Lachmon: welk volk vlucht voor de onafhankelijkheid? Vissenmoord trieste uitwas hengelsport I sport Snoek honkvast VIS Noren kweken zure forel Tips voor vissers Wf&i ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 Paramaribo Iedereen was weer terug: bij de grote dagen van Oranje. Er stonden stramme gelede ren van soldaten met kort haar; blanke jongens met af en toe een donkere er tussen een slordig in elkaar gezet piano-toetsenbord leek Door Aad Wagenaar het wel je hoorde ouderwetse barse commando's, het Wilhelmus werd gespeeld, de oranjezon scheen, en daar naderde toen van het Gouvernementspaleis een kleine man in een zwarte tuniek, goud afgebiesd met een sabel en een steek vol franje: harer majesteits Surinaamse opzichter, gouverneur Johan Ferrier. Het was maar een klein stukje lopen van het paleis naar het gebouw van de Staten van Suriname. Een paar duizend mensen stonden te kijken, toch nog misschien omdat het de voorlaatste keer was dat de ceremonie werd opgevoerd. Nog een keer, volgend jaar, zal de gouverneur het zittingsjaar van die statne met zijn ..troonrede" doen aanvangen. Dat jaar zal dan maar vier maanden duren; op 1 januari 1976 immers zal het allemaal anders zijn. Dan moet Suriname een onafhankelijke staat zijn, zonder vlaggetjes, hoedjes en toeters uit Nederland. Wat er dan weer voor ceremonie komt, ligt nog in een toekomst zo duister, zoals zoveel hi?r in Paramaribo. De gouverneur was de vergaderzaal van de staten binnen gekomen. Men rees van de zetels. Dr. Ferrier nam plaats op een soort troon. Links en rechita van hem gingen twee grote militaire adjudan ten staan, een zwarte en een blanke. De statenleden mochten weer plaats nemen, links van de gouverneur, die van de regerende partij, de Nationale Partij Kombinatie <NPK), rechts de oppositie: de Verenigde Hindoestaanse Partij (VHP), en de Javaanse Sarakat Rat jat Indonesia (SRI); 22 tegen 17. Die van de NPK keken ontspannen, alsof het een feestdag was en ze blikten naar de overkant, naar de gefrustreerde hap, waar alleen VHP-baas Lachmon wel eens grinnikte. Vooral toen gouverneur Ferrier begon te spreken. *.De bij regeringsverklaring op vrijdag, 15 februari 1974, in uw college uitgestippelde beleidslijn ten aanzien van de toekomstige status van ons land", zo zei hij, „zal in het komende jaar de basis blijven voor het regeringsbeleid op dit punt". kDe toekomstige status" onafhan kelijkheid. In de Statenzaal hing op een goed zichtbare plaats een bord met de tekst: „Alle tekenen van goed- of afkeuring zijn aan de toehoorders verboden". En niemand zei dan ook een woord. Soms ging er een mond open, doch slechts om te gapen. Want net als Vertrouwd beeld van de lucht- haven "De Zanderij": Surinamers die hun land verlaten, op weg naar een meestal ongewisse toe komst in Nederland. in moederland Nederland is 1 n rijksdeel Suriname een troonrede een spreekbeurt van iemand, die eigenlijk niets mag meedelen. Maar ze waren er toch in die Statenzaal, die wel graag iets wilden horen van wat de regering bij monde van de gouverneur vond van die vlucht van Surinamers naar Nederland. Bijvoorbeeld... Dus sprak de gouverneur: „Zij (regering) zou de belangen van elke Surinamer, ongeacht waar hij of zij zich bevindt, nauwlettend in het oog liouden en tegen schending er van blijven waken". En dat was het dan, een hele alinea over een zaak waar verder in Paramaribo iedereen de bek van vol heeft: de volle vliegmachines, die steeds frequenter van Zanderij weggaan naar Holland, nu het nog kan, voor de onafhankelijkheid. De onafhankelijkheid tweede gespreksthema van de Surinaamse barbier. Ook voor die zaak waren gouverneur Ferrier weinig woorden gegund. Hij had het er even over dat „wij samen op de goede weg zijn", dat de regering zich inspant om onafhankelijk Suriname met al de nodige waarborgen en garanties te omgeven, en „door nationale bezinning te doen schragen". Ook nog iets over de democratie: „Zij (de regering alweer) beschouwt de parlementaire democratie in Suriname als een verworvenheid, die tot de onvervreemdbare waarden van het volk behoort, en zal in geen enkele opzicht aan de daarin besloten waarden tornen of doen tornen, doch eerder de grondslag waarop zij rusten verstevigen, in wet en recht, orde en moraal". En dat was het dan, ten tweede male. Dokter Ferrier was nu twee minuten ver in zijn tekst en ging snel over op gemakkelijker staatsza ken: invoer-ultvoer, uitvoer, prijs ontwikkeling, Jeugdcriminaliteit, on derwijs en wat men verder zo eens per Jaar in moeilijke woorden ter tafel kan brengen. Terwijl hij sprak, keken we naar dat parlement, dat in vijf trotse kleuren luisterde, de vertegenwoor diging van een volk met verscheiden rassen; liever spreekt men hier van etnische verscheidenheid": Creolen, Hindoestanen, Javanen, Chinezen. Indianen, Bosnegers en welzeker Hollanders. Het parlement van Suriname Is er de stem van. Hoe steekt dat in elkaar? Premier Henck Arron voert een team van ministers aan, dat steunt op 22 van de 39 state nzetels. Die 22 zetels werden bij de verkiezingen in november 1973 gewonnen door de Natiomle Partij Kombinatie (NPK). De NPK is een verhond van de Nationale Partij Suriname (NPS). die tot 1969 synoniem was met de naa mvan wijlen Jopie Pengel; de Katholieke Progressieve Surinaamse Volkspartij (PSV), geleid door Emile Wijntuin thans voorzitter der Staten mr. Eddy Bruma's linkse Partij van de Nationalistische Republiek (PNR) en de Javaanse Kaum-tani Persatuan Indonesia. IDie groepen in de NPK hebben respectievelijk 13, 3. 4 en 2 vertegenwoordigers. Tegenover hen, in een felle oppositie, naar onvervalste Surinaamse traditie, staan de 18 VHP-Statenleden van mr. Jaggernath Lachmon en de ene man van de behoudende SRI van de Javaan Rasam. Lachmon, de grote man van de vorige regering (al zette hij dr. Jules Sedney van de Partij Nationale Republiek in het zadel van de premier) verloor de verkiezing van 1973 erg verrassend. Hij had geregeerd met 19 VHP-ze- t.els en 8 van Sedneys PNR, met een meerderheid van 27 tegen 12 dus. Na het tellen van de stemmen in november 1973 kon Jules Sedney naar huis; van zijn PNR was niets meer over een aardverschuiving had zich voorgedaan na het verbond van de nieuwe nationale partij kombinatie. Lachmon moest met zijn 17 zetels, plus die ene van de SRI de oppositie zoeken. Hetgeen hem niet moeilijk viel; de nieuwe NPK-regering van de Jonge Arron gaf hem hoog opgegroeid gras om te maaien: de regeringsverkla ring, waarmee Arrons team in februari dit Jaa rzijn debuut maakte. „De soevereiniteitsoverdracht aan Suriname zal kunnen plaatsvinden op geen later tijdstip dan ultimo 1975". Zo zei de premier heit tot zijn parlement; al 40 Jaar werd er over een onafhankelijkheid van Suriname gesproken de kogel was nu door de kerk. Een kanonskogelde verscheidenheid van kleur en gebektheid van diegenen, die zich in Suriname met politiek bezighouden en wie doen dat niet? kreeg er een tint bij. Door het ingewikkelde etnische lijnenspel viel een balk: hij scheidde het volk niet zozeer in voor- en. tegenstanders van onafhankelijkheid (die begeert men, of men berust erin), maar verdeelde het op het punt van die oudejaarsdag van 1975, wanneer hier na eeuwen van oranjezon, zaklopen en koekhapDen, de driekleur ten slotte gestreken wordt. Te vroeg, zeiden ze. Te laat, zeiden anderen. Net op tijd, zei een enkeling. En zei de regering, toch niet als een man. Ook binnen het kabinet Arron Is verdeeldheid over het tijdstip van ingang van de onafhankelijkheid. Maar, zoals een Surinaamse zegswij ze luidt, in die vrolijk aandoende Taki-taki-taal: „Fowroe no so taki en oso e tingi". oftewel: een kip zal niet zeggen, dat haar kooi stinkt". Gouverneur Ferrier was uitgespro ken en had zijn rede geëindigd mot „de bede, dat God de nodige wijsheid en kracht zal willen schenken en dat zijn zegen op uw werk moge rusten.-" De aanwezige Hollanders in de Statenzaal keken ervan op. Men ging uiteen, nadat ook de begroting was gepresenteerd. Het zittingsjaar van de Staten van Suriname was begonnen; de debat ten over de begroting zullen eerstdaags konen. Vuurwerk wordt verwacht. Jaggernath Lachmon had een paar dagen eerder al een voorproefje gegeven. Hij was thuisgekomen van de besprekingen in Den Haag (na die op Curacao) van de Konink rijkscommissie, die op zogenaamde tripartite-basis (dat wil zeggen: met z'n drieën, Nederland, de Antillen en Suriname) over de vorm van de onafhankelijkheid van de rijksdelen advies zal geven. Lachmon was boos op Suriname's luchthaven Zanderij aangekomen en riep te Paramaribo de pers bijeen. Hij verklaarde dat het hem allemaal niet zinde, dat tempo van de invoering van de onafhankelijkheid. Maar, zo zei de advocaat, die pas nog gehuldigd was omdat hij al 25 Jaar in Surinames politieke hof zaait, oogst en soms zoals eind vorig Jaar misoogst: als loyaal Surinamer zou hij de feiten accepteren en er het beste van zien te maken. Vandaar ook dat hij, met nog een tweetal prominente VHP'ers (de ex-ministers Hinduri en Adhin) zitting had genomen in de koninkrijkscommissie. Loyaliteit dus, doch gekoppeld aan een redelijk opportunisme; als Lachmon ooit het roer moet overnemen en in Suriname zou men daar niet van opkijken moet hij zijn zaakjes kennen. Over een drietal dingen was Lachmon verstoord van de confe rentie van de koninkrijkscommissie teruggekeerd. De regeling van de nationaliteit van de Surinamer in Nederland na de onafhankelijkheid, de opzet van een grondwet voor een nieuwe staat en het grensverdrag met Guyana. Aan die nationaliteit besteedde hij de meeste woorden. .De VHP heeft zich op het standpunt gesteld", zei Lachmon, „mijne heren: ik heb alles over voor mijn broeders in Nederland. Ik wil meewerken, maar als die Surinamers in Nederland de effectieve nationaliteit van Neder lander krijgen en de slapende, de latente nationaliteit van Surinamer, dan moet dit ook gelden voor de Surinamer in Suriname". Zowel de Surinamer in Nederland zou gedurende een bepaalde periode de keuze gelaten moeten worden van zijn Nederlanderschap om te zetten in de Surinaamse nationali teit, en da nterug te keren naar zijn geboorteland maar ook moet dan omgekeerd, de Surinamer in Suriname die tijd van keuze hebben om alsnog Nederlander te worden en erheen te verhuizen. Hij is een begaafd spreker, Jaggernath Lachmon en in tegenstelling tot de autoriteiten van de regerende partij, Arron voorop uiterst toegankelijk. „Maar hij heeft alles te winnen, als zijn stem maar gehoord wordt", mompelt een Surinaamse Journalist op Lachmons persconferentie. Dat was even nadat Lachmon zijn goed geformuleerde staatkundig betoog over wat er allemaal niet deugde aan de snelle mars naar de soevereiniteit, opeens lachend onder broken had met de granieten zin: waar ter wereld hebben ze het ooit meegemaakt, dat een regering vecht voor zijn onafhankelijkheid en tegelijkertijd het volk voor die onafhankelijkheid vlucht..." Het vliegtuig dat hem, de grote opposant in Suriname, de avond voor zijn betoog, hier in Paramaribo had afgezet, was kort daarna van Zanderij weer vertrokken naar Nederland, vol met Surinaamse Lachmon had zich door het gedrang moeten worstelen van landgenoten die wilden vertrekken. Een volk dat vlucht? Lachmon zei het Maar men zegt zoveel in Paramaribo in de dagen dat wij daar zijn. Een groot aantal meren In het zuiden van Noorwegen is de laat ste Jaren sterk verontreinigd. In het water worden grote hoeveel heden zuren geloosd die afkom stig zijn van de papierfabrieken Het gevolg is geweest dat de vis stand sterk is teruggelopen. Deze herfst nu gaat Noorwegen met een groot project beginnen dat tot doel heeft te onderzoeken of het mogelijk is een forelsoort te kweken die enige overlevingskans heeft in deze meren. Forellen afkomstig uit maar liefst 75 van de meest verontreinigde meren moeten voor Jonkies zor gen. Men hoopt nu dat deze kleine forelletjes het uithouden in wa ter met een hoge zuurgraad en weer voor nakomelingen zorgen. Ter voorbereiding wordt in Mar- nadal-Vest-Adger op dit ogenblik het broedprogramma uitgewerkt. Hoe lofwaardig het streven ook Is, het lijkt me veel zinniger om te proberen het verontreinigde wa ter van de Noorse meren weer zo zuiver te krijgen dat de "gewone forel" er in rond kan zwemmen. Je koop toch ook geen nieuwe auto omdat de asbakken vol zijn ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. Onderzoekingen op visgebied kunnen soms interessante gege vens opleveren. Zo heeft een on derzoek onder bijna 250 gemerkte snoeken, die rondzwommen in de Ringvaart van de Haarlemmer meer en de Leede de volgende op merkelijke feiten opgeleverd. De snoeken groeiden in de periode van oktober tot mei nauwelijks of niet. In dit viswater groeit de snoek voornamelijk in de zomer maanden. Zo neemt een snoekje van een centimeter of vijftig de eerste jaren gemiddeld per Jaar zo'n elf tot twaalf centimeter in lengte toe. Bij de snoekbaars is eenzelfde tendens merkbaar. De groei van de snoekbaarzen in het IJsselmeer staat van november tot april praktisch stil. Groei vindt hoofdzakelijk plaats in de maan den juni tot en met september, waarbij juli en augustus het be langrijkst zijn. Gedurende deze maanden is de gewichtstoename me even groot als tijdens de rest van het Jaar. Tenslotte nog iets over de snoek: Deze vissoort is bijzonder honk vast. Over een periode van een Jaar werden verplaatsingen over afstanden van meer dan enkele kilometers slechts weinig gecon stateerd. Een uitzondering die de regel bevestigde was een snoek, die in Januari bij Haarlem was gemerkt en die eind maart ten zuiden van Hoorn in het IJssel meer werd teruggevangen. Hst Nederlandse hengelaarsle gioen komt de laatste tijd nogal eens op een ongunstige manier in de Dubliciteit. De reden is dat zich "spou cvissers" noemende lieden er een gewoonte van maken om tij dens een wedstrijd gevangen vis in plastic zakken te stoppen en na weging of telling ergens achteloos achter te laten. Met name is het de afgelopen maanden tweemaal voorgekomen dat enorme hoeveel heden dode voorns het ging in het -ne geval om 3000 tot 4000 st en n het andere geval om acht tien plastic zakken met zo'n 1000 kilo dode vis werden gevonden. Weggesmeten door Groningse wedstrijdvissers. De Leeuwarder Courant wijdde er verige week zelfs een commen taar ran, onder de veelzeggende titel "Moraal van sportvissers soms op een laag peil". De schrij ver, Evert de Jong, constateerde dat het zo langzamerhand tijd wordt dat de hengelsportorgani saties iets gaan doen aan het op hoger peil brengen van de moraal van de hengelaar. Volgens het L. zou het geen overbodige luxe zijn wanneer aan een visvergunning een aantal strenge visvoorschrif- ten verbonden zou worden. Overtreding zou gestraft moe ten worden met ontzegging van de visbevoegdheid gedurende 'n aantal weken of afhankelijk van de overtreding intrekking van de vergunning. Stef de Bruin, medewerker van het maandblad "Vissport" gaat nog iets verder. In het augustusnummer zegt hij dat de enige manier om dit soort schandalen radicaal aan banden te leggen is het laten verdwijnen van de "vrije hengel". Hij pleit voor een verplicht lidmaatschap van elke visser van een officieel ingeschreven club. In hetzelfde nummer wordt in een hoofdartikel ook ingegaan op de "vipmoordpartijen". "Het ging om een wedstrijdje tussen ogen schijnlijk verstandige mensen om de vaag te kunnen beantwoor den. wie in een bepaalde spanne tijds zoveel mogelijk leven kon verniïtigen. Met als hoofdprijs 'n koelkast of een rode brommer en een eervolle vermelding in een verenigingsorgaan", aldus het commentaar, dat vaststelt dat vooru.tgang en beschaving, ge- paar 1 gaand met uitdijende intel ligentie. ten koste schijnt te moe ten gaan van bepaalde hersen functies. Als we ervan uitgaan dat der gelijke uitwassen in de hengel sport bestaan, is de grote vraag: wat doen we eraan? Laten we de verschillende adviezen die zijn ge daan eens bekijken. Het invoeren van een aantal strenge visvoor- schrt 'ten lijkt een op het eerste geziclt passende maatregel. Maar als we even verder kijken wat daarvoor komt kijken wordt het al aanmerkelijk minder sim pel. Wanneer we er al niet in sla gen om het legioen der zwart vis sers wat uit te dunnen, dan kun nen we maar beter helemaal niet beginnen aan een scherpere con trole op vissenmoord. Immers het nagaan of iemand over de ver eiste papieren beschikt lijkt me 'n eenvoudiger zaak dan het toezicht houden of het weidelijk vissen, 't Verplichte lidmaatschap van een offiïteel ingeschreven club (wat is dat'* geeft volgens een nog ge ringere waarborg. Want waarom zouden de leden van officiële ver enig! agen een betere vismoraal hebbc dan zij die de vrije hen gel henteren. Het blijken in de twee Friese gevallen Juist de ge- Een paar tips voor die henge laars die niet als "vissenmoorde- naar" door het leven willen gaan: stop vis nooit in een leefnet maar geef ze onmiddellijk nadat ze gevangen zijn de vrijheid terug; maak eerst uw handen nat alvorens een vis van de haak te halen; ga nooit sjorren aan een haakje dat in de bek van een vis zit: ge bruik een hakensteker en doe het met beleid; gebruik voor het vissen nooit een dreg: de haken richten on herstelbare schade aan; als u vis per sé mee naar huis maak ze dan onmiddellijk dood bijvoorbeeld door de kieuwbogen door te snijden. Ziet u andere hengelaars een van deze "gulden regels" overtreden, wijs hem dan op zijn fouten. organiseerde wedstrijdvissers te zijn geweest die de massale vis sen moord pleegden. Nee, wat overblijft is de menta liteit van de sportvisser trachten te verbeteren. Steeds opnieuw ln wootd en geschrift wijzen op het feit dat eerbied voor de "te genstander" geen kwaad kan. Dat er dan nog altijd mensen zullen zijn die zich niet aan de gulden regels van de hengelsport storen is duidelijk en geen privilege van de spert visserij. De noodzaak van de politie en de aanwezigheid van gevangenissen maakt dat duide lijk. Wel kunnen we proberen die groeo buitenbeentjes zo klein mo gelij* te houden. En misschien heeft dit artikel daar een klein steeaoJe toe bijgedragen. Viswedstrijd voor de jeugd De Hengelaarsbond van Leiden en Omstreken houdt - na een on derbreking van één Jaar - op 4 oktober a.s. weer de Jaarlijkse vis wedstrijd voor de Jeugd. Jeugdige hengelaartjes tot vijftien Jaar kunnen zich voor deze competitie opgeven bij alle Leidse hengel sportwinkeliers. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.50 per persoon. Er wordt gevist op aantal, terwijl - met het oog op Werelddierendag - de gevangen vis onmiddellijk zal worden teruggezet. Deelne mers moeten die ochtend om streeks kwart over acht aanwezig zijn bij het wedstrijdsecretariaat voor het gebouw van het Leidsch Dagblad. Witte Singel 1, Leiden. De wedstrijd die om negen uur begint, zal worden vervist in de Witte en de Zoeterwoudse Singel, 's Middags om twee uur zullen de prijzen aan de winnaars worden uitgereikt in het St. Antonius Clubhuls. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11. teL Z4020

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19