Voor Pat Nixon kwam er een eind aan een romantisch sprookje De Vrouwen Van Watergate Ex-fotomodel Betty Ford (55) Amerika's nieuwe First Lady9 pmSDAG 3 SEPTEMBER 1974 WASHINGTON De hele Wa tergate-affaire was een samenzwe ring van mannen, maar bij de na sleep van het schandaal dat uitein delijk tot het aftreden van Nixon leidde, "speelden vier vrouwen een belangrijke rol. Martha Mitchell, de vrouw van de vroegere Amerikaanse minister van Justitie en campagneleider voor de herverkiezing van president Nixon was de eerste die al tien dagen na de inbraak in het Watergate-gebouw aan de buitenwereld liet weten dat er In het Witte Huis dingen gebeur de die het daglicht niet konden ver dragen. Martha zorgde op 26 Juni 1972 voor een geweldige opschudding toen zij in New York huilend aan pers meedeelde dat zij zich van haar man zou laten scheiden als hij zich niet uit de politiek terugtrok. Ze zei dat de hele verkiezingsstrijd niets an ders was dan een spel van boeven onder elkaar. En dat ze betwijfelde of ze de huidige kandidaat wel in het Witte Huis zou willen zien. Ze vond dat het hoog tijd werd dat haar man zich niet langer met het „smerige zaakje" zou bemoeien. En vertelde de onthutste verslagge vers dat zij bij een eerste poging om de pers in te lichten door een aan tal agenten van de geheime dienst bont en blauw was geslagen en dat zij by haar telefoon uit de muur hadden gerukt. Graham Aanvankelijk nam bijna niemand Martha erg serieus omdat men dacht dat zij na een echtelijke ru zie wat overspannen was. Maar de enige vrouw die wel bijzonder veel waarde aan haar woorden hechtte was de schatrijke Amerikaanse krantenuitgeefster Katherine Gra ham. eigenaresse van de Washing ton Post. Zij was het, die aan twee Jonge verslaggevers van de krant, die hadden ontdekt dat er in het Democratische Hoofdkwartier, door een functionaris van het Witte Huis was ingebroken, toestemming gaf om de zaak tot de bodem uit te zoeken. Katherine Graham zet te daarmee de hele reputatie van haar krantenconcern op het spel, maar ze besloot om aanvankelijk zonder enige steun de strijd tegen het Witte Huis te beginnen omdat zij er vast van overtuigd was dat er dingen waren gebeurd die niet door de beugel konden. Woods De derde vrouw die in de Water gate-affaire een belangrijke rol speelde was Nixon's secretares se Rose Mary Woods, die haar baas probeerde te dekken door in novem ber van het vorige Jaar voor de bij zondere Watergate-aanklager Ja- worski onder ede te verklaren dat de weggevaagde passages uit Nixon's veelbesproken geluidsbandjes per vergissing door haar waren uitge wist. Maar na een scherpe ondervra ging door Jaworski's charmante as sistente de 30-Jarige Juriste Jill Volner viel Rose Mary Woods ge nadeloos door de mand. En na een door Jill Volner georganiseerde re constructie werd mevrouw Woods ontmaskerd als ©en wat zielige on derdanige secretaresse, die altyd de vuile zaakjes voor haar baas had opgeknapt. Nixon's secretaresse Rose Mary Woods probeerde haar baas te dekken door te zeg gen dat zij een belangrijk ge deelte van een van de ge luidsbandjes per ongeluk had uitgewist. Jill Volner, de charmante assistente van de speciale Watergate-aanklager Jawor- ski, kwam er tijdens een scherp verhoor achter dat Nixon's secretaresse niet de waarheid sprak. De Amerikaanse kranten uitgeefster Katherine Gra ham gaf aan twee jonge ver slaggevers van de Washing ton Post toestemming om de Watergate-affaire tot op de bodem uit te zoeken. Pat Nixon hield zich als "first lady" bescheiden op de achtergrond. Ze was er de vrouw niet naar om haar man met opzienbarende uitspraken de das om te doen. WASHINGTON Betty Ford, de nieuwe 55-Jarige „first lady" van Amerika, ex-mannequin en schoon heidskoningin, lijkt in veel opzich ten op haar voorgangster Lady Bird Johnson, die ook bij toeval pre sidents vrc a w werd. Ze groeide op in Grand Rapids in Michigan en trok al toen ze 18 was naar New York om haar geluk als fotomodel en mannequin te be proeven. Toen ze in 1948 met Ge rald Ford trouwde was zij danseres bij een cabaret. Maar al gauw ver wisselde zij haar glamour bestaan voor all? mogelijke sociale activitei ten. Ze hield zich bezig met de pad vinders beweging, gaf les aan de zon dagsschool van de Episcopaalse kerk en zamelde geld in voor de kanker bestrijding. Hobby's Zij interesseert zich nogal veel voor kunst en tuinieren is al Jaren lang haar favoriete hobby. De vier kinderen van het echtpaar Ford doen allemaal wat anders. De oudste zoon, de 23-Jarige Michael studeert theologie in Massachusetts, maar hij is echter niet van plan om ooit predikant te worden. De 21- Jarige Jack ijverde in 1972 voor de herverkiezing van president Nixon en wil »ch specialiseren op het ge bied van de milieubescherming. De 17-Jarigs Steven die pas de Middel bare school heeft afgelopen interes seert dch nogal veel voor sport. En Susan, de enige dochter van de Ford's is helemaal „weg" van dan sen en volgt al meer dan acht Jaar balletlessen bij een speciale school. laten verwijderen. Het was een so bere koperen herinneringsplaat die Jackie Kennedy vlak voor haar ver trek uit het Witte Huis had laten aanbrengen om de meest gelukkige momenten uit haar leven met John F. Kennedy te memoreren. Presi dent Johnson had de herinnerings plaat uit piëteit laten hangen en de hoop uitgesproken dat zijn opvolgers hetzelfde zouden doen. Maar Pat was daar veel te preuts voor. Pat Thelma Ryan ontmoette Ri chard Nixon in 1937 in een klein plaatsje in Californië waar zij on derwijzeres en hij een aankomend advocaat was. Ze waren alle twee lid van hetzelfde amateurtoneelge zelschap. En nog geen half uur na hun eerste kennismaking vroeg Ri chard Pat al ten huwelijk. Het werd het begin van een typisch Ameri kaans sprookje. Ze trouwden in 1940 en toen Richard tijdens de oorlogs jaren in dienst moest zocht Pat een baantje als loketbediende bij een bank. Een paar maanden na het einde van de oorlog besloot Richard Nixon in de politiek te gaan. Hij sloot zich aan by de Republikeinse party en begon een campagne om tot afge- vaardige van Californië in het Con gres te worden gekozen. Het geld voor de verkiezingsstrijd kwam uit de spaarpot van Pat en dat terwijl ze vain huis uit eigeniyk Democrate was. Maar het bleek een goede in vestering te zijn want Richard maakte snel carrière in de politiek en werd in 1951 de Jongste vice- president van Amerika. Bijna tien Jaar later toen Richard Nixon WJ de strijd om het presi dentschap door John F. Kennedy verslagen werd en Pat voor het oog van tientallen tv-camera's en een heel leger fotografen in snik ken uitbarstte riep ze enkele ver schrikt toegesnelde reporters toe "Ik vind het versohikkelijk dat Richard verloren heeft, maar wij houden nog steeds van elkaar "En het is voor Richard Nixon te hopen dat zijn vrouw nog steeds hetzelfde over hem denkt. Denim-kunst Vijfhonderd miljoen spijkerbroe ken zijn er in 1973 over de hele wereld verkocht. En met het was sen van deze stroom van unifor me kledij groeide de tendens tot versiering, teneinde toch een beetje op te vallen in dit sobere maar su per-praktische kledingstuk, 's We relds bekendste fabrikant van spij- kerkleding (LEVI'S) heeft vorig Jaar onder het motto „denim kunst" een wedstrijd uitgeschreven in het zo origineel mogelijk versieren van al lerlei denim-kledingstukken. De re sultaten zijn onlangs in een mu seum in New York geëxposeerd: broeken en Jacks met kleurig patch work, met fijnzinnige borduursels, met uit wol gehaakte en gebreide versieringen, met complete tropische natuurtaferelen en met motieven uit de Oosterse mythologie. WASHINGTON Het dramati sche ontslag van Richard Nixon is bij niemand zo hard aangekomen als bij zijn vrouw. Ruim vijf en een half Jaar proocerde de nu 61-jari ge Pat Thelma Ryan een voorbeel dige „First Lady" te zijn, waarop niets maar dan ook werkelijk niets aan te merken viel. Ze gedroeg zich onopvallend, ge bruikte weinig make-up, verscheen in altijd even keurige, maar nooit erg opwindende Jurken en nam uit principe geen ongehuwde moeders als kamermeisje voor het Witte Huis aan, omdat zij, zoals zij zelf zei, daarmee moeilijkheden wilde voor komen. Ze viel tijdens de stormachtige loopbaan van haar man maar twee keer uit haar rol. De eerste keer in 1960 toen zy in tranen uitbarstte toen bleek dat John F. Kennedy haar man WJ de strijd om het pre sidentschap had verslagen. En de tweede keer, ongeveer een Jaar ge leden, toen zij tijdens een ontvangst in één van de grote salons van het Witte Huis, bijna ruzie kreeg met de vroegere Israëlische premier Gol ds Meïr, omdat die voortdurend sd- garettenas op het tapijt morste. werkersdochter uit Nevada, heeft zich eigenlijk nooit erg op haar ge mak gevoeld in het mondaine Wa shington. En Amerikaanse jour nalisten gaven haar dan ook al vrij kort na de ambtsaanvaarding door haar man de bijnaam „de muis van het Witte Huis". Worteltjes Toen Jackie Kennedy „First La dy" werd zocht ze de hele zolder van het Witte Huis naar schilde rijen van Abraham Lincoln af en liet die zorgvuldig restaureren. Lady Bird Johnson liet toen ze het Witte Huis betrok een paar schit terende rozenperken in de tuin aan leggen. En d? eerste opdracht die de staf van het Witte Huis van Pat Nixon kreeg was om kool en wor teltjes in de achtertuin te planten omdat zij haar gezin zo veel mo gelijk verse groente voor wilde zet ten. Hat is misschien wed de meest typerende anekdote die er over Pat Nixon bestaat omdat er zo duidelijk mee wordt aangetoond dat ze on danks de fabelachtige carrière van haar man nog steeds hetzelfde pro vinciaalse onderwijzeresje van vroe ger was gebleven. En volgens „insiders" was zij het ook die er krachtig bij haar man op aandrong dat minister Kissin ger zou trouwen omdat zij het een voudig niet „netjes" vond dat de be windsman steeds andere dames naar officiële diners meenam. Weg Het meest geschokt waren een aantal vrouwelijke journalisten ech ter toen zij kort na de ambtsaan vaarding door president Nixon tijdens een rondleiding door het Wit te Huis ontdekten dat mevrouw Ni xon een plaquette op de schoor steenmantel in de slaapkamer had Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Onderzoek naar menstruatie regeling DEN HAAG De Haagse poli kliniek van de Stichting Directe Hulpverlening van de NVSH zal binnenkort een onderzoek gaan hou den onder vrouwen bij wie de men struatie geregeld werd of die een overtijdbehandeling hebben onder gaan om er achter te- komen welke gevolgen de ingreep op hen heeft ge had. Zoals bekend heeft de Utrechtse vrouwenarts prof. dr. A. A. Has pels onlangs ernstig gewaarschuwd voor de infecties en complicaties die er bij de door de NVSH toegepas te menstruatieregeline kunnen ont staan. De medische coördinator van de Stichting Directe Hulpverlening van de NVSH, de pas afgestudeerde arts C. J. Smit heeft nu in een commentaar laten weten dat prof. Haspels, directeur van de vrouwen kliniek van het Utrechts Acade misch Ziekenhuis, gynaecoloog van prinses Beatrix en een door de We reld Gezondheids Organisatie re gelmatig geraadpleegde anti-con- ceptiedeskundige „niet goed op de hoogte is van de feiten". De Haag se arts zegt over gegevens te beschik ken waaruit blijkt dat in Amerika waar de menslruatleregeling al lan ger wordt toegepast infectie en com plicaties bij de behandeling nauwe lijks voorkomen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl. In vergelijking met haar illustere voorgangster vertoonde Pat Nixon zich zelden in het openbaar. En wanneer zy ergens verscheen was dat meestal om ergens in een hoek je op een podium naar een toe spraak van haar man te luisteren. Ze zat dan onberispelijk kaarsrecht op een stoel, de handen gevouwen in de schoot, terwijl haar ogen geen moment van baar man afdwaalden. En alhoewel ze de redevoeringen van Nixon al honderden keren had gehoord, slaagde zij er iedere keer weer in om precies op de momen ten dat dat vam haar werd ver wacht een spontaan glimlachje op haar gezicht te toveren. Pat Nixon, een eenvoudige mijn

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13