Steun aan boer en tuinder wurgde houder van wordt nog iets uitgebreid koffiehuis Amro Spaarbiljet 10è% rente. amro bank Gelijke beloning: nieuwe stap naar de emancipatie Boerenprotest op Binnenhof BOND KREEG VERTROUWEN VAN BOEREN EN TUINDERS Weer lading vrachtauto gestolen Nunchaku voortaan verboden Entering ontsnapte treiler Laga 99 is mislukt WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 Geen drieduizend boeren en tuinders, zoals de organisatoren hadden ver wacht, maar iets meer dan honderd van hen betoogden gistermiddag op hun inkomenspositie gaande waren. Een deel hiervan had alvorens op het hun inkomenspostie gaande waren. Een deel hiervan had alvorens op het Binnenhof post te vatten, een demonstratieve tocht van het Malieveld naar het Binnenhof gemaakt. De demonstranten, voornamelijk Westlandse tuinders en verder wat bloe- menkwekers uit de omgeving van Aalsmeer en een afvaardiging van de Hengelose actiegroep 'de Bozeboer', deelden op hun tocht naar en op het Binnenhof aan voorbijgangers bossen rode rozen uit. Aan de bloemen zat een kaartje, waarvan het opschrift luidde: „Zij die gaan sterven groeten u". Ook fractievoorzitters van politieke partijen werden op het Binnenhof in de bloemen gezet. Zoals PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman op de foto rechts. De rozen was een aardigheidje van de oliestokende tuinders, andere boeren hadden voor de volksvertegenwoordi gers zakjes met uien met daar aan een kaartje met: "Onze situatie is om te huilen". Boven het Binnenhof cirkelden vliegtuigjes met daarachter de teskt: "Landbouworganisaties eisen maatregelen nu voor boeren en tuin ders". Om drie uur keerden de boeren en tuinders na een probleemloze demonstratie huiswaarts. imcftrdim Vmi Rol»; 1.1i DEN HAAG De steun aan de in nood veir'kereinde boe ren en tuinders wordt nog wat uitgebreid. Minister Van der Stee (Landbouw) heeft gisteravond in de Tweede Kamer de volgende toezeggingen gedaan: directe inkomenshulp aan ge troffen boeren en tuinders, overeen komend met een btw-compensatie kan twee procent (was 1.75 procent). Daarmee is een bedrag van 115 mil- Hoen gulden gemoeid. Een meerder heid van de Kamer wil dat deze pteun wordt gegeven aan de zwaarst Betroffen sectoren; nader overleg met Economische Baken over de al ingetoomde^aard- kasprijsveitioging (f8.11 per kubieke kneter) voor boeren en tuinders over pet volledige verbruik in het vorige Baar inplaats van over 95 procent wan het verbruik; AALSMEER ANP) Het be stuur van de Nederlandse christelij ke boeren- en tuindersbond (CBTB) kreeg gisteren in Aalsmeer het ver- Jtrouwen van de huishoudelijke ver gadering. 1 Na een ochtend van bewogen dis cussie vroeg voorzitter drs. R. J. Zijl stra of men het eens was met de be leidslijn die het bestuur had ge volgd. Hierop werd met applaus ge reageerd.' De vergadering stuurde een tele- ram naar de Tweede Kamer, waar in op dit college een klemmend be roep werd gedaan, de minimumeisen van de georganiseerde land- en tuinbouw voor honderd procent in te Willigen. Voorzitter Zijlstra zei. dat hij en zijn bestuur alle kritiek accepteren als goedgemeend en al deze kritiek serieus nemen. Men zal zich niet door de bitterheid van die kritiek la ten wegsturen, want dat zou niet in het belang van de leden zijn. verbetering van de voorschotre geling voor alle oliesoorten, dus ook voor de eerst van de regeling uitge zonderde lichte olie; vereenvoudiging van de manier om verlaging van de voorlopige be lastingaanslag over 1974 te krijgen. Van der Stee Is daarmee niet ge heel tegemoet gekomen aan de mini mumeisen van de centrale land bouworganisaties. Drs. Rinse Zijl stra, voorman van de georganiseer de landbouw: "Het is niet helemaal gelukt, er blijft werk aan de winkel. Maar onze acties zijn niet vergeefs geweest". Van groter belang voor de boeren en tuinders dan de eerste hulp van het kabinet-Den Uyl is de uitkomst van de bijeenkomst van landbouw minister van de EG, volgende week dinsdag in Brussel. Van der Stee zei daarover alleen dat bij die bespre kingen een tussentijdse prijsverho ging centraal zal moeten staan. Ver der wilde hij daarover niets zeggen om zijn onderhandelingspositie niet bij voorbaat te verzwakken. 'De re gering wenst echter geen aantasting van de inkomenspositie van de land en tuinbouw". In het overleg met de georgani seerde landbouw heeft Van der Stee een btw-compensatie (voor ie dere boer en tuinder) toegezegd. Hij voegde eraan toe dat de voorkeur van de regering echter uitgaat naar een andere vorm van directe inko menshulp aan de zwaarst getroffe nen. Een meerderheid van de Ka mer (AR, KVP, PvdA) bleek die voorkeur te delen. Daarbij wordt ge dacht aan directe steun aan de zwaarst getroffen sectoren en niet aan zuivere inkomenstoeslagen de PvdA een voorstander Dertig boze boeren hebben gisteren enige tijd het gebouw van het Landbouwschap in Den Haag bezet. Pas nadat de voorzitter van het Landbouwschap ir. C. S. Knottnerus was verschenen en met de bezetters had gesproken werden de vergaderruimten weer vrijgemaakt. is). Op langere termijn gezien zei Van der Stee een herbezinning op 't landbouwbeleid noodzakelijk te vin den. Met name de VVD wilde no^. verdergaande steun voor boeren en tuinders, maar daarvoor was in de Kamer onvoldoende steun. De stem ming over een reeks moties vindt vandaag plaats. DEN HAAG Uit een Ne derlandse vrachtwagencombina tie in Italië, is het afgelopen weekeinde 17,5 ton koper gesto len. De diefstal is pas gister morgen ontdekt, zo deelde het NOB-wegtranspont mee. De waarde van de buit bedraagt f 160.000. De vrachtwagen van het expe ditiebedrijf Appels uit Waalwijk stond met motorpech op een als veilig bekend staande parkeer plaats in het Noord-Italiaanse stadje Bressanone. Het Is de vierenvijftigste keer dat een wagen of dte lading daarvan ge stolen werd. Museumtrein trekt niet UTRECHT Voor de museum- trein, die onlangs van stal is ge haald om "treinofielen" voor het stoomtijdperk van de Neder landse spoorwegen enkele uren nostalgisch plezier te bezorgen, bestaat weinig belangstelling. Tijdens 52 ritten in het vakantie seizoen werden tussen Tilburg en Baarie-Nassan Hertog ongeveer twintigduizend passagiers ver voerd. In sept. stond de trein nog vier dagen ter beschikking voor groepjes mensen, die voor een ritje zes gulden vijftig zou den moeten neertellen. DEN HAAG Mensen die ln het bezit zijn van "nunchaku" wapens zijn verplicht deze met ingang van 5 september bij de politie in te leveren. De wapens ook wel aangeduid als wurg- stokjes - bestaan uit twee hard houten stokken van ongeveer vijftig centimeter, die met elkaar door een koord aan de uiteinden zijn verbonden. Ze worden gebruikt bij de Japanse vedhttechmlek "kobu- do", die door enkele sportscholen in ons land is geïntroduceerd. Amsterdam Een 17-jarige Belgi sche jongen heeft bekend de Am sterdamse koffiehuishouder Cees Gijsman (41) door wurging om het leven te hebben gebracht. De Antwerpenaar John van den B.' verk'.aai de gisteren dat hij Gijs man met een stuk elektriciteits kabel heeft vermoord en hem daarna te hebben beroofd. De buit was gering. Van den B. ken de zijn slachtoffer al enige jaren. De koffiehuishouder die in zijn woonomgeving als homofiel be kend stond, werd tien dagen gele den levenloos in zijn woning aan de le Bweelinckstiraat in die Am sterdamse Pijp gevonden. Uit het uitgebreide buurtonderzoek dat de moordbrigade instelde bleek dat Gijsman regelmatig Jongens mee naar huis nam. Vrijdagavond 19 augustus had Gijsman opnieuw bezoek. Een buurvrouw, die aan slapeloosheid lijdt, wist de politie te vertellen dat er twee Jonge mannen in de woning van de koffiehuishouder waren geweest. Een van hen verliet het huis na korte tijd. Omstreeks half twee 's nachts moe ten Gijsman en zijn laté bezoeker een nkse ruzie hebben gehad. Niet lang daarna werd de koffie huishouder gevonden, gewurgd met een eind elektriciteitssnoer. Dankzij de oplettende buurvrouw van Gijsman kwam de recherche op het spoor van de Jongeman, die de avond van de moord ook in de le Sweelinckstraat was ge weest. Deze verklaarde de dader maar op pervlakkig te kennen, maar zijn naam en adres te hebben geno teerd. „Voor het geval er eens iets met mé gebeurt", zei hij. Een paar dagen later werd Van den B. -n Antwerpen aangehouden. Hij oekende snel. De 17-Jarige John was na de moord nog een paar dagen in Amsterdam geble ven. Hij sliep in kraakpanden en in h?t Vondelpark. Toen de poli tie zijn opsporing verzocht en er foto's van hem in dagbladen ver schenen. week Van den B. naar Antwerpen uit. De jongeman is kortgeleden uit *n riJksoDvoedingsgesticht in België ontslag na een serie vermogensde licten te hebben gepleegd. Hij werd genezen verklaard en zou bij pleeggern worden ondergebracht. John verdween echter naar Amster dam en ontmoette daar Gijsman, die hij al kende en met wie hij een in tieme relatie had onderhouden. Van den B. bekende ook Gijsman te heb ben beroofd. De buit was gering: de broek van het slachtoffer, wat snuisterijen ter waarde van enkele guldens en levensmiddelen uit het koffiehuis van Gijsman. DEN HAAG Een poging de ont snapte treiler "Laga" te enteren is gisteravond mislukt. Op verzoek van de Amsterdamse officier van justi tie mr. J. H. C. Pieters stoomde de onderzeebootjager Drenthe van de Koninklijke Marine vanuit Den Hel der op naar Schevemingen waar de Laga even buiten de territoriale wateren voor anker was gegaan. Omdat de treiler de voorgeschre ven verlichting voerde, kon de com mandant van de Drenthe niet tót en tering overgaan op grond van de veiligheidsbepalingen in de schepen wet. Door de bevoorrading van het schip strafbaar te stellen, hoopt mr. Pie ters de bemanning tot overgave te dwingen. De Haagse eigenaar van het schip zag het afgelopen weekeinde op slinkse wijze kans de Laga vanuit Amsterdam op zee te brengen, na dat hij de kettingen aan het roer had doorgezaagd en een nieuwe naam, Scheveningen 73, op de boot had ge schilderd. De Laga was aan de ketting ge legd vanwege de grote schulden, waaronder de eigenaar gebukt ging. ADVERTENTIE Voor 607,- koopt u zonder formaliteiten bij "de Amro Bank een Spaarbiljet dat bij inwisseling over 5 jaar 1000,- oplevert Dat is 393,- rente ineens (10'/2% per jaar), Zo'n Amro Spaarbiljet is er ook van l .10.000,-. U betaalt daarvoor 6070,-. Daarnaast zijn er nog spaarbiljetten met een looptijd van 2 jaar (rente V/2%) die voor f 865,33 en 8653,33 verkrijgbaar zijn. Bij inwisseling ontvangt u resp. 1000,- en/10.000,-. Amro Spaarbiljetten zijn aan toonder. Wij vertellen u graag de precieze voordelen. Door Reny Dijkman DEN HAAG Met het wetsont werp "Gelijk loon voor vrouwen" dat gisteren bij de kamer is ingediend, Is een nieuwe stap gezet op de weg van de gelijkheid van man en vrouw. Het is wel een voorzichtige stap met een zeer lange voorgeschiedenis. Minister Boersma van Sociale Za ken is daarop in zijn memorie van toelichting uitvoerig ingegaan. Pas na de Tweede Wereldoorlog is men 6erieus gestart met de oplossing van dit probleem. In 1948 werd in de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens vastgelegd dat er ge lijk loon voor gelijke arbeid moet worden betaald. Drie Jaar later werd een artikel met een soortgelijke strekking op de Internationale Ar- beldsconferentie in Genève aange nomen. In 1958 trad het EG-verdrag in werking. Ook in Nederland werd dit onder werp na de Tweede Wereldoorlog zeer actueel. De standpunten binnen de Stichting van de Arbeid liepen in die Jaren echter zo uiteen diait er voor lopig van een gelijke beloning geen sprake zou zijn. Sociaal-economisch bleek gelijke beloning voor gelijkwaardige arbeid van man en vrouw een onhaalbare zaak. In die eerste na-oorlogse Jaren speelde primair het behoefte-ele ment een rol. De SER, die ln 1953 op dit punt voor het eerst om een advies werd gevraagd, was van me ning dat in de vijftiger Jaren het prestatie-element weer aan belang rijkheid won. Haar advies was héél voorzichtig: "Mocht Nederland over gaan tot het beginsel van gelijke be loning, dan zou er een grote mate van geleidelijkheid in acht moeten worden genomen ln verband met de sociaal-economische gevolgen van deze maatregel". Het zou zonder meer een sterke stijging van het loonniveau betekenen. Pas door het EG-verdrag kwam ook Nederland in 1958 op gang. Streeft datum voor de gelijke beloning voor alle lidstaten was 31 deoember 1974. Nu, tien jaar later, wordt het een feitelijkheid. Ook de laatste tien Jaar is de over brugging van het verschil tussen de salarissen van mannen en vrouwen schoksgewijze gegaan en nog aan de gang. Wat het minimumjeugdloon en minimumloon betreft, bestaat de ge lijkheid al sinds 1969. De aantoonbare verschillen in sala riëring bestaat op het ogenblik aanwijsbaar nog voornamelijk in de textiel- en in de confectiesector. In de textielsector is al besloten om de bestaande verschillen met Ingang van 1 Januari op te heffen. Part-time Ook de vrouwen die een gedeelte lijke betrekking hebben, zijn met de nieuwe wet, die vermoedelijk met Ingang van 1 Januari van kracht zal worden na passering van beide Kamers goed uit. Zij zullen niet langer als goedkope, aanvullende krachten kunnen worden geworven. Het salaris zal bij bijvoorbeeld een "halve" betrekking, de helft van dat van een mannelijke of vrouwelij ke werknemer met een volledige be trekking moeten worden. De Sociaal-Economische Raad is in haar advies van vorig Jaar (het tweede over dit onderwerp) uitvoe rig ingegaan op wat er nu moet wor den verstaan onder "arbeid van ge lijke waarde. Het SER-standpunt dat gelijke beloning zich ook dient uit te strekken tot gelijke pensioenrechten van vrouwelijke werknemers, is he laas nog niet ter sprake gekomen. Ook zal er nog een onderzoek moe ten worden ingesteld naar het oplie- dings-, aanstelling- en promotiebeleid van en ten aanzien van vrouwen. Minister Boersma zou graag zien, dat er in de Commissie voor gelijk loon voor vrouwen enige vrouwen zitting namen. Daarvoor zijn echter wel deskundigen nodig, maar het aan tal vrouwelijke loon- en arbeidsdes- kundigen zijn op het ogenblik nog beperkt. etm

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7