Wethouders steunen alleen op „links" Raad heeft nog geen commissies Links was modieus verdeeld Steeds twintig stemmen voor kandidaten van PvdA en PPR/PSP/D'66 Van A(ken) tot en met Z(ijp) WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 LEIDEN Door de eeuwen heen heeft er verband bestaan tussen politiek en mode. Het waren vaak staatslieden, generaals en vrijheids strijders die hun naam aan een bepaald kledingstuk verbonden. Denk maar eens aan de Medici - kraag, de raglanmouw (genoemd naar de Engelse generaal Lord Raglan; of de Garibaldi-hoed. Dat verband bestaat eigenlijk nog steeds, hoewel niemand het meer in z'n hoofd zal halen het antra- cietgrijs met een krijtstreep je het "Lunsdessin" te noemen of het het spijkerjasje een "Schaefer- tje". Maar de invloed van de po- NEVEC (het instituut dat het ge zicht van de Nederlandse confec tie bepaalt) geweest zijn toen hij vrijdag ter gelegenheid van de he- renmodebeurs de come-back van het klassieke kostuum met vest aankondigde. Als Giinther Frank gisteravond even had kunnen kijken zou waar schijnlijk alleen Hans van Dam een voldoende hebben gekregen. Voldoende door zijn modieuze bor- deau-roodactig fluwelen pak en champagnekleurig overhemd zonder stropdas. Het was jam mer dat hij nie even ging wande len want dan was misschien aan en de WD begint, dat zou het Van Aken of Van der Horst als sluit stuk toch een stuk moeilijker lig gen.- De twee vrouwen in de linkse fractie hadden, tenminste voor de openingsavond, duidelijk een lijn gekozen. Ze verschenen beide in pantalon, de een bruin, de ander camel. De kleurrijke noot lieten de dames Buring en Van de Zande over aan de enige vrouw in het CDA, Corry Kramp. De blonde (uit •n flesje) AR-vertegenwoordigster zag er in haar geelgroen mille- fleurpakje decent maar toch char mant uit. Bij de CDA was ook de litieke leiders was gisteren, bij de installatie van de nieuwe Leids® raad, toch wel 'n beetje te mer ken. De WD-hoek was gevuld met stropdas-dragende mannen, drie daarvan waren in een blazer- combinatie gestoken. Kuyers leunde van dat drietal duidelijk het meest tegen het „corps-uni form" aan. Met zijn uitmonste ring, die werd gecompleteerd door een pijp, kim je nog Jaren de in druk wekken modieus toch wel Je weetje te weten, zeker in een stad als Leiden. Langerak zag er met zijn grijze kostuum met vest en rode das 't meest compleet uit. Al zal dit niet de bedoeling van Giin ther Frank, modespecialist van de het licht gekomen of hij zich ook had gewaagd aan een paar laar zen met bescheiden plateau. Al zaten we dan op links modieus ver der ook niet op rozen, toch was er genoeg ruimte voor variatie. Dria semi-denims, die door een van de heren zelfs werd gecombineerd met een shirt uit de laatste Elmi- collectie, wat tinneroy pakken (bruin), wat onopvallende combi naties, keurige kostuums met stropdassen en en felrode coltrui toonden aan dat er bij de linkse jongens meer verschil in (modieus) denken is dan bij de WD. Als Duyvestein zijn rode trui blijft dragen is het ook niet moeilijk meer te zien waar de PvdA eindigt stropdas rijkelijk vertegenwoor digd. Allen Pieter Sbroink, in een bruin tinneroy-pak, had 'm thuis- gelaten. Burgemeester Vis zal het in zijn programcollege wat mode betreft niet zo moeilijk krijgen. Ze zullen hem best in dat saaie grijze pak laten zitten. Als hij z'n ambtske ten af doet kan hij dan misschien meteen voor de borrel zorgen want zonder die „versierselen" is hij bijna niet te onderscheiden van de bodes van het stadhuis. Worden die pakken soms per dozijn inge kocht? HENRIETTE VAN DER HOE VEN De nieuwe Leidse gemeenteraad, op dat moment nog zonder wethouders. CDA'er Bleijie legt de eed af. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De zes wethouders, diie de komende vier jaar met burgemeester Vis het dagelijks bestuur vormen van Leiden, hebben gisteravond bij hun benoeming alleen de steun gekregen van de fracties, waaruit ze afkomstig zijn (PvdA en PPR/PSP/D'66) en de CPN. Dat betekende, dat met 20 van de 37 stemmen werden gekozen de socialis ten Tinus van Aken, Hans van Dam, Cees Waal, Arie Verboom en Dick Tesselaar en D'66-er Bert Oosterman. Het CDA. met één vrouw en acht man de op de (PvdA <151 na grootste fractie in de eerder op de avond ge- installeerde raad. was bereid drie PvdA-kandidaien te steunen (Van Aken. Waal en Tesselaar). maar al leen ln de constructie van een af spiegelingscollege en niet in een programoollege. Zo n college is er voor het eerst en in deze samenstelling is het ook voor het eerst mogelijk door dat links bij de verkiezingen de kleinst mogelijke meerderheid haalde. De overige drie Kandidaten van links waren voor het CDA en ook voor de VVD niet aanvaardbaar, omdat ze volgens CDA-leider Hel- muth Driessen de kwaliteiten voor t wethouderschap missen. Driessen haakte daarbij in op een opmerking van PvdA-fractieleider Leo Meijer, dat het zestal wellicht niet de beste kandidaten uit de linkse fracties zijn, maar dat ze wel een hecht team vor men en dat de portefeuilles gegeven worden aan de mensen, die daarvoor het meest in aanmerking komen. Eerder is vastgesteld hoe de por tefeuilleverdeling wordt, die vanmor gen in de eerste vergadering van het linkse college onder voorzitterschap van de liberale burgemeester is vast gesteld. Van Dam en Van Aken vor men het koppel "bestuur". Waal en Verboom het koppel "wonen" en Tes selaar en Oosterman het koppel "welzijn". Weer zes wethouders dus (twee meer dan het minimum voor een stad van nog geen 100.000 inwoners) en dat was het énige punt, waarover links, midden en rechts het eens wa ren. PvdA en PPR/PSP/D'66 droe gen zes kandidaten voor, het CDA twee en de VVD één. Driessen en VVD-fractieleider Cor Elzenga gin gen daarbij uit van een lingscollege met drie PvdA'ers, twee CDA'ers en één WD'er. Het CDA stelde Driessen kandi daat tegenover Van Dam. Hij kreeg stemmen tegan van Dam 20 (en één blanco)En oud-wethouder Ham te genover Verboom, die resp. 17 en 20 stemmen verwierven. WD'er Wes- sels kreeg er zesten tegenover Oos terman 20 (en één blanco). Van Aken, Waal en Tesselaar kregen Bij de vacatuie, waarin Van Aken werd gekozen, werden 14 blanco stem men uitgebracht, twee op PvdA-er Van Baaren en één op PvdA-er v.d. Horst. Gekozen Tesselaar zag vier stemmen naar zijn partijgenoot Jan Duyvenstein gaan en 13 maagdelijk wit blijven. Drie partijgenoten van de gekozen Waal verwierven stemmen: Paulien Buhring drie, Leo Meijer twee en Jan van Baaren één, evenals VVD -er Elzenga. Bleven over tien blanco 6temmen. Keerpunt Aan de verkiezing ging een debat vooraf, waarin PvdA-fractieleider Meijer twee dingen uit de verkiezin gen haalde: de trend van de confessionele neergang („De laatste winst werd een kwart eeuw geleden geboekt, daarna volgden erosie en afbrokke ling"-; het keerpunt van de linkse meer derheid. LEIDEN De door PvdA-frac tieleider Leo Meijer geconstateer de confessionele neergang in de Leidse Dolit'.ek bleek duidelijk in de eerste raadsvergadering. Een grotere meerderheid van de link se legde niet de eed ("Zo waarlijk helpe mij God almachtig"), maar de belofte ("Dat beloof ik") af. PvdA, PPR/PSP/D'66 en Hoe ven (CPN) vormdèn daarin één front, gesteund door vier VVD-ers en (het meest opvallend) één lid van het Christen Democratisch Appèl. KVP'er Pieter Stroink. Dat ging allemaal snel: van A tot en met Z, van Van Aken tot en met Van Zijp. Ondanks het grote aantal nieuwe leden had de raad gauw een plaatsje gevonden, eigenlijk zij het wat opgeschoven op de oude plekken. En de sfeer mocht officieel wat prikkerig zijn, verbloosde niet bij Driessen's toe spelingen daarop en diens goed® wensen. En toen was Helmuth toch wel duidelijk. Hij kan ook onduidelijk zijn. zoals in zijn aantijging aan het adres van de wethouderkan - didaten Van Dam. Óosterman en Waal, die vier Jaar geleden poli tieke onbetrouwbaarheid zouden hebben bewezen door him naam te zetten onder de Kabouterlijst. Hans van Dam ontkende het in elk geval. "Die lijst moet morgen od tafel komen", zei hij met dat fanatieke trekje, dat de Jonge doctorandus kenmerkt. Helmuth had ook bezwaar tegen mijn conclusie in deze krant, dat links snel en efficiënt heeft ge werkt. Hij gaf de voorkeur aan de procedure van vier Jaar gele den, maar zal toch moeten toege- Houdt hij dat figuurlijk vier Jaar vol? 'Steseltjes waren er in de eerste vergadering al wel. Zoals het mo ment, waarop Driessen Meijer in- terumpeerde om te informeren of de burgemeester van partij is ver anderd. En zoals PvdA'er Jan van Baaren, die de afsluiting van de Breestraatin het geding bracht, toen Driessen hoog opgaf over de mocratie in de afgelopen Jaren. De volheid van de zaal gaf dan ook een temperatuur, waarin cac tussen wortel konden schieten. Op de publieke tribune begon oud PvdA-raadslid Cock Kerling een door iedereen overgenomen kreet. *Wy hebben dorst', klonk 't. De door burgemeester Vis aange stipte technische problemen om leder ran zijn natje te voorzien werden opgelost. Er vloeide rijke lijk sinaasappelsap. naar de overvolle, warme tribu nes steeg toch iets op van "ouwe Jongens onder elkaar". Er wa ren in deze eerste vergadering stoelen tekort, omdat de wethou derszetels onbezet bleven. Socia list Arie Verboom bijv. zat er wat verloren bij, maar hij wist dat het maar voor één keer was. De wethoudersstoel was warm. Hij kwam er niet op, evenmin als zijn collega's, die werden ge kozen. De burgemeester vond het zelfs niet goed. dat het zestal éven ging zitten voor de fotograaf. 'Tk heb de vergadering gesloten", zei hij formeel. Op dat formalisme mag Je iets tegen hebben, het is anderzijds zaak om te vertellen, dat Vis de vergadering uitstekend leidde. Het ging vlot en goed. Uit geen enke le reactie bleek, dat liberale Vis niet blij is met zes linkse wet houders en een' linkse raads- meerderheid. Hij verblikte of ven. dat die niet snel en efficiënt was. En ook niet duidelijk tegen over de kiezer. Dat is het CDA ook nu niet geweest. Eerst lag er een besluit om drie PvdA-wet houders te steunen en drie tegen - kandidaten te stellen. Nu wer den de drie niet gesteund en kwa men er ook maar twee CDA-na- men op tafel, kennelijk onder druk van de WD, die ook één plaats opeiste. Waar was met de aanvanke lijke drie-drie oplossing de zo door Helmuth geprezen afspiegelings- gedactte? Lei Jen, inclusief Driessen, zal 't vier jaar moeten doen met een linkse meerderheid Met twintig van Oe 37 raadsleden, die gister- avon i snel een door Marie-Anne Koning op tafel gelegde rode roos in her knoopsgat staken. Tinus van Aken verschafte het zakmes om ae doornen eraf te snijden. In een ander oud huis in deze stad de naam "In den oude Marenpoort" zegt dat al vloei de later op de avond schuimend vocV. Links vierde de overwin ning rond de zes nieuwe wethou ders: vier met een stropdas en twea :onder. En niet één in het in deze kring zo geliefde spijkerpak. Oud J 'AK-fractieleider Roel In 't Veld had wél zo'n outfit (Roel was snobijUsch over zijn "snelle" pak: Ja, gekocht in San Francisco) en dat hebben we 4 Jaar in de raad niet gezien. Hij kan het zich nu permitteren, die vrijetijdskleding. - Want veel vrije tijd zie ik voor de nieuwe raad niet zitten, zeker in h;f. begin niet. Er zal heel wat afgepraat moeten worden. Enig lichtpunt voor de donkere dagen: de Loidato bood de raadsleden een kaa.-s aan. Wel een dikke. En die brandt lang. HANS MELKERT. Hü schetste de groei naar het pro gramcollege, omdat de kiezer dat wil. "Onze kreet "Het kan anders, ook in Leiden" is aangeslagen. We heb ben de kiezer vooraf laten weten wat we wilden: geen afspiegelingscollege met niet-herkenbare politiek, ondui delijkheid en compromissen, maar 'n bestuursverantwoordelijkheid als ons program kan worden uitgevoerd. Dus geen besturen om het besturen, maar om maatschappelijke veranderingen te brengen. Dat kan nu de krappe rechtse meerderheid is vervangen door een krappe linkse". Meijer bestreed, dat een program- college op deze basis ondemocra tisch is. Hij beschuldigde degenen, die dat zeggen, van uitholling van het taalgebruik en woordinflatie. "Er is 'n stuk macht van partijpolitici naar de kiezers gegaan", aldus de PvdA-voor- man, die het minder goed functione ren een onterechte aantijging vond, ook van de zijde van de 136 ambte naren, die hierover een brief hadden geschreven. "De verdeling is in goed onderling overleg gebeurd met als ge volg geen politieke touwtrekkerij in het college. De wethouders blijven gebonden aan hun fractie, waarmee een in de z.g. knelpuntennota ge noemd punt uit de wereld is". Oppositie kwam vooral van Dries sen, die de verschillen met'de situatie van vier Jaar geleden aanstipte. Toen was er na de verkiezingen overleg over de programma's, waartoe het nu niet is gekomen. Volgens Driessen zou uit de programma's van PvdA en CDA een nauwe bestuurlijke samen werking gehaald kunnen worden. "De wet gaat", aldus Driessen, "uit van een collegiaal optreden van het gehele college. De openbaarheid, die dit ooilege voorstaat, kan zelfs geen surrogaat worden genoemd. De bur gemeester en de grote minderheid van de raad komen in een niet-benijdens- waardige positie. Er zijn volwaardi ge en tweedera,rigs-raadsleden". De CDA-leider zei ervoor te passen zidh de oppositierol te laten opdrin gen door een college, dat minder dan één-derde van de kiesgerechtigden vertegenwoordigt. Driessen hekelde de opstelling. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Het nieuwe college van B. en W. Staande van links naar rechts Oosterman, Tesselaar, Verboom en Van Dam; zittend Waal, bur gemeester Vis, gemeente-secreta ris Van der Poel en Van Aken. (Foto Jan Holvast) waarbij wethouders namens hun fractie zitten, die bU de PvdA gebon den is aan de leden-vergadering. "Dertig mensen beslissen. Dat is een merkwaardige, elitaire opvatting van democratie, die dicht bij aristocratie en regentenmentaliteit staat". Ook Houtman (SGP/GPV) had bezwaren tegen het feit. dat een wet houder er zit voor partijbelangen. "Die loopt aan de leiband van de fractie. Het functioneren van raad, college en voorzitter wordt moeilijk gemaakt. Waar is de PvdA met zijn inspraakgedachten"? zo vroeg Hout man, die met een bijbels woord be sloot: Het huis, dat in zichzelf ver deeld is, zal niet bestaan. Volgens WD'er Elzenga wordt voorbijgegaan aan de belangen van Leiden. De aanvallen op de WD- kandidaten in de verkiezingstijd door met name Van Aken noemde hij ca mouflage van de eigen zwakte. "De PvdA zal Roel In 't Veld (de vorige PAK -fractieleider) nog wel eens missen", riep Elzenga uit. die zich vooral afzette tegen Van Dam, die hij "niet de persoon" vond, en Oos terman. die hij als "Een zwe(r) ven- de figuur" kenschetste. CPN-eenling Hoeven zei, dat steun aan links een moeilijke beslissing is geweest, omdat zijh partij voor de afspiegelingsgedachte is. "Het feit, dat ook zonder mijn steun het linkse college er zou komen, heeft mede bijgedragen aan mijn stem voor dit college, dat kritisch zal worden ge volgd en dat weieens een dwars lig gende communist op zijn pad zal aantreffen". Kees du Gardijn (PPR. PSP, D'66) zei bereid te zijn tot compromissen, maar dan voor het front van alle burgers. "Wij werken in het open baar", zei hij. De "Grote Internationale Poë- zie-prijs 1974" is toegekend aan de Ts J echoslo waakse dichter Vladimir Holan. Dat gebeurde gisteren in Knokke op een poëziefestival dat vier dagen heeft geduurd en waar aan dichters en schrijvers uit 29 landen deelnemen. Het stond onder het motto "Surrealisme en poëzie vandaag". De prijs is ongeveer f 7000. LEIDEN Er is nu een nieuwe raad, gisteravond beëdigd en geïn stalleerd door burgemeester Vis, en er zijn zes nieuwe wethouders, maar verder is de raad niet gekomen. Er zijn nog geen raadscommissies en er zijn nog geen vertegenwoordigers aangewezen in gemeenschappelijke regelingen als het gewest. Het werd wel geprobeerd in de vorm van een verzoek van Dries sen (CDA), Houtman (SGP/GPV) en Langerak (VVD) aan de voorzit ter om deze zaken aan de orde te stellen. Dat gebeurde, maar burge meester Vis kreeg de linkse meer derheid en de CPN achter zich. toen hij ontraadde vertegenwoordigers in gemeenschappelijke regelingen te be noemen zolang niet vaststaat hoe de portefeuilleverdeling in het colle ge wordt. De raadscommissies, die door de uitvoering van de reorganisatieplan nen een andere structuur krijgen, kwamen niet in een voorstel ter ta fel, uitgezonderd de commissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden. Driessen vond, dat die er direct moest komen om de voorstel len van B. en W. met betrekking tot de andere commissies te bekijken. Burgemeester Vis, die de raad bij aanneming van dit voorstel waar schuwde voor een langer commissie loos tijdperk, maar geen stemadvies gaf, vonl voor zijn argument ge- LEIDEN LPV De Snelvlieger hield een wedvlucht uit Strombeek. In concours 340 duiven. Uitslag: Montagn» en zn. 1,9; M. de Lange en Zn 2, 8. 10; J. Schouten 3; F. Compie 4.7; P. Kooyman 5, J. Roest 1 Ook hield de Snelvlieger een wed vlucht met 318 duiven uit St. Ghislain. Uitslag; P. Kooyman 1, M. de Lange en Zn 2, N. Bink 3. F. Cormier 4, 6, P. Kooyman 5. 7. F. Heemskerk 8, N. Boot 9, F. Jan sen 10. Het Oosten hield een wedvlucht uit St. Ghislain over ongeveer 200 kilometer. In concours 248 duiven. Uitslag: P. Juffermans 1; C. Ves- seur 2; W. van Klink 3 5; A. Bet gen 4; D. Kort 6, 7, 8; C. Gijsman 9; A. ter Haar 10. hoor bij links. Het voorstel om de commissie ABA te benoemen werd met 19 negen 18 verworpen. De hele zaak komt terug in de ver gadering van de raad van a s. maan dag. Op 16 september wacht dan een gewone agenda. De nieuwe raad volgde Verder een aantal voorstellen van het oude col lege m;fc betrekking tot ingekomen stukken en bepaalde op voorstel van Van Aken. Waal en Du Gardijn dat enkele ingekomen stukken naar de daartoe geëigende commis sies gaa Verder werd geluisterd naar een kort inmdend woord van de burge meester. die de nieuwe raadsleden vooral veel wijsheid toewenste, en een slo'.woord aan het adres van het CDA-lid Ham, van wie nu pas af scheid ais wethouder kon worden ge nomen. Hij was de enige van het oude college, die opnieuw kandidaat was. Ham is twee jaar wethouder ge weest.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3