Jos Hermens op 5000 meter weer „de oude" Nederlaag voor dammers Liever bewondering dan beker APPIE HAPPIE Drie finaleplaatsen voor Nederland op EK atletiek in Rome Finalecijfers Rome ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 De Sunday Times meldde deze week, dat een hoofdredacteur op een receptie voor de Engelse voetbalpers bijzonder somber voor zich uit keek. "Neem het me maar eens kwalijk", zei hij, "twee van mijn columnisten zijn geschorst en een derde heeft zijn been gebroken". Het was de hoofdredacteur van het voetbal weekblad "Shoot" en zijn ge schorste rubriekschrijvers waren Billy Bremner «en Kevin Keegan (die het in de wedstrijd Leeds United-Liverpool met elkaar aan de stok kregen, en allebei werden weggestuurd), en de columnist, mot het gebroken been was Alan Ball. Dat neemt niet weg dat Kee gan nog de gelegenheid vindt om in het nummer van 7 september (dus al weer twee maanden na de finale in München) te zeggen, dat West-Duitsland weliswaar de wereldbeker veroverde, maar dat Nederland de bewondering van de wereld afdwong. Dus Duitsland zogezegd de wereldbeker, en wij de wereldbewondering. In een spe ciale column van Francisco Ma- rlnho. de blonde Braziliaanse linksback naar wie Cor Coster in opdracht van Hans Kraay nog op zoek is gegaan in de Braziliaan se binnenlanden (als ik de ge ruchten dien aangaande tenmin ste geloven mag: dat was nog voor de verzoening tussen Coster en Van Praag), zegt iets soortge lijks: "Wat mij betreft waren zij de besten in de eindronde, zij ga ven ons een voetballesje". Hij zegt dan dat Nederland met een veel hogere score dan 2—0 van Brazi lië had kunnen winnen, en dat dit niet gebeurde wijdt hij aan het feit dat Cruijff, naar wat hij zag, niet geheel fit was. Ook in de fi nale had Cruijff nog steeds last van een blessure, was Marinho's indruk, en dat was volgens hem de belangrijkste oorzaak dat Ne derland verloor. "Maar ik vind dat de Nederlanders de beker verdienden, en ik voelde me per soonlijk nogal teleurgesteld toen zij geklopt werden". Zo hoort u het eens van een vreemde, bovendien in een bui tenlands blad, dus van hoffelijke vleierij hoeft geen sprake te zijn. Ik begin steeds meer vrede te krijgen met die nederlaag in München. Liever de wereldbe wondering dan de wereldbeker, 't Nederlands elftal heeft zichzelf nu een zelfde reputatie verwor ven als het Hongaarse elftal in 1954 dat in de finale ten onder ging tegen eh West- Duitsland. NICO SCHEEPMAKER ROME Met drie finaleplaatsen, voor Annemiieke Bouma hoogspringenHaico Schairn (1300 meter) en Jos Hermens (5000 meter) is het gisteren voor de Neder landse afvaardiging naar de Europese kam pioenschappen een succesvolle dag gewor den. Vooral de manier waarop Haico Scharn en Jos Hermens zich voor de eindstrijd van hun nummers, die morgen zal worden gehouden, plaatsten, wekte vertrouwen. naar voren. „Ik wist dat ik op Hög- m volgde op vier seconden op de zevende plaats bevond, vreesde nie- Haico Scharn, die pas op het aller- laatste moment aan de limiet voor berg moest lopen", aldus Scharn. „Bij uitzending naar Rome voldeed, liep de 300 meterstreep ben ik even naast mand een ineenstorting zóals enkele een bijzonder slimme race. De Arn- Högberg gekropen om het tempo dagen tevoren. Wanneer er een gat hemmer, die door vele buitenlandse hoog te houden. Gelukkig reageerde dreigde te vallen trok Hermens dat wedstrijden in de afgelopen Jaren kei- hij onmiddellijk en toen wist ik dat onmiddellijk dicht. Pas bij het in- hard is geworden, was bepaald niet ik goed zat". Achter Scharn viel het gaan van de laatste ronde ging de geïmponeerd door het feit dat hij in veld even uiteen, maar bij het in- Nederlandse recordhouder zich echt verreweg de sterkste van de drie se- gaan van het laatste rechte eind met de ries was ingedeeld. „Dat is voor fhij kwamen de Zwitser Gysin en de Vlren voorbij „alleen maar gunstig. Ik weet dat er Oostduitser Justus toch weer gevaar- 200 meter dan hard gelopen wordt en dat heb lijk dichtbij. ,Jk weet niet hoe het Kvalhelm e Ik precies nodig. In een langzame* kwam maar ik voelde ze komen. Ik race kom ik sprintsnelheid te kort, had het niet gemakkelijk. Ik heb mij bemoeien. Hij sprintte m passeerde op ruim r de eindstreep ook ging toen zelfs op Jacht naar Foster die al duidelijk wat „gas" had teruggenomen. De maar een hoog aanvangstempo kan in die laatste meters dan ook steeds Engelsman zag, omkijkend Her- ingeprent: hou die tweede plaats j aankomen en liet zelfs de bin- vast". Daarin slaagde Haico Scharn nenbaan voor de Nederlander vrij. Scharn zich had voorgesteld. Nadat voortreffelijk. Hij elimineerde daar- Hermens profiteerde daar dankbaar de Tsjech Kovacs aanvankelijk de eerste serie van ie 1500 meter. Haico Scharn (655) plaatst zich achter de Zweed Högberg (943) voor de finale. mee ook tevens het risico om via de van en pakte vlak achter Poster de trokken Pletro Mennea gelopen. Tot twee gouden medailles aan de oogst goed tempo had gezorgd, zakte snelste drie verllezerstljden verder tweede plaats: 13.37.0 de eerste 300 meter bedui- te moeten komen. dend. Pas 500 meter verder (800 In de series Dankzij het werk 1 de 1500 meter lificeerden zich uit de derde serie Heerenveen is 100 meter ging dat goed. Maar dan gaat die Italiaan pas echt sprinten". toe. Die van discuswerpster Faina Melnik was verwacht, maar die van de Nederlandse polsstokhoogspringer Vladimir KoesJ- kin zeker niet. Faina Melnik, Olym- 0pisch kampioene en wereldrecord- b25Wi.1!?L!P t6 0f" °ve^Tdf Bloot^evenals de Deen Tom eindstrijd want de kleine Engelsman de plaats. De Antilliaan werd in 21.44 houdster, prolongeerde haar titel al in de andere series de snelste tweetiende langzamer dan zijn serie- in de eerste worp met f ter in 2.04,5) bleek de Portugees kwam Olympisch kampioen Pekka zeven lopers voor de finale. Het kost- halve finalisten toch het dichtst bij Mamede, die in dit gezelschap toch Vasala (Finland) met de hakken te Dave Black zijn plaats ln de de eindstrijd geweest met zijn vijf- B. Hansen, die het aan zijn ruim HM omhoog en met nog anderhalve ron- 250 meter lange eindsprint dankte verliezer geweest met 13.41,8. de voor de boeg spurtte plotseling de dat hij als tweede tijdsnelste Westduitser Hildenbrend bleef als grote Zweedse favoriet Ulf Högberg alsnog de laatste twaalf haalde. Tot zevende in de derde serie 0,4 de afvallers behoorden onder anderen conde onder de tijd Ghipu (Roemenië), de Engelsen Cle ment en Smedley dikowskl. cies. I meter pre- Tot degenen die de eindstrijd haal de Pool Szor- eten behoorde ook Manfred Kusch- mann, de winnaar van de 10.000 me- HereteW ter. tijd, vijfde. Pietro Mennea bezorgde het Ita liaanse publiek gisteren een onverge- de Brit avond. De 22-Jarige Italiaan, t M 4 die na het wegvallen van Valerie ^k kwam tot; 20 50 meter eu imu Bortsov de 200 meter niet meer kon voldoende voor het prolongeren verliezen, veroverde inderdaad het de Europese titel. Het zilver goud. Hij deed het op even impone Selectie LDWS LEIDEN Heft team van LDWS dat morgein tegen Woerden speelt zal worden samengesteld uit de volgen- Ver beneden het normale Europe- de spelers: Visser, Dubbeldeman, niveau bleet het kogelstoten he- Matters, De Jong, Moesman, Gluber, De Oostdutóser Hartmut Brtese- G de Roode, C. de Roode OoM, V. d. St&rp, V. d. Meer, Wetselaar, Bontje, Weer Jee, Slingerland. rassend voor de Westdultaer Ralt Annemieke Bouma zorgde gister- rende wijze als Irena Szewinska bij Reichenbach (20.38), terwijl de En- Jos Hermens bleek later op de morgen al voor een finaleplaats door de dames. avond volkomen hersteld van de gees- de kwaliflcatle-eis (1.80 meter) bij Irena szewinska pakte haar twee- teltjke maar vooral licnameUjke ka- het hoogspringen te halen. De ben- de gouden medaille door ter die hl) maandag tijdens de tien jamin in de Nederlandse ploeg, die ook de 200 m te winnen. De Poolse kilometer had opgelopen. Masseur ondanks haar 18 Jaar al haar tweede oazelle duldde tot 60 meter de Oost- Anne de Jong: „Ik heb Jos de af- Europese kampioenschap meemaakt dultse gtecher naast zich maar liep gelopen dagen wel twee tot drie keer begon op 1.65 meter, een hoogte die toen schijnbaar moeiteloos weg. Re- daags behandeld. Die Jongen was er zil uiteraard in de eerste po- nate stechei na de race van maandag niet best ging haalde. Daarna leverden de 1,70 van Helsinki aan toe. De grote luchtvochtigheid en de 1,75 ook geen problemen op waarschijnlijk al en de hoge temperatuur hadden zijn maar toen de lat naar 1.78 was ge- zoend met het zilver, bloedvaten vernauwd maar gelukkig gaan had de Haarlemse twee pogin gen nodig. Op de kwalificatiehoogte zelfs drie. „Ik kneep gelsman Geoff Capes, die dit seizoen HOCKEY Argentinië heeft ^zich de Europeanen het meest ooai- 'de" 100 stan't stootte, brons pakte. Britse overheid wil meer inspraak voor voetballers LONDEN Een Britse overheids commissie is tot de slotsom gekomen, «dat voetballers meer zeggenschap •dienen te hebben in het nationale Voetballeven van Engeland. In een rapport over het Britse voetbal, dat gisteren door de commissie van maatschappelijke betrekkingen werd gepubliceerd, wordt voorgesteld, vertegenwoordigers van de professio nele voetbalvakbond toe te laten wanneer gesproken wordt over con tracten. Voorts zouden alle zaken die betrekking hebben op de levensom standigheden van de voetballers be sproken dienen te worden in collec tieve discussies tussen managers en spelers. Verder zoudert voetbfl^rs vertegenwoordigd dienen te zijn in alle lichamen van de bond, die oe- slissingsbevoegdheid hebben en zou den zij zich bij hoorzittingen van de strafcomimissie moeten kunnen voor zien van reohtskundige bijstand. De voorstellen van de uit negen man nen en één vrouw bestaande com missie, die er vijftien maanden over deed het rapport voor te bereiden, zijn vrijblijvend. De commissie kan slechts aanbevelingen doen. Maar de bond van voetballers heeft al gezegd het met de inhoud eens te zijn en de Engelse voetballisa heeft zich be reid verklaard de aanbevelingen zorg vuldig tè- bestuderen. Wat betreft ie goede relatie tussen werknemer* °n werkgevers in de voetbalsport, waar schuwt het rapport tegen een ..au tocratische aanpak". Het zal 1^°r- een duidelijk moeten zijn, dat de on derlinge verstandhouding binnen de club gebaseerd dient te zijn op instemming van beide partijen", al dus het rapport. „De rechten van de spelers als werknemers moeten wor den erkend". Volgens de commissie zijn de financiële vooruitzichten voor de Britse voetbalclubs niet roos kleurig, speciaal niet voor de vereni gingen uit de lagere divisies U't cij fers blijkt dat tussen 1988/69 en 1972/73 Engelse league-clubs ln to taal 1.700.000 pond sterling (elf mil joen gulden) hebben verloren en dat een derde van de clubs in de eerste divisie met verlies heeft gewerkt. Uit andere statistieken blijkt dat van de honderd spelers, van wie men salaris over 1972 naging, er slechts vijf meer verdienden dan 9.000 oond sterling (f60 000). De meerderheid kreeg tussen de 12.000 en 20.000 gul den. ADVERTENTIE ZONDAG A.S., 14.00 UUR N.M. Luqdunum-Scheveningen Terrein ean de Oegstgeesterweg Billie Jean King naar de eindstrijd NEW YORK De als tweede ge plaatste Amerikaanse Billie Jean King heeft zich gisteren voor de fi nale damesenkelspel van het tennis toernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen in Forest Hills ADVERTENTIE door een overwinning van 3—0 op Canada geplaatst voor het toernooi om het wereldkampioenschap hockey voor herenteams, dat volgend jaar geplaatst. In de halve finales ver- nate Stecher, de dubbelkampioene München, had zich de start ver- De Sowjet Unie voegde gisteren ln Maleisië wordt gehouden. De eer ste wedstrijd in de finale van de Amerikaanse zone had Argentinië sloeg zij haar landgenote Julie Held- met 2-6, 6-3, 6—1. De ande- i partij in de halve finales, tussen Roodenburg-HOV SPORTPARK NOORD. met 2—1 gewonnen. Het tweede duel de Australische Evonne Goolagong eindigde in dezelfde cijfers in het voordeed van de Canadezen, waarna een beslissingwedstrijd noodzakelijk was geworden. de Amerikaanse Chris Evert, werd wegens regen bij de stand 6—0, 4—3, voor Goolagong afgebro ken. Jos Hermens voortreffelijk. De Nijmegenaar had dt Jaar hoger sprangen dan ik, vlak het geluk dat hij wist welke tijden er in de twee voorgaande series wa ren gelopen. „Dat geeft altijd een lekker houvast, al kun Je nooit zeg- Acteur Bruch ROME Bij de ceremonie protocolaire van het discuswer pen bleef gisteren de trede waar bronzen medaillewinnaar Ricky Bruch had moeten staan, leeg. De Zweed, die de afgelopen Jaren altijd voor iets bijzonders zorgde, was donderdagmorgen naar Göthenborg terug gevlo gen wegens zaken. Bruch is in de tijd die hij wegens dienstwei gering niet in de gevangenis moest doorbrengen, opgetreden als acteur in een western. De film gaat volgende week in pre mière en Bruch had nog zo veel zaken aan zijn hoofd dat hij de organisatoren verzocht de me daille maar na te sturen. Bruchs optreden als acteur schijnt een groot succes te zijn want hij tekende dezer dagen in Rome bij 'n Italiaanse maat schappij een contract voor drie „Spaghetti"-westerns. gen hoe mens heeft de herkansing beste verliezerstijden niet nodig ge- Sowjet Unie wint met 6-4: totaalstand 22-18 mêterT Wilma van Gooi, die in de ROTTERDAM De laatste ont- der land-Sovjet Unie ls in een 4—6 ne digd. De totaalstand over vier wed- Koeperman en De Ruiter hadden de mij zien sneuvelen". Hopeloze zaak De andere twee Nederlandse ver- wedstrijd uitpakt". Her- tegenwoordigers, die gisteren nog in actie kwamen, Wilma van Gooi en Raymond Heerenveen, waren kans had. In tegenstelling tot de eerste loos In de halve finales van de 200 twee series ging het in zijn wel hard. Hij had het geluk dat Bren- halve eindstrijd op de korte sprint moeüng in de landenwedstrijd Ne- derlaad-SowJet Unie te in 'n 4—6 ne- strijden werd daardoor 22—18 in het score na drie kwartier met dan Poster, de Engelsman iedereen gelooft dat hem de titel of de 5000 meter niet kan ontgaan, in zijn serie was ingedeeld, evenals baan vertrok, startte goed de Noor Knut Kvalheim en de Olym- op het laatste rechte stuk, pische dubbelkampioen van Mün- op pure snelheid aankomt, kansloos, ook sneuvelde, vocht nu wel, zij het hopeloze zaak. De Rotter damse, die in de gunstige tweede het direct veel hoger dan in de andere die dit Jaar toch verscheidene malen twee series. Jos Hermens hield zich onder de 23 seconden heeft gelopen, in het begin van de wedstrijd op vallend rustig en toen hij zich op 3000 meter, die door de ai enige ron den met een voorsprong van dertig meter lopende Foster in 8.09,2 afgelegd achter zich. Raymond Heerenveen, die in Ro me op een evenaring van het Neder landse record van Rob Heemskerk (20.8 seconden) had gehoopt, knokte groep met Hermens ^oh daarvoor helemaal leeg. "Ik dacht dat het zou lukken en daarom ZONDAG A.S. AANVANG 2.30 u. j^eb volledig op de voor mij ver- voordeel van de Sowjet Unie. Verlies tendellng geopend. Bergsma in deze slotwedstrijd werd geleden heel wat moeite die zelfde door F. Droet, die in t middenspel uitslag te bereiken tegen Tsjegolev, de geraffine ging van Gantwarg te laat opmerk- druk hield. Na uiterst behoedzaam toire drei- die de Fries de gehele partij onder Russische nationale kampioen for- kwaam remise, ceerde een doorbraak naar de-dam- lijn en revancheerde zich voor zijn nederlaag in de tweede ronde. Wiersma heeft er alles aan gedaan om de Europese kampioen Andre I- ko een nederlaag te bezorgen, maar het eindspel van één dam en vier Rob Clerc heeft als laatste nog lang gestreden de score gelijk te brengen maar Mogiljanski bleek een uiterst knap verdediger en hield de Amsterdammer in een kansrijk eind spel van de winst af. Uitslagen: Wiersma-Andredko 1—1, Drost- Harm, Wiersma deed er van alles aan om van Europees kam pioen Ajidreiko te winnen. Hij slaagde niet. i Andreiko niet te winnen. Clerc-Mogiljanski 1—L LDWS Woerden Terrein L.D.W.S. Sportpark „DE VLIET' 200 meter: 1. Irena Szewinska (Pol 22.51, 2. Renate Stecher (Odl) 22.68, 3. Mona-Lisa Pursiainen (Fin) 23.17, 4. Ljoedmilla Maslakova (SU) 23.31, 5. Helen Golden (GB) 23.38. Discuswerpen 1. Faina Melnik (SU) 69.00 meter, 2. Argentina Me- nis (Roem) 64.62, 3. Gabriele Hinz- mann (Odl) 62.50, 4. Maria Wergova (Bul) 61.92, 5. Karin Höldge (Odl) 58.02. 200 meter: 1. Pietro Mennea (It) 20 60, 2. Manfred Ommer (Wdl) 20.76, 3. Hans-Jürgen Bombach (Odl) 20.83, 4. Joseph Arame <Fra>' 20.87, 5. Frans-Peter Hofmeister (Wdl) 20.93. Polstokhoogspringen: L Vladi mir Kisjkoen (SU) 5.35, 2. Vladislav Kozakiewicz (Pol) 5.35, 3. Jierl sakov (SU) 5.30, 4. Antti Kalliomae- ki (Fin) 5.30, 5. Wojciech Buciarski (Pol) 5.30. Kogelstoten 1. Hartmut Briese- nlck (Odl) 20 50 meter, 2. Ralf Rei- chenback (Wdl) 20.38, 3. Geoff Capes (GB) 20.21, 4. Aleksander Barisjni- kov (SU). 20.13, 5. Valeri Voikin (SU); 20.07.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13