Maastrichts Vrijthof moet snel herleven .HOE GROOT BLIJFT MACHT VAN HENRY KISSINGER? Baars: een te weinig beviste rover I vis I sport Karpervissen is geduldwerk. Daar kan de heer C. Teske wonend aan de Morsweg in Leiden over meepraten. Maar deze week werd dat wachten toch beloond. Vissend in de Boerenbuurt ving hij deze prachtige spiegelkarper, die zes tien pond woog en drieënzeventig centimeter lang was. De kanjer waarmee de Leidse sportvisser voor onze fotograaf poseerde zwemt als alles goed is weer vrij rond en kan weer vissersharten sneller doen kloppen. (Foto Jan Holvast) ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. ^TERDAG 24 AUGUSTUS 1974 Washington - Een veel gehoorde vraag in Washington is hoe groot de macht van de minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger zal blijven. Door de komst van Nel son Rockefeller als vice-president is j die vraag alleen maar knellender geworden. Onder president Nixon verwierf Kissinger een ongekend sterke J machtspositie. Zelfs John Foster I Dulles had, in Eisenhowers tijd, I niet zoveel persoonlijke invloed. Bij zijn benoeming verzekerde Kis singer de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen vorige herfst dat hij tegen persoonlijke di plomatie gekant was. Hij gaf duide- lijk te kennen, dat hij het grootste deel van zijn tijd in het ministerie zou 6lijten. Dat pakte anders uit. Hij reisde meer dan ooit, en de Amerikaanse buitenlandse politiek werd geheel overheerst door twee mannen: Nixon en Kissinger. Zelfs nu nog klaagt de minister van defensie dat hij niet op de hoogte is van de be sprekingen tussen Nixon en Brezjn- Jew op de laatste top in Moskou. Ruim vijf Jaar hebben Nixon en Kissinger hun geheimen angstvallig bewaard. Tegen het eind van Nixons presi dentschap werd hun relatie steeds i merkwaardiger. Nixon was, zo luid den hardnekkige geruchten, Jaloers j geworden op zijn minister van bui tenlandse zaken. En Kissinger op zijn beurt vreesde dat de president hem te zeer zou betrekken in de strijd om het behoud van het Witte Huis. Toch werd Kissingers invloed op het buitenlands beleid in die pe riode alleen maar groter, aangezien Nixon nog slechts tijd had voor zijn verdediging in de Watergate- affaire. Direct na Nixons aftreden werd aangenomen dat Kissingers ster al leen maar verder zou kunnen rij zen. Ford wist weinig van buiten landse zaken en noemde Kissinger „een zeer groot man". Vrijwel ogen blikkelijk kondigde de nieuwe presi dent bovendien aan dat tot zijn grote voldoening Kissinger op bui tenlandse zaken zou blijven. Dat eerste optimisme bij Kissingers medewerkers is verdwenen. Meivin Laird, die zeer nauwe relaties met Ford onderhoudt, is bepaald geen bewonderaar van Kissinger. En bo vendien heeft Ford met Rockefeller iemand in huis gehaald die op het gebied van de buitenlandse politiek zeker zijn eigen ideeën heeft. Laird maakte gelijk met Kissinger zijn entree in de regering-Nixon. Vier Jaar lang beheerde hij het ministe rie van defensie, en in die tijd kreeg hij zijn bedenkingen tegen Kissinger. Hoewel Kissinger hem zeker mocht, hielden hij en Nixon Laird lang niet altijd op de hoogte van wat zij deden, zeker niet inzake Vietnam. In sommige opzichten nam Laird een minder hard stand punt in dan Nixon en Kissinger. Hij wilde de oorlog soflkr laten af lopen, hij was minder gesteld op president Thieu van Zuid-Vietnam, hij verzette zich tot het allerlaatste tegen de invasie in Cambodja en voorspelde, terecht, dat die actie moeilijkheden op het thuisfront zou opleveren. Kwaad en gefrustreerd maakten Nixon en Kissinger hem ook door hem met opzet in het ongewisse te laten over het Amerikaanse beleid en door hun contact met de staf chefs zonder Laird daarin te ken- Ten aanzien van de ontspanning heeft Laird ook een duidelijk min der optimistisch 6tandpunt dan Kis singer en onlangs schreef hij: „We wachten nog op enige definitieve en hopelijk geruststellende daden en antwoorden van Moökou. Tot die tijd moeten we ons geen illusies maken over ontspanning". Dat klinkt heel anders dan „een genera tie van vrede", waarover de rege ring-Nixon zo vaak sprak. Kissinger ontleende zijn macht aan Nixons steun. Ford is echter meer eên voorstander van teamwerk, die niet op één persoon zal afgaan, al is dat Kissinger. Als Kissinger hem wijze raad geeft, zal Ford niet aar zelen Laird en ook Rockefeller om hun advies te vragen. Ook in de huidige minister van de fensie heeft Kissinger nog een mo gelijke rivaal. Net als Kissinger is James Schlesinger een oud-hoogle raar. en bepaald niet mipder intel ligent. Jarenlang heeft hij als stra tegisch analist gewerkt voor de Rand Corporation „denk-tank". Over kwesties van strategie hoeft Kissinger hem niets te leren. Net als Laird indertijd oordeelt Schle singer nu dat Kissinger te veel doet zonder hem te raadplegen. Kissinger op zjjn beurt koestert achterdocht voor Schlesinger. Naar zijn mening denkt de defensiemi nister te beperkt en te zeer volgens de Pentagon-lijnen over de ont spanning. Zelfs in het openbaar hebben de twee daarover al een meningsverschil gehad. Interessant is dan ook hoe Ford en de Senaat het geschil zullen oplos sen over de begroting van defensie. Van het begin af aan heeft Ford zich tegen schrappingen op de be groting verzet. Amerika's kracht, zo hield hij een nog niet overtuigd Congres voor, zal door niemand overtroffen worden. Koren op de molen van Schlesinger en Laird en precies de gedachte waartegen Kissinger zich nu zo te gen verzet. Volgens Kissinger be schikken de Verenigde i^aten en de Sowjet-ünie nu ieder over zo veel wapens om elkaar vele malen te kunnen vernietigen, dat het zin loos is over een vergelijking van militaire kracht te praten. Algemeen leiden de ontwikkelingen van de laatste tijd wel tot de ver onderstelling, dat Kissingers macht nooit meer zo groot zal zijn als on der Nixon. Observer-dienst PAGINA 17 .O. >L) - Doorr |anny Pöley Maastricht - Wanneer noorderlln- fcn 'opstijgen' naar het heuvelach- iige zuiden des lands, belanden ze reelal ook in Limburgs hoofdstad, jelegen in het nevelige Maasdal. Maastricht: onnederlands, bruisend, losjes en bevolkt door gezellige, sen- imentele chauvinisten. Dat is de ndruk die de randstedeling krijgt )p de terrassen van het Vrijthof, f iet hart van de stad. f Cen fervente aanhanger van 'ons f iller Vrijthof', breeduit in een rie- f en stoel op een terras gezeten, ver- f elt over wat eens het mooiste plein f 'an Europa genoemd werd. J 'Een paar jaar geleden stonden J lier nog prachtige eeuwenoude lin- lebomen, waar oude mannen de iele dag onder zaten op de bankjes, urkend aan een pijp of sabbelend up pruimtabak. En kijk nu eens. Iet lijkt wel een stortplaats van de ïoogovens". «Er kwamen veel te veel auto's in de binnenstad. Vooral in het weekeinde. Het Vrijthof werd w dan een glimmend blikken meer. De gemeente besloot er wat aan te idoen en de stad onderging een hart operatie. De majestueuze groene reuzen werden geveld en het plein {werd opengebroken om er een par» Ikeergarage van twee verdiepingen tonder te bouwen. In 1972 kwam de lenorme parkeerkelder, die 520 au to's opslokt, klaar. Het fameuze stukje Maastricht Iheeft hierdoor helaas haar allure i verloren. Wat overbleef is een uit- jgestrekte grindvlakte, die nauwelijks uitdaagt tot een oversteek naar de stoere Romaanse Sint Servaas, de katholieke hoofdkerk, van de stad, en de sierlijker, in Gotische stijl gebouwde, protestante Sint Jan, met er tussen de Sint Servaasfontein, een schepping van CH.Vos. Het roemruchte Vrijthof wordt nu omzoomd door nog erg schriele, pas tien jaar oude platanen. Maar het plein, waar zich in de loop der eeu wen zo veel afspeelde moet herle ven. Daar zijn de Maastrichtenaren het over eens. Dr.Ch.Thewissen, een Maastrichtse historicus heeft enkele jaren gele den de geschiedenis van het Vrijt hof te boek gesteld. Het zou in vroeger tijden een moerassig stuk land zijn geweest, waar het riviertje de Jeker doorstroomde. Het was een waardeloos en niet te bebouwen stuk grond. Later werd het een be grip en men heeft het nooit als bouwterrein gebruikt. Bloedige tone len hebben zich afgespeeld op de open plek in de stad. Naast de per- roen, een gerechtststeen, waarbij in het verleden recht werd gesproken en waarvan nu een moderne versie op de grin der ij staat- een kolom, rustend op een aantal leeuwen, met een pijnappel en een kruis er op - werd in 1408 de burgemeester van Luik onthoofd en gevierendeeld. Tijdens de Spaanse bezetting wer den er vijf paiters het schavot op gejaagd. Het was niet allemaal ellende op het Vrijthof, er is <*>k uitgelaten feest gevierd. Het carnaval wordt er ieder Jaar ingeschoten met elf ka nonssalvo's en het symbool Het Mooswief bengéit ér dan drie dagen aan een vlaggemast. Vaak zijn er openluchtspelen opgevoerd. Waarom heet het plein Vrijthof? Historici hebben hier al jaren hef tig over gediscussieerd. Dr. Thewis- sen waagt zich in zijn boekje "Ons aller Vrijthof" ook aan een verkla ring. Hij gelooft niet dat de naam een verbastering is van KriJthof, een plaats waar ridders tegen el kaar in het krijt treden, aangezien de kerkelijke eigenaren van het stuk grond niet als erg vechtlustig bekend stonden. De verklaring dat de naam is afgeleid van het Duitse Friedhof(kerkhof) is aannemelijker omdat bij de afgravingen voor de bouw van de onderaardse garage veel skeletten zijn gevonden. Tijdens de zomerse zondagochten den schallen de klanken van de Limburgse harmonieën nu weer uit de muziektent op de kiezelstenen, terwijl de zwierige Maastrichter deernen langs de overvolle terrassen flaneren, en monniken en nonnen keuvelend door de menigte gaan. Alleen het café 'In de ouden Vogel Struys' op de hoek heeft geen bui tenzitje. Het is de oudste kroeg van de stad, waar exotische leerlingen van de Jan van Eyk academie en de toneelschool broederlijk een pils je vatten met hardwerkende veerti gers en stokoude Maastrichtenaren. Langs de wanden hangen de door Frans Vos getekende portretten van overleden klanten. De bestuurderen der stad zijn ook oprecht betrokken bij het wel en wee van het Vrijthof. Zij schreven een prijsvraag uit. Vijfenveertig in zendingen vormden de rijke oogst. De fantasie van veel zuidelingen met technische ondergronden sloeg op hol. Er kwamen veel ontwerpen met een Disneyland-achtig karakter. Uiteindelijk is het plan van het team-Boosten uitgekozen en de eer ste twee fasen van het project zijn thans uitgevoerd. Het gaat niet zo snel, maar de bomen die het tuinarchitectenburo Snelder uit Eys had uitgezocht, omdat ze goed tegen uitlaatgassen kunnen, staan er al. De goten die er voor moeten zorgen dat het snel van het hellen de plein afstromende regenwater niet in de café's spoelt, zijn ook ge reed. Men begint binnenkort met het aanbrengen van de verlichting. Ver plaatsbare schijnwerpers zullen de twee kerken en de Hoofdwacht, in hun lichtbundels vangen, vangen. Vervolgens is de bestrating aan de beurt. De beeldhouwer Frans Gast heeft hiervoor wat ideeën uitge werkt. Het is de bedoeling dat er een aantal bronzen plakkettes mid den op het plein komen te liggen, waarin allerlei opzienbarende zuide lijke gebeurtenissen gegraveerd kunnen worden. Er komen wandel paden onder de kersverse bomen en op het hele plein fijnkorrelig geel grond. Langs de kant zullen perma nent marktkraampjes opgesteld worden. De jeugd van Maastricht draagt het Vrijthof een warm hart toe. Allerlei milieuverbeterings-acties starten op het plein. Zo zijn er iedere zaterdag witkarren te huur. Het Vrijthof moet het milde hart van hun leefbare, vriendelijk metro pooltje worden. In Maastricht leeft het besef dat de binnenstad voor alles een gezellige ontmoetingsplaats voor de inwoners en bezoekers be hoort te zijn: niet elke Nederlandse stad denkt er zo over, helaas. Voor de allergrootste exempla ren geef ik de voorkeur aan klei ne visjes. Voorntjes van een cen timeter of vier tot acht oefenen een onweerstaanbare aantrek kingskracht uit op die baarzen dlife zo groot zijin gewonden dat ze niet meer in een school meezwem- men maar een solitair bestaan leiden. Voor het vangen van een prooi nemen ze dan de taktiek van de snoek over. Geen langdu rig gejaag achter een prooivisje aan, maar een kort rush vanuit een goed gekozen schuilplaats. Tot zover de baars: een vol gende keer komt het baarsvissen met de spinhengel aan bod. Een vis wij ze d&e zo mogelijk nog gro tere kansen biedt op het vangen van veel baars. Een van de mooiste vissen, die er in ons water rondzwemt is zon der enige twijfel de baars. Prach tig getekend met zijn overlangs lopende zwarte strepen en oranje tot fel rood gekleurde vinnen. Je zou dus mogen verwachten, dat de belangstelling voor deze vis soort bijzonder groot is, mede ge zien het feit dat de baars niet moeilijk te vangen is. Toch wordt er in onze omgeving slechts wei nig aandacht besteed aan de ge streepte rover. Je hoort tenminste maar zelden een hengelaar zeggen dat hij van daag "eens lekker op de baars zal gaan vissen". Nee, baarsvissers in deze regio moet Je zoeken als 'n soeld in een hooiberg. Vreemd eigenlijk, als Je bedenkt dat he- veertig kilometer verderop de melsbreed gemeten nauwelijks baars met heel andere ogen wordt bekeken. In Amsterdam en wijde omtrek bestaat er namelijk wel grote interesse voor deze vissoort. Er worden viswedstrijden geor ganiseerd, waarbij alleen de ge vangen baarzen en baarsjes ge teld worden en er bestaan zelfs visclubs die zich uitsluitend op t baarsvissen hebben toegelegd. Zitten deze hengelaars langs de waterkant, dan kan het gebeuren dat ze In een paar uur enkele tientallen baarzen uit het water halen. De totale vangst van zo'n viscollege omvat vaak enkele hon derden exemplaren. Zou de oorzaak zijn, dat er ln de hoofdstad van ons land en wij de omtrek meer baars te vinden is, dan wordt het tijd dat de za ken veranderen, want de laatste jaren is er een verheugende ver betering in de baarss tand in deze omgeving opgetreden. In waiter waar enkele jaren geleden nog slechts zelden een baarsje gevan gen werd, zwemmen nu grote scholen rond, die de komende maanden weer hun honger zullen stillen met alle mogelijke en on mogelijke aassoorten. Op de plas sen en meren in het nog reste rende "groene hart van Holland" zwemmen kanjers van baarzen rond. En dan denk ik aan exem plaren van zo'n 42 tot 50 centi meter. Het aantrekkelijke van deze vissoort is dat er een grote moge lijkheid tot variatie is bij het vissen op de baars. Zowel de vaste als de spinhengel komen daar voor in aanmerking. Laten we eens met de eerste beginnen, 'n Overtuiging, die bij nogal wat vis sers vastgeroest zit, is dat Je voor het baarsvissen een speciaal tuig nodig hebt. En dan komen uit tackleboxen, zitmanden en opbergdozen tuigen tevoorschijn, waarvan Je het bestaan niet meer voor mogelijk had gehou den. Lijnen, die gebruikt zou den kunnen worden om de reuze tanker "Metula" vlot te trekken, haken om een varken aan op te hangen en pennen die als bakens De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAABLEMMEBSTB. U. tel. 24020 ln zee niet zouden misstaan. En of het alemaal nog niet genoeg zijn op de lijn ook nog enkele rood-witte balletjes geschoven om duidelijk te maken voor de visser waar de baars met het aas naar toe zwemt. Voor historisch ma teriaal dat we zo snel mogelijk moeten vergeten, want baarsvis sen met de vaste hengel gaat even goed met een simpel en licht pennetje, waarmee we ook op de voorn vissen. Het hoeft allemaal niet zo zwaar te zijn en ook met het nylon kunt u volstaan met *n dikte van 18 tot 20 honderdste. Een en ander is natuurlijk wel af hankelijk van de plaats waar u vist. Dat laatste brengt me bij de favoriete plekken van de baars. En die zullen voor vele sportvissers geen geheim zijn. De baars is een liefhebber van waterplanten en is daar dan ook vaak in de buurt te vinden. Vlak onder kruikebladen op korte afstand van rietvelden of tussen bodembegroeiing. Ver der heeft hij voorkeur voor hou ten schoeiingen, brugpijlers, meer palen en in het bijzonder voor kruisingen en hoeken van viswa ter. Daar liggen de vaak grote scholen baars te wachten op pas serende visjes, waarop massaal jacht wordt gemaakt. Ik ben op een grote plas waar ik geregeld vis, al verschillende mailen getuige geweest van zo'n massale jacht. Het is indrukwek kend om te zien hoe verbeten de hongerige baarzen achter de klei ne visjes aanzwemmen. Visjes die in hun doodsangst soms ver boven de waterspiegel uitspringen om maar bonten helt bereik van de ka ken van de rovers te blijven. In die gevallen waarover ik nu spreek ging het om scholen van zéker enkeüe honderden exempla ren. Op een gegeven ogenblik zat ik met mijn roeiboot rondom in de baarzen, die zich niets schenen aan te trekken van mijn aanwe zigheid. De ogen waren uit sluitend gericht op de visjes. De rugvinnen zag Je herhaaldelijk aan de oppervlakte verechijnen en het gehap en gesap was niet van de lucht. Ik was er zo door ge boeid dat ik vergat te vissen. Zoals ik al zei zijn de vismoge- Kjkheden legio. Dat geldt bij voorbeeld voor het te gebruiken aas. Het met meest favoriete aas voor de vaste hengel blijft als het om exemplaren zo tussen de 5 en 30 centimeter gaat de worm. En dan moet u eens niet, zoals ik zo vaak zie doen, de worm hele maal op de haak rijgen. Steek de haak twee, hooguit driemaal dwars door het lichaam zodat het aas wat bewegingsruimte heeft. Een kronkelend exemplaar heeft veel meer aantrekkingskracht dan eentje, die door de aanwezigheid van een stuk staal in zijn binnen ste maar één stand kan innemen. Voor de kleinere en middelgrote exemplaren komt zeker ook de made in aanmerking. Drie ma den op een haakje gestoken is zeer aantrekkelijk en soms is één made al voldoende om leuke suc cessen te boeken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17