Ajax tast nog in 't duister Fc AMSTERDAM Amsterdam in fusie-schuld Ik dacht: wat moet ik alleen ARDESCH: "NIET ROUWIG OM VERTREK VAN SCHRIJVERS" Presenteert zich! Voorzitter Dé Stoop gaat om subsidie vragen xtra. >AGINA 1. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 AMSTERDAM Hij had het vanuit zijn ooghoeken gezien op de terugreis van Voorburg (Starlift) naar Amsterdam- Een ANWB-bord, driftig bewerkt met een kwast: FC Amsterdam, Hallo, Dé Stoop. De hipgeklede voorzitter van de enige prof club naast Ajax in de hoofdstad stralend: „Heb je dat gelezen. Een supporter ongetwijfeld. Een die mijn voornaam wist". Het zullen er wel meer zijn want Dé Stoop loopt al weer zo lang mee en bouwt nog immer aan zijn aroom voorzitter te zijn van een profclub die Door Firn Stodl kampioen van Nederland kan wor den. Of het er ooit in zit? Stoop, er gens in de Olympische tempel waar op het ogenblik druk wordt gewerkt aan het FC Amsterdam-centrum (kleedkamers, dokters, massage en bestuursruimte): "We ztiten in de lift, dat staat vast. Als Je rekent dat tegenover 70 Jaar Ajax maar twee jaar FC Amsterdam staat, oftewel rijkdom tegenover armoede, dan geloof ik toch dat de afstand kleiner is geworden. We zijn op de goede weg. Je kan er niet meer onderuit dat we in Voetballend Nederland 't laat ste jaar heel wat zijn gaan beteke nen. Meer dan vele, laat ik geen na men noemen, andere clubs die on danks hoge subsidies weinig uit de verf zijn gekomen. Subsidies.De FC Amsterdam voorzitter gaat er weer om vragen bij de gemeente. Stoop: "Door die fusies met Blauw Wit en De Vole- wijckers zijn we ongeveer 1 miljoen gulden in het rood komen te staan. Er zijn mensen die zeggen, wat fu sie, FC Amsterdam heeft gewoon gekocht. Maar ik zeg het woord fu sie lijkt erg op het woord visie. Daar draait het om. Amsterdam is gebaat bij twee sterke profclubs. Overigens, er is een commissie van de gemeen te voor die subsidie aan het betaalde voetbal, waarmee wij al hebben ge praat en ik heb goede hoop dat het rapport van die commissie positief zal zijn". FC Amsterdam dus als gevolg van fusioneren nog in de rode cijfers. Maar wat betreft de exploitatie werd er het afgelopen seizoen voor het eerst geen verlies geboekt. Stoop: "De bruto-inkomsten bedroegen 1 miljoen gulden. In dit verband wijs ik er graag nog even op dat wij aan de spelers in totaal f400.000 aan sa larissen en premies uitkeerden en dat er f 180.000 aan vermakelijkheids- belasting en f 120.000 aan BTW werd betaald. Het wordt volgens mij dan ook de hoogste tijd dat de gemeen te besluit geen vermakelijkheidsbe lasting meer van ons te eisen. We hebben het geld hard nodig. Als Je bij ons rondkijkt dan zul Je zien dat we hetzelfde elftal op kunnen stellen als vorig seizoen. Ondanks het feit dat er spelers elders heus tien mille meer konden verdienen, zijn ze ge bleven. Welke club in Nederland kan momenteel zeggen dat niemand werd verkocht. Bijna geeneen toch. Waarschijnlijk vinden de Jongens het momenteel een eer om voor FC Amsterdam te mogen uitkomen. Maar op den duur zullen we natuur lijk moeten investeren in eigen spe lers. Ik ben ervan overtuigd dat Ajax geen sterke krachten had moe ten missen de afgelopen tijd als er voldoende geïnvesteerd was in eigen spelers". FC Amsterdam begint het nieuwe seizoen met 32 contractspelers. Alleen met Chris Dekker is het nog niet rond. Stoop: "Wij kunnen niet aan de financiële eisen van Dekker voldoen. Hij wil een full profstatus. Als Dek ker weg zou gaan aan bestaat de kans dat Abe van der Ban alsnog in de A-selectie wordt opgenomen. Bleven de meeste spelers van FC Amsterdam, by Jong Amsterdam was het verloop groot. Stoop: "We hebben voor dit seizoen stevige eisen gesteld wat betreft: lengte, sterkte, zijn er nogal wat afgevallen". FC Amsterdam, dat als jeugdtrainer André Pijlman aantrok, zal uitslui tend op zondag blijven spelen. Voor de Europa Cup III tegen het Maltese Hibernians wordt op woens dag 18 en zonaag 22 september ge speeld, beide malen in het Olym pisch Stadion. Het competitieduel van zondag 22 september tegen AZ'67 is in verband daarmee verplaatst naar zondag 6 oktober. Wim Bron altijd hogerop): Ruud Geels: „Doodziek word ik van dat gezeur over Johan Cruijff" Het schijnt ook in die dagen te zijn geweest dat Wim Bron Spitz Kohn van FC Twente telefonisch zijn diensten heeft aangeboden. Bron: "Kohn stond me netjes te woord. Jawel, hij kende me. Maar ze zaten niet zo om een verdediger te sprin gen, vertelde hij me. Kohn zei: "We houden het in beraad. Maar luister goed, wanneer Je wat anders kunt krijgen moet je dat maar pakken." Dat Wim Bron bijna gelijktijdig niet in Noord Holland werkgelegen heid vond, lag echter aan hem zelf. Of misschien ook wel een beetje aan Frans van de Heide. Bron: "Frans deed op een keer heel ge heimzinnig. In een boekje had hij met grote letters AZ geschreven. Een dag later komt Piet Lagarde in AMSTERDAM GeertruTda Marie Geels, in de wandeling Ruud geheten, zit aan een tafeltje in het restaurant van Ajax. Hij is er met het ene interview na het andere bezig. Een enigs zins vermoeide, geïrriteerde trek verschijnt op zijn doorgaans toch vrolijke gezicht, als de laatste journalist uiteindelijk zijn blocnootje heeft dichtgeslagen. De nieuwe aanwinst van Hans Kraay: ,.Ik word er doodziek van. Elke keer weer beginnen ze met me over Jo han Cruijff te zeuren. Vragen ze me of ik het wel aankan om zijn plaats te gaan innemen. Hopeloze vragen allemaal. En als Ik dan eer lijk antwoord „een speler als Cruijff ls niet te vervangen, door niemand", kijken ae me aan met een gezicht van ..maar wat kom jij dan eigenlijk hier doen?" Door Rob Vente „Nou ja, het antwoord is heel sim pel. Niet proberen om Cruijff na te doen dat zou me trouwens toch niet lukken maar trachten om zoveel mogelijk goals te maken. En belangrijke. Die ene bijvoorbeeld te gen Feyenoord. En voor de doelpun ten daar en nergens anders voor, heeft Hans Kraay me gecontrac teerd. En nogmaals, niet om te pro beren Cruijff te evenaren. Trou wens, Cruijff moeten we vergeten. Die is weg. Al een Jaar lang." Een stilde valt. Ruud Geels woelt met een hand een tikje nerveus door zijn (niet al te weelderige) haardos en begint dan, ongevraagd,' te praten over.—Johan Cruijff. Afgestemd che op Feyenoord dat Ajax je nu heeft gecontracteerd." „Maar zo moet Je dat helemaal niet zien. Ik ben destijds bij Feyen oord immers niet uitgeschopt. Ik heb het er zelfs goed naar mijn zin gChad en er ik elk geval een prach tige leerschool doorlopen. Ik was toen alleen nog veel te Jong voor topvoetbal toen ik In de Kuip belandde was ik amper zeventien en bovendien was de concurrentie in de voorhoede ontzettend groot. Tussen haak les, een zekere Hans Kraay speelde in die periode in de defensie." ..Maar goed, omdat ik bij Feyenoord uiteindelijk in liet eerste elftal geen vaste plaats kon veroveren, ben ik naar Go Ahead vertrokken. Ik wilde namelijk per se elke week voetbal len. Dat kón bij Go Ahead. Maar toen ik eenmaal een poosje in De venter meedraaide, gingen mijn ge dachten weer uit naar een echte topclub. Nou, de geschiedenis is be kend. Eeerst werd het FC Brugge ik heb in België een fantastische tijd gehad en nu dus Ajax. En op het ogenblik denk ik: „Hogerop kin bijna niet meer. dus zal Ajax wel de laatste vereniging uit mijn loopbaan worden." Een korte aarzeling en dan, met een pednsende blik in de blauwe ogen: „Tenzij dit seizoen natuurlijk een débacle voor mij wordt. Dan moet ik het mn ar weer ergens an ders gaan proteren." „Johan was voor Ajax natuurlijk een fantastische voetballer. In feite was vroeger het hele elftal op hém afgestemd. In die periode slaagde Ajax er ook meestal in om snel een voorsprong te nemen. En daarna kon het rustig voetballen en het won toch bijna moeiteloos met heel wat goals verschil." „Maar nu Johan is vertrokken, wordt het allemaal heel anders. Ajax zal komend seizoen week in week uit keihard voor de overwin ning moeten knokken. Daar ben ik van overtuigd. En de speltrant zal ook volkomen anders moeten wor den. Niet meer afgestemd op die ene man. Ajax zal het taktisch con cept volledig moeten wijzigen. Maar hóé er moet worden gevoetbald?, ik weet het ook niet. Ik geloof dat ze op dat punt bij Ajax nog allemaal in het duister tasten. Ergens niet zó vreemd natuurlijk. Want hoe kun je een nieuwe takfciek uitstip pelen, als er nog zoveel vraagtekens ziln? Niemand weet op het ogenblik precies hoe het dadelijk met de blessures van een Jan Mulder en een Barry Hulshoff zal lopen. En er sukkelen er aóg een paar. Erg ver velend allemaal. Vooral ook omdat we toch al niet over zo'n geweldig grote kernploeg beschikken. Wat dat betreft staat Feyenoord er te genwoordig een stuk beter voor. Feyenoord beschikt zonder meer over een bredere basis." F eyenoard De naam „Feyenoord" is gevallen. Ruud Geels, vriendelijke Ruud Geels, grinnikt en zegt: „Er komen nu ook Journalisten naar me toe die uitroepen„Voor Jou betekent het natuurlijk een prachtige rev&n- Gefaald Opnieuw een stilte. Ruud Geete, nu 26 Jaar, verbreekt hem zelf. ,A1 moet je nu bepaald niet denken dat ik me erg grote zorgen om dit sei zoen maak. Ik lig er 's nachts echt niet over te piekeren. En ook het feit dat een paar Journalisten te gen me hebben gezegd „er hebben al zoveel spitsen bij Ajax gefaald. Inge Danielsson bijvoorbeeld" doet me niets. Want die Danielsson speelde in het elftal waarin Johan Cruijff dé spits was, dé man waar om alles draaide. In die ploeg viel er voor een andere spits geen eer te behalen. Maar nu zal er ik heb het trouwens al gezegd een an der Ajax in het veld komen. Maar tegelijkertijd een Ajax dat het ver schrikkelijk moeilijk zal gaan krij gen. Dat staat als een paal boven water. Want zelfs als wij in de ere divisie pa kweg 32 wedstrij den zouden winnen, maar die twee tegen Feyenoord niet en we zouden uitgerekend door die twee nederla gen geen kampioen worden, dan vindt het Amsterdamse publiek, dat toch al zo verwend is, dat wij heb ben gefaald." „De moeilijke positie waarin Ajax nu verkeert h»eft echter ook zijn goede zijde. Dit seizoen wordt er namelijk een uitdaging door. Voor mij, voor het hele elftal En zoiets prikkelt, stimuleert." Tot slot, heel eerlijk: „Al zal het uiteindelijk toch wel weer tussen Feyenoord en Ajax gaan. Waarbij Feyenoord voor mij favoriet is. Heus, dat meen ik. Alleen weet een club als Ajax donders goed dat het vaak niet meevalt als ze Je als fa voriet beschouwen." Enschede Met Piet Schrijvers of zonder Piet Schrijvers, met René Notten of zonder René Notten: het maakt FC Twente allemaal niet zo veel uit. „Want", zo blikt selectie doelman Henny Ardescb in de met reuze-snelheid naderende competitie, „ik ben ervan overtuigd dat we weer een pracht seizoen voor de Door Wim Schilld boeg hebben. We zijn er, ook al hebben we de schijn tegen, heus niet slechter op geworden." Voor het middenveld is immers altijd nog ene Eddy Achterberg beschik baar en om Schrijvers' vertrek naar Ajax „ls bij Twente niemand rou wig", aldus de doelman die ooit in Den Haag zeven seizoenen lang het zitvlees voelde sudderen op de re servebaak. Henny Ardesch laat zelfs een soort opluchting doorklinken. „Hij, Schrijvers, waande zich in het wal halla. Zijn houding stond ons hoe langer aoe minder aan. Het ls dat we de lace met Feyenoord zo lang hebben volgehouden, want anders was de bom al veel eerder gebar sten." Natuurlijk wil o<>k Henny Ar desch niet om bepaalde kwaliteiten van de naar de hoofdstad terugge keerde Oranje-selecteerde doelman heen gaan. „Het was en is een goeie keeper. Dat heus wel. Maar *ve moeten dat nu ook weer niet gaan overdrijven. Een helft van de competitie was hij ook nergens." Zodat er wat Ardesch betreft geen enkele aanleiding is om de doelbe- zetting tot een probleem gebied uit te roepen. „Althans geen kwaliteits probleem", zo vindt hy met grote stelligheid. „Mocht men toch van een probleem willen spreken, dan is dat gebaseerd op d e fysieke toe stand van de twee selectiekeepers", formuleert hij keurig. Ardesch doelt daarmee op de omstandigheid dat zowel hilzelf als de uit Gent aange trokken Belg Mare de Clerck op hoogst ongelukkige tijstippen met blessures door de knieën moesten midden in de voorbereidingsperiode. Beiden dienden zich daardoor onder behaneliut van kniespecialist dok ter Strtiwerda te stellen, door Ar desch in wielerjargon als „de Strik" aangeduid. Ardesch: ,3iJ De Clerck werd een gescheurd bandje geconstateerd wat aan de meniscus vastzit Een dunne verbinding dus nog maar, die heel voorzichtig moeten worden behan deld. Ik zie het voo hem wat som berder in dan voor mezelf." HoewelOm nu te zeggen dat Henny Ardesch zelf geen knieval voor „de Strik" meer zal behoeven te maken gaat ook wel weer wat ver. De in Enschede voor een kan toormeubilair firma werkende, im mer vriendelijke en goedlachse „eeuwige reserve" keepte immers in de openingswedstrijd-voor-eigen-pu- bliek met twee stevig ingezwachtel de knieën. Het Diekmanduel tegen Vasas Boedapest ging met 2—1 ver loren. Een indicatie, tóch, voor wat de naaste toekomst brengen zal? „Nee", zegt Henny Ardesch op lich- telijke gedecideerde toon „Nee, wint we speelden in een fan tasie-opstelling. Trouwens, o°k vorig Henny Ardesch: op hoogst ongelukkig tijdstip met blessure door de knieën. Jaar begonnen we in de oefencam pagne onze eerste wedstrijd op ei gen tervin met een nederlaag. Ook 2—1, tegen Wuppertal. Dat zou Je dus sen klein beetje traditioneel kunnen gaan noemen Bovendien heeft Twente altijd twee of drie wedstrijden nodig om in goeie doen te raken. Ardesch refereert met die uitspraak aan de weifelende start in de vorige competitie Een moeizame overwin ning o*3 Haarlem, daarna zelfs het hoofd in de galg bij FC Utrecht. „Ook toen werd geopperd dat FC Twente wel zou wegzakken Maar ik meen aat iedereen zich nog wel kan herinneren wat er in de zo om streeks certig volgende wedsrijden ls gebeurd", zo merkt Henny Ar desch gepast triomfantelijk op. Dus toch weer in de basis, hy Hen ny Ardesch. Terwijl, als het goed zou rijn, hij eigenlijk nog een weekje rust zou moeten hebben. Be gin Juli immers kregen zijn knie banden een tik tijdens een partij van FC Twente tegenJawel, tegen een dameselftal. Hij, op zich niet wars van dergelijk contact had het in dit opzicht graag wat binnen de perken gehouden willen zien. Ar desch: .Maar na drie weken vakan tie kon ik alles weer doen, ook in ons trainingskamp in Duitsland. Driemaal per dag de zwaarste oefe ningen. Maar Strikwerda zei „Nee, een bandenkwestie". Normail zou Ardesch zo'n zes we ken de bal aan z'n neus voorbij hebben moeten zien gaan, temeer omdat m de andere knie zich een fikse bloeduitstorting heeft aange diend. Maar om alle eventualiteiten tegen te gaan Je weet het immers nooit met die keepers bij FC Twen te hebben ze Ardesch maar wat sneller opgeknapt. Hij ziet er aan de vooravond van deze nieuwe com petitie dan ook weer patent uit. En dat vindt hij van de FC Twente óók. BREDA Wie niet waagt die niet wint. Wim Bron schatert het uit wanneer hem dat oud-Nederlands gezegde te binnen schiet. „Ik belde Brox een keer op", zegt hij. „Die Brox van Feyenoord. Ik zeg 'hebben jullie per ongeluk geen goede ver dediger nodig?' Een dag later zit ik bij Feyenoord. Om kort te gaan, het werd niks. Je kent dat wel. Van: gaat u zitten. Rookt u? Hoe is de naam? Wanneer bent u geboren?. Maar het was toch geinig". de sportzaak in Waddinxveen. Wat ik bij AZ'67 zou willen verdienen. Auto? Ik denk: mij pak Je niet. Zeg 75000 gulden. Handgeld?, informeert-ie, terwijl hij driftig aantekeningen maakt. Ik zeg 30.000. Auto?, vraagt hij. Opel Commodore, antwoord ik zonder met de ogen te knipperen. Een paar dagen later las ik in een krant dat AZ '67 Spelbosch van FC Amersfoort had gekocht. Uiteinde - ïyk was het tussen hem en my ge- pan, zo stond erin hetzelfde arti kel. Tenslotte was het Spelbosch geworden, zo liet trainer Brand nog weten, omdat de persoonlijke eisen van Bron te hoog lagen. Toen kon ik mezelf wel voor het hoofd timmeren." Wim Bron, technisch uitstekend on derlegd. Een wat lacherig type, dat altoos al hogerop wilde. "Bij DOS speelde ik al vier jaar geleden een proefwedstrijd" deelt hij mee." Het werden er uiteindelijk drie en ik maakte vijf doelpunten. Maar we zijn thuis Nederlands Hervormd. Er waren bezwaren tegen het voetbal len op zondag. Het ging dus niet door. Na nog een jaar Be Fair werd het Excelsior, waar ik na een tijdje B-elftal van Castenmiller, de kans kreeg. Ik heb het in die tyd rot voor Gerrit den Butter gevonden. Was eigenlijk blij dat er rich een mogelijkheid voordeed dat ik op links kon gaan spelen en hij op rechts. Niettemin raakte ik uitgeke ken op Excelsior. Ik heb ook serieus overwogen om terug te gaan naar amateurvoetbal. Op een gegeven moment kwam ik met Aad Libivgts mondeling over een dat er in mijn contract zou worden opgenomen dat ik voor 30.000 gulden weg kon Maar toen ik me meldd? bij Excelsior lieten Libregts en Henk Zon me weten dat dat niet door kon gaan. In dat weekend had Excelsior namelijk van Volendam gewonnen. En Excel sior als eredivisieclub diende zich in ieder geval niet verzwakken. NAC zal denk ik wel meer hebben moeten betalen dan 30.000 gulden." VOETBAL

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11