Doorgaan gok, maar enige weg „Te streng" zeggen velen Keetje Tip99 in straten en stegen bij Hooglandse kerk potverteren „Artikel 8" en het Leidse slachthuis Leidse Volkshuis 75 jaar Directeur Cremers EEN VAN DE REACTIES OP NIEUWE ALCOHOL CONTROLE: MET DE BUREN EEN FEESTJE BOUWEN de haagse comedie WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 LEIDEN Het Leidse Volks huis bestaat dit jaar 75 jaar. 't We.'d op 22 oktober 1899 opge richt ter "verhoging van ontwik- keu.ig, beschaving en levensge luk van de arbeidende en daar aan gelijkstaande klassen in Lei- de a", zoals de doelstelling luid de. Initiatiefnemers waren de hoosleraren H. L. Drucker, H. B. Oreven en W. van der Vlugt. "Ee.i doelstelling", zo schrijft directrice J. H. Leeemansin "Per spectief". het orgaan van het Leiise Volkshuis, "van 75 Jaar geleden doet ons in zijn vormge ving misschien wat vreemd aan, mair met een aan onze tijd aan- gep-iste interpretatie is deze rui me doelstelling tijdloos". Het Leidse Volkshuis is aangesloten bij de Nederlandse Bond voor Sociaal-Cultureel Vormingswerk de landelijke organisatie voor buurthuiswerk en is gevestigd op de Apothekersdijk/achter- zijde Haarlemmerstraat. Ia de 75 jaar heeft het Volks huis voor velen een onuitwisba re plaats ingenomen, aldus rae- Jufrrouw Leemans, die er in P3.-spectief op wijst, dat de de mocratisering in de periode 1960 1974 in grotere mate dan voo-heen in het Volkshuis begon door te dringen. Dat "bracht ook hier zowel voor bezoekers, me dewerkers als staf onzekerheden me?, na een periode van veili ge geborgenheid in een gesloten gemeenschap. Deze onzekerhe den, die in onze hele maatschap pij m al zijn geledingen tot uiting komen, zullen tot een nieuwe vorm leiden waarbij misschien oude waarden omver geworpen zullen worden, maar waarvoor nieuwe normen in de plaats komen". Ter gelegenheid van het komen de jubileum zullen 'n aantal ex tra activiteiten worden georga niseerd. De voorlopige plannen zijn: een open huis op vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober, een reünie voor oud-volkshuizers en belangstellende clubbezoekers, op 1 november, een vlooien markt op 8 en 9 november en een loterij. Wat heeft het in "vleeskringen" druk besproken "artikel 8" te maken met het Leidse slachthuis en de vlees keuringsdienst? Om die vraag te kun nen beantwoorden, moet Je weten wat artikel 8 precies is. Slachthuisdi recteur Cremers doet een (geslaagde) poging het uiteen te zetten. Artikel 8 van de vleeskeuringswet schrijft een nadere keuring voor van •vlees, dat van ae ene vleeskeurings kring naar de andere gaat. Een voor beeld. Een koe wordt geslacht in Lei den. De handelaar betaalt daar keu ringsgeld. Vervolgens brengt hij 't ge slachte dier naar Rotterdam, waar het aan een slager is verkocht. Het vlees kan dan niet direct naar de sla ger, maar moet via het Rotterdamse slachthuis, waar de vleeskeurings kring zetelt. Vroeger was deze maatregel noodza kelijk, maar nu met de snelle ver- voers- en goede bewaarmogelijkhe- den niet meer. Het is alleen duur (tweemaal betalen plus extra tijd voor de nadere keuring) voor het be drijfsleven. Dat wil dus van vandaag op morgen van artikel 8 af. Dat wil de minister ook, maar er speelt een fors bedrag mee. Naar schatting zal het de gezamenlijke vleeskeurings kringen per Jaar tussen de f 25 en f 30 miljoen schelen. Dat kan niet zo maar wegvallen. Het Produktschap voor vee en vlees heeft (Cremers vindt dat jammer) een afbouwregeling voor vijf jaar geweigerd, waarbij een heffing aan het bedrijsleven zou teruglopen van 100 tot 0 pet. Voorts zou een uitgebrei dere keuring van het vlees bij de sla- gens plaatsvinden ten bate van de De minister heeft nu een nieuw plan. Artikel 8 gaat vervallen. De vleeskeuring komt met heffingen aan het rijk. Extra bedragen zullen wor den geheven voor de sanering van de openbare slachthuizen. Dit plan moet wetsontwerp en vervolgens wet worden en artikel 8 is dus niet van daag of morgen afgeschaft. Wat gaat er tegen deze achtergrond met bet Leidse slachthuis gebeuren? Vastligt, dat Leiden vijf jaar door gaat met zijn ruim 70 jaar oude be drijf. Hoe dat gaat gebeuren ligt voor al aan het bestuur, dat de komende raadsperiode de stad gaat besturen. Met het oog op die periode wil de di recteur graag zijn ideeën kwijt. LEIDEN Wijsheid Directeur Cremers herhaalt het nog wat aangedikt: „Vooral wijsheid". Dat zal het bestuur van deze stad z.i. de komende jaren nodig hebben waar het het voortbestaan van het slachthuis betreft. Cremers geeft toe niet in het koffiedik te kunnen kijken. En ook, dat het een gok is om door te gaan met het gemeentelijk bedrijf, dat aan zijn zorg is toevertrouwd. Maar het is volgens hem de enige weg, die gekozen kon worden. En dat is gebeurd: in elk geval vijf jaar doorgaan. Dat betekent niet, dat het allemaal rozengeur en maneschijn is rondom het slachthuis. Dehemel is niet onbe wolkt al is er een duidelijke opklaring te signaleren. Twee jaar geleden kwam het slachthuis in de rode cij fers door het wegvallen van een goe de klant, een exporteur. Achteraf is het verlies over de afgelopen jaren meegevallen en 1974 zal een positief resultaat te zien geven door het aan trekken van een nieuwe grote klant, met wie de gemeente samen f 425.000 heeft geinvesteerd in een vorige week geïnstalleerde gemechaniseerde kal- verslachtlijn. Directeur Cremers is altijd voor stander geweest van deze oplossing en hij is daarin van het begin af ge steund door de slachthuisgebruikers. Het bestuur heeft tenslotte de ande re alternatieven laten varen. Dat wa ren resp. sluiten en de zaak zo laten en afwachten. Cremers is bij zijn keuzebepaling altijd uitgegaan van de mening, dat het niet alleen een kwestie van cent jes is, het al of niet voortbestaan van het slachthuis. Hij vindt, dat de ge meenten - en dus ook Leiden - in het verleden deze taak hebben opgevat en uitgebouwd en dat ze nog een taak hebben. Hij staat niet lijnrecht te genover de provinciale werkgroep, die meent, dat het slachten door het particulier bedrijfsleven moet wor den overgenomen, maar wil, dat de taak dan op een behoorlijke manier wordt overgedragen. Niet alleen een zaak van centjes en historische plicht, maar ook één van kaipataalverniietigiing by sluiting en ze ker niet op de laatste plaats één van werkgelegenheid. In het slachthuis werken 35 mensen en de directeur be rekent. dat via de slachthuisgebrui kers 120 mensen direct erbij betrok ken zijn. Cremers realiseert zich, dat een openbaar slachthuis zijn problemen heeft door zijn karakter, zeker in vergelijking met de economisch ge runde superslachterijen- Daarom vraagt het laten voortbestaan van het slachthuis een speciale inzet van allen die erbij betrokken zijn, in het bijzon der de mensen, die er slachten. Zij moeten hun produktie verhogen, ook ten bate v. hun eigen bedrijfDe pie ken en dalen in het slachten moeten er zoveel mogelijk uit. Dat vraagt om een goed samenspel met de gebruikers en ook met de loonslagers. De slacht huisdirectie is hun baas niet en daar om moet het in samenwerking wor den geregeld. Dit alles begeleid door een bestuur, dat weet prioriteiten te Stellen en dat vooral wijsheid kan opbrengen. Dat is de wens van de directeur, die er graag "tegenaan" wil, maar beseft de mid delen daarvoor te moeten hebben. In dat lacht ziet hij een) toekomst voor het Leidse bedrijf, dat met een Jaar omzet van tien tot twaalf miljoen kilo vlees behoort tot de middelgrote. Drs. F. X. M. M. Cremers is sinds kort directeur van 't openbaar slachthuis van de gemeente Leiden en van de vleeskeuringsdienst, waarin Leiden met zeven omliggende gemeenten sa menwerkt. Hü is sinds '68 adjunct- directeur en overbrugde een direc teurloos tijdperk, waarin het voort bestaan van het slachthuis in discus sie was. 'ijn benoeming tot directeur is een bevestiging van de wil om door te gaan. Limburger van geboorte - je hoort dat duidelijk en zo hoort het ook vol gens hemzelf - voelt hij zich best thuis boven de rivieren. Tot zijn acht tiende heeft hy in Sittard gewoond en een iets langere periode is hij weg uit het zuiden. Twee dingen rondom zijn naam wil hij wel vergeten: de laat ste twee voorletters ("Op die toch wel bijzon de .e X op de tweede plaats ben ik wel trots") en de titel. Dat laatste niet omdat hij drs. niet mooi vindt - "Het hoort erbü in on ze standenmaatschappij" -, maar om dat hij dierenarts is. Diergeneeskun de heeft hij gestudeerd, zoals al zijn collega's bü de Nederlandse slachthui zen. Uit die gezichtshoek - die van de vleeskeuring - wordt de proble matiek benaderd, hoewel de functie een flink brok management inhoudt. In zijn witte jas en met een "gek" hoedje rondlopend tussen het slach ten en in de ijzige koelruimten is hij echt de dierenarts. Dat is minder dui delijk in de kamer in het - zo lijkt het - voor de eeuwigheid gebouwde slachthuis aan de Maresingel met in koper en kapitaal "DIRECTEUR" op de deur. Daar praat hij over zijn plannen voor het slachthuis, een be drijf, waarvan hij eigenlijk nooit los komt, ook al doordat hij de direc teurswoning bewoont, die naar ge bruik in het begin van deze eeuw aan de poort van het bedrijf staat. Foto Jan Holvast Door Ronald Vee ren Foto Jan Holvast LEIDEN Op 1 november a s. Is het wellicht zover. Dan wordt de automobilist drooggelegd. De man of vrouw, die dan twee biertjes drinkt, 'n paar sherries of één whisky is vanaf die datum onbekwaam om ach ter het stuur van een auto plaats te nemen. "Ken Je wetje, laat je rij den", is dan het motto. "Ken je wetje" betekent dan geen cafébezoek, of de buurman moet toevallig een ca fé exploiteren, maar óók geen re cepties en ook geen bezoek aan fami lieleden. Zakentransacties zullen wat stroever moeten verlopen. Geen drank, want 't zal Je maar ge beuren dat de sterke arm op straat wordt opgeheven en Je moet blazen. Blazen in de ballon. Slaat ie groen uit. en dat doet die ballon al erg snel, ben je de pineut. Mee naar het bureau. Bloedproef, die wijst al gauw de 0,5 aan en voor de rest al lemaal narigheid. Rijbewijs kwijt, gevangenisstraf of in het gunstigste, lastige geval Je auto ettelijke uren aan de kant. De rigoreuze maatregel zal wel no dig zijn. Honderden doden in het verkeer per jaar veroorzaakt door alcoholmisbruik is niet gering. We hebben met diverse "innemers" van verschillend pluimage gesproken. De meesten, op 'n enkele geheelont houder na, vond de maatregel wel erg rigoreus. We waren al met de voorbereiding van dit artikel bezig toen een tele foontje ons meldde dat bewoners van de flat Lokhorst in Leiderdorp een barbeque gingen houden onder het motto: dan maar met je buren ge zellig samenzijn. Op de foto straalt de gezelligheid Je tegemoet. Maar als Je elke dag alleen met Je buren om gaat wordt op de duur toch je fami lie knorrig dat Je nooit meer komt. Ruud Raap, marineofficier, vindt de wijze van controle aanvechtbaar. "Je zou als automobilist die aangehouden wordt, erop moeten staan minstens 3 balonnetjes te mogen opblazen. Op de tv en andere media wordt Je ver teld: wij hebben deze manier van controle uitgedacht en dat is het Juis te. Maar het aantal kristallen in de ballonnetjes, die met duizenden aangemaakt gaan worden kunnen verschillend van aantal zijn en dan kan ook de uitslag verschillend zijn. Een arrogante opstelling van de autoriteiten die beweren het beste voor Je uitgevonden te hebben". Verzekeringsman Heyne uit Lei den: "Je hebt geen kans meer met die nieuwe regeling, je gaat altijd voor schut". Schooldirecteur van Britsum: "Ze nivelleren de boel wel. Er zit ook nog het gevaar aan dat iemand, ze zijn er, die na één borreltje al onbe kwaam zijn, bij balcontrole door mogen rijden en later een ongeval veroorzaken". Vertaler Van Vliet: "Ik drink altijd maar één borrel op 'n verjaardag. Blijf ik dan langer zitten dan vraag ik een glas melk. Dat verwekt wel hilariteit maar geen dronkenschap". Van Vliet heeft dus geen moeite met de nieuwe drankgrens. Mening van iedereen was wel: t' Is wel nodig dat er iets aan alcoholisme achter het stuur gedaan wordt maar zoals het nu gaat gebeuren is het wel erg streng. Te streng. We vroegen ook de mening van een slijter, Hen- drikse uit Leiderdorp. "Het is", al dus Hendrikse, "natuurlijk niet be- vordelijk voor de omzet. De mensen zullen meer de strecher moeten ge bruiken en blijven slapen als ze op visite zijn. We moeten het niet te dra matisch zien en meer de fiets gaan gebruiken, 't Is misschien goed dat de mensen wat voorzichtiger gaan worden. Trouwens, de mensen zullen, wanneer hun stamcafé te ver van huis ligt, meer de zogenaamde sluipwe gen gaan gebruiken. Als ik van Al phen naar Leiderdorp moet zal ik het wel uit m'n hoofd laten over de Hoge Rijndijk te gaan. En zo zijn er meer van die sluipwegen. Ik had liever gehad, zegt Hendrikse, dat men het Belgische voorbeeld had ge volgd die een promillage van 0.8 han teren. Dat is na ongeveer 3% glas bier bereikt. Het lijkt me trouwens een bijna onmogelijke zaak voor de politie goed te controleren". Dat is ook de mening van Piet Over devest, eigenaar van het Leidse café Cronestyn, een typisoh dagcafé met veel gasten op het "borreluurtje". "Er zijn al wachtlijsten voor de ge vangenissen, laat staan dat nu ook nog de mensen erbij moeten die na hun werk 'n paar biertjes drinken voordat ze naar moeders gaan". Piet Overdevest ziet de controle niet zo scherp zitten. Hoe is de grens nu en wordt er scherp gecontroleerd? Een rijkspolitieman: "De contro le is wel eenvoudiger geworden. Geen discussies meer van bekwaam of onbekwaam. Blazen in de bal lon. Fout? Mee naar het bureau". LEIDEN Morgen begint "Rob Houwer Film Holland B.V." in de straten en stegen rondom de Hooglandse Kerk met een serie buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm "Keetje Tippel" on der regie van Paul Verhoeven. Hoofdrolspelers, figuranten en technici hebben in deze pe riode hun hoofdkwartier in het gebouwencomplex van De Burcht. Het is noodzakelijk om in de periode van donderdag tot en met maandagavond die plaat sen waar opnamen worden ge maakt af te zetten met drang hekken. Dat betekent dat op gezette tijden 't verkeer rond om de Hooglandse Kerk ge stremd zal zijn. Omdat het verhaal van Keetje Tippel zich afspeelt rondom de eeuwwisse ling (plm. 1900) is het boven dien noodzakelijk dat ook geen geparkeerde auto's in het beeld verschijnen. Ook is het voor het scheppen van de juiste sfeer noodzakelijk om een aan tal verkeersborden, lantaarn palen en uithangborden tijde lijk te verwijderen. Voor dit geheel van maatre gelen hebben de gemeente Lei den en een aantal bedrijven en particulieren, alsmede de ver eniging voor ambulante handel hun medewerking toegezegd aan Rob Houwer Film. Morgen beginnen de opna men in de Nieuwstraat bij café De Twee Spieghels. Ook vrij dag zijn er overdag opnamen. Zaterdag, zondag en maandag alleen 's avonds. De Leidse Postduiven Club vloog uit Noyon. Gelost om 9.15 uur met z.w. wind. 122 duiven. Uitslag: 1. W. van As; 2. J. v. Alphen 3. 5. 8. 10. Fr. Gysman; 4. 9. W. v. d. Hoogt; 6. L. d. Hollander; 7. J. v. Alphen. LPC uit Roosendaal. Gelost om 8 uur met z.w. wind. 272 duiven. Uitslag: 1. 7. J. Koster; 2. 5. 6. 8. J. v. d. Hoogt; 3. P. Koenen; 4. J. van Alphen; 9. W. Beij; 10. N. de Groot. P.v. „Het Oosten" Uitslag van de vlucht Stromtoeek. Afstand 140 km. In concours 240 oude jonge duiven. Uitslag 1-7 P. Juffermans; 2-4 W. Fokker; 3 B. Singeling; 5 A. ter Haar 6 D. Koet; 8-10 C. Gysman; 9 H. de Haas. P.V. Blauwkras. Wedvlucht uit Strombeek. Gelost 8.15 u. Z.w. wind. Uitslag: 1 P. Gysman; 2 J. H. Fran ken; 3 F. v. d. Wetering; 4 P. Sloos; 5 Gebr. v. d. Blom; 6 H. Sladek; 7 H. Bodyn.; 8. A. v. <L Lee; 9. J. H. Polanen; 10 W. v. d. Wete ring. Minder winkels LEIDEN In de periode 1969/1970 tot mei/Juni 1972 is het aantal win kelvestigingen in Leiden teruggelo pen van 1437 tot 1333, zo blijkt uit een onderzoek, dat door Bureau Sta tistiek van de gemeente is verricht. Er kwamen in die periode 22 nieuwe winkels bij en er gingen er 118 af. Overeenkomstig de landelijke ten dens was de teruggang in de levens middelensector het grootst. De da ling van heta winkelbestand was in de binnenstad iets minder sterk dan buiten de singels. LEIDEN De kinderen van de vierde en vijfde klas van de Alfons Ariënschool in de Timorstraat stonden gistermiddag bij de Hartebrugkerk om hun onderwijzer G. van Slingerland luidruchtig te feliciteren met zijn huwelijk met Mary Huwaë. (Foto Jan Holvast) 1 t/m 5.9 en 12 sept. 20.15 uur. blijspel van Labiche muziek: Jurriaan Andriessen, regie: Guido de Moor. "De regie van Guido de Moor is een pure toneelregie die van alle hout pijlen snijdt. Perfectie in de verschillende bestanddelen doet dan de rest: tempo, spelniveau, decors, kostuums, muziek". (Pierre H. Dubois in Het Vaderland). koninklijke schouwburg

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3