LANDBOUWBERAAD LEVERT uit Angola NOG NIET VEEL OP i r r Turken ontdekken nieuw massagraf Labour waarschuwt bonden Er zijn 23 miljoen armen in de 13 Grote uittocht ^eizekgiën Nieuwe bijeenkomst in Brussel op 17 september Denktash wil een onderzoek DEN HAAG (ANP) Het aantal arme Amerikanen is gedaald van bijna 40 miljoen in 1960 tot nu onge veer 23 miljoen, maar deze daling vond grotendeels plaats tijdens het begin en midden van de Jaren zes tig. Sinds '68 neemt de armoede lang zamer af dan in het begin van de Ja ren zestig gebeurde en dit is aan twee belangrijke oorzaken toe te schrijven, namelijk aan het trager geworien tempo van Amerika's eco nomische groei en aan de scherpe prijsstijgingen, die het reële in komen van grote delen van de Ame rikaanse bevolking hebben aangetast. ATHENE (DPA, UPI) De Griekse politicus Andreas Papan- dreoe heeft gisteren in Athene de op richting van een "PanhPiiAnigt.i^he socialistische beweging" bekendge maakt. In het bijzijn van veel pro minente verzetslieden tegen het mi litaire regiem zette hij het doel van deze partij uiteen: nationale onaf hankelijkheid, souvereiniteit van het volk, sociale bevrijding en democra tie. Hij eiste tevens dat Griekenland ook uit het politieke bondgenootschap van de NAVO zou treden, het bilate rale verdrag over oorlogsbases met de VS zou opzeggen, dat Grieken land zich van buitenlands toezicht en inmenging zal bevrijden en zijn eco nomie zal losmaken van de invloed en de controle van de economische oliarchie en de multinationale on dernemingen van de VS en het Wes- Papandreoe verweet de regering dat de schuldigen aan de dictatuur en de tragedie op Cyprus nog niet zijn gestraft, het staatsapparaat nog niet is gezuiverd en de slachtoffers van de dictatuur nog niet ten volle zijn ge rehabiliteerd. Wanneer de regering daar niet snel voor zorgt moet haar belofte van te rugkeer naar het normale politieke leven als hol gepraat worden opge vat. aldus de politicus Vuurgevecht De oud-gouver neur van de Ethiopische provincie Kaffa is gisteren bij een vuurge vecht met militairen die hem wilden arresteren gedood. Zijn broer is aan gehouden. Hij is vurig voorstander van de keizer en had zich twee maan den verborgen gehouden. Scheepsongeluk Bij een ongeluk met een boot op de overstroomde ri vier de Brahmapoetra in het noor den van India zijn 37 personen om t leven gekomen. Overstromingen in het noordoosten hebben sinds begin juM al aan zeker 600 mensen het le ven gekost. Men vreest nieuwe over stromingen van de Brahmapoetra. Dit wordt gezegd in een analyse van The Conference Board, 'n orga nisatie van vooraanstaande perso nal uit het internationale bedrijfsle ven. Als "arm" worden beschouwd, alleenstaanden met een inkomen van minder dan 6.900 gulden per Jaar en bijvoorbeeld gezinnen van zes perso nen, die met minder dan 18.000 gul den per Jaar moeten rondkomen. Naarmate het aantal armen af neemt, aldus de analyse, wordt het moeilijke^ de armoede verder terug te dringen, daar de overgebleven ar men de harde kern van het pro bleem vormen. In vergelijking met Gevraagd of het Nederlands initia tief om aan te dringen op een ver vroegde bijeenkomst van de EG-land bouwraad enig rendement had op geleverd, zei de minister: "Toen we eraan begonnen dachten we natuur lijk dat wordt niks. Gaandeweg is onze hoop wat groter geworden en we hadden tenslotte wel iets meer verwacnt dan er nu is uitgekomen. Het zou mooi zijn geweest als we tot een prijsverhoging van vier pro cent hadden kunnen besluiten, maar die gedachte was misschien wel erg optimistisch". In ieder geval is volgens Van der Stee bereikt dat de bijeenkomst van 23 september een week is vervroegd en dat dan definitieve besluiten zul len worden genomen. Dat betekent dat die besluiten op 1 oktober kun nen ingaan. Suezkanaal Masjoer Ahmed Masjoer, directeur van het Suezka naal, heeft meegedeeld dat het ka naal in maart voor de normale scheepvaart kan worden geopend, 't Verwijderen van mijnen en andere obstakels zal al in november voltooid zijn. Daarna zal men vier maanden nodig hebben om het kanaal op de diepte te brengen. Verbod De neger-burgemeester van Newark in de Amerikaanse staat New Jersey, Kenneth Gibson, heeft gisteren straatbetogingen verboden. Hij hoopt daardoor verdere ongere geldheden van de kant van de Porti- ricaanse minderheid in zijn stad te voorkomen. Op een persconferentie waarschuwde Gibson dat de politie direct zal ingrijpen zodra drie of meer personen samenscholen. Verlo ven en vakanties bij de politie zijn opgeschort. De afgelopen twee dagen werden in Newark talrijke branden gesticht, anleiding was dat de po litie zondag op een Portiricaans feest een einde had gemaakt aan dobbel spel. tien Jair geleden zijn er nu naar ver houding meer armen, die eenvoudig niet aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Dat zijn de zwakken en vooral de alleenstaande vrouwen met kindera i. In het begin van de jaren zestig konden de hoofden van onge veer tweederde van alle arme gezin nen althans gedurende een deel van het Jaar met werken geld verdienen. Nu is dat nog maar de helft. Armoede komt het meest voor on der de bejaarden, de negers, de men sen met een bescheiden schooloplei ding en de gezinnen zonder man. Bij na een derde van de negerbevolking van de Verenigde Staten is arm. Van de negers ouder dan 65 is 40 pet arm van de negerinnen ouder dan 65 is 44 pet arm. Er zijn echter drie maal zoveel bianke armen als zwarte ar men. Tweederde van Amerika's ar men zijn blank. Het percentage ar me be I 'arden Is de laatste Jaren sterk gedaald: verleden Jaar wer den ongeveer 16 procent van Ameri ka's beiaarden tot de armen gere kend, maar acht Jaar geleden was dat nog 29 pet. Deze verbetering is vooral het gevolg van sterk ver hoogde sociale uitkeringen. Een ver dere verbetering wordt verwacht van een regeringsplan deze sociale uitke ringen te koppelen aan de kosten van levensonderhoud. Minder vorderingen zijn er ge maakt met de bestrijding van de ar moede onder kinderen. Het leger der armen in Amerika bestaat voor veertig procent uit kinderen. Een groot deel van deze arme kinder schare bestaat uit kinderen van vrou wen zonder man. Een op de drie ge zinnen, waar een vrouw aan het hoofd staat, behoort tot de arme ge zinnen. Deze gezinnen zonder man vormen net moeilijkste aspeot van het armoedeprobleem. doodgeschoten. De ooggetuige die zelf gewond werd, deed net of hij dood was. Hij wist te vluchten toen de le den van de nationale garde een bul- dozer gingen halen om de lijken met aarde te bedekken. Een woordvoerder van de V.N. deelde gisteren mee dat er tot dus ver 51 lijken in 't Turks-Cyprische dorp Maratha zijn opgegraven. Zon dagavond werd in dit dorp een mas sagraf ontdekt. De dorpelingen zelf verklaarden echter dinsdag dat men 91 lijken had opgegraven die inmid dels op het plaatselijke kerkhof op nieuw ter aarde zijn besteld. Somber In de komende 25 Jaar zullen, vooral in Azië, meer dan een miljard mensen van honger sterven, zo heeft Maurice Strong, directeur van het VN-prograimma voor het milieu, gisteren in Nairobi gezegd. De rijke landen, aldus Strong, begin nen dit vooruitzicht te aanvaarden als onvermijdelijk gevolg van de be volkingsexplosie en leggen de verant woordelijkheid bij elk land afzonder lijk. Vele van de 1.240 passagiers, die maandag met het 23.306 ton meten- Drie doden bij bankoverval PARIJS (DPA/AFP) Giste ren zijn bij een bankoverval in Pa rijs drie mensen gedood en vier ge wond. De drie overvallers vonden bij het verlaten van het bankgebouw de politie op hun weg. Er werden scho ten gewisseld waarbij een bankrover en een politieman om het leven kwamen. Een van de bankoverval lers, een bankbediende, een politie agent en twee voorbijgangers liepen bij het schieten verwondingen op. De derde bankovervaller kon on gedeerd gearresteerd worden. De overvallen bank is een filiaal van de "Credit Industriel et Commer cial" in het noorden van Parijs. De drie bankrovers, in leeftijd va riërend van 25 tot 30 jaar. waren ge maskerd en met machinepistolen gewapend gistermiddag vroeg de bank binnengedrongen. Zij som meerden het personeel en de klan ten te gaan liggen met de handen op het hoofd. Tijdens het korte ogenblik van verwarring, dat op het binnendringen van de rovers volgde, slaagde de di recteur van de bank erin te ontsnap pen. Hij waarschuwde een verkeers agent die de bank binnentrad toen de drie overvallers bezig waren zich meester te maken van het kasgeld. De politieman beval de drie man nen zich over te geven, maar kreeg een kogel in het hoofd en stierf. De overvallers namen daarop twee bankbedienden vast als gijzelaars. Toen zij echter buiten kwamen, ar riveerde een politieauto. Daarop, brak een hevig vuurgevecht los tus sen de bankrovers en politiemannen. De derde rover die zich uiteinde lijk overgaf had nog getracht met een bestelwagen te vluchten. Libië wil Libanon verdedigen TRIPOLI (AFP/UPI) Libië is bereid indien nodig geheel alleen de verdediging van Libanon tegen Israëlische agressie op zich te ne men. zo heeft het Libische staats hoofd kolonel Gaddafi gezegd op zijn eerste persconferentie sinds een half jaar. Hij deelde mee dat de Arabi sche landen op het ogenblik de kwes tie van de verdediging van Libanon bestuderen. De Libische leider zei dat er geen vrede in het Midden-Oosten zal zijn, zolang de staat Israël bestaat. "De Arabische strijd zal voortgaan zo lang er Palestijns grondgebied be zet blijft". Gaddafi onthield zich echter van zyn gebruikelijke felle uitvallen aan 't adres van de Ver. Staten en sprak ook niet over de precaire betrekkingen met Egypte. Wel zei hij dat de "gebeurtenissen Libië honderd procent gelijk hebben ge geven" in zijn verzet tegen de ophef fing van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten en Nederland. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 de Portugese passagiersschip „Infan te don Henrique" naar Lissabon ver trokken, moesten hun auto's en an dere bezittingen achterlaten daar de ruimen en de dekken volgepakt wa ren. zo meldde het blad „Provincia de Angola" gisteren. Volgens dit blad wordt laadruimte gezocht op andere schepen met bestemming Lissabon. Radio Brazzaville heeft gisteren bericht, dat de verdeelde volksbewe ging voor de bevrijding van Angola haar geschillen heeft beslecht en zich verenigd heeft achter een voor lopige leiding met Aghostino Neto aan het hoofd. D« drie groeperingen van de volks beweging (MPLA) bereikten over eenstemming tijdens de conferentie van staatshoofden van centraal en Oost-Afrika, die maandag in Braz zaville is Beëindigd. Krachtens deze overeenkomst blijft Neto hoofd van de MPLA en worden Daniel Chipenda van de „oostelijke revolutie" en Pin to de Andrade van de „actieve revo lutie" vice-president. In een gisteren in Brazzaville door de drie leiders getekende verklaring heet het, dat een centraal comité van 39 leden zal worden gevormd. Zestien leden zijn aanhangers van Neto, der tien aanhangers van ChiDenda en tien aanhangers van Andrade. Tenslotte worot een politiek bureau van negen personen gekozen uit de leden van het centrale comité. De twee vice-presidenten maken deel uit van dit bureau. Op een suikerplantage in het noor den van Mozambique zijn maandag vier Afrikaanse arbeiders gewond door een politie-agent. Honderden arbeiders, die meer loon en betere huisvesting eisten, dreigden een Por tugese opzichter te lynchen. Toen hij niet thuis bleek, sleepten zij zijn vrouw uit de woning. Op dat mo ment greep de politieman in. Er zijn militairen naar oe plantage gezon den om de rust te herstellen. In de Zambiase hoofdstad Loesaka begint morgen de derde gespreksron de over de toekomst van Mozambique. Uit Lissabon arriveert de Portugese minister van Buitenlandse Zaken Mario Soares. vergezeld door twee andere leden van het kabinet. De be vrijdingsbeweging Frelimo wordt ver tegenwoordigd door haar voorzitter, Samora Machel, en diens plaatsver vanger Marcelino dos Santos. De Portugezen hopen, dat de besprekin gen thans tot concrete onderhande lingen zullen leiden. Na treinongeluk Machinisten beschuldigd van ernstige nalatigheid Zagreb (AP) De openbaar aan klager te Zagreb heeft gisteren de twee machinisten van de ramptrein Athene-Dortmund. waarin vrijdag zeker 122 passagiers de dood vonden ln staat van beschuldiging gesteld, wegens "ernstige criminele nalatig heid". Als de twee mannen door de recht bank worden veroordeeld kunnen zij een maximumstraf krijgen van 20 Jaar. De trein ontspoorde bij een snelheid van 90 kilometer per uur, toen hij het station van Zagreb bin nenreed. De twee machinisten bleven onge deerd. omdat de locomotief in de rails bleef en z'n weg vervolgde na dat het eerste rijtuig was ontkoppeld en ontspoord. De andere rijtuigen ontspoorden ook en stapelden zich op boven de wrakstukken van hun voorliggers. De openbaar aanklager zegt in zijn akte van beschuldiging dat het twee tal goed op de hoogte was met het trajeot en de daar geldende maxi mum snelheid van 50 km per uur. De extra sneltrein was met een ver traging uit Belgrado vertrokken. De 2 machinisten Nikola Kne- zevic en zijn assistent Stjepan Var- ga, beiden 41 Jaar, zijn door de open baar aanklager direct beschuldigd, maar hij gelastte de invrijheidstel ling van twee stationsambtenaren, die onmiddellijk na 't ongeluk even eens waren gearresteerd. BRIGHTON (UPI) De Britse minister van Buitenlandse Za ken, James Callaghan, heeft de vakbonden gewaarschuwd voor de consequenties van een verwer ping van het zogenoemde "socia le contract" met de regering. Dit akkoord houdt een vrijwillige beperking van de looneisen in. In een rede op het jaarcongres van het tien miljoen leden tellen de Trades Union Congres (T.U.C.) in Brighton zei Callag han in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Labourpartij. dat verwerping van het "sociale contract" de taak van het kabinet tot stopzetting van de inflatie, en voorkoming van massale werk loosheid veel moeilijker zal ma ken, "Om de twee kwaden infla tie en werkloosheid te overwinnen moeten allen samenwerken de regering, de werkgevers, de vak beweging. de maatschappij als geheel, niemand uitgezonderd" al dus Callaghan. Vandaag zal het congres het "sociale contract" behandelen en er over stemmen. Er zijn aanwij zingen dat het met grote meerder heid zal worden aanvaard. Ver scheidene grote bonden, waaron der de op een na grootste de 1,4 miljoen leden tellende bond van technisch personeel willen ech ter niets weten van een vrijwilli ge beperking van de looneisen. Dit betekent dat de regering-Wilson niet op eenstemmige steun van de vakbeweging kan rekenen. Morgen zal de premier het woord voeren op het congres. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat hij dan nieuwe verkiezin gen zal aankondigen. Vermoed wordt dat deze op 3 oktober zul len worden gehouden. Sinds de vorige verkiezingen op 28 februari regeert Wilson met een minder heid in het Lagerhuis. Hij zou willen prooeren tot een socialis tische meerderheid te komen. James Callaghan ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor S LEIDSE SPAARBANK V Bang voor onafhankelijkheid BRUSSEL De op verzoek van Nederland vervroegde bijeenkomst van de EG-landbouwraad in Brussel, heeft gis teren nog geen concrete resultaten opgeleverd. De Benelux- landen en Frankrijk waren het erover eens dat zij graag onmiddellijk wilden beslissen over de voorstellen van de Europese commissie om tegemoet te komen aan de moei lijke situatie van de boeren, maar dte Duitsers, gesteund door de Engelsen, Denen en Italianen, bleken veel minder haast te hebben. Nederlandse boeren naar Brussel voor protestactie BRUSSEL (AP) Een groep Nederlandse boeren die gisteren na*r Brussel was gekomen om te protesteren tijdens de verga dering van EG-landbouwminis- ters heeft voor 'n vrolijke noot gezorgd door zich aan te dienen als leden van het oudste beroep. Hoewel het slechts een letter scheelt te die kwalificatie mees tal van toepassing op een totaal an cl-ire beroepsgroep. Een groep van ongeveer 20 bo?ren stelde zich bij het EG- hoofdkwartier op met twee Ne derlandse vlaggen en een bord met de tekst "Denk aan de meusen die Jullie in de oorlog te eten hebben gegeven". Ook dat wis voor de oudere Brusselaren redm om eens te grijnzen. Een voorbijganger die de Duitse be zetting heeft meegemaakt merk te jp: "Ik heb een boer eens 250 frank voor een brood moeten be- talea. Ik denk op een heel spe ciale manier aan die mensen te rug". Door Frits Bergman Afgesproken werd dat de minis ters van Landbouw elkaar op 17 sep tember opnieuw in de Belgische hoofdstad zullen ontmoeten en dat bij die gelegenheid definitieve be slissingen zullen worden genomen, over maatregelen op het gebied van de prij aea. van de monetaire politiek en op andere terreinen die een posi tief effect kunnen hebben op t agra risch inkomen. De Europese oommissie zal terzake zo spoedig mogelijk met (nieuwe) voorstellen komen en het Europees parlement zal worden uitgenodigd, daarover voor 17 september advies uit te brengen, eventueel in een bui tengewone vergadering. De Nederlandse minister van Land bouw, Van der Stee, zei gisteren na afloop dat de nieuwe eis van het Co pa (de overkoepelende organisatie van boeren in de EG) voor een alge mene verhoging van de garantieprij zen met procent de besprekingen in de raac» moeilijker had gemaakt Sommige delegaties werden daar door versterkt in him mening dat 't toegeven aan de eisen van de boe ren (het Copa wilde oorspronkelijk vier procent) alleen maar tot nieuwe eisen zou leiden. Daarnaast waren er landen die gis teren nog geen beslissing konden ne men over het voorstel van de com missie om de prijzen over de hele linie mot 4 procent te verhogen. Van Voor het Karei de Grote-gébouw in Brussel, waar de Europese Ministerraad gisteren op verzoek van Nederland de landbouwproblemen besprak, demonstreerden boeren met spandoeken, die de politie probeerde weg te halen. NICOSIA (AFP/Reuter/UPI) Rauf Denktash, de leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus, heeft gisteren in Nico sia onthuld dat bij het dorp Toldini op 20 km van Limassol weer een massagraf met lijken van Turkse Cyprioten is ontdekt. Men heeft het graf kunnen vinden dank zij een jonge Turkse Cy prioot die had kunnen vluchten toen er buldozers werden ge haald om de lijken van zijn terechtgestelde vrienden met aarde te bedekken, het massagraf ligt in een gebied door de Griekse Cyprioten wordt beheerst. Denktash vermoedt dat er in het massag*-ai ongeveer 50 Tukse Cyprio ten liggen. Hij heeft president Cle- rides var». Cyprus gevraagd perso neel vaa de V.N. de lijken te laten opgraven. De regering van Cyprus liet la ter in een verklaring weten dat zij bereid ia de V.N. alle faciliteiten te verlenen voor een onderzoek ter plaatse ja tegenwoordigheid van af gevaardigden van beide partijen. De Cyprische regering spreekt in dit verband met de verklaring van Denktasn van "een wanhopige po ging om de aandacht van de publie ke opnie af te leiden van de rampen die Cyprus hebben getroffen als ge volg van de Turkse invasie" en vraagt zich af of de Turkse Cyprio ten bereed zijn in de gebieden die on der toadcht van de Turkse strijd krachten staan, dezelfde faciliteiten te verlemm voor het onderzoek naar moorden, verkrachtingen en andere wreedheden. Om z\jn Jongste bewering kracht by te zetten heeft Denktash een verte genwoordiger van de .VN. een brief over de massamoord laten lezen. Daarin wordt een Turkse Cyprioot geciteerd die gezien zou hebben dat 20 gewapende leden van de grieks- Cyprische nationale garde op 14 augustus naar het dorp Tokhni gin gen. Zij hadden rond 50 dorpelingen in een bus gezet en naar een plek bij Limxssol gebracht. Daar hadden de dorpelingen allemaal een sigaret gekregen. Kort daarna waren zij LOEANDA (Reuter) Volgens in Loeanda, de hoofdstad van Angola, ontvangen berichten, verlaten velen in Angola, die de onafhankelijkheid van het land vrezen, deze Westafri- kaanse kolonie van Portugal om naar hun moederland terug te keren. In de afgelopen twee maanden heeft de Portugese lucht vaartmaatschappij TAP meer dan 34.734 mensen naar Lissabon overgevlogen, 10.671 meer dan in de overeenkomstige periode vorig jaar, aldus een woordvoerder van TAP. boeren naar Brussel voor protestactie BRUSSEL (AP) Een groep Nederlandse boeren die gisteren na*r Brussel was gekomen om te protesteren tijdens de verga dering van EG-landbouwminis- ters heeft voor 'n vrolijke noot gezorgd door zich aan te dienen als leden van het oudste beroep. Hoewel het slechts een letter scheelt te die kwalificatie mees tal van toepassing op een totaal an ei-ire beroepsgroep. Een groep van ongeveer 20 bo?ren stelde zich bij het EG- hoofdkwartier op met twee Ne derlandse vlaggen en een bord met de tekst "Denk aan de me jsen die Jullie in de oorlog te eten hebben gegeven". Ook dat wis voor de oudere Brusselaren redm om eens te grijnzen. Een voorbijganger die de Duitse be zetting heeft meegemaakt merk te jp: "Ik heb een boer eens 250 frank voor een brood moeten be- talea. Ik denk op een heel spe ciale manier aan die mensen te rug". Papandreoe richt eigen partij op Afgesproken werd dat de minis ters van Landbouw elkaar op 17 sep tember opnieuw in de Belgische hoofdstad zullen ontmoeten en dat bij die gelegenheid definitieve be slissingen zullen worden genomen, over maatregelen op het gebied van de prij aea. van de monetaire politiek en op andere terreinen die een posi tief effect kunnen hebben op 't agra risch inkomen. De Europese oommissie zal terzake zo spoeiig mogelijk met (nieuwe) voorstellen komen en het Europees parlement zal worden uitgenodigd, daarover voor 17 september advies uit te brengen, eventueel in een bui tengewone vergadering. De Nederlandse minister van Land bouw, Van der Stee, zei gisteren na afloop dai de nieuwe eis van het Co pa (de overkoepelende organisatie van boeren in de EG) voor een alge mene verhoging van de garantieprij zen met procent de besprekingen in de raac» moeilijker had gemaakt Sommige delegaties werden daar door versterkt in him mening dat 't toegeven aan de eisen van de boe ren (het Copa wilde oorspronkelijk vier procent) alleen maar tot nieuwe eisen zou leiden. Daarnaast waren er landen die gis teren nog geen beslissing konden ne men over het voorstel van de com missie om de prijzen over de hele linie mot 4 procent te verhogen. Van der Stee bleef van mening dat t een heilloze zaak zou zijn om onder scheid per produkt te gaan maken, bij de prijsverhoging, omdat dan de hele hiërarchie (de onderlinge verhouding) van de prijzen in discus sie zou komen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6