'Filmoudjes'Wayne en Kaye elke maand op de televisie Wim en Kees geprezen om hun sociale satire ;(Jy) vandaag ...e/7 gisteren TV morgen] daar blijft'n mens gezond bij! WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 Amsterdam De Amsterdamse offi cier van justitie, die bevoegd is om op te treden tegen piratenzenders buiten de Nederlandse territoriale wateren - voor zover daar Nederlan ders bij betrokken zijn - neemt ten aanzien van Radio Caroline een af wachtende houding aan. Dit heeft het waarnemend hoofd van het Am sterdamse parket, mr. H. E. van Re- nesse, gisteravond medegedeeld. Maandagochtend is deze zeezen der nog in de lucht geweest. 'Er is nog geen bewijs dat er straf bare feiten gepleegd zijn waarvoor de Nederlandse Justitie bevoegd is om op te treden', aldus mr. Van Renesse. Het zendschip, dat voor de kust van Scheveningen lag. is het afgelo pen weekeinde naar de Engelse kust gebracht en bevond zich maandag morgen 20 mijl ten oosten van Ips wich. Die morgen heeft de PTT-op- sporingsdienst de clandestiene zender Caroline nog gehoord. Er werden toen, zo was de indruk, oude ban den met reclameboodschappen uitge zonden. Dit werd geconcludeerd uit het feit dat de in deze boodschap pen genoemde data niet overeen stemden met de werkelijke dag. Op grond van het op 1 september J.l. in werking getreden verdrag van Straatsburg (tegen de piratenzen ders) en de daaraan aangepaste ar tikelen van de Nederlandse telegraaf- en telefoonwet kan behalve tegen Ne derlanders aan boord van Nederland se schepen ook tegen Nederlanders aan boord van buitenlandse zend- sóhepen, die radio- of tv-uitzendigen verzorgen, worden opgetreden. Daar naast is elke vorm van medewerking aan deze uitzendingen vanuit Neder land strafbaar. Hoe echter tegen een Nederlander, als hij te identificeren is aan boord van een buitenlands zendschip - in de neutrale zee - moet worden opge treden wordt nog bestudeerd, zo zei mr. Van Renesse. Twee Hollywood-vedetten zul len de eerste helft van het ko mende tv-seizoen geregeld op de beeldbuis verschijnen: de heren Marion Michael Morrison en Da vid Daniel Kaminsky, oftewel John Wayne (67) en Danny Kaye (61). Twee door de wol geverfde veteranen, die elk eens per maand via TROS (vrijdag) of KRO (maandag) hun opwachting zullen maken. De continuïteit bij aan één acteur gewijde cycli van iedere week een film is dus prijs gegeven. Het is namelijk wel ge bleken, dat het publiek raakt uit gekeken op een bepaalde figuur, wanneer hij met een dergelijke frequentie zo'n tien films achter elkaar op het beeldscherm komt. En vaak verschillen die dan bo vendien te weinig van aard om een voldoende gevarieerd reper toire te bieden. De TROS heeft er bewust naar ge streefd John Wayne niet alleen in zijn grote specialiteit, de Western, op te laten draven.' Toch wordt er op 4 oktober begonnen met een onver valste Wild West: "The Sons of Ka tie Elder", in 1965 geregisseerd door Henry Hathaway met muziek van Elmer Bernstein en met Dean Mar tin, Earl Holliman en Michael An- Andrew V. McLaglen uit 1968, die op derson als John Wayne's Jongere 1 november wordt vertoond speelt Danny Kaye ADVERTENTIE BLOEMENCORSO AALSMEER de corsowagens in de BLOE- Bezoek de tentoonstelling MENVEILING te Aalsmeer op vrijdag 6 september van 14.0022.00 uur op zondag 8 september van 11.0019.00 uur In vele stands informatie over bloemen en planten! echtgenote, die bang is voor zijn ge vaarlijke vak. Op 27 december volgt dan John Fords komedie "Donovan's Reef" uit 1963 met John Wayne en Lee Mar vin als gezworen en bakkeleiende ka meraden op een eiland in de Stille Zuidzee, waar zjj na Wereldoorlog II zijn blijven hangen. Voor 1975 staat onder meer de Western "El Dorado" van Howard Hawks uit 1967 op het programma, waarin scherpschutter Wayne het aan de stok heeft met zijn oude vriend, sheriff Robert Mit- chum. In de Danny Kaye-cyclus van de KRO zijn nogal wat films opgeno- John Wayne men, die in ons land de beeldbuis reeds hebben gehaald. Maar dat was in een min of meer grijs TV-verle den, zodat vele kijkers er voor het eerst hun plezier aan zullen kunnen beleven. De serie begint op 14 okto ber met "The Kid from Brooklyn" uit 1946, een nieuwe versie van Ha rold Lloyds "De kampioen melkboer" (The milky Way"). Kaye's derde film als een melkbezorger, die bokser wordt. Op 11 november volgt "The Inspector General", in 1949 naar Go- goljs toneelstuk "De revisor" als mu sical bewerkt. Op 9 december wordt "A Song is born" (1948) uitgezonden, een musi cal naar een verhaal van Billy Wil der met o.a. Benny Goodman, Lionel Hampton, Tommy Dorsey, Louis Armstrong en The Golden Gate Quartet. In 1975 komen nog in vertoning "The Man from the Diners' Club" uit 1963; Wonder Man" uit 1945 met Kaye in een dubbelrol; zijn eerste ling. "Up in Arms" uit 1944, een mu sical met Dinah Shore; de sprook jes film "Hans Christian Andersen" uit 1952; "Me and the Colonel" uit 1957 met Curd Jürgens, een bewer king van Franz Werfels toneelstuk "Jabokowski en de overste"; en als klapstuk Danny Kaye als veelzijdig dagdromer in "The Secret Life of Walter Mitty" van Norman McLeod uit 1947 naar het verhaal van James Thurber. Bij uitreiking van de Nipkovsehijf 1. 1) Rock your baby, 22. (12) Sugar baby love, George Mc Crae The Rubettes 2. 4) Gigi l'Ahioroso, Dalida 23. (15) It's only rock and roll, 3. 2) Hostage, Donna Summer The Rolling Stones 4. 5) Your baby ain't your baby 24. -) I feel like making. anymore, Paul de Vinci Roberta Flack 5. 3) Rocket. Mud 25. (27) Mirella, Rob de N(js 6. 8) Wall street shuffle. 10 CC 26. (28) Clap for the wolfman. 7. 9) Tonight, The Rubettes Quess Who 8. 6) Amateur hour. The Sparks 27. (20) The night Chicago. In oud-rose maatkostuums met glin- etertjes op de revers hebben Wim de Bie en Kees van Kooten gisteren in een rustig zaaltje van het Am sterdamse RAI-Congrescentrum de Zilveren Nipkovsehijf 1974 ontvan gen. Dat is de jaarlijkse prijs van de tv-critici, tegenhanger van de stem des volks, waarvan de voorkeur pleegt door te klinken in de uitrei king van de televizierring. De Bie en Van Kooten werden in het Juryrapport geprezen om de sociale 6atire die door 3llerlei modieuze ver schijnselen heen prikt en de verschil lende werkelijkheden van deze tijd relativeert tot een waarheid waarom gelachen kan worden. Er was bij de tv-critici met name blijdschap over het feit dat nu eens twee komische figuren voor de bekroning konden worden uitverkoren. Dat overkomt 't eerbiedwaardig clubje critici zelden, want zoals de lury bars en verdrie tig opmerkt: „Wat er in het afgelo pen seizoen gemiddeld aan amuse ment op televisie vertoond werd, maakte het kijken ernaar veelal tot een bedroeven 1e ervaring. Kees van Kooten en Wim de Bie vormden in de vaak gen an'e gezelligheid een on geëvenaarde uitzondering. Beide heren verschenen op de ka theder met een dankdicht dat in het "Gat van Nederland", het VPRO- programma, waarvan zij vaste ve detten waren, niet zou hebben mis staan. Enkele citaten: "Waarin een klein land groot kan zijn dat hebben wij bewezen: er is gewoon geen twee de Wim en zijn geen andere Kezen! Die teksten van ons beider hand hoe vlijmscherp steeds geschreven! Dat kan geen hond in Nederland: Satire die doet beven!" "Toch blijf ik bang voor deze schijf, het is zo'n hoge mijlpaal men schrijft Je af met zo'n bokaal, daar kom Je nooit meer overheen, t Is koud op de top, men is alleen en weldra wordt de zege praal een zegenraalgraf dat is de straf voor het in Nederland behalen van het maximale, 'k Denk hier aan Joop Stokkermans 57, prix d'excel- lans". De tv-critlci hadden een eervolle vermelding voor de NOS-rubriek Pa- noramiek wegens de verzorging van de nieuwsvoorziening rond de affai re-Watergate. De Jury prees de hoge mate van continuïteit en Journalis tieke veelzijdigheid. Namens de re dactie nam verslaggever Klaasjan Hindriks de prijs in ontvangst. Hij vond dat het in tv-berichtgeving eigenlijk heel normaal moest zijn dat 9. (18) I shot the sheriff. Eric ClaDton 10. (11) Air desaster, Albert Hammond 11. (16) Veronica Sorry, Peter Koelewijn 12. 7) Papa was a poor man. Jack Jersey 13. (10) Six teens, The Sweet 14. (21) Lady, Brotherhood of Man 15. (17) Beer or sangria, Circus 16. (14) Honkie tonkie pianissie Nico Haak en Paniekzaaiers 17. (13) Rock the boat. Hues Corporation Paper Lace 28. (22) Tonight, Tony Sherman 29. (30) De dronkaard. Jan Boezeroen 30. -) I want ye I get ye, Left Side. De KRO-serie "Waar Gebeurd" is vrijdag aanstaande voor de laatste keer op het scherm te zien. Voor "Waar Gebeurd", waarin mensen ver halen vertellen, die niemand gelooft, ontvingen de makers tegen de 8000 (23) s«s— - the, The Drifters 19. 119) Aber am abend, Andy und Bert 20. -) Auf wiedersehn. Dimis Roussos 21. -) Teach in the summernight len het scherm. Teach in beurtenissen. Van de 483 verhalen, die werden geselecteerd, filmde het Waar Gebeurd-team er 292. Uit die schatkamer tenslotte bereikten met vrijdagavond mee 132 verha- TV DUITSLAND Woensdag 4 september Duitsland I 17.55 (K) Joura. (Regionaal pro gramma. NDR: 18.00 (K) Dooumen- 18.30 (K) Aktuallt/eiten. NEDERLAND 1 17.00 Professor Balthazar (AVRO) 17.10 Dierentuinen van de wereld (AVRO) 18.00 E.K. Atletiek-Rome (NOS) 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Kon. Wilhelmina Fonds (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 P.S.P. (POL. PART.) 20.30 Panoramiek (NOS) 21.05 Spel zonder grenzen Bayreuth (Eurovisie-uitzending uit Duitsland) De zevende wedstrijd van het internationale steden- toernooi van dit seizoen wordt gehouden in het West- duitse Bayreuth. De volgende teams komen tegen el kaar uit: België (Marcinenne-au-Pont), West-Duita- land (Bayreuth), Frankrijk (Senlis), Engeland fRipon), Italië (Marostica), Zwitserland (Carouge) en Neder land Gendrfngen)Thema van de wedstrijd: de opera- wereld. 22.30 Studio Sport (NOS) 22.55 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Over de toppen van ons kunnen, tv-film (AVRO) Een mens moet lichamelijk en emotioneel over zijn ogenschijnlijke grenzen geplaatst worden om zichzelf te ontdekken, aldus de filosofie van de Outward Bound School; een opleidingsinstituut dat jonge mensen een harde lichamelijke en geestelijke training biedt. Eén van die trainingsobjecten is bergbeklimmen in een ruig natuurgebied. Hoe zo'n trainingstocht verloopt, is ln deze documentaire te zien. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De Receptie, tv-spel (AVRO) Televisiespel van Lodewijk de Boer met oa. Mart Ge vers en Henk van Ulsen 21.45 Hier Parijs, hier Jan Brusse (AVRO) 22.10 Kenmerk, informatie over kerk en samenleving (IKOR-KRO/RKK) 22.35 Journaal (NOS) De dag van gisteren werd niet gekenmerkt door wereldschok kende rampen. Er was geen nieuwe oorlog uitgebroken, er we.'l geen overstroming op het Aziatische continent gemeld, er was geen politicus slachtoffer van een sluipmoord geworden en er werd geen verhoging van de broodprijs aangekondigd. En toch was het, aan de hand van VARA's Achter het Nieuws, een vol uur ellende. Betekent dit dat we er maar aan gewend moeten raken dat na'.st het ontbreken van de letteilijke, ook de figuurlijke zonneschijn in deze zomer on herroepelijk aan ons leven ont vallen is? Er tijd, dat in ernst gedompel de rubriek als Achter het Nieuws op zijn minst nog wel een amusant bedoelde uitsmij ter had. Die tijd is bepaald verleden. Het begon gister avond al met de in moeilijkhe den verkerende KLM, dat na- tio lale waterhoofd, waarvan een eenvoudig en dus zinnig mms zou zeggen dat het moet opgaan in een groter Europees geheel vier jaar geleden nog ruim 71 miljoen gulden winst, voor dit jaar een verwacht ver'ies van om en nabij 100 Dat het, ondanks voortdurende woningnood, in de bouw ook nies meer alles is, was al ge ruime tijd bekend en de VARA wist dan ook te melden dat we voor deze winter 50.000 werklo ze bouwvakkers mogen ver wachten op een totaal van 350.000. Ook daar zijn stellig wi erdichte verklaringen voor aan te dragen, maar ze kwa- mcu er in Achter het Nieuws nist uit. Een stukje van de oorzaak daarvan schuilt vermoedelijk in het feit dat minister Hans Gruyters ooit zelf Journalist weigerde de VARA commen taar te verstrekken. Hij deed dat, werd ons verteld, alleen in de Tweede Kamer. Dezelfde VARA-rubriek kwam vervolgens ook nog met de mi sère van de vrachtwagenchauf- feucs die te lang achter het stuur zitten omdat hun bazen dat kennelijk als enige oplos sing zien om boven het mini mumloon uit te komen. Ik heb onlangs in de Rotter damse Maastunnel weer eens het lesultaat van dit griezelige eigenbelang gezien: een im mense wagen die zich in de tun iel wand had geboord omdat de chauffeur boven zijn stuur m siaap was gesukkeld. Welis waar had hij het leven behou den, maar zijn baas zal niet blij geweest zijn met het opoithoud en de blikschade. M?t tamelijk veel omhaal van woorden bekende staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat Van Huiten dat hij de preciese oplossing voor deze vervoers- mafta ook niet wist. Om Achter het Nieuws te beëindigen op de sombere toon waarmee het ook was begon nen, kregen we een vluchtig ovï zicht van het neo-fascisme in Italië, dat zich steeds duch tige roert. Op de van Hitier anno 1933 afgekeken manier worden er steeds meer bom aanslagen op vooral trei nen gepleegd, die dan aan links worden toegeschreven. Het enge bij dit soort dingen bli'ft dat Je de boze voorne mens niet kunt afzien aan de gezichten van de aanstichters. Zons een politiefoto altijd een verkeerd beeld van het onder werp geeft, Je kunt zelfs van Willem Drees sr. een boe ven kop maken geldt het ook voor het tegenovergestelde: een ver Klaarde fascist van Italiaan se huize (ze worden om niet geh*el duidelijke redenen nog steeds neo-fascisten genoemd) kan er uitzien als een braaf mms met een lintje in zijn knoopsgat. Het was, zoals u zelf al gezien had, dus geen blij einde van de c vond. Blij te zijn werd al thaas geprobeerd in de tiende en laatste aflevering van Zo maar een zomeravond. Onder aa.i'oering van Edwin Rutten we-d daar weer aan enige amusement gedaan, dat WJ ge- br»x aan kwaliteit pretentieloos wordt genoemd. H. J. OOLBEKKINK Nederland I NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. 18.55 ,K) Joura. E.O: 10jO6 (K) EO-Kin- derkranit. 19.30 (K) Vergane glorie: overzicht. WDR: 18.05 (K) Kinderpro- documentaire Woensdag 4 september 11.55 Beursberichten). 12.30 Sportre- Hilversuni i13 00 Nieuws- i3.11 Radiojournaal. io_ Hilversum I 13Al ,S) Internationale Harpweek 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de 1974- 14.00 (8) Fragmenten uit Frans dag Politieke Partijen: 18.20 Politie- romantische opera's. 15.00 (S) Aspec ts r».w.h <■"><»>- "a«a. ten: kunstrubriek. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Jumbo-Set. muziek en informatie. 17.00 (S) Mo biel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Medededln- natuiurfilm. 21.20 (K) 19.59 Programma- kelenburg. E.O: 19.00 Klankbord. 19.15 - (S) Wij hebben een Woord voor de wereldgeestelijke liederen. 19.45 Bij belstudie. 20.00 (S) Intermezzo: klas- Zingen (K) Pt portage. NOS: 23.1523AO (K) Joura. (K) Peninsula Bible Church. atletiek, koorzang. 22.46 zen in Bayreuth. 22. commentaar (K Spel zonder gren- Nederland II— Colargol. 19AO (K) Don Kirshner's litelten en muziek. 18A5 (K) Dr. med. Rock Concerts. 19.45 Popeye. NOS: Mark Wedmann Detektiv inbe- 20.00 (K) Journ. VPRO: 20.21 (K) All griffen, tv-film. 19.00 (K) Journaal. JSETc In the family, tv-eerie. 20.45 (K) den-echter in Memphis. daag. 23.30—23.35 (K) Journaal. Indonesië (IV). 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II NOS: 18.00 Jazz uit het Historisch Hilversum II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven- Ie Woord. 7.08 (S) Preludium: klas sieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 (S) lier en nu. 7.55 Aangestipt: program- naoverzlcht. 8 00 Te Deum Laudamus .gewijde muziek. 8A4 Op de man af: n bij de tijd. n- 19.30 (K) Sportprogramma. 20.15 (K) baret. 22.00 (K) Satirisch '2-ïï ig> S»RÏÏ 22.25 (K) Journaal gel van Groot-Brlttannië. 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 RVU: lezing. 1950 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 3) Omroeporkest: ADVERTENTIE men de zaken aanpakte als met Wa tergate en dat een bijzondere ver melding daarvan dus overbodig zou moeten zijn. En daarmee droeg dan Hindriks een stuk niet geheel waardevrije beschei denheid aan, waarover De Bie en Van Kooten ook best wat hadden kunnen rijmelen, als ze het een ietsje eer der geweten haddsa De plannen van Wim en Kees voor het aanstaande seizoen zijn nog niet helemaal zeker. Waarschijnlijk ko men zij, ook weer voor de VPRO, met een eigen programma van een half uur dat geregeld terugkomt. In elk geval zullen zjj geen deel uitmaken van het programma "Zorgvliedt", de voortzetting van het "Gat van Ne derland". 0.Q5 (S) Woensdagavi NOS: 18.02 Joost mag niet eten. (S) Drie loopt achter. (Tot actualiteiten. 22.55 Mededelingen. 0.02 ÏSL/iLf (S) Take it 9 no. hm. rtrmuw 16.00 Een met Cecilia: volksmuziek. 12.15 (S) Meisjeskoor. 12.26 Mededlingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.53 (S) Hervormde mlddagpauzedienst. 13.13 (S) Draai schijf (gr.). 15.00 (S) Pianorecital: klassieke muziek. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Alt en piano: klassieke muziek. magazine, met - - 16.30 (8) Hier dervlsle. 1750 Nieuws. 1752 (S) Hier lacht. 4.02—750 De Meurder's Metho de. Donderdag 5 september Hilversum I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7AO (8) Dag met een plaatje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top pers van toen (gr.). 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S. en Mono) Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma. (11.00 Nieuws. 11.03Kontakt (vervolg). NOS: 16.03 De Hit- -. meesters: De daverende dertig op Drie. (16.56 WK Roeien Luzera). Hilversum III— TROS: 7.02 Drie op je boterham: Vaak 's ochtends met o.a. verkeersin formatie. KRO: 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt od veraoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag, pauzeprogram ma met van twaalf tot twee. en om 13. Raden maar. 14.03 Pop-Kon takt: De Theo Stokkink-Show. 15.03 Pop-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5