Lage waardering van kamerleden voor interview Moordenaar bekent nog meer misdaden Moccona, lekkerpittige korrelkoffievan Douwe Egberts vierkante Oud-Hollandse stopflesjes Miljoenenbrand geeft brandweer voor dagen werk Uit in de Randstad Nota over defensie roept vele vragen op Delfland: geen stroom voor Kalkarweigeraars Bep van Klaveren niet schuldig aan diefstal Gliphoeve nu opvangcentrum rijksgenoten DEN HAAG Melt drie moties oorspronkelijk vier heeft een deel van de Tweede Kamer gisteren haar ongenoegen geuit overde wijze waarop minister Vredeling buiten zijn boekje is gegaan in een interview, maar ook over de summiere beantwoording van de premier. PONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 Het aflossen van de vermoeide brandweerlieden in een kunst- matige sneeuwstorm bij het Rotterdamse Handelsveem. AMSTERDAM Shaffytheater: 7 sept. 20.30 uur Hauser Orkater; 10 sept. 22.00 uur uur Salonmuziek; 20.11 en 12 sept. 22.00 uur Hauser Orkater; 11 sept. 22.00 uur Jazz; 12 sept. 20.30 uur Huize Achterom (première). Concertgebouw: 6 sept. 20.15 uur Margit Schramm en Rudolf Shock; 9 sept. 20.15 uur Amst. Phil. Ork.; 10 sept. 20.15 uur Bruckner- feest, Radio Phil. Ork.; 11 sept. 20.15 uur Amst. Phil. Ork. ROTTERDAM Hofpleintheater: 6 en 7 sept. uur Toneelgroep Theater met "De Min in het Lazarushuys" van W. F. Froquenbroch; 11 en 12 sept. 20.15 uur Jan Blaasers Kabaret. Theater In den Twijfelaar: 6 sept. 13.45 uur Lunchtheater; 20.30 uur Roterdam Binnenstebuiten; 7 t/m 12 sept. 20.30 uur Rot terdam Binnenstebuiten. De Lantaren: 7 t/m 11 sept. 20.30 uur Rotterdam Binnenstebuiten; 12 sept. 20.30 uur Folk pop door Sandy Danny en Fairport Con- vention. De Doelen: 7 sept. 20.15 uur Promenadeconcert door Nationaal Or kest van Belg/ë; 12 sept. 20.15 uur The New England Conser vatory Ragtime Ensemble onder Gunther Schuller met muziek uit de film "The Sting". Rotterdamse Schouwburg: 10 sept. 20.15 uur Fons Jansen met "Kwartetten". DEN HAAG Kurzaal: 6 sept. 20.00 uur Residentie-Orkest o.l.v. Willem Frederik Bon. Theater In de Steeg: 6 en 7 sept. 21.00 uur De Ketelshow "De zot verwijt de ketel dat ie maf ziet"; 8 sept. 21.00 Old Movie: "Mrs. en Mrs. Smiths" van Hitchcock. Kon. Schouwburg: 7, 8, 10 en 11 sept. 20.15 uur Haagse Comedie met "Begeerte onder de olmen" van Eugene O'Neill; 9 en 12 sept. 20.15 uur Haagse Comedie met 'Totverteren". ADVERTENTIE BLOEMENCORSO AALSMEER Bezoek de tentoonstelling van de corsowagens in de BLOE MENVEILING te Aalsmeer op vrijdag 6 september van 14.0022.00 uur op zondag 8 september van 11.0019.00 uur In vele stands informatie over bloemen en planten! Gesprek tussen premier Den Uyl en VVD-woordvoerder Tuynman voor het begin van het interpel latie-débat over Vredelings uitlatingen. ROTTERDAM Een zeer hard nekkige brand heeft gisteren in een pakhuis aan de Rijnhaven in Rot terdam voor vele miljoenen guldens schade gemaakt. Een wat nauwkeu riger schadebedrag is nog niet te ge ven. omdat de Rotterdamse brand weer het vuur ook vanochtend nog steeds niet meester was. De brand is vermoedelijk ont staan in de balen tabak op de derde etage van het grotendeels houten pakhuis "Molukken" van NV Han delsveem. In het pand lagen behal ve de tabak ook koffie, synthetisch rubber en specerijen opgeslagen. In een uitbouw op de vierde ver dieping bevinden zich twee kleine gaskamers waarin vacuum ethy- leengas is opgeslagen. Deze kamers liepen door het vuur geen gevaar. Aanwezige losse flessen met het gas konden snel naar buiten worden ge bracht. Tegen half twaalf gistermorgen wera voor de brandweer groot alarm geslagen. Met ongeveer 15 wagens het vuur de gehele dag en ook van-, nacht bestreden. Volgens brand weercommandant B. Vossenaar zal het nog wel enkele dagen kunnen duren voor de brand is bedwongen. Het houten gebouw en de hoge vuur- belasting van de opgeslagen goede ren zijn daarvan de oorzaak. Met schuimgeneratoren zijn enor me hoeveelheden schuim naar bin nen geblazen. Door de zware rook ontwikkeling kampte de brandweer met grote problemen om de vuur haard te bereiken. De tweede, derde en verde verdie ping zijn uitgebrand. Het dak is naar beneden gekomen. Op de begane grond en de eerste etages heeft de brand niet gewoed, maar wel is daar veel schade ontstaan door de enorme massa's water, die door blusboten en via de tientallen slangen en waterka nonnen naar binnen is gespoten. Tijdens de eerste uren van de brand ontstond het gevaar, dat een van de muren van het pakhuis zou instorten. Op verscheidene plaatsen zitten er grote barsten in de muur. In de loop van de middag is dit in stortingsgevaar echter geweken. De politie heeft de omgeving van de Rijnhaven voor alle verkeer af gesloten. Dit bracht vooral tijdens het spitsuur een enorme verkeers chaos teweeg bij de oeververbindin gen. De moties zijn afkomstig van de WD. over de te summiere beant woording van de premier ten aan zien van de schadelijkheid van Vre delings uitlatingen voor onze inter nationale betrekkingen, van de RKPN, die het aftreden van Vrede ling heeft geëist, en een motie van de SGP over het forse taalgebruik van de minister. De motie van Drees over de wijze waarop DS'70 door Vredeling was be ledigd in het verhaal, werd na ex cuus van de premier ingetrokken. De aanvrager van de interpellatie, waarnemend WD-fractievoorzitter Tuynman, verklaarde in zijn toelich ting nadrukkelijk dat het hem niet te doen was om de kop van de defen sieminister. Hij eiste alleen een dui delijker antwoord van premier Den Uyl dat hij langs de daartoe geëigen de wegen nadrukkelijk de indruk zal weg nemen dat ons land geen goede NAVO-partner is. "Het is duidelijk dat het aanzien van ons land in het buitenland scha de heeft opgelopen, "zei Tuynman. Op de ontkenning van Den Uyl dat er dergelijke schade is ontstaan, haalde Tuynman publikaties uit "The Times" en de "Bonner Rund schau" aan. In de motie van de WD staat dat het antwoord van de minister-presi dent volstrekt onvoldoende is en dit antwoord wordt afgekeurd. "Wanneer leden van mijn frac tie worden benaderd door ambassa deurs die vragen: "Hoe zit dat nou? Wat moeten wij onze regeringen vertellen? Dan blijkt dat het ant woord van de premier onvoldoende is". CH - fractieleider Kruisinga wilde van de premier weten of hij al con tact heeft gehad met secretaris-ge neraal Luns van de NAVO om zijn excuses aan te bieden. Drees (DS'70-fractieleider) eiste excuses van Vredeling of van de pre mier over de vergelijking die de mi nister maakte tussen DS'70 en fas cisten. Hierover diende hij een motie in, nadat Den Uyl in eerste instan tie daartoe geen aanstalten maak te. Drees; "Dit interview staat gelijk met een bewust geformuleerde en af gelegde verklaring aan de pers. Iemand die zo spreekt over zijn on dergeschikten gedraagt zich als een feodaal heer. Als de minister aller gisch is voor uniformen, waarom gaat hij dan privé naar de Taptoe Delft. De spreiding van grofheden in dit interview is onverwacht en nieuw. Al weten we dat dit kabinet een wat vreemde stijl heeft". De premier ver ontschuldigde zich in zijn eindbe- antwoording, waarop de motie werd ingetrokken. Van KVP-fractieleider Andriessen kwam aan het adres van de defensie minister een harde waarschuwing. "We zullen deze minister beoordelen naar zijn daden en niet naar zijn woorden. Maar als dit interview een herhaling krijgt, zullen wij dat als een daad beschouwen". Ook Andriessen stelde dat dit in terview niet uitsluitend een binnen landse aangelegenheid is. "Er wordt in Europa over gesproken. Hiervan moet een rechtzetting komen". D'66- fractieleider Jan Terlouw merkte op dat het beter is om niet na te mok ken. "De bezwaren van Vredeling geuit tegen de NAVO zijn kleuters vergeleken bij de bezwaren die ieder een langzamerhand heeft CPN-fractieleider Marcus Bakker merkte op dat Vredeling met dit in terview niet door het behang, maar door de biechtstoel is gegaan. "Voor het overige zegt iedereen: "Die Henk toch.Volgens Bakker is de groot ste vergissing die Vredeling maakte DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie zal vóór de behande ling van zijn nota in de laatste week van september zich nog moeten ver diepen in een regen van vragen van de Tweede-Kamerfracties. Een groot deel van de nota of de daarvoor gebruikte criteria worden door vele fracties als "onduidelijk" ervaren. De CPN is los van haar kri tiek, van mening dat de vaste com missie voor defensie beter opgehe ven kan worden als een staatscom missie voor defensie-oudestijl de werkzaamheden van de vaste kamer- oommissies blijft frustreren. De CPN wil ook graag weten of Vre deling met zijn toezegging van 86 miljoen voor een extra op te rich ten "Lance"raketten afdeling in de Duitse Bondsrepubliek niet bijdraagt tot een versterking van de nucleai re bewapening. Praktisch alle fracties vallen over het feit dat de defensieminister er van uit gaat dat de geleidelijke, we derzijdse ontwapeningsbesprekin gen in Wenen wel tot succes zullen leiden. Voor Nederland is hieraan een eventuele diensttijdverkorting gekoppeld, waarvan de eerste fase volgens de nota in 1975 zal moeten ingaan. De WD wil graag nadere uitleg van wat Vredeling bedoelt met een "volwaardige en verantwoorde Nederlandse bijdra ge". KVP, VVD en AR vragen de mi nister of hij zich realiseert dat er bij de marine in de vervangingscy clus van materieel een gat valt van ruim zes Jaar tussen de uitdienststel- ling van de kruiser De Zeven Pro vinciën en het vervangende fregat. De KVP wil trouwens ook weten of we in 1983 (tot zover gaat de plan ning in de nota) met een tekort zit ten van vier fregatten, 4 onderzeeërs 15 mijnbestrijdingsschepen, 21 vliegtuigen en 12 helicopters. Verder wijst de KVP erop dat de Amerikaanse verzekering dat er geen eenzijdige vermindering van haar troepensterkte zal plaatsvinden als de Europese landen in diezelfde geest handelen moeilijk is te rijmen met de negatieve indruk die on ze defensienota heeft gemaakt op de Amerikaanse congresleden. Voorts zijn de meeste fraoties be zorgd over het feit dat vooral het bur gerpersoneel amper of niet van de komende wijzigingen op het depar tement op de hoogte zijn gebracht. "dat platvloersheid en verstaanbar- heid synoniem zijn. Bakker wil weten waarom de minister de WDM in zijn vraaggesprek heeft besmeurd. Volgens PPR-fractieleider De Gaay Fortman heeft Tuynman door de interpellatie te houden juist een zwaarder accent op het interview ge legd. Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA, vroeg zich in zijn betoog af hoeveel ongebruikelijkheid een mi nister als mens zich kan veroorloven. Van Thijn vroeg zich af wat de VVD nou precies met deze interpellatie beoogde of er nog behoefte is aan bij zondere stappen ten aanzien van 't buitenland. Hannie van Leeuwen van de AR merkte op dat er van een defensiemi nister toch wel wat zelfbeheersing mag worden gevraagd. De stemming over de moties zal vandaag worden gehouden. EINDHOVEN De 19-jarige E. van L. uit Eindhoven, die de vijfja rige Carolientje Fessers uit Waalre ontvoerde en daarna vermoordde en later ook bekende aan de dood van mevrouw P. van de Biggelaar-Vo- gels uit Best schuldig te zijn, blijkt nog veel meer op zijn geweten te hebben. Uit eigen beweging heeft Ihij in de afgelopen dagen een groot aantal misdrijven bekend. De politie zal nog weken nodig hebben om al deze gevallen na te gaan en het gerecht vaardigde vermoeden bestaat, dat Van L. nog meer op zijn kerfstok heeft. Een reeks van inbraken en inslui pingen rondde Van L. af met brand stichting, vrijwel steeds omdat de buit tegen viel. Op carnavalsavond '72 stichtte hij brand in een lagere school te Eindhoven; schade een kwart mil joen gulden. Ook de destijds veel besproken mo- lotov-coctail, die door het raam van een politiebureau te Woensel werd gegooid, vertrok uit de handen van Van L. De politie heeft steeds aan genomen, dat de Rode Jeugd met wie de politie Eindhoven op zeer ge spannen voet leeft voor deze aan slag verantwoordelijk moest worden gesteld. Op de lange lijst van misdaden, die aan de naam van L. moet worden verbonden, staan ook enkele gevallen van vluchten na aanrijdingen. In Best stal Van L. destijds een auto. Tijdens een woeste rit door diverse randgemeenten van Eindhoven ver oorzaakte hij aanrijdingen, waarbij twee meisjes zeer zwaar werden ge wond. Een oudere man kwam er met lichte verwondingen af. De keren, dat Van L. brandkasten probeerde te kraken eindigden vrij wel alle in een fiasco. Hij kreeg ze of niet open of vond ze niet. In één geval lukte het hem een kast open te krijgen, maar toen bleek de buit uit enkele honderden guldens te be staan. Woedend over deze tegensla gen stak hij meestal het gebouw in brand. Van L. heeft in de jaren van zijn misdadige activiteiten een bizar spoor getrokken. Zo stal hij uit plant soenen bomen en heesters, rolde hij damestasjes (bij één van die diefstal len ontvreemdde hij het gouden tientje, dat later in de winkel van de vermoorde mevrouw Van de Big- gelaar werd gevonden), stal brom fietsen en fietsen en pleegde winkel diefstallen. De politie in Eindhoven vermoedt, dat nog meer feiten op tafel zullen komen. DELFT Het elektriciteitsbedrijf Delfland heeft gisteren drie gezinnen in Delft afgesloten van de stroom - voorziening. Deze klanten van Delf land weigenen de 3-prooeratsheffing voor een snelle kweekreactor in Kal kar te betalen. Delfland heeft bovendien aange kondigd dlait binnenkort nog meer gezinnen in Dellft, het Westland of in het gebied rend Zoetermeer van elektriciteit verstoken zullen blijven. Aanvankelijk waren er in het ver zorgingsgebied van Delfland onge veer 100 weigeraars. Volgens het be drijf heeft het merendeel ondertus sen betaald, nadfat ze een brief had den gekregen waarin met afsluiting werd gedreigd. De nu afgesloten weigeraars vinden het optreden van Delfland zeer on juist, zolang het cassatieberoep van de Drent dr. Smit tegen de heffing nog niet heeft gediend. actievoerder in Dellft den technici van Delfland woensdag niet binnegelatten. Deze man heeft intussen het verschuldigde bedrag bij een notaris gedeponeerd. Verzameld werk De in Freiburg wonende Duitse filosoof prof. Martin Heidegger heeft besloten tot de ver zamelde uitgave van zijn reeds ge- pbliceerde en nog niet verschenen werken. Volgens zijn naaste mede werker in Freiburg, Friedrich-Wil helm von Hermann, zal het circa 70 delen omvattende werk verschijnen bij Vittorio Klostermannin Frank fort. De eerste drie delen zullen in 1975 op de markt komen. Heidegger, die op 26 september 85 Jaar wordt, heeft de afgelopen maanden de laat ste hand aan deze verzamelde wer ken gelegd. ADVERTENTIE 50 en 100 gram ROTTERDAM De 67-jarige bokser Bep van Klaveren in 1928 veroverde hij Olympisch goud heeft gisteren het hoofdbureau van de Rotterdamse politie als vrij man verlaten. Er is vastgesteld dat hij niet behoorde tot een bende van zes kledingdieven, die dinsdagavond te-, gelijk met hem werd gearresteerd. De enige connectie die Van Klave ren had met de dieven was het feit dat hij hun zijn pakhuis had ver huurd. In dit pakhuis vond de poli tie een hoeveelheid kledingstukken ter waarde van f45.000. Deze en nog veel meer kleding er ontbreekt nog voor f48.000 werd vorige week gestolen uit een magazijn in het centrum van Rotterdam. AMSTERDAM De 96 Suri naamse families, die deze zomer een even groot aantal flats kraak ten in het flatgebouw de Glip hoeve in de Bijlmermeer hebben met htm persoonlijke actie in t stadhuis van Amsterdam succes geboekt. B en W van de hoofd stad hebben namelijk besloten van Gliphoeve 1, die toch reeds voor 80 procent door rijksgenoten Legaal met een huurcontract wordt bewoond, een sociaal huis vestingsproject te maken. Daar mee wordt de Gliphoeve 1 tevens op grond De toekomst ziet of meer kinderen te handha- Amsterdammers, als zij gehuwd in deze vierkamerflats. Mo- zijn of geen kinderen hebben. In de Gliphoeve 1 wonen al lang ongeveer veertig Nederlandse families en andere rijksgenoten. Wanneer er onder hen zijn, die nu de voorkeur gaan geven "aan jonge echtparen zonder huisvesting buiten het kader van W geloven dat dit project", dan zullen deze be woners zich voor hulp bU het zoeken naar een nieuwe huisves- gezinnen, ook al zijn die pas kamerflat beschikbaar te stellen, tóng tot de gemeente kunnen Voorgesteld wordt de krakers in de flats te laten blijven en dan in de komende weken gezin voor gezin na te gaan wie in aanmer king komt voor een huurcontract woonivergun- leen somber uit 1 ning. Dat zal vermoedelijk gelden voor alle gezinnen, die al langer kinderen. B dan een Jaar in Amsterdam wo- het onjuist is ook men en tevens voor kinderrijke gorie zonder sinds kort in Nederiand. Het is Zij zullen zelf ander wenden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7