Tolerantie in majeur Veel bezoekers ondanks/dankzij t weer Grote klasse op festival Hot House Als het regent W ethouder sleverancier Politie haalde jongelui zonder kaartje uit trein KOSTBARE TV-APPARATUUR IN VLAMMEN OPGEGAAN (20.000) 9 LEIDEN De maand september telt voor de Leidse universiteit zes tien promoties, t.w. één in de facul teit der godgeleerdheid, zes in de fa culteit der geneeskunde, zeven in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen en twee in de faculteit der sociale wetenschappen. Op dins dag 17 september promoveert de heer E. Oh. O. Ilogu tot doctor in de godgeleerdheid, woensdag 11 sep tember worden de heren B. P. J. Oosterburg en G. D. Maas doctor in de geneeskunde en dezelfde graad zal worden behaald door de heren J. Lens op dinsdag 17 september, J. A. van der Does en J. Bouquet op woens dag 18 september, en K. J. van der Berg op woensdag 25 september. In de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen zijn inmiddels gepro moveerd tot doctor de heren J. L. Mijnheer, R. P. Dessing en R. M. Duin. In deze faculteit zullen promo veren de heren A. F. Angulo (11 sep tember) en A. J. Vijverberg en B. van Dorp (25 september)In de facul teit der sociale wetenschappen zijn gepromoveerd de heren L. J. Th. van der Kamp en J. H. van den Brink. De jazz-zolder Hot House heeft met haar lustrum jazz-festival van afgelopen zaterdag onbewust aangetoond dat het met de ac commodatie voor culturele doeleinden in Leiden schandelijk is gesteld. Naar ruwe schatting moesten tweehonderd belangstellenden, die voor een deel uit randgemeenten afkomstig waren, teleurgesteld huiswaarts keren omdat de vijfhonderd man die bijeengepakt in de grote zaal van de Burcht de muzikale verrichtingen volgden, op geen enkele manier een uitbreiding konden verdragen. Dat het slechte weer 't plan van Hot House om het festival in de openlucht te houden (binnen de muren van de vesting) door kruiste, is tot daar aan toe. Maar dat daar geen adequaat overdekt alternatief tegenover kan staan, mag voor een stad van bijna honderdduizend inwoners toch wel bevreemdend heten.Weliswaair had er. voor wat de capaciteit betreft een redelijk alternatief kun nen worden in de Stadsgehoorzaal. Maar dit zou ongetwijfeld moei lijkheden hebben opgeleverd voor de exploitatie die geheel en al uit de entree-gelden moest worden rondgemaakt. Bovendien biedt deze zaal aan akoestiek en sfeer weinig meer dan een vèiling- hal waar de appelkisten tijdelijk verborgen worden gehouden om de indruk te wekken dat het eigenlijk geen veilinghal is. Hot house probeerde er zaterdag nog alles aan te'doen om zoveel mogelijk mensen in de overdekte Burcht te krijgen. Dat was trou wens ook de reden waarom de toeschouwers geen stoel kon worden aangeboden. De brandweer zei: vierhonderd man op stoelen of vijf honderd man op de vloer en dan geen stoelen en tafels in de zaal. Welnu, Hot House koos voor het laatste. En vijfhonderd man spreidden hun jas zorgvuldig uit op de houten vloer, die alsmaar harder werd naarmate het festival vorderde. In de voorverkoop leverde het jazz-festJval al vijfhonderd reser veringen op. En in vakkringen wordt het resultaat van de voor verkoop beschouwt als veertig a vijftig procent van de totale be langstelling. Dat betekent in dit geval dus een kleine duizend men sen die het festival hadden willen bijwonen. Maar o wee als het in Leiden gaat regenen W.W. Foto links: vijfhonderd man op de houten vloer die alsmaar harder iverd. Foto onder: het trio Louis van Dijk met fluitist Chris Hinze. (Foto's Jan Holvast) LEIDEN De miserabele om standigheden ten spijt kan het lus trum jazz-festival van Hot House, dat afgelopen zaterdag in de grote zaal van de Burcht werd gehouden, het cliché "geslaagd" ruimschoots verdragen. Was het ,dan niet de ac commodatie die alom instemming verwierf, de sfeer moet dat in elk ge val wel hebben gedaan. Het valt tenslotte niet mee om van twee uur 's middags tot elf urn 's avonds het besef dat je ook nog een stuitje hebt steeds maar groter te voelen worden. Zoals het ook wat moet wennen om van tijd tot tijd een kledingstuk af te werpen tenein de de stijgende barometerstand te kunnen bijhouden. Maar des ondanks: geen klacht. De tolerantie was groot, zeer groot. Groot was ook de klasse van de musici die Hot House naar Leiden had gehaald: het trio Wim Over- gaauw, de Amerikaanse tenor-saxo fonist George Coleman, het kwin tet Rob Agerbeek, het Theo Loeven- die Consort (dat ik gemist heb), trio Louis van Dijk en fluitist Chris Hin ze. Onbetwist hoogtepunt vormde het optreden van George Coleman, be geleid door drummer Gerard Ineke, bassist Rob Langereis en pianist Rob Agerbeek. De Amerikaanse te norist liet een techniek en een im provisatievermogen horen waar" Je koud van werd. In een stijl die veel weg heeft van de Parker-methödiek, wentelde hij zich met groot gemak in vijf-achtste en vier-vierde maten en openbaarde hij een brok dynamiek en toonzetting die je op Nederlandse bodem waarschijnlijk met een kaars zult moeten zoeken. Vaderlands Toch kent ook de vaderlandse Jazz z'n coryfeeën. Tenorist Diok Ven- j nik bijvoorbeeld, die zaterdag in 't kwintet van Rob Agerbeek een uit zonderlijke klasse presenteerde. Ook zijn spel kenmerkt zich door een enorme souplesse en grote fantasie.. Zonder twijfel is hij in de for matie van Rob Agerbeek de meest getalenteerde kracht. Maar heeft hij aan de andere kant ook zeker een dergelijke formatie nodig. Want het kwintet speelde zonder uitzondering zeer geïnspireerd en enthousiast. In mindere mate was dat het geval bij het trio Louis van Dijk. Met name drummer John Engels (be paald geen muzikale drummer ove rigens) en bassist Jacques Schols, speelden te routineus én te weinig geïnspireerd om ook maar enigszins MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 LEIDEN "Voor een aantal kwes ties, deels van langere adem, zijn stappen m de goede richting gezet. Wij ve wachten met de nieuwe ploeg van stadsbestuurders, zij het met 'n vertrouwde ploegleider, op even constructieve wijze als met zijn voor gangers contacten te kunnen onder houden. Ir- elk geval zal dit keer niet het stille of ook wel uitgesprokene verwijt, mogen worden gemaakt, dat de universiteit zich onvoldoende, van het gebeuren van de eigen stad aantrekt. Als leverancier van wet houders heeft zij zich bepaald niet onbetuigd gelaten". Dit zei mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, van middag bij de opening van het eeuw feest-academiejaar 1974/75 in de Stadsgenoorzaal bij welke gelegen heid ook drs. D. L. Couprie, voorzit ter van de universiteit, een toespraak hield en wel over wat hem "in de af gelopen Jaren bewogen heeft en nog beweegt". Zie verder pagina Binnenland. te kunnen boeien. Louis van Dijk nog altijd een imponerende pianist had dat iets minder, maar wekte in het begin de indruk toch niet met groot plezier bezig te zijn. Later kwam daar verbetering in toen Chris Hinze zich bij het trio voeg de. De concentratie nam toe en in een aantal werkjes begon de muzi kale superioriteit van pianist en fluitist zich af te tekenen. Van Louis van Dijk met z'n soms aan de stijl van Art Tatum herinnerende impro visaties (op momenten dat bassist en drummer volkomen 6tilte betracht ten) en van Chris Hinze met zijn enigszins klassiek getinte, romanti sche fantasieën die in reikwijdte geen grenzen lijken te kennen. Ook het optreden 's middags van het trio Wim Overgaauw kon af en toe boeien. Het stuitte alleen te vaak op de ongeschiktheid van de ac commodatie. Met name Wim Over gaauw, die in het algemeen toch wel in staat mag worden geacht om een stuk redelijke jazz te spelen, kwam niet goed over. Zijn snarenspul ging verloren in de massaliteit van het geluid. En dat is toch zo ontzettend storend. WIM WIRTZ LEIDEN Naar alle kanten sloegen de vlammen zaterdagmid dag uit het pand Fagelstraat 43. In het pand ging de gehele inboe del van de zolderverdieping verloren. Een zoon des huizes is een verwoed tv-amateur en had voor zo'n f 30.000 aan apparatuur opge slagen. De brandweer was het vuur binnen korte tijd meester, Hoe de brand is ontstaan is nog een raadsel. De totale schade kan worden geschat op f 50.000. De brandweer had, in verband met de sterke wind, alle moeite om te voorkomen dat de vlammen naar de belendende percelen oversloeg. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Zaterdagmiddag is de Party-shop aan de Garenmarkt heropend. Dat werd opgeluis terd met tal van attracties, al werkte het weer niet erg mee. André "boereknul" van Duijn was er in ieder geval en vormde een gewild object voor handtekenitigenjagers. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Zaterdagavond heeft een groepje van 5 rijksgenoten eni ge moe'ijkheden veroorzaakt in de trein van Utrecht naar Leiden. Zij waren met in het bezit van een plaatsbewijs. Toen de conducteur hier ovïr enige aanmerkingen maak ten namen zij een dreigende houding aan. Op het station Leiden riep de conducteur de assistentie in van de Leidse politie. E>eze heeft de jongelui uit het stationsgebouw weten te krijgen. Proces verbaal is niet opge maakt. Ondanks de abominabele weers omstandigheden waren toch nog 165 liefhebbers op zaterdagmorgen naar de Groenoordhal gekomen om deel te nemen aan de Leidato-prestatieloop. Hoewel deze loop geen echte wed strijd is, zijn er toch elk jaar weer een aantal aantrekkelijke prijzen te winnen. Er wordt door diverse deel nemers dan ook in een hoog tempo gelopen. Als eerste meldde Bert Smit zich na 17 minuten en 15,5 sec. weer aan de finish bij de Groenoordhal. Na hem, volgden L. v. Densen en G. Ooms. De snelste dame was L. v. d. Hoorn, gevolgd door R. Loos en W. van Tol. J. v. d. Reydera was met zijn 53 jaar de oudste deelnemer bij de heren terwijl bij de dames mevrouw E. M. Leemans met haar 66 Jr. aan spraak op "die titel" kon maken. De jongste deelnemers waren Ron nie Elfrink en Monica Aster, beiden' 4 jaar. Evenals bij de dames en he ren werden ook bij dé meisjes en jon gens klasseringen van de eerste drie aankomenden gemaakt. Bij de meis jes was de volgorde: 1. M. Weeda, 2. M. v. d. Salm en 3. J. Timmer. Bij de Jongens: 1. G. d. Bont, 2j C. Winkel, 3. M. Weyers. Voor neer omdat hij die fijne nieuwe baan krijgt. LEIDEN Ondanks de regen, on- danks de wind, ondanks het feit dat Je eigenlijk beter bij de kachel thuis kon zitten, hebben ruim 20.000 men- - sen besloten om naar de Leidato te gaan. Was het vrijdagavond gezellig druk, zaterdagmiddag waren de ra- men van de Groenoordhal al een! beetje beslagen en gisteren was het* druk, zó druk dat Je al ellebogen- moest gebruiken om ergens bij te;j komen. De bedoeling van de organi-" satie, dat staat als een paal boven water. Gisteravond was Jan Holvast bin nen de poorten om de twintigdui- zendste bezoekster te fotograferen. Het was mej. Corrie Juffermans uit de Javastraat 8 in Oegstgeest. Die samen met haar vriend waardebon nen in ontvangst mocht nemen, be nevens een zitkussen, een ets, een antieke bierpul, bloemen en planten en' vele andere fraaie geschenken. De 50.000ste bezoeker wordt ook nog verwacht. En wat die allemaal niet Inkrijgen gaat. Niemand woont te ver om 'n bloemetje, te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! Fleurop Inlerflora Nederland. Gegarandeerd goed.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3