Q&Q: avonturenserie met 'dure' jongetjes Muziek-Mozaiek maandelijks op de televisie r(jV)vandaaa ...en gisteren leo beyers Van oktober af op de KRO-tv verlaat de nieuwe komedie luistervriend Philips batterijen Hans van Manen pleit voor danstijdschrift C/ffiÜ\mgmmma] TV morgen] DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 AVRO's Televizier Magazine voortaan op de vrijdagavond Voor de corypheeën van de AVRO programma Mies Bouwman, Willem Duys, minuten op het scherm verschijnen, lende gasten. De eerste keer Son ja Barend en Pierre Janssen Op de vrijdagavond zal ook dat Jasperine de Jong, Peter ongeveer twintig „Sonja-s-avonds" met drie verschil- In de afdeling drama wordt begon- waarin het opsporen met drie tv-spelen gers centraal stond. Op verzoek „AVRO's Sportpanorama" figureren. Straaten Voorts zal de sportredactie op de „Vader en AVRO-zaterdag aan het slot van de ham. Het zijn nieuwe tv-programma'! creëerd voor het komende wintersei zoen. Nieuw zijn ook een reeks ei gen drama-produkties, de reeds avond nog een programma aangekondigde strip „Vader en kwartier verzorgen, zoon", een komische familieserie, geschreven door Annie M. G. Schmidt, de ook al genoemde „Na tionale hitparade", documenta en filmseries Place". striptekenaar en Vader Abra re programma vai Pierre Janssen begint op donderdag 700-jarig bestaan 3 oktober. Het treedt niet in de zijn programma via vier afleverln- plaats van „Ivoren Toren". In een gen. Elisabeth Andersen en Kees Eén keer per maand zal ook Willem programma op woensdag zullen ook Brusse vertolken de hoofdrollen. In het andere kunstmanifestaties aan bod het komend seizoen ook „De Verlos- griezelverhalen van Edgar Allen Poe justitie werd dit programma tijde- met Henk van Ulsen in de hoofdrol, lijk gestaakt. Na tweëeneenhalf jaar Duys zich op vrijdagavond kijkvolk presenteren. Op 25 oktober komen, waaronder „Peyton start hij voor de eerste keer met „Muziek-Mozaiek", een reis door Op de maandagen muziekland, die min of meer de AVRO valt zijn radioprogramma is afgeleid, an die Wat Mies Bouwman komend sei Tele- gaat doen is bekend. Op 12 oktober films vizier Magazine. Bovendien zal die start zij een live-programma, in Mr. Hilterman behandelt actuele rubriek op de avonden dat de feite samengesteld door de kijkers, politieke onderwerpen, dr. Hoogen De vaste avond op vrijdag. Vijftig minuten avond blijft gereserveerd ruimte gereserveerd taires. Daarin is opgenomen ^n eigen produktie vervaardigde Europese vakantielanden. Het eerste spel op maandag 21 ok- studie in samenwerking met justitie tober. De AVRO betrekt ook het keert dit programma binnenkort te- Amsterdam in rug volgens een nieuwe formule waarmee nog wordt geëxperimen teerd. Tenslotte: Maandelijks op de zon dagavond impressies van Jan Brus se uit Frankrijk. Terug komt de Dick van Dyke-show. Nieuw is de Britse serie „The Brothers" ingaan de 4 oktober wekelijks op vrijdag. sing", een door Waler Kamp gemaakte tv-bewerking van woensdagen is de gelijknamige roman van Willem documen- Elsschot. Hoofdrollen: Rudi Falken- hagen en Mart Gevers- De serie „Jonge mensen op weg Op zaterdag (in de vooravond) het concertpodium" wordt „MaSh", op zondagavond inspecteur Drongelen Columbo, op woensdagavond Frank voortgezet AVRO op woensdagavond zendtijd Op de zondagavond met ingang dijk bespreekt de binnenlandse poli- als presentator. In het verleden Cannon. De serie "Audubon Wildlife" heeft gemiddeld ken met i per i oktober praat Sonja Ba- tiek en dokter Van Swol presenteert heeft de AVRO, naar Duits kort actualiteiten- rend elke maand onder de titel een medisch programma. beeld, een programma gelanceerd DEN HAAG De artistiek leider van de Nieuwe Komedie, Leo Beyers, zal met ingang van 1 sep tember 1975 zijn contract met deze toneelgroep beëindigen. De Belgische regisseur, die een Jaar geleden Erik Plooyer opvolgde na een crisis in het Haagse gezel schap, kwam tot de conclusie dat zijn ontwikkeling en die van het gezel schap zover uiteen gingen lopen, dat hii daarop het besluit baseerde om zi i terug te trekken. •do Beyers, ddie de aandacht op zich vestigde met vonmings-produk- ties in Amsterdam en Brabant, zal bij de Nieuwe Komedie in het ko mend seizoen nog wel de regie doen van "De wachtkamer" het toneelde buut van de romancier Hans Her mans. In dit Nederlandse stuk zal hü bovendien een rol vervullen. Met ingang van 1 september J974 wordt de leiding van het gezelschap gevormd door Eric Oosthoek, Ben Bos en Wim Odé. Leo Beyers zal ge durende het seizoen 1974/1975 als adviseur aan het gezelschap verbon den blijven. Het voorzitterschap van het stichtingsbestuur van de Nieuwe Komedie is sinds 2 september over genomen door de oud-voorzitter van de VPRO, Huub Penders. Hij volgde de heer H. Isaac op, die al enige tijd geleden kenbaar had; gemaakt te willen aftreden. Pakistan helpt Bangladesj KARACH.. (AP) Pakistan heeft 150.000 ton rijst en ongeveer duizend ton kat enen garen ter beschikking gesteld voor de overstromingsslacht offers in Bangla Desj, zo is officiëel ln Karacni bekend gemaakt. De goederen, die ongeveer acht mil joen gulden waard zijn, zullen mor gen van Karachi naar Bangla Desj worden verscheept. Deze hulpverlening vormt het eer ste officiële contact tussen de beide landen, 'r februari hebben de beide voormalige deelstaten van het oor spronkelijke Pakistan elkaar formeel erkend, maar hebben tot nu toe nog geen diplomatieke missies uitgewis seld. De waterstand van de grote rivier en in Bangladesj stijgt nog steeds. In Sylhet, Rangpur en Kushtia staan thans g'-otP gebieden onder water. De nieuwe overstromingen, die nauwelijkr drie maanden na de wa tersnood kwamen waardoor in twee derde van Bangladesj dood en verderf werd gezaaid, zijn het gevolg van een on ifaebroken regenval en van watermassa's, die zich uit de rivieren van India, over Bangladesj uitstorten. ADVERTENTIE Met „Q Q" een avonturenserie in dertien delen, hoopt de KRO-tv haar gevestigde naam in het presen teren van goede kinderprogramma's hoog te houden. „Oebele" was een schot in de roos; het vervolg „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?", in januari weer op het scherm, blijkt niet minder geslaagd. Vandaar dat de omroep weer in zee is gegaan met de schrijver van beide series, Harrie Geelen. Anderhalf jaar geleden kwam Geelen op de proppen met „Q Q", leverde het af bij de KRO, die het verhaal in dank aanvaardde en de geschiedenis afgelopen voor jaar en deze zomer voornamelijk „op locatie" (Nijkerk, Bun schoten en Ankeveen) in 48 dagen opnam. „Q Q" goed voor zeven uur film, wordt van zaterdag 5 okto ber af wekelijks op het scherm gebracht en dient een gat van drie maanden ontstaan door de lange vakantie van „Hameien" te dichten. foto, waarop de jonge heren een lijk ontwaren. Het tweetal ontpopt zich dian als Colombo's - in spé en gaat op onderzoek uit. Hun omge ving oechouwt de activiteiten als kinderspel. Opa Quarles van Ispen speelt echer het spel mee. Wanneer blijkt da) de knapen weieens gelijk konden hebben, komt er een alge heel speurverbod. De volwassenen gaan zich dan met het kinderspel bezighouden. De introductie van „Q Q", een mysterieuze foto, lijkt zo te zijn weggenomen uit Antonioni's film „Blow Op". Harrie Geelen: „Die film heb ik nooit gezien Het is trouwens niet mijn oedoeling geweest de misdaad centraal te stellen in deze serie. De helft van de scènes is niet aan de misdaad besteed. Het ging mij meer om de jongetjes van die leeftjd te Harrie Geelen, in het dagelijkse le ven creatief directeur bij Toonder Studio's, ziet zijn geesteskind „niet louter en alleen als een kinderserie. Het is eerder een verhaal voor vol wassenen, dat ook kinderen kunnen volgen. Nu alles klaar is, kan ik wel zeggen, dat het eruit ziet, zoals ik had ve-wacht. Zeer echt, want wat dat betreft is regisseur Bram van Erkel een man die van een natuur lijke weergave houdt. Dat maakt de hele serio ook minder bloederig". „Q Q" is het verhaal van twee jongens uit het betere milieu. Bei den beoefenen dure hobby's: de zoon van de reclame-ontwerper is in het bezit van een pony en de zoon van een arts heeft de beschik king over foto-apparatuur, waar menig öeroepsfotograaf zijn vingers bij af zou likken. Het verhaal is opgehangen aan een mysterieuze Een spelmoment uit de nieuwe KRO-serie. Charles en Leonie Quarles van Ispen met hun zoon Aristides en het vriendje Wilbur Quant (Frans Kokshoorn, Emmy Lopes Dias, Erik van 't Wout en Martin Perels. tonen in hun fantasieën". De vele typetjes in de serie zijn zeer geslaagd. Bob de Lange bijvoorbeeld speelt een schitterende oudoom; Riet Wieland Los laat als huis houdster Martha Z wierus mooie stellingen los over het alternatief wonen en Lex Goudsmit tenslotte is in de gedaante van ene heer Pies een bijna uitgestoven klusjesman. SPANNEND De spannende inhoud, de rake ka- rakterr-jlletjes en de fraaie verfil ming zullen ongetwijfeld bij de kij ker in de smaak vallen. Jammer blijft het, dat de beide Jongens, die het verhaal dragen, moeilijk te ver gelijken zijn met „zo maar" twee schooljongens. Materieel valt er voor de twee knapen niets meer te wensen. En wat taalgebruik betreft moet hier sprake zijn van de schranderste tieners van Nederland. Het excuus van Harrie! fieeden „Toch is het niet élitair. Dergelijke Jongens komen nu eenmaal in een bepaald milieu voor. Ik ken dat lieu. En wat die materiële zaken betreft: pony's leven gewoon bij jongens van die leeftijd en de fo to-apparatuur was nodig voor het verhaal. ln Don Kirshners Rock Concert vanavond (Nederland II, 19.20 uur) een optreden van de Amerikaanse groep Isley Brothers en van de Engelse rock-albino Johnny Winter. Hij speelt o.m. Rock 'n Roll Hoochie Koo. "Mijn leverancier vond dat ik me, nu lk de Prijs van de Kritiek heb gekre gen, wel een nieuwe afwasmachine kon veroorloven", grapte gisteren Hans van Manen toen hij in een kor te rede dankte voor de prijs, die tra ditiegetrouw in de Gijsbrechtkelder van de Amstelbrouwerij werd over handigd. Hij was dankbaar voor de prijs voor al omdat hij hem kreeg van Journa listen. "Wat dansers doen moet be waard blijven voor het nageslacht. Dat kan nu wel met video-tape maar de schrijvende hand legt die dingen nog beter vast voor later. En het zijn de leden van de Kring van Theater critici, die my deze prijs hebben ver leend, die deze pen voeren". Hans van Manen pleitte verder voor het oprichten van een danstijdschrift, ook voor het grote publiek, dat een belangrijke taak. opvoedend en voor lichtend, op aansgebied zou kunnen krijgen. "Ons land kan zich gelukkig prij zen met zo'n talent, leven wekkend in onze danskunst, die in het buiten land een verrassend grote reputatie heeft gekregen", zei Anton Koolhaas nu in zijn functie van danscriticus. Hij bracht onder woorden wat de theatercritici tot het verlenen van de Kritiek aan Hans van Manen heeft bewogen. "De wereld van het ballet is van oudsher een wereld in de wereld. Wat de tussenmenselijke NEDERLAND I 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 E.O.-Kinderkrant (EO) 19.30 Vergane Glorie, documentaire serie (EO) In deze uitzending wordt het „huiselijke" kasteelleven ln de middeleeuwen behandeld. Eigenlijk was het meer een kwestie van leren leven met de tocht, moeilijk ver teerbaar voedsel en sanitaire problemen. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Honger onder water, natuurfilm (EO) 21.20 Nafiri Tuhan: Indonesische muziek en dans (EO) 21.50 Nader Bekeken (EO) 22.30 Zingen in de duinen, koorzang (EO) 22.45 Peninsula Bible Church, filmreportage (EO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Don Kirshner's Rock Concerts (VPRO) In deze aflevering: de Isley Brothers en Johnny Win ter. Enkele nummers die ten gehore zullen worden ge bracht: ..Who's that lady?" (Isley Brothers) en „Rock'n Roll Hoochie Koo" (Winter). 19.45 Popeye (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 All in the family, tv-serie (VPRO) 20.45 Kinderrechter in Memphis, documentaire film (VPRO) Frederick Wiseman filmde in het gebouw van de kin derrechter in Memphis in de zuidelijke staat Tennes see een aantal zittingen, waarin minderjarige ver dachten van diefstal, aanranding en roofovervallen worden berecht. 21.35 Accident, Engelse speelfilm (VPRO) 23.15 Den Haag vandaag (NOS) 23.30 Journaal (NOS) Het lijkt nu wel vast te staan dat de AVRO op het stuk van dramatische produkties de con currentie definitief heeft ver slagen. De aanhoudende hoge kwaliteit van enkele series (ge regisseerd door Walter van der Kamp en John van de Rest) wees daar al sinds enige tijd op, en ook in incidentele tv- spelen heeft deze omroep meer dan eens een geduchte vuist kunnen maken. vergeleken waarbij het toneel-aandeel van de andere zuilen een slappe handdruk was. Gisteravond kwam de AVRO opnieuw tot een mooi stuk werk met 'De receptie' van Lo- dewijk de Boer. de man die met The Family inmiddels zijn reputatie als Nederlands meest opzienbarende en produktieve toneelschrijver heeft gevestigd. Merkwaardig genoeg is De re ceptie' al in 1968 geschreven het was een opdracht naar aanleiding van De Boers eer steling voor televisie, De spra- kelozen'. Men kan vermoeden dat de AVRO het zes Jaar geleden nog te avantgardistiscih vond en het stuk pas na het grote publieksucces van The Family heeft durven uitzenden, maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald: 't kwam er ten slotte van en we mochten er blij mee zijn. De receptie draagt al helemaal het kenmerk van het ver vreemdende toneel op basis van banaliteit, waar De Boer in latere jaren zo sterk ln werd. In dit verhaal van een succesvolle schrijfster, haar cy nische echtgenoot en een Jonge minnaar stoeit de auteur op bijna vulgaire wijze met wer kelijkheid en illusie, totdat in een even alledaagse als ma cabere d&loog een beeld ontstaat waarin de waarheid van het gebeuren niet meer te achterhalen valt. Door het voortdurend versprin gen in tijd en realiteit heeft de schrijver een patroon neer gelegd dat steeds ruimte laat voor nieuwe of andere inter pretaties „Kijk maar, er ge beurt niet wat er gebeurt". En omdat John van de Rest het stuk had geregisseerd met een onderstroom van grote span ning, maar ook met de koele benadering van een onüeder, werkte dit spel in een spel bij zonder effectief. Nu had hij de beschikking over Henk van Ulsen voor de rol van de echtgenoot en sinds zijn jaren bij Kees van Iersel is Van Ulsen precies de man die Je voor zo'n rol moet heb ben. Bijgestaan door enkele Neder landse en Belgische acteurs maakte Van Ulsen van deze BRT-AVRO produktie weer eens een monumentje voor zichzelf. H. J. OOLBEKKINK j Partij. IKOR: 185U Kleur: (S) Veel gevraagde gewijde muziek, zlekprogramma. 21.55 (S) Orgelconcert Nu. 22.50 Radio VU-Magazlne. 23.0i l~ iS) Radio Filharmonisch Orkest: klas' - sieke balletmuziek. 23.6524.00 Nws. Hilversum II NCRV: 18.00 lS) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nieuws. 18.41 We- reldpanorama. 16.53 Zojuist versche nen: boekbespreking. AVRO: 19.00 Trefpunt: documentair programma. NOS: 19.50 Den Haag vanaaag. AVRO 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal 20.10 lS) Wiener Festwochen (II): klassie- orkestmuziek. 21.30 (S) Alert! op t vlak van muziek - J- 22-05 (S) Jazz Sp< hedendaagse jazz 22.35 de lift weer tegen, muzikale strip 22.56 (S) Cabaret-Profiel. 23.20 (S) Essay: een programma waarin over kunst wordt doorgepraat. 23.50 Radiojourn., m 10.30 Nieuws. 11.00 Gebakjes Beter leven verhalen van i wee. 11.55 Mededelingen. 12.00 Lichte grammof oonmuz lek. Zonder grenzen: rubriek over missie en zending 17.10(8) Country and Wes tern Muziek. 17.30 Nieuws. 17.31 Echo. Hilversum III Ieder heel uur 2 miuuten nieuws. EO: 7.02 (S) Gospelsoundmuziek spe ciaal voor jonge me sen thee en koffie, kale fruitmand: verzoekplaten vi NCRV: 11.03 Drie - 8.02 (8) Tus- op verzoek. 12.03 (S) Drie t 1 (8) Ontroerend goedn de. AVRO: 15.03 Pop-Kohtakt II. 16.03 De Hltmeesters USA. 17 03 Rac Hltmeesters II. i relaties betreft schept dat zijn specia le problemen; wat de concentratie op een werkstuk betreft dat binnen de omringende wereld wordt neergezet kan het tot het sublieme leiden. Van Manen beschikt duidelijk over de antennes die opvangen wat de om ringende wereld als subliem ervaart. Die geestelijke lenigheid en dat ob servatievermogen zullen hebben bij gedragen tot de prestaties voor welke de critici hem vandaag hebben wil len huldigen". NICOSIA (UPI Turkse troepen nebben gisteren na een hevig vuur gevecht twee dorpen in het westelij ke deel van Cyprus bezet. Volgens een VN-woordvoerder in Nicosia had den de Turkse Cyprioten meegedeeld dat zij in Galine, een dorpje aan de noordwestkust op 50 kilometer ten westen van de hoofdstad, door leden van de Grieks-Syprische nationale garde onder vuur waren genomen. Turkse militairen waren daarop te hulp gekomen en bezetten het dorp na een vuurgevecht, dat het he vigste sinds 't bestand van 16 augus tus wordt genoemd. Volgens een woordvoerder van de regering in Nicosia zouden de Turken zonder meer tot actie zijn overgegaan. Zij zouden ook het dorp Varishia, nabij Galine. m bezit hebben genomen. 23.5624.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.02 Joost mag niet etei 19.02 (8) - Drie loopt achter. 2< Poster. 21.02 (S) Sesjun, Jazz Nederland I NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. 18.55 IK) Journaal. KRO: 19.05 (K) KRO» TROS Wereldcircus. 19.30 (K) De Melchlors. l02 (S) tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO n blues 2020 (K) De Wrekers, tv-serle. 21.10 en <K> Brandpunt. 22.00 (K) Waar ge- lge beurd. 22.25 (K) Algemene Loterij Ne- 02 derland. NOS: 22.30 (K) Journaal. 22.35 0.10 IS) Jazz-Sir. .t. NOS: 5.00 De Sa J: 6.02—7.00 (S) gevarieerde grammofoonmuziek. Vrijdag 6 september. Hilversum I .11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag (K) Journaal. TROS: 19.05 Zorro. Jeugdserie. 19.30 (K) Boter, kaas en eieren, spelprogramma NOS: 20.00 (K) Journaal. TROS: 20.21 (K) Pleunfs Primeur Party: amusementsprogr.. nga^t 21.20 (K) De P.B.I_ Waterstanden. AVRO: 9.40 Moderne orkestmuziek. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en Mono) Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma. (11.00 Nieuws. 11.03 11.05 Radiojournaal). 11.30 (S) Neder lands Koorfestival 1974. 11.55 Beursbe richten. NOS: 12.00 Toerismo: toeristi- 12.20 Finland: reporta- 12.30 Uit zending voor de landbouw. NOS: 12.40 (S) Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Recht en slecht: praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen van de dag. NOS 13.25 Spiegel van België 13.50 (S) Inter nationaal Spectrum: klassieke en mo derne muziek. 14.30 Blik op de derde wereld. 14.45 Biik op Europa. 15.00 Zoeklicht op Nederland: reportages en en veel muziek (16.00 ïanistisch Verbond: 16.45 Laat Je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrijdag: rechtstreeks magazi ne. 1755 Mededelingen Hilversum II KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende Woord. 7.07 (S) Badlnerie: klassieke muziek, (gr.). (7.30 Nieuws; 7.41—7.50 Echo). 8.24 Overweging 8.30 Nieuws 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolra dio. 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek 23.40—23.45 (K) Journaal. TV DUITSLAND Duitsland I 1755 (K) Journaal. (Regionaal progr. NDR: 18 00 (K) Kultureel magazine. 18.30(K) Aktualitelten 18.45 (K) Zand mannetje. 18.55 (K) Nordschau-Maga- zm 19.26(K) Reportage 19.59 Program- maoverzlcht. WDR: 18.05 (K) Nord- schau-Magazin. 19.26 (K) Reportage. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 (K) Dr. med. Marcus Wefcby, tv- serle. 18 35 (K) Kleuterprogramma 18. (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Vervolg: Dr. med. Marcus Welby). 20.00 (K) Journaal en weeroverzicht. 20.15 (K) Actuele documentaire. 21.00 <K) Can non. misdaadserie. 21.45 (K) Docu mentaire. 22.30 (K) Journaal, kom- mentaar en weerbericht. Duitsland II 1650 Instructief programma. 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Neues von Huck Finn. Tom und Becky, Jeugdserie 17.40 (K) Aktualitelten en muziek. 18.25 Der Herr Kottnlk. tv-serle. 19.00 (K) Jour naal. 1950 (K) Amusementsspel20.50 (K) Balans. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Diskussieprogramma22.00 (K) Religieuze uitzending. 2250 (K) Jour-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5