetbal is mijn beroep en niet 't het schrijven", aldus de steraan valler van de Spaanse kampioen CP Barcelona. "Ik ben blij dat ik eindelijk in Zaire ben, op de bodem van mijn voorvaderen, te midden van mijn broeders en zusters". Met deze woorden begroette Cassius Mohammed Ali Clay gister middag de ongeveer 5000 mensen, die op het vliegveld van Kinsha sa op hem stonden te wachten. Clay bokst op 25 september in Kinshasa om de wereldtitel zwaargewicht tegen kampioen George Foreman. "Hier voel ik me thuis. En dat zal George Fo reman nog gewaar worden. Hij zal hier een vreemde zijn. Ik niet". Foreman werd 24 u. later in Zaire verwacht. Tijdens een tussenlan ding in Parijs zei hij: "Ali was eenmaal een groot kampioen. En hij is ook nu nog een van de bes te boksters in zijn categorie en 'n waardige uitdager. Maar zijn grenzeloze optimisme is bepaald overdreven. Dat zal ik hem tij dens de vijftien ronden wel laten •lerken". Toen ter sprake kwam dat Clay een deel van zijn beurs beschikbaar wil stellen voor de bouw van een ziekenhuis in Zai re, zei Foreman schamper: "Best mogelijk, dat hij er meteen een bezoek kan brengen LEEN V.D. GEEST (72) WEER VOORZITTER VAN SJZ ZOETERWOUDE SJZ heeft met het kiezen van een nieuwe (tijdelijke) voorzitter zijn oude leider weer terug: Leen van der Geest, met zijn 72 jaar onbedreigd de oudste voorzitter van de afdeling Leiden. Dinsdagavond werd hij tijdens een speciale zitting door de algemene ledenvergade ring van de Zoeterwoudse club weer voor de voetbaldienst opgeroepen, omdat de sport nu eenmaal geen pensioenge rechtigde leeftijd kent. ,,Zij zijn op het gekke idee gekomen om me weer voor een jaartje te vragen". Door Jan Preenen Twee Jaar geleden liet Van- der Geest na 21 Jaar het bestuur te heb ben voorgezeten weten dat „de jeugd de leildiing nu maar eens moest over. nemen. Sommigen zijn zo vastgeroest aan hun zetel daalt ze zich beledigd voelen als men ze laat merken dat ze beter kunnen aftreden". De Jeugdig den kende opa, die toen met enige zelf spot opmerkte dat "wanneer het weer goed zou blijven hij het volgen de Jaar 71 zou worden", hield de eer echter aan- zichzelf en stapte uit eigen beweging op. Door een sa menloop van omstandigheden (op volger V. d. Hoeven moet op dokters advies rustiger aan doen) heeft SJZ zijn (groot) vaderlijke figuur nu weer terug. "Het beviel me de laat ste Jaren wel, dat ik weinig werk en weinig vergaderingen had. Ik was 's avonds meer thuis. Maar van de andere kant is het ook weer zo dat de sport Je de stimulans geeft om te leven". Op bestuurlijk gebied restte herp na zijn afscheid nog het voorzitter schap van de bejaardensoos in Zoe- terwoude. Gekscherend zegt hij da- over: "Hoe lang ik dat al ben? Dan zou ik de salarislijsten moeten nakij ken. Toen ze me kwamen vragen of ik weer voorzitter van SJZ wilde worden dacht ik, je bent al rijp voor Emmaus, hiat bejaardentehuis hier. Dan hoor je tooh niet meer in de sport". Blij Het neemt niet weg dat Van der Geest, die SJZ in de loop der jaren acht voetballers heeft geleverd ("drie van mijn zoons voetballen nog") blij is terug te zijn van weggeweest. "Als je onder de Jeugd bent krijg je het idee dat Je er nog bijhoort. Ik pas me gemakkelijk aan. Ik houd van de jeugd. Het is misschien een oudere mensen-ver schijnsel om kritisch tegenover de jeugd te staan, maar ik zie een hoop positieve dingen in de Jongeren. Ze hebben bijvoorbeeld meer oog voor misstanden dan wij vroeger. Wij stonden daar niet eens bij stil". Zo als Van der Geest vroeger ook niet aan voetbal dacht. "Vroeger moest Je het in Oud Ade. waar ik ben gebo ren, met primitieve dingen stellen. Je had in Rijpwetering een soort kaatsclub en verder deed Je aan fietsen en zwemmen. Maar voetbal len. Je wist niet eens van het be staan er van af. Nu zie je bij ons die babies op zaterdagmorgen al voetballen. Dat is toch geweldig. Ik was geloof ik al 24/25 Jaar toen ik door een broer van mij, die in Bra bant gelegerd was, voetbalrljp werd gemaakt". Gevarieerder De kennismaking met voetbal zou Das veel later leiden tot het voorzit terschap van SJZ. Vier Jaar na de oprichting dreigde de vereniging stuurloos te worden en werd Van der Geest gepolst om het roer over te nemen. „Wat moest ik nou als voor zitter. Ik. die nooit gevoetbald had. Nu ik op die 21 Jaar terugkijk zeg ik. het is een stuk van mijn leven geweest, dat ik voor geen goud had willen missen". Vandaar dat hij nu weer terug is. Om de vrijetijdsbeste ding 's morgens tot elf uur in de bakkerij van zijn zoon. 's middags op het sportpark van SJZ om de tri bune bij te houden en verder tuinie ren weer wat gevarieerder te ma ken. Zijn plannen voor het komende Jaar?. „Ik heb niet direct een beleids programma opgesteld. De vereniging is rijk gezegend met terreinen. We hebben nu twee velden en er komen er in de naaste toekomst nog twee bij". Wat wil Je nog meer? Je moet het zien als een overbruggings periode. V. d. Post, die vier Jaar als fractievoorzitter van de KVP in de raad heeft gezeten is deze week in het bestuur gekomen. Het ligt in de Van der Geest, de erevoorzitter, die zijn record met nog één Jaar kan verbeteren. Als hij de titel erevoorzit ter laat vallen lijkt hij zich direct te verontschuldigen door op te mer ken „dat hij door die onderscheiding niet hoogmoedig is geworden". Het tekent zijn bescheidenheid, waarvan hij meerdere malen blijk geeft als hij vraagt hoe lang het interview, door hem als een „biecht" aangeduid, nog duurt. Hij hoeft niet zo nodig op de voorgrond. „Mensen als V. d. Hoe ven, Berg, Hoogeveen en V. d. Kerk hof die in de bouwcommissie zaten, die hebben groots werk geleverd," zo leidt hij de aandacht van zichzelf af. Toch heeft SJZ wederom in hem dè leidersfiguur geziien. Niet in de laatste plaats door zijn gezelligheid („Als Je ouder bent heb Je het voor deel dat Je de ervaring hebt om de sfeer in de vereniging goed te kun nen houden") en door zijn optimis me, waarvan hij zelf een frappant voorbeeld geeft: „Zo'n acht Jaar ge leden moest SJZ een besllssingsduel spelen tegen ZLC op het Lugdunum- terrein om de degradatie naar 'de afdeling Leiden. In de laatste minuut maakt iemand van ons hands. Straf schop, doelpunt. Afgelopen was het. SPZ was uit de vierde klasse. Na af loop natuurlijk allemaal van die be drukte gezichten. Ik zeg, zijn Jullie nou helemaal. De vierde klasse is toch niet de hemel. Jullie zitten ^r bij of het voetballen voor Jullie op eens helemaal is afgelopen. Ik zal de afdeling Leiden bellen of jullie daar in het volgend Jaar weer mogen voet ballen. Toen konden ze gelukkig weer lachen". Door Ger Stolk Wie z1c>- afvraagt wat er wel mag zijn voorgevallen tussen de van voetbai bezeten Limburger, die Coerv-r doorgaans heet te zijn. en de verdediger die in de ogen van velen als zijn protégé geldt, is echtei tril Van Daele aan he ver keerde adres. Want Joop stelt het voor dt zekerheid nogmaals: „Ik cominiu.iceer niet via de pers". Ter nformatie, om commentaar gevraagd op bepaalde uitspraken van rv.prver, reageert Van Daele geenszuio onvriendelijk. Of hij het voorzien heeft dat hij er in de media minder goed dan normaal zou komen, las hij opvallend weinig ecenties van PSVFeyen- oord. Zijn mening is louter geba seerd di de kritiek van maandg in i-ite krant. Geer weerwoord echter van Van Daele, omdat hij s elt: Eén moet er verstandig zijn'. Zo is Joop van Daele. Met zijn 27 Jaar Knijpt, afstandelijk terug blikkend op door hem als be- roepsv eoballer geleverde presta ties. .Vvaar iedereen zich zo druk over maakt", zegt hij, „is me comple m een raadsel Vooropge steld dait de nederlaag bij PSV "n samenloop van omstandigheden is geweekt. Incidenteel als Je dat wilt, vorig seizoen maakte ik soortge ïjke si'.uaties mee. Op een gegeven moment verloren we bij Telstar en denk eens aan die vreemde wedstrijd bij de Graaf schap, cjf we met 7-5 wonnen. Ik herinner Je er tevens aan dat ik het toen ook had gedaan. Toen werd ik namelijk wel gepasseerd. Daaru heb ik me echter wel de gelijk waar gemaakt Ik heb West- Duitslaad op een haar na gemist. Ik neo ze er bij Feyenoord van overtuigd om Israel te verkopen. Dacht Je dat ik nu na wat minde re wedstrijden aan me zelf ga lo pen ,wijfelen? Ik heb altijd veel met Coerver gepraat Dat is het antwoord wanneer Je me vraagt of ik bet een en ander met hem. wil -eohtzetten". Joop van Daele antwoordt desge vraagd niet boos op Coerver te zullen worden wanneer hij zondag niet met Feyenoord in de basisop stelling tegen Go Ahead Eagles aantreedt „De vorm, zoals die er vorig seizoen op een gegeven moment wel was, is er nog niet", meldt hij Vooral in het duel, één togen één zogezegd, sohiet ik Joop van Daele (links): „Ik heb ze er bij Feyenoord van overtuigd om Israël (r) te verkopen. Dacht je dat ik nu na wat mindere wedstrijden aan mezelf ga lopen twijfelen?" tekort. Ik heb daar tijdens de week voor PSVFeyenoord da genlang op getraind met Arie van der Linden. Niettemin ging het mis. Toch geloof ik dat ik die si tuatie zal beheersen, wanneer de vorm er wel is". Voorgaande woorden worden door Joop van Daele niet uitgesproken om sichzelf moed in te spreken. Hij ts namelijk echt zelfverze kerd. 'v'an een conflict met Coer ver olijkt al evenzeer weinig. Sa men met Steen Olsen is hij in ge zelschip van Wiel Coerver alvo rens dit gesprek te beginnen van het trainingsveld gestapt „Wat slidinsjes' meldt hij bijna achte loos". En: „Jezelf pijn doen kan Leen van der Geest (Foto Jan Holvast) ROTTERDAM Sparta heeft gisteravond op het eigen Kasteel voor een handjevol publiek met 21 verloren van het Nederlands militair elftal. De militairen oefenden voor de wedstrijd op 25 september tegen Oostenrijk. Als Nederland die wed strijd wint, of gelijkspeelt, plaatst het zich voor het eindtoernooi van het CISM-kampioenschap. dat vol gend Jaar in West-Duitsland wordt gehouden. Sparta nam de leiding na een kwartier spelen, toen Heyerman een solo goed afrondde. Vijf minuten na rust maakte de Limburger Koer- ver gelijk en twintig minuten voor tijd zorgde middenvelder Jan van Deinsen voor 1—2. Enige seconden tevoren had hij bij een actie de lat getroffen. Interessant waren de duels die Van Kraay met Nol Heyerman en Venneker uitvocht. De PSV-er was nogal eens de verliezende party en werd dan ook overtroffen door Luuk Balkenstein, die dezelfde rol bij Sparta vervulde. Zaterdag heeft Van Kraay kans op revanche bij de competitiewedstrijd Sparta^-PSV. Goud maar geen felicitaties voor Israel Teheran Tijdèns het scherm toer nooi voor de Aziatische ("pelen in Te heran zijn Noord-Korea en China ge diskwalificeerd door te weigeren 'it te komen tegen Israëlische tegen standers op het onderdeel damesflo ret voor equipes. China accepteerde de diskwalificatie zonder meer, maar de Noordkoreaanse ploegleiding trad in discussie met Edgar Mercier (Fra), secretaris-generaal van de interna tionale schermfederatie. De Noord- koreanen waren van mening dat al leen de wedstrijd tegen Israel verlo ren moest worden verklaard en dat de andtere duels normaal geschermd konden worden. Volgens Merrier volgt er echter diskwalificatie indien een team tegen een andere ploeg wei gert uit te komen. Israël kwam voor de tweede maal in het bezit van goud. OndeT boe-ve- toep van het vijandig gezinde Perzi sche publiek stapte hoogsprinester Orit Abramaovitz op de hoogste tre de van het platform. Zi1 had evenals de winnares van het zilver, de Ja panse Mikiko Sone, een hoogte ge haald van 1.78 meter. Wu Fu-Shan van de Chinese Volksrepubliek werd derde. Zij weigerde tydens de erece- remonie het Israëlische meisje te fe liciteren. Brandstichting bij Kon. HFG HAARLEM In de nacht van woensdag op donderdag is de over dekte tribune op het terrein van de voetbalclub Koninklijke H.F.C. aan de Spanjaardlaan in Haarlem door brand verwoest. Op vermoeden van brandstichting heeft de Haarlemse politie twee Jongemannen naar het bureau overgebracht. Omstreeks half een werd de brand weer gewaarschuwd, die met twee motorspuiten uitrukte. Ook de Heemsteedse brandweer is ter assi stentie ter plaatse geweest. De brandweerkorpsen hadden na een half uur het vuur onder de knie. ADVERTENTIE Joop van Daele"Het is me compleet een raadsel" ROTTERDAM Joop communiceert niet via de pers. Een principe dat hij vasthoudt al werp je nog zoveel keren tegen dat lang niet iedereen zich op dat nobele standpunt stelt. Het is na afloop van PSVFeyenoord geweest, dat Wiel Coerver on gevraagd commentaar begon te leveren op vrije verdediger Van Daele. Dat deed Coerver talloze malen eerder, maar waar hij vorig jaar de loftrompet stak daar was zondag duidelijk een kritischer geluid te beluisteren. Kortom, de libero die door zijn trainer nog niet zo gek lang geleden in één adem met Kaiser Franz Beckenbauer werd genoemd, kwam er niet al te best af- nooit xwaad. Tenslotte heb ik ook blaren op mijn handen omdat ik de gocaijnraüs in mijn nieuwe huis in Papendrecht zelf heb op gehangen". Joop van Daele, in dit gesprek zelfverzekerd. Concurrentie? „Wanneer Je bedoelt dat ik non chalant zou zijn geworden, zeg ik nee" aldus Van Dale ,KiJk, vorig Jaar was Rinus Israel de man die mij kon verdringen. Maar nu is het zo dat Var> Hanegem mijn plaats zou kunnen innemen Daar om: er is wel degelijk concurren tie. Maar wanneer de vorm er is, komt het goed. Die plaats is voor mij. Ik koon er echt in, lat maar op".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13