Frankrijk wil spoedig M E.G. Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Boekarest99 weg naar een compromis Onderzoek spionage-affaire probleem Duitse regering Politieke eenheid moet versneld worden" Lancering ANS tot vrijdag uitgesteld de Staatsloterij WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 9? ADVERTENTIE Na technische storing DARMSTADT Tot grote teleurstelling van de Nederlandse astronomen en allen, die bij de ontwikkling van de eerste Ne derlandse kunstmaan betrokken zijn geweest, werd deze Astro nomische Nederlandse Satelliet (ANS) gistermiddag om 15.05 uur onze tijd niet gelanceerd. Op de basis Vandenberg aan de Amerikaanse westkust deed zich een technische storing voor in de viertraps Amerikaanse Scoutraket, waardoor op het laatste moment de lancering moest worden afgelast. Deze is thans voorlopig bepaald op vrijdagmiddag a.s. Geir Hallrimsson, de nieuwe premier van IJsland. Nieuw kabinet op IJsland REYKJAVIK IJsland krijgt een nieuwe regering onder premier Geir Hallgrimsson. Het kabinet is een coalitie tussen de twee grootste par tyen. de liberaal-conservatieve zelf- standigiheidspartij van Hallgrimsson met 25 parlementszetels en de agra risch-liberale vooruitstreevende par ty van de aftredende premier Olafur Johannesson met 17 zetels. Met 42 van de 60 zetels in het par lement beschikt de coalitie over een stabiele meerderheid. Het ministerie Buitenlandse Zaken blijft onder leiding van Einar Agustsson. Ex-pre- mer Johannesson krijgt de porte feuille van Justitie en Handel. Politieke waarnemers zyn van me ning dat de nieuwe regering onder de NAVO-aanhanger Hallgrimsson de Amerikaanse bases op het eiland zal continueren. De cenitrum-ldinlkse rege ring van Olafur Johannesson had ge- eist dat de 3300 op IJsland gelegerde Amerikanen voor 1976 teruggetrokken zouden worden. Beide coalitiegenoten wensen de uitbreiding van de visserij grens tot 200 myl, alleen bestaat geen duide- lykheïd over de datum van ingang. Reeds een uur voor de lancering deed zich een probleem voor, toen bleek dat een onderzeese telefoon kabel tussen Madrid en Londen was stukgetrokken. Daardoor viel de ver binding weg met het NASA-volgsta- tion in Spanje. Na twintig minuten werd een nieuwe verbinding tot stand gebracht via Frankrijk. Enkele seconden voordat de ANS de ruimte in zou gaan gaf de com puter het sein "niet lanceren". De startprocedure werd daarop onmid dellijk stopgezet. Na een uitgebreid onderzoek bleek, dat een stuurvin in de stuwstraal van de raketmotor van de eerste trap in een verkeerde posi tie stond. Het was een geluk dat de ze automatisch gestuurde vin bij een afwijkende stand ervoor zorgt, dat de ontsteking niet werkt. Wanneer dat wel het geval was geweest, zou de ANS niet in de Juiste baan zijn ge komen en daardoor waardeloos zijn geworden voor de beoogde weten schappelijke waarnemingen. Het gebeurt overigens maar zel den, dat de Amerikaanse Scoutraket het laat afweten. Er zijn al meer dan honderd satellieten feilloos mee gelanceerd. De raket is thans in horizontale stand teruggebracht en wordt op technische afwijkingen onderzocht. Hierbij wordt ee raket doorgespoeld met droge stikstof om de vitale on derdelen van raket en satellet te gen stof en vocht te beschermen. De astronomen zijn over de vertra ging teleurgesteld. 'In september zou de ANS net centrum van het Melkwegstelsel goed hebben kunnen waarnemen", zo verklaarde dis. J. Helse van het Laboratorium voor Ruimte-Onderzoek in Utrecht. "We verliezen toch al twee weken aan het ijken en testen van de satelliet in de ruimte. Elke dag verlies die er bij komt is Jammer, want pas over een half Jaar zouden we de waarne mingen kunnen herhalen", aldus dra Hedse. In Groot-Brittannië heerst op het ogenblik een groot te kort aan suiker. De eigenaar van deze supermarkt had nog een voorraad, maar hij verkoopt daarvan niet meer dan twee Engelse ponden per klant. PORTUGEZEN MOGENNU STAKEN LISSABON (AFP) in Portugal Is het stakingsrecht nadat het meer dan 40 Jaar geleden onder het be wind van Salazar werd afgeschaft- weer officieel erkend. De desbetref fende wet is in de Portugese Staats courant van gisteren gepubliceerd. Het stakingsrecht blijft onthou den aan militairen, politiefunctio narissen, gevangenisbewakers, brandweerlieden en leden van de rechterlijke macht. De overige amb tenaren hebben wel weer stakings recht, maar dit is geregeld in een af zonderlijke wet. De nieuwe wet. stelt het in acht ne men verplicht van een minimum pe riode van 37 dagen tussen het begin van het arbeidsgeschil en het uit roepen van eea staking. Stakingen waarbij men zich niet houdt aan de bepalingen van de wet of die tot doel hebben een lopende collectieve ar beidsovereenkomst te wijzigen zijn verboden. Dit geldt ook voor stakin gen die op politieke of godsdienstige gronden worden uitgeroepen en voor sympathiestakingen van werkne mers uit andere bedrijfstakken. Di recteuren van ondernemingen waar zich verboden stakingen voordoen krijgen het recht tot uitsluiting. Stakende werknemers mogen de bedrijfsruimten niet bezetten. wel mogen zij posten. Bij stakingen waar het optreden van de vakbon den als onvoldoende moet worden beschouwd of waar een regeling voor het oplossen van arbeidsgeschillen ontbreekt mag de minister van Ar beid tussenbeide komen. PARIJS fUPI/Reuter) President Valery Giscard d'Estaing van Frankrik vindt dat Europa zijn po litieke eenwording moet versnellen. Europa is diaarby op ziöhzeflf aange wezen, zei hij in een toespraak voor radio en televisie, want noch de af tredende president Nixon noch zijn opvolger Ford hebben in him toe spraken van de machtswisseling het woord Europa ook maar genoemd. De Franse regering zal de Europese landen spoedig een reeks voorstel len doen ter bespoediging van de eco nomische, monetaire en politieke een heid van Europa. Als die er geweest was. had het conflict om Cyprus mo gelijk kunnen worden voorkomen. „Ik zal mij tot de staatshoofden en rege ringsleiders van de Europese landen wenden, tot onze partners en vrien den, om hun voor te stellen in de tijd dat Frankrijk het voorzitterschap van de E. G.-min!Merraad bekleedt, samen <na te denken over een tyd- schema en de procedure voor de ver wezenlijking van de politieke eenheid van Europa". De mocfeme wereld zal pas echt modern zijn, aldus Giscard, als op de plaats van Europa geen verdeeldheid meer te zien is. „Er zijn allerlei ali bi's om het politieke Europa niet te scheppen, maar er zal geen alibi zijn voor degenen die tot een rendez-vous met de geschiedenis geroepen zijn, zoals dat voor onze generatie het ge val is, en die met lege handen zullen vertrekken". In het zeer uitvoerige economische en sociale deel van zijn verklaring roept Giscard alle Fransen op t an ti-inflatieplan van de regering krach tig te steunen. Aan de boeren zegde verdere steun toe, opdat hun inkomen niet zal dalen. „Maar bij alle te ne men maatregelen moet het noodzake lijke bestek van de gemeenschappe lijke Europese landbouwpolitek wor den geëerbiedigd." Als tweede dringende doel noemde de president t hetsitea van het finan ciële evenwicht met betrekking tot het buitenland. Om te voorkomen dat de econo.nie voortdurend met een tekort kampt, moet energiever spilling worden vermeden en de ex port versterkt. Verwijzend naar de hervormingen die de laatste maanden al tot stand zijn gekomen onder zijn bewind, sprak president Giscard dEsbaing als zijn overtuiging uit. dat wijziging van de Franse samenleving in volledige pol'tieke rust mogelijk is. .Door die wijziging moet Frankrijk weer een avanitgardistische natie worden", zo besloot hij. In gezaghebbende kringen ln Lon den achtte men gisteravond het voor stel van de Franse president Gis card. een nieuwe topconferentie bijeen te roepan een goed idee, maar. zo werd eraan toegevoegd, deze mag niet een anti-Amerikaans karakter krijgen. De voorgestelde top zou vol gens Giscard ten doel moeten heb ben de politieke eenwording v. Euro pa te. versnellen. Van officiële zijde in Londen was nog geen commentaar te krijgen daar men de tekst van de toespraak van de Franse president nog niet bestudeerd had en de Britse regering nog geen formeel voorstel uit Parijs had ontvangen. Men ver wachtte in de Britse hoofdstad dat Frankrijk zal voorstellen de top van de Europese negen voor het einde dit Jaar nog te houden. Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden.. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 2 september af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de september-loterij op 2 september. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 11,16 en 18 september Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. Slot Wereld-Bevolkingsconferentie BOEKAREST (ANP) Het actieplan voor de wereldbevol king dat de V.N.-conferentie over bevolkingsproblemen in Boe karest vrijdag vrijwel zeker zal aanvaarden, is de afgelopen dagen in talrijke commissie-vergaderingen althans voorlopig zodanig gewijzigd dat het nog sterker dan voorheen het karakter van een compromis van tegenover elkaar staande op vattingen krijgt noodzakelijk door de plenaire ver gadering te worden overgenomen. Zij betreffen niet de meest elemen taire uitgangspunten van het plan, namelijk het souvereine recht van elke staat zelf zijn bevolkingsbeleid te bepalen, en het recht van echtge noten zelf hun kindertal vast te stel len. Zonder deze uitgangspunten was het überhaupt onmogelijk geweest de conferentie te beleggen. Maar in de nadere uitwerking van beginsel en doelstellingen zijn, mede op voorstel van de Volksrepubliek China en het Vaticaan die als tegenpolen zouden kunnen worden beschouwd, wijzigin gen aangebracht. Het voornaamste doel van sociale, economische en culturele ontwikke ling - waarvan het bevolkingsbeleid een onafscheidelijk deel vormt - is verbetering van de levensomstan- Het plan is niet bindend voor de circa 130 landen die aan de conferen tie deelnemen en dient als blauwdruk voor een nationaal bevolkingsbeleid, ongeacht of dit vermeerdering, ver mindering of stabilisatie van de be volkingsgroei beoogt. Het is voornamelijk concreet waar het maatregelen ten gunste van le vende mensen aanbeveelt, en de re geringen vraagt „een" bevolkingspo litiek te voeren. In het algemeen zijn de Westerse en Aziatische landen voor geboortebeperking, en willen het Oostblok en de Afrikaanse staten niets weten van afremming van de groei. Recht De wijzigingen in het ontwerp-plan die in de commissievergaderingen zijn aangebracht, behoeven niet Doodvonnis Een voormalig lid van het bestuur van de Indonesische communistische partij, Moechtar Ef- fendi Sirait, is door een rechtbank in Medan ter dood veroordeeld. Hij was ervan beschuldigd gepoogd te hebben de sinds 1966 verboden communisti sche partij nieuw leven in te blazen. Borghese overleden Prins Junio Valerio Borghese, een voormalige medestender van Benito Mussolini, en een van de meest befaamde oor logshelden van het fascisme, is op 67-Jarige leeftijd in Spanje overle den. Half Italië zonder stroom ROME (ANP) Nagenoeg half Ita lië heeft het gisteren tijdelijk zon der electriciteit moeten stellen omdat een aantal leidingen van het electri- citeitsnet overbelast was. In Rome, Napels en andere steden in midden- en Zuid-Italië viel de stroom een uur uit. Hierdoor kwa men bedrijven stil te liggen, reden er geen treinen en onstond een grote verkeerschaos omdat de verkeerslich ten niet werkten. Volgens het nationale electriciteits- bedrijf Enel viel de stroom uit, om dat sommige netten waren overbe last en andere leidingen herstelwerk zaamheden moesten ondergaan. Vol gens een functionaris van Enel is de bouw van meer centrales noodzake lijk. De plannen hiertoe zijn echter afgeketst vanwege de bezwaren van milieubeschermers. BONN (AP) Terwijl een parle- schandaal op zich nam, zijn af- ï.itaire commissie gisteren 'n begin maakte met de openba re hoorzittingen in verband met het spionage schandaal dat tot het aftreden van bondskanse lier Brandt heeft geleid, heb ben vertegenwoordigers van de regeringspartijen en de op positie elkaar beschuldigd van leugens en indiscretie. Staat-secretaris van Binnenland de Zaken Jürgen Schmude is in de bres gesprongen voor de re- ge-Lng van kanselier Helmut Schmidt en heeft gezegd dat de se zich niet schuldig heeft gemaakt aan het manipuleren van bewijsmateriaal. Schmude he?ft beloofd zijn volledige me dewerking aan het onderzoek te zullen verlenen. Hij ontkende dat zijn regering zich in een sooit Watergate-avontuur zou heoben gestort door documen ten achter te houden. De 14 leden tellende parlemen taire commissie zal proberen - om vast te stellen hoe het mo gelijk is geweest dat de Oost- duitse spion Günifcer GuiUau- me zich heeft opgewerkt tot persoonlijke medewerker van Br.indt. Guiiliume werd 24 april gear resteerd. Twee weken later Kondigde Willy Brandt, die de verantwoordelijkheid voor het treden Tot de 23 getuigen die tijdens de hoorzittingen, die vier dagen zuilen duren, verklaring zullen afliggen behoren de voormalige minister Horst Ehmke en Ger hard Wessel, hoofd van de Westduitse inlichtingendienst. Brandt zelf behoort niet tot de getuigen. Met ;en aam het begin van de hoorzittingen werd al politiek vuurwerk afgestoken toen le den van de sociaal-democrati- sdhe party de christen-demo cratische voorzitter Walter Wailmann zei toen dat al was niet "neutraal en objectief" te zijn. De socialistische vice-voorzitter Cla-is Arndt haalde als voor beeld een uitspraak aan die Wailmann vorige week tijdens een radiointerview had gedaan. Wallnann zei toen dat al was aangetoond dat de regering "aanzienlijk bewijsmateriaal" tegm Guillaume had toen deze ln 1973 werd bevorderd tot Brandts staf. De -egering houdt echter staan de dat er slechts vage verden- Kicigen tegen Guillaume be- sto.iden. Volgens staatssecreta ris Schmude zal dit in de loop van de hoorzittingen ook blij- kei. Arndt, die opmerkte dat Wall mann voor dat hij lid van de Bondsdag werd rechter was, zei dat deze voorzitter zou zijn ge- dis cwaüficeerd wanneer hij in zijn functie van rechter tot zul ke voorbarige oordelen was ge komen. "U weet wat het bete kent wanneer een rechter zegt dat de gedaagde schuldig is voordat de zaak is behandeld", aldus Arndt. Wailmann gaf hierop als ant woord dat hy de verklaring had afgelegd om de onjuiste verkla ringen van de regering over de zaak Guillaume te "corrige ren". De «eiste getuige, dr. Ernst Kern, no>fd van de Juridische afde ling van de kanselarij, heeft ver<laard dat zich niets onge woons had voorgedaan rond de oe/ordering van Guillaume. Guillaume, die Jarenlange er varing had in plaatseiyke afde lingen van de SPD in de deel staat Hessen, is algemeen se cretaris van de SPD-fractie in de gemeenteraad van Frankfort geweest. De nuldige minister van Defen sie, Georg Leber, had Guillau me in Bonn aanbevolen. Ehm ke, die aan het hoofd van Brandt's staf stond zou volgens Kern zijn fiat hebben gegeven voor de indienstneming van Guillaume. Kanselier Helmut Schmidt digheden en de kwaliteit van het be staan, zo wordt in deze beginselenen doelstellingen gezegd. Mems Mede door China geïnspireerd zyn de toevoegingen dat „van alle dingen de mens het meest waardevol ls", dat „de kennis van de mens en zijn ver mogen zich zelf en zijn omgeving te overwinnen, zullen biyven toenemen" en dat „de toekomst van de mensheid ongelooflijk helder kan zijn". De betrekkelijk neutrale passage ££!£ïtWerp-plan' dat ""erkelljke ontwikkeling onmogelijk U bij het ontbreken van Individuele waardig heid en nationale veiligheid, dat dis criminatie op grond van ras, ge slacht of religie en de dreiging van massale vernietiging onverenigbaar zUn met ontwikkeling", is vervangen floor een andere, waarin de opvattin gen van de derde wereld sterker tot uiting komen. Bevrijding „Werkelijke ontwikkeling is onmo gelijk bij het ontbreken van nationa le veiligheid en bevrijding. Vreemde en koloniale overheersing,, buiten landse bezetting, agressie-oorlogen, rasdiscriminatie, apartheid, neo-ko- lonialisme in al zijn vormen blijven de grootste hindernissen voor volle dige emancipatie en vooruitgang van de ontwikkelingslanden en alle hier bij betrokken mensen. Samenwer king tussen staten op basis van nationale soevereiniteit ls essentieel voor ontwikkeling. Ontwikkeling ver onderstelt tevens erkenning van de waardigheid van het individu, erken ning van de menselijke persoonlilk- heid en zelfbeschikking, en het wegnemen van de gevolgen van na tuurrampen en discriminatie in aUe vormen". Tot de laatste „in alle vormen" werd besloten nadat sommige lan den aan ras. geslacht of religie „taal" of „huidskleur" hadden willen toe voegen, en Nederland „burgelijke sta tus" teneinde de rechten van onge- huwden beter te waarborgen. Politiek Op aandrang van het Vaticaan werd onder de beginselen en doelstel lingen tevens een zinsnede opgeno men, volgens welke „ongeacht de verwezenlijking van economische en sociale doelstellingen, eerbied voor het menselijk leven elementair is voor alle menselijke samenlevingen". Tijdens de discussies in commissies en werkgroepen is het herhaalde ma len tot botsingen tussen China en Rusland gekomen. Volgens de Chine se afgevaard'eden pleegt „een der su- permogendheden die zich met het vaandel van het socialisme tooit" „agressie" en tracht zij de derde we reld aan handen en voeten te bin den: „De oorlogsdreiging komt voor namelijk van het sociaal-imperalis- me" (de term waarmee China het Russische beleid pleegt aan te dui den).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9