Spelers Oranje willen verder zonder PSV'ers Titel Watergraafsmeer TITELSTRIJD ROEIEN 1977 OP BOSBAAN Spanjaard loopt warm voor voetbal Tototips Schoenenprobleem Schneider en De Jong in hart van defensie WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 MADRID Vanaf het moment dat het verbod op het aantrekken van buitenlandse spelers werd op geheven, heeft het Spaanse voet bad een verwoede poging gedaan met het aankopen van internatio naal gerenommeerde krachten het eigen danig afgezakte peil op te trekken. Heit succes van Barcelona met Johan Cruijff staat er borg voor dat diilt tendens zich ook heeft voortgezet in de voorberei ding op het nieuwe seizoen dat zondag van start gaat. Best denkbare mogelijkheid voor het vinden van die noodzakelijke spelers was natuurlijk het eind- toernooi om het wereldkampioen- schap. Barcelona deed het iets slimmer, het contracteerde Johan Neeskens na een arbitragezaak nog voordat er een wedstrijd was gespeeld. De kosten deden er niet toe want ook de grote investering destijds im .wereldwonder" Cruijff (zes miljoen) bleek na korte tijd goed besteed. Dankzij de ex- Ajacied kwamen er bij iedere thuiswedstrijd gemiddeld 100.000 toeschouwers, die minimaal zes gulden moesten neerleggen voor hun entreebiljet. Het stadion moest zeifis worden uitgebreid. De Spaanse supporter blijkt toch al erg warm te lopen voor heit voet bal, want het afgelopen Jaar kwa men Real Madrid, Atletico Madrid en Valencia tot een gemiddeld aantal toeschouwers van ruim 50XXX). Valencia moest evenwel een hypotheek afsluiten op zijn stadion om de kosten te kunnen dekken. In helt afgelopen jaar zijn de twee karakteristieken van de Spaanse sport maak wer met elkaar verbonden ge raakt dan ooit en er is met elke wedstrijd een enorm bedrag ge moeid. Real Madrid kon bij het aankoop- geweld van Barcelona ook al door de eeuwige tweestrijd tussen Cas- tilië (Madrid) en Catalan» (Bar celona) niet achterblijven. De club probeert de minder geslaagde aankoop van Gunther Netzer te compenseren met het aantrekken van Bayern-speler Paul Breitner. Deze was een opvallende verschij ning in het Westduitse elftal dat wereldkampioen werd. Als tegen hanger van Rinus Michels werd de Joegoslavische bondscoach Miljan Miljanuc aangetrokken. Dat het inlijven van buitenlan ders bij de clubs niet logischerwijs positief behoeft uit fe werken op de Spaanse voetballers bleek Sn de besliss.ngswedstrijd voor kwa lificatie in de eindronden van het wereldkampioenschap. Spanje ontbeerde 'tegen Joegoslavië alles, taktisch inzicht, lef en kwaliteit en kwam er dan ook niet aan te pas. Op het Europese clubniveau kan de injectie evenwel veel goeSs uitrichten. Barcelona speelt met een versterkte formatie die einde lijk de landstitel behaalde in het hoogste Europese bekertoernooi. Het team kan daar wellicht be reiken wat Atletico Madrid, aan zienlijk minder spectaculair in zijn aankoopbeleid, in Brussel te gen Bayern München net miste. Het zou daarmee Spanje weer enige naam kunnen bezorgen na het (Di Stefano/Gento) roem ruchte Real-tiJdperk dat evenwel ook voor een groot deel werd op gebouwd door „vreemde" speler*. Inmiddels hebben 38 eerste- en tweede-divisie clubs in totaal 59 buitenlanders aangetrokken. Een getal dat eigenlijk aan de lage kant is daar in bijna elke Spaan se ploeg een of meerdere Zuid amerikanen spelen die ergens wel een Spaanse voorouder hebben en derhalve gemakkelijk als, even tueel genaturaliseerde Spanjaard worden beschouwd. Daarmee wordt bij vele clubs het aantal buitenlanders nog aanzienlijk ver hoogd. Slechts vier Baskische ver enigingen willen van al dat ge doe met buitenlanders niets we ten en laten slechts Baskische spelers in hun teams toe. Zij zijn dan ook in de strijd om de voet balhegemonie ook het komende jaar weer kansloos. STOCKHOLM In de Oranje-équipe, die een eensgezinde indruk maakt, kan men to taal geen begrip opvatten voor de houding van de rebellerende PSV'ers. Sterker, er heerst in de Knobel-brigade ronduit verontwaardiging over het feit dat PSV het Neder lands elftal de rug toekeerde. Wim van Hanegem, die ook in deze kwestie van zijn hart geen moordkuil maakt: „ik heb op het ogenblik een dikke knie, mijn kuit doet vervelend en ik tob met een voetblessure. Normaal was ik er vanavond beslist niet bij geweest, had ik afgeschreven voor deze trip. Maair nu wil ik persé spelen. Om de PSV'ers te laten zien hoe het hoort". Door Rob Vente Trouwens, uit de groep die we nu hebben, kan ook een goed elftal ont staan. Als een Hulshoff, Jansen en Rljsbergen weer fit zijn. heb Je die PSV'ers niet eens nodig". Jan Jongbloed: ..Ik vind het gewoon stom wat PSV heeft gedaan. En nu beweren ze „het is maar een onbe langrijke interland," maar dat Is on zin. Elke interland is op het ogenblik voor het Nederlands elftal belang rijk. We hebben een naam hoog te - "Spaans duo OPSTELLINGEN mef wouwen Stockholm In het stadion van Solna, dat op vijf kilometer van Stockholm ligt en waarin 52.000 toeschouwers kunnen, zet de Oost- duitse toparbiter Rudie Glöckner vanavond om Zeven uur van zijn aanvangssignaal de volgende forma ties in actie. Nederland: Jongbloed; Suurbler. De Jong, Schneider en Krol; Haan. Neeskens en Van Hanegem: Rep. CruUff en Rensenbrink. Zweden: Hellström; Roland An- dersson. Karlsson, Cronqvist en Blom Andersson: Grahn, Tapper en Larsson: Magnusson, Ahlstrom er Sandberg. Cruijff en Neeskens voegden zich pas gisteravond bij de Oranjegroep. Ruud Geels: .Eigenlijk hadden we voor deze wedstrijd allemaal wel dinsdag weg kunnen gaan. Het ls ln mijn ogen belachelijk dat we al op maandag vertrokken". Het Zweedse team telt een nieuwe ling: Roland Andersson. die tijdens de wereldkampioenschappen thuis bleef. Centrale verdediger Cronqvist behoorde in Duitsland wel tot de se lectie, maar kwam toen niet in actie. Vanavond vervangt hij PSV'er Nord- qvist. STOCKHOLM Gisteravond laat, voegden ae beide "Spanjaarden" Jo han Cruyff en Johan Neeskens zich in 't Stockholmse hotel bij de Oran je-groen. Tot grote verbazing van al le and-jve spelers van het Neder lands e'ftal hadden beide vedetten van Barcelona hun vrouwen bij zich. Niemand van de KNVB-officials die er evenwel een aanmerking op maak te. Een bewijs, dat het kapitale duo bij Oranje bepaald een uitzonde ringspositie inneemt. Zweedse speler voor MW? STOCKHOLM Mr. Max Tri pels is als KNVB-official mee naar Zweden. Hij werkt evenwel vrijwel louter voor zijn MW, Constant Sparta-MW voert hj telefoongesprekken. De MW'er: "Ik ben druk bezig om in Zweden een opvolger voor Willy Brokamp te vinden. Nee, geen in- ternatio wl. maar een talent dat dat later kan worden". houden en we gaan immers voor het Europees kampioenschap spelen". Tenslotte Johnny Rep: „Als het vanavond met dit elftal Jofel loopt, moeten we the lui van PSV mooi la ten barsten". „Trouwens, ik begrijp die Jongens niet. Ik weet zeker dat ze in hun hart allemaal graag voor het Ne derlands elftal willen uitkomen. Maar omdat er bij PSV van boven af druk i$ uitgeoefend hebben ze tenslotte „nee" gezégd .Maar ik had zoiets nooit geaccepteerd. Ik had gezegd: „Jullie kunnen me wat, maar ik ga mee". De mededeling dat PSV zich slechts voor deze vriendschappelijke inter land negatief opstelt en in de toe komst wel medewerking aan Oranje wü verlenen, wekt bij Van Hane gem slechts wrevel op. De Feyen- oorder, die zondag tegen PSV voet balt: „Als ik Knobel was, nam ik ze nooit meer bij de selectie, kwamen ze b« my niet meer aan bod. Of ze nu hoog of laag zouden springen, ik zou zeggen: „Jullde wilden toen niet, nu wü ik jullie niet meer. En volgens mij denken alle Jongens van dit Nederlands elftal er op hat ogenblik precies eender over als ik". Het Nederlands elftal tijdens de training in hetSkytteholm-stadion i rechts Johnnie Rep, Dick Schneider en bondscoach Knobel. STOCKHOLM Voor Jan Peters is nog geen oplossing ge vonden voor het schoenenprobleem. Het Nederlands elftal speelt op Adidas en slechts voor Johan Cruijff werd tijdens het wereldkampioenschap een uitzondering gemaakt. In de nieuwe selectiegroep echter heeft Jan Peters een contract met Quick om al zijn wedstrijden op schoenen van dit Nederlands fabrikaat te spelen. De Jurist uit het sectie bestuur betaald voetbal die zich met deze zaken bezighoudt, mr. Max Tripels, vindt dat er binnenkort een oplossing dient te worden ge vonden. In het algemeen belang hebben wij een reclame contract met Adidas afgesloten. NEC heb ik hier al over ge schreven. Ik neem aan dat het in orde komt, want het gaat niet aan dat wij ten opzichte van onze sponsor niet alles zouden doen om aan onze verplichtingen te voldoen. In de toekomst zullen wij proberen dat alle spelers die voor het Nederlands elftal in aanmerking komen de wedstrijden van de nationale ploeg op dezelfde schoenen spelen". Jan Huybregts chef d'équipe STOCKHOLM Jan Huybregts. d het NeJerlands elftal. Huybregts: secretar's van de afdeling betaald "Ach, ik kon er nog wel een baantje voetbal die ook competitieleider is, bij hebban", is benoemd tot chef d'equipe van Problemen bij Quick Nijmegen vrijwel opgelost NIJMEGEN De conflictsituatie bij de Nijmeegse amateur-hoofdklas ser Quick is voorbij. Van de zes spe lers, die enkele weken geleden het bestuur meedeelden dat zij niet meer in aanmerking wensten te komen voor het eerste elftal, omdat het be stuur weigerde hen geldelijke ver goedingen te geven, zijn vijf spelers inmiddels on him besluit teruggeko men. Nadat eerder al Theo Wijs man zich weer beschikbaar had ge steld voor de hoofdmacht komen nu ook Ruud Molenaar. Edóie van der Neut, Johan Vergeer en doelman Rob Engels weer in aanmerking voor de selectie van het eerste elf tal. De enige, die blijft weigeren om voor het eerste te spelen is Theo Reubsaet. Over de andere "rebel len" kan trainer Willem Blokland als hij wil zondag weer beschik ken. Toernooi Luba LEIDEN De Leidse basketbal vereniging Luba organiseert as. za terdag in het Universitaire Sportcen trum aan de Wassenaarseweg een presentatie-toernooi. Bij de dames nemen daaraan deel SV Hoofddorp, MSV, WIK en het organiserende Lu ba. Bij de heren zijn uitgenodigd 't IJmuidense Exercitia en de Amster damse ploegen Torline Mosquito's en The Wolves. Daarnaast zijn nog drie poules gevormd voor jeugdteams. De indeling is als volgt: meisjes- junioren Blitz (Voorschoten), SV Hoofddorp, Luba en MSV (Noord- wijk). Jongens-Junioren: AMVJ/The Dunckers (Hilversum). Kangoeroes (Utrecht), Luba en The Wolves. Jon gens - adspiranten: AMVJ/The Dunckers, Blitz, Luba en Kangoe- De wedstrijden beginnen om 10 uur 's morgens. De prijsuitreiking wordt verwacht om half drie. Dammers laten winst glippen ROTTERDAM In de tweede damontmoetlng van de lanóenwed- strijd Nederland—Sovjet Unie in Rot terdam la het nationale vijftal een overwinning door de vingers ge glipt. Bij de stand 5—3 moest Pie- ter Bergsma, die uitstekend had ge speeld en eerder een remiseaanbod had afgewezen na vijfeneenhalf uur spelen zijn meerdere in Mogiljans- ki erkennen. Oorzaak hiervan was het verrassende positie-offer ln een acht-om-acht stelling van de Rus waardoor deze een vrije doortocht naar de damlijn verkreeg. Een uur lang heeft de Friese crack nog ge streden voor een puntenverdeling, maar Moglljanski speelde het eind spel foutloos af. Katwijker Varkevlsser herstel de zich na zijn verlies van eergis teren door een goede partij tegen Tsjegolev, die op het laatste mo ment nog even verraste met een schijfoffer. De Nederlander hield echter het hoofd koel en speelde be kwaam af. De gedetailleerde uitslagen In de tweede ronde zijn (Nederlandse na men eerst): Wlersma—Andreiko 1— 1. Drost—Gantwarg 2—0, Varkevis- ser—Tsjegolew 1—1. De Ruiter— Koeperman 1—1, Bergsma—Mogil- Janski 02. Excelsior-Den Haag NAC-Ajax In interland tegen Zweden Wagening.- Graafsch.| Telstar-AZ'67 FC Twente-Haarlem H Amsterdam-Utrecht Roda JC-G A Eagles H| PSV-Feyenoord Schaakkampioen van Nederland eindelijk bekend V eendam-Heeren v. SW-Heracles STOCKHOLM - Omdat eerst PSV'er Adrie van Kraay voor Oranje be dankte en daarna Wim Jansen vanwege een blessure afhaakte, moest George Knobel zijn plannen wat oeLeft het centrale verdedi- gingsduD twee keer wijzigen. De bondscoach die overleg pleegde met Wiel Coerver voordat hij tot een nieuw besluit kwam: „Nu dus het duo Schneider-De Jong. een club mootje. Ik gee4 toe het is mijn „derde op lossing" Maar volgens mij de meest aanvaardbare Het Nederlands elftal kan er door taktisch ook precies eender olijven voetballen als het in Duitsla id deed en als het vanavond goed loopt, wil ik met dit duo in de toekomst verdergaan". Van Tiio de Jong ls evenwel be kend dat hij weinig voor de plaats van voorstopper voelt. De Feyenoor- der: „fjen heb ik nu geen nee ge zegd. Vior die ene keei wi« ik het best dom. En misschien blijf ik het ln het Nederlands elftal wel spelen. Wat ik niet zo erg zou vinden, want zoveel keer voetbalt het niet ln een Jaar. Maar ik speel natuur lijk liever op het middenveld. Al heb ik heel vroeger, bij Blauw-Wit. ook voo -stopper gestaan". Dick Scnneider, die volgens Ernst Happel de meest geschikte ausput- zer van Feyenoord kan worden, maar die op deze plaats eens in Oranje (tegen IJsland) weinig over tuigde: ,De backplaats ambieer ik het meest. Maar ausputzer ben ik ook graag Ik heb het. onder Hap pel, trouwens een seizoen gespeeld. En ik zou vandaag-de-dag ook wel laatste man bij Feyenoord willen zijn". Arie H urn dus terug op het midden veld, ongetwijfeld tot grote vreugde van Hans Kraay, die hem vanavond in Orante beslist niet graag als laat ste man had zien fungeren. De AJa- cied, die vanwege „de zaak Notten" bedank4? voor zijn WCS-lidmaat- schap: „Ik speel zelf ook liever op het middenveld. Met het oog op de toe komst". Tenslotte Wim van Hanegem: „Ik had ook wel ausputzer .willen spe- Cambuur-Vitesse NEC-FC Groningen LEIDEN Na veel geharrewar rond de wedstrijd tussen Watergraafsmeer en BSG is dan eindelijk de beslissing in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie gevallen. De oorzaak van dat alles was het protest, dat BSG aantekende tegen het achteraf laten spelen van de partij tussen Hartoch van Watergraafsmeer en Wieringa van BSG. Voor de afloop van de competitie bleek deze partij van buitengewoon belang te zijn, daar dat treffen besliste over titel en degradatie. De partij werd na afbreken zonder verder spelen door Hartoch gewonnen. Na de formele toewijzing van het een sportieve oplossing te komen, protest door de arbitrage-commissie Toen er geen bevredigende oplossing aan BSG eind mei heeft het KNSB- uit de btt* kwam, besloot het KNSB- bestuur conform een suggestie van bestuur de gehele match tussen Wa de arbLTage-commissie getracht tot tergraafsmeer en BSG, afgezien van één vooruitgespeelde partij, te laten overspelen. Dat alles echter onder voorwairde, dat beide teams de te- kozen oplossing zouden willen aan vaarden. Watergraafsmeer gaf onmiddellijk zijn fiat aan dat voorstel, maar BSG sprak na enig aarzelen zijn veto er over uit. Het KNSB-bestuur zag daarna r.og maar één oplossing: De oorspronkelijke uitslag van de wed strijd Watergraafsmeer- BSG hand haven (.»%-4% winst voor de Am sterdammers). Daardoor werd Wa tergraafsmeer voor de derde keer clubkampioen van Nederland en daalde BSG met VAS/ASC af naar de eerste klasse. 1 en Nederlands clubkampioen Wa tergraafsmeer 1 16 matchpunten, 53 bordpunten; 2 Philidor I/Leeu warden 15, 51; 3 Utrecht I 13, 50; 4 DD I 11, 48%; 5 Eindhoven i 9, 46%; 6 Moerwijk I 8, 40; 7 Philidor 1/Lei den 5, 42%; 8 Charlois I 5, 39%; 9 BSG I (dégradeert) 4, 41 en 10 VAS/ ASC I (gedegradeerd) 4, 37% De door de degradatie van BSG en VAS/ASC vrijgekomen plaatsen in de hoofdklasse worden in het ko mende seizoen ingenomen door Gro ningen I en VHS I. LUZERN De wereldkampioenschappen voor dames, heren en lichte roeiers 1977 zullen in de tweede helft van augustus op de Bosbaan worden gehouden. Het congres van de internatio nale roeifederatie (FISA) heeft zich gistermiddag in Luzern met duidelijke voorkeur voor Amsterdam uitgesproken, dat 49 stemmen kreeg. Duisberg, de enige tegenkandidaat, verwierf 37 stemmen. De Koninklijke Nederlandse Roei- ploegen afwisselend verwerken, bond, die in 1977 zestig Jaar bestaat, evenals dat tijdens de Olympische wil de titelstrijd niet scheiden, zoals Spelen van Montreal het geval zal tot nu toe het geval is. maar de wed- zijn. Indien de FISA voor dit plan éirijden voor dames, heren en lichie wordt gewonnen begint het toernooi op vrijdag 19 augustus. Het wordt dan besloten met de finales voor da mes op zaterdag 27 augustus en die voor lichte ploegen en heren op zon dag de 28ste. Indien op wens van de FIA-leden wordt gekozen voor de tot nu toe gebruikelijke procedure van gen de races voor dames op woens dag 17 augustus aan, die van de heren juist een week later. "We willen de zaak sober opzet ten", aldus mr. Udo Suermondt, die de kandidatuur van Nederland op het congres met aanmerkelijk meer succes verdedigde dan het trio dat 't voor Duisburg opnam. "Het grond bedrijf zal nog dit Jaar op de Bos baan verbeteringen doorvoeren. De balisering van de banen zal bijvoor beeld worden verbeterd. Voorts is er de toezegging dat de starttoren ver nieuwd wordt. Die wordt aanmer kelijk hoger en komt meer naar ach teren te staan. De bereidwilligheid bestaat bij de gemeente Amsterdam om veel ie doen aan de accommoda tie. Dat hebben we inmiddels wel on dervonden". Een grote wens van de KNRO- voorzitter is voorts dat de Bosbaan verbreed wordt. In 1064 werd dit wed strijdwater op een breedte van 92 meter gebracht. "Wij blijven ernstig streven naar een nieuwe verbreding, dat is hard nodig als voorziening voor de oproeibaan. Tenslotte zijn we tien jaar verder en tn die tijd heeft de ontwikkeling van de roei- sport echt niet stilgestaan", vervolg de de heer Suermondt met grote na druk, "morgen zullen wij vanuit Lu zern per brief de gemeente Amster dam officieel in kennis stellen van onze uitverkiezing".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9