Noordwijk naar geflatteerde zege in derby Lido Buitenzorg toont kracht Ernstig ongeval tijdens motorraces in Opatija RCL verspeelt voorsprong LEIDEN Noordwijk heeft in de door regen en storm omspoelde Noordzee-derby tegen Quick Boys een verdiende, maar ook enigszins geflatteerde 20 overwinning behaald. De beide tweedeklassers Ter Lee de en RCL kwamen beide tot 'n gelijkspel, 1L respectievelijk tegen PPSC en SSS. Vierdeklasser Randstad Sport verloor met 20 van Schoonhoven. stra werd kundig gepasseerd, en met een schitterend schot gaf eerstgenoemde Schoonhoven een voorsprong1—0. Het bleek de ge nadeslag voor Randstad, dat ver terugviel. Schoonhoven bleef daarentegen onverdroten door gaan. Dat leverde tenslotte nog een tweede goal op. Wim van Overbeek: 0—2. Doelman Floor Schaap van Quick Boys houdt Jan Willem Bogers van Noordwijks tweede treffer af. (Foto Jan Holvast) Henk van Kessel was ook in de elfde race van het wereldkampioenschap 50 cc ongenaakbaar. Henk van Kessel wint 50 cc-klasse MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 Noordwijk—Quick Boys Noordwijk is tegen Quick Boys bijzonder voortvarend van start gegaan. Terwijl de Katwij- kers moesten wennen aan de ve le handicaps de aanvallers Jaap Heerikhuizen, die later ove rigens toch nog inviel, Leo Pluim- graaff en Cor Verdoes waren ge blesseerd kwam Noordwijk in de eerste periode bij vlagen tot knap voetbal, dat na een kwar tier werd beloond met een treffer van Arie Weijers. In plaats van een ruggesteun betekende de 1—0 evenwel het begin van een moei lijk tijdperk. De combinaties 'vwamen stroever tot stand, er werden fouten gemaakt in de ver lediging (vooral door laatste man Jan Schoen) en Quick Boys kreeg vooral dankzij de goed sto rende Wim van der Plas ook kan sen. De tevoren zo vaak eenzaam in de voorhoede vertoevende Van der Plas ving bijvoorbeeld de bal na een uittrap van Schoen op. maar wist van die slordigheid niet te profiteren. Jaap Hoek schoot over na een misser van Karstens en Piet Haasnoot moest worden afgestopt door doelman Smit. Na de rust toen Quick Boys zijn aanval tot drie man uitbreidde, omdat midden velder Koos Klinkenberg een linie opschoof, hebben de Katwijkers dergelijke kansen nauwelijks meer gehad. De ploeg speelde te ge haast en bovendien wist een tech nisch beter Noordwijk zich gelei delijk aan te herstellen. Niet al leen in defensief opzicht (Schoen), maar ook in de aanval waar Jan Willem Bogers uit groeide tot de grote uitblinker. Nadat Bogers. die Remmelzwaal voortdurend aan zijn plaats bond en Bröring nog goede kansen hadden gemist, zorgde Bröring in de laatste minuut voor 2—0. Bij een voorzet van Bogers ont stond er een misverstand tussen Remmelzwaal en doelman Schaap, waarvan Bröring simpel gebruik maakte. Het naar de tweede klasse ge degradeerde Ter Leede heeft in de nieuwe omgeving nog wat aan passingsproblemen. De Sassen- heimers. die nu zelf het spel moeten maken, kwamen ondanks een duidelijk veldoverwicht tegen het Schiedamse PPSC niet ver der dan 1—1. Het duurde zelfs tot ver in de tweede helft, alvorens Jan Zandvliet er in slaagde de in de eerste helft opgelopen ach terstand weg te werken. Bij Ter Leede speelde Huib de Goey weer mee, die een drietal weken absent is geweest. In de eerste helft speelde de ex-ASC'er bepaald niet sterk, maar na de rust herstelde hij zich duidelijk, evenals trouwens Ter Leede. RCL KLAASWAAL RCL heeft in z'n tweede competitiewedstrijd, "uit" tegen SSS, een verdienste lijk i—1 gelijkspel behaald. De Leidei dorpers, die door het met verschijnen van de spelersbus drie kwartier te laat en met eigen vervoer de verre reis naar Klaaswaal aanvingen, hiel den in dit (dan ook tien minuten te laat begonnen) duel, tot acht min aren voor tijd een "winnende" 1—0 «.core in handen. Toen echter Lido Buitenzorg maakt rol waar Wassenaar Het weer was bijzonder slecht. Misschien net zo slecht als twee jaar geleden toen Lento H met de Limburger Wim Velis op Duindigt de Draversderby won. Ook zaterdag was de baan erg zwaar. Een kolje dus naar de benen van Lento H in het Criterium der Vierjarigen waarin Lido Buitenzorg met Giel van der Togt als favoriet van start ging en deze rol ook waar kon maken. Hij ging voor Lex Areta als eerste over de eindstreep. In de laatste ronden leek het er even op. dat Lento H zijn huzarenstukje uit de derby zou gaan herhalen. Als een straaljager kwam hij naar voren en toen de paarden de laa-ste bocht ingingen, ging hij royaal aan de leiding. Maar het had lalijkbaar toch te veel kracht voor werd de vloedgolf van SSS-aan- vallen uitblinker doelman Bram Brandt te machtig: 1—1. De Racing trad zaterdag met drie invallers tegen de "medekop loper" ook SSS won zijn eerste duel aan. Behalve Leo Holl, nog altiji op vakantie, mis e RCL de ze k°er eveneens Bert de Ruyter (verijl) en de voorlopig ge schorste Koos Haneveld. Van de vervangers kwam vooral gelegen heidi-laatste man Ab Braat tot een goede prestatie. Met de storm in de rug nam RCL in de eerste helft direct het initl ef. De snelle Leo van der Berg en de als altijd lastige Dirk Bijl zorgden voor de nodige span nend» momenten voor het SSS- doel. Weer zo'n aanval, nu met Bas Ederveen in de hoofdrol, vormde in de dertigste minuut de inleiding tot de enige Leiderdorp- se r-effer. De rood-witte aanvoer der werd binnen de beruchte lij nen togen de grond gewerkt en voorslopper Wally Haver teken de vervolgens voor een perfect genomen strafschop: 01. Na rust mocht RCL-doelman Bram Brandt, die in de eerste pe riode slechts enige afstandsscho ten op zich had zien afgevuurd, echt in actie komen. De thuisclub benu^oe de harde wind om vanuit de meest onmogelijke posities te sohie;en. Brandt wist echter de moeilijkste ballen te stoppen. Toch zou RCL 2 maal gelegenheid krijgen de voorsprong uit te brei den. Leo van der Berg (15de mi nuut) en Ton Ederveen (35ste) slaagden er echter niet in reële kanien te verzilveren. De thuis club wel. In de 38ste minuut was het Nooteboom, die de al met al verdiende gelijkmaker achter Brandt plaatste. Randstad Spart VOORSCHOTEN Een mat spelend Randstad Sport heeft het ook de tweede wedstrijd niet in een overwinning kunnen omzetten. De wijzigingen, die oefenmeester Van der Zwan in het kampioens elftal heeft aangebracht blijken tot op dit moment de eenheid in de gelederen danig aangetast te hebben Vooral het ijzersterke middenrif van weleer, bestaan de uit Wijenberg, Vonk en Meye- rink, is door het ontbreken van Vonk en Meyerink volledig ont kracht. Dit bleek ook weer tegen Schoonhoven dat het middenveld volkomen in zijn bezit had en met fr—2 won. In de eerste helft slaagde Randstad Sport er nog in de tac tisch sterk spelende tegen stander van treffers af te hou den. Vooral de razendsnelle spits Van Overbeek bezorgde Zeilstra veel hoofdbrekens. Door het uit stekende optreden van Keyzer, De Graaf en Teske wist Rand stad Sport de rust met een dub- belblanke stand in te gaan. Na de hervatting nam Schoon hoven Randstad al snel in de tang. Toen ook, bleek hoe het mid denveld is verzwakt, want met name Hensing en Kooy brachten er niet veel van terecht. Mede hierdoor kwam de achterhoede onder zware druk te staan. Vijf tien minuten voor tijd werd spits Van Overbeek gelanceerd, Zeil- het paacd gekost. In de rechte lijn sprong liij weg en Lido Buitenzorg en ook Lex Areta liepen hem voorbij of hij er niet stond. Terugvechtend kwam Lento H nog als derde over de eindstreep. Bij de volbloeds stond de Grote Prijs der tweejarigen op het programma. Bij het ontbreken Van de nog steeds onverslaanbare Prince Wolter kwam Henk van der Kraats, de Ned irlandse kampioensjockey in het zai?l op Woodfeets Speedy. Notre Debut met Rober Wetemans en Rathsalla met Kevin Davies vertrokken als de favorieten. De eerste ging als winnaar over de finish. Rathsalla stelde duidelijk teleur. Het paard dat aan de kop ging moest al snel de concurrentie laten ga <n, brak uit en kwam bijna op de -^andbaan terecht. Woodfeets OPATIJA Henk van Kessel. die zich al zeker weet van de wereldti tel, heeft gisteren in de Joegoslavi sche plaats Opatija de vijftig cc- klasse gewonnen van de elfde en voorlaatste race van het wereld kampioenschap. Tijdens de wedstrijd in de 350 cc klasse deed zich een ongeluk voor. De Brit Billy Nelson verloor bij een snelheid van ongeveer 200 km per uur de macht over het stuur en vloog in de toeschouwersmenig te. Nelson en tien toeschouwers wer den met min of meer zware verwon dingen naar het ziekenhuis van Rije- ka overgebracht. Winnaar werd in deze klasse de wereldkampioen Gia- como Agostini voor de Brit Dodds en de Duitser Die ter Braun. In de vijfde en laatste kampioens motorcross 500 cc op het prachtige circuit rond de St Pietersberg te Maastricht heeft Gerrit Wolsink zijn nationale titel geprolongeerd. Wol sink had in de voorgaande vier wed- Speedy kwam op de tweede plaats voor Black Match. Mede door de regenval waren er de nodige verrassingen op Duindigt. In de ren voor amateurs en tmatrices won mej. G. Beuker voor de tweede maal in haar leven. Ze zegevierde met de merri Susy A voor Lavendel en de met bijna 82 kilo belaste Cleeve HUL Uitslagen De uitslagen van de zaterdag te Duindigt gehouden draverijen en rennen zijn: Boekeloprijs 2040 m.: mot autostart: 1. Likely Devil (J. Kroon), 2.57-5, 1.27, 2. Lola van strijden reeds zeven manches gewon nen maar was in Roden in een nog een goed resultaat nodig had. De rijder uit Lochem nam bij de start van de eerste manche de leiding om op dezelfde plaats na 27 minuten plus twee ronden te worden afge- vlagd als Nederlands kampioen. Zaterdag en zondag hebben op het circuit van Zandvoort storm en re gen de resultaten van de sterrenda- gen en de produktieraces van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging zwaar gedrukt. Er werden vijf wedstrijden verre den die echter weinig spanning te zien gaven. Alleen in de laatste ont moeting zorgde Kees Bouwmeester uit Abbenes met zijn Honda voor vuurwerk. Als laatste gestart wist hij zich reeds in de tweede ronde op de achtste plaats te klasseren, om tenslotte vlak achter winnaar Rob Bron als tweede te eindigen. Er deed zich tijdens de derde wed strijd standaardklasse 350 tot en met Voorne, 3. Lord Six. Toto. Winn 6.10, pl. 4.10, 1.70, 3. kopp. 19.80, trio 759.50. Batmanprijs 2120 m.: 1. Mariesol H. (W. Velis) 3.09.6, 1.31-2. 2. Mai Re- gina, 3. Minnie Bird. Toto. Winn. 3.10, pl. 1.50. 1.50, 2. kopp. 7. Darling Carolineprijs 1900 m.: 1. Marcellina <K. Davies) 2 07.9, 2. Off spring, 3. Jacob Maris. Toto. Winn. 4.40, pl. 1.40, 1.40, 1,50, trio 318.10. Beilenprijs 2520 m.: 1. Maestro Cavaljos (J. Hendrikx) 3.41.5, 1.27.9, 2 Marjon Hess, 3. Koby B., Toto wi. I.80, pl. 1.10, 1.20, kopp. 2.80. Barneveldprijs 2040 m.: met auto- start: 1. Julius Caesar (J. Leeuwen kamp) 2.52.5, 1.24., 2. Iron, 3. Kid As ter. Toto. Winn. 6, pl. 130, 1.20, 1.30, kopp. 9.20, trio 37.20. Grote prijs der tweejarigen 1800 m. ren: 1, Notre Debut (R. Wetemans), 500 cc een vry ernstig ongeval voor. Coureur Jacob aan het Rot uit Zwol le kwam in de Gerlachbocht ten val en moest met een hersenschudding in het Sint Elizabeth ziekenhuis in Haarlem worden opgenomen. Zijn toestand is bevredigend. In Apeldoorn heeft de Arnhemmer Gert Demoed bevestigd dat hij de sterkste is in de 125 cc klasse dit jaar. In de vierde kampioensmotor cross had Demoed reeds de nationa le titel veroverd maar in Apeldoorn in de vijfde en laatste kampioens wedstrijden won hij nog eens beide manches van 20 minuten plus twee ronden. Hoogtepunt van de wegraces in Kol lum, die zaterdag onder uitzonder- derlyk ongunstige weersomstandighe den, werden gehouden, was de wed strijd in de 350-cc klasse interna tionaal. Adrie van den Broecke werd winnaar met slechts eentiende van een seconde voorsprong op Wietze Veenstra. 2.03.7, 2. Woodfeeets Speedy, 3. Black Match (Gb). Toto. Winn. 5.10, pl. 2, 1 60. 1.20. kopp. 3.60. Criterium der 4-jarigen 2100 m.: 1. Lido Buitenzorg (M. v.d. Togt) 2.57, 1.22.7, 2. Lex Areta. 3. Lento H. Toto. Winn. 2.60, pL 1.30, 1.50. 3. kopp. 4.90, trio 70.20. Borculoprijs 2100 m.: 1. Ironie (J. van Dooyeweerd) 2.59.2, 1.24.5, 2. Henry Belwin, 3. Fletcher D. Toto. Winn. 1.50, pl. 1.20, 1.30, kopp. 2.30. Evolutiaprijs 1300 m. ren: 1. Susy A. (mej. G. Beuker) 1.24.4, 2. Laven del (Ire), 3. Cleeve Hill (Gb). Toto. Winn. 6.20, pl. 2, 2.50, 2. kopp. 12.20, trio 114.50. Borneprijs 1600 m. met autostart: 1. Lyrana (H. Vrugt Jr.) 2.16.3, 1.25.3, 2. Jefferson, 3. Jaguar Gregor. Toto. Winn. 2.50, pl. 1.40, 2.20, 6.60. Totalisator-omzet; pfifo „Controle op anabolica werkt preventief' ROME "De controle op het ge bruik van anabole steroiden heeft hier in Rome toch invloed gehad", aldus ir. Ad Paulen, de voorzitter van de Europese Atletiek Associatie (EAA) gisteren na afloop van de Europese atletiekkampioenschappen. "Met de methode die we hier toepasten was het nog niet mogelijk om direkt of binnen enkele dagen een uitslag te hebben, maar het is duidelijk dat het controleren op het gebruik van de spierpillen preventief heeft ge werkt." Ir. Paulen doelde daarmee op de prestatie bij het kogelstoten van de dames en de heren en het discuswerpen heren, die beneden het normale niveau van de afgelopen ja ren bleven. "Uiteraard kunnen ook de klimatologische omstandigheden invloed gehad hebben maar die al leen kunnen niet de teruggang heb ben veroorzaakt. We gaan in de EAA en ook in de IAAF zeker door met deze controle. We willen dit kwaad ook al zal het veel geld kosten uitroeien. Volgend jaar bij de Euro pa-cup wedstrijden zal er ook con trole zijn. Ze rijn nu gewaarschuwd en dat die waarschuwing effect heeft, is ons wel gebleken uit de reacties die we hier gekregen hebben. De Engelse kogelstoter Geoff Ca pes, die in Rome met 20.21 ruim on der zijn persoonlijk record van 21.37 meter bleef, verklaarde zondag dat in het atletendorp grote opluchting heerste, toen vorige week bekend werd dat de controle op anabolica dit keer nog niet tot uitsluiting zou leiden. Volgens Capes waren som mige atleten een maand geleden al opgehouden met "slikken". Capes vindt het overigens onjuist dat alleen werpers zouden worden gecontro leerd. De springer en de lopers be horen naar zijn mening niet te wor den "vrijgesteld". Pakistani willen niet spelen tegen Israel TEHERAN De Pakistaanse bas ketballers hebben zaterdag tijdens de Aziatische Spellen in Teheran gewei gerd uit te kx*nen tegen Israël De Pakistani, doe het duel uit de eind ronde tegen Israël zonder twijfel zouden hebben verloren, gaven geen reden op voor hun weigering tot spe len. Verondersteld wondt dat Pakis tan een gebaar wilde maken ten op zichte van de Arabische landen. Chi na deed hetzelfde toen een schenner en een tennisster moesten uitkomen tegen Israëli's. Pakistan speelde en won overigens wel de tenniswedstrijd tegen Israël. De Israëlische basket- balploeg werd reglementair tot win naar verklaard, 2—0. Het waterpolotoemooi eindigde in een overwinning voor Iran, dat in zijn laatste twee ontmoetingen Koe weit (32—1) en Singapore (9—1) versloeg. Iran bleef op doelcijfens Ja pan en China voor. De ploeg van Iran heeft door zijn overwinning bij de Aziatische Spelen automatisch hei recht van deelnaming verkregen aan het wereldkampioenschap in CaJii (1975) en de Olympische Spelen van Montreal in 1976. De Zijl/LGB wint eerste ronde van Sportfondsen- toernooi LEIDEN Als voorbereiding op de waterpolo competitie, die in okto ber start, is dit weekend de eerste ronde gespeeld van het Sportfond- sentoernooi. De Zijl/LGB werd pou lewinnaar en moet volgende week ZIAN/Vitesse en de Meeuwen be strijden. LZ'86 dat in rijn poule der de en laatste werd, ontmoet in de verliezersronde o.a. SVH. Hoofdklasser De Zijl/LGB had niet zo'n sterke poule-indeling ge troffen en profiteerde daarvan door in de eerste wedstrijd tegen eerste klasser ESCA wat te gaan experi menteren. In deze wedstrijd wissel de coaóh Hennie Hensing veelvuldig waardoor de Leidenaren maar moei lijk het juiste ritme konden vinden. De roodwitten kwamen echter toch op een voordelige 53 score uit. Als tweede stond de wedstrijd tegen Ne- reus op het programma. De Zijl/LGB won in de vorige competitie twee maal van deze ploeg en bleek ook nu de sterkste. Toch werd in deze wed-, strijd duidelijk, dat de Leidenaren op het grote 30 meter veld nog wat nauwkeurigheid misten. Het score- verloop was als volgit: Eerste part 0—1 Ruud van Mee-, rendonk 1—1 leo Onderwater. Twee de part 1—2 Van Meerendonk. 2—2 Rob Schorten. Derde part 2—3 Cees Mantje. 3—3 Rob Schouten, 4—3 Albert Spijker. LZ'86 heeft het zaterdagavond in zwembid De Slag in Zaandam niet kunnen bolwerken tegen de hoofd klassers HZPC en AZPC. De wed strijd LZ'86HZPC ging nagenoeg gelijk op, maar de routine van de Hagenaars gaf de doorslag. Fried -. Elzenga opende voor LZ'86 de score met een afstandschot HZPC kwam nog in het eerste speldeel gelijk door Klumpe en liep in de volgende spel- delen uit naar 1—4 door doelpunten van Mudde, Van der Belt en Klum pe, waa'na Jan Breedeveld de eind stand op 2—4 bepaalde. AZPC bleek voor LZ'86 duidelijk te sterk. Hoewel de gevaarlijke Geu tjes door LZ'86 mid achter Wim van Zijl vakkundig werd uitgeschakeld, kreeg AZPC toch veel kansen, voor al door na een afgeslagen LZ'86 aan val telkens massaal uit te breken, en zo wer.1 op regelmatige wijze een 8 2 eindstand bereikt. De tussenstan den: 2—0, 5—1, 7—1, 8—2. De Leidse doelpuaten werden gescoord door Jan de Graaf. AZPC werd poulewinnaar, want. de wedstrijd tegen HZPC was in 'n 3—2 overwinning voor de Amersfoor- ters geëindigd. Frits Pirard wint Omloop van het Zuiden EINDHOVEN Frits Pirard, de negentienjarige amateur uit Breda, heeft zaterdag 'n schitterende over winning behaald in de Omloop van het Zuiden, een semi-klassieker voor amateurs. Pirard ontsnapte 16 kilo meter voor het einde uit een kop groep van vijftien renners. In zijn solovlucht bouwde hij een winst op van 38 seconden op het tweetal Coo- remans-Spijkerboer, dat een ver geefse jacht had ingezet op de vluch teling. Het restant van de kopgroep verspeelde ruim een minuut op Pi rard. De beslissende slag viel al halver wege de eerste van de vijf ronden - start en finish te Vessem bij Eindho ven - toen 21 renners wegsprongen. Zes man hielden het niet vol onder de abominabele weersomstandighe den, regen en stormachtige wind teisterden kopgroep en peloton en tegen het eind van de krachtenslo- pende race slaagde niemand erin de krachtige aanval van Pirard te weerstaan. Hennie Kuiper is zaterdag als zes de geëindigd in het eerste gedeelte van d derde etappe van de Ronde van Catalooüë. Bijna vijftig rijders sprintten voor de ritoverwinning na de etappe over 155 kilometer van Cunit naar Moncada. Domingu Pe- rurena won het laatste gevecht. Het tweede gedeelte van de derde ebappe, een rilt over 21 kilometer op het circuit van Montjuiöh, werd ge wonnen door de Portugees Martins, die bijna een halve minuut voor sprong op het veld had. Hennie Kuiper kwam als vijfde over de streep. Bernard Thevenet won gisteren de vierde etappe. Thevenet kwam al- - leen aan in de badplaats Playa de Aro. Hemnlie Kuiper eindigde de rit als zesde met bijna een minuut ach terstand op de Fransman. HEERLEN Marian Laudin heeft gisteren het herenenkelspe] gewon nen van het nationale DSM-toernooi in Heerlen. Fred Hemmes, die in de finale voor stond met 7—5 44, moest opgeven wagens kramp. Bij de damis ging de zege naar die West- duitse Cora Streydt, die de Neder landse kampioene Marijke Schaar versloeg. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11