RUSSEN WILLEN CYPRUS- OVERLEG Op Zeerechtconferentie is vrijwel niets bereikt Tegenstellingen spitsen zich verder toe PORTUGEZEN KREGEN AANBOD ARABIEREN Op bevolkingsconferentie in Boekarest Brigade des Doods in Brazilië weer actief VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 PAGINA 9 MOSKOU De Russische regeling heeft gisteren aange drongen op het bijeenroepen van een internationale confe rentie, die een oplossing voor de kwestie Cyprus moet vin den. De conferentie zou moeten worden bijgewoond door de leden van de Veiligheidsraad en Griekenland, Turkije en Cyprus. Door Jan Kees Kokke BOEKAREST .Alle pessimis tische voorspellingen over de groei van de wereldbevolking zijn onge grond. De toekomst voor de mens ziet er zonder meer stralend uit". Dit is de visie van de Volksrepu bliek China hier op de wereldbe volkingsconferentie in Boekarest. China heeft dan ook als eerste natie op deze conferentie het zo genaamde actieplan van de Ver enigde Naties verworpen. Dit we- reldbevolkings actieplan is een blauwdruk, waarin een verminde ring wordt beoogd van het huidige groeipercentage van de wereldbe volking met 2 procent per jaar. Als hierin geen verandering komt, dan zal de wereldbevolking over 35 jaar zijn verdubbeld. „Wij vinden de bevolkingsgroei in de derde wereld helemaal niet zo slecht. Integendeel. Wij zijn er een voorstander van", aldus Hoe- ang Sju-tse, vice-minister voor gezondheid van China tijdens de algemene debatten hier. De Volkrepubliek China 's wereld grootste natie met ruim 800 miljoen inwoners is de me ning toegedaan dat een grote be volking in de derde wereld be langrijk is voor de strijd tegen het imperialisme. Werkloosheid en ar moede zijn niet het gevolg van de overbevolking, maar ze worden veroorzaakt door imperialistische agressie en uitbuiting, vooral door de super-mogendheden. die hier voor het meest verantwoordelijk zijn, zo zeggen de Chinese afge vaardigden. China's geboorteplanning be staat niet slechts uit geboortecon trole. vertelde een Chinese afge vaardigde. In dichtbevolkte stre ken worden de mensen aangemoe digd pas op latere leeftijd te trou wen. Bovendien tracht men het aantal geboortes af te remmen. Maar in streken, die minder dicht bevolkt zijn, worden maatregelen genomen om de bevolkingsgroei te stimuleren. Bovendien is de po sitie van de vrouw sinds de revo lutie sterk verbeterd. „Wij geloven", zeggen de Chine zen hier in Boekarest, „dat de landen van de derde wereld grote mogelijkheden hebben om zich te ontwikkelen, als zij hun land on afhankelijk en met zelfvertrouwen opbouwen". Overigens heeft men internatio naal grote bewondering voor de manier, waarop China zijn bevol kingspolitiek voert. In sommige streken is het geboortecijfer terug gebracht tot 5 per duizend. China legt hier in zijn toespra ken sterk de nadruk op solidari teit met de ontwikkelingslanden. Men verwacht hier echter niet dat China voorstellen zal indienen tot wijziging van 't wereldbevolkings actieplan. Slechts uit de redevoe ringen van de Chinezen kan men opmaken, welke houding dit land inneemt. Duidelijk is hier in Boekarest zo langzamerhand wel geworden dat de politieke tegenstellingen over de groei van de wereldbevol king en wat eraan gedaan moet worden, zich verscherpen. Kort voor de Chineze verklaring had de Franse delegatie ook al kritiek geuit op het actieplan. Het zou te pessimistisch zijn. Ook Peru en Argentinië hebben zich duidelijk tegen het VN-plan uitgesproken. Argentinië diende niet minder dan 68 amendementen tegen het plan in. Brazilië en Rusland heb ben inmiddels te kennen gegeven hier sympathiek tegenover te staan. Andere landen, zoals Ame rika, Canada, Indonesië, Iran, In dia, West-Duitsland, Zweden en ook Nederland hebben zich voor standers getoond van het actie plan, dat hier in Boekarest door de leden van de Verenigde Naties moet worden aangenomen. De Amerikaanse vertegenwoor diger Weinberger zal zijn regering zelfs voorstellen extra geld be schikbaar te stellen om het plan te kunnen verwezenlijken. Iran heeft 2»juist toegezegd meer geld aan het VN-fonds voor bevol kingsactiviteiten te zullen geven. Overigens nemen noch Rusland, noch de Verenigde Staten op deze bevolkingsconferentie een extreme houding aan. Vooral Amerika ont wijkt de polarisatie en voert een politiek van voorzichtig manoe- vreren. Nederlandse waarnemers geloven niet dat het actieplan tot nu toe ernstig in gevaar is ge bracht. Vrijwel alle landen gaan er toch van uit, dat dit de basis moet vormen. Er wordt niets weg gestreept van wat er in het plan staat. Wel worden er veel amen dementen aan toegevoegd. Inmiddels is de schaduw van de wereld voedsel-crisis over dit be volkingscongres gevallen. Roy Jackson, vertegenwoordiger van de Voedsel- en Landbouw Organi- tie (FAO) waarschuwde dat het voedseltekort in de wereld zal toe nemen. en Lester Brown van de Amerikaanse Overzeese Ontwik- kelingsraad, berekende hier dat de voedselproduktie dit Jaar lager zal zijn dan in 1973. Golf van moorden Duizenden militairen en politiemannen zoeken met politiehonden, helikopters en verkennings vliegtuigen naar de 19 IRA-mannen die zondag met behulp van gelignietstaven uit de gevangenis van Portlaoise ontsnapten. Zes van de voortvluchtige leden braken gisteren door ebn cordon van leger en politie en gingen er in een gestolen auto vandoor. Op de foto: militairen doorzoeken de bossen in de omgeving van de gevangenis. De bestaande garantie-regeling vla den de Russen van weinig waarde meer na de staatsgreep en de Turkse Invasie. „De kwestie Cyprus kan niet worden opgelost met behulp van mi litaire macht of door middel van een poUtiek dictaat aan deze souvereine staat", aldus de Russische verklaring. Politieke waarnemers in Moskou I betwijfelen of Ankara zal instemmen met de door de Sowjet-Unie voor gestelde conferentie daar een van de belangrijkste doelen van het Rus sische voorstel ongetwijfeld is te voorkomen dat de Turkse zone op Cyprus een permanent karakter zal krijgen. Ook de Griekse regering zal niet zonder meer akkoord gaan met de voorgestelde conferentie, maar als hierdoor Turkije sterk onder druk wordt gezet de troepen van het eiland terug te trekken dan zal men in Athene wel van gedachten veran deren, aldus deze politieke waarne mers. Zij wijzen er overigens op dat de Ver. Staten en Groot-Britt&nnië vastbesloten zijn de kwestie-Cyprus j op te lossen zonder de hulp van de Sowjet-Unie. In Londense diplomatieke kringen I was men donderdagavond van me- I ning dat de Britse regering zich niet bij voorbaat al zal verzetten tegen de door Moskou voorgestelde grote in ternationale conferentie over Cyprus. Hoewel Londen met steun van Wash ington de diplomatieke pogingen tot hervatting van de Geneefse confe rentie zal voortzetten, wil men an dere vredesinitiatieven zeer zeker niet uitsluiten. President Glafkos Clerides van Cy prus vertrekt vandaag voor bespre kingen over de kwestie-Cyprus naar Athene. Of hR eerst nog een ontmoe- ting zal hebben met de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denk tas J, staat nog niet vast. Clerides zei gis teren. dat hU bereid is zijn oude 1 schoolvriend Denktasj te ontmoeten ,.op elk ogenblik dat het deze schikt". I Clerides wordt morgen in Nicosia terug verwacht. WASHINGTON Het Ameri kaanse hof van beroep heeft gis teren de mening uitgesproken, dat een uitstal van een week of drie vier van het begin van het "Watergate- doofpotproces" gewenst is, maar i heeft de definitieve beslissing over t tijdstip overgelaten aan de rechter, die het proces zal lelden, t.w. de ar- 1 rondissementsrechter John Sirica. Sirica weigerde maandag het aan- j vankelilk vastgestelde tijdstip 9 september te wijzigen. De advoca ten vaa verscheidene verdachten en ook de Watergate-aanklager, Leon Jaworski, tekenden beroep aan tegen I de beslissing van Sirica. I Het proces zal worden gevoerd te gen zes voormalige medewerkers van ex-president Nixon, onder wie Ehr- Uchman en Haideman en de voorma lige Ametikaanse minister van Jus titie John MitehelL WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren meegedeeld te beschikken over een "onafhanke lijk, officieel rapport" waarin van Arabische zijde Portugal wordt voor gesteld te weigeren Amerika toestem ming te geven zijn luchtmachtbasis op de Azoren te handhaven. In ruil daarvoor zou men 400 miljoen dollar krijgen. Maar, zei de woordvoerder Ro bert Anderson, Portugal was daar over nog niet benaderd "en wij wach ten op meer nieuws van onze ambas sade te Lissabon". Welk Arabische land of landen 't hier betrof wilde hij niet meedelen. De anderhandelingen over het ver- Morgen komt ook VN-secretaris- generaal Waldheim op Cyprus aan. Gistermiddag arriveerde hy onver wacht in Genève. In Nicosia wil Waldheim praten met Clerides en Denktasj. De Cyprische regering heeft glstereh het luchtruim boven het eiland weer voor alle burger- luchtverkeer vrijgegeven. Het zal nog wel enige tijd duren voordat de in ternationale luchthaven van Nicosia wordt heropend want de landings banen zijn door de Jongste gevechten nog onbruikbaar. Inmiddels zijn de 550 Zweedse militairen van de VN- vredesmacht in Famagusta vrijwel geheel van de buitenwereld afgesne den. De Turkse commandant in dezo havenstad aan de oostkust van Cy prus had dinsdag om hun terugtrek king gevraagd. Volgens een VN- woordvoerder in Nicosia maken de Turken de bevoorrading van de Zweedse militairen zo goed als mo gelijk. Een woordvoerder van het plaatse lijke Turks-Cyprische bestuur zei dat de Zweden beter toezicht konden houden op de Griekse en Turkse li nies dan de hele dag in de zon te zitten. Een Turkse officier heeft de VN-militairen beschuldigd van het plunderen van door de Griekse Cy prioten in de steek gelaten winkels. Ook op andere plaatsen in het door Turken bezette deel van Cyprus on dervinden militairen van de VN- vredesmacht moeilijkheden. Waar nemers in Nicosia zien hierin een poging de sterkte van de VN-vredes macht in dit gebied te verminderen. Op geheel Cyprus bevinden zich 4372 VN-militairen. Secretaris-generaal Waldheim verklaarde woensdag in Tunis dit aantal nog te willen uit breiden om gewelddaden en wreed heden beter te kunnen tegengaan. In diplomatieke kringen in Ankara is gisteren vernomen dat men daar de hoop op een hervatting van de conferentie van Genève groter vindt warden. De Amerikaanse ambassa deur in Turkije, William Macombre, zei dat de pogingen de conferentie te doen hervatten zich in positieve zin ontwikkelen. De Turkse premier Bulent Ectvlt zei gisteren dat als de Grieken en de Griekse Cyprioten blijven weigeren naar de Geneefse conferentie taf el terug te keren dat voor hun eigen verantwoording is. In Ankara heeft een aantal ministers samen met ho ge ambtenaren plannen opgesteld vöbr de economische ontwikkeling van het door Turken bezette deel van Cyprus. In de eerste plaats zal er aandacht worden geschonken aan een spoedig herstel van de land bouw, de veestapel, de verbindingen en de elektriciiteits- en drinkwater voorziening. Het ministeriële comité van de Raad van Europa heeft donderdag in Straatsburg besloten een oproep op de 17 lid-staten te doen op ruime schaal hulp te verlenen aan de vluchtelingen op Cyprus, zowel in het Griekse als het Turkse deel van het eiland. Elke regering zal worden gevraagd om in afwachting van een hulpprogramma dat zal worden op gesteld door de bijzondere vertegen woordiger voor de vluchtelingen van de Raad, de Fransman Pierre Schnei- ter, voorlopige vast individuele hulp te bieden. lengen van de verhuur van de basis, die van vitaal belang was geweest voor Israël tijdens de Amerikaanse luchtbrug in de oktoberoorlog, be ginnen in Washington op 3 septem ber. Gevraag of de VS "passief blijft" gezien dat Arabische voorstel ant woordde Anderson slechts "Ja". De Portugese regering heeft giste ren geweigerd commentaar tegeven. De Amerikaanse ambassade te Lis sabon wilde ook geen vragen over deze zaak beantwoorden alhoewel be kend was dat zij over een "arablsch aanbod" enige tijd geleden was in gelicht. Van welingelichte zijde is verno men dat het aanbod twee weken ge leden was gedaan door Saoedi-Ara- Caracas De verklaring waarmee volgen 1e week de VN-Zeerechtcon- ferentie in Caracas zal worden be sloten zal „objectief en niet contro versieel" zijn, zo heeft conferentie voorzitter Amerasinghe verklaard. Het kooit neer op een erkenning dat de conferentie grotendeels is mislukt. In plaats van een conventie voor de zee maar daar durfde eigenlijk bij het begin al niemand echt op te hopen zal er een slotverklaring komen die waarnemers nu al een „balans van alle meningsverschillen" Op vrRwel geen enkel punt is echte overeenstemming bereikt. Slechts het instellen van territoriale wate ren tot twaalf mijl uit de kust heeft orede instemming. Weliswaar bië. De 400 miljoen dollar waarover werd gesproken "kon worden ver hoogd" en de Arabieren zouden be reid zijn elk bod van de VS te evena- Het recht om de basis te Lajes te mogen gebruiken was in 1972 door Portugal met twee Jaar verlengd. Washington zou hiervoor 400 mil joen dollar betalen. Officieel liep de "huur" af op 4 au gustus maar deze gaat automatisch xdoor als geen der partijen laat we ten deze op te willen zeggen. Portugal onderhoudt geen diplo matieke betrekkingen met Israël of met de Arabische landen, maar de nieuwe regering zou voornemens zijn die betrekkingen met deze laat ste te willen gaan aanknopen. bestaat ei ook een grote aanhang voor het van eei a „economische zone" ter breedte v an tweehonderd mijl, maa x dit zou schjjn-overe en- stemming genoemd kunnen worden. Want ovei - wat die zone precies in moet houden verschillen de inzichten vaak hemelsbreed. De grote vraag is welke rechten kuststaten aan de zone kunnen ontlenen: voorkeurs rechten af totale heerschappij. De meningvorschillen zijn terug te voe ren op het verdedigen van nationale belangen. De grote zeevarende naties, en met name de supermachten VS en USSR, willen niet dat zones van 200 mijl hun wereldvloten in hun bewegingsvrijheid beperken. Ameri ka heelt laten weten nimmer een conventie te kunnen ondertekenen, waarin de vrije doorvaart door zee straten 'nclusief de passage van on derzeeërs onder het oppervlak en van vliegtuigen erboven, niet duide lijk gestipuleerd wordt. Landen met grote vissrsvloten voe len zich bedreigd door eventuele ex clusieve rechten van kuststaten in de economische zone. Net als de eerder gehouden VN- grondstoffenconferentie zijn ook in Caracas weer duidelijk de tegenstel lingen tussen rijk en arm bovenge komen. De geïndustrialiseerde lan den ve-dedigen in Caracas hun reeds verworven voorsprong bij het exploiteren van de ongekende rijk- Arsène Lupin Guy baron de Rothschild heeft gisteren in Parijs gezegd, dat de gladde misdadiger die een aantal safeloketten ta een bij kantoor van de bank van de familie De Rothschild heeft leeggehaald, daarbij geholpen moet zijn 'van bin nenuit'. De door de zon gebronsde, correct geklede man die naar schat ting tussen de 35 en 40 jaar oud was. en die men in Parijs al 'Arséne Lupin de tweede' noemt, heeft ten minste acht van de 115 safeloketten leeggehaald en daarbij duplicaatsleu tels gebruikt die de bank in voor raad heeft voor cliënten de hunne hadden vergeten. Zijn buit beloopt tussen de 2 en 4 miljoen gulden. dommen van de zee tegen de eisen van de minder ontwikkelde landen die nu ook wel eens een graantje willen meepikken van de rijkdom men die ze nu nog vaak vlak voor hun eigen kust hun neus voorbij zien gain. Even weinig overeenstemming be staat o"er de vraag wie de rijkdom men on Ier de internationale wate ren toekomen. De ge ndustrialiseerde landen be schikken over steeds betere techni sche middelen die bodemschatten naar zich toe te halen Vandaar dat de groep van ongeveer honderd ontwikkelingslanden er op staat dat deze „gemeenschappelijke erfenis van de mensheid" door de instelling van een internationaal gezagsorgaan moet worden beheerd Een orgaan met zeer brede bevoegdheid dat het laatste woord heeft bij de vraag wie, wat, waar mag ontginnen. Door RIO DE JANEIRO In Brazilië is de 'esquidrao da Morte', de Brigade des Doods, sinds kort weer actief na enkele maanden lang niets van zich te hebbe i laten horen. Een golf van moorden in Rio de Ja neiro en omgeving wijst erop dat de brigade opnieuw bezig is misdadigers uit te scnakelen. De macabere illegale beweging heeft m de* afgelopen acht Jaar naar schattin? meer dan tweeduizend klei ne misdadigers 'geëxecuteerd* Zij bestaat uit politiefunctionarissen die in hun vrije tijd het recht in eigen hand ne/ren. Na de bestraffing van politieman nen die schuldig waren bevonden aan door de brigade gepleegde moor den en \eroordeling van deze aotivi- telten door de publieke opinie is de brigade gestopt met de publiciteit die zij aan haar daden gaf. Er wordt niet meer anoniem opge beld met de mededeling dat er weer een lijk van iemand uit de onderwe reld op een aangegeven plaats ligt. Ook vüilt men niet meer de bij deze lijken achtergelaten briefJes met het daarop getekende doodshoofd met ge kruiste beenderen en zinnen als 'ik val niet langer politiemensen aan', 'ik molesteerde kinderen' of 'ik han delde 'n drugs'. Nog steeds worden echter in de vroege -chtenduren lijken gevonden die onmiskenbaar de tekenen van de brigade vertonen, zoals de sporen van handboeien, door sigaretten ver oorzaakte brandwonden, kogelwon- den over het hele lichaam en het on vermijdelijke nekschot. De brigade kwam weer in het nieuws toen de politie eind vorige maand vijf lijken in een gestolen auto ontdekte. De slachtoffers waren met kogels doorzeefd. Sommige kranten schreven dat het een oorlog tussen benden betrof, maar in poli tiekringen was men ervan overtiRgd dat de brigade des doods opnieuw had toegeslagen. De vermoorden werden gezocht voor roofovervallen. Vier weken later vond men twee lijken. Zij waren eveneens met kogels doorzeefd en hadden beide een nek schot. Volgens de politie was een van de slachtoffers een drugshandelaar, die een maand eerder een politieman in een been had geschoten. Op dezelfde dag waren twee 17-Ja- Jarige Jongens in een buitenwijk van Rio tegm een muur gezet en met automaitasche wapens geëxecuteerd door drie politiemannen die, volgens ooggetuigen, na hun daad in hun pa- trouillewigen stapten en rustig weg- reden. gezamenlijke ondernemingen en hulp bij opleiding van eigen men sen, willen de ontwikkelingslanden ook deelnemen aan die ontginning Kenelijk overtuigd van de gedeel telijke mislukking van deze derde Zeerechtconferentie, maar ook van de noodzaak dat er op den duur toch iets geregeld dient te worden zijn de deelnemers alvast maar be gonnen na te denken over de vol gende. Die is nu voorzien tussen 1 juli en 15 september volgend jaar in Wenen of Genève, maar er zijn al stemmen opgegaan om die datum te vervroegen. Die haast is mogelijk te verklaren uit de vrees dat een uitblijven van regelingen leden er toe zal verlei den eenzijdig economische zones en/of territoriale wateren voor hun kusten in te stéllen en dat zou het einde van het overleg beteke nen. De kennelijk hernieuwde activiteit van de brigade des doods valt samen met een periode van groeiende mis dadigheid in Brazilië. De journalist Adriano Barbosa, die een boek over de brigade heeft ge schreven, zegt dat de organisatie in 1958 door generaal Amaurl Kruel is opgerient. Een van haar beruchtste leden was Joao Coelho, een voormalige politie man, die bekend stond 'als de 'kaar- senbranrter' omdat hij bij zijn slacht offers brandende kaarsen achterliet uit vrees dat de kwade geest van de dode wrvik zou nemen. Coelho liep tegen de lamp toen een van zijn slachtoffers een executie door twaalf kogels overleefde en de autoriteiten vertelde wie de dader was. Voordat de strafzaak tegen hem zou beginnen overleed Coelho echter aan hartaanval. t In aanwezigheid van zijn echtgenote en een aantal dames van het Congres heeft de Ameri kaanse president Ford een proclamatie ondertekendo waarbij maandag tot "Dag van gelijke rechten voor de vrouwwordt uitgeroepen Hof van beroep Av il uitstel van Watergate-proces Yoor afkopen van YS-basis

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9