LEIDSCH DAGBLAD Punt achter vliegreizen Ruiten met eieren besmeurd vlucht ketting liggende treiler Eigenaar met aan vandaag DAGBIAD LEIDSCH Fabrikant valhelmen stopt de produktie DANSLES? Proeven met auto keuringen MOORD BEKEND Gifwolken in Alphen DEN HAAG De Kring van Ne derlandse Theatercritici zal de Jaar lijkse prijs der kritiek op 4 sept, in Atisterdam uitreiken aan de cho reograaf Hans van Manen., De kring overwoog onder andere, dat Van Manen de uitzonderlijke verdienste heeft de moderne dans kunst voor een zeer groot deel van 't publiek toegankelijk te maken met inachtneming van hoge artistieke normen. Lagere middagtemperaturen vannacht plaatselijk k met onw uit opklarln- ge richtingen draaiende bui mogelijk matige naar westelijke temperaturen ongeveer 15 graden. Maxima morgen omstreeks 19 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 AUGUSTUS Zon op: 5.43 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 16.53 uur; onder: 0.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.08 en 23.47 uur, laagwater te 6,29 en 19.06 uur. AMSTERDAM Na een geslaag de ontsnappingspoging met zijn in Amsterdam aan de ketting gelegde treüer "Laga" (661 ton) is de Hage naar A.A.O., eigenaar van dit schip, thans met een aantal bemanningsle den op weg naar een onbekende be stemming. Hij is zijn schuldeisers te glad af geweest. De "Laga" was al in maart J.l. door deurwaarder K. Jaburg uit Amster- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs, Jk word abonnee per 10 sept. 1974 i de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwarl maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. dam aan de ketting gelegd, zoals dat heet, en wel op verzoek van kapitein J. Bootsma uit Amstelveen zelf, die aan O. gelden had voorgeschoten, maar deze niet terugkreeg. Ook de scheepsleverancier Veder uit Rotter dam diende een rekening van 80 mil le in voor geleverde goederen en ten slotte volgde nog de bemanning die achterstallige gage opeiste. Reeds was de deurwaarder bezig met een adspirant koper, toen O. zondagnacht zijn gewaagde ont snapping ten uitvoer bracht. Hij schakelde het sleepbotenbedrijf van B. Iskes Jr. in IJmuiden in, dat hem tegen contante betaling diensten van twee sleepboten bezorgde. Hij schilder de de naam "Laga" over met "Sch 73", zaagde de drie kettingen door waarmee de stuurinrichting buiten werking was gesteld en begon aan zijn nachtelijke tocht door het Noordzeekanaal naar IJmuidem zon der dat de Amsterdamse haven dienst of de rijkspolitie -te water er iets van bemerkten. In IJmuiden kreeg de man te ho ren dat hij niet naar buiten mocht met zijn schip, omdat de appara tuur niet in orde was. Hij verklaar de, dat dit ook niet zijn bedoeling was en dat hij ligplaats wilde kie zen in de buiten-vissershaven om daar op de aankomst van nieuwe apparatuur te wachten. Toen men hem eenmaal toestemming had ge geven'om naar deze vissershaven te varen, zagen de autoriteiten dat het schip plotseling op volle kracht de haven uitvoer en buiten de territo riale waterenkwam. Het schip was duchtig onttakeld", aldus deur- waarde Jaburg. Alle radarappara- tuur was verwijderd evenals de radio en zelfs het kompas. Mogelijk heeft O. echter enig apparatuur aan boord kunnen brengen. DEN HAAG De publicaties van de afgelopen weken over valhelmen heeft de Haagse firma Coenen ge noodzaakt met ingang van vanmid dag de fabricage volledig stil te leg gen. Werktijdverkorting is aange vraagd.. Bij de fabricage van valhel men zijn/ in totaal ongeveer honderd Coenen-personeelsleden betrokken. De enige andere Nederlandse val helmenfabrikant, Eurokap in Rijs- senhout, wil de zaak nog enige tijd aanzien voor tot aanvraag van werktijdverkorting wordt overge gaan. Het gaat daar samen met de Belgische vestiging van het bedrijf om circa 180 man. Gelijkmatiger licht op de rijkswegen DEN HAAG De rijkswegen zul len in de toekomst evenwichtiger worden verlicht. Dat betekent dat bepaalde weggedeelten beter verlicht zullen worden, terwijl op andere ge deelten de lampen op een wat lager pitje zullen worden gezet Wel zal Rijkswaterstaat er steeds op letten dat obstakels op of naast de weg dui delijk zichtbaar moeten zijn. Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn inmiddels normen voor wegverldchting vastge steld. Reeds voor de energiecrisis werd besloten een doelmatiger ver lichting van de rijkswegen te onder zoeken. Bij wijze van proef is toen *n deel van de verlichting van de rijks weg tussen Ypenburg en Delft ge doofd. Gebleken is dat geen automo bilist de verminderde verlichting heeft opgemerkt. Op sommige wegen, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat is de verlichting zodanig dat men er de krant bij kon lezen. l'ongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties KATWIJK Een leugddienst in de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk heeft nogal wat stof doen opwaaien. Ds Koelman, die de dienst leidde, wilde twee leden van Youth for Christ laten getuigen hoe zij tot het gel«v»f waren gekomen. Dit ver bood de kerkeraad. omdat hij vond, dat op zov.dag alleen de predikant het "woordmag verkondigen. De gemoederen laaiden zo hoog op, dat de kerkvoogdij het kerkgebouw MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 OPGERICHT I MAART I860 *4408 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wilde SLaiten. Maar om een rel te voorkomen zag zij hiervan.af. Tijdens de dienst waren er geen ouderlingen aanwezig en de organist weigerde dienst se doen. Ook de kostei "liep er maar wc bij", vertelde ds. Koelman. Toen het bericht van de Jeugddienst in het kerablad was aangekondigd begonnen d* moeilijkheden voor de predikant al. Een man drong zijn woning binnen en wilde hem te lijf. Ook werd de predikant diverse ma len opgsbeid met de bedreiging, dat hij zou verden doodgereden Tijdens de dienst, gisteren, waren er enkiie rechercheurs in de kerk aanwezig om bij eventuele handtas telijkheden te kunnen ingrijpen. Zij hoefden niet in actie te komen want het blenf nistig. Vannacht is het gezin van de pre dikant opnieuw lastig gevallen. Ruiten van zijn huis werden met eieren be smeurd. JTk hen wel gaan kijk** *oen ik iets 'XJorde," vertelde ds Koelman, "maar 'k hoorde alleen een brom fiets W3gnjden. Je probeert letfc voor de Jeugd te doen maai- je ontmoet bijzonder veel tegenstand. Je krijgt op deze manier de indruk dat 1e in Ierland rit Het <6TkeliJk bureau, dat wij van morgen om commentaar /roegen, weigerde uok maar iets over de zaak te zeggen. „Voor ons hoeft het niet in de krant," werd er via de telefoon meeeadarid. EUROPA EXPRESS: PUBLICITEIT De vreselijke ontknoping van het ontvoeringsdrama in Waalre heeft de discussie over de be richtgeving in de publiciteits media hoog doen oplaaien. Het trieste is dat het antwoord op alle in de voorwaardelijke wijs gestelde vragen, "als" we dit hadden gedaan, of "als" we dat hadden nagelaten, er nooit zal komen. Het is het gevoel van machteloos heid dat de afgelopen dagen de gespreksstof is geweest in me nige huiskamer. Men wilde al les weten, de krant haastte zich zoveel mogelijk in die behoefte te voorzien, accelereerde daar mee opnieuw die belangstelling. Kranten die tegen duur geld ge kochte (er zijn soms tiendui zenden guldens mee gemoeid) zogenaamde confidenties exclu sief hun lèzers voor zetten, dra gen bij tot de troebele quasi- helden-sfeer rond de criminali teit en criminelen. Maar de op lagecijfers van dergelijke media tonen aan dat bij het publipk kennelijk veel honger naar dit soort informatie bestaat. In het geval van Carolientje Pes- sers ging het iets anders. Hier was de mate van vereenzelVi- ging met het drama zeer hoog. Velen projecteerden de hulpe loosheid van het slachtoffertje en de brute planmatigheid van de kindermoordenaar op hun eigen kroost. Het betekende vele kolommen in de meeste kran ten. Het deed dan ook wat pot sierlijk aan om in een week overzicht van een dagblad met vele doctorandussen als mede werker de moord in Waalre m een rijtje met andere geweld daden opgenomen te zien. Het idee van matiging in de be richtgeving, wellicht gegoten in de vorm van een code, verdient overwogen te worden. Matiging die de veiligheid van mogelijke slachtoffers kan bevorderen staat in deze krant buiten elke discussie. Dat moet eenvoudig. Maar ook matiging van de on vrede in de samenleving door verliefde politie-agentes in de krant, zanikende psychiaters voor de buis en hooggeleerde criminologen vol van begrip en theorie enigszins op rantsoen te stellen. DEN HAAG Eind van dit jaar tot medio 1975 gaat de ANWB in Hil versum vijf tot zesduizend auto's keuren om na te gaan of de reeds voor de verplichte periodieke autokeuring vastgestelde procedure juist is opge steld. Het ligt in de bedoeling vrijwilli gers te werven, die zich met him auto als proefkonijn beschikbaar willen stellen, opdat de ANWB kan oefenen voor de verplichte keurin gen, die medio 1975 zullen beginnen. Japans kernschip ontsnapt aan boze vissers MOETSOE (AFP) De "Moet- soe", het eerste Japanse schip met kernaandrijving, heeft vannacht met zestien uur vertraging zee gekozen. Een vloot van 350 vissersschepen had eerder de haven geblokkeerd, waarin de "Moetsoe" lag. Dit was een protest tegen de kans op'radio actieve besmetting van het water, door het 8350 ton metende Japanse kernschip. De voorzitter van de Japanse com missie voor kernenergie had de hulp ingeroepen van de kustwacht, om de vissersschepen te verdrijven. De kustwacht kon evenwel de op dracht niet geheel uitvoeren door de veelheid van schepen. De duisternis en het slechte weer verhinderden de protesterende vissers uiteindelijk hun betoging voort te zetten. De "Moetsoe" (50 miljoen gulden)' kwam twee Jaar geleden--gereed, maar had tot dusver door het ver zet van de plaatselijke vissersbevol king de. thuishaven nog nooit verla ten. ROTTERDAM De Rotterdamse reisorganisatie Europa Express stopt met het organiseren van vliegreizen. Het per soneel dat im deze sector werkzaam is zal worden overgehe veld naar de afdeling autobusreizen. Het huidige vliegrei- zenprogramma zed tot aan het eind van het seizoen normaal worden afgewerkt. De reorganisatie bij Europa Express is noodzakelijk in -ver band met de sterk teruggelopen belangstelling voor de vlieg reizen. Boekte Europa Express vorig jaar nog 35.000 passagiers, dit jaar daalde het aantal tot 17.000. Volgens adjunct-directeur O. Groe- Jaar niet minder aan een miljoen ..r. ooimii, F.ncrplspn Tianr dp verschillende va nen dijk is 6e" halvering een gevolg van de oliecrisis en de economische situatie. De reisorganisatie kampte met nog een ander probleem: de con centratie in de reiswereld. Holland International Travelling (HIT) is daarvan een duidelijk voorbeeld. Voor individuele reisorganistoren blijven er weinig mogelijkheden meer over. De concurrentie wordt te groot, om dat de grote organisaties prijzen bie den, waar de kleinere bedrijven niet tegenop kunnen. Toeristen die reeds geboekt hebben i vliegreis zullen geen nadeel ondervinden van de besluiten. De mensen kunnen in september en ok tober normaal op reis gaan, aldus Europa Express. Het bedrijf stopt eind oktober als het hele program ma is afgewerkt. "We willen liever nu stoppen dan dat we daar in de nabije toekomst toe gedwongen worden", aldus de heer Groenendijk. Ging het met de vliegreizen sterk bergafwaarts, met de busreizen gaat het de Europa Express goed. Het aan tal buspassagiers steeg van 32.000 in 1973 tot ongeveer 35.000 dit Jaar. Het reisprogramma met bussen wordt volgend Jaar opnieuw uitgebreid. In het autobusbedrijf werken nu 30 De 16 mensen van de vlieg- reizensector worden overgeplaatst naar het busbedrijf. Twee grote reisorganisaties in Enge land moesten onlangs in verband met de sterk teruggelopen belangstel ling voor de vilegreizer hun faillisse ment Aanvragen. Daartoe behoorde "Courtline", een organisatie die dit Engelsen naar de verschillende kantiebestemmingen bracht. Vorige week strandden 10.000 Engelsen in Canada en de VS toen een reisbu reau op de fles ging. In Ter Aar De politie zoekt in het Aar kanaal in Ter Aar naar de kleren van de 33-jarige hooi bergbouwer W. van E., die na dagenlange verhoren heeft be kend dat hjj de 44-jarige ver pleegster Aaltje van der Plaat heeft doodgestoken. Ze wan delde vorige week zondagavond alleen langs zijn woonboot. "Ik kreeg opeens vreemde ge dachten", vertelde de man de politie. Hij pakte een mes on stapte op zijn brommer. Met het mes dwong hij de vrouw het maisveld op te gaan. On danks haar hevig verzet was Aaltje korte tijd later dood. Vermoord met zestien messte ken. PAGINA 2 Op dit opslagterrein van de oud-ijzerhandel Van Schip aan de Spoorlaan in het Alphense dorp Zwammerdam werd eind vorige week met kwalijk ge volg een aantal roestige vaten aan mootjes gesneden. Er kwamen zwaar giftige gassen vrij, die in zware concentratie zelfs dodelijk hadden kunnen zijn. Veertien personen moes ten zich onder doktersbehan deling stellen. De oud-ijzer- handelaar was net zo ge schrokken als de politie. Hij wist niets over de inhoud van de vaten, die uit het Botlek- gebied kwamen. PAGINA 7 Eddy Merckx heeft het weer gefikst. Voor de derde maal in zjjn succesvolle wielerloopbaan ging hjj zegevierend over de eindstreep bij een wereldkam pioenschap (rechts). Op de laatste kilometers liep hjj de uitlopers in en schudde hjj de concurrentie van zich af. Enith Brigitha voltooide in Wenen haar egotrip. Er werd weer stevig gevoetbald in het warme weekeinde. Al of niet voor de competitie. Enfin, heel wat sport op PAGINA'S 9—14 Heli's Angels: een zwaar ge motoriseerde vorm van vrije- tjjds-besteding. Het ziet er erg dreigend uit, maar tante Lies zegt: „Beste jongens" PAGINA 15 Kritiek-prijs Iians van Manen r Turkse soldaten hebben eind vorige week een naar de Turken zeggen massagraf van door Griekse nationale gar disten vermoorde vrouwen en kinderen, blootgelegd bij het dorpje Aloda, vlak bij Famagusta. Voor het oog van de we reldpers werd. het graf geopend.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1