3 oktober-festiviteiten Uitdeling van en wittebrood traditie sinds 1574 haring is een Klaverjasmiddag 65-plussers Showprogramma 65-plussers Uitdeling haring en wittebrood Herdenkingsdienst Pieterskerk Hutspotmaaltijd Rapenburg Leiden Festival Feestconcert Rijnlands Chr. Mannenkoor Radio Veronica drive-in-show Repetitie Koraabnuzielc 400 JAAR VRIJHEID HERDENKINGSZEGELS ADVERTENTIE Hoe kom ik aan kaarten Dinsdag 1 oktober 14-17 uur Stadsgehoorzaal. Opgave tot 15 september bij mevrouw C. Otto-Dibben, wijk vereniging "De Zevensprong", Bernhardkade 35, tel. 21879. Deelname gratis. Dinsdag 1 oktober 20-22.45 uur Stadsgehoorzaal. Kaarten donderdag 19 september van 19.30-22 uur in Den Burcht. Toegangsprijs f 1,-. Donderdag 3 oktober van 7-10 uur. Kaarten (gratis) zaterdag 14 september van 16-20 uur in Den Burcht. Donderdag 3 oktober van 10.30-12 uur (uitsluitend toegang op vertoon van toegangskaart). Kaarten (gratis) donderdag 19 september in Den Burcht. Voor leden van 19.30-21130 uur (maximum 4 kaarten), voor niet-leden van 21.30-22.30 uur (maximum 2 kaarten). Donderdag 3 oktober van 12.30-14 uur. Deelname uitsluitend op kaart. Kaartenverkoop zaterdag 14 september van 16-20 uur in Den Burcht. Prijs f 3,- per persoon. Donderdag 3 oktober 20.15-1 uur in Stadsgehoorzaal. Kaarten donderdag 19 september van 19.30-22 uur in Den Burcht. Toegangsprijs f 3,-. Zaterdag 5 oktober van 20-22.30 uur in Stadsgehoorzaal. Kaarten (f 6,- p.p.) Leiden: Reisburo Cebuto, Doezastraat 30, tel. 43612 John H. Boelee, Haagweg 224, tel. 64372 J. Stolte, De Ridder straat 12, tel- 21204 De Kaashal, Haarlemmerstraat 142, tel. 44284 M. van Osnabrugge, Hoflaan 2, tel. 93657. Leiderdorp: H. Knot, Vossiuslaan 6, tel. 93657 H. B. van Ingen Schenau, Koningstraat 10, tel. 41280. Voorschoten: A. Eriks, Albert Schweitzerplantsoen 4, tel. 01717-2342 H. W. C. van Leeuwen-Steeneveld, Abr. v. d. Hulstlaan 41, tel. 071-62348. Alphen a. d. Rijn: E. Snier, Sterrenlaan 105, tel. 01720-75165 A. Berkenbosch, Klaproosstraat 51, tel. 01720-92750. Zaterdag 5 oktober van 20.30-23 uur in Groenoordhal. Kaarten op 2, 3, 4, en 5 oktober aan de kassa van de Groen oordhal. Toegangsprijs f4,-. Vrijdag 27 september om 19.30 uur in de Pieterskerk. DEZE PAGINA BEWAREN Herdenken in Pieterskerk Gelijk als In 1574 wordt ook dit Jaar op 3 oktober in de Pie terskerk een herdenkingsdienst gehouden, die o.m. zal worden bijgewoond door de Koningin, prins Bernhard en prinses Bea trix. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door bur gemeester Vis. De hervormde predikant, ds. A. J. de Jong, zal eveneens het woord voeren. Me dewerking verlenen het Gewes telijk Orkest van Zuid-Holland, het Alma Materkoor, de Chr. Zangvereniging Ex Animo, Vox Laeta en het Nederlands Madri gaalkoor. Gerard Akkerhuis zal tijdens deze herdenkingsdienst het orgel bespelen. De oudste traditie sinds het ontzet van Leiden op 3 oktober 1574 vormt de uitdeling van haring en wittebrood. Een traditie, die vrijwel onafgebroken steeds heeft plaatsgevonden. Op die gedenkwaardige zondag van 3 oktober van 1574 kwamen de vaartuigen, bemand met watergeuzen, om acht uur in de mor gen langs de Vliet Leiden binnen. Zy brachten de Leidenaars het lang verbelde „Ontzet" haringen, wittebrood en andere levensmiddelen. Aan dit ontzet herinnert een rijm, die de stadsregering op een steen ln de wal by de Vlietbrug liet beitelen. Men was in groot verdriet, Want eten was er niet, En t volk van honger schreide, Ten laatste God nederziet. En zondt door deze vliet, Brood, spijs en drank in Leiden. Voor de eerstvolgende uitreiking moeten wy wachten tot het Jaar 1823, toen aan „Minbedeelden" haring en wittebrood werd uitgedeeld. In een proclamatie van „De Stu denten der Leydsche Hoogeschool" van 1835 lezen wy: Des middags te twaalf uren zal voor het gebouw der Stu denten-sociëteit aan Ley- dens behoeftige ingezetenen eene uitdeeling van Haring en Wittebrood geschieden.." Vanaf 1835 tot 1874 is er min of meer regelmatig aan arme in gezetenen een uitdeling van haring en wittebrood geweest, van deze uit delingen zyn slechts heel weinig be trouwbare gegevens bekend. Bij het derde eeuwfeest van „Lei- dens Ontzet" in 1874 werd de uitde ling van „Haring en Wittebrood" aan bedeelden verzorgd door de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Leiden. By de eerste feestviering, die in 1886 door de 3 October Vereeniging werd georganiseerd, werd aan 1700 vrouwen haring en wittebrood en aan 1500 mannen bier en sigaren uit gereikt. per persoon 2 broden van 4 ons en 2 haringen (zonder bon) een unicum daar alle levensmiddelen nog op de bon waren. Topj laar Het topjaar van de uitreiking in de meer dan 70-jarige traditie was 1953, toen aan 13052 brood en haring werd uitgereikt. In het lustrumjaar van de 3 Octo- ber-Vereeniging 1961 (75 Jaar be staan) werd aan 10000 de feestgave uitgereikt. Aan de uitreiking op 3 oktober gaat de inschrijving vooraf, dit is no dig om te weten hoeveel brood en haring er besteld moet worden. Deze inschrijving is meestal de 2e of 3e zaterdag in september, voor 1974 is dit de 14e, elke Leidenaar die op 3 oktober Haring en Wittebrood wil ontvangen, moet zich dan laten in schrijven. De inschrijving voor deze traditie, vindt plaats in een der zalen van de Burcht, een restaurant aan de voet van Leidens oudste bezienswaardig heid uit 836, De Burcht, gesticht door Herold de Deen, dateert in zyn hui dige vorm uit de 12e of 13e eeuw. In 1973 lieten 11.000 Leidenaars zich half september inschrijven, om op 3 oktober 5.500 broden van 4 ons en 22.000 haringen in ontvangst te De kosten van deze uitreiking welke geheel betaald wordt door de 3 October-Vereeniging zyn van Jaar tot Jaar verschillend, daar zo wel het aantal gegadigden als de prijzen van de haring en het brood een rol spelen. J. P. ZWANENBURG Naar de Waag In dit Jaar ontstond ook de traditie om deze uitreiking in het vervolg in het Waaggebouw te doen geschieden. By het driehonderd vijf tig Jaar her denken van Leidens Ontzet (in 1924) brachten H.M. Koningin Wilhelmina en ZK.H. Prins Hendrik tijdens de uitreiking van haring en witte brood een bezoek aan de Waag. In 1936 werd aan 4000 personen brood en haring uitgereikt, waarbij de dames koffie en de heren tabak kregen aangeboden. Dit laatste werd welwillend aangeboden door de firma Van Nelle. Na de Tweede Wereldoorlog werd door het bestuur van de 3 October- Vereeniging geyverd het stempel van .Bedeling", dat op deze uitreiking drukte, te vervangen door „Traditie". Het is een zeer gelukkige omstan digheid, dat nu by het 400 Jaar her denken van Leidens Ontzet, iedere Leidenaar die brood en haring komt halen, dit doet uit traditie. In 1945 werd aan 5000 Leidenaars „Haring en Wittebrood" uitgereikt, Wie wordt kampioen? De koksschool, gelegerd in de Doe lenkazerne, zal in samenwerking met de 3 October-Vereeniging in het ka der van de viering van het 4e eeuw feest van Leidens Ontzet op vrijdag 4 oktober voor de lagere scholen een wedstryd in touwtrekken organiseren met als inzet het kampioenschap touwtrekken lagere scholen Leiden 1974. De koksschool heeft de medewer king gevraagd van de hoofden van 49 lagere scholen. Iedere school zal een ploeg van 10 kinderen in de leef- tyd van 8 jaar afvaardigen. De ploe gen zullen in een afvalwedstrijd uit maken welke school by het 4e eeuw feest zich kampioen mag noemen. Voorwaar een sportief gebeuren. Vanzelfsprekend stelt de 3 October- Vereeniging enige prijzen beschik baar. Daarnaast zullen de deelnemertjes op de kazerne een doorlopende film voorstelling kunnen by wonen, terwijl een tekenwedstrijd eveneens op het programma staat. U iOI 1 SS.'H j i.i !lJt\ ONT-'f! De fraai uitgevoerde herdenkingszegels zijn juweeltjes van vakmanschap. (p0to Jan Holvast) Ter herinnering aan het feit, dat Leiden 400 Jaar geleden werd ont zet, is een byzonder zeidame collectie herdenkingszegels verschenen. De zegels, juweeltjes van vakmanschap, zyn ontworpen door de graficus John Bon en gedrukt door Joh. Enschedé op de afdeling geldswaardige papieren. De voorstellingen op de zegels, die alle teruggrijpen op het ontzet van Leiden, brengen achtereenvolgens in beeld de hongersnood (20 cent) papieren noodmunten met randdruk "Haec libertatis ergo" (35 c.), de ontmoeting tussen Boisot en Van der Werf by de Vlietbrug (50 c.), de universiteit, sinds 1581 gevestigd in het voormalige klooster der Witte Nonnen (65 o.), de beeltenis van Van der Werf» Jan van Hout en Jan van der Does (80 c.) en een reproduktie van de oudste afbeelding van het stadhuis, waarnaast het door prof. Wenckebach vervaardigde beeldje, dat herinnert aan het bekende verhaal van de weesjongen, die de hutspot vond in de verlaten Lammenschans (100 c.). Er is een zegelblok met het oude en het nieuwe stadswapen. Ieder blok, in zeven kleuren uitgevoerd, kost f 3,50. Wie één of beide blokken per post wil toegezonden hebben, dient f 0,70 extra voor porto- en administratiekosten over te maken op post giro 40074 t.n.v. 3 oktoberherdenkingszegel Leiden. De zegels zyn ver der ook verkrygbaar in de 3 oktoberstand op de Leidato» by de VVV te Leden en voorts by: Drogistery J. van Mei, Maresingel 52, Leiden; Drogisterij Nieuwenburg, Beatrixstraat 9, Leiden; Hof enk Grammof oonplatenhandel, Haarlemmerstraat 66, Leiden; Kiosk Spyker, Stationsstraat, Leiden; Sigarenk. H. Hollebeek, Herensingel 26, Leiden; Foto Harteveld, Drogist, Zeemanlaan, 37, Leiden; Fa. Van Weizen, De Kempenaerstraat 23, Oegstgeest; A. de Tombe, Lange Voort 31, Oegstgeest; Fa. J. Meskers, Burg. Ketelaarstraat, Warmond; Fa. D. Spoor, Joh. de Wetstraat 11, Lelden; Fa. Kleyweg, Drogist, Cobetstraat 79, Leiden; Fa. Ooms, Postkantoor, Boekhandel, Cobetstraat 91, Leiden; Fa. Dronkers, Drogist, Haarlemmerstraat 245, Leiden; Sig. Mag. C. de Bock, Korevaarstraat 55, Leiden; Nieuwe Boekhuis, Breestraat 52, Leiden; Fa. Wolfslag, Fotohandel, Breestraat 141, Leiden; Hr. Huynink, Kapper, Steenstraat 32, Leiden; Kapper Verver, v. d. Waalsstraat 5, Leiden; D. Tesselhof, Kapper, Herenstraat 54, Leiden; 't Postkantoortje, Herenstraat 42, Leiden; Postkantoor Haven 2-4, A. v. Es, Leiden; Foto Th. Dickhoff, Haarlemmerstraat 207, Leiden; VW Katwyk; VVV Noordwyk; Banken: Alg. Bank Ned. en bijkantoren; Amrobank; Leidse Spaar bank; Ned. Middenstandsbank; Slavenburgs Bank; Rabo Bank en bijkantoren van genoemde banken. De Leidenaars zullen in de komende tijd geen specialer, attractiever geschenk voor kennissen en relaties (ook in het buitenland) kunnen vinden, dan Juist deze zegels, meesterstukjes van zegelkunst. De op brengst is mede bedoeld als een bydrage in de ko6ten van de komende feestviering. Groenoordhal is Music-hall De "spetters" zullen er op zaterdag 5 oktober in de Groenoordhal afvlie gen. Radio Veronica houdt er die avond een drive-in-show. Er komt deze avond een speciaal optreden van de succesformatie (5 miljoen singles in 5 Jaar) van George Baker Selection, terwyi ook de nieuwe Leid se groep "Boolus" zich er zal presen teren. Maak, dat U erby komtl Bij de harington... steeds weer een zinvolle traditie in het Waaggebouw. (Foto Chris Paul Stapels) John Woodhouse in Stads gehoorzaal Aan het feestconcert, dat het Chr. Rijnlands Mannenkoor op zaterdagavond 5 oktober in de Stadsgehoorzaal geeft, werkt ook mee de van radio en tv be kende John Woudhouse en ver der de Leidse SleutelJes en de sopraan Marie Cécile Moerdijk. Het koor, dat onder leiding staat van Sander van Marion, brengt om. de speciaal voor het 3 ok toberfeest door Marion Ver- schragen geschreven en door Sander van Marion getoonzette liederen "Beleg en ontzet" en "Waarom 3 oktober?". In de 3 oktoberviering wordt dit con cert beslist een muzikaal hoog tepunt. Koren en solisten staan daar borg voor. Hutspotmaaltijd met muziek Met 3 oktober behoeft men echt niet naar huis om daar het traditio nele menu van hutspot met klapstuk te gaan eten. In het centrum van de stad aan beide zijden van het Rapenburg van de Gijzelaansbank tot aan de Nonnensteeg verzorgt de militaire Koksschool een voortreffe lijke hutspotmaaltyd. Vanaf het wa ter wordt deze maaltijd opgeluisterd door de Baker Street Jazzband en "The House Town and Kitchen Washboard Ockestra. Nu al vast: smakeiyk eten! 65-plussers De 65-plussers worden in de ko mende feestviering beslist niet ver geten. Dinsdag 1 oktober hebben zy in de Stadsgehoorzaal HUN dag. Eerst 's middags wanneer zy kunnen deelnemen aan een klaverJastoernooi, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Op een droogje be hoeft men die middag niet te zitten, want er wordt een gratis consumptie aangeboden, 's Avonds komen de Randstadspelers (45 medewerkenden) met een show vol afwisseling, kleur en fleur. Een avond met zang en mu ziek van alle tyden en uit alle we relddelen. Kom 65-plussers, op naar de Stadsgehoorzaal. Leiden Festival Wat is dat nu weer een Leiden Festival? Wy zullen U uit de droom helpen. Donderdag 3 oktober wordt in de Stadsgehoorzaal een feest tot in de kleine uurtjes. Mini Maxi, Frans Rexis Sons, The Clifftons, The Berlusons cascadeurs en Don Williams Company brengen er een programma, dat klinkt als een klok, met aansluitend (om elf uur) een dansfestival voor Jong en oud, voor blond en grijs, voor iedereen en al lemaal. Hengelen aan de waterkant In het kader van de 3 october- feesten organiseert de Hengelaars- bond voor Leiden en Omstreken, een hengelwedstryd voor de Leidse Jeugd. In de Witte en Zoeterwoudse Singel op vrijdag 4 oktober. De aanvang is om 9.00 uur, verzamelen om 8.15 uur by het Leidsch Dagblad. Inschrijving staat open voor Jon gens en meisjes van 7 t/m 15 Jaar. Deelnameformulieren kunnen by el ke hengelsportwinkelier worden inge vuld t.e.m. 24 september. Deze publicatie werd mogelijk gemaakt door ALGEMENE BANK NEDERLAND N.V. te Leiden, NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. te Leiden

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7