wmim i "Mijn moeder is getrouwd en toch huilt ze vaak" Hermien verfrommelt alle roddel over Gert lees de nieuwe Vele valhelmen deugen (ondanks iN L-keur) niet HUISMOEDER (35) BEKOCHT PUBERLIEFDE MET DOOD Onderzoek ANWB en Consumentenbond Verdachte 'moordzaak Ter Aar blijft in irrest Afdoende bescherming tegen kindermoord bestaat helaas niet to. jaar of zeven zijn. dan kunnen ze eventueel in groepjes met elkaar de straat op". IJDAG 23 AUGUBTUS 1974 DEN HAAG Negentien van de twintig merken valhelmen ïn de prijsklasse tot hon derd gulden, die in Nederland zijn goedgekeurd met het zogeheten NL-keur, voldoen niiiet aan de eisen, die aan dit keur zijn gesteld. Dat blijkt uit een onderzoek vam dfe ANWB en de Consumentenbond naar de deugdelijkheid van bromfietshelmen. TER AAR De 33-jarige hooi- erg-bouwer W. van E. uit Ter Aar lijft in arrest in verband met het naerzoek naar de moord op de 44- irige verpleegster Aaltje van der i 'laat. Volgens de rijkspolitie zijn de anwfjzingen tegen de man iets ster- er geworden. De hooibergbouwer h'tkent dat hij iets met de moord te laken heeft. Zijn alibi voor zondag- vond, toen de moord werd gepleegd, lijkt echter niet te kloppen. Andere arrestaties zijn in deze zaak iet verricht. Donderdagmiddag is in F 'ieuwveen het stoffelijk overschot an de verpleegster ter aarde besteld. ran E. is vandaag voorgeleid voor de meter van Justitie. De afwijkingen waren zo groot, dat niet van toevallige omstandigheden spake kan zijn. Behalve op schok- dempingseigenschappen lieten di verse helmen het ook op de sterkte van de kinbandbevestiging afweten. Minister Avil een andere voorzitter bij de NOS DEN HAAG Minister Van Doorn wil een andere voorzitter van de NOS per 1 Januari 1975. Hy heeft de hui dige voorzitter, de heer E. A. Schüt- tenhelm per brief aan diens uit spraak herinnerd, dat hij bereid is per diie datum af te treden. Als mo gelijke opvolger van de heer Schüt- tenhelm wordt de vroegere VPRO- voorzitter prof. dr. S. J. Doorman genoemd in omroepkringen. Prof. Doorman is hoogleraar aan de TH Delft. De enige helm, die aan alle door de overheid gestelde eisen voldeed, was een „integraalhelm". Die ziet er ech ter uit als een ruimtevaarthelm en niet iedereen zal zich daarin op zijn gemak voelen. Behalve naar de eigenschappen, die direkt met de veiligheid bij een ongeluk te maken hebben, keken de ANWB en de Consumentenbond ook naar bijkomende veiligheidsaspecten. Zo werd de minder goede waarneem baarheid van geluidssignalen door het dragen van een helm gemeten, ter wijl ook het draagcomfort, het op en afzetten en de geschiktheid voor brildragers werden beoordeeld. De beide organisaties wijzen er echter op, dat het dragen van welke helm dan ook, altijd nog beter is dan het rijden zonder helm. Veilig Ver keer Nederland heeft inmiddels zijn ernstige verontrusting over de resul taten van 't onderzoek uitgesproken. VVN verzoekt de minister van Ver keer en Waterstaat in een telegram terstond maatregelen te nemen. Minister Wester terp deelt die ver ontrusting. Hij heeft de directeur van de rijksdienst voor het wegverkeer onmiddellijk opgedragen met spoed een herkeuring uit te laten voeren van goedgekeurde bromfietshelmen die al in de handel zijn. De minister zal zich op korte ter mijn beraden of de maatregel, die het dragen van goedgekeurde soorten bromfietshelmen per 1 november ver plicht stelt, ongewijzigd gehandhaafd kan warden. Kinderarts Wolters: De tragische gebeurtenissen rond Helène Izaak enkele weken geleden en nu Carolientje Pessers hebben in ons land een stroom van reacties ontketend. Al bestaat er tussen de moti vatie van de beide moordenaars een groot verschil, het is de plotselinge confrontatie met gewelddaden tegen weerloze kinderen, die het onderwerp kindermoord tot een dagelijks gesprekthema, ook in de media en de pers, heeft gemaakt. De manier waarop dit onderwerp gen duizend-en-een beslommeringen, wordt behandeld kan vaak niet al Je moet als het ware iedere week te tactvol worden genoemd. De satiezucht wil nog wel eens bevre digd worden door bijvoorbeeld ex clusieve opnamen van de woning van de moordenaar. Het andere ui terste is een koele, wetenschappelij ke benadering van het probleem, eens nagaan als ouder, wat je met je kind hebt gedaan. Je moet Je af vragen wat er mis Is gegaan en wat je eraan kan doen. Dat is nog erg leuk ook, want dan kom je voor hele gekke dingen te staan". „Verder is het natuurlijk zo, dat ke benadering van net prooieem, „veraer is net uabuuiuja. «ou zoals gebeurde in het televizier-pro- het kind thuis alles moet kunnen Airnf hot TTTll Hpf iC PTC 11P- gramma van afgelopen maandag, zeggen wat het wil. Het is erg be- Een buurtcomité uit Utrecht heeft langrijk dat de relatie tussen de tegen deze uitzending in een open ouders en het kind open blijft dat brief aan de AVRO geprotesteerd. het. als het iets_meemaakt ook bij Iemand die het ook erg oneens is met de strekking van het program- is de kinderpsycholoog ar. W. je terecht kan. Zoiets werkt al pre ventief natuurlijk". „Daarnaast moet er goede voorlich- ma is ae Kinaerpsyuuuiuug ut. -- - - Wolters, verbonden aan de kliniek ting komen, los van de panieksfeer, voor kindergeneeskunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht en te vens als adviseur werkzaam bij de kinderbescherming hoe je met kinderen moet gaan. Dat gebeurt nog veel te wei nig. Als je soms ziet, dat kleuters alleen op straat gaan, zonder bege- tinderoescnerming. .Een schandelijke zaak was dat", leiding. Dat kan eigenlijk pas als vindt Wolters, vooral omdat de ouders hun emoties volkomen de tafel geveegd werden. Die sen zijn radeloos, verdrietig, dend, maar dat programma hielp „Maar ik dacht dat we veel meer bezig zouden moeten zijn met Goed of slecht? Vit een onderzoek, dat de ANWB en de Con sumentenbond hebben ingesteld naar de valhelmen in de prijsklasse tot ca. f 100,- is gebleken, dat 19 van de 20 onder zochte merken met NL-keur niet aan de eisen, de aan die keur worden gesteld, voldeden. Het Tweede Kamer-lid Piet r deze tweede „helmenaffaire". Hij Zeil (KVP) wil de minister op korte wil weten hoe de bij het onderzoek termijn mondelinge vragen stellen afgekeurde helmen de ongarechtvaar- N Eis vijf jaar en TBR voor moord „Wie draagt de verantwoordelijk heid bij deze gang van zaken", vraagt hij zich af, „of is het soms mis bij het TNO?" Bende gepakt De Zwitserse poli tie heeft een internationale bende heroïnehandelaars onschadelijk ge maakt: vierendertig personen, me rendeels Zwitsers van nog geen twintig jaar, zijn gearresteerd. Uit een eerste onderzoek is gebleken, dat de verkochte heroïne uit Maleisië af komstig is en via Amsterdam naav Zwitserland is gebracht. dend, maar dat programma nieip ze oezig zouoen "J" werkelijk geen donder. Integendeel: maatregelen die gericht zijn op het er waren daar een paar steriele in- in banen leiden van bepaald gedrag tellectuelen die de meest grote pseudo-wetenschappelijke uitkraamden, te botvieren en «uu - - te demonstreren". Is absurd, baar zeg ik En dat voerde dan tot uitspraken moet er wel mee leven. als .Lieve ouders van Nederland, moeten er waar maken jullie Je druk over? Er worden". sterven ner iaar maar 0.8 jongetjes Het hoofd en 0 3 meisjes aan dit soort daden", litie, commissaris W. M. van Andel, vn meer van dat soort dingen, bij- antwoordde op de vraag welke maat- kwalijke opmerking van die hoogge- staa volwassenen. Je kunt niet zes- ipeuj&c B-a van „We hebben 100 Él 200.000 .ui hun eigen hobby pedofielen in Nederland, en daar hun gewichtigheid hebben we maar mee te leven". Dat 'juaa tegen. Je aaa^w. aar vooral maatregelen genomen i de Haagse zedenpo- ICretLlJU UUUl pijss oyv.. c. goedgelovigheid niet gevaar te onderkennen" kwalijke opmerxmg ws „Verder zou het zo moeten zijn, dat leerde man uit Rotterdam in dat thuis b(j de oudere a]les programma, die zei dat we ons kan wat het „u, een volledige maar eens wat meer met auto-on- held oat gebeurt niet al- gelukken moeten gaan bezighouaen. magj. het erg belangryk. Im_ Maar het is wel zo, dat weet ieder- jy een, dat een kleuter op straat altijd een gevaar oplevert". gehad, ka „En daarnaast de verleidingssitua- 2ijn". ties, ja. Een afdoende bewapening „Tensjotte geloof ik. dat de dingen bestaat daar helaas niet tegen. Het ^ie een kind interesseren zoals snoep enige advies dat ik hierin kan geven en de Donald Duck, ook thuis aan- is, dat de ouders .zoveel mogelijk wezig moeten zijn, al wil Ik er met met hun kinderen moeten bezig nadruk bij zeggen, dat dat geen af zijn, ook al hebben ze vaak hun ei- doende preventie is". het is erg belangrijk. Im- de ogenschijnlijk geringste er varing die het kind op straat heeft gehad, kan voor de ouders een sig- )oor >ybe Stamm 'EN BOSCH - Na veertien jaar ver- >onde het huwelijksbootje van en Toos ernstige lekkages. In uidelijk zinkende toestand raakte et pas toen Toos (35), moeder van ijf kinderen, zich de toenaderings- ogingen liet aanleunen van twee ubers, respectievelijk 16 en 17 jaar >i»g. (.oos, een 33-jarige werkman van ieinig woorden, zag de toestand knvankelijk mokkend aan. Zijn tok nam toe naarmate zijn arg- •aan groeide, maar hij kon niks ëwijzen en de twee Jongens waren fenslotte de zoons van een bevrien- e buurman. »e uitbarsting kwam op zaterdag- vond 23 februari, met carnaval, 'oor het eerst wilde Toos alléén op tap. Nou ja, alleen zou ze vast niet lijven, maar Koos mocht in elk eval niet mee. Terwijl Toos carna- al ging vieren de kinderen had e bij haar moeder ondergebracht at Koos in boze gedachten verzon en voor de tv van zijn ouders, lij zijn thuiskomst die nacht zag hij nog net de 17-jarige Ab S. bo ven uit de (donkere) slaapkamer komen. En hij hoorde de jongen te gen een van zijn kinderen roepen: "Als je nou Je bed niet in gaat dan sla ik Je er in!" Toen kwam ook Toos te voorschijn, uit dezelfde slaapkamer. Zij droeg een nieuw carnavalskostuum, dat omtrent haar anatomie niets te raden overliet. Voor Koos was de maat vol. Ab S. stuurde hij weg. En tegen Toos zei hij: „Is dat nou je eige kleden voor een vrouw met vijf kinderen?" De beledigde dame antwoordde door haar nagels over het gezicht van haar man te halen. Koos rende naar boven, pakte zijn pistool en schoot. Bloedbad Voor de rechtbank te Den Bosch zegt Koos zich van het drama vrij wel niets meer te herinneren. Hij staat terecht voor moord, subsidiair doodslag. Na het eerste schot heeft hij nog vier kogels afgevuurd op zijn vrouw, tot het pistool leeg was. Daarna heeft hij de kinderen in de auto geladen en is hij naar zijn ou ders gereden. De politie vond Toos later badend in haar bloed, in de douchecel, dood. Ter terechtzitting zegt Koos niet veel en wèit hij zegt is moeilijk te verstaan. Zijn huwelijk was al lang verstoord, door toedoen van zijn schoonmoeder, zo onthult hij. Zij roddelde over hem en trok Toos van hem af. Het pistool zou hij twee jaar gele den zo maar hebben gekocht, van een Belgische visser, die hem het wapen min of meer had opgedron gen. Gestoord Koos is in de psychiatrische obser vatiekliniek uitvoerig onderzocht. Dr. J. G. Schnitzler verklaart dat de verdachte een zwakbegaafde psy- chopatische persoon met ontwikke lingsstoornissen is. Koos moet als verminderd toerekeningsvatbaar worden beschouwd. Gezien zijn gestoorde persoonsstruc tuur is het zeker niet denkbeeldig dat hij heeft gehandeld in een be wustzijnsvernauwing, een uitzonde ringstoestand ten gevolge waarvan de daad hem zelfs in hechts zwaar verminderde mate moet worden toe gerekend, aldus dr. Schnitzler. Officier van Justitie mr. Duyx acht moord bewezen omdat tijdens het halen van zijn pistool Koos tijd heeft gehad om zich te bezinnen. Naast TBR moet ook gevangenis straf worden opgelegd, vindt mr. Duyx, ondanks verdachtes geringe toerekeningsvatbaarheid. Want moord en doodslag zijn tegenwoor dig de orde van de dag en er is geen ander middel dan gevangenis- Straf om de samenleving de heilig heid van het leven als norm in te prenten. De officier eist TBR plus vijf jaar gevangenisstraf. Verdediger mr. J. Donkers betoogt dat van moord geen sprake is om dat de voorbedachte rade ontbreekt. Na het eerste schot heeft verdachte geroepen: „Toos, nu is 't te laat. We gaan er allebei aan, dan zijn we voor goed bij elkaar". Dat duidt op zelfmoord en nadat hij zijn kinderen in veiligheid had gebracht hebben zijn ouders hem met geweld moeten weerhouden toen Koos zich wilde verdrinken. Mr. Donkers bepleit TBR zónder gevangenisstraf, conform het psy chiatrische advies. Vonnis 5 septem ber. Gisteravond werd de generale repetitie gehouden van de Taptoe Delft, die vanavond begint. Bij de Johan Willem Friso kapel trad een tamboerkorps op dat was gekleed zoals hun voorgangers van het Staatse Leger in 1665. ADVERTENTIE zei een meisje tegen Aart Staartjes, toen hij met kinderen over trouwen en huwelijk praatte. Lees het in Libelle. En ook die lekkerlange nieuwsnieuwsnieuwsreportage over de najaarsmode. Ook in Libelle. En nog veel meer: over bloemschikken en Scheherazade op haar best en nog wel een paar uur leesplezier en kijkgenot, om over de vele informatie nog maar te zwijgen. Libelle moet je er toch bij hebben! èlluöllG

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7