Gestoorde man uit Ter Aar wurgde ook Cora Mantel Produktie valhelmen werd stopgezet Gas maakt leven één procent duurder Dader van nog meer misdrijven? U betaalt f 59,30 U ontvangt 1100,- Wetsontwerp over gelijke beloning bij Tweede Kamer Personeel Coenen in Den Haag kon naar huis 174 NSDAG 27 AUGUSTUS 1974 advertentie EG te hulp geroepen voor Italiaanse vogelmoord DEN HAAG In een petitie aan het parlement, de minister raad en de commissie van de Europese gemeenschap heeft de Stichting Mondiaal Alternatief uit Zandvoort dringend verzocht ln Europees verband prioriteit te verlenen aan het beeindlgen of op zijn minst drastisch beperken van de slachting onder de trek vogels in Italië. Het verzoekschrift wordt ge steund door een groot aantal or ganisaties in binnen- en buiten land. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de sectie Nederland van de Inter nationale Raad voor Vogelbe scherming en het Wereld Na- tuurfonds NederHand zijn daar niet meer bij. De samenwerking met Mondiaal Alternatief in een speciaal comité is beëindigd. De drie organisaties zijn het niet eens met de manier van actie voeren van Mondiaal Alternatief Deze Stichting, die afgelopen voorjaar reeds een kwart mil joen handtekeningen verzamelde Dracht de bevolking te mobilise ren. terwijl de vogelbescher mingsorganisaties en 't Wereld Natuur fonds die meer traditio nele weg van overleg en over treding bewandelen. Volgens Mondiaal Alternatief moet de EG een internationale conferentie bijeen roepen, gewijd aan het probleem dat het schie ten en vangen van de insekten- eters onder de trekvogels de Afrikaanse landen dwingt tot een steeds groter gebruik van milieu-gevaaiHyke insecticiden. Volgens de heer E. Bartels van Mondiaal Alternatief begint nu ook fn Italië zelf het verzet te gen de slachting, die Jaarlijks miljoenen vogels het leven kost. te groeien. Padvinders gaan pro beren gevangen vogels los te kopen. In Toscane is met ingang van dit Jaar de vangst met net ten verboden. Het Italiaanse jacht- en vangseizoen, dat zowel de herfst- als de voorjaarstrek omvat, is Jongstleden zondag ge opend. TER AAR De 3 3-jarige WiMem van E. heeft ook Cora Mantel vermoord. Gistermiddag om vijf uur bekendle hij dat hij de 13-jarige dochter van een fabrieksdirecteur uit Uithoorn in de nacht van 20 op 21 juni 1971 in zijn auto heeft gewurgd en haar vervolgens heeft verkracht. Het afgelopen weekeinde bekende de zwaargestoorde man uit Ter Aar dat hij in het aangrenzende Nieuw- veen de 44-Jarige Aaltje van der Plaat met zestien messteken had ge dood. In beide gevallen heeft hij zijn slachtoffers vermoord, omdat zij niet op zijn toenaderingen wen sten in te gaan. Het is de derde keer in enkele we ken dat de politie een tweevoudige moordenaar heeft gearresteerd. In Amsterdam pakte de politie een kin dermoordenaar, in Eindhoven werd een 19-Jarige ontvoerder en roof moordenaar gegrepen en in Ter Aar pakte zij lustmoordenaar Willem van E. De politie houdt er ernstig re kening mee dat Willem de dader is van nog enkele zware misdrijven. Majoor J. A. H. Stokreef van de rijkspolitie in het district Amster dam, die destijds het onderzoek naar de moord op Cora Mantel leidde, vertelde gisteravond: "We hebben in die drie J: de Haagse officiei1 van Justitie die beide zaken zal vervolgen, liet weten: "Eerst moet straks de psychiater zich maar eens uitvoerig met hem bezig houden". In de moordzaak-Cora Mantel was een beloning uitgeloofd van 15.000 gulden, 10.000 gulden door haar vader en 5.000 gulden door de Justitie. Geen herkansing voor gezakten DEN HAAG Leerlingen van mid delbare scholen die dit Jaar hun laat ste kans hebben gemist om eindexa- men "oude stijl" te doen, krijgen had die beweerden dat zij de'dader f®™ herkansing. Het Tweede-Kamer lid mevrouw Ginjaar-Maas (WD), had de regering gevraagd nog een-' wI0V P"1*6 hand over het hart te strij- feiten te vertellen die hij uit geen en- Jfn door; alsnog een staatsexamen Maar nu weten volle honderd procent zeker dat we de goeie te pakken hebben. Hij wist kele krant kan hebben. Bovendien, t 'f "rganisererL Staatsecretaris dr. A. Veerman (Onderwijs) heeft nu bekend gemaakt, dat dit tever zou gaan. Hij meent, dat in de over gangsperiode vooraf gaande aan het volledig in werking treden van de Mammoetwet voldoende regelingen zijn getroffen om iedereen een eer lijke kans te geven. hele sporenonderzoek van toen wordt nu gedekt door wat hij vertelt". Van E. vertelde de politie dat hij Cora Mantel op 20 Juni 1971 kort voor middernacht een lift had aan geboden op het Stadionplein in Am sterdam. Hij was met zijn auto. Die auto heeft hij enige tijd later aan de sloop verkocht. Willem kwam terug van een avondje "stappen" in Am sterdam. Cora was in de hoofdstad „onsen en hao nobij het Sta- Televisie-regisseur John van Rest trouwt 5 september met de trice Josine van Dalsum. John «wens „e opna^voov „e tv-serie U "Een mens van goede wil". John is aanbod graag aangenomen. Toen het meisje bijna thuis heeft Willem haar oneerbare eerder tweemaal getrouwd geweest met de actrice Liesbeth Struppert. Tweemaal, omdat hij na een officië- stellen gedaan. Zij ging daar niet op |p scheiding weer hertrouwde met Willem zijn auto stil zet- Liesbeth. Het huwelijk tussen Jose- te en Cora met zijn blote handen fine en John wordt in Amsterdam wurgde. Daarna is hij naar de stiUe gesloten. met het Spaar-11 %-bewijs van GWK nde U betaalt slechts f 59,30 en na precies 5 jaar ontvangt uf 100,-. Een samengestelde interest van maar liefst 11 Het spaarbewijs is aan toonder gesteld (dus niet op naam) en tussentijds verzilverbaar. U vindt 5 jaar te lang? Kies dan voor het Spaar-8 %-bewijs van GWK. Dat kost f85,70 of 1857,-en groeit in 2 jaar naar f100,-of f1000,-. Met GWK-spaar- bewijzen kan iedereen profiteren van die hoge rente! Een ideaal spaarpotje voor later een fijn cadeaul Wilt u meer inlich tingen, vraag dan even telefonisch de uitgebreide folder aan. U kunt natuurlijk ook even langs komen bij een van onze 60 doorlopend geopende kantoren. Op de stations en aan de grenzen. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. (samenwerking van N.V. Nederlandse Hoofdkantoor: Centraal Station, Amsterdam, Postbus 721, tel. 020-221324. Onze adressen? Zie ook de Gouden Gids. Cora Mantel GROOTVADER BEVESTIGT KLEINZOON BUNSCHOTEN De nieuwe predS- kant van de christelijk gereformeerde kerk in Bunschoten, ds. R. Kok uit Bennekom, zal 13 november worden Zuiderlegmeerpolder, tussen Uithoorn en De Kwakel. gereden, waar hij haar uitgekleed en misbruikt heeft. Hij heeft haar in een sloot achterge laten. Ruim twaalf uur later werd het lichaam ontdekt door een land bouwer uit Nieuwveen, die bezig het gras langs Haar kleding lag aan de waterkant. Majoor Stokreef: "Tijdens het derzoek hebben we zo'n 600 gehoord. Willem van E. was daar niet heieft dit gisteravond meegedeeld bij. Tot gisteren hadden we een pro ces-verbaal van ruim zeshonderd bladzijden. Nu blijkt dat we er maar een stuk of drie, vier nodig hebben". De plek waar het lijk sloot tp maaien ?EN 7 Df, koStef va" ,het gaat rate1"- De verhoging van de tarieven. ntet gemist kunnen worden „gezien de viriclh,te arbrid 1 levnsonderhoud zullen volgend Jaar gasprijaen levert het rijk volgend De regering vindt, aldus minister haar verantwoordelijkheid voor het de met één procent stijgen door de ver- Jaar f 700 miljoen op: minister Lub- Lubbers, dat dergelijke bevoegdheden nationale energiebeleid' DEN HAAG Minister Boersma wetsontwerp wordt afgerond treedt He (Sociale Zaken) heeft bij de Kamer nieuwe wet op 1 januari komend het wetsontwerp ingediend dat de Jaar in werking, werkneemster een wettelijke aan- De vrouw kan het recht op gelijk spraak geeft op tenminste hetzelfde loon zo nodig bij haar werkgever loon dat haar mannelijke collega afdwingen door een vordering bij de voor arbeid van gelijke waarde ver- kantonrechter in te dienen. Zij is dient. Wanneer nog dit Jaar de par- dan wel verplicht eerst advies te vra- lementaire behandeling van dit gen van een commissie van deskun- digen, waarvan een ambtenaar van de Loontechnische Dienst voorzitter is. Verder hebben in die commissie twee vertegenwoordigers van werk geversorganisaties en twee vakbonds mensen zitting. Deze commissie, brengt advies uit over de vraag of Jcid van gelijke waar de hoogte van het hoging van de aardgasprijzen. Minis- bers zei niet of dit betekent, dat ter Lubbers van Economische Zaken volgend Jaar een belastingverlaging of uitstel AVRO's Televizier. Het gaat hierbij inzit. de verhoging van de aardgasprij- njj verwacht voorlopig geen verho- y^erbniik in van benzineprijs, al zei hij „voorzichtig" te moeten zijn met voorspellingen daarover. „Ik zie ech- in zijn geheel dus zowel die de particuliere verbruiker als voor Cora industriële afnemer va naardgas. Hl Mantel destijds werd gevonden ligt Minister Lubbers zei verder, dat per ter geen aanleiding tot op ongeveer tien kilometer afstand 1 januari 1976 „in beginsel" weer een prijsverhoging van de benzine de ko- prijsverhogtng van het gas zal vol- mende maanden", aldus de minister. i de woonboot "De Vrijheid" Willem van E., die in Ter Aar ligt. Die gen, i i zijn. bevestigd door zijn grootvader. Dat beide gevallen totaal is ds. R. Kok (83), predikant van d< fji christelijk gereformeerde kerk ii Nijkerk. De oude dominee Kok is eei van de oudste dienstdoende predi kanten in ons land. de politie de den geweest hem ook in die moord- verbruik in 1975". zaak te horen. De werkwijze is in -erschillend. vertelde niet hoe groot die De regering wil .Dat hangt ook af van het dienen .waarin de minister Eco nomische Zaken de krijgt een minimumprijs vast te stel len voor alle aardgasleveringen in binnen- en buitenland, dus ook Door de verhoging van de aardgas- Cora Mantel wurgde hij met zijn prijzen probeert de regering, zoals handen, en Aaltje van der. Plaat, de bekend, het gasverbruik wat af te leveringen van de Gasunie 44-Jarige districts verpleegster Gorinchem, slachtte hij af met dis- want om met minister Lub- tributiebedrijven. Tevens zou de mi- bers te spreken: „Het verbruik neemt nister daarin bevoegd zijnaeheta. W. Ch. J. M. van de Poll zo sterk toe, date ons aardgas op te geven omtrent de eindverbruikers- loon. De door de vrouw verrichte arbeid en het daarvoor ontvangen loon wor den vergeleken met arbeid en loon. van een mannelijke werknemer, die in hetzelfde bedrijf werkt. Is dat niet mogelijk (als in een bedrijf alleen vrouwen werken) dan vindt een ver gelijking plaa'.s met een werknemer in een zoveel mogelijke gelijksoorti ge onderneming in dezelfde bedrijfs tak. De vergelijking van arbeid ge beurt met behulp van stelsels van functiewaardering. Op grond van bestaande richtlijnen is het niet te verwachten dat direc teuren van arbeidsbureaus instem men met ontslag van vrouwelijke werknemers op grond van de oenstan- Minister Lubbers schrijft in zijn antwoord alleen niet akkoord te kunnen digheid, dat zij aanspraak maken gaan met de prijs per kubieke cm, die de Vegin heeft voorgesteld bij groep °P gelijke beloning, een (26 cent). H(j wil die prijs op maximaal 22 cent gesteld zien. Ongelijke beloning van vrouwen, ten opzichte van mannen komt het Het Vegin-voorstel voor ea n tariefstelsel kleinverbruik 1975 w aar de minister vrijwel mee akkoord gaat, z iet er als volgt uit: .Verbruik in Vastrecht in Prijs per m3 1000 m3 p.J. guldens p.J. in centen 0.0 - 0.6 36,— 26 0.6 - 170.0 96,— 16 Blokver warming 12,— 15 Het tariefstelsel kleinverbruik 1974 zag er zo uit: Verbruik in Vastrecht in Prijs per m3 1000 m3 p.J. guldens p.J. in centen 0.0 - 0.3 18,— 26 0.3 - 0.6 33,— 21 0.6 - 30.0 93,— 11 30.0 - 170.0 243,— 10.5 Blokverwarming 12,— 10 DEN HAAG De werknemers van de Haagse Coenen-valhelmenfabriek waren gisteren meer begaan met hun baas dan met zichzelf, toen ze te horen kregen dat de produktie voorlopig voor drie dagen zal wor- den stilgelegd. Natuurlijk, het betreft voor het me rendeel dames, die halve dagen hel men assembleren en wie volledige doorbetaling van loon is gegaran deerd. Maar geen woord van protest toen directeur Michel Coenen giste ren voor de meesten geheel on verwacht meedeelde dat men wel naar huis kon gaan en dat de fir ma zou laten weten wanneer het werk kan worden hervat. In totaal zijn bij Coenen 100 mensen bij de valhelmenproduktie betrokken, voor 45 man is werktij dverkoring aange vraagd. Slechts een enkeling heeft gister morgen voorzichtig durven opmer ken dat naar aanleiding van de alarmerende bevindingen van ANWB én Consumentenbond „het wel iets kalmer aan zou moeten". Aan stopzetting had niemand ge dacht. „Het is wel een strop voor meneer Coenen. We werkten hier toch leuk. En we maakten toch goede hel men", aldus een van de helmen maaksters. Het filosoferen ontaardt al gauw ln zure grapjes: „Nou zal ik er tegenaan moeten. Nou ver wachten ze thuis dat het schoon is". Half miljoen i,Hoe moeilijk de beslissing ook is, we moesten wel sluiten", zegt Mi chel Coenen. „We hebben een voor raad staan van zo'n twintigduizend valhelmen. Er gaan er tweeduizend in een treinwagen, dus reken maar na. En dat kost een half miljoen". Coenen heeft de fabriek kunnen sluiten omdat het bedrijf nog ande re activiteiten heeft (autogordels, kinderzitjes en schuifdaken). Bij de enige andere bromfietshelmenfabrikant, Eurocap in Rijsenhout, ligt de zaak veel moeilijker. Daar wacht men af voordat tot de drastische stap van stillegging van het werk wordt overgegaan. Net als bij Coenen is wel een aanvraag tot werktijdver korting uitgegaan, maar de produk tie gaat in verminderd tempo door. „Er moet nu wel snel een uitspraak van de minister komen. Anders kan ik in plaats van aanvragen voor werktijdverkorting beter een faillis sementsaanvrage indienen", aldus directuer Schultjens van Eurocap. In zijn bedrijf (met een vestiging in België) werken ongeveer 180 De mededelingen van het ministerie van verkeer en waterstaat zijn niet hoopvol voor de fabrikanten die cir ca 65 procent van de helmen in ons land leverden. Bij de Groninger Motor Import gaan 25 man korter werken als het loonbureau het ver zoek om werktijdverkorting inwil ligt. Minister Westerterp heeft wel iswaar aangedrongen op de grootst mogelijke spoed, maar de door hem ingestelde coördinatiecommissie moet zich nog beraden hoe de hele zaak moet worden aangepakt. Een woordvoerder van het ministerie: „We kunrieh nog met geen enkele zekerheid zeggen wanneer een uit spraak over de helmen verwacht kan worden". TNO wacht Bij IW-TNO, de instantie die tot voor kort de door de consumenten organisaties aangevochten keurmer ken uitgaf, wacht men met het doen van uitspraken af tot men het volledig testrapport van het British Stanoard Institution heeft ontvan gen. „De interpretatie van de Con sumentenbond met kruisjes, streep jes en hokjes zegt onze weten schapsmensen bijzonder weinig. Zij willen weten welke testresultaten welke cijfers daar in feite achter staan". De directeur van IW-TNO, ir. P.D. van der Koogh is op zijn vakantie-adres in het buitenland op de hoogte gesteld van de ontwikke lingen. De TNO-woordvoerder wist niet of ir. Van der Koogh zijn va kantie zou afbreken. Premier Den Uyl heeft vrijdag na afloop van het kabinetsberaad ge zegd dat het tevens gaat om de vraag of de helmen uit de handel worden genomen en over de finan ciële gevolgen hiervan. „We moeten bekijken wie er als er fouten zijn gemaakt opdraait voor die fouten", aldus de premier. Dat is een vraag waar ook de beide Nederlandse valhelmfabrikanten zich het hoofd over breken. We zullen ongetwijfeld proberen de schade ergens te verhalen als daar een reële kans op is", zegt Michel Coenen. „We hebben nu al, voordat Directeur Michel Coenen licht zijn personeel in: voorlopig voor drie dagen naar huis. een verzoek tot werktijdverkorting Om helemaal zeker van de zaak te uitbesteed. Daaruit kan worden op is ingewilligd, onze werknemers be- zijn heeft Coenen gistermiddag bij gemaakt dat de Rijksdienst voor houd van loon beloofd. Het zal ons IW-TNO gevraagd zelf enige proe- het Wegverkeer is begonnen met al met al per dag tegen de tiendui- ven te mogen uitvoeren en kreeg te herkeuring van de helmen. Coenen zend gulden kosten", horen dat de testapparatuur was stuurt nu voor de eigen tests hel men naar Duitsland. meest voor in ondernemingen drijfstakken, waar vrouwelijke werk nemers in een zwakke positie ben op zichte van him werkgevers verke ren. Bovendien rijn deze vrouwen vaak geen lid van een vakbond. Daar om wil Boersma in een voor lichtingskader ten meldingskaart in sluiten, waarmee een vrouw onge lijkheid van beloning kan opgeven, aan de oommissie. Van Agt tegen socialistische verlangens DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft zich gisteren ver zet tegen verlangens van de PvdA- fractie in de Tweede Kamér om op korte termijn het wettelijk vastge legde ondernemingsrecht te wijzi gen. Deze verlangens betreffen de publflrafcie van het bedrag van de be zoldiging van direkteuren en commi- salarissen v. naamloze vennootschap pen, het beperken van de macht van de topleiding van initernaJtionale con cerns, het geven van minder invloed aan de voorzitter van een ondernemingsraad en het beperken van het aantal commissariaten van een commissaris. De PvdA-fraotie bracht haar ver langens op tafel tijdens een open bare vergadering van de vaste twee de-kamercommissie voor Justitie. Zijn bezwaren tegen de socialisti sche wensen, neergelegd in amen dementen betreffen ingrijDende hervormingen van hot vernoot- schapsrecht. Zij dienen in het par lement een orthodoxe behandeling te genieten, waarbij een advies van de sociaal-economische raad nood zakelijk is. De hervormingen kunnen niet praktisch aan het einde van de loperde behandeling van het re geringsvoorstel voor het eerst in de kamer ter sprake worden gebracht". Woordvoerders, van de liberale en confessionale fractiessloten zich bij het betoog van de minister aan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7