Enith Brigitha: Europees record kwijt, zilveren (medaille terug 69 DODEN CIJFERS WENEN Mieke van Doorn: "Stel dan geen limieten meer" iIENTAAL GEWAPEND NATUURTALENT DRIJFT WIG IN SUPREMATIE DDR Over 9 dagen kunnen uw 6 kruisjes goed zijn voor een enorme geldprijs. bi de nieuwe Nationale Lotto. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. U herkent ze aan dit embleem: Oefenduel van ASC en UVS-regionalen bij 3-0 gestaakt APPIE HAPPIE VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 advertentie WENEN Na zeven dubbele overwinningen van de D.D.R. heeft Enith Brigitha gis teren op de vijfde dag van de Europese zwem kampioenschappen ih Wenen ten langen les te een wig kunnen drijven in de Oostduitse suprematie. Aangemoedigd door een heel stadion de Oostduitsers werden er stil van joeg Nederlands grootste zwemster in de Snale van de 200 meter vrije slag op Kornelia Einder. Was de bassinwand vijf meter ver der weg geweest dan had Enith waarschijnlijk het verschil van een halve meter dat al ranaf de start bestond, kunnen wegwerken. Maar nu sloeg Ender de vermoeide hand als eerste egen de Gatsometer in de nieuwe wereldrecordtijd van 2.03.22. Enith Bri- ?itha was haar Europese record kwijt, ondanks het feilt dat ze anderhalve seconde snel ler was gegaan dan ooit, maar in ruil daarvoor mocht ze even later uit handen van C.N.Z.B.-vice-vooizitter Klaas van de Pol de zilveren medaille in ontvangst nemen. De Oostduitse officials zullen er medaille-oogst nu uit tweemaal zilver slechts twee plaatsen hoger, vond dat Kornelia Ender drijft uitgeput in het water. Was de bassin- wand vijf meter verder weg geweest dan had Enith Brigitha waarschijnlijk haar kleine achterstand kunnen wegwerken frel spijt van hebben een verkeerde (de vrije slag estafette en Enith'* harder had moeten gaan dan de rissel te hebben toegepast. Ze vervin- 200 m vrije slag) en eenmaal brons 2.08.71, die op het elektronische sco- Angela Franke door Kornelia En- (Enith op de 100 meter vrije slag lieten hun tweede n- Het aantal nationale records is op- Andrea Eife ongemoeid. Enith gelopen tot zeven. Wijda Mazereeuw, oonde geen greintje ontzag voor deze die eerder het record op de 200 i rebord oplichtte. Yolanda Aggenbach was ontstemd over haar optreden in de eindstrijd van de 100 meter vlinderslag. Daarop werd ze met ïoog in de schouders staande vete- ter schoolslag terugbracht tot 2.4299 1.05.55 vijfde. Het zwemstertje uit - en ging brutaalweg het gevecht kwam nu in de series van de halve Den Helder werd het slachtoffer van met Kornelia Ender. Eife, die afstand tot een tijd van 1.16.76, een onregelmatige start. Rosemarie honderd meter nog als tweede waarmee ze het nationaal record Kother, gespannen op een nieuwe Alie te Riet met een halve se- Oostduitse topverrichting ging te moest uitein- rede van het ereplatform. met de derde conde scherper stelde. Corrie Gram- vroeg weg, Yolanda boog ln eerste me overtuigde met tyd instantie mee naar voren en pro beerde weer in evenwicht te komen, toen het startschot klonk. Daardoor Veronica Stel, Nederlands tweede 1.18.46 geenszins. Vertegenwoordigster in deze eind- Twee Nederlandse meisjes toon- 'tryd, viel ten opzichte van haar den zich eveneens teleurgesteld. Ve- begon ze haar race met een handi- serietyd iets terug en moest in de ronica Stel, vorig Jaar bij de wereld- cap, die zij op deze korte afstand Itrijd om de vierde plaats de Ita- kampioenschappen zevende en bij niet ilaanse Laura Bortolotti met een ver- het Europees kampioenschap had honderdste seconde troorrang verlenen. Natuurtalent Enith Brigitha was in leze eindstrijd mentaal gewapend te- het mengsel van elegantie en ar- ■ogantie, waarmee Kornelia Ender tegenstandsters bejegent. In de finale van de honderd meter vrije ,g waren Enith's zenuwen haar na eerste valse start de baas gewor- Nu niet. Ze bleef rustig toen »an Edmondson op baan zeven ird teruggefloten. „Het was voor ilj een grote steun dat ik een uurtje irder de series van de 100 meter igslag heb moeten zwemmen", al- [dus Brigitha, „ik moest me daarop voor de finale plaatsen zonder me te forceren. Toen dat eenmaal was ge lukt. wist ik dat het goed zou gaan. |De finale heb ik bewust opgebouwd. ik nog zweefde hoorde ik naast me de plons van Ender. Daar door wist ik dat Kornelia voor lag. Ze ging erg hard door. Maar ik ben er niet meteen achter aan gegaan. I Volgens mij ging ze te hard af. Toen zij tegen het eind terugviel had ik nog kracht over voor een eindsprint". resteerde uiteindelijk het ver- I schil van een halve meter, dat ook (reeds bij de start bestond. Het ge volg van de unieke manier waarop Kornelia Ender het startblok ver-» laat. Het Oostduitse meisje hangt tap aan de beugels en schiet pyi uit de boog weg. „Ze aan een speciale springtrai- ning doen", veronderstelt de Neder landse bondscoach Bert Sitters. „Geen sprake van", aldus Ender. „Het is zuiver een kwestie van leng te en gewicht. Deze startmethode heb ik mij verleden Jaar bij de Euro pa-cup wedstrijden in Utrecht aan geleerd". Enith Brigitha heeft zich tot dus- jrre niet aan de „grabstart" ge waagd. .Alleen in Dep Hommel zijn zulke startblokken", aldus Sitters. „Het zou een beetje overdreven zijn alleen voor een start elke keer van Amsterdam naar Utrecht te rei zen". Enith Brigitha: 'zilveren' knipoog. Ie ingezeten. De verrichtingen van Wijda, Yolanda en ook van Paula van Eyk (de Haarlemse zwemster plaatste zich achter Brigitha als vijf de voor de finale van de 100 meter rugslag in 1.07-55) hebben de kansen op een goede verrichting in de wis selslag-estafette verhoogd. „Het zal moeilijk worden. Maar Je kunt de meisjes nu tenminste een medaille voor ogen houden", aldus Sitters. Tegenvaller Het succes van Brigitha hoe be moedigend ook voor de Nederlandse zwemploeg, was een kleine tegen valler voor de Oostduitsers, die mis schien niet helemaal ongelegen kwam. Het drukt verdenkingen enigs zins de kop in. Bert Sitters: „Deze tweede plaats van Brigitha bewijst wel dat er ook nog andere zwemsters zijn, die hetzelfde kunnen als de Oostduitse meisjes". Dat was enigs zins boud gesproken. Oost-Duitsland won twee van de drie finales van gis teren (de 400 meter vrije slag was voor de Rus Samsonov) en verbe terde vier wereldrecords. Twee daar van in de series: de wereldkampioe nen Ulrike Richter op de 100 meter rugslag met 1.04.09 en Ren ate Vogel op de 100 meter schoolslag met 1.12.91. Daarnaast vestigden Korne lia Ender en Rosemarie Kother nieu we wereldrecords met resp. 2.03.22 op de 200 meter vrije slag en 1.01.99 op de 100 meter vlinderslag. De Oostduitse meisjes zijn nu in het be zit van alle Europese records en mis sen van de wereldrecords alleen die van de 400, 800 en 1500 meter vrije slag. Die onverbiddelijke titel en re- cordjagerij van het Oostduitse super- zwemras zet de traditioneel goede be trekkingen tussen hun sportofficials en die van de rest van de wereld nauwelijks onder spanning. De ge heimzinnigheid, waarmee de Oost duitse trainingsopbouw wordt om geven, wordt als vervelend ervaren. Maar het gevoel voor sportiviteit, dat in de zwemmerjj altijd heeft over heerst, verbiedt er iets achter te zoeken. Zo ook KNZB-voorz. mr. Van der Krol: ,Het Oostduitse herenzwem- men gaat helemaal niet zo vooruit. Als ik de Oostduitse trainers hoor klagen, dat him pupillen er niet vol doende voor over hebben, denk ik: hun is niets menselijks vreemd". In Wenen doet daarover een grap je van Oosteuropese origine de ron de: het Oostduitse dameszwemmen is zo goed, omdat ze van vrouwen mannen maken. Heit Oostduitse he- renzwemmen is slecht, omdat het nog niet is gelukt mannen in vissen te veranderen. Wat dat eerste betreft heeft het Oostenrijkse lid van de medische commissie van het internationaal Olympisch comité verklaard, dat hij niet inziet dat het gebruik van ana- bolika en mannelijke hormoonprepa raten bij het zwemmen prestatie-be vorderend zou werken, omdat het hier een duurprestatie betreft, iniplaat-s van een explosieve prestatie, zoals bij kogelstoten. Maar ook aan de gel dingskracht van die theorie wordt ge twijfeld sinds marathon-lopers het gebruik van anabolika hebben toege geven. Hoe vervelend dat ook voor Oost-Duitsland moge klinken, de waarde van de topprestaties van hun zwemsters zal pas kunnen worden vastgesteld als een waterdichte con trole is ingesteld. Tot zolang blijven de twijfels. Finale 100 meter vlinderslag da mes: 1. Rosemarie Kother (Odl) 1.01.99 (wereldrecord), 2. Annekatrin Leucht (Odl.) 1.03.63. 3. Gunilla An- dersson (Zwe) 1.04.67, 4. Beate Jasch (Wdl) 1.06.06, 5. Joanne Atkinson (Eng) 1.05 48, 6. Yolanda Aggenbach (Ned) 1.05.55, 7. Gudrun Beckmann (Wdl) 1.05.64, 8. Alexandra Mejerson Rus) 1.05.70. Finale 200 meter vrije slag dames: 1. Korenlia Ender (Odl) 2.03.22 (we reldrecord), 2. Enith Brigitha (Ned) 2.03.73, 3. Andrea Eifel (Odl.) 2.05.04, 4. Laura Bortolotti (Ita) 2.08.70, 5. Vernocia Stel (Ned) 2.08.71, 6. LJoe- ba Semkina (Rus) 2.08.74, 7. Gunil la Lundberg (Zwe) 2.08.76, 8. Susan Edmonson (Eng) 2.09.94. Finale 400 meter vrije slag heren: 1. Aleksander Samsonov (Rus) 4.02.11 2. Bengt Gingsjoe (Zwe) 4.03.79, 3. Andrej Krilov (Rus) 4.04.32, 4. Brian Brinkley (Eng) 4.04.39, 5. Peter Pet- te rsson (Zwe) 4.05.66, 6. Mare Laz- zaro (Fra) 4.07.36, 7. Frank Pfuetze (Odl) 4.07.02, 8. Stephan Wenz (Wdl) 4.09.21. Dammen Het Nederlandse team dat op 2, 3, 5 en 6 september in Rot terdam de daminterlandwedstrijd te gen de Sovjet-Unie zal spelen, be staat uit de spelers Harm Wiersma, Frank Drost, Kees Varkevisser, Jan de Ruiter, Pieter Bergsma, dr. Douwe de Jong en jeugdwereldkampioen Rob Clerc. Reserve is SJoerd Visser. Ook voor de vernieuwde Sporttoto bent u hier aan het goede adres. Leveroptijdin! OEGSTGEEST - Zaterdagmiddag- vierdeklasser Oegstgeest heeft gister avond (vriendschappelijk) tegenstan der SC Lisse op de Voskujl met 2—1 verslagen. De Oegstgeestenaren na men in de tiende minuut de leiding door een treffer van spits Wim den Hollander, maar zagen Lisse nog voor de rust via Fred Arresard op gelijke hoogte komen. Na de her vatting tékende Eric Mulder voor de verdiende winnende goal van Oegst geest: 2—1. In een rumoerig oefenduel tussen ASC en de regionale jeugd van UVS de wedstrijd werd twintig minuten voor tijd wegens onvriendelijkheden van beide kanten gestaakt hebben de roodzwarten een 30 overwinning behaald. Leo Zwart schoot ASC voor rust naar een 1—0 voorsprong en in Sinds mei van dit jaar zijn er alleen al in de Franse Alpen 69 bergbeklimmers dodelijk verongelukt. Alle auto-, motor en crash-as-crash-can-races bij elkaar komen niet aan zo'n sensationeel dodental, zelfs bij het gewelddadige voetbal met zijn vechtlustige supporters is een dode nog atijd een uitzon dering. Hoeveel bergbeklimmers zijn er nu nog, alles bij elkaar? Ik wed dat er sinds mei van dit jaar heel wat minder mensen (waar ook ter wereld) bergbeklommen hebben dan er in de Afdeling Leiden van de KNVB mensen hebben gevoetbald. Toch zouden u en minister Van Agt raar opkijken als losjes weg gemeld werd dat sinds mei van dit iaar in Leiden 69 voet ballers bij het voetballen omkwamen. Het afgelopen weekend waren in de Franse Alpen 11 bergbeklimmers het slachtoffer, waarvan 5 tegelijk omlaagstortten, die met touwen aan elkaar waren vastgebonden Je zult het Leidsch Dagblad losies zien melden: „Bij een scrimmage voor het doel van UVS verloren 5 spelers het leven". Als over een tijdje het bergbekimmen wordt verboden, zullen de bergbeklimmers zich waarschijnlijk storten op hun vervangende sport: geblinddoekt een autobaan oversteken tussen vijf en zes uur 's middags. NICO SCHEEPMAKER de tweede helft bepaalde Dennis van der Water met twee gave treffers de stand op 3—0. Op de algemene vergadering van ASC kwamen gisteravond weinig op zienbarende dingen aan het licht. Na een openingswoord van voorzitter Jan Splinter, die overigens later op de avond opnieuw voor drie Jaar tot voorzitter werd benoemd, werden enige ogenblikken stilte izi acht ge nomen voor het dit Jaar overleden bestuurslid Jaap van der Luyt. Hierop volgde het jaarverslag dat beslist niet met gouden letters zal worden bijgezet in de boeken van ASC. Het eerste (voetbal) team de gradeerde naar de vierde klasse en ook de Jeugdafdeling van de Oegst- geester vereniging kende beslist bete re Jaren. Pluspunt: de sterke opgang van de cricket-afdeling. Het eerste een knappe tweede plaats, het re serveteam een kampioenschap. Voorts nam de algemene vergade ring het bestuursvoorstel om secreta ris Lo van Duuren 25 Jaar in het bestuur, waarvan 23 als secretaris tot erelid te benoemen met algemene stemmen aan. De traditionele rondvraag, waarin hete hangijzers als sponsoring en vel- dennood ter sprake kwamen, besloot deze rustige vergadering. Rustig zal het ook komende zon dag toegaan op het ASC-terrein aan de Kempenaerstraat, waar opnieuw het traditionele veteranen-toernooi wordt gespeeld Na een onderbreking van een jaar zullen de „oudjes" van Lugdunum, UVS, Roodenburg, LFC, Docos en ASC weer hun beste been tje (s) voor gaan zetten om de ,3111 van Berge Henegouwen trofee" in de wacht te slepen. Organisator Wim Rietbergen: „Het maakt eigenlijk niet zoveel uit wie er wint, als het maar weer ouderwets gezellig wordt". En dat zal zeker wel lukken Scherper Al met al bestaat de Nederlandse nederlaagwedstrijd a.s. zaterdag RCL - Haarlem c Aanvang: 2.30 uur. Sportpark De Bloemerd. LISSE Lisser Spartaan-atlete Mieke van Doorn begrijpt Mieke van Doorn is duidelijk te- gaan. Na eerst wel de luniet voor het het er (Jens allemaal niet meer Ik snaD niet" zefft zii wrane leurgesteld. De Spartaan-atlete ver- hoogspringen (1.80 m.) te hebben ge net ergens allemaal niet meer. „ik snap met zegt zij wrang keerde het afgel weekcinde m haald maar op dat onderdeel toch „waarom er eigenlijk limieten zijn gesteld. Als je eraan voldoet de waan dat zij toch nog naar de (terecht) te zhn afgevallen omdat de mag je uiteindelijk toch niet mee". Europese titelstrijd in Rome zou eveneens vereiste "stijgende vorm" MA VJÊCLOCP UAKJTÜP ÓORJNT DB - rk^M&-iK)-De-e^sv-'Da/. TE KP'JéEM y&Aj yBAjS&Aj K&AL V£T 725V/2? 1//W AP&& 8£H£AJ.. niet aanwezig was, had zij zich ge heel op de vijf kamp geworpen. Een week eerder, onder slechte omstan digheden op Papendal, was zij erg dicht in de buurt van de 4200 puniten-grens (de officiële limiet) ge komen. Slecht hoogspringen hield haar uiteindelijk van die 4200 pun ten af (indien Mieke van Doorn haar "normale" 1.80 m. zou hebben gesprongen was de limiet wél ge haald. nu bleef zij door een sprong van 1.70 m. op 4161 punten steken). Zondag, tijdens de herkansing op nieuw op Papendal, haalde zij de li miet wèl. Met 4237 punten dacht Mieke van Doorn zeker te zijn van Rome. Alsnog. Mieke van Doorn leerlinge aan de Haagse academie gaat echter niet. Waarom? Mieke zelf: "Ik weet het niet. Na afloop is er tegen mij ge zegd: de limiet is op 4280 punten ge steld. Maar waarom wordt dat niet vooraf gezegd? Waarom heb ik ook verder helemaal niets meer van de leden van de technische commissie van de atletiekunie gehoord"? Het argument dat "er geen stij gende lijn zou zijn te ontdekken in haar prestaties" gaat wat betreft de vijf kamp voor de atlete uit Lisse in dit geval duidelijk niet op. "Die voor uitgang is er wel degelijk," zegt zij zelf. "Ik ben steeds dichter bij die 4200 pun ten-grens gekomen en het afgeloDen weekeinde zat ik er ook overheen". Mieke van Doorn heeft zélf geen gesprek meer gehad met de mensen van de KNAU. Zij zegt: "Er is van de kant van de vereniging. De Spar taan dus, wel een protest naar de Unie uitgegaan over deze gang van zaken. Maar ook daarop is nog niets gehoord". Hoewel Mieke van Doorn weet dat zij met haar ruim 4200 punten inter nationaal lang niet by de top zit (de tiende plaats op de Europese ranglijst wordt bijvoorbeeld met bij na 4500 punten door een Russin inge nomen) mag dat nooit een reden voor het niet uitzenden zijn geweest. "Stel dan vooraf andere limieten. Maar kom er dan niet mee wanneer iemand die limiet heeft gehaald. Nu heb Je Je op 4200 punten ingesteld. Wanneer Je vooraf weet dat het er 4280 moeten zijn stel Je Je daar op ln.»

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13