„Het wordt tijd dat politie zelf wordt gecont roleerd" Leiden voorheen en thans Lichte roeien in Luzern allerminst aangeslagen Criminoloog over afluisterpraktijken: Tennisarbiters nog bescheiden Kabinet voor zomertijd HEISTELLING VALT OP SPOORLIJN SANDERS MET TENNISTEAM TEGEN BELGIE Van Katwijk in Oost-Duitsland op vijfde plaats ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 UTRECHT „Het wordt de hoogste tijd, dat de politie zelf wordt ge controleerd. Maar hoe dat moet weet ik niet". Dat zegt, ietwat vert- twijfeïd, de Jurist mr. C. KeOk, werk- Door Peter Riemersma zaam aan het Crimiologisch Instituut aan de Rijksuniversiteit van UtrecM, naar aanleiding van het afluisteren van Aage M. Het aftappen van de telefoon van de „mees terkraker" heeft de politie niet alleen de zekerheid gegeven, dat hij in een pand aan de Haagse Schenkkade ver bleef en een verrassende inval mogelijk gemaakt, maar dë po litie kwam tevens op het spoor van drie verdachten van een antiek- en sieradendiefstal aan het Piet Heinplein in Den Haag Is de politie hier buiten het boek je gegaan of niet? Kelk kan ui teraard in dit concrete geval geen definitief oordeel geven. Wel kan hij in het algemeen schetsen hoe het afluisteren voor Justitiële doeleinden wette lijk is geregeld. In april 1971 is een wet aangeno men die onder andere het met behulp van apparatuur afluiste ren van gesprekken, binnens huis of buitenshuis dan wel door de telefoon gevoerd, in principe strafbaar stelt. In het pand waar Aage M. verbleef is afluis terapparatuur aangetroffen en dat feit kan hem alsnog ten las te worden gelegd. (Het feit van het ontvluchten uit de gevange nis in Leeuwarden niet; ont vluchting is in Nederland geen strafbaar feit). De wet is bedoeld om een aanvul ling te geven op de rechtsbe scherming van het privé-leven MARKTBERICHTEN van de burger vooral nu het gebruik van allerhande luister en gluurgoed de laatste Jaren steeds meer in zwang kwam. Bij de bescherming van het privé- leven heeft de overheid voor zichzelf een uitzondering ge maakt. Voor Justitiële doelein den mag de politie afluisteren, maar niöt op eigen houtje. In de wet is precies geregeld welke de bevoegdheden zijn van de rechter-commissaris als hij in lichtingen wil inwinnen bij amb tenaren van de PTT over ge voerde teftefoottigiesprekken, waarvan het vermoeden bestaat dat een verdachte eraan he dt deelgenomen. Ook mag in be paalde gevallen dit soort tele foongesprekken door opsporings ambtenaren worden afgeluis terd. Een van de bepalingen is, dat de politie processen-verbaal die worden gemaakt van de afge luisterde gesprekken: 1. zo snel mogelijk moet vernieti gen als zij zonder betekenis voor het onderzoek zijn; 2. de processen-verbaal bij de processtukken moet voegen als zij wél van betekenis zijn. Deze laatste maatregel maakt het mogelijk, dat de verdachte te weten komt dat hij is afgeluis terd. Men mag aanneanen, dait de rech ter-commissaris in het geval van Aage M. opdracht heeft ge geven voor het afluisteren en dat de politie wat dat betreft „gedekt" was. Maar was zij dat ook voor het geval van de drie inbrekers aan het Piert. Hein- plein? En wat betekent het voor de procesgang als de politie hier de voorschriften heeft over treden? Is tien dagen afluiste ren niet wat lang? Criminoloog Kelk vindt het een „interessante Juridische vraagstelling." Denkt ook, dat over zulke gevallen nog helemaal geen Jurisprudentie bestkat. Vermoedt echter, dat de verdachten toch „hangen", als tenminste voor de rechter het bewijs wordt geleverd. 2.; Anthurium 28; jr. e 51; Dahlia 10; Gerbera 28; Gla diolen 13; Glad. Lei.e lclek 25; 37; Korenbloem 9; b 27; kl. bl. 1; Ornlthogalum 7; Rozen gr. ..a 1,19 per stuk. Asters 76; Chrys. ne 1.20 idem Jr. e 1.79; Freesia 1.11; Iris 1,04; Margriet 99; Snij groen KATWIJK AAN DEN RIJN, groentevei ling 6/9 Waspeen per kist AI 450 630 AH 340—610 BI 820—1110 Cl 500— 640 anrijvle 31 breekpeen per kist 260— 940 bospeen II 6973 bloemkool 61 57—103 611 2261 81 47—94 811 22— 46 121 39—72 1211 3942 rode 18—27 spitskool 1532 princessebonen 100—110 spinazie 56 krulpeterselie 23 uien per kist 410710 savoljekool 13 15 selderie 819 tomaten 250410 groenekool 21 snijbonen 90150 prei 21—51 radijs 17 sla 6—17. Aanvoer waspeen 82.000 kg. Bloemkool: 11.000 stuks, bospeen: 3700 bossen. DEN HAAG De vlak voor de nationale kampioenschappen in Scheveningen opgerichte Nederland se Vereniging van Tennisscheids- rechters is niet van plan dadelijk op zijn strepen te gaan staan. Eén van de doelen van de organisatie, het verkrijgen van een betere finan ciële begeleiding voor de arbiters (reiskosten e.d.) zal dan ook tij dens het stedencircuit in oktober nog niet worden verwezenlijkt. De reden is. volgens NVTS-voorzitter Eric Sa- valle, dat het bestuur van de scheldsrechters-vereniglng momen teel in onderhandeling is met de commissie rechtspraak van de KNLTB over de beste manier waar op de problematiek in de nabil e toekomst kan worden aangepakt. Savalle: „We moeten eerst tot dui delijkheid komen. Men heeft in de commissie voor de oprichting van onze vereniging wel begrip, al vond men de presentatie, met de pers en zo, niet zo gelukkig. Maar zo lang we nog niet besloten hebben of en hoe we gaan samenwerken stellen wij nog geen bepaalde eisen. Bij het stedencircuit vragen we bijvoor beeld de normale reiskostenvergoe ding, en dat is trein, maar voor de scheidsrechters die 's avonds te laat klaar zijn wel een bedrag per au to-kilometer, of eventueel hotel. Wel licht dat we volgend voorjaar bij het AHOY-proftoernooi voor het eerst met duidelijke plannen komen". Nicollne d.v. P. v. Duijn mond. Jan z.v. J. Guljt en j. o\ wuss- baumer, Cornells z.v. C. J. Dorregeest Een boek, waarin we Leiden xoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal foto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Kosten: Afgehaald j i de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 01710—25041 toestel 45. „In de Verenigde Staten," zegt Kelk, „is men principiëler :n deze zaken. Ontoelaatbaar ver kregen bewijsmateriaal verb dert de procesgang. Een hele reeks verdachten is er onlangs nog op vrije voeten gesteid, toen bleek dat de beschuldiging tegen hen was gebaseerd op niet geoorloofde afluisterpraktij ken." „Maar in Nederland huldigen wij dat principe niet. De recht spraak huppelt er gemakkelijk overheen. Men zegt al gauw: de manier waarop de politie be wijsmateriaal heeft verkregen is dan misschien wel ontoelaat baar, maar nu wij het eenmaal weten, kunnen we niet net doen of het niet is gebeurd." Kelk vermoedt dan ook dat de po litie op veel grotere schaal af luistert, dan officieel wordt toe gegeven. Hü haalt het voor beeld aan van een advocaat, die voorbesprekingen met verdach ten in een apart kamertje op het politiebureau altijd schrifte lijk voert. Hij is er zeker van, dat de politie afluistert. Kelk; „In Nederland is de prak tijk bij de opsporing: er is geen middel te min om bewijsmate riaal te verzamelen." En daar komt bij: „Wat de politie uit voert is in hoge mate een on controleerbare zaak." Eddy Merckx (gisteravond gefotografeerd vlak na de start van de Nacht van Valkenburg) heeft een aanbod van ruim 50.000 gulden om gezondheidsredenen afgewimpeld. Merckx kon dat bedrag ontvangen als hij zou starten in de zesdaagse van Bremen die van 9 tot 15 januari wordt gehouden. SCHAKEN WeSt-Duitsland heeft gisteren in Eckern Foerde een zes- landenschaaktoernooi gewonnen met een totaal van 21,5 punten uit een maximum score van dertig. Tweede werd Denemarken (16.5), derde en vierde Zweden en IJsland met 15, vijfde Finland met 14 en zesde Noor. wegen met 8 punten. In het Wesfc- duitse team speelde onder meer de uit Tsjechoslowakije afkomstige Lu- dek Pachman mee. Hij scoorde vier punten uilfc vijf partijen. BASKETBAL Raak/Punch heeft gisteravond in Sporthal De Buiten- hof in Delft de eerste competitiewed strijd voor de eredivisie basketbal heren tegen Levi's Flamingo's met 93—62 gewonnen. TENNIS Voor het eerst in het 75 jarig bestaan van de KNLTB zullen de tien distrtotskampioensteams van de zaterdagcompetitie strijden om het landskampioenschap. Deze wed strijden zullen op 14 en 15 september as. plaatsvinden op de tennisparken van t.v. Presikhaaf (Arnhem) en Duno (Doorwerthi Katwijk Geboren: Gerrtt, z.v. P. 'an Duyn en C. E. J. Schoneveld, Ja- coba, d.v. H. vd. Plas en C. L. v.d. Bent. _i C. C. Oudshoora, Andreas z... J. Caspers en L. J. Korsman, Nicolaaa z.v. N. J. Kulk en J. v. Krallngen. Ma rieke d.v. E. J. Bergman en D. Ket- horn, A. C. Messemaker en T. van DoilJ- venvoorde, L. d. Best en C. E. v. Duij- venboden, G. A. Overdijk en C. J. vd. Kamp, T. Bamboorn en A. Haasnoot, C. Guljt en C. v. Du ij venbode. A. Els- geest en W. J. Schut Getrouwd: R. C. Mehclz en N. v.d. Plas. J. K. Ouweband en H. Gelten- Overleden: P. T. Muilmaai (83). DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is voor invoering van de zomer tijd: de klok in de zomermaanden een uur terugzetten. Maar invoering ervan wil het kabinet niet op eigen houtje. Gisteren is besloten er over leg over openen met de Benelux- partners, België en Luxemburg. UTRECHT Het treinverkeer tus sen Rotterdam en Dordrecht is gis teren vanaf ongeveer kwart voor elf in beide richtingen gestremd ge weest door het omvallen van een hei stelling. Het ongeluk, waarbij nie mand werd gewond, gebeurde op de plaats waar rijksweg 16 in aanleg de spoorlijn kruist. Volgens de Zwijn- drechtse politie is de materiële scha de groot. De spoorwegen begonnen onmdddel- Iljk bussen in te zetten tussen Dord recht en Barend recht en tussen Rot terdam en Dordrecht. Het treinverkeer tussen Rotter dam en Dordrecht werd even na vijf uur hervat. Den Uyl gaat praten over Europa DEN HAAG Premier Den Uyl heeft de uitnodiging van de Franse president Giscard d'Estaing om vol gende week zaterdag te Parijs met andere Europese regeringsleiders aan een diner te zitten, aangenomen, zo heeft Den Uyl gisteravond meege deeld. „In het voetspoor van het recente gesprek tussen de Franse president en de Westduitse bondskanselier is er alle aanleiding om met elkaar te praten over de mogelijk heid, nieuwe impulsen te geven aan de samenwerking in Europa", ver klaarde de premier. LUZElRN De wereldkampioen schappen in Luzern vormen tevens de première van een officiële Fisa- titelstrijd der lichte roeiers. Tot vo rig jaar werden de „lichtgewichten" slechts genadiglijk toegestaan bij Europese kampioenschappen een exibitie te geven. Het congres van 1973 besloot echter met ingang van het volgende seizoen kampioenschap pen voor lichte roeiers te organise ren. Niet tot ieders genoegen. Fisa- president Thomas Keiler merkte en kele dagen geleden nog weinig hof felijk op dat „deze wedstrijden hem eigenlijk waren opgedrongen". In ternationaal gezien is het lichte roeien nog allerminst aangeslagen. Er meldden zich 16 lióhte skiffeurs, 11 vieren zonder stuurman en slechts 4 achten. Alleen Nederland Skadi in de vier zonder, skiffeur Harold Punit en de Orca-Triton acht de Verenigde Stdten, Canada en West- Dultsland schreven voor alle drie onderdelen van deze kampioenschap pen in. Het gehele oostblok, dat de roeisport vrijwel volkomen beheerst, is afwezig. Vooral de omstandigheid, dat er maar vier achten naar de Rotsee zijn getrokken heeft de zaak van de lichtgewichten allerminst goed gedaan. Thomas Keiler maakte zich op het Jongste Fisa-congres dan ook danig kwaad: „Elf Inschrijvingen wa ren er voor de race van de achten", zei hij fel. „het ene na het andere land trok zich terug. Ik heb voor dit gedrag amper woorden. Ik schaam me eigenlijk ervoor dat ik zondag aan drie van de vier ploegen kam- BOKSEN Rudie Lubbers zal op 23 september tijdens het eerste Hei- neken boksgala in het sportpale is Ahoy in Rotterdam een partij ln het halfzwaargewicht boksen tegen de Amerikaan Hal Carroll. VOLLEYBAL De Voorburgse ere- divisie-volleybalvereniging Corbulo heeft een sponsor. Heit is de firma Gaggenau, fabrikant van keukenap- paratuur. Per 1 september 1974 heeft de club een sponsorcontract aan ge gaan voor drie Jaar, ten gevolge waarvan de naam werd veranderd In, SV Gaggenau. ZEILEN De Westduitse zeiler Willy Kulhweiide heeft gisteren op de rivier de Clyde (Schotland) de vijfde wedstrijd gewonnen in de strijd om het Europees kampioenschap Soling. Hij behield daardoor tevens de lei ding in het algemeen klassement. pioenschapsmedailles moet overhan digen. Dat is een devaluatie van deze Fisa-ondersoheiding". Ongelijk kan men de Zwitser moei lijk geven. Wel is het zo dat de drie ploegen die nu op de ereplaatsen zullen komen er stellig ook hadden gestaan als de elf landen .alle hun inschrijving gestand hadden gedaan. Een troost heeft de zich schamende Thomas Keiler: de lichte roeiers va ren hun finales morgen in de mor genuren als de tribunes van de Rot see nog maar schaars bezet zijn. Oranje heeft hier zijn grootste kan sen op medailles. De Skadi vier roei- DEN HAAG Voor de landen- wedstrijd tussen de tennisteams van Nederland en België, die zaterdag en zondag 21 en 22 september as. in Maastricht wordt gehouden, is het Nederlands team als volgt samenge steld: Heren: 1. Louk Sanders, 2. Fred Hemmes, 3. Jan Hordijk, 4. Niök Fleury, 5. Wouter Fok, 6. Piet Veentjer, 7. Frank Koning, 8. Guido Hornman. Dames: 1. Marijke Schaar, 2. Elly Appel, 3. Judith Salome, 4. Ada Bakker. Reserves Nora Lautenslager en Elly Blom berg. Herendubbelspel 1. Jan Hordijk/Nick Fleury, 2. Fred Hemmes/Louk Sanders. 3. Wouter Pok/Frank Koning, 4. Piet Veentjer/Peter Soeters. Damesdubbelspel 1. Elly Appel/Judith Salome, 2. Marijke Schaar/Ada Bakker. Gemengd dubbelspel 1. Judith Salome/Fred Hemmes. 2. Ada Bakker/Nick Fleury, 3. Elly Appel/Jan Hordijk, 4. Louk Sanders/ Marijke Schaar. Niet spelen daan voerderHans H&ks. De Amerikaanse president Gerald Ford en zijn echtgenote slaan de begrafenisplechtigheden ga de voor de deze week overleden chef-staf van het Amerikaanse leger, generaal Abrams. Links het paard van de gestorven leger-topman. de zich donderdag op. Imponerende wijze naar de finale en ook Harold Punt en de acht zijrn potentiële kan didaten voor een plak. CUNIT De Spanjaard Miguel Maria Lasa heeft gisteren de twee de etappe van de ronde van Cata- lonië gewonnen, een rit over 206 kilometer van La Cenda naar Cu- nit. De tweede plaats was voor de Fransman Danguillaume. Perurena (Spa) behoudt de leiding in de al gemene rangschikking. Hennie Kui per bezet de veertiende plaats op 2.32. De negentienjarige Oostduitse amateurwielrenner Hans Joachim Hartnick heeft gisteren in No»*d- hausen de ronde van Oost-Duitsland gewonnen. De zevende en laatste etappe, met start en finish in Nord- hausen, werd een overwinning voor. zijn landgenoot Wolfgang Gansert. Hij legde de 134 kilometer af in 3 uur, 10 minuten en 20 seconden. Smits (Ned) werd vijfde, Fons van Katwijk tiende. In het algemeen klassement eindigde van Katwijk a's beste Nederlander op de vijfde plaats. Nieuwe uitgaven Gekkenschemer, door Louis Fer- - ron. Uitgeverij De Bezige Bij, Am sterdam. f 16.50. Julian's avontuurlijke reis, door Paul Gallico. Uitgeverij Wereld-Bi bliotheek, Amsterdam, f 16.90. Mieks moeilijkheden, door Sanno Van Havelte. Uitgeverij Van Holke- ma en Warendorf, Bussum. Hun geheim, door Sanne van Havel te. Van Holkema en Warendorf. Duikelaartje door G. van Nes-UJ- kens. Van Holkema en Warendorf. Van Gogh. Schilderijen, tekenin gen en litho's. 108 afbeeldingen ver zameld en ingeleid door Brian Petrie De Haan Kunstkijkboeken. Uitgeve rij Unieboek. Bussum. f 17.50; na 1 november f 24.50. Te mogen leven! Een Nederland se Jodin vertelt haar geschiedenis, door Johanna-Ruth Dobschiner. Uit geverij T. Wever, Franeker. f 17.50. Hara Het dragende midden van de mens, door Prof. K. Graf von Dürckheim. 2e druk. Uitgeverij Ankh-Hermes. f25,-. De wetenschap der religie, door Paramhansa Yogananda. Oriënt-serie Uitgeverij Ankh-Hermes, f 15,-. De heilige 'wetenschap, door Swami Sri Yoekteswar. Oriënt-serie Ankh- Hermes. f 15.-- De wijze kat en andere Zen-teksten door Prof. K. Graf von Dürckheim. Oriënt-serie. Ankh-Hermes. f 19.50. Geuzenvolk, Leiden, 400 jaar ontzet door Dr.vid le Feber. Uitgeverij Hel- „r mond. Helmond, f 6.90. Bergsport ABC, door Dieter Sei- bert. Uitgeverij Keesing, Amster- dam. f27.50 Het gekleurde dwergkonijn. Houden verzorgen, fokken, door M. A. Ver- helst en O. Vermeulen. Uitgeverij Keesing. f 15.-- Gereedschap voor inspraak in de ruimtelijke ordening, door Ton van der Ham en Gerrit van der MeiJ. Uit- geverij Het Wereldvenster. Baarn. f 19.50. Verduiveld handig. Protesten tegen het Kalkar-projekt;' door Hans Bou- ma. Het Wereldvenster, f 6.90.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12