Grieken voelen zich verraden door Amerika PPKmHÖI Kombineer met uni. 60.- 85.- goede kansen gezond bedrijf Athene „slachtoffer van vuil spelletjein Middellandse Zee? in een DRAAIERS MONTEUR-BANKWERKERS en PLAAT- EN CONSTRUCTIEWERKERS vast werk met goede arbeidsvoorwaarden vmF) COIMRAQ-STORK SPECIALE AANBIEDING! Velours overgordijnen nu 19,25 Dralon-velours nu 21,50 INSCHRIJVING AVONDCURSUSSEN WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 ATHENE Een van de dingen, waarmee praktisch iedereen in Griekenland zich momenteel onverdroten bezighoudt, is anti-Amerikaans te zijn. „Waar komt u vandaan?", vragen taxi chauffeurs en winkeliers hun klanten die geen Grieks spreken. „Bent u Amerikaan?" Uit de wijze waarop ze de vraag stellen, blijkt duidelijk dat je maar beter geen bevestigend antwoord kunt geven. Maar de moord op de Amerikaan- ae ambassadeur in Nicosia en de ge- ■wektdadige demonstraties tegen Ame rika, die zondagnacht in het cen trum van Athene plaatsvonden, val len volgens de publieke opinie hier niet onder dezelfde noemer. Dit rijn vreselijke dingen", zei een Jour nalist. „Dit is met het Griekse volk. Er is hier duidelijk sprake van pro vocateurs". Zondagnacht waren wij getuige van de eerste gewelddadige demonstraties in de straten van de Griekse hoofd stad sinds november vorig Jaar, toen tanks gebruikt werden om een op stand van de studenten van de Poly technische Hogeschool tegen de Jun ta in de kiem te smoren. De betogin gen die in de vroege zondagavond van start gingen, begonnen met slo gans tegen de Amerikaanse militaire bases in Griekenland en de Turkse militaire acties op Cyprus. Naarmate de menigte groeide, schreeuwden de merendeels Jeugdige demonstranten steeds fellere leuzen tegen de Verenigde Staten, de NAVO en de Amerikaanse geheime dienst, CIA. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, die tesamen met de voormalige .ster ke main" van de Junta, brigadier Io- annddes waarschijnlijk de meest ge hate figuur op het ogenblik in Grie kenland is, werd door de demonstran ten persoonlijk aangevallen, met de intussen reeds versleten opmerking dat hij een moordenaar is. Haait Het Grondwetsplein, dat aan één kant besloten wordt door het Griek se parlement en aan een andere kant door het hotel Grande Brittagne, waar premier Karamanlis sinds zijn terugkeer uit Parijs vier weken ge leden zetelt, werd steeds voller. Op een gegeven ogenblik sloot de politie de toegangswegen naar de Ameri kaanse ambassade af. Op dat ogen blik begonnen de gewelddadigheden. Er werd met flessen naar de politie gegooid en deze reageerde daarop met gummiknuppels en, toen de gevech ten steeds ernstiger werden, met traangas en waterkanonnen. Tegen middernacht wa6 het plein schoonge veegd. Volgens de politieraporten lie pen vijf politie-agenitan verwondingen op; het aantal gewonden ander de demonstranten kent niemand. Het belang van deze demonstratie (ook in de hoofdstad van Kreta, He- raklion, vonden hartstochtelijke anti- Amerikaanse betogingen plaats) ligt niet zoveer in het gewelddadig ka rakter ervan hoewel dit het eerste straatgeweld was in het weer demo cratisch geworden Griekenland maar in het feit dat onder de beto gers duidelijk allerlei verschillende en zelfs elkaar vijandige politieke groepen te bespeuren vielen. Politiek Cyprus en het anti-Amerikanisme zijn op dit ogenblik in Griekenland de twee belangrijkste politieke fac toren. De kwestie-Cyprus is er ver antwoordelijk voor, dat de eerste vrije Henry Kissinger en president Ford: gehate mannen in Grie kenland. verkiezingen, die in dit land smds tien jaar op stapel staan, op de lan ge baan geschoven worden. De eerste burgerregering sinds de militaire staatsgreep van 1967 had immers plechtig beloofd om algemene ver kiezingen te organiseren, zodra de Cypriotische tijdbom onschadelijk was gemaakt, of wanneer men ten minste op weg was naar een regeling inzake de kwestie-Cyprus. Het lijkt er nu op dat een oplossing op Cyprus verder weg is dan ooit; zeker verder, dan toen de regering de belofte af legde. Als men tijdens de donkerste perio den van de junta een'Griek vroeg, wat nu wel de oorzaak was van de misère van zijn land en hij moedig genoeg was om een antwoord te geven was het antwoord steevast: „De Ame rikanen". De Amerikaanse bases in Griekenland en de veelvuldige, zeer hartelijke ontmoetingen tussen de Amerikaanse militaire en politieke leiders met de voormannen van de junta (met handenschudden en om armingen), waarover de kranten uit gebreid foto's gaven, versterkten slechts deze mening. De door Ameri kanen hier afgelegde verklaringen dat de Junta-mannen de beste regering van Griekenland waren sinds de tijd van Pericles, en de lege phrasen waaraan de afgetreden Amerikaanse vice-president Spiro Agnew zich tij dens een bezoek aan Griekenland te buiten ging. zullen niet snel verge ten worden. irsk Macht Het gemak, waarmee de Junta viel en een burgerregering opnieuw de macht in Griekenland kon overne men volgens praktisch iedereen hier op last van Kissinger en het feit dat de NAVO en vooral Amerika niet in staat bleken de Turken te dwingen de vijandelijkheden op Cy prus te staken, hebben de verbitte ring alleen nog maar vergroot. De mededeling van Karamanlis van vorige week woensdag dat Grieken land de Turkse agressie op Cyprus niet met militaire middelen kon te genhouden, werd door de publieke opinie hier bovendien nog gezien als een officiële bevestiging van de kant vam de regering dat de Amerikanen in (te Middellandse Zee een of ander vuil spel spelen en daarbij Grieken land als een pion gebruiken. De terugkeer van Andreas Papan- dreou bleek in deze emotionele stem ming een catalyserende functie te hebben. Papamdreou immers wordt door een deel van de mensen hier be schouwd als de meest onverzoenlijke vijand van Amerika in het Middel landse Zee-gebied en door een ander deel van de mensen als een betaal de CIA-agent 'wie een beetje op de hoogte is van de activiteiten van de CIA in dit deel van de wereld, hoeft niet verbaasd te zijn over deze tegen strijdigheid: het zou zelfs zo kunnen zijn, dat Papandreou zowel het een als het ander is). Wat de waarheid ook moge zijn, het bewijst wel dat de naam Papandreou in Griekenland tegelijkertijd de hoop van velen en de angst van vele ande ren symboliseert. Voordat zondagavond de gevechten tussen de demonstranten en de poli tie uitbraken, hoorde men demon stranten de naam van Papandreou gebruiken. Dit bewijst op zichzelf nog niets. Maar er komen nu steeds meer berichten dat zich onder de betogers een aantal welbekende provocateurs bevonden, die voorheen hun kwade diensten aan de Junta hadden bewe zen en die nu anti-NAVO spandoe ken met zich meedroegen. De gewelddadigheden van zondag staan in scherp contrast tot de poli tiek volwassen houding, die het Griekse publiek aan de dag legde, sinds de Junta aftrad. Anti-Amerikaanse hongersta kers voor het graf van de onbe kende soldaat in de Griekse hoofdstad Athene. Op de span doeken staat „Kissinger moorde naar" en „Amerikanen wij zullen ons niet overgeven". „Het is heel eenvoudig", zei een journalist. „Pro-junta-figuren zijn nog steeds actief binnen de strijd krachten. Zij hopen aan te tonen dat Karamanlis in feite de toestand niet onder controle heeft. Daartoe ge bruiken zij de naam van Papandreou in de wetenschap dat hierdoor aller lei emoties opgewekt worden en in de verwachting dat daardoor een wig wordt geslagen tussen de politieke krachten, die Griekenland momenteel beheersen". Gabardine broek. 45/55 Trevira. Luxe voorbeenvoering. Kleuren: camel, bruin, groen, zwart. Matting broek. EuralTergal. Sportief jukstuk. Kleuren; zwart, groen, bruin, blauw. Velours broek. Careerclub. Velours de France. Kleuren: zwart, groen, bruin, blauw. Dpmerkelijke mode Ulllj opmerkelijk geprijsd Bij CONRAD-STORK, machinefabrieken in Haarlem, ligt voor technisch interessant werk te wachten. aanvangssalaris vanaf 25 jaar ten minste f 1.446,54 per 4 weken (f 1.567,per maand) arbeidstijd van 7.30 u. 16.00 uur goede pensioenvoorzieningen 8% vakantietoeslag jaarlijkse gratificatie gratis werkkleding reiskostenvergoeding. Wilt u er meer over weten? Wij hebben morgen (donderdag) zitting in het Gewestelijk Arbeidsbureau, Oosterkerkstraat 1 te Leiden, van 18.30 uur 19.30 uur. Machinefabrie Telefoon (022 Machinefabrieken - Haarlem - Waarderweg 80 (Industrieterrein Waarderpolder). (023) 31 91 70. Na werktijd (023) 33 96 74 (Dhr. Awtssen). in warme gloedvolle kleuren met kleine schoonheids foutjes. Per meter 32,50 Ook in met kleine schoonheidsfoutjes. Per meter 34,— WONINGINRICHTING VAN KLARENB0SCH Haarlemmerstraat 51-53. Zeer beslist de GORDIJNEN-SPECIALIST. R.K. Scholengemeenschap „De Noorderwiek TER HAARKADE 6A - LEIDEN - TEL. 26552 DAMES HEREN Nog enkele plaatsen vrij op de volgende A. beginners maandag KREATIEVE NAALDVAKKEN maandag en woensdag. Aanmelding dagelijks telefonisch tussen 9 en 5 i Persoonlijke aanmelding op de cursusavonden 19.0021.30. Parkeergelegenheid op eigen terrein. De directrice: Mevrouw Th. W. Noordman- Van Mechelen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19