Adviesraad ook voor spreiding Actiever beleid horeca Presentatie van oorlogsboek in Leids Legermuseum 'Mud' naar Leiden Alternatief bouwbeleid van Leidse universiteit 'ARRONDISSEMENT DEN HAAG SLECHTSTE VAN NEDERLAND' Burgemeester Vis: overlast door sexclubs niet bewezen ►AG 23 AUGUSTUS 1974 LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad staat sympathiek tegenover de gedach ten, die ten grondslag liggen aam de „Schets vain eem alternatief bouwbeleid van de Leid se universiteit" vam de werkgroep milieubeheer. Ook de Adviesraad heeft een afkeer van massale complexen im de binnenstad en is daarom voorstander van spreiding vam de voor de universiteit benodigde gebouwen over eenheden met 500 tot 10.000 m2 netto vloeroppervlakte en dus niet in een toren of hoog gebouw. Directeur W. Helder van het Legermuseum (rechts) neemt het eerste exemplaar van het his torische werk Opmars en ondergang" in ontvangst van uitgever Rikmans. (Foto Jan Holvast) VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. ringer, o.a. 1 paar met geslepen zykant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340,— Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de b:ste merken. Desiree - Anker - Constant - AS. - Martinshof. De Koning der Verlovings ringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Eigen terrein autoslopers Door een dergelijke spreiding voor komt men tevens, dat vele bestaan de gebouwen van de universiteit leeg komen te staan, hetgeen bij een mas sale concentratie van vele instituten i in één gebouw ongetwijfeld het ge- val zou zijn. De gebouwen van het tegenwoordige Academisch Zieken huis zouden daar ook nog bijkomen in de jaren tachtig, wanneer het nieuw te bouwen Ziekenhuis gereed zou komen. De Adviesraad ziet ook een duide lijke verantwoordelijkheid van de Universiteit voor de reeds bij haar in gebruik zijnde monumentale binnenstadspanden, waarvan vele naar alle waarschijnlijkheid maar moeilijk een andere passende bestemming zullen kunnen krijgen. ~>e gemeente Leiden en haar In oners heeft er het grootste be'ang bij, dat bestaande gebouwen in de binnenstad worden opgeknapt, zo als indertijd 't Gravensteen. Ook wil de opknap van "n bepaald pand vaak een aanzet zijn om huizen in de buurt van 'n dergelijk pand ook op te knap pen, zoals in de particuliere sector vaak al het geval is. Het overnemen van de huidige neiging van een steeds groeiend aantal binnenstadsbewoners o— de gevels en straten van planten e te voorzien is wellicht voor de e naren of bewoners van universi te rsgebouwen en studentenhuizen mogelijk, opdat er meer een „totale groenvoorziening" komt. Wordt spreiding toegepast, dun zal op het braakliggende Witte-Singel- terrein slechts de nieuwe universi teitsbibliotheek gebouwd dienen te LEIDEN De Engelse popgroep Mud Kont naar Leiden. De bespre kingen tussen de Groenoordhal (waar het optreden zal plaatsvinden) en het •.heaterbureau Acket zijn rond. rud verzorgt een éénmalig optre den in de Randstad en wel op zater- d? - 16 november aanstaande. Over dc toegangsprijzen en ver kooppunten zijn op dit moment nog geen nadere gegevens te krijgen: de definitieve toezegging is eerst gister middag gevallen. worden. Een gebouw van drie of vier lagen, dat past bij de bouwtrant van de bestaande behuizing aan de Witte Singel, althans past in de omgeving van het fraaiste deel van de singel grachten te Leiden. De Witte Singel mag dan ook vanzelfsprekend niet aan de gemeenschap van Leiden ont trokken worden. De Adviesraad toont zich bezorgd, dat 't woord parkeren niet of nauwe lijks voorkomt in de .Schets". De beperkte parkeerruimte in de binnen stad is nu al een ramp voor de be woners in de buurt van grote ge bouwen. Spreiding van de verschil lende faculteiten over verschillende gebouwen, heeft tot gevolg, dat ieder gebouw veel te parkeren auto's en fietsen zal aantrekken. De belangen van de particuliere bewoners van de binnenstad komen daardoor in 't ge drang, terwijl heel veel medewerkers van de universiteit, die in deze ge bouwen werken, o.a. in Leiderdorp, Oegstgeest en Wassenaar wonen. Bij iedere nieuwe bestemming ten behoeve van een universitaire instel ling en bij iedere universitaire nieuw bouw dient van te voren terdege te worden bekeken wat dat voor conse quenties heeft voor het parkeerpro bleem in de omgeving van zulk een gebouw en op wat voor manier daar eventueel iets aan kan worden ge daan. De bouw van de nieuwe mensa bewijst, dat hier wéér geen rekening mee is gehouden; hierbij wordt in dit geval niet eens over auto's ge dacht, maar over een stalling voor voldoende fietsen voor de 2000 be zoekers van de mensa, die men daur verwacht tussen 17.00 en 19.00 uur. Gepland is stalling op de binnen plaats voor 100 tot 200 fietsen vol gens de bouwtekening (of300 vol gens het bestuur van de mensa). Dit acht de Adviesraad totaal onvoldoen de stallingruimte. De nota-Bouwstenen voor de bin nenstad noemt het Doelenterrein als mogelijkheid voor te parkeren auto's ten behoeve van diverse instituten in LEIDEIN In de vergadering van de raadscommissie voor politionele aan gelegenheden is gisteren van ver schillen ie kanten kritiek geuit op het vervolgingsbeleid in Leiden door de officier "an Justitie. Aanleiding hier voor was een zinsnede in het Jaar verslag van de politie over "73, waar deze wijk. Deel C van het Binnen- sbadsonderzoek komt tot dezelfde conclusie. Dit lijkt de Adviesraad ook van groot belang. De ligging voor een parkeerterrein is gunstig. Dezelfde parkeerproblemen 'doen zich voor bij de studentenflat in de Pelikaanstraat. Hierbij zou men de oplossing misschien kunnen zoeken in een laten meeoetalen door de Stichting Studentenhuisvesting aan de te bouwen parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat. De studenten uit de Pelikaanflat zouden dan daar hun auto's moeten parkeren. Een nieuwe tweestrooksweg over de Gedempte Trekvliet is ook naar het oordeel van de Adviesraad ruim schoots voldoende. Een verkeerstech nisch bureau, dat het Witte Singel plan (in zijn oorspronkelijke vorm, met toren) in verband met het ge meentelijke wegproject heeft beke ken, kwam tot de conclusie dat de universiteit 10 procent (toentertijd; nu wellicht 15 procent) van de capa citeit van de geplande vierstrooks- weg over de Trekvliet nodig zou heb ben op de spitsuren, wanneer iedereen tegelijk het Witte Singelgebouw zou willen verlaten of binnengaan, het geen in de praktijk bij een universi tair gebouw niet het geval pleegt te zijn. Pieterskerk Aan het herstel en de aangepaste vernieuwing van de Pieterskerk is de Adviesraad voornemens nog eens een apart advies te wijden. De kri tiek op de Ned. Herv. Kerk is weinig elegant en onjuist. Wat de opmerking over de Hortus betreft dient er wèl op gelet te wor den dat de wenselijk geachte recrea tieve functies niet ten koste van het karakter als botanische tuin mogen gaan. De omschrijving van een eventuele nieuwbouw op de Trekvliet en van een nieuwe kern in de Camp wordt nog te vaag geacht om er een me ning over uit te spreken. in gem :id werd dat een bende van dertien Jongelui, die zich schuldig hadden gemaakt aan inbraak, dief stal en straatterreur was ingerekend en dat geen van hen was voorgeleid. Vooral de raadsleden Amptmeijer (PSP) Driessen (KVP) en Ooster man (D'66) waren hier verbolgen over. Volgens Driessen is het arron dissement Den Haag van het minis terie van Justitie „het slechtste van Nederland". Een situatie, die tot aar zelend optreden van de politie kan leiden, meenden de raadsleden. Volgens burgemeester Vis is er wei nig tegen te doen. "Wij kunnen wel weer een brief naar de officier van Justitie schrijven, maar hij kan hem met evenveel gemak naast zich neer leggen. Hij deelde verder mee, dat de poli tie in Leiden nauwelijks zal profite ren van de door t ministerie aange kondigde uitbreiding van gemeente lijke korpsen. Dat van Leiden gaat van 177 naar 179. De behoefte aan personeel wordt door de politie zelf op 250 man geschat. LEIDEN Directeur W. Helder van 't Legermuseum in Leiden heeft gistermiddag uit handen van de heer A. Rikmans van de Amsterdamse uitgeverij Omega Boek het eerste exemplaar in ontvangst genomen van 't historische werk „Opmars en On dergang". Dit boek. een vertaling van „Enemy at the Gates" van de Brit William Craig, geeft een zeer gedetailleerde beschrilTing van de slag bij Staling- rad, de bloedigste botsing van de tweede wereldoorlog. Bijna twee mil joen mensen verloren het leven bij dit gevecht. Het befaamde Zesde Le ger van veldmaarschalk von Paulus werd totaal vernietigd en van de klap pen hier opgelopen heeft nazi-Duits- land zich nooit meer kunnen herstel len. William Craig, die vele jaren aan dit boek is bezig geweest, heeft tal van archieven nagesnuffeld en boven dien honderden overlevenden van de strijd (Duitsers, Russen, Italianen) gesproken. Gezien het succes van het boek in het buitenland verwacht directeur Rikmans van Omega dat „Opmars en Ondergang", waarvan 15.000 exem plaren zijn gedrukt, het óok in Ne derland goed zal doen. De markt voor oorlogsliteratuur is, nog lang niet verzadigd, zo zei hij. „Vooral de, generatie die de oorlog net niet heeft meegemaakt heeft er interesse voor". Dat oordeel wordt gedeeld door directeur Helder, die de grote be- Afscheid wethouders LEIDEN Op vrijdag 30 augustus zal van half zes 's middags tot zeven uur 's avonds gelegéhheid bestaan om afscheid te nemen van de Leidse wethouders. Mevr. Den Haan en de heren Duy- verman, Lijten, Kret en Elsgeest, die allen in verband met hun vertrek uit de gemeenteraad hun functie zullen neerleggen, recipiëren in het stad huis. LEIDEN Het nieuwe bestuur van Horeca Nederland, afdeling Lei den wil de afdeling nieuw leven in blazen om met meer leden te komen tot een betere belangenbehartiging. Gistermiddag heeft het bestuur zich beraden over de aanpak van een aantal knelpunten. Er werd besloten tot een actievere meer naar voren te kunnen treden. In het verleden is het werk in de af deling verwaterd, veel ondernemers in de horeca-sector in Leiden zijn niet georganiseerd en er is weinig onderling contact, waardoor een goe de belangenbehartiging steeds moei lijker wordt. Het nieuwe bestuur hoopt als grotere organisatie tot betere contacten met de overheid te komen. Er bestaat onvrede over de regeling van de sluitingstijden. In nauwe sa menwerking met het college van B. en W. wil het nieuwe bestuur één lijn brengen in de sluitingstijden. "De sluitingstijden van sommige studen tengelegenheden houden een onbil lijkheid in tegenover onze klanten, want vaak wordt daar de hand ge licht met introductieregelingen". Tevens wil het bestuur de tijden uitbreiden: door de week om 2 uur en in het weekend om 3 uur sluiten. "Het is onmogelijk om de mensen van (de tv thuis weg te lokken. Nu de televisie later doorgaat komen ze pas laat op de avond na afloop; als je dan na 'n uur moet sluiten is het de moeite nietl en vaak gaan de mensen dan gelijk naar bijvoorbeeld Den Haag waar veel gelegenheden later open zijn". In ieder geval wil men voor de 3 ok langstelling voor de gebeurtenissen in de tweede wereldoorlog kan con stateren bij het dagelijks bezoek aan zijn museum. Hij verwacht aan het eind van dit jaar ruim 60.000 bezoe kers te hebben ontvangen. Behalve enkele exemplaren van „Op mars en Ondergang" kreeg direc- LEIDEN Volgens burgemees ter Vis staat niet vast, dait de ves tiging van sexclubs in de Pieters- wijk meer overlast aan de bewo ners zou hebben veroorzaakt. „Ze zouden tot een grotere belangstel ling voor de wijk moeten hebben geleid. Tot die vaststelling kan ik niet komen. Bovendien is de alge mene ervaring dat mensen, die naar een dergelijk etablissement gaan, liever niet willen, dat men weet, dat ze er naar toe gaan. Ze manifesteren zich niet na drukkelijk. Him auto zetten ze meestal ergens anders". Hij zei dit gistermiddag in de vergadering van de oommissie politionele aangelegenheden, die zioh naar aanleiding van klachten van een bewoner, met deze zaak bezighield. Het raadslid Ooster man (D '66), zelf Pieterskerkwijk bewoner, bestreed de visie van Vis. „De overlast is er wel degelijk ten teur Helder nog twee bijzondere do cumenten voor zijn bibliotheek over hand! 4± Het waren de officiële „Kerstgroeten aan de Koninklijke Nederlandsche Weermacht in Enge land" van koningin Wilhelmina en prins Bomhard, gedateerd 24 decem ber 1940. gevolge van bezoek aan deze clubs. Gewone mensen in de buurt kun nen niet langer hun gordijnen open laten, omdat men overal meent naar binnen te kunnen ko men". Hij wees op een recente vechtpartij op de Pieterskerk- gracht, waarbij auto's werden be- Ook overlast Beestenmarkt schadigd, boompjes vernield en bewoners bedreigd. Deze vecht partij was volgens hem veroor zaakt door lieden, die de toe gang tot de sexclub op de Lange- brug was geweigerd. KVP'er Driessen zei, dat het omstreeks deze tijd elk jaar on rustig in de Pieterswijk is. Ooster man: „Maar nooit zo, dat de be- LEIDEN Op niet al te lange ter mijn zal waarschijnlijk een einde ko men aai de overlast, die diverse clandestiene autoslopers aan buurt- bewonirs in Leiden o.a. bij de Mar- nixstraat en de Rooseveldtstraat met hm wrakken bezorgen. De ge meente is van plan een terrein in te richten, waarop dergelijke slopers hun werkzaamheden kunnen ver- richten. Gedacht wordt aan een ter rein bij de Gabriël Metzustraat. In de raadscommissie voor politio-.,. nele aangelegenheden pleitte hoofd- inspecteur van poliitte CoroelSsse voor een zo spoedig mogelijk inrichten van 'n terrein. Op dit moment kan er tegen clandestiene autoslopers nau-., weMjks handelend worden opgetre den, hij gebrek aan een alternatief. Burgemeester Vis: „Het is een acti viteit, die we op zich zelf niet hoeven te betreuren. De vraag is of we die zo moeten bestrijden, dat we met aller--, lei autowrakken in ons maag komen te zitten. Als 't terrein er eenmaal is, - kunnen we harder optreden. Dan is;., de morele basis daarvoor veel dui-...: delijker aanwezig'. Het raadslid Amp- meijer(PSP) wees hem op de moge lijkheid van een mobiele pletter, zo als die in Den Haag gebruikt wordt Burgemeester Vis zegde toe de - voor- en nadelen daarvan te zullen onderz >°ken. woners worden bedreigd". Ampt meijer (PSP) wees op de gevaar lijke situatie, die in de Pieterswijk dreigt te ontstaan. „De wfjk heeft al te lijden onder een verzameling etablissementen, van onschuldige koffiebars en broodjes winkels tot café's waar ik zelf ook liever niet naar toe ga. Daarnaast is er de vestiging van een sexclub. Voor je het weet is t hele scala oompleet. De keten van griezelige etablisse menten is al ver gevorderd". Oos terman merkte op, dat er boven dien praktisch geen politiecon trole is, maar burgemeester Vis ontkende dat nadrukkelijk. Het D' 66-raadslid wees ook nog op de situatie op de Beestenmarkt en omgeving, die ..soms nog on aangenamer" is. Het is een zeer onveilige buurt geworden. Er is een aantal mensen, dat er over denkt om vanwege de terreur weg te gaan". ADVERTENTIE Uitzendbureau Luba heeft 'n schreeuwend tekort aan mensen ▼anaf 18 Jaar, <lie allerhande zéér goed betaalde baantjes willen doen. Desnoods voor één dagje. Kom sneli HelpJiJ Lelden: Nieuwe Rijn 35 - Alphen a/d Rijn: Donizettihof 10 Aandacht voor de sneltekenaar. Gistermiddag begon de braderie, die de winkeliersvereniging "De L-uifelbaanop het 5 Meiplein en het Bevrijdingsplein organiseert. Tot en met zaterdag kunnen de winkelende mensen ervan genieten. (Foto Jan Holvast) toberweek verruiming van de slui- tinsgtijden aanvragen. Het contact met de politie is in 't verleden steeds meer verflauwd en erg gebrekkig. Het bestuur wil zich presenteren als contactorgaan: "De politie moet weten met wie ze kan praten". Elke derde donderdag in de maand is er een open vergadering 's mid dags van twee tot vijf in café Aniba, waarbij alle. mensen uit de horeca welkom zijn om de zaak weer goed op poten te zetten. Op de foto: zittend v.l.n.r. J. P. W. Blom (secretaris), H. A. N. sdareu- der (2e secr.), W. P. Visscher (voor zitter), J. v.d. Dop (2e penningmees ter). staande vln.r.W. K. v.d. Wijn gaard, H. J. Z. Verstralen (consulent van Horeca Nederland) en A. Ba- rends. Afwezig was vice-voorzitter H. A. Stuijfzand. Foto Jan Holvast.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3