Hervorming in landbouw organisaties „Je lost moord op, maar de kater Wilma (3) werd door eigen moeder vergiftigd Goochelfeest in Noordwijkerhout Eis van actiecomité's: KRUISINGA EENS MET LUNS Teamwerk en specialisatie bij Amsterdamse recherche ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 Door Sybe Stamm Assen Drie keer was de kleine Wilma bewusteloos en met zware vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis te Hoogeveen opgeno men, voordat de aanstonds gewaar schuwde justitie eindelijk ingreep. Wilma's moeder bekende al bij het eerste verhoor onmiddellijk. „Ik heb Wilma willen doden omdat mijn man dreigde bij me weg te gaan en liet kind mee te nemen. Ik was van plan daarna mezelf ook van kant te maken. Ik zag geen uitweg meer", Verklaarde de vrouw aan de politie, tiermien (29) was al eerder ge trouwd geweest maar het eerste hu welijk mislukte. Hoewel dit slechts ijl zeer dringende gevallen gebeurt, \fraren de beide kinderen aan de va der toegewezen. In haar tweede huwelijk had Her- mien weer een dochtertje gekregen. Toen ook deze echtverbintenis op de rotsen dreigde te lopen, werd Wilma (3) de dupe. Het kind leed aan vallende ziekte. Maar artsen in het ziekenhuis te Hoogeveen hadden eerder de indruk gekregen dat Wilma's kwetsuren niet waren veroorzaakt door vallen, maar door mishandeling. Verdenkingen Sindsdien was Wilma nog eens op genomen omdat zij twintig capsules van een of ander geneesmiddel zou hebben opgegeten. De artsen twij felden. Nadat zij weer naar huis was gezonden volgde in februari op nieuw een spoedopname, ditmaal omdat zij plotseling het bewustzijn had verloren. Oorzaak bleek een overdosis van haar medicijn Tegre tol. Moeder Hermien wist van niks, maar zij werd nadrukkelijk gewaar schuwd. Ook de justitie werd in kennis gesteld. Toen Wilma in april ten tweede male bewusteloos naar het zieken huis was gebracht weer wegens een overdosis Tegretol werd bui tendien geconstateerd dat de peuter ook in het ziekenhuis nog werd ver giftigd met Megadon. Dit is een slaapmiddel dat in het ziekenhuis niet werd gebruikt, maar wél door Wilma's moeder. De verdenking tegen Hermien was nu levensgroot. Haar ondervraging door artsen leverde niets op en de justitie zag nog steeds geen reden in te grijpen. Wel werd besloten een „val" uit te zetten door aan Wilma poeders voor te schrijven Kind dupe van problemen in tweede huwelijk met een bestanddeel hoeveelheid in haar bloed elk ogen blik kon worden gemeten. De ou ders kregen opdracht alle overgeble ven Tegretol-tabletten te vernieti gen. Slapen Bij haar arrestatie verklaarde Her mien dat haar man de tabletten door de wc had gespoeld, behalve de inhoud van één flesje. Want dat had Hermien achtergehouden, „voor het geval dat Jan nog eens zou dreigen met Wilma weg te gaan". Op 29 mei gaf Hermien voor de derde keer een enonme overdosis Tegretol aan haar dochtertje. In plaats van een half tabletje stamp te de moeder zeven tot acht tablet ten van het giftige medicijn door Wilma's pap, plus nog twee tablet ten van haar eigen kalmeringsmid del Valium. „Eet maar op, dan gaat Wilma een poosje slapen", had zij er bij ge zegd. Het heeft weinig gescheeld of Wilma was voor eeuwig ingeslapen. Aan de politie bekende de vrouw: „ik dacht dat deze hoeveelheid wel voldoende zou zijn om Wilma te doden". Een uur nadat het kind bewusteloos was geraakt liet Hermien haar man van zijn werk halen. Jan S. waar schuwde onmiddellijk de dokter. Binnen een half uur was in het ziekenhuis Wilma's maag leegge pompt. Het kind bleef in leven en verkeert nu weer in goede welstand. Moord Hermien staat terecht voor poging tot moord. Haar bekentenis heeft zij inmiddels echter herroepen. „Ik wou Wilma niet doden", snikt de verminderd toerekeningsvatbare vrouw voor het hekje. Waarom gaf zij haar kind dan tot drie keer toe een levensgevaarlijke overdosis medicijn? Hermien: „om dat Jan dreigde bij me weg te gaan en Wilma mee te nemen". „Vond u dat hij haar ook niet mocht hebben?" „Daar heb ik niet bij stil gestaan", snikt Hermien. „U wilde uw man toch treffen?" „Maar ik wilde Wilma niet doden. Als zij bewusteloos was, belde ik zélf toch altijd op" Volgens de gerechtspsychiater moet Hermien dringend worden verpleegd in een psychiatrische kliniek. Offi cier van Justitie mr. Van Oldenbeek eist derhalve wegens poging tot moord een Jaar gevangenisstraf en TBR. Vrijspraak, bepleit advocaat mr. R. van der Molen, want Hermiens op zet tot doden is niet bewezen. Bo vendien is Wilma's redding te dan ken aan het feit dat Hermein zelf tijdig alarm heeft geslagen. ZU is dus in elk geval vrijwillig terugge treden. Vonnis 13 september. BLOEMENCORSO AALSMEER Bezoek de tentoonstelling MENVEILING te Aalsmeer op vrijdag 6 september vs op zondag 8 september v« In vele stands informatie over bloemen de corsowagens in de BLOE- 14.00—22.00 uur 11.00—19.00 uur „Noordwijkerhout", zo zei gister middag burgemeester Bosma in een toespraak, „is bijzonder blij dat er na de vele ivoor leken) „saaie" con gressen eindelijk weer iets leuks gaat gebeuren". De Nederlandse Magische .Unie (N.M.U.) heeft voor dit week einde (van vrijdag tot zondag) een congres voor de goochelkunst geor ganiseerd. Op dit congres dat plaats vindt in het Leeuwenhorst Congres Center zal ook het N.M.U.-concours gehouden worden. Het organisatieco mité hoopt dat dit jaar de grote Demonstranten spijkeren deur Lammers dicht AMSTERDAM Verbol gen demonstranten tegen de Amsterdamse metro-bouw heb ben gistermiddag de deur van de riahte grachtenwoning van wethouder Lammers dicht gespijkerd. De betogers brach ten voor de deur een plankier aan waarop het Amsterdamse stadswapen stond met de tekst „verkrotting", „sloop" en „spe culatie". Pogingen om de straat voor het huis open te breken mislukten doordat de politie in greep. Omdat de familie Lam mers niet thuis was werden er smaadllederen gezongen aan het adres van zijn buurman: VVD- fractieleider Wiegel. jKabinet wil jsnel regeling' jSurinamers 1 DEN HAAG Minister De Gaay Fortman bespreekt de komende da gen met de Surinaamse regering de mogelijkheden voor een regeling Ipzake de volksverhuizing van Suri- Oauiers naar Nederland. De ministerraad heeft giste llen richtlijnen besproken voor het gesprek. De raad heeft haast met zo*n ijegeling, maar houdt overigens vast *an het principe, dat een toelatings regeling voor rijksgenoten er niet «hoet komen. Wel möet minister De Qaay Portman maatregelen zien te ÖeTelken, die de zaak in goede banen kunnen leiden. DEN HAAG Het landelijk actiecomité van boeren en tuin ders vindt dat de land- en tuinbouworganisaties hervormingen moeten ondergaan om beter te kunnen functioneren op het ge bied van de belangenbehartiging. Een korte schets van zulke hervormingen heeft de voorzitter van het comité, de heer K. Olieman gisteren overhandigd aan drs. R. J. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale landbouworgani saties. ereprijs (grandprix) weer eens uit gereikt kan worden. Bij goochelen is het niet zo dat ieder Jaar een kampioen gekozen wordt. Om dit te bereiken moet de beste van het concours tevens een vastgesteld aantal punten proberen te behalen. Naast die concours, dat over de volle drie dagen verdeeld is, bestaat het programma nog uit vele andere on derdelen, handelarenexoositie, goo chelaars demonstreren hier hun zelf bedachte trucs en proberen deze aan hun collega-goochelaars te verkopen. Zij gebruiken deze trucs dan als ba sisgegeven, het is niet zo dat hon derden goochelaars dezelfde truc uit gaan voeren. Vele „uitvinders" heb ben hier jaren werk aan gehad. Fred Kaps, de Hongaar Petrick en Roy Baker zullen op deze dagen le zingen houden. Dit is het educatieve onderdeel van dit congres. Naast de ontspanning willen de goochelaars ook iets leren van him beroemde collega's. Het concours is. verdeeld in ver schillende categorieën. Voor deze ca- tegoriën zijn aparte prijzen beschik baar. Vrijdagavond was de beurt aan de algemene goochelkunst (de win naar van de grand prlx komt meest al uit deze categorie) en de mani pulatiekunst (Hierbij gaat het voor al om de vingervlugheid waar bij voorbeeld Fred Kap6 een meester in is>. Vandaag volgt het kinderpro gramma (voor kinderen) en de Ju niorenparade (door kinderen). Mor gen eindigt het concours met carto- magie (kaartenfcrucs) en mtero-ma- gie (niet voor grote zalen maar close- up-trucs). Tegen vier uur morgen vindt de prijsuitreiking plaats. Erussendoor is er een non-stop-goochel-cineac, waarbij allerlei trucs vertoond en uitgelegd gaan worden. Voor de beste buitenlander is er van de gemeente Noordwijkerhout 'n spe ciale medaille beschikbaar gesteld. Het landelijk actiecomité, overkoe peling van de ongeveer 33 actiegroe pen van boeren en tuinders in heel Nederland, vindt dat mensen met dezelfde belangen die ook gezamen lijk moeten kunnen verdedigen. Daar om wil het de organisaties zo ge structureerd zien dat men op ieder niveau, van plaatselijke afdelingen af. kan overleggen als bedrijfstak- genoten, dus als veehouders of akker bouwers of' tuinders, onder elkaar. Landelijk en nan de top moeten die bedrijfstakken weer bij elkaar ge bracht worden, zodat men daar de belangen van de gehele boeren- en tuindersstand kan verdedigen. Bestuursleden van land- en tuin bouworganisaties, vindt het landelijk actiecomité, mogen niet daarnaast nog funoties bekleden in onderne mingen of instellingen die een te gengestelde belangenbehartiging met zich mee kunnen brengen. Bestuurs leden van land- en tuinbouworga nisaties mogen geen zodanig poli tieke verantwoord. W* heid dragen, dat het kan voorkomen dat ze „on derhandelingen met zichzelf' moeten Als een blauwdruk wilde de heer Olieman de korte schets niet be schouwen, maar wel hoopte hij dat ze in de komende maanden in alle afdelingen van <ie drie centrale land bouworganisaties in bespreking zal komen. Drs. Zijlstra beloofde de heer Olieman het werkstuk met zijn col lega's te zullen bespreken. De honderjarige roeiver eniging "De Amstel" is gister avond haar jubileumfestivi teiten begonnen met een roei tocht op verlichte boten door de Amsterdamse grachten. De honderdjarige brandweer van Amsterdam werd ook bij het feest betrokken. Gijs- breght van Aemstel oftewel Peter Knegjens bood plaats vervangend brandweercom mandant G. Scherf bloemen aan tijdens een stop bij de eveneens verlichte brand weerkazerne. Goede bal van Van Aemstel. Getuigt van grote klasse. DEN HAAG De brief van se cretaris-generaal Luns aan minister Vredeling over diens vraaggesprek met het weekblad Vrij Nederland is door CHU-fractieleitier dr. R. J. H. Kruisinga in de Tweede Kamer aangegrepen om weer een reeks vra gen te stellen aa.n minister-president Den Uyl. Kruisinga vindt, dat Den Uyl eer der op de hoogte had moeten zijn van de mening van Luns over de ge volgen van het interview. Dan zou hij wellicht tot het oordeel zijn ge komen, dat de Nederlandse belan gen in het buitenland wél zijn ge schaad. In het eerder deze week gehouden parlementaire debat heeft de minis terpresident Den Uyl gezegd elk spoor te missen voor een aanwij zing, dat de belangen zijn geschaad. In politieke kringen heeft het be vreemding gewekt, dat waarnemend voorzitter Weijters van de Kamer de vragen van Kruisinga heeft doorgege ven aan de regering. Men meent dat hij de redenering had kunnen vol gen, dat met het debat van déze week de zaak voldoende was uitgepraat. De WD-fractie, die het debat had aangespannen, ziet in de brief van Luns vooralsnog geen aanleiding op de kwestie terug te komen. Per kerende post antwoordde mi nister-president Den Uyl, dot de opmerkingen van Luns niets bewij zen over schade, aangericht aan het Nederlandse prestige. Hij ziet dan ook geen aanleiding voor diploma tieke stappen. Aangezien het een „open brief betreft zal minister Vredeling er niet op antwoorden, zo deelSde Den Uyl nog mee. t>oor Paan Overhoff ven. W. van der Voort is geen su per Sherlock Holmes. „Het is het werk van een team", zegt hij met grote nadruk, .gemeenschappelijk denkwerk, een strak schema, het L!cht", de man, die ter plekke het eigen taak", zegt de commissaris, systematisch werken met getrainde, „Dat hangt af eerste onderzoek verricht. Daarnaast zijn, los van het technisch perso neel. twintig tot dertig man direct inzetbaar. Amsterdam - De Amsterdamse gespecialiseerde mensen op de »C1- «noordbrigade heeft, nu de wurger schillende deeltaken. Kritisch pra- »an Helene Isaac en Basje Bloeme- ten, frank en vrij. dwars door de P" ~fer tn4!*s wt' ,de v,a« rangen heen. Iedereen komt volledig troon", zegt Van der Voort, „bij moord in een weiland hoef je nau- moordenaar langer verborgen blijft, Gerrit lichten de doop- steeds zwaarder gaat wegen. „Het het slachtoffer, familie, gaat niet met de snelheid van de tectiveromans of politieseries op de televisie", zegt Van der Voort, „je hebt er goeie bij, maar het gisse „Klaas ceel verwanten, kennissen, de hele ratte- plan". zegt Van der Voort, „en de reoher- niet uitgestoken. Geen ontspannen «feer in de lange gangen van het het lukken hoofdbureau, waar rechercheurs Een kwestie fcich met onthutsende regelmaat ger had Je £>ver onduidelijke figuren blijven bntfermen. Het werk gaat door. »,Nee, tiiet bij", zegt commissaris W. Öer Voort (53), chef je recherche en de groep ernstige flelicten, „misschien zijn er mensen ran buitenaf die het mooier vinden hls wij een kindermoordenaar pak ken dan, pak weg, de man, die eenÜH>Vj £oer van het leven heeft beroofd. m;t "haar""nieuwe 'organisatie "dè Paar hebben wij vanzelfsprekend spitó af ln Nederland. „Het oplossen Al die tijd is de omgeving rond de "elsle'itde buurt Xt de mS,rd welijks buurtonderzoek te doen. bij ESS? een m00rd in een dichte woonwijk If. moet weg", zegt commissaris Van ver ran de praktijk^ zijn trekken. Alleen samen kan des te meer. Bij alarm laten alle der Voort, „een streng regime. Er rechercheurs het gewone werk, de organisatie. „Vroe- overvallen, een zedenzaak, liggen, moord in de stad", Heefit de moord speciale aspecten, kinderzaak, een zedenzaak, dan mag bijvoorbeeld niet worden ge- De ervaring leert wel anders. .Vaak rookt. Zoals sporen niet bedorven lo«p je bij een onderzoek tegen an- oheur met zijn collega, die op dat gaan rechercheurs, die daarin ge- reestje houwen is er hier moment toevallig in de zogeheten specialiseerd zijn. mee". w' 7an opvangdienst zat, werd ermee opge- Zodra een moord is ontdekt, oriën- 0CP!^a" scheept. Maar twee dagen later teren Van der Voort en de „leider moesten ze weer achter een stel in- plaats deliot" zich ter plekke. De brekers aan. Dat was een loodzware technische bus volgt snel. Daarin mogen worden, mogen er ook geen dere misdrijven sporen bij worden gemaakt. Vroeger missaris, „een i kwamen we vingerafdrukken zegt de geeft een alibi dan blijkt inderdaad, dat hij de onszelf tegen. Dat mag natuurlijk moord niet heeft gepleegd, omdat n*et"- hij die avond aan het inbreken hiets mee te maken. Aan de moord bp een prospituee werken wij tuurlijk even hard als aan elke dere zaak. Ook de voldoening bij het oplossen van niet groter dan bij belasting, zonder dat daarbij de bevindt zich alle mogelijke appara tuur voor het bekijken van vinger- beet afdrukken, voor fotografen en te kenaars. „In die bus zit alles van een paper clip tot zoeklichten", zegt de moord wordt van geleid, er is een duidelijke coördi- missaris, „alles wat we nodig heb- natie, waarbij veel mensen direct ben bij het onderzoek. Van sohrijf- Drie uur na de moord volgt de eer ste bespreking op het hoofdbureau. „Elke keer is het weer verbluffend over welk een schat aan gegevens je dan al beschikt", zegt Van der Voort, „de leefgewoonte 6laöhtoffer, wat hij rookte, wat hij dronk, Je weet al alles. Uit ieders gegevens ook uit elk ogenschijnlijk nietszeggend proefje van een bul- Of de zelfmelders. Interessant- doenerij, dwazen met een kronkel, die beweren dat zij de moordenaar zijn. Dan heb je vaak dagen nodig om te bewijzen, dat hij het niet heeft gedaan". Selectie kunnen IP ie moord is Vftring gaat daarbij een rol spelen, w ri. v ri andere. Het Mensen hebben nu hun zesde, ze- vafc De buitenwacht maakt vende tiende moord achter de rug. wat moois van Vroeger had Je carrières, waarin bat neemt niet weg. dat de Am- gemaal geen moordzaak voorkwam fcterdamse moordbrigade een of een rechercheur werd pardoes efficiënte organisatie is. Sinds de of tweede moord ge~ topriohting in 1967 werd zij met 55 =ontr°n'«erd tnoorden ln de hoofdstad geeon- f0™w' 18 moordbrigade niet de jromeerd. De dader loopt ln maar Juiste benamtag voor de ptoegvan ges gevallen nog vrij rond. Een op- commissaris Van der Voort. Offi- Jossingspercentage feentig procent. „En van die fer dan nog twee, waarbij „w. duidelijk vermoeden hebben wie het cieel gaat het om ernstige delicten" zegt hij, „waarbij veel personeel op ppn korte termijn kan worden ingezet. bijvoorbeeld een vliegtuig op Bandrecorder Drie koppels van de situatie in. „Alles wat zij zien gaat op bandrecorders", zegt Van der Voort, „zo van: het is vandaag de zoveelste augustus, het is zo laat, het is v vinden ons daar staat half open, in de gang ligt Voor de echte moordenaar roept aanknopings! 'ZZZJTT' iSS punten tevoorschijn. In een tweede tfïvwfi. wl buurtonderzoek worden die gegevens S T^teTulf^Te «n onderaoek niet thute warend meege- mee", zegt oommisaris Van der Voort, „vraag Je om iemand met waarin rood haar en je hebt er geen recl- alle betrokken recher- divisten met rood haar ingestopt, dan krijg Je niks. Het gaat boven dien om een toegespitste vraagstel- Fotodossiers, weer, we be- elke stap vaj daar' ?£*deUr cbeurs wordt geverbaliseerd, cocosmat, waarop we later nog te- meenschappelijk denkwerk, moeten iing> want anders krijg Je nog 2500 de dader leiden. Het mogelijke moordenaars en ook daar daarbij is niet te JSLSLSS",""" rugkomen, en die en die krant die en die datum, enzovoort. Alles wat zij zien spreken zij in. Dat )ieeft gedaan. Die zaken zijn echter de Bijenkorf zou vallen, zouden wij slag waarin niets ontbreekt, wordt later geverbaliseerd". hl leen bewijstechnisch niet te ha- worden ingezet len". h0°P identificatie, die dan te doen weer andere groepjes houden zich zeker als staat. Maar in de praktijk komt met het slachtoffer bezig, van het werk neer op het oplossen van aantreffen van het lijk tot tenslotte aantal tellen. zaken "nieVwórden opgegeven. 'zelfs moord en doodslag, waarbij de da- óver een moordzaak uit '39 kregen der niet meteen bekend is. Als Jan bijvoorbeeld naar een roodharige manke van tussen de 30 en 40 jaar, dan rollen er misschien zeventien uit en daarmee kan Je werken", gie achter het oplossen van een Leidt de computer naar de verdach- met moord", zegt de oommisssaris, „de te, dan volgen de verhoren. „Steeds tot verhoren koimt. De moordenaar „Het .moeten", dat is de psycholo ge anderhalf Jaar geleden nog bericht. Een onopgeloste zaak wordt hooit echt afgesloten. De laatste werk punt wordt niet gezet". Direct de ter aarde bestelling. „Specialisten moordbrigade is in trek bij de col- door twee alweer, die geen moment van het lega's. Het is spectaculair werk, Voort, „in het contact, "dat dan met jui» op de trap slachtoffer wijken", zegt Van der boeiend, emotioneel, droevig vaak. de man ontstaat, is het vaak het natuurlijk geen voort, „de sohouwarts, sectie, het Maar het is ook hard, vermoeiend beste hetzelfde koppel na lang mo- contact met de nabestaanden, alles werk. Je moet geloven in de zaak, gelijk te handhaven. Commissaris Van der Voort: ..."Als Jan met de bijl naast oma op de trap zitis er voor ons natuurlijk geen werk zonder helemaal immuun te zegt Van der blijft spoorloos. Frustraties? „Tot worden. Natuurlijk staan we niet wordt door hen geregeld". bepaalde hoogte", zegt commis saris Van der Voort, „als je Je geobsedeerd in als Je Je niet langdurig onder spanning kunnen Merk Je om half elf 's avonds, dat kunt maken, dan wordt het moei- bij een lijk te lachen, maar een ernstig verminkt slachtoffer mag ie zaak vastbijt, ook niet tezeer aangrijpen. zaak los Eén ding is maar echt moeilijk voor je lost een moord op, mooi i Kritisch Terwijl een aantal rechercheurs, het werken. Fantasie, vastberadenheid. Je tegei een bekentenis aanzit, dan lijk, dan ga Je jezelf in de weg lo- cherchewerk en de dader zit in het Commissaris Van der Voort leidt de eerste buurtonderzoek verricht, vaak het eruit willen, moeten komen, zo ga Je natuurlijk door, maar uitput- pen. moord worden opge- tende verhoren, met lampen werken Emotionele betrokkenheid mag met niet bij". te ver gaan. Een rechercheur moet moordbrigade. Hij heeft een ver vanger en hij beschikt over een hoofdinspecteur Jeider plaats de- ter. «Een vaste lijn, ieder heeft zijn Een Instelling, die naarmate de Zoals het i zelfs helemaal niet hok. Maar de toegebrachte schade, niet materieel, maar moreel, daar doe je helemaal niets aan. Daar zioh heen bou- krijg ik steeds weer een kater van".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9