W ereldreizigster uit de vorige eeuw ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 »/KKl Alexine Tinne Alexine Tinne met haar moeier tijdens hun Haagse tijd. Een foto uit 1839 van een alleraar digst meisje van vier jaar en een macabere prent die op realistische wijze het afslachten van een Jonge vrouw in beeld brengt: tussen deze beide uitersten ligt „Het korte maar vrolijke leven" van Alexine Tinne. Een hoogst opmerkelijke jonge vrouw uit Den Haag van een goede eeuw geleden. Een vrouw die onder nemend genoeg was om een zwer vend leven vol onzekerheden te ver kiezen boven wat zij noemde „het slepende en saaie leven" dat in haar milieu per traditie voor vrou wen was gereserveerd. T enitoansteliiing In het Haags Gemeentemuseum is tot half oktober haar korte avon tuurlijke leven (ze stierf voor haar 85ste een gewelddadige dood) aan de hand van brieven, foto's, prenten en curiosa in een boeiende tentoonstel ling te zien. m een tijd waarin het gestroomlijnde en wereldomspan nende reiswezen van onze dagen nog tot science-fiction zou zijn ge rekend, bereisden Alexine en haar moeder per schip en kameelkara vaan grote delen van het Afrikaan se continent, onder de primitiefste omstandigheden, zandstormen, koort sen en noodweer trotserend. Tegen het decor van haar tijd moet Alexine Tinne een in hoge mate geëmancipeerde Jonge vrouw zijn geweest. Ze had een zeer persoonlij ke levensstijl en stak die niet onder stoelen of banken. Ze omzeilde alle huwelijksspeculaties, nam de vrij heid om te leven zoals zij wilde en heeft daarmee waarsohijnlijk tegen heel wat conventies en heilige huis jes geschopt. Dank zij het fortuin dat haar in 1844 overleden vader in de handel had verdiend, kon zijn enige dochter veel geld steken in verre en dure reizen in en buiten Europa. In die fascinerendste vrije- tijdsbesteidng aller tijden werd ze overal gevolgd door haar trouwste Moeder De dichteres Clara Egglnk, die in 1960, in opdracht van het toenmali ge ministerie van O. K en W, een boekje over Alexine Tinne heeft ge schreven, betrekt deze moederfiguur dan ook nadrukkelijk in haar ver slag van ,de merkwaardige reizen" van Alexine Tinne. Zij stelt dat het aandeel van Henriëtte Tinne (in 1863 tijdens een reis door het Nijl- gebied bezweken) in deze onderne mingen minstens zo groot is ge weest als dat van haar dochter. De moeder arrangeerde alles, maak te vrijwel alle voorbereidingen voor de reizen en legde talloze bizarre ervaringen in brieven vast. Clara Egglnk gelooft dat Alexine en haar moeder in de onweerstaanbare greep zijn geraakt van „de roep en de romantiek van het oosten (te gen 1870 organiseerde reisbureau Thomas Cook al de eerste groeps reizen voor toeristen naar het na bije oosten). Zij noemt Alexine's hartekreet .goddank, ik ben ten minste vrij" de grondslag van Alexine Tinne's karakter, dat zich uit alle macht afzette tegen het dreigend keurslijf van een maat schappelijk leven. Spectaculair Onder de talrijke reiservaringen van moeder en dochter Tinne zijn de Afrika-expedieties de spectacu lairste ondernemingen geweest. In 1856 maken ze hun eerste, in 1857 hun tweede Nijlreis. Voor Alexine, in haar Haagse tijd al een uitste kend fotografe, moeten deze reizen (met een gevolg van inheemse be dienden) primitieve voorlopers van de moderne foto-safari's zijn ge weest. In 1861 trekken de dames opnieuw naar Egypte: nu in gezel schap van een zuster van Henriëtte en In een veel uitbundiger entoura ge. Ditmaal gaan niet alleen (veel) geld, wapens en huishoudelijke ge reedschappen voor woestijntochten mee, maar ook een boot propvol meubelen, gravures, boeken en spie gels, meegenomen uit Den Haag. In Egypte, waar ze ook tijdelijk een huis („een klein marmeren paleis- Je") heeft gevonden, is Alexine het liefst. Ze kijkt er graag naar de mensen, die volgens haar mooi als beeldhouwwerken, of afschuwelijk lelijk zijn. „Nooit zie Je een onbete kenend gezicht", schrijft ze. „Als ik denk aan die lieden in de schouw burg in Den Haag.hier heeft zelfs de lelijkste Egyptenaar nog chic". Ze wA beslist niet gezien worden als ontdekkingsreizigster ten behoe ve van de wetenschap, maar als ie mand die eenvoudig als toerist, voor eigen genoegen reist. Die opvatting is ook terug te vin den in haar willekeurig bijeenge Alexine Tinne wordt door inlandse hegeleiders geholpen het beklimmen van rotsen. brachte verzameling voorwerpen uit de bereisde streken. Ze heeft ge kocht wat ze leuk of interessant vindt: halssnoertjes van kralen en schelpen, zijden hoofddoeken en een zijden „sebleh" (een lang wijd ge waad), geborduurde sluiers, ge bruiksvoorwerpen van hout, hoorn en aardewerk, primitieve muziekin strumenten, maar ook vervaarlijke messen van Noord-Congolese stam men en de Noordafrikaanse Toua- regs. Camera De fotocamera, die ze tijdens haar reizen gebruikte is niet bewaard ge bleven, maar op de expositie staan voorbeelden van camera's uit de tijd, en een draagbaar fotografisch laboratorium, voorzien van techni sche bijzonderheden over procédé en beeldkwaliteit in die dagen. Er hangt ook een serie unieke foto's van karakteristieke pleinen en stra ten in de Residentie van ruim hon derd jaar geleden, door Alexine in haar Haagse tijd gemaakt. In een van haar brieven heeft ze het over de mogelijkheid dat haar op haar reizen iets zal overkomen, en dat ze gedood zal worden „door geweerschot of messteek". Op een kwade dag is dat inderdaad ge beurd. Op weg naar het stamhoofd van de Noordafrikaanse touaregs die ze om bescherming wil vragen tijdens het, doortrekken van zijn gebied, wordt ze door touaregs over vallen en vermoord. Haar lichaam is nooit gevonden, als laatste ver bindingsschakels met dit „korte maar vrolijke" leven, zoals ze het zelf noemde, liggen op de tentoon stelling haar overlijdensakte en het telegram van haar dood, verzonden door de Nederlandse consul in Tri poli. Een einde dat ze, volgens een van haar brieven, verre te verkiezen vond boven „een slepend saai le- Ruimtekeuken DEN HAAG De ruimtekeu ken is een van de nieuwe snuf jes die te bewonderen zijn op de 102de Haagse Damesbeurs die van 20 tot 30 september in de Hou trusthallen zal worden ge houden. De ruimtekeuken is een cilinder met een diameter van 1.25 me ter en een hoogte van 2.35 meter waarin de meeste keukenassessoi- res zijn ingebouwd. In de cilin der vinden we o.a. 'n fornuis met oven, koelkast, gootsteen, afval- vernietiger, heel veel bergruimte en zelfs een speciale ruimte om een tv-toestel te plaatsen. Dit ronde meubel kan overal worden opgesteld; door een vernuftig constructie kan het rondgedraai worden, zonder dat aan- en af- voerleidingen en elektrische aan sluitingen met elkaar in de knoop komen. Het geheel is uit gevoerd in aluminium, formica en roestvrij staal. Het motto van de beurs is dit keer "Eigentijds wonen". De nadruk zal daarom vallen op het interieur. Eenvier- de deel van de expositieruimte is gereserveerd voor meubels en al les wat daar bij hoort. De meu bels komen o.a. uit Italië, Dene marken, Pakistan en Peru. Het accent bij de meubels zal een beetje liggen op hout en leer. Niet allemaal zo keurig maar een beetje boerenstijl- Zoals ieder Jaar is er ook een noviteitencentrum. Dit Jaar zul len 36 standhouders hun nieuw tjes die varieerden van trimmes- sen (voor het thuis mooi maken van de hond) tot waterdichte sjaals en een breimachine die werkt op ponskaarten. De beurs, die dit jaar ook op zondagmiddag geopend zal zijn (van 11.00-18.00 uur) is op zaterdag en werkda gen geopend van 13.00-17.00 uur en van 19.15-23.00 uur. Voor 65- plussers is er 's middags gele genheid tegen gereduceerde prijs f2,- (de toegang is f3,-) de beurs te bezoeken. Voor iedere tiende bezoeker of bezoekster is er een aardige attentie. Het kroost hoeft geen beletsel te zijn want de creche is ook weer geopend en daarvoor hoeft niet extra be taald te worden. Gina LoUobrigida incognito Tienerkledij niets nieuws KEULEN Twee tienermeisjes die 3000 jaar geleden gestorven zijn en wier „eeuwige rust" onlangs door Deense archeologen bij opgravingen in zuid-Jutland werd verstoord, ble ken in hun tijd gekleed te gaan in t-shirt, minirok, oorringen en arm banden. In het museum van Kopen hagen kan men zich daarvan verge- wissen. De meisjes waren bij hun overlijden naar schatting 18 tot 20 jaar oud. Zij hadden blond haar en prachtige tan den. De kleinste (1.57), droeg het haar loshangend op de schouders. Rond de kruin werden de haren bij eengehouden met een lint van zwarte wol. De grootste (1.68) droeg een inge- wikkeld kapsel. Het haar was opge maakt met koorden die rond het hoofd werden gelegd, en een kus sentje om het kapsel naar boven te duwen. Het geheel werd op zijn plaats gehouden door een netje van Het t-shirtvormige bloesje van de een was eenvoudig. Op het andere waren rond armen en hals met bor duurwerk versieringen aangebracht. De bloesjes waren vervaardigd van bruine schapenwol. De vingernagels waren zeer ver zorgd. Ook ontbrak het de meisjes niet aan sieraden. De grootste droeg gouden spiraal vormige oorringen die met eigen haar aan de oren varen bevestigd. De kleinste droeg slechts een enkel oor ringetje, maar had twee fraaie arm banden. Haar mini (wikkel) rok, die be stond uit wollen koorden, was twee maal om de heupen gewikkeld en werd vastgehouden door een snoer. Zangeres Thérèse Steinmetz en acteur Henk van Ulsen in de nieuwe bontcreaties van Ronald van Egmond (28). Op de foto draagt Thérèse een fantasie persianer jasje van lichte en donkergrijze ruiten. Henk draagt een bruine persianer jas met lerenruiten. Op de foto links de ontwerper zelf in donker bruin nerts. „Dit is het beste deel van mijn verdienstelijk fotografe, in Ladies' enige beroering veroorzaakt, ver leven. Als iemand mij fotografeert, Home Journal, dat haar vroeg een momt ze zich dikwijls met pruik en ben ik alleen maar een voorwerp, fotoserie van 's werelds interessant- grote zonnebril, terwijl ze haar be ste mannen te maken. Omdat haar roemde contouren zo goed mogelijk Als ik de foto neem, ben ik de ont- da, sinds enkele Jaren een niet on- wegmoffelt onder vormloze sport- dekker". Filmactrice Gina Lollobrigi- verschijning nog steeds allerwegen jacks. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTR AAT I08a-||2^D^1

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 27